S)e CridaehcSouAant Een herdenkingsplechtigheid op het Amerikaansche soldatenkerkhof Groote verwarring op Sumatra VRIJDAG 31 MEI 1946 Bureaux: Papengracht32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20S26. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, f 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10796 Hoofdred.: Rector H-, SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Coyrant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Hoe komt het DE VERKIEZING voor de Provinciale Staten, zoo kort na die voor de Twee de Kamer, heeft een wijziging in de stem menverhouding tusschen de verschillende martijen gebracht, welke maar weinigen zullen hebben vermoed. Wat is de verklaring van dit verrassen de verschijnsel? Op de eerste plaats: hoe komt het, dat de Partij van de Arbeid zoo is achteruit geloopen van 28.3 der stemmen op 25.8 Door dit feit zijn, grootendeels de andere veranderingen te verklaren. Het Nederlandsche volk wil als het niet in verkeerde banen wordt geleid door partij-leiders en partij-pers samenwer king tusschen verschillende geestesstroo- mingen. Het voor-oorlo-gsche partijwezen, waarbij partijen naast en maar al te vaak tégen elkaar werkten, ligt eigenlijk niet in het karakter van het Nederlandsohe volk, maar wèl ligt het in het karakter van het Nederlandsche volk, om zich in den kring van eigen geestverwanten te willen bezin nen op de beginselen, waaruit het leeft, en om allereerst zijn vertrouwen te schenken aam degenen, die dezelfde levensbeginselen tot richtsnoer van hun daden hebben, om daarna door deze vertrouwensmannen en zélf te gaan samenwerken met anderen. Zóó moet ons inziens worden verklaard de reeds zoo spoedig ingetreden teruggang van de Partij van de Arbeid. Protstantsche kiezers, die enkele weken geleden hun stem gaven aan de Partij van de Arbeid, zijn nu reeds teruggekeerd raar de Christ. Hist. Partij die is gestegen van 7.84 op 9.73 Ook katholieke kiezers, die in veel kleiner aantal nog kort geleden sym pathiseerden met de Partij van de Arbeid, hébben nu de Katholieke Volkspartij ge bracht van 30.81 op 31.42 En ongetwijfeld zijn vele sociaal-demo craten, in afwachting van de her-oprich ting van de S. D. A. P., van de Partij van de Arbeid naar de Communisten overge- joopen. De Communistische Partij is gestegen van 10.51 op 11 41%. Deze stijging heeft zij voornamelijk bereikt door de §te- den in het Westen des lands; in Amster dam zou zij, als het een gemeenteraadsver kiezing was geweest, evenveel raadszetels hebben verkregen als de Partij van de Arbeid! Tenslotte mag worden geconstateerd, dat óók ontevredenheid over het beleid van het huidige kabinet waarmede de P. v. d. A. nauw verbonden is nu weer opneiuw afbreuk heeft gedaan aan deze Partij. Tegenover drie winnaars: Christ. Hist., Communisten en Katholieke Volkspartij s*aan drie verliezers: behalve de Partij van de Arbeid, de Anti-Rev., die gemiddeld 0.30 terugliepen en de kleinste verliezer de Partij van de Vrijheid, die 0.05 ver loopt. Wij mogen met voldoening constateer en, dat de Katholieke Volkspartij zich niet al leen heeft gehanddaafd, maar is vooruit gegaan. Deze voldoening wordt wel in sterke mate overschaduwd door den groei van de Communistische Partij. Al is deze groei zeker niet geheel en al een groei van het Communisme ongetwij feld hebben vele sociaal-democraten nü ook communistisch gestemd hij moet ons zijn een ernstige, zeer ernstige waar schuwing! MEMORIAL-DAY TE MARGRATEN IN AANWEZIGHEID VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD, werd gisteren te Margatcn, in Limburg, ter gelegenheid van „Memorial-day", een herdenkingsplechtigheid ge houden op het Amerikaansche soldaten-kerkhof. Ruim 40.000 Limburgers waren ge tuige van deze uiting van dankbaarheid jegens de Amerikaansche