3)e Ccicbebe Soivtcwt Kamer aanvaardt motie-van Poll Ernstige gevolgen der havenstakingen Britsche troepen verlaten Egypte Rusland tegen vrije Donau-scheepvaart WOENSDAG 8 MEI 1946 oureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10777 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De "Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Vrijheid en vernieuwing De ONEVENWICHTIGHEID dei- geesten, welke een kenmerk is van den na-oor- logschen tijd, begint zich te herstellen. Vrijheidsbegeerte en vernieuwingsdrang waren na den oorlog een zéér natuurlijke reactie, maar niemand zal ontkennen, dat deze reactie niet altijd rijp doordacht en dat de noodzakelijke bezinning niet altijd aanwezig was. Men blijft gelukkig de vrijheid begeeren en waardeeren als een onzer kostbaarste goederen. En men komt spontaan in verzet vaak echter niet met voldoende kracht! tegen het optreden van té velen onder ons, wier denken en doen zij het dan ook zonder dat zij er zich van bewust zijn besmeurd is met dictatoriale smetten en vergfftigd met ideeën, welke heel na\iw verwant zijn aan het stelsel, dat wij en ook zijzelf! zoo, hartgrondig veraf schuwen. Men treft zulke menschen ook nogal eens aan op regeeringsbureaux e.d.; zij hooren daar niet, daar niet en nergens in ons nu weer vrije vaderland! Maar rampzalige gevolgen heeft een op vatting van de vrijheid, waardoor men meent alles te kunnen doen of laten, waar in rgen zin en lust heeft; waarbij men geen rekening houdt met bindende plichten ten opzichte van God en van de gemeenschap. Dat is een uitwas van de vrijheid, o.a. van de z.g. eenheidsvakbeweging, welke echter gelukkig geen vat heeft op de meer derheid van ons volk, die zich, in geestelijke evenwichtigheid, meer en meer gaat be zinnen op haar sociale plichten, die zij ziet in het licht van haar principieele levens beschouwing. Na den oorlog wilde men op alle levens terreinen verniel'wing; en terecht Deze vernieuwingsdrang mag niét verflauwen. Maar men heeft teveel vernieuwing ge zocht in verandering zonder meer; men meende een goede verbetering te hebben ingevoerd, indien men iets had veranderd, hoe dan ook als het maar anders was dan vóór den ^>orlog. Opvallend was het, dat dit exces van een op zich toe te juichen en noodzakelijke vernieuwingsdrang zich veel sterker openbaarde bij wat oudere menschen dan bij de jongeren over het al gemeen. Maar ook hier zijn verblijdende symptomen, die wijzen op een weer terug- keerende evenwichtigheid in het denken, oordeelen en waardeeren. De Katholieke Volkspartij wil de ware vrijheid zonder eenige dictatoriaal of „to talitair" inmengsel! De Katholieke Volks partij wil verjonging, verfrissching, wil een ware vernieuwing op heel het maat schappelijk terrein. WIJ WILLEN VRIJHEID WARE VRIJHEID, NIET ONGEBONDENHEID. WIJ WILLEN VERNIEUWING WARE VERNIEUWINGG, DIE VERBETERING IS. EN DAAROM STEMMEN WIJ OP VRIJ DAG 17 MEI No. 1 VAN LIJST 2, ROMME. Onder groote belang stelling heeft te Breda de plechtige uitvaart plaats gehad van wijlen Mgr. F B. J. Frencken, directeur van den Eucharist ischen Kruis tocht, van de Kath. Ac tie Bisdom Breda en oprichter van vele R.K. Vrouwen vereenigingen. De stoet op weg naar de begraafplaats. Het Zuiden P Buitenlandsche schepen naar andere havens De havendienst te Rotterdam deelt mede, dat 5 Engelsche schepen, die reeds in de Rotterdamsche haven liggen, wegens de staking met hun ladning naar Duitschland zullen vertrekken. De schepen gaan naar Emden en Ham burg. Het Zweedsche s.s. „Normandië", dat in Rotterdam moest laden en lossen, is naar Antwerpen vertrokken. Het moest vanwege de staking te Rotterdam tien ton stukgoe deren laten staan. In verband met de staking heeft de bur gemeester van Rotterdam, Mr. P. J. Oud, zich met een oproep tot de burgerij ge richt. „Er kan niet in worden berust", aldus de burgemeester, „dat ten