Het A.N.P. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Mgr. H. J. Koopmans, oud-president van het aartsbisschoppelijk Klein Semi narie, die na zijn emeritaat zich in Zwolle had gevestigd, is in het St. Lidwinazieken- huis te Apeldoorn .opgenomen. Hij is van de H.H. Sacramenten der stervenden voor zien. Kardinaal de Jong bracht hem Don derdag een bezoek. De tarieven voor ongeadresseerde stukken, de zoogenaamde huis aan huis bestellingen, zijn met ingang van Donder dag verdubbeld. Verwacht wordt een verhooging van de prijzen Voor slachtschapen en lamme ren. De bestaande Nederlandsche vliegtuig fabrieken zulen tot één onderneming wor den saamgesmolten. Te Hilversum is een brutale roofover val gepleegd op een 37-jarigen Chinees, die een bekend zwart handelaar was. De man werd door een bezoeker zwaar gewond aan getroffen en is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. BUITENLAND. De Britsche kroonkolonie Ceylon krijgt zeer binnenkort een grondwet, ter wijl de dominionstatus verleend zal wor den. De status van Ceylon zal in één op zicht afwijken van die der andere domi nions, namelijk, dat dit dominion zich niet van het Britsche Empire zal kunnen af scheiden. De staking Ln de haven van Antwer pen duurt voort ondanks het feit, dat de leiders der vakbonden de arbeiders heb ben opgeroepen om het werk te hervatten. Alle Belgische banketbakkers heb ben besloten, hun winkels van 23 tot 31 Mei te sluiten als protest tegen de onvol doende toewijzing van grondstoffen. De krijgsraad te Brussel heeft vier der beschuldigden in het proces „Groot- Brussel" ter dood veroordeeld, o.a. Gilles de Pelichy, gouverneur a i. van Brabant. De minister van voedselvoorziening in Engeland heeft medegedeeld, dat hij maat regelen zal nemen tot prijscontrole voor Nederlandsche aardbeien. Bij het koninklijk paleis te Boekarest hebben studenten, die lid zyn van de Na tionale Boerenpartij, demonstraties gehou den, waarbij zij riepen „Weg met de Jo den en de communisten". De Amerikaansche officier van justi tie in het proces Dachau heeft, volgens een Amerikaansch bericht, de doodstraf ge- eischt tegen 74 beklaagden. De Volksrechtbank te Boekarest heeft in het proces tegen oorlogsmisdadigers o.a. ex-maarschalk Antonescu en ex-vice-pre- mier Michel Antonescu ter dood veroor deeld. Horia Sima en enkele anderen even eens (bij verstek). Twee leidende figuren der Duitsche communistische partij, Wolters en Ehlers, hebben naar de Britsche nieuwsdienst meldt, zich bij de Duitsche soc.-dem. partij aangesloten. BINNENLAND TWEE LITER PETROLEUM OP DE BONNEN 281 EN 782. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 19 Mei t/m 15 Juni a.s. op de bonnen 281 en 782 der bonkaarten K 60.6, 2 liter petro leum beschikbaar wordt gesteld. In ver band met de bevoorrading van den han del is het mogelijk dat de petroleum niet overal onmiddellijk verkrijgbaar is. Vóór- inlevering der bonnen is evenwel r.iet toe gestaan. IMPORTSIGARETTEN OP T 35 EN X 35. Het centraal distributiekantooor deelt mede, dat zij, die op de bonnen T 35 en X 35 nog geen importcigaretten hebben kunnen koopen, deze bonnen op Maandag 20 of Dinsdag 21 Mei a.s. bij een detaillist in tabaksartikelen kunnen inleveren tegen ontvangstbewijs. Zoodra de detaillist op deze bonnen is bevoorraad zal de afleve ring der sigaretten plaats hebben. SLAGERS WILLEN ALLEEN-VERKOOP VLEESCHWAREN. Er leven tal van grieven in de slagers wereld, zoo bleek op de algemeene lande lijke vergadering van de vakgroep „Sla gerij". Men