ALS m auto pijdt Bevin en Molotof Zaterdag uit Parijs? iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiii Nieuw-Guinea in plaats van Java? Officieele bonnenlijst Voor de eerlte helft van de 6de periode 1946 (12 t/m 25 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 606. 268 t/m273 Alg.: 800 gram brood. 274 Algem.: 200 gram kaas. 275 Algem.: 200 gram bloem. B 55 Reserve: 1600 gram brood. C 55 Reserve: 800 gram brood. B 56 Reserve: 2 Kg. aardappelen. Bonkaarten KF 606. 367 BMV: 125 gram margarine. 368 BMV: 100 gram vet. 370 Suiker: 400 gram suiker. Bonkaarten LA, LB, LC 606. 231, 232, 233, 234 Vleesch: 100 gram vleesch. 227 Aardappelen: 2 kg. aardappelen. A 43 Melk: 2 Liter melk. B 43, C 43 Melk: 3% Liter melk. Bonkaarten KD, KE 606. 768, 769 Algem.: 800 gram brood. 770 Algem.: 200 gram bloem. 771 Algem.: 100 gram kaas. D 55, D 56 Reserve: 400 gram brood. E 55 Reserve: 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten KG 606. 867 BMV: 250 gram boter. 368 BMV: 125 gram margarine. 870 Suiker: 500 gram suiker. Bonkaarten LD, LE 606. 731, 732, 733 Vleesch: 100 gram vleesch. 727 Aardappelen: 1 kg. aardappelen. D 43, E 43 Telk: 6 Liter melk. Tabakskaarten enz. T 27: 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 27: 100 gram chocolade of suikerwerken. X 27: 2 rantsoenen tabaksartikelen. - De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 18 Mei a.s. Voor de week van 19 t/m 25 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam. koffie, tabak, versnaperingen, huishoudzeep en lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de tonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 13 Mei mag worden af geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bon nen „231 of 731 Vleesch" voor vleesch en de bonnen „227 Aardappelen" voor aard appelen worden ingeleverd. In de week van 19 t/m 25 Mei moeten bij de Centrale Keuken worden ingeleverd de bonnen „232 of 732 Vleesch" voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. BON VOOR EIEREN VERLENGD. De geldigheidsduur van de bonnen voor één ei 167 cn 671 Algemeen is verlengd tot en met 25 Mei. De rantsoenbonnen voor eieren van het oude model (dus de bonnen voorzien van de aanduiding B) blijven eveneens geldig tot en met 25 Mei a.s. Zooals bekend eindigt de geldigheidsduur van de oude rantsoenbonnen voor de overi ge voedings- en genotmiddelen op 11 Mei. BOTERBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de boterbonnen 211, 711 en 221 Algemeen van de bonkaar ten K604 is verlengd tot en met 25 Mei a.s. GEEN AANVRAGEN MEER VOOR WERKSCHOENEN. Van 13 Mei .a.s. af kunnen geen aanvra gen voor werkschoenen meer worden inge diend. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe regeling voor de distributie van werk schoenen worden bekend gemaakt. BON AANWIJZING SERVIESGOED. De bonnen B 57, C 57, D 57 en E 57 re serve der bonkaarten K 606 zijn geldig ver klaard voor het koopen van Serviesgoed. De bonnen hebben elk een waarde van twee punten. Zij blijven voorloopig geldig en kunnen in combinatie met nog aan te wijzen serviesgoedbonnen en met de reeds aangewezen bonnen B 33, C 33, D 33, en E 33 reserve (waarde een punt) gebruikt worden. TEXTIELKAART VOOR A.S. MOEDERS. In het vervolg zal aan a.s. moeders voor de geboorte van het kind een textielkaart worden uitgereikt. Deze uitreiking zal ge schieden tegelijk met de derde verstrekking van extra rantsoenen voedlingsmiddelen. Zij, die reeds meer dan drie verstrekkingen extra rantsoenen hebben ontvangen, zul len bij de eerstvolgende