3)e Ccicbche (Sou/fca/nt Perzische kweste blijft op de agenda Groote korfbalgebeurtenissen op stapel DONDERDAG 23 MEI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10790 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Cdbrant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Tijdig WAT IS PRACTISCH op het oogenblik het grootste belang voor ons, katho lieken, in de hervorming van de regee ringswijze invimlië? Ons grootste belang is, dat wij, katholieken, niet de schuld krijgen van de invoering van een regeeringsstel- sel, dat voor de Inlanders drukkend en vernederend is." „De Tijd" herinnert aan deze uitspraak, die door den grondlegger der Jezuiten- missie op Java, Pater F. van Lith S.J., is gedaan in.... 1920. Reg^eren is vooruitzien. Hij, die deze uitspraak deed, heeft voor uitgezien. Hij pleitte voor een hervorming van de regeeringswijze in Indië, waarbij de katholieken een actieve rol zouden moeten nemen, en deed dat tijdig. Wij willen nu niet schrijven over een hervorming van de regeeringswijze in In dië, maar rfaar aanleiding daarvan op merken, dat het practisch op het oogenbliw voor ons, katholieken in Nederland, van het grootste belang is, dat wij met allen invloed en met alle kracht, die wij hebben, aansturen op een hervorming van het sociaal-economisch leven in ons land, zoo als het program van de Katholieke Volks partij deze hervorming heeft geconcreti seerd. Nu is het daarvoor de tijd. Als wij wachten) kan het te laat worden! Hoe de kabinetsformatie ook zal zijn, de Katholieken kunnen en mogen niet losla ten hun sociaal-economische eischen. Eischen, die in volkomen overeenstem ming zijn met het gezond verstand, met de naturlijke zedenwet; die geheel en al kun nen worden aanvaard óók door hen die rooit een „Quadragesimo Anno" hébben gelezen en het bestaan van deze en an dere \pauselijke encyclieken niet kennen. Het is toch in volkomen overeenstem ming met het gezond verstand, met de natuurlijke zedenwet, dat de economie zóó wordt geleid, dat zij bevredigt de_redelijke behoeften en verlangens van de gemeen schap; dat allen, die medewerken in het productieproces daarvan ook naar even redigheid de vruchten plukken en daarin ook worden erkend als medewerkers, daarin ook, met volledig behoud van de leiding, een zekere medezeggingssehap er langen. Voor deze en andere vernieuwingen en hervormingen in onze maatschappij zal de Katholieke Volkspartij strijden, opdat zij «jdig mogen worden verwezenlijkt! BINNENLAND MGR. JAN O LAV SMIT NAAR NEDERLAND. Mgr. Jan Olav Smit, de vroegere aposto lisch vicaris in Noorwegen, thans kanunnik van St. Pieter te Rome, zal op 4 Juni naar Nederland vertrekken, waar hij op verzoek van Kardinaal de Jong in eenige van de dekenaten van het aartsbisdom het H. Vonmsel zal toedienen. Mgr. Smit weert in September naar Rome terug in gezelschap van Kardinaal de Jong, die alsdan uit han den van den Paus den rooden hoed zal ont vangen. HUIZE KATWIJK KOMT IN DRIEBERGEN. De Paters Jezuieten hebben thans defini tief Huize de Breul te Driebergen aange kocht. Huize Katwijk, dat tijdelijk te Gul pen resideert, wordt daarheen overge bracht. Het buiten ligt op honderd meter afstand van het station Driebergen BUITENLAND BINNENKORT WEER REN PAUSELIJKE STAATSSECRETARIS? Het blad „Le Monde" publiceert een ar tikel van zijn Romeinschen' correspondent, waarin gewag gemaakt wordt van ge ruchten welke er in de kringen van de curie te Rome zouden loopen, volgens wel ke de Paus zich voorstelt weer een staatssecretaris te benoemen, welke func tie ongeveer gelijk staat met die van Min. van Buitenlandsche Zaken van de Heilige Stoel. DR. VAN MOOK NAAR SINGAPORE. Naar verluidt zal dr. van Mook, verge zeld van zijn adviseurs, waaronder kolonel Abdoel Kadir en kapitein Tahija, vandaag naar Singapore vertrekken ten einde be sprekingen te voeren met lord Mountbat- ten. Dr. van Mook heeft