was ontevreden over het feit, dat de slagers niet gehoord worden bij het vaststellen van de vleesohprijzen. Ook de omstandigheid, dat kruideniers vleeschwa- ren mogen verkoopen, wekt ontstemming. Hoewel het bestuur er kennelijk weinig heil van verwachtte, drong de vergadering aan op een krachtige actie voor den alleen- verkoop van vleesch en vleeschv/aren. Men zegde den vertegenwoordiger van den mi nister van Landbouw, ir. B. van Dam alle medewerking toe in de bestrijding van de overmaat aan huisslachtingen. Voorts kwam de collectieve arbeidsovereenkomst ter sprake Een hartelijk applaus beloonde den bestuurder-, die mededeelde, dat voorwaar de voor het in werking treden van deze overeenkomst was, dat de financieele uit komsten van het slagersbedrijf dit toela ten. DË GAMELAN KLINKT... •Feest op Bah'. - 'pn ide parel van ons eilan* [denrijk over zèe. Het is feest. De gamelan klinkt en rhythmisch bewegen de ranke figuurtjes der danseressen. Strak en met onbe- Iwogen gezichten voeren zij do kradidoneelc dansen uiL Het zij» de symbolische figuren zoo nauw verweven met de geschiedenis van dit volk. Een eeuwenoude rvertooning en telkens weer onder gaan de toeschouwers de bekoring kran dit boeiend schouwspel. J Ook in Nederland weerklinken opgewekte klanken. In fabrieken <n op de scheepswerven klinkt weer het lied van den arbeid. Er wordt gebouwd aan onze toe komst. Er wordt weer gewerkt om nieuwe welvaart mogelijk te ma ken. Fraaie etalages nooden tot koopen van al die levensmidde len, waarvan wij een jaar geleden nog niet durfden droomen. Een sprekend bewijs hiervoor is De Gruyter. Die geeft weer net als* vroeger bétere waar èn voor elke tien gulden cassabons een gulden contant terug! Zoo bouwt! De Gruyter mee aan de welvaartj van Uw gez flngez. med. 7400 Kabinet-Schermerhorn demissionair Gisteren hebben de Ministers hun por tefeuille ter beschikking van de Ko ningin gesteld. De Koningin heeft deze ter beschikking stelling in overweging genomen en den Ministers verzocht in middels al datgene te blijven verrich ten, wat zij in het landsbelang noodig achten. TWEE KARDINALEN ONTVANGEN DEN ROODEN HOED. Gisterochterfd had in de troonzaal van het Vaticaan de bijzondere plechtigheid plaats, waarbij de Paus, aan de beide in December j.l. gecreëerde kardinalen, die niet aan het consistorie van Februari deel namen, n.l. Kardinaal Mgr. Sallege van Toulouse en Kardinaal Mgr. Jose Maria Caro van Santiago, den rooden hoed, als mede den ring overhandigde en beide pre laten een titelkerk aanwees. Na de plech tigheid ontving Pius XII beide kardinalen in zijn privébibliotheek. EERSTE VLIEGTUIG NEW-YORK— BERLIJN ZONDAG OP SCHIPHOL. Zondag 19 Mei om 11 uur zal op Schip hol neerstrijken het eerste vliegtuig van de Americain Overseas Airways in den gere- gelden dienst New-YorkBerlijn. Aan boord bevinden zich een dertigtal vooraanstaande Amerikanen, die ongeveer, een uur op de wereldvluchthaven nabij Am sterdam zullen vertoeven. SPORT VOETBAL. Het L.V.B.-elftal, dat zal uitkomen voor de Vier-Bonden-Wedstrijden welke op 30 Mei en 2 Juni a.s. gehouden worden op het terrein aan de Zoeterwoudsche Singel, is als volgt samengesteld: (van 1. naar r.) Doel: P. Hagenaar (U.V.S.) Achter: F. A. Zandbergen (Meerburg), M. de Boer (Roodenburg). Midden: Al. du Urie (Roodenburg), J. Winkel (Alph. Boys), "W. Rietbergen (A. Voor: Homan (Foreholte), A. Rietbergen (D.S.B.), P. C. Onvlee (A.Z.L.), P. Sloos (D.S.B.), C. Krumpelman (Alph. Boys). Reserve: Th. Landwehr (Teijlingen), K. v. Oosten (Roodenburg), P. v. Mil (Meer burg), Th. Ruigrok (Foreholte). Op Woensdag 22 Mei a.s. des avonds om 7 uur wordt het U.V.S.lterrein een oefen wedstrijd gespeeld tegen een sterke U.V.S.