Stemt u w eg Stemt geldig Stemt goed Wapenstilstandsverdrag met Italië herzien Politieke delinquenten mogen niet stemmen men moet STEMMEN eerste hokje van lijst 2 rood 1 „Sauoif DONDERDAG 16 MEI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10784 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van -N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Een laatste woord Niemand van onze lezers aarzelt nog indien hij ooit geaarzeld mooht hebben: morgen stemmen wij allen op No. 1 van lijst 2. Lijst 2 voor heel het land de lijst van de Katholieke Volkspartij. In onzen kieskring is No. 1 op deze lijst Prof. Mr. Rorrwne. Het zal een grootc voldoening zijn, als morgenavond zal blijken, dat de Katho lieke Volkspartij het vertrouwen heeft van alle katholieke kiezers en laten wij ho pen! óók nog van anderen. Wat de Katholieke Volkspartij beoogt en wat zij wil is óf een eisch van óf in ieder geval in overeenstemming met de natuur lijke ethica,"de natuurlijke zedenleer, wel ke ook voor iederen niet-katholiek norm van doen en laten moet zijn. De katholiek zoekt geen isolement, maar wel samenwerking met anderen, met allen, met wie samenwerking mogelijk is. Onze beginselen, ons op de beginselen gefun deerd program maakt samenwerking op breede basis zeker mogelijk. De samenwerking is een vraagstuk voor na de verkiezing. Maar nu reeds kan wor den vastgesteld, dat die samenwerking dés te gemakkelijker, des te beter zal worden verkregen, naarmate dc Katholieke Volks partij grooter, sterker is EN DAAROM: STEMT OP NO. 1 VAN LIJST 2: ROMME. Een krachtige Katholieke Volkspartij zal een zegen zijn voor den opbouw van ons vaderland; geestelijk en stoffelijk, naar de eischen van den nieuwen tijd en naar de oude en altijd jonge en altijd vol-levens- krachtige christelijke beginselen. Morgenavond willen wij verantwoord zijn, willen wij de zekerheid hebben, dat wij op dien belangrijken dag van de ver kiezing hebben gedaan: onzen plicht. Welnu, gij kunt uzelfd de zekerheid ge ven door te stemmen op lijst 2. Morgenavond moet blij ken «der Katholie ken wil om in een sterke principieele een heid, met anderen in nationale saamihoo- righeid, op te bouwen een nieuw Neder land. Sclieevc voorstellingen Het dagblad „Het Parool" schrijft: „TIET IS IN HOOGE MATE teleurstellend *^*dat het Nederlandsche Episcopaat, dat in de afgeloopen oorlogsjaren zulke emi nente diensten aan de nationale zaak be wezen heeft, door dit ingrijpen in den par tijstrijd de saneering van de staatkundige verhoudingen in Nederland in den weg treedt Het Episcopaat schaart zich door dit advies aan de zijde dergenen, die geen vernieuwing van ons partij leven wenschen, die de vooroorlogsohe, gekunstelde antithese in het leven willen houden. Het schaart zich, wellicht ongewild, aan de zijde der genen. die het isolement der katholieken dat in de oorlogsjaren gelukkig volko men doorbroken werd weer willen her stellen". Evenveel onjuistheden als beweringen! De saneering van de staatkundige ver houdingen in ons vaderland zou door het Bischoppelijk Schrijven worden belem merd. Waarom? Men kan geen enkelen grond voor deze bewering aanvoeren. Waarom zou door het Bisschoppelijk Schrijven de vernieuwing van ons partij wezen verhinderd worden? Ook deze be wering kan niet met redenen worden ge staafd. Na de verkiezingen kan eerst blijken, dat in de practijk de staatkundige verhou dingen zijn gesaneerd en het partijwezen is vernieuwd. En het is ook in dit blad al meermalen geschreven tot isolement behoeft de vor ming van een eigen politieke organisatie, behoeft een eigen politieke partij zeker niet te leiden. Dat moet en dat zal blijken. U weet niet, hoe U verhinderd kunt worden. Eén hokje voor één naam op één der lijsten rood maken op het stembiljet, dat U ontvangt in ruil Yoor Uw oproepingskaart. Lijst 