De aan Churchil aangeboden promotie taart, ontworpen door den heer T. Petit, uitgevoerd door den heer G. Hulst. Churcliill te Amsterdam Vervolg pag. 1. Uit de naaste omgeving van den Brit- schen staatsman vernamen wij nog, da; deze zich spontaan had uitgelaten in dezen geest, dat hij bij zijn vele bezoeken aan Europee- sche staten na de bevochten bevrijding nog nergens die dankbare spontaniteit en im- poneerende hartelijkheid had aangetroffen als juist in Nederland, dat men hem wel eens voorgesteld had als zoo nuchter en lauw. Voor de burgerij was het slot van Chur chill's Amsterdam-Day de terugtocht van het IJ naar den Dam. De aVond werd in intieihen kring door gebracht. Aan een diner, aangeboden door de Koningin, zaten ook Prinses Juliana en Prins Bernhard aan. Churchill op Soestdijk. Gisterochtend om acht minuten voor twaalf is Churchill vanaf het paleis op den Dam te Amsterdam naar Soestdijk vertrok ken. Langs den weg, welke Churchill volg de om zich naar het paleis Soestdijk te be geven, was het op vele puntei. zeer druk. Allerwege heerschte groot enthousiasme toen de' stoet passeerde. Op den rijksweg nabij hotel Jan Tabak, op de grens van de gemeente Bussum en Naarden, had zich een enorme menigte verzameld, welke "bij de komst van Churchill het politiecordon ver brak en den rijweg opdrong, zoodat van -het houden van een redevoering door den burgemeester van Naarden, den heer J. E. Boddens Hosang, niets kon komen. De bur gemeester bood Churchill namens de in- oners van Naarden een kruik oude Hol- landsche jenever aan. Met een breeden glunderen glimlach aanvaardde Churchill het geschenk en dankte den burgemeester van Naarden en diens collega van Bussum met een stevigen handdruk. Om vijf minuten voor eenen kwamen de auto's in zeer langzaam tempo op den weg voor het paleis aanrijden. Hier hadden zich honderden opgesteld, die den heer Chur chill. zijn vrouw en dochter met hartelijk gejuich begroetten. Z. K. H. Prins Bernhard trad op het lin kerbordes naar buiten, terwijl de drie prin sesjes, gekleed in roze jurkjes, voor het venster in de hall stonden uit te kijken haar den beroemden gast op het prinselijk paleis. Zoodr; de auto van Churchill was voorgereden, kwam ook H. K. H. Prinses Juliana naar buiten om het kleine gezel schap te verwelkomen. Daarna ging men het paleis hinnen, waar hét prinselijk paar zijn gasten aan een dejeuner vereenigde. Na een korte wandeling door de tuinen aanvaardde de familie Churchill de terug tocht naar Amsterdam. Omstreeks vijf minuten vóór half vijf bereikte de stoet het paleis op den Dam. Churchill is een groot man, ook een zeer beleefd man. Zoo vernamen wij dezer dagen dat een Leidsch ingezetene, die na de bevrijding Churchill een gelukwensch had gezonden, een eigenhandig geschreven dankbetuiging terug ontving. Merkwaardig voor de activiteit van onze post is ook, dat de brief van Churchill was gericht aan mej. A. v. Zijp, Waldeck Pyrmontstraat 70, zon der vermelding van stad, en de post hem in Leiden heeft bezorgd; SURINAME VOLGT HET VOORBEELD VAN INDIë NIET. Zondag j.l. heeft de voorzitter van de commissie uit de staten van Suriname, die naar Nederland zal komen, tijdens een mas sa-meeting gezegd: „Wij willen het voor beeld van Indië niet volgen, doch gaan vol komen accoord met het voorstel van de ko ningin van 1942. Wij willen autonomie voor Suriname en wij gaan naar 's-Gravenhage, teneinde de regeering van het moederland om do vervulling van het koninklijk voor stel te verzoeken". Ook de Curacaosche delegatie vertrekt nog deze maand naar Nederland. DUITSCHER3 DIE TE SOERABAJA