3)e CddóeluSoiiAtf/iit Churchill, de onversaagde bezoekt Nederland Welcome Gfruicflill! WifióJten QliwteJfiill Vorrink verdwijnt als gemachtigde DONDERDAG 9 MEI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal; Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 107~8 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant'" cn Stichting „Dc Burcht". Advertenties 15 cent n. m.m. Bij contract belangrijke korting. GISTERMIDDAG OM VIJF UUR is Winston Churchill, vergezeld van zijn vrouw en dochter en een klein gevolg op Schiphol aangekomen. Vóór zijn ver trek naar Nederland werd hem door de K.L.M. een kist Nederlandsche sigaren aange boden, terwijl mevrouw Churchill en Miss "Mary Churchill elk een bos roode rozen ontvingen bijeengebonden door linten in Nederlandsche kleuren. De bloemen Wa ren van tevoren uit Nederland meegebracht. Op zijn tocht naar het vliegveld deed Churchill in zijn auto zijn laatste zaken af en dicteerde nog toen de Wagen voor den Ingang stopte. Het vliegtuig heeft alvorens naar Amsterdam koers te zetten, laag bo ven Walcheren gecirkeld om den Engels^Jien staatsman de gelegenheid te geven met eigen oogen de schade te zien, waarmee dit eiland onze bevrijding betaalde. Op het Vlissingsche strand vormden padvindsters een groote V en de woorden „Thank you", terwijl op het eiland allerwege gevlagd werd. TRIOMF Al'E INTOCHT IN AMSTERDAM Om 2 minuten voor 5 arriveerde Chur chill op Schiphol. Gekleed in een znvarte jas en met een zwarte gleufhoed op stapte de grOote Brit- sche staatsman glimlachend uit het toe stel onder het gejuich van tallooze aanwe zigen, die door een groote politiemacht op een eerbiedigen afstand werden gehouden. De eerst^ cke den oud-premier de hand drukte, was schout-bij-nacht N. Rost van Tonningen, die H. M. de Koningin verte genwoordigde. terwijl Churchill vervolgens begroet werd door den Min.-Pres., prof. ir. W. Schermerhorn en den Min. van Bui- tenl Zaken, mr. J. H. van Rooyen. Onmiddellijk na de begroeting inspec teerde Churchill de eerewacht, waarna het gezelschap zich naar de auto's begaf en Churchill een groote sigaar opstak. VW Triomfale tocht naar het Paleis De bewoners van Amstelveen zijn de eersten geweest, die Churchill op zijn waar lijk triomfalen tocht naar het paleis op den Dam hun hulde hebben kunnen betuigen in luide toejuichingen. Churchill nam dit huldebetoon staand in ontvangst, wuivend naar alle kanten. Hij groette diep voor het kruis, dat in Amstelveen is opgericht „voor hen die vielen". Toen deze gemeente gepas seerd was, ging het in sneller tempo naar de hoofdstad. Het enthousiasme, dat den Britschen staatsman hier van Amsterdams sympathie en dank deed blijkén, was waarlijk overweldigend. Rijen dik stonden overal langs de straten de menschen. Niet minder dan duizend politiemannen hadden voor de afzetting gezorgd. Ondanks hun aanwezigheid doorbrak men op verschei dene punten de afzettingen en men waag de zich tusschen de motoren van het poli- tie-escorte door naar het midden van den weg om Churchill toe tc juichen. Aan alle vensters en op alle balcons verdrongen zich de toeschouwers. Nabij het Concert gebouw hadden zelfs yërscheidenen een plaatsje gevonden op het dak van een tram wagen. Churchill werd niet moede naar alle kanten te groeten, nu eens met een bree- den zwaai met zijn hoed, dan weer door het vormert van het V-teeken. Hoe dichter De ontruiming van Egypte De Dominions volkomen verrast De Egyptische minister-president heeft gisteravond in het parlement aangekon digd, dat de Egyptische regeering heeft be sloten een overeenkomst niet den Veilig heidsraad aan te gaan in den zin van ar tikel 43 van het Handvest der Vereenigde Naties. (Volgen# dit art. verplichten de le den zioh bij overeenkomst strijdkrachten ter beschikking van den Veiligheidsraad te stellen). Naar verluidt