2. In onze kieskring is NO 1 van deze lijst ROMME. Maakt dus het hokje voor dien naam rood. De ministers van buitenlandsche zaken^ die thans te Parijs bijeen zijn, zijn over eengekomen de conferentie tot 15 Juni te verdagen. Men zal dan wederom te Parijs bijeenkomen. Zooals te verwachten was, is men niet tot overeenstemming kunnen komen over de vredesvoorwaarden met Italië, doch de ministers hebben het wel zoover gebracht, dat een accoord is bereikt over herziening van het wapenstilstandsverdrag, dat met dit land is gesloten. Volgens deze, herziening zou de geal lieerde commissie in Italië worden opge heven en een nieuwe instantie worden in gesteld, onder zeggenschap van het hoofd kwartier der geallieerde strijdkrachten en met den geallieerden opperbevelhebber als voorzitter. Deze instantie zou dan toezicht moeten uitoefenen op de Italiaansche ge wapende macht en de wapenproductie. Ook de Italiaansche vloot zou onder dit lichaam komen te ressorteeren. In Venezia Julia en Udine, zou in afwachting van het vredes verdrag, een geallieerd militair bestuur worden ingesteld. In het wijzigingsontwerp wordt over de Italiaansche koloniën niet gesproken. 0Wel wordt er in aangedrongen op een zoo spoedig mogelijke repatrieering van de Italiaansche krijgsgevangenen, die zich nog op grondgebied der geallieerden bevinden. Het herziene wapenstilstandsverdrag zou heden (Donderdag) worden onderteekend. Voor de vredesconferentie is nog geen da tum vastgesteld. De ministers van buiten landsche zaken zullen tijdens hun bijeen komst van 15 Juni beslissen, wanneer de vredesconferentie gehouden zal worden. (Wanneer er dan tenminste overeenstem ming bereikt kan worden! Red.). Na lange discussie heeft de conferentie geen overeenstemming bereikt ten aanzien van het voorstel van Byrnes om het Oos- tenrijksche vraagstuk op de agenda te De conferentie heeft nog geen beslissing genomen over de juiste datum van ver daging: Donderdag om 11 uur zou wederom een informeele zitting worden gehouden ter bespreking van het Duitsche probleem. Van gezaghebbende zijde werd Woens dagavond evenwel verklaard, dat de zit ting van Donderdag de laatste zou zijn vóór de verdaging tot 15 Juni. Aan het^ eind der conferentie zal geen communiqué wor'den uitgegeven. HET DUITSCHE PROBLEEM. De ministers zulien vandaag een beslis sing hebben te nemen omtrent een voor stel van den Amerikaan Byrnes om op 12 Nov. a.s. een speciale vredesconferentie bijeen te roepen, die. het lot van Duitsch- land zal bepalen. Een speciale commissie zou dan in het leven geroepen moeten wor den ter be9tudeering o.a. van de toekomst, van het Rijn- en Ruhrgebied. Dit voorstel beoogt een compromis tusschen de stand- Parijsche conferentie wordt verdaagd punten van Bidault eri Bevin. Frankrijk hierin gesteund door Rusland wil n.l. een onmiddellijke behandeling van het Ruhr- probleem, terwijl Engeland eerst het ge- heele Duitsche probleem aan de orde wil stellen. De Fransche plannen t.a.v. Duitsohland komen hierop neer: Frankrijk wil politieke en economische internationalisatie van de Ruhr. Deze nieu we staat zou bezet worden door internatio nale strijdkrachten. De mijnen zouden ont eigend worden en beschouwd worden als internationale nutsbedrijven. Tusschen het Ruhrgebied en Duitschland zouden tolgren zen bestaan. Een gedeelte van een gunstige handelsbalans van het gebied zou voorloo- pig gebruikt worden voor bevoorrading van de rest van Duitschland. Ten aanzien van het Rijnland wil Frank rijk een permanente militaire bezetting van de Westelijke Rijnoever. De bezettingstroepen ten Zuiden van Keulen zouden Fransch moeten zijn, met eventueel Belgische én Luxemburgsche contingenten. De bezettingstroepen ten N. van Keulen zouden Belgische, N e- derlandsche en desgewenscht ook Britsche zijn. Het Rijnland