mannen, die hun leven gaven voor de bevrijding va ons vaderland. Bij elk der negentienduizend gra ven was een kleine Amerikaansche vlag geplant en waren er bloemen neergelegd. Zij vormden een kleurige afwisseling met de onafzienbare rijen witte houten kruisen. Prins Bernhard arriveerde met zijn vlieg tuig op het vliegveld bij Maastricht en was om drie uur op het kerkhof, waar hij door de commissaris der Koningin en den Ame- rikaanschen ambassadeur werd verwel komd. Voorts waren aanwezig: Generaal Joseph T. Mac Narney, opperbevelhebber van het Amerikaansche bezettingsleger in Duitsch- land, luitenant-generaal Mr. H. J. Kruis, Chef van den Generalen staf; admiraal C. E. L. Helfrich. commandant van de Zee macht Nederland; de Ministers van Oorlog en Buitenl. Zaken, Mr. J. Meynen en Mr. J. H. van Roy en, alsmede de ambassadeur der Vereenigde Staten, Stanley K. Horn- beck. Nadat Z. K. H. op het podium bij de an dere gasten had plaats genomen, ging de Amerikaansche legerpredikant John. I. Rhea voor in gebed, waarna zijn ambtge noot Max Braude eenige verzen uit den bij bel las. Hierop sprak de opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in Duitschland een rede uit: Het is met de grootste dankbaarheid, dat ik namens het Amerikaansche volk onze waardeering uitspreek voor u, Ne derlanders, die een laatste rustplaats ver zorgden voor hen die hun leven gaven. Wij weten dat gij ervoor zult zorgen als of het uw eigen landgenooten waren. Op dezen plechtigen dag dringt zich wederom de vraag aan ons op waarom zij stierven. Het was voor het ideaal, dat hen en de wereld werd voorgehouden door den grooten Amerikaanschen presi dent, die zijn leven gaf voor dezelfde zaak op den vooravond van de overwin ning: de vrijheid van woord en uitdrukking; de vrijheid voor iedereen om God op zijn eigen wyze te vereeren; een wereld vrij van gebrek, en ten laatste, het vrij zijn van vrees. En dit moet ook het ideaal zijn, waar aan wij ons vandaag moeten wijden met nog grootere krachtsinspanning. Want wij kunnen niet de nagedachtenis eeren van al diegenen, die alles gaven om dit mo gelijk te maken, zonder ons zelf voor te nemen al onze waakzaamheid en kracht in te zetten om het te verwerkelijken. Nadat kapitein Loudon de Nederlandsche verlating van deze rede had voorgelezen, nam de Min. van Oorlog. Mr. Meynen het woord. De minister zeide, in het Engelsch sprekende: „Amerika en Nederland waren en zijn zijn nog bloedverwanten in den letterlij ken zin van het woord, want het is het bloed van deze mannen, dat onze van ouds bestaande betrekkingen sterker dan ooit heeft gemaakt. Rooversbenden zwerven door het land Volgens een bijz. correspondent van ANP- Aneta heerscht er de grootste verwarring op Sumatra. In de stadscentra berust het gezag ii^iaam bij de republikeinen, doch de werkelijke macht geraakt meer en meer in handen van het Volksfront, dat sterk on der communistische invloed staat. Dank zij het optreden der Britsche troepen is het binnen de stadscentra redelijk rustig. De Ne derlanders wonen dn beschermde wijken; zij betrekken hun voedsel uit centrale keu kens. In tegenstelling tot Batavia bestaat er niet het minste contact tusschen de Ne derlandsche en de Indonesische autoriteiten. In de dorpen rond de steden zitten de ex tremisten en zij doen herhaaldelijk pogin gen om het door de Britten bezette gebied binnen te dringen, waarbij het dan tot schietpartijen komt. Het land buiten de steden biedt een aan blik van onbeschrijfelijke chaos en ver schrikkelijke ellende, vooral aan de eens zoo rijke Oostkust. Vóór den oorlog vonden hier 400.000 arbeiders werk en de waarde van de uitgevoerde producten bedroeg een half millioen gulden. Nu lijdt het meeren- deel van deze arbeiders aan ondervoeding. Velen hebben rooversbenden gevormd, an