- combinatie. ATHLETIEK. R.K- Athl. Ver. „DOCOS". Morgen start de volgende Docos-ploeg op de Na tionale wedstrijden van DEM te Bever wijk, welke wedstrijden worden georga niseerd tr opening van de nieuwe sintel- baan: L. v. d. Steen, 3000 M. A; P. Schou ten, 100 B en Verspringen B; H. Bresser, Hoogspringen B; H. Mentink, 3000 M. C; K. Tuynman. 800 M. Jun. Athieten en sup porters dienen om half twaalf op het sta tion bijeen te komen. Algemeene ledenvergadering A.V. Hol land. In een druk bezochte ledenverga dering der Athletiek Vriendenkring „Hol land" werden in de plaats van de heeren C. Warmerdam en K. Jagerman, die bei den wegens studieredenen aftraden, als bestuurslid gekozen de heeren W. Nota en A. v. d. Homsen. De heer Nota is tevens wedstrijd-secretaris Wegens het steeds groeiende ledental té naast den heer M. v. d. Werff als trainer, speciaal voor de lange- en middenafstand- loopers, aangezocht de heer C. Stuiven- berg. Voor een prettige verrassing zorgde voorts de oud-secretaris C. D. Brouwer, met de mededeling, dat Holland binnen kort gymnastiekschoenen tegemoet kon zien. Zondag neemt de A.V. Holland deel aan de wedstrijden van D.E.M. te Beverwijk en wel aan de invitatie 4 maal 100 M„ met de volgende ploeg: Kips, Nota, v. d. Houwen en een keuze uit Kloos, Brouwer, Chris- tiaanse. Voorts starten: C. Stuivenberg 800 M (B); W. Nota 100 M (A): H. B. Kips 100 M. (B), A. v. d. Houwen 100 M (B). GYMNASTIEK. Docos, afd. Gymnastiek. Zondagmid dag 2 uur zullen in de zaal aan de Potgieter- la? n de onderlinge wedstrijden worden gehouden; de heeren en jongens worden verzocht kwart voor twee aanwezig te zijn. De ouders van de jongens en belangstellen den worden uitgenoodigd daarbij aanwezig te zijn. HANDBAL Terrein Zoeterwoudsche Singel. Heeren: H.V.I.U.D.I.; Dames: H.V.L. II U.D.I. III (10 uur). Nw. Brunhilde—S.D.O. (12 uur). OMGEVING HOOGMADE DE PACHTVERHOUDINGEN. Op 9 April 1946 heeft de wnd, Burge meester, Mr. H. M. van Fenema, ten ge- meontehuize officieel geïnstalleerd de z.g. „Commissie pachtverhoudingen Hoog- made"; De commissie, tot welker instelling de vorige burgemeester van Woubrugge, de heer D. Rijnders, het initiatief nam, heeft o.m. tot taak het instellen van een diep gaand onderzoek en het uitbrengen van advies inzake de tusschen de z.g. Vrije Grondheerlijkheid Hoogmade en haar pachters bestaande pachtverhoudingen en daarmede samenhangende rechten van op stal en erfpacht, ruilverkavelingsvragen in verband met de in den Hoogmadeschen pol der aan te leggen Rijksweg, enz. Verwacht mag worden, dat het resultaat in dit onderzoek een voor beide partijen bevredigende oplossing zal brengen van de te Hoogmade bestaande problemen, waardoor tevens een periode van rust en welvaart voor het dorp zal worden inge luid. De commissie, die met volledige instem ming van,de gropdeigenaien en van de be langhebbenden te Hoogmade tot stand kwam, is als volgt samengesteld: Voorzitter: Ir. S. H. do Jong, Ingenieur voor Grond- en Pachtzaken bij het Ministe rie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening, aangewezen door den Minis ter van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening. Leden: Ir. G. J. Heymeyer, Voorcitter van de afd. Sociale Zaken van dc Achting van den Landbouw. Ir. J. C. Pfeiffër, Rijkscultuurconsulent van de cul tuurtechnische dienst. Mr. A. W. Visser, Secretaris van de Grondkamer voor Zuid- Holland. Mr. H. Pop, wnd. gemeente-secre taris van Woubrugge, tevens secretaris der commissie. De spin in het web De draden looperi naar alle kanten, vol gens een bepaald systeem. Het zijn sterke draden, er knapt er bijna geeneen af. En in het midden van dit web zit een gulzige spin, die alles verslindt wat langs die dra den op haar toe komt. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau is die gulzige spin die alle binnenkomende cijfers verslindt. Ze zat in de Effectenbeurs te Amsterdam en verzamelde alle gegevens die langs te lefoon- en telegraafdraden binnenkwamen. Het was alles prachtig georganiseerd en daar waren ongeveer 300 stille menschen, die telden en boekten, die verbindingen tot stand brachten, die controleerden. Hier werd in zeer korten tijd van 's avonds vijf tot 's morgens half 4 een enorme arbeid verzet. Maar vóór deze or ganisatie klopte, vóór de spin alles kon binnenhalen in deze enkele uren, waren er maanden van voorbereiding noodig ge weest. Eén fout té er geslopen in de verwerking der bussen, die de stembiljetten bevatten van Amsterdam. En als die fout, een heel begrijpelijke fout, niet was voorgekomen, dan zou de uitslag niet om 13 minuten over drie hedennacht zijn gepubliceerd, maar om half 2 precies. Want als men weet dat heel de organi satie voor deze verkiezingsuitslag opnieuw moest worden geschapen, omdat oude krachten waren verdwenen en vroegere gegevens waren verouderd, dan té de or ganisatie van de verkiezingsdienst van het A.N.P. een volledig succes geworden en is zij dit keer de sympathieke spin geweest in het ^'eb van telefoon, telegraaf en telex. STADSNIEUWS BELOFTE MAAKT SCHULD- In Maart j.l. organiseerde de R.K. Ver- eeniging „St. Jozef" ten bate van haar kindersanatorium „het1 Preventorium St. Jozef" te Hoek van Holland een loterij met als hoofdprijs een radiotoestel. Na een en kele reclame in Sursum Corda was de ge- heele oplaag loten binnen zes dagen niet alleen uitverkocht, doch moesten vele lotenbestellers worden teleurgesteld. Het Bestuur is er intusschen in geslaagd de hand te leggen op 2 nieuwe radiotoestel len in moderne kast ingebouwd en ver kreeg toestemming van het betrokken Mi nisterie wederom een loterij te organi- seeren. Voor bijzonderheden verwijzen wij den lezer naar de advertentie in dit blad. K.J.Z.M. HELPT PUTTEN. De gisteravond door de Katholieke Jon ge Zakenmiddenstanders georganiseerde straatcollecte ten bate van „Puttens' Jeugd" heeft een netto opbrengst gehad van: 2 sh. 9 d-, 2.25 B. frs, 1 enkele reis LeidenRijnsburg, 1 textielpunt, 1 post zegel (oud) van 7Jè ct., 1 rookersbon (dank u wel!), 12 afgebrande lucifers en last but not least, 675.55. Wij zeggen u allen har telijk dank. LEIDSCHE KUNSTKRING. Jan Keessen en Gerard Hengeveld speel den Sonates voor viool en piano ten aan- hoore van een talrijk gezelschap. Niet al leen voor een volle zaal musiceerde dit tweetal, maar ook voor een aandachtig ge hoor, omdat 't programma heel gelukkig gekozen was en de voordrachf hiervoor niet onderdeed. Musiceeren is 't recht woord voor wat zij deden. Wij kregen de bloem- teere „Sonate Es gr. t." van Mozart te hoo ien. Dat is muziek, 'n zingend wonder. Een weelde te mogen luisteren naar dat trans parant schoon, de naïviteiten en de broos heid van klank, 't Werd buitengewoon ge speeld. In 't bijzonder was 't tweede deel artistiek in stijl en toonkleur beurtelings door Keessen en Hengeveld