zou zijn eigen binnenland- sche aangelegenheden kunnen besturen, zou eigen diplomaten hebben en een eigen financieel- en handelssysteem. De kolenmijnen van de Saar, die bij het Verdrag van Versailles aan Frankrijk wer den toegewezen, zouden het eigendom van de Fransche Staat worden, en het Saarge- bied zou worden opgenomen in het Fran sche douane- en monetaire systeem. Het gebied zóu onmiddellijk onder Fransoh ge zag komen, en Frankrijk zou daar een mi litaire macht handhaven voor het bewa ren van de orde en het bewaken van de grenzen van de Saar. Elf ambulance-auto's een geschenk van het Engelsche Roode Kruis aan het Neder landsche Roode Kr., zijn in Den Haag overgedragen dooi den commandant v. h. Engelsche Roode Kruis, majoor Guise van het Ned. Roode Kruis, Jhr. Ver- spijek. Frankrijk wil zich beveiligen tegen een Duitsche agressie in de toekomst. Het wil geen annexatie van Ruhr, Rijnland of Saar, doch wil deze gebieden slechts van Duitschland scheiden. Omdat deze gebie den echter geen politieke of economische eenheim vormen, wil Frankrijk een afzon derlijke regeling voor elk. DE KLEINE NATIES EN DE VREDES CONFERENTIE. De Australische minister van buiten landsche zaken, dr. Evatt, zal het recht der kleine landen verdedigen om hun stem te laten hooren op de komende vredesconfe rentie. De kleine landen, aldus Evatt, heb ben een belangrijke en soms vitale rol ge speeld bij het verslaan van Italië en Duitschland, en zij dienen het volle recht te hebben om volledig en vrij aan de be sprekingen. ter vredesconferentie deel te nemen. Zij dienen het recht te hebben om de wereld van hun standpunten in kennis te stellen, zonder door het veto der „big three" te worden belemmerd. ERNSTIGE STRAF BIJ OVERTREDING! DE MIN. VAN BINNENL. ZAKEN heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat zij, die op 31 December 1945 rechtens van hun vrijheid waren beroofd, ingevolge de desbetreffende bepalingen van de Kieswet, niet op de kiezerslijst mogen worden geplaatst. Door allerlei omstandigheden is het echter mogelijk, dat politieke delinquenten die van het kiesrecht zijn ontzet, toch op een kiezerslijst voorkomen. Ondanks dit voorkomen op de kiezers lijst en het ten gevolge daarvan oproepen voor de stemming, mogen deze personen niet aan de stemming deelnemen. Doen zij dit toch. dan stellen zij zich bloot aan ernstige bestraffing. Aangezien deze personen op het stem bureau bekend zijn en zij geen langdurige gevangenisstraf zullen riskeeren, bestaat er voor eenige ongerustheid in dit opzicht geen reden. Er is echter ook een groot aantal per- Teneinde den velen, nieuwen kiezers en kiezeresscn te gerieven, laten wij hier eenige wenken volgen, die voor het hanteeren van het stembiljet van belang zijn. U heeft als kiezeres of kiezer per post een oproepbiljet ontvangen. Met dit biljet gaat gij Vrijdag 17 Mei naar het stembureau, dat op - dc adreszijde van het biljet staat aangegeven en wel tusschen 8 uur en 5 uur. (Als gij meent kiezeres of kiezer te zijn en gij hebt geen oproepingskaart ontvangen, kunt u zich wenden tot den Voorr zitter van het stembureau waaronder gij behoort. Als gij op de kiezerslijst voorkomt, ontvangt gij daar alsnog een oproepings kaart). Op het stembureau ontvangt gij van den voorzitter een stembiljet in ruil voor de oproepingskaart. Op dit stembiljet zoekt gij aan een der lessenaars van het stem lokaal lijst No. 2 op. Met een rood potlood maakt gij dan het Er moet gestemd worden met rood potlood; dus niet met een zwart potlood of een Vulpenhouder; dit maakt het stembiljet on geldig. In geen geval mag de kiezer méér dan één hokje rood maken, terwijl elke andere bijvoeging, van welken aard ook, dus ook een krasje of streepje, het biljet ongeldig maakt. Wanneer de kiezer zich bij de invulling van zijn biljet heeft ver