verstrekking 'deze textielkaart ontvangen. Er wordt op ge wezen, dat, indien een babypakket wordt aangevraagd, 40 punten van. deze kaart, waarvan 100 punten geldig zijn, noodig zijn. Er zal nog nader worden bekend gemaakt, wanneer aanvragen voor babypakketten weer kunnen worden ingediend. PETROLEUM VOOR VACANTIE- GANGERS. Personen, die hun vacantie buiten gaan doorbrengen en die voor het bereiden van maaltijden zijn aangewezen op petroleum, kunnen zich tot de distributiedienst wen den. Zij die gebruik maken van kampeer terreinen of van speciaal daarvoor be stemde zomerhuisjes of bungalows, tot den A.N.W.B. Zij, die de beschikking hebben over een gedeelte van een woning of een geheele woning met afzonderlijke keuken dan wel een boot met slaapaccomodatie, tot den distributiedienst der gemeente waar men tijdelijk gaat verblijven. (Watertoeristen, tot den distributiedienst der gemeente waar men woont). GELDIGVERKLARING KUNSTMESTSTOFFEN. Met ingang van 6 Mei 1946 worden gel dig verklaard: Stikstofbonnen, vporzien van opdruk No. 5. Deze stikstofbonnen be houden hun geldigheid tot 15 Juni 1946. De stikstofbonnen met opdruk 5, welke na den vervaldatum, nl. 15 Juni 1946 bin nenkomen, kunnen onder géén voorwaarde meer worden geaccepteerd. De stikstofbonnen, voorzien van opdruk 1, 2, 3 en 4, de fosfoorzuurbonnen, voorzien van opdruk 1, 2, 3, 4 en 5 en de kalibon nen, voorzien van opdruk 1, 2, 3, 4 en 5 verliezen hun geldigheid per 20 Mei 1946. Bonnen van de hiergenoemde series, die op dezen datum niet bij het Kunstmest Disti-ibutie Bureau zyn binnengekomen, worden onder geen voorwaarde meer aan genomen. PARIJS, DE JONGSTE MISLUKKING Naar van bevoegde zijde is vernomen, zouden Bevin, de Britsche, en Molotof, de Sowjet-Russische minister van buitenland- sche zaken, Zaterdag aanstaande uit Pa rijs vertrekken. Dit wordt opgenomen als een teeken, dat de conferentie van de mi nisters van buitenlandsche zaken Vrijdag of Zaterdag a.s. zal afloopen. Byrnes, de Ame- rikaansche minister van buitenlandsche za ken, zou twee dagen langer in Parijs blij ven. Men heeft besloten de onderhandelingen over belangrijke kwesties, zooals de Ila- liaansehe herstelbetalingen, de koloni^i en Triest langs diplomatieken weg te la ten voortzetten. Indien in de komende maand eenige overeenstemming wordt be- WAT STAKINGEN TOT GEVOLG HEBBEN. Het Witte Huis te Washington publi ceert een rapport betreffende de gevolgen van de huidige staking in de steenkoolin dustrie op de omschakeling op vredes economie. In het rapport wordt o.m. gezegd: „Als gevolg van de reeds een maand durende staking in de steenkoolindustrie, sluiten over het geheele land fabrieken. Sleutel- industrieën vooral staalfabrieken werden het allereerst door deze staking ge. handicap! Tot nu kon de schok min of meer worden opgevangen door de reeds ter beschikking staande voorraden. Doch van nu af aan zullen de nadeelige gevol gen zich in versterkte mate doen gevoelen en het zal maanden duren voor de schade, toegebracht aan de omschakeling op vre deseconomie, kan worden hersteld." De voor gisteren aangekondigde audiën ties moesten, worden afgelast daar de Paus sedert den vorigen nacht leed aan een lichte aandoening der ^stembanden. Pius XII ontving échter wel den onder staatssecretaris, Mgr. Montini en kardinaal Lavitrano, Prefect van de Congregatie der Kloosterlingen. Op Maandag 13 Mei a.s. zal de Paus zich per radio tot Portugal richten ter gelegen heid van de feesten ter eere van O.L. Vrouw van Fatima, waarbij de kardinaal-legaat Aloisi Masella den Paus