Douane onderzoekt geschenk-zendingen 12 Mei Moederdag' bloemendag De bevrijding in Leiden herdacht Half millioen voor kleinen Partij-man DIJNA DRIE JAAR GELEDEN vroeg op een vergadering in New-York een dame of de Nederlandsche regeering geen invoerrechten zou heffen van de goederen, die door liefdadige menschen in het buitenland naar Nederland zouden worden gezonden. Er werd op de vraag gelachen, want het leek absurd. Maar thans is het zoo. Hoor en wederhoor Op het eerste gezicht is het een misera bel idee wanneer je voor een pakketje uit Amerika of elders vandaan, uit een land van belofte, invoerrechten moet betalen. En wanneer dan de meening zou postvat ten, dat ook het Roode Kruis en alle mo gelijke officieele instanties, die zijn inge steld op de hulpverleening aan ons volk, onderworpen zouden zijn aan deze bepa ling, zou men terecht zeer verontwaardigd kunnen zijn. Wij behoeven elkander niets te vertel len, maar er zijn een massa slimme Hol landers, die de „geschenkenpakketten" al heel gauw hebben gezien als een moge lijkheid om handel te drijven en zaken te doen. Wat zegt u b.v? van dit geval? Regelmatig komt er een groote kist aan, waarin duidend sigaretten. Bij deze kist zijn nog een paar sohoenen voor Jan en Piet en Greetje en Nico en Harry en Car- la, en evenzooveel jurken En voor dit al les wordt óók iets aan invoerrechten be taald. Over een maand komt er wéér zoo'n kist met weer dezelfde goederen, maar nu aan een ander adres. En zoo gaat het voort. Toen echter kwam de douane er achter, dat van deze geschenken practisch niets geschonken werd en dat alles in de zwarte handel terecht kwam. Om deze redenen zijn er maatregelen ge nomen. Bij den invoer van geschenkzendingen dient een onderscheid gemaakt te worden tusschen zendingen, welke worden toege zonden aan hier te lande wonende particu lieren en zendingen, welke bestemd zijn voor het Nederlandsche Roode Kruis en andere instellingen, welke zijn opgericht met het oog op de algeméene hulpverlee ning. Hier te lande wonende particulieren, die door toevallige omstandigheden familie of andere relaties in het butienland hebben, ontvangen herhaaldelijk geschenkzendan- gen, welke, in verband met de samenstel ling er van, niet meer het karakter dra gen van hulpverleening ter leniging van den hier te lande heerschenden nood. Niet temin zou hierin geen aanleiding gevon den zijn den invoer van geschenkzendingen, welke rechtstreeks voor hier te lande wo nende particulieren bestemd zijn, aan een scherpe controle te onderyerpen, ware het niet, dat in de eerste plaats een zeer groot gedeelte van de als geschenkzending inge voerde goederen niet zijn geschonken doch in het buitenland werden gekocht en dus zijn verkregen op een wijze, die ernstige gevaren oplevert voor onze precaire de- viezenpositie, terwijl in de tweede plaats een belangrijk deel van de aldus verkre gen goederen in den zwarten handel hier te lande verdwijnt. In verband hiermede is bepaald, dat alleen die goederen, waar- In-gez. Med. RADIO voor Woensdag. HILVERSUM I, 301 M. 7.Nieuws; 7.15 Oohtendgymn.; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.Nieuws; 8.15 Progr.-overz.; 8.20 Gram.muz.; 8.50 Voor ue huisvrouw; 9.Gram.muz.; 10.Mor genwijding; 10 20 Voor de vrouw; 10.35 Mu- sctte-opnamen; 10.45 „Liedjes van vroeger en nu"; 11.Een half uur bij het G.G. cabaret; 11.30 Bekende Ouvertures; 11.45 Berichten over bevrijde krijgsgevangenen uit het Verre Oosten; 12.J. Brill's Con tinental Kwintet; 12.30 Kalender; 12.35 Aart Schol e.z. dansork.; 1.Nieuws; 1.15 Kon. Militaire Kapel; 2.Voor de vrouw; 2.15 B. Jonckers-Tiggers, sopraan, M. de Jong, piano; 2.45 The Mandoline Concert Society; 3.Voor de jeugd; 5.B. Sil-ber- man e.z. Novelty Serenaders; 5.30 Ned. Volksherstel; 5.35 Dansork. The Ramblers; 6.