VRIJ RONDLIEPEN. Zeventig Duitsche krijgsgevangenen le den van vroegere Duitsche duikbootbeman ningen worden uit Soerabaja over zee naar Batavia overgebracht. Tot nogtoe lie pen zii in Soerabaja vrij rond. INTERESSANT PLAN IN NOORWEGEN. Een verlichting voor groote geziimen. De Noorsche Minister van Financiën heeft in een toespraak tot den Noorschen bond van vakvereenigingen onthuld, dat het di rectoraat-generaal voor de prijzen met een plan te voorschijn is gekomen voor de re organisatie van de prijzenpolitiek, gepaard gaande met een systeem van kinderuitkee- ring, dat een verlichting zou beteekenen voor groote gezinnen. Krachtens dit plan zal men voor kinderen artikelen kunnen krijgen teger, en lageren prijs dan voor de andere consumenten. De prijzen voor melk, boter, margarine en brood zullen voor de gewone verbruikers omhoog gaan, en aldus zullen de subsidies, die deze prijzen tot dus ver laag hebben gehouden, beschikbaar ko men en gebruikt worden om allen kinderen beneden 16 jaar van den kinderbijslag te doen genieten. Deze bijslag zal den' vorm aannemen van uitkeeringen ten bedrage van 100 k ronen per kind en van prijsverla gingen van brood, boter, margarine en melk voor kinderen. BINNENLAND. DE STAKINGEN IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Hoewel er Zaterdagavond door de drie samenwerkende bonden van transportar beiders besloten was, vandaag het werk te hervatten, stelt de E.V.C. zich op het stand punt, dat er van beëindigen der staking geen sprake is, omdat er van haar kant geen besluit in die richting genomen werd. Vanochtend was de situatie aldus, dat eeni- ge honderden havenarbeiders zich naar hun werk wilden begeven, maar volgens mededeeling van Scheepvaartvereeniging Zuid heeft dit niet het effect gehad, dat men er van verwacht had. De E.V.C. heeft echter niet kunnen beletten, dat het ge- heele graanbedrijf weer op toeren is. Wat de vrijwilligers betreft: hun aantal was aanvankelijk minder dan verleden week, omdat zij door het radiobericht, dat sprak van een opheffing der staking, van mee ning waren, dat hun hulp niet meer noodig was. Zoodra zij echter gewaar werden, dat de arbeid nog niet algemeen werd hervat, zijn ze zich weer gaan melden. BEDRIJFSSCHAPPEN. De commissie, ingesteld door het katho liek vormingsinstituut op staatkundig ge bied, heeft samengesteld een ontwerp van wet op de bedrijfsschappen en den sociaal- economischen raad. In dit ontwerp treden de volgende pun ten naar voren: 1. De vertegenwoordigers der regeering hebben in de bedrijfssck -pen slechts raadgevenden stem. Voor toezicht is aan gewezen een sociaal-economische Raad. Deze Raad is een gemengd lichaam, waar in de centrale overheid wél medezegging schap heeft. 2. Het ontwerp gaat uit van horizontale bedrijfsschappen, die kunnen worden sa mengevat in verticale lichamen. 3. Wanneer de minister het in het alge meen belang noodzakelijk acht, kan hij zelf regelingen vaststellen, die krachtens de wet onder de bevoegdheid van de be drijfsschappen hooren. UITBREIDING DIENSTREGELING K.L.M. Met ingang van 21 Mei zaï de K.L.M. 2 maal per week naar New-York gaan vlie gen met Dakota vliegtuigen, die plaats bie den voor 40 passagiers. Op 6 Juni wordt de dienst naar Curasao begonnen en wel 1 maal per week met het zelfde type vliegtuig. STADSNIEUWS GOUDEN JUBILEUM M. BOLDERDIJK. Zooals wij vorige week hebben mede gedeeld, was het Zaterdag vijftig jaar ge leden, dat de heer M. Bolderdijk, dirigent van het Leidsch Poiitiemuziekgezelschap en van diverse toen met name genoemde vereenigingen uit de omgeving, zich „in de muziek