3)e ftjicbehc <2ou/ïcmt Strijd van Mei '40 herdacht Het „(apansche Neurenberg" Uitspraak Uni'ever-affaire Ernstige botsingen rondom Bandoeng Mrs. Churchill bij graven der Airbornes i WOENSDAG 15 MEI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10783 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche CouranJ" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bü contract belangrijke korting. No. 1 van Lijst 2 VERMORGEN wordt van ons gevraagd, dat wy vervullen onzen stemplicht. Wij zullen dat ongetwijfeld allen doen, op een wijze, welke, wij voor ons geweten kunnen verantwoorden. Maar laten wij ook vandaag en morgen en overmorgen niet vergeten, om anderen aan dien plicht te herinneren. Wy moeten niet alleen zélf goed stem men, maar ook onzen invloed aanwenden om anderen te brengen tot een op klaar en juist inzicht gefundeerd plichtsbesef. Wij mogen de propaganda niet alleen en uitsluitend overlaten aan de actieve leden van een propaganda-club. Ieder onzer die inziet, dat de verkiezing gaat om groote belangen voor land en volk, zal ook ande ren tot dat inzicht willen brengen. Zoo is het met alle diepe overtuigingen: ze willen zich mededeelen aan anderen. En ons aller diepe overtuiging moet zijn dié van den lijsttrekker van de Katholieke Volksparty, Romme, dat wij staan op een keerpunten de geschiedenis van ons land; dat er nü zonder dralen of talmen! moet worden aangepakt, dat, op sociaal economisch terrein, nu! met voortva rendheid! de gemeenschapsgedachte verwezenlijkt moet worden in de bedrij ven, in de ondernemingen, waardoor de be langen van de gemeenschap zullen worden gediend en de arbeider zijn volwaardige erkenning zal erlangen. Wij noemen dit enkele punt van het pro gram van de Katholieke Volkspartij het is een programma-punt, dat in dezen tijd moet worden omgezet in de daad. En die daad verwachten wij met recht en reden van de Katholieke Volkspartij. WIJ STEMMEN DAAROM A.S. VRIJ DAG No. 1 VAN LIJST 2: ROMME. Tegen socialisatie, dus *700H STAATSSOCIALISME behoeft juist bij een overwinning van de Par tij van de Arbeid niet de minste vrees ge koesterd te worden. „Juist bij een overwin ning van de P. v. d. A." zoo staat het in een artikel van „Het Vrije Volk" van. gis teravond. Wie is tegen staatssocialisme of een af keer heeft van de jongere zuster, die den meer modernen naam draagt van: sociali satie wete,, wat hij moet doen: hij stem me op de Partij van de Arbeid. Bij een overwinning van die Partij is er geen wolk je meer aan de lucht, er is niets meer te vreezen. Geen vrees „niet de minste vrees" voor staatssocialisme behoeft ge koesterd te worden „juist bij een overwin ning van de Partij van de Arbeid"! Men kan in den tijd van de verkie zing den hooggeaohten en hooggewaar- deerden kiezer veel wijs maken of: trachten dat te doen. Dat iemand deze tirade uit het „Vrije Vo!k"-artikel zal slikken, kunnen we moei lijk veronderstellen Juist bij een overwinning van de Par tij van de Arbeid is het gevaar voor socia lisatie groot, zeer dreigend. Zóó is het. Dit is de werkelijkheid! Wie het gevaar van socialisatie zoo ver mogelijk wil keeren stemme as. Vrijdag OP No. 1 VAN LIJST 2: ROMME. Vanmorgen lazen we in een verkieziogs- blad, dat zich soeciaal richt tegen de Par tij van de Arbeid: socialisatie is on-sociaal, is ondemocratisch, brengt overmatige bu reaucratie en geldsmijterij, enz. Wij zün het met deze vonnissen over de socialisatie volkomen eens en stemmen daarom ook om deze reden op de partij, die vierkant stelling neemt tegen ovgr staatssocialisme of socialisatie: de Katho lieke Volkcuprtij. De Katholieke Volksnar- tij wil positief en concreet, dat het privaat bezit der productiemiddelen wordt ge bruikt ten bate van de gemeenschap, maar wil dat bezit niet onh°ff°n. niet aan den Sta-'t brengen. niet socialiseeren Té"en socialisatie dusstemnfen wjj op de Katholieke Volkspartij. |~^E EERSTE .ifiRDENKING in een