voorbereid, overgenomen, aangevuld en gehandhaafd. De executanten waren in prima conditie. Bij deze gelegenheid leerde men Hengeveld niet alleen als pianist met prachtig toucher waardeeren, maar ook als componist ver dient hij zijn sporen. „Sonate 1944" is in derdaad heel mooi en boeit door een fraai klankkoloriet, modern .sonore en door iedereen te volgen en te aanvaarden. Knap is zij van structuur, in een zeer eigen stem ming (1944) getuigend van fantasie. Hier en daar doet de Sonate wat gerekt aan door de afwisselende paralellen van melodie en begeleiding beurtelings in beide instrumen ten. Maar meermalen wordt men door de mooie melodie ontroerd. Alles was tot in de perfectie verzorgd Hengeveld zal zich gelukkig gevoeld hebben bij de vertolking met zijn partner. „Sonate in F gr. t." (de Frühlingssonate) van Beethoven was al r.iet minder in homogeniteit. De prachtig lichtende voorname muziek in een muzi kale, technische en karakteristieke* inter pretatie van niveau weergegeven. Ten slotte „Sonate op. 13 in G. gr. t." van Grieg, waarin de Noorsche volkstoon niet ont breekt, evenals de eigenaardige intervallen gang, die altijd weer zijn charme heeft. Zij werd kranig gespeeld, van toon en enthou siast van voordracht. Zoo was er dezen avond menig moment van muzikale ontroe ring, door twee instrumentalisten met de noodige vaardigheid in eenvoud gegeven. Fleurige bloemen werden aan den compo nist aangeboden en beiden werden zij meer malen hartelijk toegejuicht. J. Kortmann. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 Mei 13 uur tot Zaterdag 25 Mei 8 uur waargenomen door de Apotheek Van Drie- sum. Mare 110 Tel. 20406 en de Zuider- Apotheek, Lammeschansweg 4. Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Raadhutépark 8, Tel. 26274. Leidsch Tribunaal (Vervolg). Hierna werd de uitgestelde zaak behan deld tegen N. Fros, vertegenwoordiger van een houthandel, gewoond hebbend te Voor schoten, die z.g. „geheim lid" van de N S.B. was geweest en daarvoor verschillende functies had verricht, o.m. die van groeps- administrateur, terwijl hij tevens geabon neerd zou zijn geweest op de „Zwarte Soldaat". Verd. ontkende dit laatste Hij was niet geabonneerd, misschien had hij enkele keeren een nummer betaald, omdat de bezorger nogal „erg vrij" was en hij van het gezanik af wilde zijn. De president wijst er aan de hand van verschillende stukken verder op, dat hij voor de zomeractie 1942 en het Strijdfonds 1944 bijdragen had gegeven. Over zijn „ge heim lidmaatschap" volt den oorlog ver klaarde verd, dat hij als 'ertegenwoordi- gc-r voor zijn fhma geen vijanden kon heb ben, maar dat hij vrienden noodig had. „Gezellige vrienden", aldus de voorz., „die in het geheim je vyanaen zijn!" Na verdediging dzor mr. H. O. Thunis sen werd de uitspraak bepaald op 28 Mei. Hierna kwam voor mej M. E. v. Steijn, geb. te Hillegom, wonend te Leiden, die tct 2 Oct. 1940 lid was geweest van de Jeugdstorm en zich later aangesloten had bij de N.S.B., aan verschillende instel lingen bijdragen zou hebben verleend en bij de Landwacht eten te hebben gehaald. Verdachte geeft toe op haar 18e verjaar dag lid te zijn geworden van de N.S.B.,' c-och zegt, dat zij na korten tijd bedankt had, hoewel de president aanvoert, dat zij in- Sept. '42 geroyeerd té Zij ontkent eten bij de Landwacht gehaald te hebben. Zij té er alleen geweest om te informeeren naar haar man, die niet terugkwam van een tocht naar het Noorden des lands. De ver balisant bevestigt daarna zijn verbaal. Een