begaf". Vijftig jaren heeft de heer Bolderdijk de muziek gediend en in haar ook al degenen, die ondqr zijn lei ding de muziek beoefenden. Die allen heb ben hem Zaterdagmiddag daarvoor dank gebracht en de hulde, dezen gouden ju bilaris gebracht, was te grooter, omdat dit jubileum tevens een afscheid voor den heer Bolderdijk beteekende. De zes mu ziekcorpsen, waarvan hij thans nog di recteur is, hebben hem Zaterdagmiddag van zijn woning aan de Jan v. Houtkade afgehaald. De oudste voorzitter dezer ver eenigingen, de heer J. v, d. Berg uit Voor hout, nam bij den heer Bolderdijk en diens echtgenoote in het rijtuig plaats en met het Leidsch Poiitiemuziekgezelschap voorop trok men naar de Stadsgehoorzaal, waar de groote zaal geheel gevuld werd met belangstellenden Onder hen bevon den zich o.m. overste Buurman en overste v. Mens, de commissaris van politie, de heer R. Meyer, de burgemeester van Kou dekerk en afgevaardigden van „De Echo der Duinen" uit Noordwijkerhout, de eer ste ver., waarvan de heer Bolderdijk di recteur was. Namens de gezamenlijke korpsen werd het woord gevoerd door den heer J. Dragt, voorzitter van het Leidsch Pol. Muz. Gezelschap, die er in zijn toespraak aan herinnerde, dat de heer Bolderdijk van 5 tot 35 jaar directeur is van deze gezel schappen. hetgeen ongetwijfeld pleit voor zijn prestatie als muziekdirecteur. De suc cessen, op concoursen behaald, zijn daar van mede het bewijs. De belangstelling hier noemde spr. het beste bewijs, dat zijn werk op prijs is gesteld. Spr. wees voorts op het medeleven van de echtgenoote van den heer Bolderdijk, die ondanks het feit, dai zij haar man bijna avond aan avond moest missen, toch haar opgewektheid en belangstelling voor de vereenigingen niet heeft verloren Spr. hoopte, dat de heer Bolderdyk in de toekomst het contact niet met de ver. zal verliezen en geeft hem de verzekering, dat men hem gaarne als gast op de concerten zal blijven zien. Voor de vereenigingen noemt spr. het gelukkig, dat de heer Bolderdijk zal blijven totdat alle een nieuwen directeur zullen hebben. Ten slotte deelde de heer Dragt den scheiden den directeur mede, dat het Poiitiemu ziekgezelschap hem, zoolang zulks moge lijk is een pensioen zal toekennen. Verder overhandigde spr. hem namens alle ver eenigingen een enveloppe met inhoud. Als eerste voorz. van het Poiitiemuziek gezelschap sprak hierna de heer Post. Daarna volgde de heer Bergman, voorz. van Warmond's Fanfare, die mededeelde, dat de ver. den heer Bolderdijk ook in de toekomst niet zal vergeten door zijn sala ris zoo lang mogelijk te geven. Dan sprak nog de heer Beekhoven namens den Bond van Orkestdirecteuren in Nederland, de heer J. Wakka namens ,.De Postharmonie" te Leiden en de heer v. d. Geer namens „St. Caecilia" te Voorhout. Nadat vervolgens het Poiitiemuziekge zelschap o.l.v. den heer F. W. de Zwart eenige nummers ten gehoore had gebracht, sprak de heer Bolderdijk een welgemeend woord van dank tot allen, die hem bij zijn jubileum hetzij m woord hetzij in daad be wijzen van belangstelling hadden betoond. Hierna waren allen in de gelegenheid den jubilaris te feliciteeren, waarna men nog eenigen tijd^bijeen bleef. ONTSTEMMING OVER DEN MELKPRIJS. Protest bij den Minister. Zaterdag j.l. waren de vertegenwoordi gers van de melkveehouders van het Dis trict „Leiden" van de Coöp. Melkafzet-Cen. trale G.A. bijeen. In de vergadering heerschte een ernstige ontstemming óver den hoogen melkprijs, zooals deze door de Regeering is vastgesteld en welke ligt on der den door de C.M.C., zoowel als door de regeeringsinstantie zelf berekenden