Grootkruis voor'prof. Gerbrandy Funk maakt 1t zich gemakkelijk De bevrijding herdacht Vrijdagmiddag is ip het departement van justitie een bijzondere ministerraad gehou den, waarbij tegenwoordig was de oud-mi nister-president, prof. mr. P. S. Gerbrandy. - De voorzitter van den ministerraad, prof. jr. W. Schermerhorn, heeft prof. Gerbrandy toegesproken en de zware taak, welke de laatste in Londen gehad heeft, geschetst. Gij hebt het vertrouwen gewonnen van onze geallieerde vrienden en in het bijzon der van den grooten inspirator tot den srtijd, van Winston Churchill, dien wij binnenkort hier in dit land zullen begroe ten. Gij hebt weten te handelen en snel te handelen in de oogenblikken dat het moest. Voor een niet gering deel is het uw verdienste geweest, dat wij aan het Ja- pansche keizerrijk den oorlog hebben ver klaard, op een moment, dat het nog geen stricte, formeele noodzaak was. Ik ben ervan overtuigd, dat onze tegenwoordige positie in de Pacific zwakker zijn zou, wanneer niet op den achtergrond de. herinnering leefde aan het cordate optreden van onze Londensche regeering en van uzelf, tijdens Nippon's eerst agressie op het Amerika van Roosevelt. Onder uw leiding heeft onze collega van Kleffens ertoe kunnen overgaan, de Neder- landsche diplomatieke betrekkingen te her stellen. Beide beslissingen zijn van zeer ver strekkende beteekenis geweest. U hebt begrepen, dat Nederland aan het Pauselijk Hof een luisterpost noodig had. Maar meer nog hebt gij ingezien. Gij, de geloovige calvinist, hebt begrepen, dat een land als het onze, waarvan een derde deel der burgei's het Katholieke geloof belijdt, geaccrediteerd moest zijn bij een zeer groo- te mogendheid, wier geestelijk gezag zich uitstrekt over tientallen millioenen chris tenen. En dan verder onze relaties met het nieuwe Rusland. - In de eerste jar.en van revolutionnaire chaos, van dikwijls onmenschelijken bur geroorlog en verwarring, had Nederland zich afgewend van zijn traditi^neele vriendschap met het Russische rijk. Ook thans nog zijn er diepgaande verschillen tusschen hen en ons, zoowel in onze maatschappelijke orga nisatie. als ook, vooral in onze geestelijke grondslagen. Maar tenslotte bleef daar de werkelijkheid bestaan van de groote vol keren-federatie, die met groote energie en vaderlandsliefde den strijd voerde, samen met ons, tegen agressie en fascistische ty- rannie. En bovenal: het bewustzijn was le vendig in u, evenals het zoo sterk is in ons vandaag, dat het onmogelijk is, een vreedzame wereld te bouwen die niet naar basis vindt in de erkenning van ieders eigen karakter, van ieders recht op eigen vormgeving. Niet slechts een tijdelijke soli dariteit en oorlogsgemeenschap bond ons aan de Russen, maar tevens een aanvaar ding van de collectieve taak tot stichting van internationaal recht en internationale orde. Het is mede uw werk geweest, ook hier de deur naar de toekomst te openen. Tot slot wijdde spr. een enkel woord aan prof. Gerbrandy's werk voor relief van ons uitgehongerd volk, dat, nu een jaar geleden, het slachtoffer dreigde te worden van een msidadige Duitsche plunderings- politiek. Ook bracht prof. Schermerhorn den heer Gerbrandy hulde voor het feit, dat hij van den beginne af aan beseft heeft, dat er naast de taak van het herstel ook ean nieu we vormgeving zou moeten plaats vinden op staatkundig terrein, maar niet daar al leen. Het was spr. een voorrecht te mogen vast stellen dat hij de taak gekregen had, prof. Gerbrandy iets anders aan te bieden dan woorden alleen. Spr. deelde mede, dat als erkenning van Gerbrandy's verdiensten, als bekroning van zijn arbeid in het