verzekeren de Egyptena- ren, dat twee jaar ruim voldoende zou zijn voor de voltooiing der ontruiming door de Britsche troepen, in welke periode, zoo zeggen zij toe, het Egyptische leger kan zijn verdubbeld. Gen. Smuts heeft verklaard, dat voor hem en zijn collega's-eerste ministers der Dominions het besluit der Britsche regee ring een volkomen verrasing is geweest. Smuts zou op het laatste oogenblik ge tracht hebben een wijziging in het besluit te doen aanbrengen, n.l deze. dat de Brit sche troepen uit Alexandrië en Cairo zou den verdwijnen, terwijl de bases in de zone van het Suez-kanaal bezet blijven. TEBRIS DOOR ROODE LEGER VERLATEN. Een Perzische missie, die naar Tebris, de hoofdstad van Azerbeidsjan, was gezonden om de ontruiming door de Russen te con troleeren, is naar Teheran teruggekeerd en heeft gemeld, dat Tebris door het roode leger was verlaten. Er zijn nog geen offi- cieele berichten omtrent dc andere streken van Azerbeidsjan. CHURCHILL op school Churchill behoorde niet tot de ge makkelijke leerlingen op school. Eens kreeg hij een uitbrander omdat hij zoo veel fouten* maakte in zijn Latijnsche verbuigingen. „Waarom leer je je les niet?" vroeg de lecraar. „Ik begrijp niet wat er staat", zei de jonge Churchill. „Wat beteckent nou b.v. het woord „Mensa"?" De leeraar antwoordde dat „Mensa" tafel beteekcnde. „Wel, wanneer je de tafel aan spreekt". „Ik spreek nooit tegen een tafel", aei Churchill. de stoet den Dam naderde, des te laaien der werd het enthousiasme, dat zijn hoog tepunt vond toen H. M. de Koningin met haar gast op het balcon van het Paleis ver scheen. VW Diner ten Paleize Het diner had een intiem karakter Het werd slechts door H.M. de Koningin bij de soep onderbroken voor het uitbrengen van een dronk op Z.M, den Koning van Enge land. Sir Nevile Bland beantwoordde den dronk met zijn glas te heffen op H.M. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den, dat mevr. Churchill en haar dochter, in gezelschap van eenige leden van de hof houding incognito een bezoek hebben ge bracht aan de Savoyclub te Amsterdam, waar zoowel mevrouw»als miss Churchill eenige malen hebben gedanst. Winston Ohufchill begroet de enthou - siaste menigte, die hem bij zijn aan komst op den Dam te Amsterdam ver welkomde. vvvvvvvvv V.The inhabitants of our city are filled with joy for having this oppor- V tunity to express their great gratitude. You, Winston Churchill, are the man who carried high the torch of li berty in our darkest days, who gave us endurance during an almost unbearable oppression by your words which were the expression of V VVVVVVVVV V V V V V your unflinching spirit. Your words encouraged us and gave us confidence. You became a symbol of stubborn perseverance, of standing firm, until at last the day of victory would dawn. i That day came, and we are convinced that through you'it was achieved. In you, Winston Churchill, we also thank Great Britain and we are as sured that the battle which we fought together, has brought both peo ples still necfrer to each other. vwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvv Vader der overwinning Bouwmeester der vrijheid fHURCHILL kwam naar Nederland en morgen komt Churchill naar Leiden. Churchill brengt een be zoek aan de „Dutch", aan de Nederlanders, die hij zoo dikwijls heeft geprezen, omdat hij wist, dat dit volk in leed, met ongebroken geest den vijand weerstond., In de meest tragische oogenblikken van de geschie denis van ons volk heeft onze Koningin in Londen de leiding genomen met een wilskracht en een doorzet tingsvermogen, die van geen wijken wisten. Die houding was Churchill uit het hart gegrepen, want die houding beantwoordde volkomen aan zijn nimmer-versagenden geest, die slechts één doel ken de: de strijd tot het einde, de zegepraal en de vrij- neid. Engeland was evenmin als Nederland