kost prijs. De vergadering, welke meer dan 1000 veehouders vertegenwoordigde, verklaarde zich niet bereid deze prijsstelling te aan vaarden en besloot het Hoofdbestuur op te dragen bij den betreffenden Minister ten sterkste te protesteeren en dezen bewinds man te wijzen op het groote belang voor de veehouders, dat zij, evenals elk Neder lander, hun product loonend kunnen afzet ten en dat dit tevens noodig is in het be lang van een regelmatige melkvoorziening. Vanuit de vergadering werd een telegram over deze aangelegenheid aan den Minis ter verzonden. GEVALLENEN 4e REGIMENT INFANTERIE HERDACHT. Het was Zaterdagmiddag bij den ingang van de Pieterskerk een hartelijk weerzien van de soldaten van het 4e, die hun in de oorlogsdagen 1940 gevallen kameraden kwamen herdenken. „Kerel, wat heb ik jou in geen tijd gezien, hoe heet je ook weer?" Op het thans niet verplichte appèl waren honderden oud-strijders verschenen, die het zich een eere-plicht rekenden hun in den oorlog gebleven en toch in eeuwige vrede rustende makkers te komen huldi gen. De Pieterskerk, den dag te voren nog in bloemenluister bloeiende, was bij deze gelegenheid weer in haar wintersche kilte teruggezonken, en helaas kon ook de her denking zelve zich daaroaan niet ontworste len. De sprekers er waren er vier meenden het allen goed, maar alleen de eerste, de veldprediker ds. H. O. Mole naar, wist de harten te veroveren. Deze spreker onthulde ook, dat in het vroege morgenuur tientallen soldaten het leven lieten, die nooit wisten, dat het oorlog was. Het telegram met de mededeeling kwam pas later Prachtig waren onze jongens aldus spr ook in 't hospitaal. Wij zullen voortzetten, besloot hij, waarvoor zij hun leven hebben ingezet. We zullen trouw zijn, trouw tot in de dood. De tweede redenaar was pater J. de Boer O.P.. aalmoezenier. Van 1014 Mei 1940 was Nederland een altaar, waarop velen hun leven hebben geofferd. Spr. hoopte, dat hun offer niet vergeefs moge zijn geweest. De toespraak, rap voorgele zen door Pater De Boer, vermocht het ge hoor niet te boeien, evenmin trouwens als de korte allocutie van den veldprediker ds. J. v. d. Staay, en de militair-techni sche uiteenzetting en critiek van den oud commandant van het 4e R.I., luit.-kolonel H. D Buurman, die zeide, dat de taak en het lot van het „oude leger" (gelijk men het thans belieft te noemen) verre van benijdenswaardig was, want alles wat voor de uitvoering van zijn taak vereischt was, werd het onthouden. Spr. bracht hulde aan de soldaten, dien hun leven gaven voor het vaderland. De muzikale omlijsting van deze vier speeches was zeer goed. Gezamenlijk werd het onvolprezen „Gelukkig is net land" en tot slot het „Wilhelmus" gezongen. Henri Welbooren solieerde met „Hoe groot, o Heer" en „Het leven is een krijgsbanier" en Ali Filarski met het „Onze Vader" van A v. d. Sloot. De loco-burgemeester, weth. Riedel en andere autoriteiten woonden de plechtig heid' bij. Na afloop van de plechtigheid gingen de oud-soldaten weer uiteen, om groeps gewijze, ieder op het terrein van haar oor logsbelevenissen .kransen neer te leggen. Dit had plaats te Katwijk aan den Can- tineweg, te Valkenburg bij de voormalige Ned. Herv. Kerk. te Rijswijk op de be graafplaats aan den Kleinweg en te Dub beldam bij het gedenkteeken Amstelwijk. Ook vele familie-leden van de gevalle nen hebben de kerkelijke plechtigheid en de kransleggingen bijgewoond. Er was gelegenheid zich op te geven als lid van een broederschap van het 4e en 28e regiment Infanterie Ongeveer 60CU perso nen hebben zich opgegeven. De collecte, aan den ingang der kerk, ter