sinds December 1945 geen persoonlijk contact met admiraal Mountbatten gehad. OOSTENRIJKS EISCHEN IN ZUID-TIROL ZooaLs men zioh herinneren zal had Oostenrijk de teruggave van Zuid-Tirol aan Italië geëisoht. Deze eisch is door de conferentie van de vier ministers van bui tenlandsche zaken te Parijs afgewezen, doch Oostenrijk werd uitgenoodigd eenige kleinere grenswijzigingen" voor te stellen. Oostenrijk heeft nu het dal van de Isar, het Pusterdal en het dal van Badia voor zich opgeëischt in 't belang van het spoor wegverkeer. Italië verzet zich daartegen, omdat Italië daarmede beroofd zou worden van 25 electrische centrales en zyn grens dan niet meer zou liggen aan de Brenner, die het als „het bolwerk tegen het Germanen- dom" beschouwt. |"^E VEILIGHEIDSRAAD is gisteren te New York bijeengekomen om te spreken over de Perzische kwestie. De Russische afgevaardigd Gromyqo was afwezig. De Amerikaan Stettinius stelde vóór, de kwestie op de agenda te houden en verder han delen uit te stellen, daar de Raad zi. geen voldoende basis had op het oogenblik om handelend op te treden. Ondanks het telegram, dat de Russen Azerbeidsjan op 6 Mei hadden verlaten, was de Engelschman Cardogan van meening tengevolge van be richten, in Engeland ontvangen dat de Perzische regeering nog altijd niet in staat was om haar gezag in Azerbeidsjan in voldoende mate uit te oefenen. Vergadering Veiligheidsraad voor slechts korten tijd verdaagd Op verzoek van onze afgevaardigde,- dr. v. Kleffens, werd de Perzische vertegen woordiger gehoord, die Soeltaneh's tele gram „niet afdoende" verklaarde en mede deelde, dat de Sovjettroepen „langen tijd na den 6en Mei Azerbeidsjan werkelijk hadden verlaten." Een vijandelijk leger van opstandelingen, geschapen onder toezicht van de Sowj et- troepen, verhinderde de strydmacht van de Perzische regeering Azerbeidsjan bin nen te trekken, zeide hij. De Sowjet-am- bassadeur te Teheran had getracht Soel- taneh over te halen in te stemmen met het geen de opstandelingen wenschten. De Per zische vertegenwoordiger noemde dit in menging in de binnenlandsche aangelegen heden van Perzië en zeide, dat hij den Raad niet kon mededeelen, of de inmenging in Azerbeidsjan heeft opgehouden, „daar wij in dat gebied geen gezag hebben". De Perzische kwestie bleef daarop op de agenda en de vergadering werd verdaagd, Het Prinselijk paar in Zwitserland Bij prachtig weer maakten Prinses Ju liana en Prins Bernhard gistermorgen in de omgeving van Bern een autotocht, die bijna drie uur duurde. Onderweg werd her haaldelijk stil gehouden opdat men van het vaak unieke uitzicht kon genieten. In een klein plaatsje, op 10 K.M. van Bern, gebruikte het Prinselijk Paar het middagmaal met den Bondspresident Ko- belt en den Bondsraad von Steiger, in een landelijk restaurant genaamd „Zum Loe- wen". Voor den ingang van het restaurant stond een groepje Nederlandsche kinderen opgesteld Aan de Prinses werd een mooie ruiker aangeboden. Geruimen tijd onder hielden de Prinses en de 'Prins zich met onze "kinderen, die voornamelijk uit Delft en omstreken kwamen. Na het noenmaal begaf de Prinses zich naar het „Lohn" aangezien de tocht haar nogal had vermoeid. Prins Bernhard be zocht vervolgens de militaire staatsstallen, waar prachtige demonstraties op hippisch gebied ten beste werden gegeven. De dag werd besloten met een galarecep tie, die door het Prinselijk Paar aan den voltalligen Bondsraad en vele officieele Zwitsersohe persoonlijkheden werd aange boden. Dit evenement beteekende tevens het officieele einde van het Nederlandsche staatsbezoek aan Zwitserland. Naar het Prinselijk Paar mededeelde, was het getrof fen door den grooten eenvoud, de zorg en de beminnelijkheid van de Zwitsersche gastheeren, die hun kort verblijf in Zwit serland tot een onvergetelijken tijd hebben gemaakt. De vooruitzichten van den landbouw In de vergadering van de Hollandeche