bevrijd Nederland van de gevallenen uit de Mei dagen van 1940 is een ware manifestatie van dankbaarheid en eerbied jegens de mannen, die in dezen korten tijd van heldhaftigen weerstand hun leven voor het va derland hebben gegeven, geworden. Honderden zijn gisteren op t kerkhof op den Greb- beberg bijeen geweest en hebben eerbiedig de dooden herdacht. Prins Bernhard decoreert vaandel van 8 R. I. Wo"indan 1 5 Mei '4^ wordt in bet Pfltronnetn" gebonw te Zo°terwoude door H. DE G"?EEVE opgevoerd: ..MVT VITRO* BVEST" Tie opvoering begint 8 uur Nog enkele kaarten verkrijobaar bij de toegang tot het Patronaatsgebouw vóór de opvoering Ingez. Med. 7476 Voor het groote kruis, op het midden van het kerkhof, stond een vaandelwacht opge steld, bestaande uit voormalige leden van het 8e regiment infanterie met het vaandel van dit regiment, dat gedurende den oor log door eenige soldaten in veiligheid was gebracht, in hun midden. Naast het kruis wapperde aan een lange mast de Neder- landsche driekleur halfstok. Tegenover het kruis waren plaatsen gereserveerd voor de ófficieele genoodigden, terwijl aan de an dere zijde een groot aantal oorlogsinvaliden uit de Meidagen had plaatsgenomen. Rond dit geheel stonden in carré troepen opge steld. Omstreeks 11.15 uur arriveerden H.H. K.K. H.H. prinses Juliana en prins Bern- hard,' die begroet werden door generaal Kruis. Terwijl een militaire kapel het Wil helmus ten gehcore bracht. Vervolgens jetrad de minister-president, prof. ir W. Schermerhorn het spreekge stoelte. die in de herinnering riep het dap per gedrag, den moedigen en voorbeeldigen strijd van de gevallen helden. Vandaag zullen door zijne koninklijke hoogheid prins Bernhard, aldus minister Schermerhorn, militaire onderscheidingen worden uitgereikt aan de nagelaten betrek kingen van hen, die zich in dezen strijd heb ben onderscheiden en die door hun daden getuigenis aflegdén van persoonlijken moed en dapperheid en trouw aan de zaak van het vaderland, van menschen, die op het juiste^ oogenblik wisten te zeggen Generaal Winkelman onderscheiden. In zijn herdenkingsrede op den Grebbe- berg, deelde Minister President Schermer horn mede, dat gep. Generaal H. G. Win kelman, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, door H. M. de Koningin het Grootkruis in de Orde van den Ned. Leeuw is verleend, zijnde de hoogste Nederland- sche onderscheiding. Hierna nam baron van Voorst tot Voorst het woord, die in het kort den heldhaftigen strijd in 1940 memoreerde. Na de rede van den Gouverneur der Re sidentie decoreerde prins Bernhard onder plechtige stilte het vaandel van het 8e R.I. Vervolgens legden de prinses en de prins een krans voör het Groote Kruis, waarop minister Schermerhor_„ namens de regee ring, .eveneens een krans aan den voet van het kruis legde. Verscheidene deputaties brachten nu een plechtige bloemenhulde aau de gevallenen Nadat „De Dooden" van Muus Jacobs was voorgedragen en een Padvindstersleid- ster namens de Ned^rl. Jeugd gesproken had, klonk het .ommando Ooent den Ban". Onder de tonen vai. het „Wilhelmus" reikte prins Bernhard hierop de door H. M. ver leende onderscheen-een aan nabestaanden vai de gevallenen uit. Na h^t commando ..Sluit den Ban" werd de plechtigheid besloten met ons volkslied, waarop de hooge gasten, gevolgd door de genoodigden zich naar huis begaven.. Herdenking te Mill. Te Mill in Noord-Brabant zijn op de Vil- heide de herdenkingsplechtigheden gehou den, die waren georganiseerd onder leiding van majoor J. L. H. A. Antoni, bevelhebber van het district Noord-Brabant-Oost Jhr. J. Smits van Oyen heeft hier het woord gevoerd namens de regeering. Voor vijftien gesneuvelde militairen wer den aan nabestaanden onderscheidingen uitgereikt. Herdenking op het vliegveld Ypenburg. Gisteren zyn op het vliegveld Ypenburg in een indrukwekkende bijeenkomst her dacht de gevallenen in den strijd op de vliegvelden Ockenburg, Valkenburg