op den oor log voorbereid. En Hitler, die confereerde met Cham berlain en afspraken maakte met Chamberlain, maar ze niet hield. Hitier vereenzelvigde Chamberlain, de man met de parapluie, met geheel het Engelsche volk. Maar hij vergat, dat een hoog "ontwikkeld democratisch volk als het Engelsche, ook nog andere eigenschappen bezat, waarvan het Nationaal-soeialisme geen flauw ver moeden had. Want na den man met de parapluie kwam Churchill, de n.an met de knots. De man, die met een ijzeren wil. met weergaloos talent en met ongeschokt vertrouwen het Engelsche volk, neen, alle verbonden volkeren telkens dat wist te geven wat het noodig had. WANT VERGETEN WIJ HET NOOIT, van Juni 1940 tot Juni 1941 stond En geland alléén en Churchill heeft dat aan zijn volk gezegd na Duinkerken, na de in eenstorting van Frankrijk, na de gruwe lijke aanvallen van Goering's luchtmacht, die het sein moesten geven tot de invasie van Engeland. Engejand, dat zijn wapentuig, voor zoo verre het had, reeds in Frankrijk had ver loren. Maar wij herinneren ons nog hoe zijn harde, stugge stem, maar die trilde en leefde van zijn onverzettelijken wil en de fanati'eke liefde voor zijn land, in het La gerhuis tot het Engelsche volk sprak, en hoe wij bij de radio meeleefden. Ons land was bezet, Frankrijk had ge capituleerd, België bood geen weerstand meer, vanuit Noorwegen werd Engeland bedreigd, Engeland stopd alleen, maar van uit het Lagerhuis klonk Churchill's stem over de wereld: „Wij zullen vechten op zee en in de lucht, wij zullen vechten aan de kust, op het land, in de steden en in de dorpen. Wij zullen het nooit opgeven". Waarméé hij zou vechten, de geschied schrijver verhaalt het ons, hij wist het niet, maar op het oogenblik, dat hij die woor den uitsprak, heeft hij dc wankelmoedigen en de wijfelaars weggevochten en een vast beraden volk koos zonder stembus en pro paganda. zonder de minste oppositie, Churchill tot zijn oppersten leider in den oorlog. VVV 117AT EEN KRACHT moet er huizen in de^en man. Welk een kennis van zijn volk moet hij bezitten, wat een bereidheid zichzelf geheel en al te geven aan zulk een taak, dat hij tusschen de 65 en 70 jaar niet alleen wereldpolitiek voert, maar een we reldoorlog dirigeert en een organisatie uit de grond stampt en een leger schept, zóó sterk en zóó doelbewust, dat het triomfee- rend terugkeert op Frankrijks' stranden, en zóó de terugtocht van Duinkerken maakt tot een begin der overwinning. Churchill vond zyn bondgenoot en mede stander in Roosevelt. Want Churchill, hel- PRINSELIJK PAAR WOONT GALAVOORSTELLING BIJ. Prinses Juliana, Prins Bernhard, de Ame. rikaansche ambassadeur S. .Hom beek, Miy. Dr. L. J. M. Beel, Min. Prof. Dr. G. van der Leeuw en Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wyk woonden gisterenavond in den Stads schouwburg te Amsterdam de galavoorstel ling by, die het Utrechtsch studenten-too- neel gaf van Shakespeares' „Julius Caesar", ter gelegenheid van ae Boekenweek 1946. der en nuchter, koel-logisch, wist, dat En geland het niet alleen zou klaar kunnèVi spelen, maar met dat al stónd Engeland één jaar alleen en speelde het klaar. Alleen., maar mét Chuichill. Wy kunnen begrijpen dat hij voor Mus solini een intense minachting had. Noemde hij hem niet in een» van zijn be faamde speeches „de jakhals der slagvel den?". Maar Hitier onderkende hij als „het gevaar", lang vóórdat Engeland wakker werd en Roosevelt het inzag. In de jaren, welke onmiddellijk op den eersten wereldoorlog volgden, fulmineerde hy geweldig tegen Rusland, maar, hij heeft nooit ook maar ergens zijn bewondering en waardeering verdoezeld voor de presta ties van het Russische leger, voor hun bij dragen aan de vernietiging van den ge- meenschappelyken vyand. Churchill was waar en eerlijk, en zijn kracht was: die waarheid vierkant en, als ge