zal vertegenwoor digen. reikt ten aanzien van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Finland, zal de Vredesconferentie 15 Juni te Parijs bijeengeroepen worden. De ze datum werd door Byrnes voorgesteld. Molotof zeide, dat hij 't met dezen datum of een willekeurigen anderen eens zou zijn, mits de vredesverdragen van te voren klaar zjjn. De vier ministers zijn er niet in ge slaagd tot overeenstemming te komen over öe herstelbetalingen van Italië. Men verwacht, dat de officieele zi'tting der ministers om 17 uur vanmiddag mis schien de laatste zal zijn, daar men nog niet uit de impasse van alle belangrijke kwesties is geraakt en er geen hoop op een oplossing schijnt te zijn. MUTATIES INDISCHE AMBTENAREN. De heer van Hoogstraten, chef van de afdeeling algemeene personeelsaangelegen heden van het dep. van Financiën te Ba tavia, zal op 18 Mei naar Nederland ver trekken ten einde de functie van gecom mitteerde voor Indische aangelegenheden bjj het Ministerie van Overzeesche Ge- biedsdeelen van den heer Krijger over te nemen. De heer Krijger zal naar Indië terugkee- ren om de functie van den heer van Hoog straten te vervullen. Éveneens zal de v/aarn. thesaurier-gene raal, de heer W. Alons, naar Nederland vertrekken, waar hij den heer Goetzen zal vervangen. Laatstgenoemde keert naar In dië terug om opnieuw de functie van waar nemend directeur van financiën te beklee- den. Drs. Korthals wordt wederom waar nemend thesaurier-generaal. Ui» {Bezoek van Qfiwccftill aan Heiden Hl Winston Churchill zal dus morgen met echtgenoote en dochter zijn voor in genomen bezoek aan Leiden brengen. Wij hebben daarover reeds een en an- der medegedeeld. Wij laten hieronder het programma in het kort volgen: Hl 2,50 u: Aankomst grens der ge- meente. Route: Haagsche jf§ Schouw, Haagweg, Witte Singel, Korevaarstraat, Breestraat, Rapenburg (West). |H 3.u: Ontvangst in de Academie, waarna te voet door de Kloksteeg naar Pieterskerk. Ui 3.15 u: Eerepromotie in de Pie terskerk. Daarna terug naar Academie voor pro lix motie-receptie. Hl 5.u: Vertrek van Churchill van de Academie naar de Stu dentensociëteit „Minerva". Route: Rapenburg (West) H| Doezabrug, Steenschuur, Breestraat tot Minerva. Hoe laat Churchill van de Sociëteit vertrekt, valt nog* §H niet te zeggen. VLAGGEN UIT! Het publiek wordt opgewekt zich niet uitsluitend op de Breestraat te verzamelen, doch ook de Singels, waar veel meer uimte is, te benut ten. Op de route, welke de stoet volgt, mag het publiek alleen op de trot toirs plaats nemen; op de Singels ook, dus hier niet aan den water kant. Op de route, welke de stoet mor genmiddag volgt, mogen geen auto's of andere voertuigen plaats nemen. Ten slotte laten we hier nog de vol gende algemeene richtlijnen volgen: Het publiek wordt aangeraden een plaats langs den weg uit te kiezen vóór 2 uur. Behalve de hierboven uitge stippelde route van den stoet zal ook de rijweg vein het Noordeinde moeten worden vrijgehouden. Hierlangs n.l. zullen de auto's met büitenlandsche gezanten en die met de Nedi Ministers passeeren. De afsluiting van het Rapenburg (geheele Westzijde), de Kloksteeg en he! Pieterskerkplein zal rond 1 uur aanvangen. Ieder werke er toe mede om de poli tiemaatregelen zoo goed mogelijk na te leven. DE GEVOLGEN..., Het was in El Alamein. Churchill bezocht Montgomery in zijn hoofdkwartier en complimenteer de den beroemden veldmaarschalk met zijn gezond uiterlijk. „Excellentie," antwoordde Mont gomery: „ïk rook niet, en ik drink niet, en" naar het vermoeide gezicht van Churchill ziende „ik ga vroeg naar bed. Daarom ben ik dan ook 100 „Magnifiek", zei Churchill. „Ik drink en ik rook en ik ga ontzettend laat naar bed. Maar daarom ben ik dan ook 200 Het Australische blad „Truth" vestigt in een artikel de aandacht van zijn lezers op de versterkte pbsitie van Nederland op Nieuw-Guinea. „Het lijkt thans wel zeker, aldus schrijft het blad, dat Java als sleuteleiland in Ne- derlandsch-Indië van zijn plaats zal wor den verdrongen en dat de nieuwe hoofd stad zal worden gesticht op Nieuw-Gui nea, waar de Nederlanden de groote Ame- rikaansche basis te Hollandia heben over genomen voor ongeveer 3.000.000 pond sterling. Het gebied om de eventueele nieuwe hoofdstad Hollandia omvat de £lolukken, waaronder Borneo en Celebes". De „Truth" wijst dan op de werkzaam heid van de Nica-afdeelingen, die de be- 'vrijdende legers op den voet hebben ge volgd en snel hun burgerlijk bestuur heb ben ingericht. Zoodoende bleven de Ne derlanders in hun teruggewonnen geb.ed in het bezit van prachtige goederen, die wa ren achtergelaten. Hieronder hoorde ook de groote marine-basis te Morotai (Hal- mahera-groep), naast de reeds vermelde basis te Hollandia, alsmede^ de groote reek sen prachtige vliegvelden,' die in Noorde lijke richting van Nieuw-Guinea af op alle Nederlandsche eilanden tot aan de Phi- lippijnen aangelegd zijn. Het blad schrijft, dat het vernemen van deze versterkte positie der Nederlanders wel eens een schok zou kunnen beteekenen voor de Australiërs, die als maar kijken naar wat er op Java gebeurt. De „onthullingen" van de „Truth" zijn echter voor ons in Nederland even „schok kend" als voor de Australiërs. Van Mook is tevreden. Bij zijn terugkeer te Batavia heeft dr. van Mook verklaard, dat hij tevreden was over het parlementair debat. „Wij weten nu, hoe ver de Regeering en het Parle ment wenschen te gaan". Hij voegde er aan toe, dat hij de besprekingen met de repur blikeinen zoo spoedig mogelijk zou hervat ten. Java nog niet rustig. Volgens een officieel communiqué heb ben Nederlandsche troepen bij het door zoeken van kampongs in het gebied van Btavia eenigen tegestand ontmoet; een Nederlander werd gewond. In Noord-Ban- doeng jzijn gevallen van plundering door Chineezen voorgekomen én in 't Zuidelijk gedeelte van de stad constateerde men ac tiviteit van sluipschutters en veresheidene branden. Britsche patrouilles hebben te Lembang mortiervuur beantwoord. Te Padalarang hebben extremisten de Britsche troepen be schoten; eerstgenoemden maakten daarbij gebruik van lichte wapenen en machine geweren. In de nabijheid van Semarang is een patrouille door ongeveer 100 Indonesiërs aangevallen. Een andere patrouille werd met zwaar machinegeweervuur bestookt, welk vuur werd beantwoord. Gevechten bij Bekasi. Volgens berichten uit Indonesische bron is er reeds sinds drie. dagen aan de kust, op een afstand van ongeveer 14 kilometer van Batavia, een strijd aan den gang tus- schen Nederlandsche troepen, ter sterkte van een brigade, en 2000 leden van het „Volksleger", een gedeeltelijk uit geregelde troepen bestaande militaire organisatie. Het object van den strijd zou zijn de om singeling van het strategisch van belang zijnde dorp Bekasi, dat ongeveer 16 kilo- mieter ten Zuid-Oosten van Batavia ligt. TWEE MUNITIEDEPOTS IN DUITSCHLAND ONTPLOFT. Bij Borgsdorff bij Berlijn is als gevolg van een boschbrand een munitieopslag plaats in de lucht gevlogen. In het dorp werd zware schade aangericht. Over per soonlijke ongelukken is nog niets bekend. De nieuwsdienst uit de Amerikaansche bezettingszone