3)eCci<LclvjSou4cmt Woensdag 29 Mei Voorbereidingen voor Rijksconferentie Verlaging van het Broodrantsoen Wapensmokkel op de Donau ontdekt E.V.C. geen contracteerende partij WOENSDAG 22 MEI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10789 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent n. m.m. Bij contract belangrijke Korting. Weer ter stembus NU WééR TER STEMBUS a.s. Woens dag. Nu weer stemplicht stemplicht ook in moreelen zin. Maar is dat nu zoo belangrijk: de, verkie zing van de Provinciale Staten? Ongetwijfeld: ja! Eerstens, omdat óók in de Staten eener provincie belangrijke onderwerpen aan de orde komen. Wel niet zoo veel; de Staten vergaderen dan ook maar enkele keeren 's jaars. Maar de Provinciale Staten kiezen de Gedeputeerde Staten. En de Gedeputee- de Staten in een provincie moeten wèl heel dikwijls belangrijke beslissingen nemen, óók van direct-principiëelen aard. Vervolgens is de verkiezing van de Pro vinciale Staten zéér belangrijk, zéér be langrijk, omdat de Prov. Staten de Eerste Kamer kiezen. Over de wenschelijkheid van het bestaan eener Eerste Kamer is in den loop der jaren heel wat te doen geweest. Maar men kan vóór of tegen het bestaan van een Eerste Kamer zijn zij is er. En zoo lang zij er is, ligt het in haar macht, de door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen te verwerpen. Jeder zal toege ven: een zéér verstrekkende macht. En daarom is het van zoo'n belang, hoe die Eerste Kamer is samengesteld. En daarom is het ook van zoo'n belang, hoe zijn samen gesteld de Staten der Provincies, die de 50 leden der Eerste Kamer moeten kiezen. Wij vervullen dus a.s. Woensdag allen goed onzen stemplicht! Wij aarzelen ook nu niet. Voor de vooruitstrevende christelijke po litiek in het algemeen, voor sociaal-econo mische politiek op de basis der christelijke beginselen is een ook quantitatief sterke Katholieke Volkspartij noodzakelijk. Dat zal nu toch wel ieder onzer duidelijk zijn. Het Eucharistisch Congres te Amsterdam Van 19 tot en met 23 Juni wordt in Am sterdam een groot Eucharistisch congres gehouden: „De triomf van het MirakeL- sacrament." Een hóógst verblijdend gebeuren. De ac tiviteit van heel katholiek Amsterdam is er al maanden op gericht, om in de stad van het heilig Mirakel een Eucharistisch feest te organiseeren. Aan niets hebben wij in dezen woeligen en onrustigen na-oorlogschen tijd meer be hoefte, dan aan een zeer diep en levendig bewustzijn van het alles overtreffende bezit, ons door Goddelijke Almacht en God delijke Goedheid geschonken in de Eucha ristie. De katholieke Amsterdammer, Neder lands grootste dichter, Vondel jubelde over de Eucharistie: „Wel zalig, die in het hijgende verdriet Naar dezen troost en vasten vrijburcht vliedt." De Eucharistie staat in het middelpunt van héél ons leven. Dat zal worden ge demonstreerd in een reeks voordrachten: drs. J. A. Bank te Haarlem zal spreken over: Het H. Sacrament in de Muziekge schiedenis ;dr. L. M. Fr. Daniëls O.P. te Nijmegen over: Het H. Sacrament in de Letterkunde; dr. J. Huyben O.S.B. te Eg- mond over: Het H. Saciament in de geschie denis der Liturgie: dr. C. R. de Klerk te Ouderkerk over: Het H. Sacrament en Von del; dr. J. B. Knipping O.F.M. te Nijmegen over: Het H. Sacrament in de Iconografie; dr. P. Polman O.F.M. te Sittard over: Het H. Sacrament in de Nederlandsche Gods dienstdisputen; dr. K. Smits te Nijmegen over: Het H. Sacrament in de Beeldende Kunst; dr. M. Smits van. Waesberghe S.J. te Nijmegen: Het H. Sacrament en de Ne derlandsche Vroomheid. De Zondag 23 Juni zal de apotheose van het grootsche feest zijn. Des morgens zal de Bisschop van Haar lem, Mgr. J. P. Huibers. een pontificale H. Mis opdragen, waarbij c.a. 12.000 kinderen zullen aanwezig zijn; veertig priesters zul len de Heilige Communie uitreiken; een koor van duizend personen onder leiding van den heer Hubert Cuypers zingt de vier de Gregoriaansohe Mis; vierhonderd pad vinders zullen /oor de orderegeling zorgen. Des middags celebreert de Pauselijk In ternuntius. Mgr. P. Giobbè