gist, kan hij een nieuw stembiljet van den voorzitter van Khet stem bureau bekomen. De kiezer mag in het stemhokje niet door een ander worden bij gestaan, behalve wanneer hij lichamelijk hulpbehoevend is. De stembus is geopend van 8 tot 5 uur. Men ga zoo vroeg mogelijk stemmen. sonen, dat vóór r ber onvoorwaar delijk in vrijheid ,teld. Deze mogen natuurlijk wel stemmen. Het Prinselijk bezoek aan Zwitserland Maandag naar Genève Het voorgenomen bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Zwitser land zal a.s. Maandag plaatsvinden. Het Prinselijk Paar zal des morgens om elf uur op het vliegveld Cointrin bij Genève arriveeren en aldaar begroet worden door den Bondsraad Petitpierre en het stadsbe stuur van Genève. De Zwitsersche regeering heeft de villa Lohn ter beschikking van de vorstelijke bezoekers gesteld. Des avonds biedt de re geering een banket aan in Hotel Bellevue te Bern. Voor de volgende dagen staat een auto tocht opgiet programma, verschillende of- ficiëele ontvangsten en recepties, waarbij Prinses Juliana een geschenk zal aanbie den en een rede uitspreken. Voorts zullen verschillende organisaties voor hulp aan Nederland ontvangen wor den. Donderdag 23 Mei keeren Prinses en Prins naar Nederland, terug. PAUS ONTVANGT NEDERLANDSCH GEZANT. Paus Pius XII ontving gisteren in audi ëntie den Nederlandschen gezant bij het Vaticaan, Jhr. Mr. M, W. van Weede. In een manifest, dat te Rome verspreid wordt, wordt o.m. gezegd, dat iedere ka tholiek vrij is te kiezen tusschen monar chie en de republiek, doch dat alle katho lieken den plicht hebben om hun steun te weigeren, wanneer geen voldoende waar borgen worden gegeven, dat de christe lijke opvatting van het leven zal geëer biedigd worden. BELGIë TEGEN INFLATIE. Binnen veertien dagen worden alle prij zen van Belgische goederen en diensten met tien procent verlaagd. De loonen zullen on gewijzigd blijven. De zwarte handelsprak tijken zullen krachtig wordefi bestreden. De gezinstoewijzingen en ouderdomspen sioenen worden met 20 procent verhoogd. Zweden schenken hun tegenstanders 12 voetballen MAAR KREGEN ER IETS VOOR TERUG! Dat het juist Zweedsche voetballers zijn, die door het district Am sterdam van den K.N.V.B. zijn uitgenoodigd voor het spelen van een wedstrijd tegen een Amsterdamsch elftal, is geen toeval ge weest. Gevoelens van vriendschap en erkentelijkheid voor de groot- scheepsche hulp, die Zweden ons land in den hongerwinter met het sturen van brood en margarine heeft verleend, hebben bij deze keuze daarbij een grooten rol gespeeld. Tijdens hun verblijf van nog geen twee dagen in ons land (hedenochtend hebben de spelers uit Stockholm de terugreis weer aanvaard) heeft men den dank van het Nederlandsche volk op verschillende wijze tot uiting ge bracht. Zoo heeft het gemeentebestuur van Amsterdam de spelers in de raadszaal een officieelen ontvangst bereid en werd hun gis teravond in het Americain Hotel een dmer aangeboden door den Voetbalbond. Voorts hebben zij een tocht gemaakt naar Volendam, waar zij door de bewoners op bijzonder hartelijke wijze zijn ont vangen. Klaarblijkelijk hebben deze Zweedsche sportlieden een diepen indruk in dit vis- schersplaatsje achtergelaten. Het publiek in het stadion werd gisteravond voor den aanvang van den wedstrijd althans verrast door een twaalftal, natuurlijk in hun eigen kleederdracht verschijnende Volendamsche meisjes, die het veld opliepen. De twee voet balploegen stelden zich daarop rond hen op, waarna elk meisje een Zwecdschen spe ler een pop aanbood, die in Volendamsch cóstuum gestoken was,. De Zweden waren echter evenmin met leege handen gekomen en gaven daarop de meisjes een al even ongebruikelijk cadeau, n.l. een fonkelnieu- wen voetbal. Dit uitwisselen van geschen ken werd tenslotte onder hilariteit van het publiek met