en in Naast het belangrijke punt betreffende slechte behandeling van onze krijgsgevan genen en burger-geïnterneerden handelt de Nederlandsche aanklacht voornamelijk over de politieke agitatie van Japan in Ne- derlandsch-Indië. De toestand in Japan is aldus mr. Bor- gerhoff al weer aardig op weg om nor maal te worden. De houding van de bevol king is rustig en berustend. Misschien zul len enkele „diehards" onder de oppervlakte wroeten, doch naar buiten is alles volmaak te orde en veiligheid. Voor het verzamelen van gegevens -ter staving van de Nederlandsche aanklacht tegen Japan vertoeft momenteel mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, de Nederlandsche openbare aanklager bij het internationale gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Tokio, in Batavia. Naar mr. Borgerhoff Mulder aan een vertegenwoordiger van Aneta mededeelde, zullen de zittingen van dit hof waarschijn lijk niet vóór 1 Juni a.s. aanvangen en men verwacht, dat zij zeker een half jaar tijd in beslag zullen nemen. Elf landen dien den een aanklacht in, n.l. de Ver. Staten, China, Rusland Engeland, Australië, N e- d e r 1 a n d, Britsch-Indië, de Philippijnen Canada en Frankrijk. Nederland zal tevens de belangen van Portugal behartigen. De zit* ir gen zullen gehouden worden in een der grootste gebouwen van Tokio, het de partement van oorlog. De economische politierechter heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de voor naamste verdachten in de Unilever-affaire. De directeur van de Unilever Verkoop Centrale, A. v. d. P., werd veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf, de adjunct-directeur W. F. C. D. en J. A. C. K. beiden tot 9 maanden en A. L. tot 8 maan den, de chef-inspecteur H. F. ten H.tot 4 maanden en de chef inspecteur H. tot De besturen van de samenwerkende or ganisaties in het havenbedrijf hebben naar aanleiding van den oproep van den burge meester van Amsterdam een zeer druk be zochte gecombineerde ledenvergadering ge houden. Daarin werd met algeméene stemmen besloten aan den oproep van den burge meester gehoor te geven' en vanochtend den arbeid te hervatten VRIJWILLIGERS VOOR DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Gistermorgen zijn 250 studenten van de Technische Hoogeschool te Delft en 90 M. T.S.'ers uit Dordrecht per trein te Rotter dam aangekomen. Zij hebben zich als vrij willigers gemeld voor het werk in de ha- het bijzonder op c .t van Ypenburg. Ds. D. Veldkamp hield de herdenkingsrede. Aan talrijke gesneuvelden op het vlieg veld Ypenburg werden posthume onder scheidingen verleend, waarbij de decoraties aan de aanwezige familieleden werden uit gereikt. KRANSLEGGING MONUMENT HAAGSCHE SCHOUW. De afd. Leiden van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" heeft gisteravond een krans gelegd by het monument aan den Haagschen Schouw. Te omstreeks 7 uur verzamelden zich de leden aan de Morsch- poortkazerne onder leiding van den afdee- lingsvoorzitter, luit.-kol. H. D. Buurman. Ook de luit.-kol M. v. Mens maakte den marsch mede. Bij het monument aangeko men, stelden de leden zich in rijen op, over ste Buurman legde een krans en sprak daarna de aanwezigen toe. Hij herinnerde er aan hoe het dezen dag zes jaar gele den was, dat de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht besloot uit overwegin gen van menschlievendheid den strijd te staken. Op 10 Mei waren de Duitsche hor den onze grenzen overgestoken. Tevoren had de regeering van het Derde Rijk aan .koningin en Regeering herhaaldelijk tuigd, dat Duitschland de Ned. neutraliteit zou ontzien. Zelf had spr. aan den kant van Katwijk tegen het dorp Valkenburg gestreden. Toen de troepen het vliegveld heroverden vonden zij in buitgemaakte vliegtuigen foto's, wélke op 22 Jan. 1940 te 1.35 uur 's middags waren opgenomen. De couranten hadden toen ook vermeld, dat er een Duitsch vliegtuig boven Valken burg was geweest, waartegen