andere getuige verklaart, dat verd. in haar kamer tal van foto's had van Mussert, Hit- Ier e.a. Verd. ontkende zulks. Uitspraak 28 Mei. B. J. Kluit, vaandrig van politie te Voor schoten, thans gedetineerd te Duindorp, stond terecht wegens zijn lidmaatschap van de N.S.B. en het vervullen van verschillen de functies, o.a als lid van de W.A., van de N.V.D. en als schrijyer werkzaam is ge weest bij het Rijkscommissariaat, terwijl hij voor zijn opleiding naar Schalkhaar was geweest. Hij was blokleider, groepscol- portageleider en buurtleider en mocht wegens zijn lidmaatschap zijn radio behou den. Verd. zeide, dat hij nimmer buurtleider was geweest, omdat deze functie nimmer ingesteld was. KAPPERSBEDIENDENBOND „ST. COSMAS". Zondag 19 Mei zullen alle besturen van Noord- en Zuid-Holland van de Katholie ke Kapperspersoneelsorganisatie zich ver eenigen in een gemeenschappelijke verga dering in de „Harmonie" te Leiden. De vergadering zal gepresideerd worden door hoofdbestuurder, den heer E. M. Lange- zaal. Bioscopen Casino. Hier draait de film „Golgo tha", een Fransche versie van het Lijden en de Verrijzenis van onzen Goddelijken Zaligmaker. Het is een indrukwekkend werk van den Franschen cineast Julien Duvivier. Ieder een weet en begrijpt, dat religieuze onder werpen zeer moeilijk zijn om als stof voor een film te behandelen, en wanneer men deze film ziet, kan men niet anders dan de grootste bewondering hebben. De film té vervaardigd naar het scenario van ka nunnik. J. Raymond en de cineast Duvi vier heeeft dit scenario op een uiterst fijne manier op de filmband vastgelegd. Zoo wel de kleine scènes alsook de massa-re gie leveren het bewijs dat hier een artist zijn beste krachten heeft gegeven. Ook de muziek past geheel in de sfeer en het kader van deze film. Nóg eens bevelen wij een ieder aan om deze mooie film te gaan zien, waarbij men dan 'niet alleen zichzlf een mooie avond geeft, maar ook een goed werk doet voor Francisca Romana, die profiteeren zal van de geheele opbrengst, die deze film in de kassa brengt van het Casino-theater. Luxor. Het té met deze film als met een hardlooper, die zijn aanloop te iang heeft genomen: door het verlies van adem wordt zijn sprong te klein. De „Engel der duisternis" heeft zoolang noodig om einde lijk genietbaar te worden, dat men er aan gaat twijfelen, of men nog ooit Merle Oberon als Engel der duisternis zal aan schouwen. Het is een melo-dramatisch ver haal van het soort, dat wij ontgroeid zijn. Het speelt in en kort nabij den eersten wereldoorlog en behandelt de liefde van twee militairen (broers) voor het zelfde meisje. Het kleine meisje, dat de eerste scènes volmaakt, kunnen we niet anders betite len dan als „wurm". Na haar verdwijning van het doek, houden we een vervelenden smaak over, zooiets als als lang geleden na het consumeeren van een bitteren suiker biet. Kinderen van 14 jaar en daarboven kun nen het verhaal niet apprecieeren. Volwas senen kunnen een poging daartoe aanwen den. Wij hébben meer genoten van het vóórprogramma: een zeer aardige teeken film en een goed journaal, o.a. den voet balwedstrijd HollandBelgië, benevens aardige opnamen van de zegetochten van Churchill. Uit het laatste blijkt o.a., dat Churchill, die voor géén van zijn vijanden zijn hoofd wilde buigen, dit in Amsterdam gedwongen werd te doen: bij elke brug ziet men hem diep bukken, om botsingen met den hardsteenen rand te vermijden. Trianon. Leiden beleeft in de film „De laatste kans" niet alleen de première van deze