Maatschappij van Landbouw heeft de voorzitter over de algemeene vooruitzich ten van den Nederl. landbouw opgemerkt, dat deze voorloopig weinig reden geven tot enthousiasme. De wereld-graanpositie is dermate precair, dat men voorshands met een groot tekort aan voed er gr aan re kening zal moeten houden, met als nood lottig gevolg, dat de nauwelijks weer op gang gebrachte varkens- en pluimveehou derij vrij drastisch zullen moeten worden 'beperkt. Ook de vooruitzichten op lange- ren termijn zijn, gelet op den ontzaglijken uitbouw van de veredelingsindustrie in Amerika, Canada, Nieuw Zeeland, Austra lië, naar spr.'s inzicht niet bepaald roos kleurig. Voorts is dit graan tekort er oor zaak van, dat de Nederlandsche akkerbou wers, in zekere zin onder druk van den kant van de „Combined Food Board", weer „gelukkig" gemaakt zullen worden met een graan-innemingsregeling. Ook voor de aardappelen zal Nederland vrij zeker een of andere regeling niet kunnen ontberen. En dit alles, aldus spr., terwijl we er nog maai* precies aan toé waren de teugels iets te laten vieren. Spr. wenschte teiiSlotte, dat de georganiseerde landbouw in staat zou blijken de moeilijkheden, wel ke zioh nu en in de toekomst voordoen in samenwerking met de regeering zoo goed mogelijk op te lossen. WEERBERICHT tot Vrijdagavond: Aan de kust tijdelijk nog vrij krachtige, overigens meest ma tige Oostelijke wind. Overwegend zonnig weer, met later op den dag hier en daar kans op onweer. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Delft gaat 25 Mei zijn 700-jarig be staan vieren. Tentoonstellingen, openlucht spel, kermis, sportwedstrijden staan op hei program. De stad zal in feesttooi prijken. In 1947 zal in den Haag een groote lar.dbouwtentoonste'ing worden gen ouden ter gelegenheid van het honderdjarig be staan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Er circuleeren valsche schoenenbon- ren, uitgevoerd in dezelfde kleuren ais de gewone schoenenbomen, voorzien van op druk U.S.A. De marklen te Gouda en Delft zullen volgende week worden gehouden op 29 Mei. Het klompenvraagstuk zal, naar van bevoegde zijde wordt gemeld, ook in 1947 rog niet opgelost zijn. Een wetsontwerp, om de bestrijding van de t.b.c. onder het vee verplichtend te stellen, ligt gereed. Het is vei boden zich in een strook van 5v0 meter breedte Ijngs de Ned.-Belg of Ned -Duitsche grens te bevinden. De Utrechtsche studentenpastoor Th. Visser heeft er een assistent bij noodig, be noemd is kapelaan Vendrik- doch en dit op voorstel van Nederland slechts voor korten tijd en met het reoht voor ieder lid om de kwestie op ieder tijdstip opnieuw op te werpen. Onderhandelingen worden hervat. Officieel wordt medegedeeld, dat de Per zische regeering het plan heeft, binnenkort een missie naar Azerbeidsjan te zenden ter voortzetting der besprekingen met de de mocraten in deze provincie. Distributienieuws Voor de tweede helft van de 6de periode 1946 (26 Mei tot en met 8 Juni). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606: 286 t/m 290 algemeen 800 gr. brood 291 alg. 400 gr. brood 292 alg. 200 gr. kaas 293 alg. 100 gr. bloem. B 58 reserve 1600 gram brood C 58 reserve 800 gr. brood B 59 reserve 2 kg. aardappelen B 60 reserve 100 gr. kaas. Bonkaarten KF 606: 371 BMV 125 gr. boter 372 BMV 250 gr, margarine 374 suiker 400 gr. suiker. Bonkaarten LA, LB, LC 506: 239, 240, 241 en 242 vl. 100 gr. vleesch 235 aardappelen 2 kg. aardappelen A 46 melk 2 liter meLk B 46, C 46 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 606: 786, 787 alg. 800 gr. brood 738 alg. 100 gr. kaas 789 alg. 100 gr. bloem D 58 reserve 800 gr. brood E 58 reserve 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbeochuits Bonkaarten KG 606; 871 BMV 125 gr. boter 872 BMV 125 gr. margarine 874 suiker 400 gi. suiker Bonkaarten LD, LE 606: 739, 740 vleesch 100 gr. vleesch 735 aardappelen 1 kg. aardappelen