meldt, dat te Hoettenheira bij Karlsruhe een munitieopslagplaats ia de lucht is gevlogen waarbij zeven per sonen zijn omgekomen. De oorzaak van deze explosie is onbekend. Benzine Als men auto rijdt doet mep allerlei ervaringen op, vroo- lijke en trieste, prettige en ook schrikkelijk vervelende. Men spreekt veel menschen en men is op de hulp van velen aan gewezen. En wanneer je dan zoo 's avonds weer thuiskomt en je na een lange en snelle rit, waarbij je de eerste tijd dat je op je stoel zit, nog boomen en men schen voorbij ziet vliegen, de belevenissen van een dag nagaat, komen er allerlei gekke gevallen naar voren. Vanmorgen kom ik bij mijn ga ragehouder en ik zeg: „Mooi jong, de benzine gaat vandaag naar be neden en het wordt geen dertig centen meer, maar het wordt twintig cent per ljter. Dat is een. heel verschil. IJn' zooa^Js ik hoc, zullen de vervoerprijzen voor vracht en ook voor personen vervoer. daardoor naar beneden gaan." Er kwam toen een iet of wat onverwacht repliek: „Ik wou dat ze die paar centen er maar opge laten hadden. En natuurlijk, 't is billijk dat de vervoersprijzen dan iets naar omlaag gaan, maar de groote onkosten van het vervoer, zitten niet in de dure benzine, maar zitten in de groote slijtage van de wagens, die door het on derduiken allen ontzettend gele den hebben. - Er zijn geen onderdeelen, er zijn geen banden, niets van dat alles. Met de hand moet je het laten maken, dan is het te be grijpen dat 't schreeuwend duur wordt, en hoe meer je langs den weg bent, hoe meer vervoer, des- tegrooter de slijtage, deste meer reparatiekosten deste meer ver- vangingskostem En daar komt dan nog bij heel die miserable rompslomp ;an alle mogelijke formulieren. U hebt het nu zelf ondervonden met uw banden. Banden I T moet banden hebben en ze zijn gecontroleerd. En de ambtenaar zei: Mijnheer ze zijn slecht. U komt beslist in aanmer king. Maardeze maat is niet voorradig. Ik kan U echter een raad geven: wanneer aan de wa- geft andere wielen gemonteerd worden, waarop banden kunnen worden aangebracht, die wél en gemakkelijkei te verkrijgen zijn, dan bent u ook klaar. U moet dus de wielen met ban den demonteeren en andere wie len zonder banden laten aanbren gen. Dan stuurt u ons een bood schap en wij komen direct de maat van die wielen opnemen". Nou, we hadden een wiel bij ons. maar dat was niet voldoende. We moesten eerst een hoop on kosten gaan maken om andere wielen te krijgen, toen moesten we een controleor waarschuwen en die komt natuurlijk „onmid- delijk en vlug", die neemt de maat en dan krijg je misschien één of twee banden „Ja, maar mijnheer, dan kan ik al dien tijd niet rijden!" „Ja, mijnheer, dat is mijn zaak niet", luidde het antwoord. „Ik heb alleen maar te contro leeren, maar dat u banden krijgt, dat hangt weer af van een andere - instantie". Mijn garagehouder^ had gelijk, en ik zegde 't hem in mijn hart ha: laat ze de benzine maar laten voor wat die is, maar laten ze de benzine vrij geven en latende die ambtenaien opruimen. Dil be spaart een hoop kosten, want die tank vertelt ons wel dat we zui nig moeten zijn, maar ik vind dit een averechtsche politiek. Hij maakt de benzine goedkooper, maar hij houdt voor millioenen en millioenen al die ambtenaren voor benzine, banden, en de heele rompslomp. En dan denken ze nog dat we blij zijn om die dom heid. Auto's Daar is ook gebrek aan en niet zoo zuinig. Maar....» Op Deelen, een door de Mof fen aangelegd vliegveld, staan 17.000 auto's, zeventienduizend. Spelt u het getal maar. Die staan daar al een jaar. Ze