deren zwerven door het land op zoek naar voedsel. Duizenden sterven den honger dood en naar schatting zijn ongeveer 180.000 arbeiders bedelaars geworden. De Indonesische pers erkent, dat de toe stand critiek is, doch er wordt niets aan ge daan. In welingelichte kringen is men van meening dat de meerderheid der bevolking aan Sumatra's Oostkust de komst van Ne derlandsche troepen hartelijk zou begroe ten, omdat men daar gelooft, dat de Neder landers in staat zullen zijn orde en rust te herstellen. Er verblijven ongeveer 5.000 Nederlan ders te Medan. Er leven nog eenige jduizen- den Europeanen in de beschermde zones van Padang en Palembang. Aan de Westkust hebben de republikei nen meer macht. De bevolking aldaar is po litiek meer ontwikkeld, dan aan de Oost kust, doch aan de Westkust terroriseeren extremisten de bevolking en in sommige ge bieden heerscht een wanhoopstemming. Loos alarm in Fakfak. Op het bericht dat een republikeinsche prauw te Fakfak (Westkust van Nieuw- Guinea) was geland, hebben Nederlandsche troepen zich van Sorong uit (N.-W.-Guinea) per vliegtuig naar deze plaats begeven. Zij troffen Fakfak verlaten aan. Eenige inwo ners, die waren achtergebleven, zeiden, dat de nationalisten hun verteld hadden, dat 38000 „Soekarno-vliegtuigen" Ambon had den gebombardeerd en nu onderweg waren naar Nieuw-Guinea. Toen de inwoners de Nederlandsche vliegtuigen hadden hooren aankomen, waren zij allen in paniek ge vlucht. De evacuatie van Java. Volgens het republikeinsche ministerie van voorlichting wordt het Japansche schip „Anamaru" heden te Tegal verwacht. Dit schip zal het laatste transport verzorgen van Japansche krijgsgevangenen uit Mid- den-Java. Volgens een bericht van Reuter heeft de voorzitter van het Ned.-Indische Roode Kruis verklaard, dat er geen geïnterneer den van Java meer voor herstel van ge zondheid naar Australië zullen worden ge zonden, daar de Ned.-Indische regeering daarvoor te weinig buitenlandsche deviezen tot haar beschikking heeft. Hij voegde er aan toe, dat thans de eenige mogelijkheid was, hen naar Nederland te zenden. PLAN TOT VERDEELING VAN PRUISEN? Het Zwitsersche blad „Der Taf' publi ceert een telegram van zijn correspondent te Frankfort, volgens hetwelk een plan tot verdeeling van Pruisen in studie zou zijn genomen. Volgens de inlichtingen van den correspondent zou het plan voorzien in de vorming van drie landen, elk met een in wonertal van zes tot acht millioen. Dit zouden dan zijn: Sleeswijk-Holstein met Hamburg, Lubeck en het achterland van die steden, vervolgens Groot-Hannover, Brunswijk en Lippe-Detmolt, en ten derde West-Du itschland met het Ruhrgebied, een gedeelte van Westfalen en een gedeelte van het niet door Frankrijk bezette Rijn land. RUSLAND WIL STRENG OPTREDEN TEGEN JAPANSCHEN KEIZER. Naar uit Washington verluidt, heeft de Sowjet-Unie by de commissie voor het Verre Oosten een protest ingediend wegens de zachtmoedige bejegening van den Japan- schen keizer. Wanneer zij, die achterbleven, deze plek in het heuvelland, met het wijdè panorama, met rondom de groene hoo rnen, zouden kunnen zien, zouden zij tot hun vreugde bemerken, dat de mannen, die hier begraven liggen hun werkelijke rustplaats gevonden hebben, en ik ben er van overtuigd, dat de wetenschap dat vriendenhanden de burgers van dit land op elk van deze graven bloemen leggen, hen beter dan woorden dit ver mogen, troost zal verschaffen. Eeresaluut aan de dooden. Na de beide redevoeringen had aan den voet van de vlaggemasten de officieele kranslegging plaats. Behalve Prins Bern hard, Mac Narney, Stanley Hornbeck en Min. Meynen legden verschillende autori teiten kransen en bloemen neder. Een pe- leton soldaten loste hierop een eere-salvo boven de graven, welke gevolgd werd door de taptoe en een minuut stilte. Stram stond