de Ned. Re geering protesteerde. Wij weten nu wat die opdracht van het vliegtuig was. De foto's bevatten de plaats waar parachute troepen moesten worden afgeworpen, als mede de spoorbrug aan de Vink en de brug aan den Haagschen Schouw. Beide werden Nederland herdenkt zijn dooden. In te genwoordigheid van H.K.H. Prinses Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard wer den de gevallenen van de lyieidagen 1940 plechtig her dacht. In opdracht van H.M. de Konin gin werden door Prins Bernhard aan de nabestaanden der strijders de post- huum verleende on derscheidingen uit gereikt. vrijwel niet bewaakt en waren dus onver dedigd. Na de verovering door de Duit- schers werd het 2e Inf. Depot ingezet om hier den vijand aan te grijpen. Toen kwa men de jonge recruten, die- sleohts drie maanden onder de wapenen waren, in ac tie tegen de Duitschers, die reeds den veld tocht in Polen achter den rug hadden Toch slaagden zy er in beide bruggen te herne men. Daarmede was de Duitsche poging om de verbinding tusschen Den Haag en het Noorden des lands af te snijden, voor goed verhinderd. Een strijd van vier dagen van het Ned. leger volgde, onze lucht macht werd opgeofferd, maar het voorne men van den vijand om de Koningin, onze Regeering en het opperbevel met één slag buiten werking te stellen, werd verijdeld. Spr. herinnerde dan aan de dapperen die vielen en aan de posthume onderscheiding voor majoor Cramer, evenals de onder scheiding aan gen. Winkelman, des och tends op Ypenburg uitgereikt. De Duit schers verklaarden later, dat de tegen stand der Nederlanders sterker is geweest dan die der Polen in 1939. Valkenburg lag hun zwaarder dan Warschau. Het voor beeld en de moed der dapperen, die zich hiervoor opofferden, moet een voorbeeld zijn voor het leger in opbouw. Hierna bracht overste x Buurman nog maals een saluut aan de nagedachtenis der gevallenen en dankte vervolgens de leden van „Het Mobilisatiekruis", deputaties en verdere belangstellenden, waarmede de plechtigheid ten einde was. gevangenisstraf, allen met aftrek j ven en zijn onmiddellijk aan den slag ge- Bij overname van bezettingstaak De Britsche legerautoriteiten gaan syste matisch voort met het overdragen van de bezetting van Bandoeng en omgeving aan de Nederlandsche troepen. Het pompsta tion te Bangkok en de omgeving van Lem- bang staan thans onder Nederlandsch ge zag. Deze overdracht gaat over het geheel rus tig in zijn werk, want in Bandoeng en naaste omgeving doen zich geen botsingen voor. Wel hebben tijdens zuiveringsacties in de buurt van Tjimaroem, ten Z.W. van Ban doeng, eenige extremisten de Nederlanders met geweren en mitrailleurs aangevallen. Door Britsche artillerie is dit vuur tot zwij gen gebracht. Aan Nederlandsche zijde vie len 8 gewonden en 2 dooden. In een botsing tusschen Nederlanders en extremisten ten Zuiden van Bandoeng is een Nederlandsch soldaat gewond en zijn tenminste zes extre misten gedood. Indonesiërs hebben voorts met vuur van den Zuidelijken oever*van de rivier Tji Taroem af een Nederlandschen soldaat gedood en drie gewond. Verdaging van de Parijsche conferentie? Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, stelde tijdens de zit ting van Dinsdagavond voor, de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken te verdagen tot 15 Juni en een vredesconferen tie tegen 1 of 15 Juli bijeen te roepen. De conferentie zal vandaag (Woensdag) over dit voorstel beslissen. Ten aanzien van de punten van het Italiaansche vredesverdrag is gistermiddag geen beslissing genomen. De ministers kwamen overeen dat hun plaatsvervangers de Oostenryksche verte genwoordigers zouden hooren over kleine wijzigingen van de Italiaansche-Oostenrijk- 'sche grens. Ook kwamen zy overeen, dat de verschil lende voorstellen met betrekking tot de Italiaansche koloniën, de herstelbetalingen en de Joegoslavische-Italiaansche grens voor nadere bestudeering aan hun plaats