-— Nieuws; 6.15 „Hooger onderwijs in de oudheid"; 6.30 Progr. Ned. Strijdló*.; 7. Orgelspel door Joharf Jong; 7.15 Mevr. Mr. E. van Diemen: „Flitsen uit de U.V.V.'" 8.— Nieuws; 8.25 Operette-progr.; 9.1 Hoorspel; 9.50 Het gesprek van de week: 10.Residentie-ork.; 10.40 Zangpl.; 11. Nieuws; 11.15 Eddy Walls speelt; 11.45 Gram.muz. HILVERSUM II, 415 M. 7.Nieuws; 7.15 Oohtendgymn.; 7.30 „Bel Canto"; 7.45 Een woord voor den dag; 8.Nieuws; 8.15 Progr.-overz.; 8 Margenconcert; 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Waterstanden en Poli- tieber.; 9.50 Gram.platen-concert; 1,1.J. A. Leerink, clavecimbel speelt; 11.15 Viool recital; 12.„Marinierskapel der Kon. Marine"; 1.Nieuws; 1.15 Progr.-overz.; 120 Postillons; *2.Pianorecital; 2.30 „Chrysanten van stek tot kamerplant"; 2.50 ..Bloemen in de muziek"; 3.Ned. muziek uitgevoerd door Fransche kunste- naars; 3.30 De strijk-kwartetten van Mo zart door het Sweelinck-kwartet; 4. Nachtvorstverwachting, daarna Marsch- niuz.; 4.15 Kinderkoor; 4.45 Voor jongens en meisjes; 5.30 Celesta Ensemble; 5.50 P. Rcssborough, piano, H. Robinson Cleaver, orgel; 6.10 Celesta Ensemble (vervolg); C.30 Rijk Overzee; 6.4^ Philh. Ork. van New York; 7.Nieuws; 7.15 Progr.-overz.; 7.20 „Met band en plaat voorf U paraat; 7,50 Bronislaw Huberman, viool; 8. Nieuws; 8.05 De kunst gaat door het Vrije T and: 11.30 Avondconcert van afdoende kan worden aangetoond, dat ze door hier te lande wonende parti culieren ten geschenke uit het buitenland zijn ontvangen, ten invoer zullen worden toegelaten. Van deze goederen zal bij den invoer slechts het equivalent van de bin- nenlandsche omzetbelasting en accijnzen geheven worden. De geschenkzendingen, welke worden toegezonden aan het Roode Kruis en andere met het oog op de gemeen schappelijke hulpverleening opgerichte in stellingen, zijn zonder uitzondering be stemd om den hier te lande heerschende nood te lenigen en komen zoodoende ook juist ten goede van hen, die niet over bui- tenlandsohe relaties beschikken. In ver band hiermede en met de omstandigheid, dat deviezenontduiking en zwarte handel in "dit geval niet te duchten zijn, worden geschenkzendingen, welke rechtstreeks voor bedoelde instellingen bestemd zijn, zonder invoervergunning en zonder hef fing van eenige belasting ten invoer toe gelaten. DE „BOISSEVAIN" NAAR NEDERLAND. Het motorschip „goissevain" is op 4 Mei 1.1. uit Tandjong Priok vertrokken met 1899 repatrieerenden aan boord. Het schip wordt 9 Mei in Colombo verwacht. Rubberzolen en hakken vrij, maar Gisteren is bekend gemaakt dat rub berzolen en -hakken vanaf 6 Mei zon der bon mceten worden verkocht. Deze .mededeeling was aanleiding dat men hiei en daar direct naar zijn schoenmakei wandelde en eischte dat de bij hem in reparatie zijnde schoenen nu, voorzien van t-ubberzolen en -hak ken, zondei inlevering van reparatie bonnen moesten worden afgeleverd. Dat is niet juist. De schoenen welke bij den schoen maker in reparatie waren kunnen ge repareerd worden alléén tegen inleve ring van reparatiebonnen, óók4al krijgt men er rubber onder en geen lederen zolen De reparatie met rubber is vrij voor de schoenen welke na 6 Mei worden afgegeven» De herdenking in de Professorenwijk De actieve buurlvereeniging „De Profes sorenwijk" had bijzonder veel werk ge maakt van deze bevrijdingsherdenking. De herdenking der gevallenen werd in geluid met de planting van een vrijheids boom aan het begin van de Zeemanlaan. Het Sleutelkoor o.l.v. den heer A. H. Rijn