de eerewacht, bestaande uit Neder landsche soldaten, die zich ter linkerzijde van de graven hadden opgesteld, en Ame rikaansche militairen,-die ter rechterzijde hadden plaats genomen, in de houding. Roerloos stonden de duizenden belangstel lenden daar achter en brachten hun stille hulde aan de tallooze Amerikaansche strij ders, die hun leven offerden voor Europa's vrijheid. Nadat Captain Walter B. Sullivan den zegen gegeven had. speelde de kapel de Amerikaansche en Nederlandsche volkslie deren. MIJNSTAKING IN AMERIKA GEëINDIGD. Nieuwe stakingen? Terwijl Donderdag de 400.000 arbei ders van de vetkolenmijnen in de Ver eenigde Staten weer aan het werk togen, na een loonsverhooging van 18H cent per uur en andere regelingen verkregen te heb ben, dreigden ongeveer 75.000 arbeiders van de anthraciet-mijnen tegen Vrijdag in staking te gaan. Zij eischen herziening van hun loonen en arbeidsvoorwaarden naar het voorbeeld van de toezeggingen aan de arbeiders der vetkoolmijnen. Een plaatselijke staking van machinis ten er^ bestuurders op den Hudson-Man- hattan-spoorweg trof voornamelijk een honderdduizendtal personen, lie dagelijks voor hun werk van New York naar Noord- New-Jersey moeten reizen. De maatschap- p:j zeide niet in staat te zijn, ie loonsver hooging, welke vorige week aan de spoor- wegemployé's werd toegestaan, uit te be talen. Er was voorts tot op heden nog geen tee- ken van overeenstemming in het geschil tusschen de havenarbeiders en de zeelie den en hun werkgevers. Eerstgenoemden hebben gedreigd op 15 Juni aanstaande in staking te zullen gaan, wanneer niet wordt tegemoet gekomen aan hun eisch om loons verhooging van 12 dollar 55 cents per maand en overwerktoeslag. Inmiddels is de zoogenaamde anti-éta- kingswet, waardoor staking wordt verbo den voor een tijd van zesti* dagen na tus- schenkomst van het federale bemidde lingsbureau, en welke Woensdagavond door het Congres wprd aangenomen, aan presi dent Truman ter onderteekening voorge legd. —X— STETT1NIUS AFGETREDEN ALS AMERIKAANSCH VERTEGEN WOORDIGER. Radio New York heeft medegedeeld, dat Stettinius is afgetreden als Amerikaansch vertegenwoordiger bij de Vereenigde Na ties. Stettenius was niet tevreden over zijn betrekkingen met het departement van buitenlandsche zaken en voelde zioh be handeld als „boodschappenjongen". Verhooging kolenprijzen en gas- en electriciteits- tarieven Besparing van 30 millioen voor schatkist in acht maanden Na de bevrijding werd een deel van de kostprysstyging van de kolen voor reke ning van het Rijk genomen. Een bedrag aan subsidie van ruim 80 millioen gulden per jaar was daarmede gemoeid. Thans heeft de regeering besloten de subsidie, welke f 6.20 per ton bedroeg, te verlagen tot f 1.70 per ton. Gehoopt wordt, dat. wanneer de mijnen weer onder betere voorwaarden zullen kunnen produceeren, de kostprijs van de kolen zal dalen en de resteerende subsidie kan vervallen. Dit beteekent voor de schatkist een bespa ring van 30 millioen gülden voor de res teerende maanden 1946. De prijsverhoo- ging van 4.50 per ton die per 1 Juni a.s. ingaat beteekent een verhooging van den prijs voor anthraciet met f 0.35 per hecto liter en van cokes met 0.22 per hecto liter. Als gevolg hiervan zullen de gasta- neven met 0.01 per M3. en de electriei- teitstarieven mei een halve cent per KHW worden verhoogd. De interland-voet balwedstrijd België Nederland in het Antwerp-Stadion te Deurne bij Antwer pen. België maakt gelijk. Doelman Kraak heeft den bal laten glippen en de stand is 22 gewor den. Nederland krijgt twintig Duitsche schepen Het intergeallieerd agentschap voor de herstelbetalingen heeft het gedeel te van de Duitsche handelsvloot, dat bestemd is voor herstel-betalingen (ongeveer twee derde van de geheele vloot) toegewezen. Nederland krijgt 6.59 