vervangers zullen worden toegezonden. DE PERZISCHE KWESTIE. De Veiligheidsraad van de V.N. ziet zich voor de mogelijkheid van een nieuw debat over Perzië geplaatst. De onderhandelingen tusschen de Perzische regeering en Azer- beidsjan zijn in een impasse geraakt en er is geen officieel nieuws omtrent de bewe gingen van het roode leger. Als de Perzische regeering Maandag a.s. den Veiligheidsraad nog niets over de ont ruiming door het roode leger kan mede deelen, schijnen eenige afgevaardigden van plan te zijn den Raad voor te stellen, zelf een commissie naar Perzië te zenden voor een zelfstandig onderzoek. SIGARETTENSCHAARSCHTE IN ENGELAND. Er is den laatsten tijd een voortdurend te kort aan sigaretten in de Engelsclie win kels. Vooral te Londen Is die schaarsch- te aan sigaretten opvallend. De meeste winkels prijken met opschriften „no ciga rettes". Ook al kent Engeland geen distributie van rookerswaren en geen Rhodesia's en al is er voldoende Engelsche shag in ve lerlei sorteeringen verkrijgbaar, de En- gelschman kampt toch met een wellicht tijde1"': r^rettenprobleem. I By de kampong Bodjonggasti, ten Zui den van Bandoeng, zijn extremisten, die een aanval deden met mitrailleurs, ver spreid met behulp van mortiervuur. De aanvallers lieten vier dooden achter. De Nederlanders hebben hierbij geen verlie zen geleden. In den loop van Maandagochtend heersch- te gevechtsactiviteit op verscheidene pun ten van de Nederlandsche verdedigingslijn: veel malen werd mortiervuur gehoord. Uit Tjiandjoer is eveneens toenemende agressiviteit gemeld. By deze plaats, ten Westen van Bandoeng gelegen, hebben eenige vernielingen plaats gehad. De zuivelhoeve „Generaal de Wet" de mooiste zuivelhoeve in Nederlandsch- Indië is door extremisten geheel ver woest. Het verlies van deze hoeve met 1400 stuks uitgezocht vee wordt als een ern stige slag voor de veefokkerij in Neder- landsch-Indië beschouwd. Japansche instructeurs voor de T.R.I. Volgens de republikeinsche radio te Ba tavia zijn een aantal Jdpanneezen, behoo- rende tot het tweede transport van Japan sche krijgsgevangenen van het binnenland naar Probolinggo, in het binnenland voor- loopig vastgehouden ten einde te worden aangesteld tot leiders of instructeurs van de T.R.I. Deze maatregel werd genomen overeenkomstig een verzoek van Soekarno. Gebrek aan leerkrachten. Aan de te Makassar verschijnende „De Dag" ontleenen wij het volgende: Ondanks alle moeite, die van de zijde van de onderwys-inspectie is gedaan, is het niet mogen gelukken om leerkrachten voor de gouvernements-mulo te Makassar ter beschikking te krijgen. Op het oogenblik zijn er drie vacatures. In verband hierme de is men genoodzaakt minstens drie klas sen naar huis te zenden. Een honderdtal leerlingen, vrijwel uitsluitend Indonesiërs, worden hierdoor gedupeérd. Stemt Katholiek QP DE LIJST van de Partij van de At- beid staat 'n enkele katholieke naam, uit de kring van hen, die behooren tot de Christofoorgroep in genoemde partij. Voor wie echter éven doordenkt is dit allesbehalve een argument om óók op die Partij van de Arbeid te stemmen. Integen deel, hij zal eerder geneigd zijn om aan die sporadische katholiek de vraag te stellen: Jongen, wat doe je in de kou?" Want de schrik slaat ons om het hart als we bij de candidaten van de P. v. d. A. menschen vin den die o.a. vroeger van alles wat het groo te gezin kon steunen en helpen, fel afkee- rig waren. Voorts worden er door de oude socialisten, die ook in de P. v. d. A. on derdak hebben gevonden, stellingen ver kondigd en plannen gemaakt, die niet over een te brengen zijn met de katholieke so ciologie zooals zij voor ons staat uitge^- schreven in de groote pauselijke encyclie ken. En wanneer dan ook door een van de katholieke leden van de P. v. d. A. ge zegd is: ,,Tot nu toe hebben ze de encyclie ken gelezen, wij zullen ze nu eens in prao- tijk gaan brengen'.', dan bewijst deze uitla ting dat de