wilt, plomp _n rauw te zeggen. VVV IS CHURCHILL ambteloos burger. Na den oorlog heeft itij verwacht, dat men hem terug zou roepen in de regeering voor den wederopbouw. ,.I feel it in my bones, that you will send me back with great majority". „Ik voel het in mijn botten, ge zult mij met een groote meerderheid terugzenden in de regeering". Maar de overgroote meerderheid wilde Churchill wel als leider van den oorlog, maar niet voor het sociale herstel van En- géland en Churchill leed een nederlaag; naaar hy leed ze grandioos. Maar dit is een Engelsche aangelegenheid. Wij begroeten, wij verwelkomen en wij vereeren Churchill als den vriend van ons land, als dengene. die ook óns ter overwin ning heeft gevoerd. Samen waren wij op Perzische kwestie onafgedaan De Veiligheidsraad is Woensdagavond bijeen gekomen. De Sow jet-Russische afge vaardigde, Gromyko, was wederom afwe- zig% Na aanneming van een voorstel wan Stettinius, om dc behandeling van de Per zische kwestie uit te stellen, totdat de Per zische regeering compleet rapport over hq£ terugtrekken van het roode leger zou heb ben uitgebracht, werd de Raad verdaagd zonder vaststelling van den datum der volgende bijijeenkomtft. dood en leven in strijd gewikkeld, samen hebben wij alles op het spel gezet. Daar mogen al verschillen zijn in de reëele politiek, die onze beide volkeren voe ren, maar onverbreekbaar is de band, welke het leed en het gevaar, het vuur en het bloed hebben gesmeed tusschen Nederland en Engeland, een band, die sterker zal bly- ken te zijn dan welke ook, die in de dagen van oppervlakkigen voorspoed ons samen bond. Daarom zijn het geen beleefdheidsfrases waarmee wy Churchill verwelkomen. Maar het is de spontane uiting van een dankbaar volk, dat Chuichill waardeert en in zijn hoogste waarde schat. Deze dankbaarheid en deze waardeering komt van een volk, dat zich niet zoo gauw uit. Deze dank en deze waardeering komt var een volk, dat slechts schoorvoetend een leider erkent, maar daarom zal Churchill dan ook in de toejuichingen, waarmee wij hem zullen begroeten, den echten en zuive ren toon bespeuren, dien wij alleen geven aan hém, die ons hart heeft veroverd. v. H. Na de verkiezingen A LS IEMAND Of .7 Mei zyn stem uit- brengt op de Katholieke Volkspartij, dan heeft hij van tevoren ook zijn gedachten laten gaan over de toekomst en zich afgevraagd: wat gaat die Katholieke Volkspartij doen met mijn stem? De Katholieke Volkspartij, die na de ver kiezingen het met anderen samen voor het zeggen zal hebben, zal op de eerste plaats de geestelijke en zedelyke grondslagen van ons volksleven trachten te versterken. Zij zal de diepgeschokte publieke moraliteit trachten te herstellen cn zij zal trachten te bewerken dat de overheid binnen dc gren zen van haar taak den eerbied voor God cn godsdienst bevordert. Dat wat betreft het feestelijke. Op sociaal gebied zal zij dp belangen van den arbeider in alle opzichten verdedigen, maar zij zal de persoonlijke vrijheid niet willen smoren en zij wil iedere arbeider de zekerheid geven van een persoonlijk eigendom. Dat zal de Katholieke Volkspartij doen wanneer ge op 17 Mei uw stem op haar uit- orengt. En met wie zullen wij dan samenwerken, vraagt ge? Want we kunnen het toch niet alleen? Zeker, wij kunnen het niet alleen, wij zullen by de volvoering yan dit program met zijn geestelijke en stoffelijke inhoud steun behoeven van anderen. Maar het is aan de K.V.P. zélf om dit uit te maken met wie zy zal s&menwerken. En dan is het voor iederen Katholiek duidelijk, dat die samenwerking het eerste daar zal worden gezocht waar de groote geestelijke waarden, welke het fundament vormen voor de practlsche politiek der K.V.P., worden erkend en weerklank vin den in gelijkgestemde* gedachten. Van meerdere kanten wordt naar vdren gebracht, dat die samenwerking beslist en zeker zal