bestrijding van de kosten, bracht 779,35 op. VEERTIG JARIG JUBILEUM „HET LEYDSE WAPEN". Zaterdag was het veertig jaar geleden dat de banketfabriek „Het Leydse Wapen", fa J. C. v. d. Steen, hier ter stede werd opgericht. Dit jubileum is op intieme wijze in de feestelijk versierde fabriek aan de Pieterskerkgracht herdacht. Tegelijk vier de de vertegenwoordiger der firma, de heer A. Giezen, zijn veertigjarig jubileum. Deswege zat de directie ,de heer D. C. Knook en mevr. C. H. Knook-v. d. Steen met den heer Giezen en zijn echtgenoote in groen en bloemen toen zij door het per soneel werden gehuldigd. Eerste spreker was de magazijnchef, de heer G. W. v. d. Water, die in korte woorden de geluk- wenschen van het personeel overbracht en ter herinnering aanbood een teekening van een plaquette van Brouwer's aarde werk, welke binnenkort gereed zal komen. Namens het kantoorpersoneel sprak mej. Gré v. d. Mark, die e«n terugblik wierp op de afgeloopen jaren en eraan herinnerde hoe in 1906 op bescheiden voet door den heer v. d. Steen werd begonnen tezamen met den heer Giezen. Later volg de de associatie met den heer Smittenaar, Waarna mevr. als directrice de zaak voort zette en dit nu doet tezamen met haar man, den heer Knook. Met deze twee aan het hoofd van de zaak gaat men hoopvol de toekomst tegemoet. Mevr. Knook-v. d. Steen zegde hartelijk dank voor de aangeboden gelukwenschen en het stoffelijk aandenken, dat een waar dige plaats in de zaak zal krijgen. Na een terugblik vooral op de afgeloopen moei lijke oorlogsjaren, zeide de directrice met vertrouwen naar het vijftigjarig jubileum te gaan, wanneer zij zich gesteund weet door den ijver het plichtsbetrachting van het personeel. De heer Knook bracht dank aan de ouderen, die medegewerkt hebben om de zaak omhoog te brengen. Hier is een mijl paal van veertig jaar, vanwaar men naar een nieuwen gaat, de vlag in top, onder het devies: trouw aan onzen plicht. De directrice huldigde hierna den heer Giezen en schetste hem als een getrouw werker met hart voor de zaak en bood hem een salonlamp als geschenk aan en aan zijn echtgenoote bloemen. Ook de heer Knook huldigde den jubilaris als iemand die zijn vak terdege verstaat, hij sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren voor de zaak werkzaam zou mogen blij ven en deelde hem mede, dat hij daarna verzekerd mag zijn van een pensioen. Namens het gezamenlijk personeel bood de heer d. Water den jubilaris ver schillende stoffelijke bewijzen van be langstelling aan, hetgeen mej. Gré v. d. Mark aanvulde namens het kantoorperso neel. Nadat een kopje koffie was gebruikt, richtte de directrice vervolgens een per soonlijk woord tot den heer v. d. Water. Zij herinnerde eraan hoe zij hem als ma gazijnbediende had leeren kennen, hoe hij vijftien jaar geleden was benoemd tot ma gazijnchef en hoe zij thans nog verder wilde gaan door hem te benoemen tot be drijfsleider. Zij noemde hem eèn hard en plichtsgetrouw werker en stelde hem den jongeren tot voorbeeld. Hierna bleef men nog geruimen tijd ge zellig bijeen, terwijl men in den namid dag per touringcars naar Den Haag toog, waar de avond in Scala werd doorge bracht. INDONESISCHE KUNSTAVOND. Op initiatief van eenige hier te lande ver blijvende Indonesische studenten zal op Woensdag 15 Mei a.s. des avonds 8 uur een Indonesische Kunstavond worden gegeven, die beschouwd moet worden als eerste stap tot het stichten van een fonds, dat zich ten doel stelt in de toekomst begaafde, doch on vermogende Indonesische jongelieden in de gelegenheid te stellen in Nederland te stu- deeren. Daar het