procent van de totale toewijzing; cèit beteekent twintig schepen met een totaal tonnage van 51.196 -.on. Aanvankelijk was slechts 49,400 ton toegewezen, doch de Vereenigde Staten hebben 'vrijwillig het aandeel, waarop zij recht hadden, verminderd om het deel van andere landen te verhoogen. Het totaal aantal toegewezen Duitsche schepen aan alle landen, die recht hebben od herstelbetalingen, bedraagt 249 met een gezamenlijke tonnage van 689.286 ton. Hierbij zijn 30 olie-tankschepen, ongeveer ?00 vrachtschepen en twee drijvende wal- vischtraanfabrieken. x— DE NEDERLANDSCHE DEELNAME AAN DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND. In het Engelsche Lagerhuis is o.m. het volgende verklaard: Het is de Britsche regeering bekend, dat Nederland's taak in het Verre Oosten het tot dusver de Nederlandsche regeering moeilijk heeft gemaakt een contingent aan 1e bieden voor gebruik in Duitschland, doch toen de Nederlandsche minister-president vorige maand een bezoek aan Engeland Ibracht. heeft hij verklaard, dat de Neder landsche regeering verlangend was een be paald aantal troepen af te staan. De Brit sche regeering heeft dit aanbod verwel komd en zij bestudeert thans de practische aspecten ervan. -X- Berucht misdadiger na hevige schietpartij te Amsterdam gegrepen Badend in zijn bloed, met een door enke le kogels verplinterd been, een armbreuk en verscheidene andere kogels in zijn li chaam, zeeg precies te middernacht giste ren een 27-jarige beruchte Utrechtsohe mis dadiger, Gerrit genaamd, tot slot van een sensationeele schietpartij op den Nieuwen- dijk te Amsterdam tusschen de in paniek uiteenstuivende voorbijgangers ineen. De politie gelooft een goeden slag geslagen te hebben. De Haarlemsche recherche zocht den man reeds geruimen tijd, omdat hij ver dacht wordt van moord, diefstal met braak. Zijn kameraad, Bertus genaamd, en even eens uit Utrecht afkomstig, zag kans door een regen van kogels, gelost uit revolvers door vier Amsterdamsche politieagenten, te ontkomen. Een half uur van te voren kwam een on bekende de politie in de Warmoesstraat een tip geven. In het café „Centra", ook wel ge noemd café „Nettie" op den Nieuwendyk, zouden twee misdadigers aanwezig zijn, die door de Haarlemsche recherche werden ge zocht. Nadat de hulp was ingeroepen van rechercheurs van het hoofdbureau, trokken vier agenten van bureau Warmoesstraat den Nieuwendijk in en stelden zich op voor den uitgang van het bewuste café. De recher cheurs in burger stapten naar binnen en namen plaats aan een tateltje. „Ik zag direct, dat het rechercheurs wa ren", zoo zeide de eigenaar van het café een uur later, „wij voelen dat instinctmatig en die twee Utrechtenaren, die mij overigens onbekend waren, hadden dat ook onmiddel lijk in de gaten. Ze stonden op en gingen naar buiten. Maar nog, voor ze de deur uit kwamen, vlogen de rechercheurs ze achter na." Naar ooggetuigen verklaarden zetten dc twee verdachten het daarop onmiddellijk op een loopen. De politie-agenten schoten hun revolvers op de heeren af. Dat dit een niet geringe paniek in de ten gevolge van de verkiezingen nog zeer drukke Nieuwen dijk veroorzaakte, behoeft wel geen betoog. Betrus werd blijkbaar niet getroffen en wist te ontkomen. Gerrit zakte daarentegen op de hoek van de Nieuwe Nieuwstraat in^ een. „Sohieten jullie me maar dood", was het eerste dat de gewonde Gerrit de óp hem toesnellende agenten toeriep. Tijdens het wachten op den ziekenwagen zeide hij voortsnog. „Ik heb die moord niet begaan". De politieautoriteiten wenschen op dit mo ment nog niet mede te deelen van welken moord zij hun arrestant verdenken. Ern stig gewond is hij een half uur later naar het Binnengasthuis vervoerd. Het mag een wonder hceten, dat deze felle schietpartij nog betrekkelijk gunstig is verloopen. Vier andere