D 46, E 46 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz.: T 29 2 rantsoenen tabaksartikelen V 29 100 gr. choc, of suikerwerken X29 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardappelen zyn geldig tot en met Zaterdag 1 Juni a.s. Voor de week van 2 t/im 8 Juni zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk. aardappelen, boter, jam, thee, tabak, versnaperingen en zachte zeep. De geldigheidsduur van de boterbonnen 867 BMV en 369 BMV is verlengd tot en met 8 Juni a.s. STADSNIEUWS WAT ER LEEFT IN HET KELLNERSVAK. Hedennacht kwam de afd. Leiden van den R.K. Bond van Hotel-, Café- en Res taurant-geëmployeerden ,St. Antonius" in vergadering bijeen in het Militair Tehuis, Mare 34. De voorz., de heer P. Feiten, sprak een kort openingswoord, waarin hij vooral de sprekers van deze vergadering en kap. Bende hartelijk welkom heette. Hierna verkreeg weth. Steph. Menken het woord om te spreken over het onder werp: „Van vakorganisatie tot bedrijfsor ganisatie". Spr. wilde een jclein beeld ge ven van den groei in den laatsten tijd op Japanners worden te werk gesteld in Ba tavia. De Jappen be zig met herstelwerk zaamheden in de straten van Batavia. sociaal gebied van de arbeidsvoorwaarden naar sociaal-economisch gebied om de par tijen van werkgever en werknemer te zien streven naar een samenwerkingspositie zonder strijd, maar gebaseerd op het recht. Het is op grond van onze mensohe- lijke natuur, dat wij moeten streven naar samenwei-king met elkaar. Afzijdigheid is niet mogelijk en als katholieken en als Nederlanders hebben we in deze verplich tingen. Spr. wees vervolgens op het ontstaan van de Stichting van den Arbeid, waarin werkgever en werknemer zitting hebbem In de nieuwe sfeer van leven en werken moet, uitgaande van de katholieke maat schappijleer, door ons een bijdrage tot die maatschappijvorming worden gegeven. Spr. komt dan tot de eigenlijke kern van zijn betoog en gaat voor een goede vakor ganisatie terug naar de Middeleeuwen, waar hij de gilden tot grondslag neemt als uitgangspunt voor een goede vakorganisa tie en waarin zit wat men vanuit staats socialistisch oogpunt volkomen mist. Spr. betoogde vervolgens, dat men als eerste eigenschap hiervoor noodig heeft de eer en het aanzien van het vak hoog te houden. De tweede stelregel is een eerlijke broodv/inning en de derde bevat de groote binding: die van het godsdienstige en so ciale. Op dit laatste legde spr. vooral den nadruk, omdat men bezig is het godsdien- stilg element in de gewilde bedrijfsschap- pen volkomen uit tc schakelen. Deze drie eigenschappen zijn de grondbeginselen voor de huidige vakorganisatie en de latere be dril fsorganen. Spr. vestigde vervolgens nog de aan dacht op de noodzaak van een goede vak opleiding, wees op de belangrijkheid der bestudeering van de sociale vraagstukken al te werken niet alleen volgens recht maar ook volgens plicht, waardoor alleen een maatschappij op naastenliefde kan worden opgebouwd De heer W. v. d. Bool, lid van het H.B. van den Bond, gaf wegens verhindering van den heer L. Bijsterveld hierna in den breede een uiteenzetting over vacan- tieregeling, werktijdverkorting en garantie loon. De vacantia voor de kellners was 8 dagen per jaar met een vergoeding van 50 pet. loon. Bij de onderhandelingen in Ja nuari werd gevraagd: 8 dagen vacantie en 4 vrije dagen voor het gemis van de feest dagen. Het resultaat is geworden 12 vacan- tiedagen en 2 vrije dagen. Daarop is de goedkeuring van den rijksbemiddelaar noo dig. Over de loonen weidde spr. uitvoerig uit en ook het moeilijke werktijdenvraag- stuk eischte breede besprekingen. Bij de gedachtenwisseling daarover kreeg men een beteren kijk op wat er in dit bedrijf omgaat. Vooral waar het gaat om vrije Zondagen. Van de zijde van het ministerie heeft men steeds getracht dezen eisch te laten vallen, doch, hoewel ten deze alleen staande, wil