stonden er toen het vroor, en ze staan er nu de zon brandt. Ze stonden er in weer en wind. In een van de wagens vonden ze een marsch-órder, die bevel inhield van Antwerpen naar Arn hem te trekken en de afstand tusschen die twee steden klopte precies met het cijfer op de kilo meterteller. Het blijkt, dat er in derdaad wagens bij stonden, die nog geen honderd mijl hadden geloopen. Om van te watertanden.... Allerlei soorten wagens. Welnu, ze zjjn verkocht. Zeven- duizertd werden verkocht qan België, zevenduizend verkocht aan Frankrijk, tweeduizend ver kocht aanDuitschland. Maar Nederland kon er niet aankomen. „Jullie kjplsen en schrijven te veel", zei een Canadees. „Ach ja", mijmer je dan achter het stuyr, „je kunt beter men schen naar Engeland en Amerika sturen om ze daar duur te laten koopen. Ze verlagen de benzine prijs en ze laten de wagens ver- O MOH roesten .Ze moeten landmijnen leggen om deze autodumps. Want bij dag en bij nacht worden er vrachten vol onderdeelen en ban den weggehaald. Maar we hou den de papieren rommel en de chaos. En er zijn niet meer te tellen formulieren, stempels en hand- teekeningen noodig vóórdat zelfs de schemer van een auto in je gedachten kan komen. Verkeersregels Elke dag opnieuw kun je mer ken, dat de menschen aan het verkeer ontwend zijn. Ze rij den op een fiets en slaan zonder eenig teeken te geven alle moge lijke richtingen in. Ze blijven midden op den weg loopen en kijken heel verontwaardigd, wanneer je dan kort achter el kaar twee keer mlaxonneert, het geen ze aanvoelen als: „ruk in", terwijl het bedoeld is: ,e man, wees toch voorzichlg en gebruik je versand". Kinderen springen heelemaal uit de band. De binnenweg langs de duinen van Noordwijkerhout, Vogelenzang, is berucht om de kinderen die daar op de asphalt- weg spelen. Ze trekken er hun hinkelbaantjes en we hebben het dezer dagen zelfs beleefd, dat ze midden op den weg hun poppen zaten aan te kleeden. En op 6 meter afstand staat moeder met een buurvrouw.... te praten. De ouders denken er heelemaal niet aan, hoeveel gevaar hun kin deren loopen. En hun eenige ge dachte is: die man achter het stuur moet maar uitkijken en op letten. Daar hebben ze gelijk in, maar de rij- en verkeersweg is geen speeltuin of poppenkamer. Een paar weken geleden liep er een kleine meid op het trottoir te dansen. Het is druk verkeer door de straat en al dansende komt het kleine ding ineens naast het trottoir een halve meter de rij weg op. Het scheelde een haar of ze raakte onder een auto. Wat deed de moeder? Ga' het kind een paar kletsende oorvij gen. Dat werd mijn chauffeur te machtig. Hij draaide zich om en zei kortweg: „Ik stop even". -* Toen stapte hij uit de wagen en achterin kon ik door het open raampje het volgende korte ge sprek hooren: „Mevrouw, u verdient zelf een paar oorvijgen, inplaat^ van dat kind. Het schaap kan er niets aan doen, maar U moet op uw kin deren letten". De mevrouw was hevig veront waardigd. „Waar bemoeit u zich mee?" „Met uw domheid, mevrouw. En omdat ik zelf kinderen heb". Na dit intermezzo reden we maar weer verder. Maar.... het was wel veelzeggend. Controle Dat gebeurt maar ééns. Gisteren nog een ritje van nog geen twee uur,- driemaal aan gehouden voor wegenbelasting. Controle moet er zijn, maar dan duidelijk en afdoende, dat je weet met wie je te doen hebt. Als een man in uniform de be roemde bleeke pannekoek in de hoogte heft, dan heb je tenminste eenig idee. dat het een bevoegd ambtenaar is. Maar als er men schen met doodgewone hoeden op, of grijze jassen aan maar