menschen zijn echter door kogels getroffen, waaronder een der agenten. Geen van hen is echter ernstig gewond geraakt en allen konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren. Op het bureau van de „Leidsche Cou rant" ligt de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Indrapoera". Steden in Holland WIE DE CIJFERS ZIET en vergelijkt, ontdekt al spoedig, dat in de steden van Holland de Katholieken zich best heb ben gehouden. Vele kiezers in Amsterdam, in Rotter dam, in Den Haag, bleven thuis. Niet echter de katholieken! Waar het aantal in totaal uitgebrachte stemmen beduidend lager lag dan bij de Kamerverkiezingen, daar steeg het aantal katholieke stemmen. In Amsterdam met ruim 2000. In Rotterdam ook met meer dan 2000. Den Haag steeg met meer dan 1000. Ook Leiden steeg behoorlijk. Scherp staat daar tegenover het Zuiden, waar een groot deel katholieken niet aan de stembus verscheen. Is het gevaar dan daar minder groot dan hier? Spreekt het daar niet zoo duidelijk als bij ons? Of komt het doordat wij hier in de ste den een katholieke minderheid vormen, die ons vanzelf aanspoort al onze krachten in te zetten? Hoe het ook zij, achter de stemmencij- fers van de Statenverkiezing, uitgebracht door de katholieken, brandt een offensieve geest. Houdt die geest brandend, wakkert ze aan, want er komen nog gemeenteraads verkiezingen! Uitslagen EERSTE KLASSE K.N.V.B. District I: R. F. C.Emma 2—1 District III: Enschede—A. G. O. V. V. 4—3 District IV: N. O. A. D.Longa 2—2 R. B. C.De Baronie D. N. L. 3—2 EindhovenR. K. T. V. V. 5—1 VlassingenHelmond 0—9 District V: LeeuwardenAchilles 2—3 District VI: MauritsBrabant ia 3—1 BleijerheideP. S. V. 4—6 TIJDELIJKE PRIJSVERHOOGING SLACHTVARKENS. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch deelt mede, dat in de periode van 1 Juni t/m 13 Juli 1946 in verband met het feit, dat de varkensstapel sterk moet worden in gekrompen met het oog op de moeilijke voederpositie, varkens in elke gewichts klasse uit de markt zullen worden genomen tegen de volgende, tijdelijk verhoogde, prij zen: Geslacht gewicht: Prijs per k.g. geslacht gewicht: 70 kg. of meer 1.87 66 kg t/m. 69 kg 1.87 61 t/m. 65 1.87 56 t/m. 60 1.89 51 t/m. 55 1.92 46 t/m. 50 1.95 41 t/m. 45 „1.97 36 t/m. 40 2.— 31 t/m. 35 2.03 26 t/m. 30 2.09 21 t/m. 25 2.12 16 t/m. 20 2.15 11 t/m, 15 10 en minder 2.18 2.25 Voor zeugen, d.w.z. kennelijk drachtige varkens of varkens, welke tenminste een maal hebben gebigd, is de prijs 3 cent per kg. minder, Bovenstaande prijzen gelden voor alle NIET voor rekening van leveran ciers overgenomen varkens. De levering geschiedt op normale wijze door tusschenkomst van een erkenden var kenshandelaar op de bekende leverings plaatsen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het overnemen tegen de verhoogde prijzen slechts tijdelijk zal geschieden. Van 15 Juli 1946 af zullen weer de normaal vastgestelde prijzen gelden. ROOIVERBOD VOOR VROEGE AARDAPPELEN. Van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, is bij de veilingen bericht ontvan gen, dat het rooien van vroege aardappe len verboden is. Vandaag zal de laatste vrije veiling worden gehouden. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. Zij, die in het bezit zijn van een petro- leumkaart voor kookdoeleinden of ver lichting, kunnen op onderstaande bonnen dezer kaarten gedurende de maand Mei de daarachter vermelde hoeveelheid petro leum kunnen koopen: bon 37 tot en mpt 40 der kaart UA 510 4 liter, bon 37 en 39 der kaart UB 510 4 liter, bon 70 der kaart UC 510 4 liter, bon 125 der kaart UD 510 2 liter. WEERSVERWACHTING Afwisselende bewolking met hier en daar regenbuien. Matige tot krachtige wind tus schen Zuid en Zuid-West. Geleidelijk nog iets koeler.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1