man eigenlijk nog niet eens toe is gekomen aan het goed lezen van de en cyclieken. Wij twijfelen geen moment aan de eer lijke en oprechte bedoelingen van die ka tholieken uit de Christofoorgroep die zich hebben laten opnemen in het verband van de P. v. d. A. Maar ook met eerlijke bedoelingen kan men eigenwijs en met eerlijke bedoelingen kan men ook nog kortzichtig zijn. Daarom is die enkele katholiek, die hier of daar op de lijst staat van de P.v.d. A. geen argument tégen maar juist een argument vóór om te stemmen op No. 1 van lijst 2, om te sternen op de Katholieke Volks partij. Stemmen van militairen Het Alg. Secretariaat van de K.V.P. deelt het volgende mede. Militairen, die op 17 Mei niet in hun plaats van inwoning aanwezig zijn en geen gebruik gemaakt hebben van de mogelijkheid om ie stemmen in de plaats van hun garnizoen, zooals aan gegeven in Legerorder 130 van dit jaar, wordt aangeraden, hun commandant bijzonder verlof (e/ vragen, ten einde hun stemplicht in hun woonplaats te kannen vervullen. Het Alg. Secr. van de K.V.P. Koninginnegracht 40 Den Haag,- tel. 115047, geeft desgewcnscht gaarne nadere inlichtingen. HET TOTAAL AANTAL KIESGERECHTIGDEN TWEEDE KAMER. Het totaal aantal kiesgerechtigden voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen bedraagt 5.229.927. In 1937 was het aantal 4.462.859. waarvan 4.212.903 aan de verkiezingen deel namen. „OUDE S.D.A.P." OPGERICHT. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van vroegere leden van de S.D.A.P. werd besloten tot oprichting van de „oude S.D.A.P." Er zal een blad worden uitgege ven. Binnenkort zal een landelijke'vergade- ring worden gehouden. Mevrouw Churchill en haar dochter Mary hebben, op haar reis door Nederland een bezoek gebracht aan het Airborne-kerkhof te Arnhem. Mevrouw ChurchiU legde bloemen neer op de graven en bleef geruimen tijd in eer biedigen aandacht tusschen de graven van de helden van Arnhem. j Bij het verlaten van het kerkhof, dankte zij de daar verzamelde Oosterbeeksche schoolkinderen in eenvoudige, hartelijke woorden voor de goede zorgen, welke zy voor de Britsche graven aan den dag leg gen. DE FEESTEN TE FATIMA. Een ontzaglijke menigte, van naar schat ting een half millioen menschen, verzamel de zich gisteren rondom de basiliek van Fa- tima, waar de radio-rede van den Paus door talrijke luidsprekers weerklonk. Na dat de pauselijke zegen gegeven was, brak er een storm van applaus los als een ge weldige ovatie aan den Paus. Het meest indrukwekkend oogenblik was wel dat, waarop de Kardinaal-legaat, Masella, om ringd door tal van prelaten en eerewachten in groot-tenue de massief gouden kroon waarop een globe van paarlen en edelge steente schitterde, een geschenk van de Portugeesche vrouwen op het hoofd van het beeld van O. L. Vrouw van Fatima plaatste, Vervolgens reed het gezelschap naar Arn hem, waar burgemeester en wethouders de gasten ontvingen by den gedenksteen voor de Rijnbrug. Dichte drommen Arnhemmers hebben mrs. en miss Churchill luide toe gejuicht. Ook nu bracht mxp. Churchill een bloemenhulde aan de gesneuvelden waarna het gezelschap zich naar de Betuwe begaf, me'; nam 3 naar Elden en Eist, omdat mrs. Churchill den wensch te kennen had gege ven, met eigen oogen te zien .welke schade de oorlog daar heeft aangericht. KARDINAAL SALIEGE DOOR DEN PAUS ONTVANGEN. Paus Pius Xn ontving heden den aarst- bisschop van Toulouse, kardinaal Saliege, die a.s. Vrijdag uit handen van Z. H. den rooden hoed, de kardinaalsring en de titel van zijn kerk zal ontvangen. WEERSVERWACHTING tot Donderdagavond. Vanavond nog een enkele bui, daarna snel oplossende bewolking. Heldere nacht met kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag weer toenemende bewolking, ech ter met geringere buienactivileit dan van daag. Iets minder koud. In den nacht zwak ke overdag matige wind tusschen N.W. en W.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1