gevolge van een staking voor Rotterdam bestemde schepen naar een andere haven worden gedirigeerd. Het landsbelang eischt, dat de schepen met goederen voor voedselvöorziening en we deropbouw worden gelost. Vrijwilligers moeten zich melden bij de havenarbeids reserve o.a. aan de Maashaven. Reeds heeft eert aantal vrijwilligers ge hoor gegeven aan dezen oproep. Den geheelen dag kwamen gisteren vechtpartijen voor tusschen arbeiders. Gevolgen: verlaging vetrantsoen en vertraging in productie. Naar aanleiding van de staking der Havenarbeiders in Rotterdam en Amster dam wijst men op eenige ernstige nationale gevaren, die deze actie van de havenarbei ders met zich brengt. Het moet den stakers toch iets zeggen, wanneer de Min» van Landbouw moet mede deelen, dat bij een voortzetting van de staking van 20 Mei, het vetrantsoen niet zou kunnen worden gehandhaafd. Al schijnt het den stakers koud te laten, dat er bijvoorbeeld kolenschepen op lossen /ELEMENT ATTLEE, de Britsche eerste minister, heeft in het Lagerhuis medege- deeld, dat de Britsche troepen Egypte zullen verlaten. Hij werd toegejuicht door Labour, maar de leider van de oppositie, Winston Churchill, verzocht om on middellijke opschorting van de behandeling van verdere kwesties, opdat er ter stond gedebateerd zou kunnen worden. Churchill achtte Attlee's verklaring buiten gewoon belangrijk. „Volledige ontruiming van Egypte door al onze land-, lucht en zee-strijdkrachten en zoo iets wordt aangeboden bij het begin der onderhande lingen". „Dingen, die met zorg en moeite waren verworven, worden thans op schandelijke en dwaze wijze weggeworpen", zeide Churchill. Britsch verdedigingssysteem moet geheel gereorganiseerd Op een desbetreffende vraag van Chur chill gaf Attlee de verzekering, dat de Soedan hier buiten valt. (De Soedan staat onder gemeenschappe lijk bestuur vèn Egypte en Groot-Brittan- nië. Egypte is een onafhankelijke staat, al dus Attlee). Churchill voerde voorts aan, dat Groot- Brittannië en Egypte een verdrag hadden gesloten, waarin was vastgelegd, dat de beide landen de verdediging van de Ka naalzone op zich nemen. Staat de regee ring soms op het standpunt, dat dit niet meer zoo is? Attlee antwoordde, dat hier over nu juist door Egypte en Groot-Brit- tannië onderhandeld zal worden. In het daarop volgende debat gaf voor namelijk Eden uitdrukking aan de be zorgdheid van de ^oppositie, terwijl Chur chill sprak van een „zeer pijnlijke schok" en het geen goede diplomatie vond om reeds bij het begin der onderhandelingen in het voornaamste punt toe te geven. Een door de oppositie voorgestelde mo tie tegen het regeeringsbeleid werd verwor pen met 327 tegen 158 stemmen. De meening in Egypte. De meeningen in Egypte zijn nog ver deeld daar men pit de Britsche verklaring. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. - Op vrageri van den heer Wende- laar betreffende invrijheidstelling van N.S.B.-vrouwen heeft de minister van Ju stitie geantwoord, dat de gevallen van ge detineerde vrouwen, die kinderen hebben van 14 jaar of jonger onverwijld en met voorrang moeten worden behandeld. Op vragen van den heer Schaep- man heeft de minister van handel en nij verheid geantwoord, dat hij voortdurend overleg pleegt met de instanties, die hotels en huizen hebben gevorderd, om die te be wegen deze te verlaten, hetgeen ook in toe nemende mate geschiedt. Op vragen van den heer le P o o 1 e heeft de minister van Justitie geantwoord, dat in voorbereiding is een wetsontwerp om huwelijken, die tijdens den oorlog alleen Kerkelijk gesloten zijn, ook wettelijk te er kennen met terugwerkende kracht. vooralsnog, niet kan opmaken, wanneer de Britsche strijdkrachten metterdaad Egypte verlaten zullen hebben. De beteekenis van deze stap der Brit sche regeering wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat er sedert 64 jaren Brit sche troepen in Egypte