een Pontificaal Lof met pontificale assistentie van Kardi naal de Jong en alle Nederlandsche Bis schoppen. Behalve het koor werken nog ongeveer vijfduizend personen mede aan een gran dioze "uitbeelding van zes eeuwen geschie denis van het Mirakel van Amsterdam. Een plechtige precessie met tot slot de Zegen met het Allerheiligste zal het schoone feest besluiten. De versiering in het stadion staat onder leiding van architect van Hardeveld, met medewerking van de architecten A. Evers ®n G. J. M. Sariewijn. Ook de St. Willibror- duskerk aan de Amsteldijk en het Begijn hof zullen op grootsche wijze worden ver sierd. ter stembus voor de Prov. Staten De lijst van de Katholieke Volks partij is in Zuid-Holland: Lijst 4 In den kieskring Leiden No. 1 mr. BOLSIUS In den kieskring Gouda No. 1 v.d. WEYDEN Radio-rede van dr. v. Mook r\R. H. J. VAN MOOK heeft gisteravond over radio-Batavia een rede gehouden waarin hij het volgende heeft aangekondigd: „In afwachting van de ontwikkeling op Java en Sumatra acht de regeering het noodzakelijk om, nu zij haar beleid in groote lijnen duidelijk heeft aangegeven, die bevolkingsgroepen te raadplegen, welke zich vrij kunnen uiten. Dit heeft in de eeretc plaats ten doel de regecringsplannen nader uit te leggen en te verduidelijken. Voorts wil men dan vaststellen, op welke wijze de verschillende bevolkingsgroepen ii de huidige omstandigheden hun gevol machtigde vertegenwoordigers op de rijkM-onferentie zullen benoemen. Indonesië zal iets anders zijn dan Ned-Indië Dit overleg zal voor de verschillende dcc- len van Borneo, en voor de» Oostelijken Archipel, zoomede voor de Riouw-eilanden, Banka en Biliton, gearrangeerd worden op een nader vast te stellen plaats in de bui tengewesten. De vertegenwoordigers van de Nederlandsche bevolkingsgroep, welke voor het grootste deel thans eveneens in vrijheid kan samenwerken, zullen worden geraadpleegd in Batavia. Zoo spoedig mo gelijk zullen bovendien met de Indo-Chi- neesche en de Indo-Arabische bevolkings groepen samensprekingen worden gehou den. De onderhandelingen kunnen wellicht in de tweede helft van Juni een aanvang nemen. Dr. van Mook ving zijn rede aan met een overzicht van de gebeurtenissen in de ne gen maanden sinds de Japansche capitu latie, een periode, welke wellicht de moei lijkste en de meest verwarrende uit de ge schiedenis van dit land is geweest. „Hoewel het tot stand komen van de In donesische Republiek bevorderd is door Ja pansche machinaties, gaf deze republiek niettemin vorm aan het streven der Indo- nesiers naar een zelfstandige politiek léven" Hij had woorden van lof voor het werk, dat in cie afgeloopen negen maanden dooi de Britten gedaan is en zeide o.m., dat de toewijding en de zelfopoffering van onzen I bondgenoot zijn gebleken uit het aanzien lijk aantal dooden en gewonden, die leven en welzijn geofferd hebben om onze be dreigde landgenooten te redden. Dr. van Mook waarschuwde zijn luiste raars' tegen zwaarmoedigheid en het opha len van herinneringen uit het verleden of speculaties over hoe de dingen wel hadden kunnen zijn. Hij zeide, dat er een reële ba sis voor de toekomst aanwezig was. „Indonesië zal iets anders zijn dan Nederlandsch-Indië, evenals het heden- daagsehe Azië geheel verschillend is van dat van gisteren. Het is een drin gende eisch. dat wij de traditoneele op vattingen laten varen, indien wij ons niet geplaatst willen zien voor onaan gename feiten. Een volledige breuk met het verleden beteekent dit evenwel niet, wij moeten de blijvende en waar devolle elementen van het verleden met de eischen van den nieuwen tijd verzoenen. De meerderheid van het Nederlandsche volk erkent de wenschelijkheid en den noodzaak van een stelselmatige evolutie en van zelf-regeering in Indonesië. Van een Nederlandsche regeering kan geen herstel van het oude koloniale systeem worden ver wacht. In Sjahrir vindt men een vertegen woordiger van een georganiseerd en ver antwoordelijk nationalisme, dat op Java en in een aantal gebieden daarbuiten zijn aan hangers heeft". Dr. van Mook