van groot belang is voor Nederland, zoowel als voor Indonesië, dat het beoogde doel bereikt wordt, hebben ve le Leidsche Hoogleeraren de loco-burge meester van 'Leiden en vele andere voor aanstaande persoonlijkheden uit Leiden en omgeving zich bereid verklaard zitting te nemen in het Comité van aanbeveling, welk comité deze avond, die kunst van hoog gehalte zal bieden, ten zeerste onder de aan dacht van het publiek aanbeveelt. Voor verdere bijzonderheden zie men de affiches en advertenties. LEIDEN AARS, KENT UW EIGEN STAD! Onder dezen slagzin zullen onze stadge- nooten in de toekomst ongetwijfeld meer dere malen in de toekomst worden opge wekt om meer kennis te vergaren omtrent al wat er aan bezienswaardigs en wetens waardigs te kennen, te leeren en te waar- deeren valt. In dezen trant werd Vrijdag avond in het museum/„De Lakenhal" een bijeenkomst gehouden onder leiding van weth. v. Schaik met de verschillende buurt- vereenigingen hier ter stede. Zijn plan is n.l. om deze vereenigingen te interesseeren voor museumbezoek en mogelijk kan door het contact, dat alsdan wordt verkregen de animo bevorderd worden b.v. voor het hou den van excursies naar den Hortus Bota nicus en andere instellingen, waaraan Lei den zoo rijk is. Het is een ernstige fout van den Neder lander en ook van den Leidenaar, dat men eigen land en stad niet kent. De besprekin gen, welke nu gehouden zijn om hierin verbetering te brengen, waren zeer hoop gevend en binnenkort zullen de plannen een meer vasteren vorm aannemen. Intus- schen is in het streven der buurtvereni gingen den laatsten tijd een kentering ten deze zeer wel merkbaar. INAUGUREELE REDE PROF. F. L. R. SASSEN, O.P. Op Vrijdag 17 Mei a.s., des namiddags te 4 uur zal dr. F. L. R. Sassen, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Letteren en Wijsbegeerte, zijn pmbt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie in het groot-auditorium van het Acade miegebouw. VERKIEZINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag, 17 Mei 1946 van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur de stemming voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zal worden ge houden. De aandacht wordt gevestigd op het be paalde bij: artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidend: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar; artikel 150a der kieswet, luidende: Hij die bij een verkiezing als gemach tigde staat voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste duizend gulden. Tevens wordt herinnerd aan de verplich ting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezers lijst bevoegd is tot de keuze mede te wer ken, verplicht is zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden' bij het stem bureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Leiden, 13 Mei 1946. De Burgemeester, J. A. RIEDEL. Weth. Loco-Burgemeester. Zaterdagmiddag werd door „Oud Lei den' voor haar leden we.derom een excur sie door de oude stad gehouden. Onder leiding van den heer N. J. Swierstra wer den met eenige tientallen leden verschillen de hofjes bezichtigd. e BIOSCOPEN. Casino. Uit den achtergrond van re volutionaire woelingen en de sfeer van wa pensmokkel en aanslagen treedt in de film Nitchevo de figuur van Harry Bauer naar voren als de plichtsgetrouwe en opofferende duikbootkapitein wiens schip het lot treft bij de bestrijding der misdaad zoodanig gehavend te worden, dat het niet meer boven komen kan. Bo vendien ontwikkelt zich een conflict tus- schen den duikboot-kapitein en zijn adju dant, doordat deze laatste de redder was geweest van de