beek zette de plechtigheid in met eenige zangnummers, waarop de heer D. v. d. Kwaak, als voorzitter van de wijk, een kort inleidend woord sprak. Hij wierp een terugblik op het afgeloopen jaar, dankte voor wat ons in den oorlog toch nog gela ten-was'en wat wij in het afgeloopen jaar hebben verkregen. Hulde en dank bracht hij aan hen, die hun leven voor ons en ons vaderland gaven Hij verwelkomde voorts den heer Jonge- leen, die het gemeentebestuur vertegen woordigde, voorts de 5 Mei-vereeniging, de medewerkende, aan deze plechtigheid, den heer Galjaard, hoofdopzichter der Plantsoe nen, die zooveel reeds heeft gedaan om het aanzien der gemeente weer wat op te vroolijken en ook deze wijk van harte in zijn belangstelling aanbeval, vodral om te komen tot een speeltuin, waardoor de jeugd van de straat te houden De 2e voorz., de heer J. Cuperus,sprak vérvolgens een herdenkingsrede uit, die een terugblik wierp op den tijd van druk en be nauwenis. Hij riep tal van momenten weer in de verbeelding terug, de ellende en kommer, den sadistischen moord op drie der besten uit onze stad, de vernietiging van menschen, have en goed door de bommen werpers en hij vroeg of men het wel waar deerde, dat dit alles voorgoed voorbij is, dat wy weer vrij zijn. De schaduw over de feestviering is de wetenschap, dat zoo- velen vielen om onze vrijheid terug te ge ven, hij vroeg aandacht voor Putten's jeugd, maar bij alleso het leven gaat door. Ook het kwaad, de bedorvenheid, de cor- Gouden jubileum M. Bolderdijk Op Zaterdag," 11 Mei a.s., zal de heer M. Bolderdijk, Jan v. Houtkade 11, den dag 'herdenken, dat hij voor 50 jaar zijn mu- ziekloopu ian begon. In deze jaren heeft de jubilaris zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de dilet- tantenmuziek en heeft op diverse concour sen met de onder zijn leiding staande ver- eenigingen groote successen behaald. Reeds op 21-jarigen leeftijd trad de heer Bolderdijk (stafmuzikant bij het 4e R. I.) op als directeur van de muziekver. „Echo der Duinen" te Noordwijkedhout. Verder hebben de navolgende vereenigingen een aantal jaren onder zijn leiding gestaan: muziekvereeniging „Wilhelmina" te Zwam- merdam, „Concordia" te Waddinxveen, Poet-Harmonie te Leiden, „Athalia" te Lei den, „Nieuw Leven" te Leiden, „P. C. en L." te Leiden, „Onderling Genoegen" te Rijpwetering, „Leo XIII" te Alphen a. d. Rijn, 6e Regiment Veld, „Trouw moet Blijcken" te Lisse, Harmonie te»Hazers- woude, I 4e R. I., te Leiden, II 4e R. I., te Leiden, Vesting Art. te Zwammer- dam, Leidsche Chr. Harmonie te Leiden. Thans is de jubilaris nog Directeur van: „St. Caecilia" te Voorhout, Politie Mi ziek- gez. te Leiden, Warmonds Fanfare, Mu ziekver. te Koudekerk, muziekver. te Wou- brugge. Door deze laatste vereenigingen zal hij op 11 Mei a.s. worden gehuldigd, waaraan ook de Leidsche Chr. Harmonie zal deel nemen. Belangstellenden, die behoefte gevoelen dezen populairen muziekdirecteur geluk te wenschen met zijn jubileum hebben daar toe gelegenheid op 11 Mei a.s. in de Stads gehoorzaal, tusschen 4 en 5 uur n.m. Wij zijn overtuigd, dat het den heer Bolderdijk op dezen dag niet aan belang stelling zal ontbreken. Walther Funk, die gisteren klaagde, dat hij tot de kleinere mannen in de partij had be hoord, die tot aan de deur mochten komen maar no.oit binnen kwamen, moest in kruis verhoor door Thomas Dodd toegeven, dat hij in één opzicht wél binnen geraakt was: hij behoorde namelijk tot de gelukkigen, die hun diensten aan het Nazibewind beloond zagen door den Fuehrer met een schenking van een half millioen. Funk's verdediging Milch en Ribbentrop ontvingen dezelfde bedragen van hem, terwijl