een zoen bezegeld. Naar men ons mededeelde, hebben de meisjes de ballen zonder gevoelens van rancune, aan den Voetbalbond afgestaan. De voetbalwedstrijd tegen het A'damsche elftal werd met J—1 door de Zweden ver loren. Aan lien die aarzelen Die zijn er. Die het met zich zelf nog niet es zijn aan welke lijst zij morgen hun stem zullen geven. Het Bisschoppelijk woord heeft de wei nigen, die openlijk verkondigden dat zij niet op de K.V.P. zouden stemmen, tot naden ken gebracht en zooals één van hen ons zei- de: „Nu de zaak zoo ligt zie ik het als een gewetenskwestie. Ik acht me niet bevoegd het advies van mijn bisschoppen naast me neer te leggen". Dit inzicht eert den man. Want wij gaan niet ter stembus voor ons eigen belang. Gij gaat ter stembus voor dc belangen van uw kinderen. Voor de belangen van ons land, voor de vrijheid van de Kerk. Gij kunt bezwaren hebben. Wie heeft die niet? Gij kunt sommige uitspraken maar moeilijk verwerken. Maar dat bewijst niets tegen die uitspraak! Eén ding is zeker: de Bisschoppen weten wat er leeft en streeft. Zij hebbén de stroomingen allang onder kend vóór de golfslag aan de oppervlakte rimpelt. Zij hebben altijd iels in zich van den pro- fetischen geest die de toekomst kan in- schouwen. Zij zijn zeker in staat om de gevaren voor christendom en geloof te herkennen en dat bewees de oorlog wel zij zijn even goed in staat om de gevaren te signaleeren, die het vaderland bedreigen. Hun oordeel is meer bezonken en over dacht dan de brochure van een onbekende. Hun doorzicht reikt verder dan het plan van hen, die alleen maar rekenen met den tijd Ziet naar België. Wat deden en doen daar de liberalen niet een kwaad aan het vaderlandsch en het katholiek belang! Ziet naar Frankrijk. Daar is een katho- lie reveil. Inderdaad, maar dit reveil beteckent dat de kinderen moeten opknappen wat de ouders er zoo beroerd hebben laten liggen Als in 1910 in Frankrijk de wet wordt aangenomen die vanaf die tijd de opvoe ding der kinderen in gevaar brengt en heel het zedelijk welzijn van een volk onder mijnt, en het communisme voorbereidt, dan protestceren de katholieken. Maar Briand geeft op minachtenden toon ten antwoord: „Met uw stem hebt ge ons de macht kunnen ontnemen. Ge hebt het niet gedaan. Nu hebben wij het voor het zeg gen". Luister naar het bisschoppelijk advies. Maar laat u ook door de geschiedenis ad- viseeren. Dan aarzelt ge niet meer en dan weet ook gij, wat u morgen als katholieke Nederlan der te doen staat! Schcrmcrliorn over de stakingen Hedenavond om 9.10 uur zal Min.- Pres. Prof. Ir. W. Schermerhom voor de beide zenders van Hilversum zich in een radio-rede tot het Nederlandsche volk richten en daarbij de zeelieden- stakingen in Rotterdam en Amsterdam bespreken. In het bijzonder zal dc Min.-Pres. zich richten tot dc stakende arbeiders. De voedsclschaarschte Nederlands grauntekort Herbert Hoover voert thans te Washing ton belangwekkende besprekingen met de hoogste autoriteiten der V S. ten einde te komen tot een snellere leniging van 's we relds voedselnood. Volgens Hoover's rapport is er tusschen 1 Mei en 30 Sept. een graan tekort van 3.6 millioen ton te verwachten. Gedurende de crisisperiode zal Europa 8.3 millioen ton graan noodig hebben. Tusschen Mei en Sept. heeft Nederland behoefte aan 80.000 ton graan. Jiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiu lederen dag optreden van den 55 ■5 bekenden Ilussisrhen Violist 55 SzaAge. JAanfc E Van 5.306.30 uur gezellig en goed 2 E verzorgd Bitter uurtje. ÏÏiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimin Ingez. med. 7534 WEERSVERWACHTING lot Vrijdagavond. Licht bewolkte of heldere, koude nacht. Overdag weer half of zwaar bewolkt, met enkele buien. Weinig wind. Iets warmer dan vandaag.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1