plompverloren een hand in de hoogte steken, dan heb je de nei ging om te denken dat het lifters zijn en aangezien de ervaringen met de lifters opgedaan niet al tijd van de prettigste zijn, ben je dan niet meteen geneigd om op het eerste teeken te stoppen. Dan gebeurt het dat er plots uit een of andere schuilhoek een uniform te voorschijn schiet, die gezag aan den man in burger verleent. Bij de laatste controle deed zich weer wat nieuws voor. De belastingkaart werd keurig door een mijnheer ^in burger overgeschreven, met alle gege vens die erop stonden. Daarna kregen we de kaart weer terug en konden verder rijden. En je kon heusch niet zeggen: „Alle goeie dingen in drieën". „Liften" Over liften gesproken.... Als je uit eigen ervaring weet hoe moeilijk en lastig het is om bij gebrek aan verkeer in de allereerste periode na de be vrijding je doel te bereiken, maar je ook de ervaring hebt opgedaan hoe fijn het is als een luxe auto of vrachtwagen, een militair of een burger voor je stopt en je meeneemt, dan heb je een goed hart voor al de men schen die langs den weg staan en vragen om mee te rijden, wan neer je zelf achter het stuur zit of in ieder geval in je wagen rijdt Maar daar kom je ook van te- vanzelfsprekend. Als ze zijn waar ze wezen moeten, stappen ze uit zonder boe of bah, zoodat je af en toe door de totale zwijgzaamheid van je passagiers de gedachte krijgt, of je niet wat meegeno men hebt wat eigenlijk geen dag licht kan velen. Een vent die van Arhem was mee komen liften, kwam in Oegstegeest aan toen alle trams al weg waren. Het regende bak- steenen en hij moest naar Noord- wijk. „Breng hem maar even door"i zei ik tegen de chauffeur. En toen ik den volgende mor gen vroeg: „Hij was zeker wel erg dankbaar", luidde het aht- woord: „Mij zei geen boe of bail, en er kon zelfs niet één sigaret op overschieten". Midden op de groote autoweg tusschen Den Haag en Amster dam gaan èr twee handen in de hoogte. „Stop maar,chauffeur, 't is geen pretje ais je hier langs den weg staat." Nu rijd je gewoonlijk op die autoweg geen tien kilometer, dus menschen die autorijden weten wel dat dit stoppen toch wel iets te beteekenen heeft. Op de vraag: „waar moet u naar toe", dan kunt u meerijden als we die richting uitgaan", luid de het antwoord: „Naar Den Haag". „O. wij gaan tot Voorschoten, dan kunt U zoover meerijden". Toen luidde het verbluffende antwoord: „O, rijdt u dan maar door, d'r komen hier zooveel langs, dan krijg ik er wel een te pakken die naar Den Haag gaat". We zijn doorgereden, maak ik heb alweer de verzuchting van den chauffeur onderstreept, die zeide: ,,'k Mag lijden dat ze er over een paar uur nóg staan". Het moet gezegd worden dat het meerendeel van de lifters niet uitmunt in waardeerihg voor het feit dat je hen van dienst bent. Alleen moeders en vaders met kinderen, daar heb je plezier van. Want zelfs al kan de dreumes nog bijna niet praten, dan moeten ze toch ook de mijnheer nog bedan ken. Zelfs al gebeurt het dan dat een stotterende moeder je excuus vraagt omdat de baby ondeugend is geweest en ze natuurlijk geen Amerikaansch babypakket heeft gekregen, laat je je daardoor een volgende niet afhouden om te helpen. De laatste ervaring was deze: „Mijnheer, ik kan u geen fooi geven, maar ik vind het erg fijn dat u me mee hebt genomen mét mijn vrouw. Mag ik u dit geven? En toen lagen daar ineens op de donkerbruine bekleeding twee groote, witte glanzende eieren. „Ik heb er geen ham bij", zei de man, „anders kreeg U dat ook"

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2