zijn geweest. Bij terugtrekking zal de Britsche vloot de groote marinehaven van Alexandrië verlaten en dit houdt in, dat het verdedi gingssysteem van de Britsche verbindings lijn door Middellandsche Zee en Suezka- .naal geheel gereorganiseerd zal moeten worden. Het oude Britsch-Egyptische verdrag zal van kracht blijven totdat het door een nieuwe regeling, als tesultaat van de hui dige onderhandelingen, vervangen zal worden. Leidsch Tribunaal In de voortgezette zitting van het Leidsch Tribunaal werd gisteren de zaak behan deld van de 26-jarige Leidsche ma- chine-stikster S. Mooy, die in April 1945 tot de bevrijding, eenige weken als dienst bode in betrekking is geweest bij de Aus- sen-Dienststelle van de S.D.'Evenals haar 's morgens berechte collega had zij van de „baas" en van een Belgische juffrouw geld aangenomen en kleeren ten geschenke ge kregen. Zij is nog gedetineerd. De vertegenwoordiger van het Ned. Be heersinstituut getuigde, dat het vermogen van de beklaagde bestond uit 8 guldens en 10 centen. t Mej. J. C. Zeègers, verdachte in de vo rige zaak, legde de verklaring af haar vriendin te hebben overgehaald de betrek king bij de S.D. te aanvaarden. Uitspraak: 17 Mei. De 36-jarige kantoorbediende G. D. van Dijk te Oegstgeest gedetineerd was van Juni 1942 tot September 1944 op kantoor geweest bij het Marine-Beklei- dungs-amt te Dordrecht; zij had vriend schappelijke betrekkingen gehad met* Duit - sche officieren en was ten slotte verloofd met een Duitschen militairen artar Zij had gesolliciteerd naai de betrekking van se cretaresse bij den Ned. Landstand enz. Getuige mej. G. A. Visser, ambtenaresse bij ^de politieke recherche, bevestigde en kele bijzonderheden uit de ten lasteleg- ging. aggen te wachten, net Nederlandsche volk zal beseffen, dat hiermede onze industrie en daarmede onze geheele materieele voorziening (textiel, schoenen, bakkerijen, electriciteit) wederom ernstig vertraagd wordt. Er wacht in beide Nederlandsche havens een groote reeks van schepen, en hoeveel zullen er zijn die onze havens voorbijgaan? Met groote moeite is er een transitover- keer in onze havens verkregen voor de UNRRA, voor de 21ste geallieerde leger groep aan den Rijn, voor Zwitserland en Tsjecho-Slowakije en de actie van de sta kers brengt dit vervoer wel zeer ernstig in gevaar. Wanneer deze actie wordt doorgezet, kan aan onze zeehavens een schade en slechte naam worden toegebracht, die in jaren niet zal v kunnen worden hersteld. Bovendien kan ons berooide en uitgeplunderde vader land zich de weelde van zulk een avontuur zeker niet veroorloven. Het verzetskruis, voor bijzonderen moed en beleid Eerste uitreiking door H.M. de Koningin /-VP GEMEENSCHAPPELIJKE voor- dracht van alle ministers, is bij K. B. van 3 Mei 1946 ter erkenning van bij zonderen moed en beleid, aan den dag ge legd bij het verzet tegen de vijanden van de Nederlandsche zaak en voor het behoud van de geestelijke vrijheid een onder scheiding ingesteld, genaamd het verzets kruis. Dit verzetskruis kan ook posthuum worden toegekend. Mogelijk zal de erkenning van verzets daden, welke een meer militair karakter dragen, langs den weg van militaire onder scheidingen geschieden. Uiteraard is het voor het verzet zelf uitermate bezwaarlijk, medewerking te verleenen aan het kiezen van hen, die voor deze nieuw ingestelde onderscheiding in aanmerking komen. De Regeering heeft zich derhalve in haar opdracht aan H.M. de Koningin be perkt tot personen, die op duidelijke wijze representatief zijn geweest voor bepaalde aspecten van het verzet. Vandaar, dat men in de eerste uitreiking, die morgen te Am sterdam in het Koninklijk Paleis op den Dam, om half elf door H.M. de Koningin persoonlijk zal geschieden een uitrei king uitsluitend voor de nabestaanden van gevallenen een symbolische handeling dient te zien, n.l. een eerbetoon aan allen, die ons