de Kath. Bond daarvan niet weten. In den bezettingstijd, toen men om 8 uyr thuis moest zijn, heeft men de ge zelligheid van den huiselijken kring lee- ren kennen en waardeeren en ondanks het vele geld, dat nu verdiend wordt, verlangd men naar meer gezelligheid in het gezin. De aanwezigen hebben over een en an der met den spreker uitvoerig van gedach ten gewisseld en het was reeds laat toen men nog aan de huishoudelijke vergadering begon. De voornaamste punten daarvan waren, de f eestvergadering op 13 Juni. de retraite in de eerste week van October en het lidmaatschap van de Kath. Volksparty. De voorzitter wees er ten aanzien van dit laatste punt op, dat er te weinig arbei ders lid zijn Verschillende aanwezigen ga ven zich hierna op. Tydens een door het bestuur van den Kon. Ned. Korfbalbond gistermiddag te 's-Gravenhage gehouden persconferentie deelde de bondsvoorzitter, de heer Wilson, ten aanzien van de korfbaltrip naar En geland het volgende mede: De Ned. Korf balwereld heeft tot nog toe zeer weinig in ternationaal contact kunnen vestigen Bel gië, waar het spel op wat breeder schaal beoefend wordt, maakt hierop een uitzon dering, in Engeland, waar men deze speci fiek Nederlandsche sport niet kende, is dank zij het werk van enkele daar wonen de Nederlandsche pioniers en oud-korfbal lers een groeiende belangstelling waar te nemen, waarna aanvragen om demonstra ties niet uitbleven. In het kader der in ternationale sportuitwisseling zal nu een gezelschap van 30 korfballers en korfbal- sters met 6 officials van 519 Juli a.s. een tocht door Engeland maken, om in 8 steden .demonstratiewedstrijden te spelen. De „News Croriicle" schrijft in dit verband over „een korfbalinvasie en een nieuwe Tocht naar Chatham". De spelers en speelsters worden bij Engelsche gezinnen ondergebracht, terwijl de óverige verblijf kosten door de ontvangen steden voor re kening worden genomen. Wat de a.s. Nederland—België-ontmoe- tingen betreft, deelde een bestuurslid der regelingscommissie mede, dat de return- match van de ontmoeting BelgiëNeder land op Zondag as. te Antwerpen zal pléats vinden te Den Haag op 10 Juni a.s. (2e Pinksterdag) op het ADO-terrein. Bei de ontmoetingen worden met spanning te gemoet gezien omdat men onzeker is over het spelpeil der Belgen na zes jaren onder breking der sportbetrekkingen. Sedert 1923 zijn jaarlijks interlandwedstrijden met de Belgen gespeeld, welke evenzoovele Neder landsche overwinningen opbrachten. Het eentonige beeld van overwinningen met groote cijfers kreeg na 1937 een keerpunt toen het spelpeil onzer Zuiderburen op een hoogte gestegen was, welke een Nederland sche overwinning enkele malen „een dub beltje op z'n kant" maakte. Den Haag zal tijdens de Pinksterdagen in het teeken van de korfbalsport staan. Des Zaterdags voor de feestdagen worden onder aupiciën van den Haagschen Korf balbond in het Zuiderpark school wedstrij den gehouden, waaraan 90 ploegen deelne men. Op dezelfde terreinen organiseert de Haagsdie korfbalclub A.L.O len en 2en Pinksterdag ('s morgens) een monstertour- nooi, waaraan 120 twaalftallen uit alle dee- len des lande zullen deelnemen, waarna dan 's middags als hoofdschotel de ont moeting Nederland—België wordt opge diend. De AVRO zal van deze wedstrijd om half vijf 's middags een reportage ge ven. Om 'n doodenherdenking TY/IIJN REDE bij de doodenherdenking op 4 Mei j.l. heeft blijkbaar ergernis ge wekt bij „Het Parool" e.a. Maar het citaat van het „Het Parool" was noch juist, noch volledig Ik heb NIET gezegd, dat „zij die zich geschaard hebben onder de roode vlag en de Internationale zongen onze dooden niet zijn en hun Judasloon hebben ontvangen". Ik heb WEL gezegd: „Die zij aan zij vochten met de onzen, maar alleen, om het Duitsche gespuis er uit te krijgen en een andere even onvaderlandsche beweging er in, zij mogen practisch ons een dienst heb ben