publieke leven en van zijn loopbaan, als blijk van zijn onbaatzuchtige en daadwerkelijke acti viteit H. M. de Koningin prof. Gerbrandy be giftigd had met het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De plechtige zitting van den minister raad was, na een dankwoord van prof. Gerbrandy ten einde. (Het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw is de hoogste Nederlandsche civiele onderscheiding. Zij kan echter ook aan mi litairen gegeven worden. Generaal Snijders was ermede begiftigd. Prins Bernhard bezit het Grootkruis en voorts zijn er, buiten prof. Gerbrandy, nog twee dragers, n.l. oud gouverneur-generaal Tjarda van Starken- borgh Stachouwer en de voorzitter der Eer ste Kamer mr. W. L. Baron Vos vtin Steen- •wijk). SPORT Triton wint hoofdnummer Varsity Onder onbeschrijfelijk enthousiasme van de aan beide oevers van het Amsterdam Rijnkanaal bij Jutfaas opeen gepakte sup porters passeerde de Oude Vier van „Tri ton" met 7 seconden voorsprong op ,.Aegir" als eerste de finish en won zoo het hoofd nummer van den eersten na-oorlogschen universiteits-roeiwedstrijd. Stuurman Wit- tewaal werd niet in het water gegooid deze koude gewaarwording werd hem be spaard waar aan den vreugdedans der ..Tritoneezen", met hoog op de schouders de „blues" scheen geen eind te willen ko men. Elke strijd gisteren was open, door onbekendheid met de krachtsverhoudin gen. De superioriteit van de oude vier van „Triton" was echter niet tweijfelachtig. Het was een echte „Varsity", deze 63ste sedert 1878. En een die aan dë tijdsom standigheden was aangepast, want tusschen de vele gepavoiseerde vaartuigen bevond zich een„duck" en het startschot werd gelost met een'stengun. Verder waren er koude, regen en een, vooral iri den namid- da, hinderlijke wind, die, dwars in de baan staande, de stuurlui van de aan lager wal roeiende ploegen voor groote problemen stelde. De uitslagen waren: Jonge Vier: 1. Nereus, 7 min. 16 sec.; 2. Triton, 7.32, 3. LaLga, 4. Aegir, 5. Argo. Overnaadsche Twee: 1. Njord, 8.30; 2. Triton 8.45, 3. Nereus. Lichte vier: 1. Argo 7.50.6, 2. Laga, 3. Njord, 4. Triton. Oude V-ier (hoofdnummer) 3000 M.: 1. Triton 11.12, 2. Aegier 11.19, 3. Nereus, 4. Argo, 5. Njord, 6. Laga. Overnaadsche Vier: 1. Nereus 7.37.4, 2. Triton 7.39, 3, Njord, 4. Argo, 5. Aegir, 6. Laga. Jonge Acht: 1. Nereus 6.35, 2. Laga 6.45, 3. Triton^ 4. Aegir, 5. Njord. Nereus won dus drie nummers, Njord 1, Argo 1 en Triton 1 (het hoofdnummer). HOCKEY. DAMFS ZUIDWIJCK KAMPIOEN. Voor de tv. cede maal achtereen behaalde het eerste Dames-elftal van de L.M.H.C. Zuidwijck het kampioenschap van haar af- deeling, waardoor zij promoveert naar de 2e kl. van den K.N.H.B. In steeds sneller stijgende lijn gaan de prestaties van Zuid wijck omhoog! In drie jaar tijds tweemaal promeveeren, kan alleen door een club ge leverd worden, die zich met jeugdig enthou siasme aan de sport wijdt. Reeds in vriend schappelijke wedstrijden en op tournooien gaven de dames blijk voor partners uit een hoogcre afdeeling .niet onder te doen. De fleurige oranje-bruine kleuren zullen nu op andere velden verschijnen, maar wij zijn er van overtuigd, dat ook in deze klasse het enthousiasme en de sportieve geest der Zuid wij ck-dames vermaardheid zullen ge nieten. Uitslagen van Zondag: Dames: Zuidw. IBDHC IV 5—0; Zuidw. IIGroen Geel III 41. Heeren: Zuidw. a—Alliance a 3—1. LF.C. verslaat Wassenaar De wedstrijd L.F.C.