vaderland in het verzet hebben ge diend. Nadrukkelijk is echter de mogelijkheid opengelaten voor verdere toekenningen. MitiCóiei Jdoyematui uetdedigt het Beleid I"\E TWEEDE KAMER heeft gisteren de motie-v. Poll aangenomen, nadat de regee ring bij moude van minister Logemann de motie geaccepteerd had, zij het met eenige wijziging. Daarmede is een ruggesteun gegeven zoowel aan deze als aan een volgende regeering, daar men thans de meening van deze Kamer kent en er re kening mede kan houden. De standpunten van regeering en parlementscommissie, die aanvankelijk zoover uit elkaar schenen te liggen, bleken wonder boven wonder elkan der toch zoo dicht te naderen, dat een overbrugging door middel van deze motie mo gelijk was. De meerderheid der Kamer heeft haar voorloopig fiat gegeven aan de onderhandelingspolitiek der regeering, zij het dan met deze aanwijzing, dat ook an dere groepen dan die van Sjahrir in het overleg betrokken dienen te worden. Over het optreden der Engelschen zeide v. Mook deed wat de. Regeering wilde De minister van Overzeesche Gebieds- deelen heeft in de gistermorgen voortge zette zitting van de Tweede Kamer geant woord op de Maandagnacht afgebroken debatten omtrent het beleid in de Indische kwestie Er is veel critiek geuit op de eigendunke lijke politiek van de regeering te Brisbane en speciaal op het al tc persoonlijke beleid van v. Mook. De minister legde er evenwel den nadruk op, dat v. Mook tenslotte het beleid voert, dat de Nederlandsche regeering wenscht en dat de geheele Nederlandsche regeering verantwoordelijk is. De tegenstelling tusschen d$ exgeïnterneer- den en de regeering bestaat inderdaad. De luit.gouv'.gen. heeft inderdaad moete gedaan om contact te maken met de Volksraad- groepen, doch het was practisch onmoge lijk dat aanstonds te bereiken. De minister ontkende, dat het bevel van Mountbatten, volgens hetwelk de geïnterneerden in de kamp'en moesten blijven, de instemming van de Brisbane-regeering had, doch zij heeft zich "wel onmiddellijk achter dit be vel geschaard. Wat gebeurd zou zyn als iij dit niet had gedaan, is niet te zeggen. Er is geen sprake van, dat de regeering gepoogd heeft een bepaalde politiek te vol gen. Getracht is de erkenning te verwerven van Britsche en Indische zijde. Er was geen andere politiek te voeren. Omtrent de scherpe critiek op de ge brekkige voorlichting merkt spr. op, dat de commissie zich eens in verbinding had moeten stellen met de regeeringsvoorlich- tingsdienst in Indië. Censuur heeft inder daad bestaan, de minister gaf dat toe, maar op 11 Febr. j.l. is deze op zijn last opge heven, althans voor burgerlijke brieven. De minister erkent, dat de commissie veel materiaal bijeen heeft gebracht over de nationale beweging, maar d? indruk wordt gewekt, alsof de nationale beweging alleen in Indië bestaat. Het is integendeel een wereldtendenz. Als de minister uit roept, dat de realiteit van het Indisch na tionalisme de allesbeheerschende factor is, heeft hij ongetwijfeld gelijk. Het is maar de vraag: hoe is die realiteit. Heeft de com missie van Poll de realiteit juist gepeild of is de visie van de regeering juist, dat niet-erkenning van de Republiek een vcAor de Indonesiërs onverdraaglijke gedachte zou zijn. „Bijkomstigheden" noemde ie mi nister de gegevens van de commissie, bij komstigheden, waardoor men den achter grond vergeet, welke alles draagt. EXTRA-BON VOOR VLEES OH. Op 9 Mei zal voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar een extra-bon voor 100 graan vleesch per persoon worden aangewezen. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, ging na door welke motieven beklaagde werd gedreven tot haar overigens lakens waardige daad. Haar dwaling is niet diep geweest, en zeker niet van politieken aard. De Duitsdie arts, met wie zij is verloofd geweest, was, blijkens overgelegde brieven, een tegenstander van het Hitler-bewind. PI. achtte verdere bestraffing overbodig. Uitspraak: 17 Mei. De schrijfster bij de P.T.T., beklaagde J. W. E. Kouw, uit Leiden, gedetineerd was van Maart 1944 tot Mei 1945 werk zaam geweest in Duitschland als hulp-ver pleegster bij het Duitsche Roode Kruis. Vóór dien had zij het hakenkruis als col lier zichtbaar gedragen en was vriend schappelijk omgegaan met Duitsche mili tairen Als getuige werd gehoord W. Corba, echtgenoote van F. Choufour. Uitspraak 17 Mei. De 26-jarige kantoorbediende E. J. C. v. Duuren te Leiden gedetineerd was op 1 Januari 1943 sympathiseerend lid ge worden van de N.S.B.tot het bitter einde toe. Bovendien was zij van Januari 1943 tot October 1943 typiste geweest bij de Ortskommandantur te Amersfoort en had zij vriendschappelijken omgang gehad met een Duitscher. Zij vertelaarde op aandrang van haar ouders lid te zijn geworden. Uitspraak: 17 Mei. De 60-jarige A. Groene wegen te Lei den— ook nog in een interneeringskamp opgesloten was in Juni 1942 lid gewor den van de N.SB. Zij had uit dit lidmaat schap geen ander voordeel getroken, dan aat zij eens in 1944 een mud aardappelen had gekregen. Zoo nu en dan las zij „Volk en Vaderland". Beklaagde verklaarde, dat zij met poli tiek niets op had; zij was tezamen met haar man - die intusschen overleden is - toe getreden, om haar man uit krijgsgevangen schap te houden. Uitspraak ook in deze zaak 17 Mei. De beklaagden, die gisteren voor het tri bunaal berecht werden, waren allen vrou wen. Er werden soms hoogst onkiesche vra gen gesteld, één keer zelfs citaten voor gelezen uit door een der verdachten ge schreven liefdesbrieven. En dat alles ten overstaan van een gnuivend publiek van #leegloopers. Meer kieschheid bij de be rechting van vrouwelijke politieke delin quenten lijkt ons gewenscht. Vrijd&g 17 Mei Wij stemmen op lijst 2 prof. Romme, omdat wij willen vrijheid en vernieuwing. de minister, dat de eenige taak der bond- genooten was: het liquideeren van den oor log met Japan en niet het liquideeren van allerlei andere dingen. Het was harde noodzaak, constateerde de bewindsman, wü waren volstrekt afhankelijk. Inderdaad, doch wij voegen eraan toe: het is slechts te betreuren, dat de wijze, waarop onze bondgenooten die taak hebben uitgevoerd, ons in zoo groote moeilijkheden heeft ge bracht. Wanneer wij tot overeenstemming met het nationalisme willen komen, ziet de mi nister drie groepen tegenover zich. De eer ste is de groep-Sjahrir, die voldoende rea liteitsbesef heeft om een overeenstemming mogelijk te maken. Daarnaast staan twee luidruchtige groepen, die bereid zijn om toe te slaan. De eenige mogelijkheid ziet minister Logemann in onderhandelingen met de groep-Sjahrir, omdat zij een zeer sterke groep is en de draagster van een gezonde politiek. De motie-v. Poll verwelkomde de minis ter namens de regeering in 't algemeen ge zien van harte. Hij had evenwel bezwaar tegen den passus, waarin de invrijheidstel ling der geïnterneerden als voorafgaande voorwaarde wordt gesteld voor verdere be sprekingen. Als Nederland de besprekingen nu stop zou zetten, zou dat beschouwd worden :<ls een breuk. Repliek. Bij de replieken merkt de heer v. Poll op, dat het eigen oordeel van de commissie niet al te zeer blijkt af te wijken van wat de minister heeft gezegd. Het bezwaar van de regeering inziende is de heer v. P o 1.1 bereid, zijn motie te te wijzigen en de betreffende passage aldus te doen luiden: „dat evenwel bij de voortzetting der be sprekingen allereerst dient vast te staan, dat de thans in gang zijnde invrijheidstel ling van de nog in «interneeringskampen vastgehouden Nederlandsche onderdanen snel en régelmatig zal worden afgewikkeld; dat het uitblijven van deze invrijheidstel ling een beletsel zou vormen voor den ver deren voortgang der besprekingen". De heet" Schout en (A.R.) had evenwel nog een wensch. Hij