bewezen, vaderlandsch'e helden zijn zij niet geweest. Hun dood was geen heldendood-voor-het-vaderland. Een Ne derlander die pro-Russisch is, is een even groot verrader als een die zich pro-Duitsch dorst noemen. En die met ons den strijd Streed1, maar in zijn hart voor een andere mogendheid dan het eigen vaderland, heeft in zijn dood het Judasloon ontvangen van het verraad. Onze gevallenen offerden hun leven voor ons vaderland". Dit is m.i. toch wel heel wat anders dan het citaat in „Het Parool"! Verre van mij, dat ik om hen dan maar met name te noemen zou durven bewe ren, dat ALLE communisten-gevallenen daaronder moeten worden gerekend. Inte gendeel! Maar op mijn algemeene stelling zal toch wel moeilijk iets kunnen worden aangemerkt en zijn er geweest, die in hun hart streden voor een buitenlandschcn dic tatuur. dan is er bij dezenloch geen sprake van Vaderlandsliefde geweest. Van een electorale peroratie was in mijn rede heelemaal geen sprake: als practisch middel om onze dooden te waardeeren, heb ik n b. ten slotte nog aangegeven: tc steu nen de nabestaanden van' onze gevallenen, van welken stand of rang, of religie ze ook mogen zijn. In zooverre ik hun die zulks niet verdienden. geërgerd mocht hebben, bied ik bij dezen mijn* excuus daarvoor aan. DEKEN D. BONT. Zooals wij gisteren, in „De Leidsche Courant" schreven is er Vrijdagavond a.s. om 8 uur een lichtbeeldenavond over „Het ontstaan van Leiden". Hierbij noodigen wij niet alleen de jongemannen uit met hun meisjes, maar ook alle andere parochia nen, die belangstelling hebben voor hun oude Sleutelstad. De volwassenen van on ze parochie zijn dus van harte welkom in het gymnastieklokaal om precies 8 uur. De K.A.-Kern Jongemannen. Sedert korten tijd is in de Doelenkazer- ne hier ter stede gehuisvest een gedeelte van den M. O. D. (mijnopruimingsdienst), uitgegroeid tot den M. M. O. D. (munitie- en mijnopruimingsdienst). Deze dienst heeft bijna een jaar lang in het Zuiden geopereerd met Breda als hoofdkwartier. Zijn werk bestaat in het opruimen van mijnenvelden, zoowel van die, waarvan kaarten aanwezig zijn Duitsche en Engelsche als van die, wel ke niet in kaart zijn gebracht. Op enkele gebieden na is het Zuiden van het land thans geruimd. Op de Veluwe, in het Wes ten en Noorden des lands zijn echter nog mijnenvelden aanwezig en talrijke muni tie-opslagplaatsen. Daarom heeft men het centrale punt naar Leiden verlegd. Naast de M. M. O. D., onder commando van luit.-kol. B. v. Hasselt, den schepper van deze instelling, staat de O. B. D. de opruimings- en' bergingsdienst. Deze dienst houdt zich in het geheele land be zig met het ruimen van munitie-opslag plaatsen. In het afgeloopen jaar is reeds 100.000 ton aan munitie opgeruimd, maar er blijft altijd nog een kleine 120.000 ton te ruimen. Voor dat opruimen van mijnen en mu nitie is transport noodig. Daarom is de binnenplaats van de Doelenkazerne in een groot wagenpark herschapen. Reeds zijn er 60 a 70 zes-tons wagens gearriveerd, maar dat is slechts een derde gedeelte van het totaal, dat komen moet. En de binnen plaats is al vol! Deze wagens moeten via het Noordeinde aan de Rembrandtstraat in het verkeer worden opgenomen en dat is geen gemak kelijk werk. Daarom is een speciale ver keerspost in het Noordeinde geplaatst te genover de Rembrandtstraal, zulks in overleg met de verkeerspolitie hier ter stede. Deze verkeerspost wordt nl. bezet door de R. P. de Regimentspolitie, die me de in de Doelenkazerne onderdak vindt. Gisteravond is onder groote belang stelling van de R. K. Bakkerspatroons de afdeeling her-opgericht. Er werd een nieuw bestuur gekozen met als voorzitter de heer Kallenberg. Gistermiddag te 5 uur is de 9-jarige W. F. de K. op het. Havenplein door eigen onvoorzichtigheid door een vrachtauto aan gereden. De jongen werd met een gebro ken linkerenkel naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1