beëindigde zijn rede met te zeggen, dat er in het nieuwe Indonesië een behoorlijke plaats zal zijn voor alle Neder landers, die de gewijzigde verhoudingen begrijpen en aanvaarden. Het eerste vliegtuig der k l. M. in den transatlantisohen dienst, de „Rotter dam". is van Schip hol naar New-York vertrokken. Het mo ment, waarop het toe stel vertrekt. Ingaande 26 Mei a.s Met het oog op het wereldtekort aan graan heeft de Combined Food Board ge adviseerd het wekelijksch broodrantsoen te bepalen op 2100 gram por persoon. Daar het huidige broodrantsoen in ons land 2.400 gram voor volwassenen bedraagt met enkele variaties bij de andere leef tijdsgroepen zal door een nieuwe ver laging van het broodrantsoen ons voe- db^oeil verder aan de critieka internatio nale voedselsituatie van het oogenblik worden aangepast. In verband hiermede zal het brood rantsoen met ingang van 26 Mei voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar met 200 gram per week per persoon worden verlaagd. Het rantsoen bloem zal op dien datum voor alle leeftijden worden verminderd tot 50 gram per persoon per week. Meer kaas voor de rijpere jeugd en een extra bon voor vleesch. Met ingang van 26 Mei zal het rantsoen kaas voor de leeftijdsgroep van 15 tot en met 20 jaar worden verhoogd van 200 tot 300 gram per persoon per veertien dagen. Tevens zal voor alle leeftijden boven vier jaar op 23 Mei een extra bon voor 100' gram vleesch, geldig gedurende veertien dagen worden bekend gemaakt Minder suiker en vleesch voor kinderen beneden vijf jaar. ITet suikerrantsoen voor kinderen van C tot en met 4 jaar zal met ingang van 26 Mei worden verlaagd tot 200 gram per week, waardoor dit rantsoen gelijk zal zijn aan dat der overige leeftijdsgroepen. Even eens zal voor deze categorie op dien datum het vleesch rantsoen van 150 tot 100 gram per week worden verminderd. Daar het broodrantsoen voor deze groep niet kan worden aangetast, zijn m verband met de versobering van de levensmiddelen pak ketten der drie overige leeftijdsgroepen de suiker- en vleesch rantsoen en voor kin deren beneden vijf jaar, welke wel eenige vermindering toerieten, verlaagd. Trumau neemt kolenmijnen over President Truman heeft Julius Krug, den minister van binnenlandsche zaken, opdracht gegeven de mijnen over te nemen en zoo „de nationale economische structuur in den huidigen noodtoestand te beschermen". Stakingen POLITIEAFDEELINGEN van Amerikaansche bezettingstroepen in Beieren hebben Dinsdagmorgen over een afstand van 72 km. de Donau afgesloten en 372 schepen van de voormalige Hongaarsche marine in beslag genomen. Uit de schepen, waar onder 12 kanonneerbooten, kwam een groote hoeveelheid contrabande, machine geweren en andere wapens, korte-golfzenders, goederen van de zwarte markt en heele scheepsladingen voorraden van de Wehrmacht te voorschijn. Meer dan 3000 menschen zijn gearresteerd, verdacht vam zwarten handel, het smokkelen van ver- doovende middelen en wapens en het. onderhouden van een ondergrondsche spoorweg om vroegere S.S.-lieden te laten ontsnappen. Ieder schip wordt thans be waakt, gewapende manschappen langs de oevers en aan den omringenden heuvel rand voorkomen het ontsnappen van verdachte personen Men is vooral op zoek naar admiraal Trunkwalter, den tegenwoordigen bevelhebber van de Hongaarsche vloot, een van de lagere officieren, toen admiraal Horthy de vloot aan de geallieer den aanbood. Nadat Horthy aan de Nazi's was ontkomen, werd Trunkwalter als bevelhebber door de asmogendheden erkend. |7EN BEPAALDE GROEP COMMUNISTEN wil een algemeene werkstaking;. De E.V.C. wil dit nu niet! Het getij verloopt en nu verzet de E.V.C. de bakens en wil wel onderhandelen. In een brief namens de Contact-commissie van werknemers ter koopvaardij en de Raad van Bestuur in de zeevaart, heeft de heer Brautigara, de E.V.C van repliek gediend. De heer Brautigam die als vertegenwoordiger van den Minister van Scheepvaart de besprekingen meemaakte en met instemming van alle partijen het voorzitterschap bekleedde bij deze besprekingen over de collectieve arbeidsover eenkomst, geeft in het eerste gedeelte van zijn schrijven een overzicht van de situatie tijdens den oorlog, vóór èn na de invasie in Normandië en komt dan te spreken over de gevoerde onderhandelingen en hun resultaat. ling waardoor grooter bestaanszekerheid en een betere waarborg voor een doorloo- ptnd dienstverband voor de zeevarenden wordt verkregen, zal door U, E. V. C., wel geen aanmerking worden gemaakt.