Zwitsersohe film, doch de kwa liteiten, welke deze film kenmerken, ma ken haar tot een filmische prestatie van hoog gehalte. Voor het oog van de camera, het oog van den bezoeker dus, ontrolt zich een verhaal ontleend aan de strijd in Ita lië, nadat Monty's troepen in het Zuiden waren geland. De oorlogsellende en de diep-menschelijke drift tot zelfbehoud ge contrasteerd door de verhevenheid van een allesopofferende naastenliefde ontwikke len zich tot een machtige climax. Alhoe wel men een enkelen keer niet ontkomt aan het idee, dat het verhaal door meer be knoptheid zou hebben gewonnen, kunnen we toch een ieder aanraden zich'deze film niet te laten ontgaan Woensdag is een nieuw Hongaarsch bankbiljet van 1 milliard penjo in de cir culatie gebracht. STEREOFONISCHE RADIO UITZENDINGEN. Interessante resultaten bereikt. Zaterdag 15 Juni a.s. zullen door Radio Nederland te Hilversum over de beide zen ders stereofonische proefuitzendingen worden gehouden. Luisteraars, die op een of andere manier over twee radiotoestel len kunnen beschikken, zullen dan kennis kunnen maken met dc ruimtelijke geluids weergave. Wat dit beteekent heeft dr. ir. K. de Boer, de leider van de proeven op dit gebied in de laboratoria van Philips te Eindhoven, uiteengezet in een onderhoud met een A. N.P.-redacteur. „De kwa^teit van de geluidsweergave by de moderne film en radio is zeer goed, maar niet volmaakt", aldus dr. de Boer. „Het volkomene schuilt in het feit, dat men steeds het geluid verneemt^iit één bepaal de richting. Als de sprekende figuur zich over het filmdoek b.v. van links naar rechts beweegt, blijft het geluid van zijn stem on veranderd tot ons komen uit een punt er gens in het midden van het doek. Beluis tert men een groot orkest, dan kan men de geluiden der verschillende instrumenten onderscheiden niet alleen door hun timbre maar ook door hun riohting. Als men een orkest door de radio beluistert, komen de geluiden van alle instrumenten uit één richting, die van den luidspreker en het plastische van de orkestmuziek valt weg." Het essentieele van de stereofonie bestaat daarin, dat men het geluid in eerste instan tie door twee „kunstooren" laat opvangen en vervolgens hetgeen door „linker" en „rechter" kunstoor opgevangen wordt, vol komen gescheiden leidt naar respectievelijk linker- en rechteroor van den toehoorder. De resultaten, die met een dergelijk sys teem bereikt worden, zijn verbluffend. Het geluid zoo reëel, vertelde dr. de Boer, dat je er van schrikt. Het beste wordt dit resultaat bereikt met koptelefoons, doch dat is in een bioscoop practisch niet uitvoerbaar. Daarom ge bruikt men hier twee luidsprekers, links en rechts in de zaal. Zuiver experimenteel'heeft men bij Phi lips ook reeds stereofonische gramofoon- platen vervaardigd. Ook té proefondervindelijk bewezen, dat de stereofonie een zeer dankbare toepas: sing kan hebben voor apparaten voor sleéhth oorend en. Men té nu met dit alles zoover, dat men het laboratorium-stadium als geëindigd kan beschouwen en dat is aangetoond, dat de stereofonie practisch zeer goed te reali- seeren is. RADIO voor Zondag. IJÏLVERSUM I. 301 M. 8.Nieuws; 8.15 Grammuz.; 9.Tuin- werkzaamheden; 9.20 Orgelspel; 9.45 Gees telijk leven; 10.Bach-cantate; 10.30 Tuin der poëzie; 10.50 Omroep-Kamerorkest; 11.15 Indrukken Vlaamsche tentoonstelling; 11.30 Eddy Wallis speelt; 12.Stafmuziek; 12.30 „Wat vrouwen op het hart hebben"; 12.40 Verv. Stafmuziek; 13.Nieuws; 13.15 Avro Metropole-orkest; 13.50 Spoorwegen spreken; 14.Jean Lafen, gitaar; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Alexandra-koor uit Londen; 16.30 Sportflitsen; 17.G.G.