zou zich fnet de motie kunnen vereenigen, indien in de passage omtrent de vormbepaling der autonomie gelezen werd: „mits gezuiverd van Japan- sche en revolutionaire invloeden". De C.H. Heer T i 1 a n u s kon evenwel ook aldus de motie niet aanvaarden, omdat deze feitelijk een goedkeuring beteekent van het regeeringsbeleid. De heer J o e k e s (P. v. d. A.) wil liever spreken van „overwegingen" in plaat: van „richtlijnen", een subtiliteit, waarop niet verder werd ingegaan. Tenslotte is de motie aangenomen met 45 tegen 26 stemmen. Schadeloosstelling Tweede Kamer leden. In een gewijzigd ontwerp van wet, be treffende de bedragen van schadeloosstel ling en pensioen van de leden der Tweede Kamer wordt overwogen de vergoedingen als volgt te verhoogen: De leden ontvangen een schadeloosstel ling van ƒ5000 's jaars, benevens vergoe ding van reiskosten. Aan den voorzitter wordt bovendien een toelage van 5000 's jaars tQegekend. Aftredende leden ofttvangen een pen- sioen van 150 's jaars voor elk jaar, ge durende hetwelk zij lid der Kamer waren, tot een maximum van 3000. Het vlot niet met de Parijsche conferentie Tijdens de vergadering van Mi- nisters v. Buitenl. Zaken te Parijs kwain gisteren o.a. de kwestie ter sprake van het internationale beheer der scheepvaart op de Donau. Ook op dit punt kwam men weer niet tot overeenstemming. Molotof immers maakte er bezwaar tegen de clausule over de vrijheid van scheepvaart op de Donau en haar zijrivieren zonder overleg met de betrokken Donaustaten in het Roemeen- sche vredesverdrag op te nemen. Byrnes bleef bij het Amerikaansche standpunt, dat vrijheid van scheepvaart op binnenlandsche waterwegen een grondslag voor den we reldvrede vormt. Inzake het terugtrekken van geallieerde strijdkrachten uit Bulgarije, bracht Bevin in herinnering, Uat men was overeengeko men, dat alle troepen onmiddellijk na het onderteekenen van het vredesverdrag Zul len worden teruggeroepen. Molotof legde er den nadruk op, dat de verbindingsweg naar de Russische bezettingstroepen in Oostenrijk langs de Donau door Bulgarije loopt. Hij aanvaardde de beslissing van Londen, doch verzocht om rtadere uitwer king door plaatsvervangers der ministers. Hierna werd besloten Transsylvanië, dat Hitier aan Hongarije gaf, terug te geven aan Roemenië. Het door bergen omringde vruchtbare Transsylvanië wordt naar schat ting door VA millioen Hongaren en 3 mil- lioen Roemeniërs bewoond. Armenië voor den Veiligheidsraad? Volgens een bericht uit New York heb ben 16 Armeensche organisaties in de Ver. Staten een gezamenlijke boodschap aan Trygve Lie. dén secr. gen. van de V.N., ge zonden, waarin zij aandringen op den „te rugkeer van de Turksch-Armeensche gebie den naar Sowjet-Armenië. De boodschap verzoekt den Veiligheids raad om plaatsing van de Armeensche kwestie op de agenda. Het voorstel v,an Bevin om enkele spe ciaal economische kwesties van het vredes verdrag met Italië door de plaatsvervangen de Min. van Buitenl. Zaken meer diepgaand te laten bestudeeren werd aangenomen. Is Perzië thans 'door de Russen ontruimd? Een vertraagd Reuterbericht meldt, dat de woordvoerder van de Perzische regee ring, Prins Firoes, Maandag de navolgende verklaring heeft afgelegd: „Door ons ont vangen rapporten bevatten aanwijzingen, dat de ontruiming van Perzië voltooid is". Intusschen wordt gemeld, 'dat de Brit sche delegatie op de biieenkomst van den Veiligheidsraad van vandaag, zich zal ver zetten tegen rfvoering van de Perziscne Kwestie van de agenda, wanneer geen of- ficieele berichten zijn ontvangen, dat het terugtrekken van de Sowjet-Rus6ische troepen uit Perzië voltooid is. WEERSVERWACHTING. Tot Donderdagavpnd. Matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, geen regen van betee kenis, iets koeler. In het binnenland hier en daar lichte nachtvorst.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1