* De gage. „Gezien de 56-urige werkweek op zee, zou het loon niet hoog zijn, zoo vernam ik de zer dagen. Maar het zal u echter wel niet ontgaan zijn, dat, boven de jaarlijksche va- c-mtie, het reisverlof is bepaald op twee dagen per maand, een halve dag meer, dan in Engeland was vastgesteld. U moogt dat reisverlof zien als een compensatie voor het verlies van vrije Zondagen op zee. En nu het loon zelve. Het bedraagt wel uitgerekend voor een matroos, een der I laagst bezoldigde volwassenen aan boord Uitgesloten als lid der contactcommissie „In de onderhandelingen" aldus de heer Brautigam, „zijn van werknemerszijde voorop gesteld: goede sociale toestanden, behoorlijke arbeidstijden, vacantie- en ver lofregelingen. Ten tweede: een behoorlijk loon." Bij beschouwing van het resultaat zult 11, E. V. C„ wel met mij instemmen, dat de regelingen van de arbeidstijden en de ge troffen sociale maatregelen de toets der critiek kunnen doorstaan. Van eenige af keuring uwerzijds heb ik trouwens niets vernomen. Op het tot stand komen Van een rege- In het Amsterdam- sche havengebied zijn uit verschillende deelm van het land troepenafc eelingen aangeiKsmen. De mansc lappen zullen, indien r.coaig, assis tentie ver.* enen bij het losFen der sche pen. 45.per week plus vrije voeding. De huisvesting, hoewel voor een ongehuwde 'met onprofijtelijk, zullen we buiten be schouwing laten, omdat die voor de ge- zinskosten geen verlichting brengt. De voeding is wat kwaliteit, hoeveelheid en variabiliteit betreft zoodanig, dat zij de menu's van menig goed vacantieoord verre achter zich laat. Is nu een loon van 45.per week plus vrije voeding een loon, dat ten achter staat bij. dat van den Nederlandschen ar beider? De beantwoording van die vraag jaat ik gaarne aan u over. waarbij u wel moge bedenken, dat op dit loon voorshands nog een toeslag van 50.per maand en straks nog een van 25.zal worden be taald. E. V. C. tolk der ontevredenen. De heer Brautigam wijst er dan op. dat bij elke regeling er altijd ontevredenen zullen zijn De zeelieden die het niet met het contract eens waren konden schrifte lijk bericht van niet-acccpteeren sturen. Niemand heeft van dat recht gebruik ge maakt. „Toen hebt ut gemeend, E. V. C-, u tot tolk van dc ontevredenen té moeten ma ken en tot staking te moeten besluiten. De in Engeland gevestigde eenheid in organi» satie onder de zeelieden hebt u daarbij weinig gediend. Het resultaat van uw po gingen om tot een zeeliedenstaking te ko men was gering. Want het overgroote deel der zeevarenden heeft aan uw oproep geen gehoor gegeven. De kustvaart, de zeesleepvaart, het officieren-korps nam geen deel. Van de schepen, waarvan U de soheepsgezellen allen of voor een deel in de staking betrok, vertrokken de meesten na eenig oponthoud met bemanningen'be staande uit leden van de organisatie der contact-comimissie. Indien gij niet een stakirig van havenarbeiders ontketend had kenmerk van zwakte in het eigen con flict, gelijk alle solidariteitsstakingen zijn dan ware van een zeeliedenstaking sinds geruimen tijd niets meer te merken ge weest. Nu wenscht u. met een afzien van de dingen waarom dc staking begon, voor den vervolge als partij in het contract te wor den toegelaten, waarvoor uw organisatie eigenlijk het lidmaatschap van de contact commissie van de organisaties van zeeva renden zou moeten verwerven, op wier werk uw critiek gericht was en wier leden gij in uw staking poogde te betrekken. De verwachting dat een dergelijk ver langen na het gebeurde, thans zou zijn te 3 -"«-wezenlijken, is ij del. Dan is het staking in de haven, dan weer in de een of