-Ca- baret; 17.30 Avonturen van Oome KeesjCL- 18.Nieuws; 18.15 Vara-sport; 18.30 Progr. Nederl. Strijdkrachten; 19.Prot. Studio- dienst; 20.Nieuws; 20.05 Rubriek weder opbouw; 20.12 „Mei is het thans" porpourri; 21.Hoorspel: „Luister huiver"; 21.30 Radio Philh. orkest; 22.15 K.L.M. over trans-Atl. luchtlijn; 22.30 The Romancers; 23.Nieuws; 23.15 Avro Radio-dansorkest; 23 45 „Nocturne"; 24.Sluiting. HILVERSUM II. 415 M. 8.Nieuws; 8.15 K.R.O. „Van tot man"; 8.30 Plechtige Hoogmis Francs, klooster te Sittard; 9.30 Nieuws; 9.45 Laurens Bogtmarr bas, gr.; 10.Prot. Kerkdienst; 11.15 Or gelbespeling; 11.45 Gewijde muziek; 12.15 „In 't boeckhuys"; 12.30 Orgelconcert; 12.55 Biddend Leger Nederland; 13.Nieuws; 13.15 K.R.O. progr. overz.; 13.20 Lunchcon cert; 13.45 Gram. muz.; 14.Duetten-reci tal; 14.30 „Apostolaat v. d. goede zeden"; 14.45 Beroemde piano-solisten. 15.Apolo gie door Prof. Kors; 15.20 Riviera-orkest; 15.50 Maria-huldiging te Amstersfoort; 16.Maria-Lof uit Amersfoort; 17.Prot. Kerkdienst; 18.16 Koorzang en orgelspel; 19.15 Kent gij uw bijbel? 19.30 Nieuws; 19.45 „Manon" opera van Massenet; 22. Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.30 Petite Sui te van Debussy; 22.45 „Kampvuren langs den evenaar"; 23.ij tenslotte., (gr.); voor Maandag HILVERSUM I. 301 M. 8.Nieuws; 8.20 Gram.muz.; 9?Gram. muziek; 10.Morgenwijding; 10.20 Vara- progr. voor zieken; 11.Voordracht Rolien Numan; 11.15 Wies Defresne en Maurice van Dzer, zang; 11.45 Familie-berichten uit Indië; 12.Vara-ensemble George Frank; 12.30 Kalender; 12.35 Dansorkest „The Ram blers"; 13.Nieuws; 13.18 Eddy Wallis speelt; 14.Duo Klaas de Rook en Herman van Roon, clarinet en piano; 14.30 Voor de vrouw; 14.50 „Te Deum Laudamus" van Diepenbrock. (gr.); 15.20 Matrozenkoor (gr.); 15.30 Voor de kleuters; 15.45 Kon. Milit. Kapel; 16.30 De school is uit; 17. Orkest Juan Petro; 17.30 Roode Kruis praat je; 17.35 Kwartet Jan Corduwener; 18. Nieuws; 18.15 Benedict Silberman en zijn band; 18.30 Progr. Nederl. Strijdkr.; 19. Verv. Ben. Silbermann; 19.15 Het werk van de Stichting „Veilig thuis"; 19.30 Vara Jan During en Henk Schram, piano en viool; 20.Nieuws; 20.08 Vara-omroeporkest; 20.40 Gespr. van de week; 20.50 Omroepor kest; 21.30 Hoorspel .jHotel Marocain"; 22.15 „Kronungsmesse" van Mozart; 22.45 Geestelijk leven; 23.Nieuws; HILVERSUM II. 415 M. 8.Nieuws; 8.20 Hongaarsche klanken; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Waterst.; en politieberichten; 9.50 Gram. muziek; 10.05 Tony Schifferstein met oude melódiën; 10.20 Ged. uit sonates van Bach; 10.30 Morgendienst; 11.N.C.R.V. koor; 1115 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Jac. Fevrier speelt Bach; 11.45 Cellorecital; 12.10 Postillons; 13.Nieuws; 13.15 Progr. Overzicht; 13.20 Minstrels van Gus Valten; 14.Voor jonge moeders; 14.20 Middag concert; 15.20 P. v. d. Hurk, fluit, Lod. Wer ner cello en J. de Molenaar piano: 16.Bij bellezing; 16.45 Zang-recital; 17.15 Orgelbe speling; 17.50 Kentucky-Minstrels; 18. Mandolinata; 18.45 Sportpraatje; 19. Nieuws; 19.20 Met band en plaat; 19.40 „On der de N.C.R.V. leeslamp"; 20.Nieuws; 20.05 Rubr. t.b.v. de landbouw; 20.20 N.C. R.V. Psalm 138; 20.55 „De vrije tijd van den militair; 21.15 Omroeporkest; 22.Nieuws; 22.30 Teksten uit het Oude Testament; 22.50 Piano-recital; 23.20 Avondconc. (gr.);

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2