Frick, Rosen berg, Neurath en Keitel het met de helft moesten doen. Het is op vallend, dat Hitiers systeem van potverdeelen begon te wer ken in de jaren, waarin Duitschlands kan sen op de oorlogstooneelen zienderoogen verminderden. Funk beweerde het pre sentje hard noodig te hebben gehad daar de. Reichswirtschaftskammer hem op zijn vijftigsten verjaardag een zoo groot land goed in Beieren cadeau deed, dat hij niet i ruptie. Daar klagen wij over, zegt spr., i maar er is nog zooveel meer te verbeteren en wil men dat bereiken, dan zegt spr.: „verbeter de wereld, maar begin bij jezelf". Zweren wij ons egoisme af, denkt aan u- zelf, maar vergeet den naaste niet. Blijven wij trouw aan God en ons vaderland: God, Neerland en Oranje, deze drie mogen nim mer verbroken worden! Hierna trok de voorzitter het vlaggedoek van het herdenkingsbordje voor den vrij heidsboom weg, waarna een krans werd ge legd. Nadat het dubbelmannenkwartet Inter Nos zich had doen hooren werd het Wil helmus gezongen, waarna weth. Jongeleen namens het gemeentebestuur eenige woor den sprak. Hij gedacht allereerst degenen, die als mensch het hoogte gaven wat zij konden geven 'en weidde daarna uit over de Professorenwijk, die de volle aandacht heeft van het gemeentebestuur, terwijl hij zijn instemming betuigde met de woorden van hulde aan den heer Galjaard. Daarna had er een welgeslaagde gecos- tumeerde kinderoptocht plaats, er was een poppenkastvertooning, een voetbalwedstrijd tusschen studenten en „Professoren" had plaats op het N.BL.O.-terrein, een linten- spel werd gehouden, van 78 uur was er concert Te 8.15 uur ving het groote kamp vuur aan met padvinders-demonstraties, er was een openlucht-filmvoorstelling, een uurtje gelegenheid tot dansen. Te 11.45 sloot de heer y. d. Kwaak, waarna het Wilhelmus werd gezongen. REÜNIE STOOTTROEPEN. Het mag geen verwondering wekken, dat de bevrijdingsherdenking ook op bijzondere wijze werd herdacht door de stoottroepen, die zoo'n groot aandeel hadden in het ver zet en die aangewezen waren om als Bin- nenlandsche strijdkrachten te zorgen voor overname van de macht, voor herstel of handhaving van orde en rust na de capitu latie door den vijand. Deze dag was daarom voor den staf van officieren aanleiding tot een reünie in het gebouw Heerengracht 26, waar het vorig jaar het hoofdkwartier van officieren van den staf was gevestigd, om daar de gebeur tenissen uit die dagen nog eens op te halen. Aan een gezelligen koffiemaaltijd werden verschillende toespraken gehouden. In den middag brak de chef van den staf, de districts-commandant Coenders( de heer de Gast) er tusschenuit om een reünie bij te wonen van de 3e sectie in het Sted. Gym nasium. Deze sectie, die het vorig jaar daar een onderkomen had gekregen met speciale opdracht om de Wilhelminabrug voor ver nieling te behoeden, heeft zich steeds geken merkt door een goeden geest, die een band tusschen allen vormde. Deze sectie wilde de symbolische handelingf, welke vorig jaar bij de bevrijding was gesteld, herhalen en op hetzelfde uur wederom de driekleur hijschen. De sectie heeft in het.afgeloopen jaar evenwel een harer leden door den dood ver loren: Lou Nix, een Indonesiër, kwam in In- dië door extremisten om het leven. Zijn echtgenoöte en zijn moeder waren thans bij de herdenking aanwezig. De sectie-commandant R. Heyers hield te 4.25 appèl en voorzoover niet verhinderd door verblijf in Indië of ziekte waren alle leden weer aanwezig. Nadat twee dames-leden in de kleeding der B.S. op verzoek van den commandant de vlag hadden ^eheschen, sprak deze een kort herdenkingswoord. Hij gaf eenige flit sen uit de geschiedenis