moeten zijn met de Partij van den Arbeid. Een dergelijke samenwerking wordt vooral door Min. Schermerhorn cn uit de kringen van de partij waar hij de lijsttrek ker van is, nogal eens naar voren gebracht. De K.V.p. laat zich door dergelijke sug gesties niet in een bepaalde richting dry ven. Zelfstandig zal zij na de verkiezingen haar koers bepalen en daarbij zich alléén laten leiden door het kompas van haar pro gram. Maar de kracht om die koers te gaan e' dit program uit te voeren hangt af van de katholieken zelf. Hoe sterker wij onze geestelijke en stoffelijke waarden om wier belioud en versterking het straks zal gaan, kunnen doorvoeren. „Ons staatkundig werk", heeft Goseling gezegd", is niet Roomsche machtsvorming, maar wel dienend medewerken aan het welzijn van ons volk uit de schatten van onze levens- en wereldbeschouwing". En dienend medewerken kan nooit zijn aan het communisme of aan het materiëcle so cialisme. Het doel der K.V.P. is het algemeen wel- zyn van Nederland en zij weel dat welzijn belaagd 'door deze beide materialistische stroomingen. Wie zijn stem geeft aan de K.V.P. bedoelt te stemmen -tégen het communisme en tegen dat socialisme dat alleen voor dat eerste een andere naam is. De beschuldigingen, gericht tegen den heer J. J. Vorrink, regeeringsgemachtigde in algemeene dienst bij het ministerie voor Algemeene Oorlogvoering van het Konin krijk en tevens voorzitter van de Party van den Arbeid, in verband met de zaak Arnold Meijer, hebben den heer Vorrink aanleiding DE KONINGIN INSPECTEERT DE „TROMP". Hedenmorgen heeft H. de Koningin de flottieljeleider „Tromp", die gemeerd ligt aan het zgn. Steenen Hoofd, in de Amsterdamsche haven, geïnspecteerd. WELKOM. CHURCHILL! (Vertaling). De bevolking van Leiden is van vreugde vervuld dat zij de gelegenheid krijgt U haar groote dankbaarheid te toonen. Gij waart de man, die in de donkerste uren de fakkel der vrijheid voor ons hoog hield, die ons in dc ondragelijke spanning veerkracht gaf door Uw ruige, door ontem- baren geest gedragen woorden. Uw woorden gaven ons moed en vertrou wen; gij werd het" symbool van onverzet telijk doorzetten, van het op de tanden bij ten totdat uiteindelijk de dag der over winning zou agen. Hy is gekomen, dien dag en wy zyn er van overtuigd: gij hebt dien dag gemaakt. In U, Winston Churchill, danken wy ook heel Engeland en wij hopen dat de ge meenschappelijk gestreden strijd onze vol keren nóg dichter tezamen heeft gebracht. gegeven tot een krachtig openbaar verweer, waarin het "jeleid van de Bijzondere Rechts pleging ter zake in het geding is gekomen. De regeering heeft het volste vertrouwen, zoowel in den heer Vorrink, als in het be leid van het Directoraat-Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, maar heeft in de discussie, die is ontstaan, aanleiding gevon den haar standpunt ter zake van de ver- eenigbaarheid van de ambtelijke en de po litieke functie, die dc heer Vorrink tot nog toe heeft bekleed, te herzien. Zij erkent de bezwaren, aan de dubbele positie van den heer Vorrink verbonden, te hebben onderschat. Laatstgenoemde heeft op grond daarvan besloten zijn ontslag te vragen als regeeringsgemachtigde in algc- mect^en dienst. (R, v. D.) Vrijdag 17 Mei Lijst 2 ROMME Nog maar één week cn de slag is ge streden. Werkt allen mede, om dc Katho lieke Volkspartij te Reven een zoo groot mogelyk aantal stemmen. Wij stemmen no. 1 van lijst 2 Romme, omdat de Katholieke Volkspartij wil voe ren een frissche, vooruitstrevende sociale politiek. Op het balcon van het Koninklyk Pa leis op Hen Dam te Amsterdam nemen H.M. de Koningin en Winston Churchill de enthousiaste toe juichingen der me nigte in ontvangst. HET WEER tot Vrijdagavond. Zonnig en vry wahn weer met zwakke matige wind tusschen Noord-Oost en Zuid-Oost.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1