eciy.genoote van den kapi tein Het ontbreekt deze film niet aan span ning en typeering. Reden waarom we ze voor volwassenen gaarne aanbevelen. BURG. STAND. Geboren: Johanna Wilhelmina Maria, dr. van B. de Bruin en M. Heetvelt; Bernard Arnold Gerard, zn. van H. W. Hoijtink en T. Hoogstraten; Robertus Adrianus Anto- nius, zn. van W. B. Devilee en J. M. van Dijk; Sara, dr. van J. P. Hamerling en S. Boom; Catharina. dr. van C. J. van Oosten en A. van Schaik; Theodorus Antonius Ma ria, zn. van T. A. Vogelezang en P. M. Hui- bers; Johannes Hendrik, zn. van P. Lange- zaal en S. M. Velthuiijzen; Rudolf Alexan der, zn. van D. G. van Dijk en J. R. de Heer Overleden: M. van Zuijlen, wed. van H. Verver, 76 j.; J. Paats, huisvr. van V. Huis man 73 jaar. SPORT U.V.S.—LEEUWARDEN 1—2. Het zal den velen bezoekers Zaterdag middag niet duidelijk geworden z(jn, hoe de Leeuwarderploeg zoo hoog staat op de ranglijst bij het Noordelijk voetbal. Bij U. V.S. waren het feitelijk alleen Wallaart en Fasel, die behoorlijk voetbal lieten zien. Men experimenteerde weer eens met een anderen midvoor, maar ook deze knaap was totaal onvoldoende, evenals zijn medespe lers, want kansen zijn er te over geweest en zoo zag het publiek zoowel voor als na de rust een futloos spelletje met een ab normaal missen van kansen. Op gelukkige, maar toch fraaie wijze nam Leeuwarden de leiding 01 en alleen Wallaart kon uit een vrije schop voor rust gelijk maken (11). De tweede helft bracht eèn nog grooter qverwicht voor de thuisclub en na dat een fou^ van v, Wel een doelpunt had opgeleverd (12), 'werden de gasten vol komen overspeeld. Zonder verdere doel punten eindigde deze onbelangrijke wed strijd. EISCH TEGEN DR. J. H. CARP. De adv. fisc. bij den Bijzonderen Raad van Cassatie, mr. Langemcyer, conclu deerde heden tot vernietiging van de sententie van het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage, waarbij de voor malige president van het Vredesgc- rechtshof, dr. J. H. Carp veroordeeld is tot 18 jaar gevangenisstraf, en tot veroordeeling van den requirant tot een gevangenisstraf van 12 jaar; GOEREE EN OVERFLAKKEE. Links onderaan de kaart van Zuid-Hol land ligt een stiefmoederlijk bedeeld eiland: Goeree en Overflakkee. Het is nog niet door een brug met de Hoeksche Waard verbonden en een deel van het eiland is nog van electriciteit verstoken gebleven. Het heeft tijdens den oorlog veel geleden. Polderland werd onder wa ter gezet (meest met zout water) de be woners van de inundatiegebied werden geëvacueerd en bombardementen waren aan de orde van den dag. Maar reeds is het herstel in vollen gang. Niet alleen om dit te bewijzen, maar vooral om ver langens, welke de bevolking gerechtvaar digd vindt, kenbaar te maken, had de stichting „De Flakkeesche Gemeenschap" een excursie naar het eiland voor de pers georganiseerd. Een dag hebben we over kronkelige dijken en door pittoresque dorpen als Goeree en Ooltjensplaats ge reden, met zijn raadhuis, dat een juweeltje is in renaissancestijl. We hebben de eens zoo vruchtbare aarde gezien, waar bieten en aardappelen, uien en peen verbouwd werden. Het zeewater heeft de kuiten hard als beton gemaakt. Door proeven met gips kan er nu wat koren op groeien, maar voorloopig loont het de moeite niet. In de haven van Oude Ton ge bevindt zich meer zand dan water; alleen bij vloed kunnen scheepjes binnenkomen of uitva ren. Herstel zal vier ton kosten. Men heeft ons de plaats gewezen waar eens de vuur toren stond Toen de capitulatie al eenigen tijd een feit was, lieten de Duitschers hem toch nog in dp lucht vliegen. En omdat de