van de sectie, die het Gym. binnentrok toen de nood het hoogst was. Wanneer de leden hadden moe ten vechten, zouden er ongetwijfeld meer hebben ontbroken op dit appèl. Gelukkig is het zoover niet gekomen, want Neder land heeft mannen noodig voor den we deropbouw. Spr. herdacht hierna het ge vallen'sectielid Nix en stelde zijn energie en werklust allen ten voorbeeld. Ter zij ner eer werd een minuut stilte in acht ge nomen. ONTHULLING GEDENKTEEKEN. In de na-middag werd aan het Wees huis aan de Hooglandsche Kerkgracht op eenvoudige en sobere wijze een steen ont huld ter nagedachtenis aan de bevrijding. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de loco-burgemeester, J. A. Riedel, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, afgevaar digden van de Federatie van Buurtvereni gingen, de vereen. „Oud-Leiden" en van de Drie-Octobervereen.. De loco-burgemeester legde slechts in enkele zinnen een kernvolle gedachte neer. Hij sprak: Als het nageslacht dezen steen zal zien, welke gevoelens zullen dan bij haar opkomen. We kunnen niet verwachten, dat het nageslacht zich in de ellende, die wij hebben meegemaakt, zal gaan verplaatsen. We kunnen slechts den wensch uiten, dat God verhoede, dat het door zulk een wree^ den en meedoogenloozen oorlog wordt ge troffen. Hierna vond de onthulling plaats. Langzaam verwijderde de burgemeester de oranje-blanje-bleu-vlag van den gevel steen. Door den voorzitter van de buurt vereniging „Om de St. Pancras" werd een bloemenhulde aangebracht aan weerszij den van den steen. Deze korte plechtigheid werd besloten met het zingen van het vlaggelied door de kindéren van 'het wees huis. Geen vrije pers in Indië Onder de vele dingen, v/elke de Com- missie-v. Poll in Indië heeft kunnen con- ststeeren, is het feit. dat er zelfs in Bata via geen werkelijk vrije pers bestaat. Er verschijnen te Batavia twee dagbla den in de Nederlandsche taal: „Het Dag blad' en „De Nieuwsgier". De j,Nieuwsgier' is een dubieus, gesten cild, orgaan, dal weinig invloed heeft. „Het Dagblad" wordt gefinancierd door de re gering en stond onder leiding van den heer Blonje. „Stond" onder diens leiding, want de heer Blonje heeft zijn ontlsag moeten nemen, omdat hij het niet eens was met het re gelingsbeleid. Dat is o.a. gebleken uit het Maandag door ons geciteerde artikel „Doodsklokken over Indië". Dat blijkt ook uit zijn laatste hoöfdartikel, waarin hij o.a. schrijft: „Alle Nederlanders in Indie zijn bereid om op gemeenschappelijke gronden van ge dachten te wisselen over een politiek voor stel, van welken aard dan ook, mits zulks geschiedt in een zuiveren sfeer en met vrije uitwisseling van gedachten en niet onder d;uk van of de bedrieging met geweld. Geen enkele Nederlander zal ooit toestem men in een politieke regeling, die is afge perst door het richten vah een pistool een Japansch pistool op het hart'.... De heer Blonje heeft met ingang van vandaag zijn functie neergelegd. EENIGE DUIZENDEN INDONESIëRS HOUDEN TE MEDAN EEN VERGADERING. Eenige duizenden Indonesiërs hebben te Medan een bijéénkomst gehouden, welke oor de Indonesische communistische partij zou zijn georganiseerd. Zij hebben ^en tele gram verzonden naar de internationale arbeidersorganisatie in Singapore, waarin zij hun sympathie betuigden voor de „strijd tegen de Britsche agressie". Een tweede telegram is verzonden aan de V.N., waarin zij om erkenning van de Indonesische Re- publiek en terugtrekking van de Britsche troepen uit Indonesië vragen. Tenslotte zijn telegrammen verzonden aan Soekarno, Tsjang Kai Chek en Nehroe. waarin een oorstel gedaan wordt, om een „anti-agres sie front in Oost-Azië" te vormen. EXTREMISTISCHE INFILTRATIE IN BORNEO. Le Ned.