andere kleine of groote fabriek, enzoovoorts. enzoovoorts. Vóór den oorlog waren wij cr aardig goed overheen. Dc bemiddeling tusschen arbeiders en patroons, werknemers en werkgevers loste practisch alle geschillen zóó op, dat beide partijen tot een verge lijk kwamen. Maar nu schijnt deze winst verloren te gaan. en wordt de staking weer regel. Maar meer dan ooit is het duidelijk, dat stakingen thans worden uitgevochten ten koste van heel liet Nederlandsche volk. Wat wij in dit eene jaar na de bevrijding al verloren hebben door stakingen in ha ven- en andere bedrijvesn, loopt in do millioenen, in guldens uitgedrukt, en ia niet te schatten als het moot worden uit gedrukt in goederen en grondstoffen, die wij niet kregen of die wij niet konden ver- verken. Wanneer de E. V. C doorgaat met haar terroristisch optreden en telkens opnieuw dan hier, dan daar het herstelproces sabo teert, de arbeiders de dupe laat zijn en het Nederlandsche volk van zijn brood en kleeding berooft, dan is dc vraag gerecht vaardigd: „Moet de komende regeering te gen deze stakingen niet met ren of andere v/et de belangen van de Nederlandsche gemeenschap gaan beschermen?" DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin zal zich heden naar Soesttdijk begeven teneinde aldaar op Don derdag a.s. een begin te maken met de be sprekingen met verschillende politieke lei ders in verband met de kabinetscrisis. Geen Russen meer in Azerbeidsjan De Perzische regeering heeft offi cieel medegedeeld, dat het roode leger Azerbeidsjan op 6 Mei de overeen gekomen datum heeft verlaten, volgens door de regecring ontvangen berichten. Radio Tebris maakte hedenavond geen melding van botsingen doch be perkte zich tot het uitzenden van bin- ncnlandsch nieuws. De Perzische ambassadeur in Was hington. Hoessein Ala Pasja, heeft aan den Veiligheidsraad een telegram van den Perzischen eersten minister, Gha- vam es Soeltaneh, overhandigd vol gens welk telegram een commissie van onderzoek in Azerbeidsjan heeft vast gesteld. dat cr geen spoor van Sov jet-troepen, uitrusting of middelen van vervoer in Azerbeidsjan is te vinden en dat volgens betrouwbare personen ter plaatse Azerbeidsjan op 6 Mei jl. geheel door het roode leger was ont ruimd. Het -was bekend geworden, dat Sovjet- Russische troepen op 26 Mei, wanneer de Tsjecho-Slowaken gaan stommen voor de algemeene verkiezingen, zich van de Do nau in het Zuiden door Tsjecho-Slowaijke naar Duitschland zouden bewegen. Een of- 'icieele verklaring van.het bureau van den Tsjecho-Slowaaksche eersten minister zegt, dat de troepenbewegingen, waarbij een aantal gepantserde divisies betrokken zul len zijn, zullen duren van 20 Mei tot 29 Mei. De bewegingen zouden het gevolg zijn van nieuwe beschikkingen van het Sovjet-Russischi bezettingsleger en zou den geen politieken achtergrond hebben. Bij nader inzien, zoo wordt gemeld, heeft rhaarschalk Konief evenwel besloten, de troepenbewegingen uit te stellen tot na de verkiezingen „om misverstand te voorko men". VASTE K.L.M.-DIENST AMSTERDAM—NEW YORK GEOPEND. Deze 21ste Mei is de zooveelste bijzondere datum in de Nederlandsche luchtvaartge schiedenis. Nauwelijks een jaar, nadat de Duitsche overheerschcrs de ruine van ons land verlieten m als nieuw sprekend be wijs van het tempo, waarin ons volk zich weer opricht werd een doel bereikt, dat de pioniers van onze nationale luchtvaart, met name de heer Plesman, directeur van de K.L.M., zich reeds voor den oorlog had den gesteld. Talloozen waren er op Schip hol getuige van. toen om 14.10 uur het eer ste K.L.M.-vliegtuig omhoog ging, om den vasten, voorloopig 2 X 's workschen Ne derlandschen lichtdienst Amsterdam New York een feit te maken. Ook Z. Exc. Ir. T. S. van Schalk, minister van verkeer en energie, was met zijn cchtgenoote tegen woordig. WEERSVERWACHTING tot Donderdagavond. Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, toch geen regen van beteekenis. later brekende bewolking, eenige stijging van temperatuur. Zwakke wind.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1