B.S. wisten, dat alle torens van het eiland ondermijnd waren, lieten zij den orts- kommandant op het matje komen in het zijn hachje, liet hij de springladingen ver raadhuis van Middelharnis. Bevreesd voor wijderen. We hebben plannen gezien voor de vaste oeververbinding, aansluitend op de wegen naar Rotterdam en Dordrecht. De brug is geprojecteerd van de plaats Den Bommel uit, over het eilanden Tien Gemeten naar Hoeksche Waard. De bedoeling is een brug over het Vuile Gat, dan een dam over Tien Gemeten en een brug over het Ha ringvliet. RADIO voor Dinsdag". HILVERSUM I. 301 M. 7.Nieuws; 7.15 Ochtcndgymn.; 7.30 Disco-ontbijt; 8.Nieuws; 8.15 „Ochtcnd- rhytme"; 8.45 Klok-symphonie, Haynd; 9.15 Morgenwijding; 9.30 „Arbeidsvitaminen"; 10.30 Korte gesprekken; 10.35 C. Larivc, zang; E. v. d. Veen, piano; 11.Vlaamsche sprookjes van Guido Gezelle; 11.15 Het Lyra-Trio; 11.45 Berichten over bevrijde krijgsgevangenen uit het Verre Oosten; 12.Orkest G. v. Opstal; 12.30 Ons platte land; 12.40 Pianospel; 1.Nieuws; 1.15 Or kest Malando met Spaansche gram.pl,: 2. Met naald en schaar; 2.20 Viool en piano; 3.Wat vinden vrouwen van de politiek?; 3.15 A. Hermes, alt, R. Schoute, piano; 5.35 Kamerkoor; 4 30 Kindertijd; 4.45 „Van 1418"; 5.Nederl. geste pianisten spre ken en spelen voor de jeugd; 5.30 Het Aeolian Sextet; 6.Nieuws ;6.15 Wecr- overz.; 6.18 Gram.muz.; 6.30 Progr. Ned. Strijdkr. 7..En nu naar bed!; 7.05 „De waarheid over Java", door mr. H. J. W. Pi- card ;7.20 Liederen van hedendaagsclio Franseh-Zwitsersche componisten; 7.45 Gram.muz.; 8.Nieuws; 8.25 Bonte Dins- dagavondtrein; 10.„Contact"; 10,45 Bui- tenl. overz.; 10.30 Vervolg „Contact"; 11. Nieuws; 11.15 Causerie; 1.30 Dansorkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.Nieuws; 7.15 Ochtcndgymn.; 7.30 Morgengebed; 7.45 Gram.muz.; 8.Nieuws; 8.15 Progr.overz.; 8.20 „Lichte ochtendklan- ken" 9.„Pluk den dag"; 9.30 Waterstan den en Politiebcr.; 9.50 „Pluk den dag" (ver volg); 10.15 Voor de vrouw; 10.30 Cinema orgelconcert d. J. Carpay; 11.Trio in C. gr. t„ Haydn; 11.15 Kapelaan D. Th. Smit: „Als de ziele luistert"; 11.30 Engcl- sche Orkestmuz.; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 1.Nieuws; 1.15 Progr. overz.; 1.20 Lunchconcert; 1.45 „15 minu ten in Zuid-Amerika"; 2.Het Rotter- damsche Blaas-Ensemble; 2.30 Londensch Philh. Ork; 2.55 Vervolg Rottcrdamsch Blaas-Ensemble; 3.15 „Roemeenschc en Hongaarsche Zigeunerklanken"; 3.30 „Para- d- der Tenoren"; 4.Nachtvorstverwach ting, daarna Radio Ziekenbezoek; 4.30 Mu zikale beschouwingen; 5.Radio-Strijk kwartet; 5.30 Kamerkoor; 6.Dinermuz.; 6.15 J. van Beekum: „Publiekrecht is pu blieke plicht"; 6.35 Dinermuz. (vervolgd); 6.50 's Avonds als ik slapen ga...."; 7. Nieuws; 7.15 Progr.-overz.; 7.20 „Jussi Björ- ling zingt"; 7.50tfRichard Crooks zingt; 8. Nieuws; 8.05 Departementen spreken; 8.20 Omroepkamerork.; 9.15 P. Tortelier, cello, L. Palla, piano; 9.15 Kath. Volkspartij; 10. Nieuws; 10.15 Avondgebed; 10.30 „De on bekende Beethoven"; 11.„Selecties uit opera's van Vedi"; 11.15 „Met zijn Drieën" (Gr.); 11.45 „Quentin M. Maclean besluit i dag". MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 10 Mei. Coöp. Groenteveiling- Prei 4 tot 18; rabarber f 8 tot 16: peen 38 tot 52; sla 10 tot 31; aard beien 820 tot 900; peulen f 295 tot 325; postelein 96 tot lil; spinazie f 8 tot 30.10, alles per 100 kilo. Kom kommers 58 tot 98; bloemkool 26 tot 107; glassla 2 tot 10.30; alles p. 109 stuks; radijs 2.50 tot 3.40; selderij f 1.10 tot 4.80; peen 50 tot f 61, f"- 100 bos.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3