-Indische voorlichtingsdienst heeft bekend gemaakt, dat gedurende geruimen tijö infiltratie van extremisten heeft plaats gehad tusschen Soengai Djelai en Koemai in Z.-W.-Borneo. Er komen voortdurend Indonesische vaartuigen met extremisten #aan boord aan. Het Nederlandsch-Indische leger is met zuiverings-acties tegen de concentraties der extremisten begonnen. DE „SOMMELSDIJK" TE ROTTERDAM VERWACHT. I)e afdeeling pe^s en publiciteit van den dienst der repatrieering deelt mede, dat de „Sommelsdijk' morgen, Woensdag 8 Mei, om negen uur aan de Wilhelminakade te Rotterdam verwacht wordt. MYRON TAYLOR NAAR DEN PAUS. De Paus zal waarschijnlijk Dinsdag My ron Taylor, den persoonlijken vertegen woordiger van president Truman, die in Vaticaanstad is aangekomen, in audiëntije ontvangen. Naar verluidt zou Taylor daar bij 'een persoonlijk schrijven van den pre sident overhandigen. In kerkelijke kringen toont-men zich zeer voldaan over de ver klaringen van President Truman, tijdens het vertrek van -Taylor, dien hij, evenals president Roosevelt in 1939 deed, als zijn persoonlijke vertegenwoordiger bij het Va- •ticaan aanstelde. HOE STAAT HET MET DE NIEUWE SPELLING? Van sommige zijden wordt geyraagd hoe liet eigenlijk staat met de regeling van de spelling der Nederlandsche taal. Naar men weet is de nieuwe spelling, waarover, een Nederlandsch-Bclgische commissie het eens werd, in België, reeds bij Koninklijk Be sluit ingevoerd. Hier te lande wordt de zaak echter in de volksvertegenwoordiging gebracht, hetgeen uiteraard eenigen tijd neemt. Het desbetreffende wetsontwerp is thans bij den Raad van State. De regels, die als gevolg van een aanneming van dit ontwerp zullen kunnen worden ingevoerd, zij geheel dezelfde als de Belgische. Prof. mr. R. P. Cleveringa van de Leidsche Universiteit, die zal optreden als promotor van Winston Churchill tijdens de aanbie ding van het eere-doctoraat. A.H.F_ P. in staat was de belasting op te brengen. Funk was, naar hij zeide, niet vanwege deze schenking tot het laatst op zijn post van economisch minister en rijksbankdi- recteur gebleven doch uitsluitend om va derland en volk te dienen, en omdat hij „geen talent had voor verraad of samen zwering", De kleine, gedrongen man, die vermoeid over de katheder leunde, zeide, dat het Duitsche bestuursapparaat geleide lijk aan zoo'n wirwar was geworden, dat •hij er zelf "niet meer uit wijs kon. Hij wilde het gerecht doen gelooven, dat hij de op rechte bedoeling had gehad Duitschlands door warenroof in bezet gebied fabelachtig gestegen clearingschulden na den oorlog te-r rug te betalen. Het eenige punt uit de aan klacht, waarvoor Funk „diep schuldgevoel en schaamte" erkende is de Jodenvervol ging, die hem voor zware gewetenscon flicten gesteld had, omdat hij ze als „zwaar onrecht" voelde. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Pater J. Kroon uit Wassenaar is in de Missie van Bamenda overleden op 35-jari- gen leeftijd. Voor den oorlog hadden de Ned. Spoor wegen 866 locomotieven; nu zijn er nog?336 en 294 locomotieven zijn gehuurd. De dienst op het baanvak Amsterdara- Amersfoort wordt met ingang van 3 Juni electrisch. De Ned. Bank N.V. heeft de' regeeiing betreffende deblokkeering voor het koopen van reismiddelen voor buitenlandsche rei zen ingetrokken. Tusschen. Nederland en Denemarken is te Kopenhagen een handelsverdrag ge- teekend. Bijzonderheden zijn nog n<et be kend. De prijzen van geïmporteerde autoban den zijn verlaagd; buitenbanden 25-35 binnenbanden 25-45 van de prijs van 1945.- Donderdag 9 Mei viert Mgr. dr. G. C. van Noo.oud-deken van Amsterdam, zijn 85sten verjaardag. De Nederlandsche gemeenschap in Siam heeft den 5den Mei de bevrijding van Nederland op sobere wijze herdacht. Op de centrale kerkhoven langs de „doo- denlijn"" zijn bloemkransen gelegd. Na mens de 7000 Nederlanders in Siam zijn telegrammen verzonden aan de Koningin er den minister-president. Een toestel van de K.L.M. heeft de eerste versche aardbeien (3 ton) uit Neder land in speciale verpakking, bestemd voor verkoop in Covent Garden, naar Londen overgebracht. BUITENLAND. De Argentijnsche kiescolleges te Bue nos Aire, en 14 Argentijnsche provincies hebben kolonel Juan Peron tot president van Argentinië en dr. Horstensi-- Quijano tot vice-president uitgeroepen. Kolonel Peron zal 4 Juni a.s. zijn functie aanvaar den. Tsjecho-Slowakije zal Donderdag den bevrijdingsdag vieren. Het bestuur van de Beiersche sociaal democratische partij heeft besloten toena dering te zoeken tot sociaal-democratische partijen in Würtemberg, Baden en Groot- Hessen, teneinde een partij voor de gehee- le Amerikaansche zóne te vormen. Vijf en twintig Duitsche geleerden geen Nazi's zullen naar Engeland gebracht worden' om hulp te verleenen bij de onder zoekingen op het gebied van reactie-moto ren. Een commissie voor het ondergrond- sche spoorwegnet te Londdn stelt voor een net van 24 tunnels in den tijd van dertig jaar onder de Theems te leggen om zoo doende de spoorbruggen over deze rivier overbodig te maken. De kosten worden op 230 millioen pond sterling geschat. Het broodrantsoen te Weenen is van 900 tot 700 gram per week verminderd. Het aardappelrantsoen is gehalveerd. Gedurende de overwinningsfestivi- teiten zullen in Londen 14.O0O politieman nen de wegen afzetten. Het politiecorps wordt voor deze gelegenheid, versterkt met tenminste drieduizend man, Het Labour-parlementslid Wadsworth heeft Hongarije bezocht en verklaart, dat de voedselpositie daar deplorabel is. Vleesch vet en melk ontbreken geheel. Hij ziet slechts een oplossing in de vereeniging van de donaustaten onder een,federale wet, waaïbij elke staat weliswaar zelfstandig zou blijven. De Arabische Katholieken in Palestina hebben in een gelijkluidendtelegrtun aan Koning George, den Paus, Truman, Gouin en Tsjang Kai Sjek geprotesteerd tegen het rapport van de Engelsch-Amerikaansche commissie voor Palestina en hun interven tie ingeroepen voor het vestigen van een Arababische democratische regeering en het behoud van de christelijke bevolking en de heilige plaatsen. De Spaanschc Min. van Buiten!. Zaken heeft aan de buitenlandsche pers medege deeld, dat zestien onder Duitsche invloed staande firma's met een aandellen kapitaal van'acht millioen dollar aan de geallieerde controle commissie zijn overgedragen Ook de aandeelen van 3 Duitsche scheep vaartmaatschappijen tot een waarde van negenhonderdduizend dollar zijn overge dragen. De communistische generaal Tsjoe en Lai heeft te Nanking verklaard, dat de communisten Tsjangtsjoen niet zullen ont ruimen, en heeft de verhouding tusschen de communisten en de centrale regeerings in Mandsjoerije een toestand van openlijke vijandelijkheden genoemd. Luitenant Takasaki, bijgenaamd „de kikvorsch", en Kanesjiro( een Koreaansche bewaker, bijgenaamd „de begrafenisonder nemer" welbekend bij duizenden geallieer den krijgsgevangenen, die den Bh'ina-spoor- weg in Siam hebben moeten aanleggen, zijn door een geallieerde oorlogstribunaal tc Singapore veroordeeld tot den dood door ophanging. Het proces tegen Maarschalk Graziani zal op 24 Mei te Rome beginnen voor een speciale afdeeling van het buitengewoon gerechtshof.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2