—A.S.C. brengt beslissing inzake Kampioenschap Zooals wel verwacht werd is de dag van gisteren in de derde klasse A voor Leiden een belangrijke voetbalda.g geworden. Er zijn harde klappen uitge deeld en met één slag werden zoowel Wassenaar als Blauw Zwart uitge schakeld van het kampioenschap. De wedstrijd LFCWassenaar is inder daad de wedstrijd van de Geel-Zwarters geworden, al was hij dan meer spannend dan mooi. LFC versloeg Wassenaar met 31 en nam dus de leiding over. Inmiddels werd Blauw Zwart uitgeschakeld door SJC, terwijl de Noordwijkers zoowaar met 21 wisten te winnen. ASC intusschen hield voet bij stuk door een 20 zege op Hillinen, zoodat de beslis sing om het kampioenschap zal vallen in den laatsten wedstrijd tusschen LFC en ASC, waarbij vanzelfsprekend een Leidsch derde klas kampioen het eindresultaat zal zijn. De stand aan den kop is nu: 1. LFC, 17 gesp. 25 pnt., 2. Wassenaar 1824, 3. ASC 1723, 4. Blauw Zwart 1823. In de tweede klasse A heeft TOG door een zege op RCH haar voorsprong op Zee- burgia dat met 41 van de Kennemers won, behouden. Bij UVS bleek de animo inderdaad ver dwenen, zooals we wel gevreesd hadden. Met 21 verloren de Leidenaars van Vel- sen. WatergraafsmeerDe Spartaan 1Q Zéeburgia—De Kennemers 4—1 TOG—RCH 5—2 Velsen—UVS 2—1 Quick H.VIOS 1—2 De stand aan den kop is nu: 1. TOG. 18—29; 2. Zeeburgia, 18—27; 3. HVS, 17—20; 4. RCH, 18—20. In de vierde klasse A wonnen Lisse en Hillegom opnieuw. De Hiilegominers lever den opnieuw het bewijs, dat het hun ernst is met het kampioenschap. Docos moest met 30 haar meerdere er kennen in DOSR en Teylingen stond een punt af aan Rouwkoop. De resultaten wa ren: BodegravenHillegom 13; Lisse Alphia 30; TeijlingenRouwkoop 11; DocosDOSR 03. L.F.C.—WASSENAAR 3—1. Door enthousiast spel met verschillende ui(stekende momenten is LFC er in ge slaagd Wassenaar te verslaan met 3-1 nadat de gasten aanvankelijk de leiding had den genomen. Met den wind in den rug be gon LIFC uitstekend. In de eerste tien min. was het reeds een voortdurende belegering van het W: ssenaar-doel en corner op cor ner werd reeds genomen. De gasten wisten zich daarna uit den druk los te maken en na goed combinatiespel namen zij door den rechtsbinnen de leiding (01). Nog geen twee min. later was de stand evenwel weer gelijk door een kopbal van Sinteur, die bij een corner prachtig positie had gekozen (11). Na de rust aanvankelijk hetzelfde spelbeeld in het voordeel van Wassenaar. Twintig minuten hield de druk op het LFC-doel aan. Een LFC-aanval werd cor ner gewerkt, waaruit de keeper weer corner werkte en hieruit schoot Keereweey tprach- tig isn (21). Er was toen nog 20 min. te spelen. In het veld w.as Wassenaar door fij ner tactisch spel de meerdere, maar LFC gaf geen kamp en toen Blom na goed doorzetten vrij naar Sinteur overgaf, maak te deze geei fout (3—1). De laatste 10 min. verliepen onder groote spanning zonder verdere doelpunten. A.S.C.—HILLINEN. Z—J0. Ondanks het groote belang, dat in dezen wedstrijd op het spel stond, was deze ont moeting verre van bijzonder. Beide ploe gen brachten er niet zoo heel veel van te recht en mede door het stug verdedigen van Hillinen, werden geen doelpunten gemaakt. Ook de tweed? helft bitecht geen uitkomst en o.i. waren de aanvallen van A.S.C. te weinig doorzettend om succes te behalen. Eindelijk scoorde Kok uit een strafschop 10 en bracht tegen het einde Aniba de stand op 2—0. DOCOS—DOSR 0—3. Een geheel uit vorm zijnd Docos heeft gis teren 'n verdiende nederlaag tegen DOSR geleden. Docos had eerst 't windnadeel, doch trok onmiddellijk ten aanval, zoodat de ver dediging van DOSR al direct handelend moest optreden. Geleidelijk wist DOSR het spel te verplaatsen, maar de verdediging van Docos hield stand. Met een onver wacht schot namen de gasten door van Zanten de leiding (01). Dezelfde speler vergrootte nog voor de rust den voor sprong (02). Na de hervatting dachten we Docos beter te zien aanpakken, maar be halve een goede kans van Zeegers kwam er niet veel van terecht. Het plaatsen liet over alle linies te wenschen over. Ook DOSR gaf niet veel spel te zien, alleen wist Th. van Es den stand tot 03 op te voeren. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL. De Keuze-commissie van den KNVB heeft gisteravond officieel het Nederlandsch elftal bekend gemaakt, dat Zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België zal uithkomen. Deze samenstelling, zooals wij Woensdag reeds hebben gemeld, Kraak Pothorst v. d. Linden Pauwe Kuppen de Vroet Holleman, Wilkes, Roozen, Rijvers, Smit SPOORLIJN LEIDEN—UTRECHT. Hedenmorgen is met de stille trom de eerste trein naar Alphen weer vertrokken. De door bombardement vernielde brug over het NieuWe Kanaal,is hersteld. In de dienst regeling is, in deze rust-periode een aan merkelijke verbetering aangebracht. De De treinen loopen door, hetzij naar Utrecht, hetzij naar Gouda, zoodat het overstappen is vervallen. Naar Utrecht vertrekken uit Leiden olec- trische diesel-treinen te 7 uur, 9.30, 12.30, 14.30, 17.10, 19.30 en 21 30. Naar Gouda vertrekken uit Leiden mo torwagens te 6.2Q. 10.30, 13.10 en 19.10. Bovendien rijden autobussen vanaf het station Leiden naar Alphen, te 7.30, 11.30, 14.15.30, 18.05 en 20.28, welke bussen aansluiting geven op de treinen, die van Alphen naar Gouda vertrekken. „Ik moest piano spelen* Na Schacht heeft de tweede „economische steunpilaar van het Derde Rijk", Walter Funk, Zaterdag plaats genomen in de ge- tuigrnstoel. Behaglijl&eunend ln zijn stoel, alsof hij een aandeelhoudersvergadering be zocht, trachtte hij zijn aandeel in het beleid van Hitiers regeering zoo klein mogelijk tc maken. Sinds hy in 1938 minister van economi sche zaken geworden was, had hij, naar hij voorgaf, nauwelijks meer contact met Hitler gehad. Hij had hem in al deze jaren hoog stens vier of vijfmaal gesproker}.. Hitier liet alle economische maatregelen treffen door Goering en Speer. „Hitier wenschte BEZINNING BEHEERSCHT DE FEESTVIERING 5 Mei 1940—5 Mei 1945 Het eerste jaarfeest van de bevrijding na een oorlog, zooals de wereld nog niet gekend heeft. Een jaarfeest inderdaad, doch zonder die uitbundige feestelijkheden, welke een dergelijke bevrijding eigenlijk rechtvaardigen. Nog te, cffcbt'bij ligt al dat oorlogsleed, de hongersnood, de angst.... Nog te zwaar drukt het verlies van zoo vele trouwe zonen des vaderlands, het verlies van vaders, moeders, broers, zus ters. ja wat niet al. Er is geen oorlog ge weest in de geschiedenis, welke zoo diep in 'het menschelijk bestaan heeft ingegre pen en zoo alzijdig dood en verwoesting bracht. De herdenking «aarvan drukte neg te zwaar op het menschdom. Het nage slacht moge de bevrijding vieren als be vrijding, wij menschen van dezen tijd, die ternauwernood ontkomen zijn aan de oor logsverschrikkingen, wij beschouwen dezen eersten bevrijdingsjaardag nog meer als een gelegenheid tot bezinning op de waar den. welke verloren gingen. In dat teeken stond ook de herdenking te Leiden en van uitbundige feestvreugde was geen sprake, Die herdenking begon Vrijdagavond met het Défilé langs het monument voor de gevallenen. Zooals bekend was in het plantsoentje tegen het Museum voor Volkenkunde, de plaats waar later een passend monument zal worden opgericht ter herdenking van de Leidsohe slachtoffers uit den oorlog, een tijdelijk monument opgericht in den vorm van een. wit houten kruis. Tegen half acht werd daar de wacht betrokken door oude B. S., Marine en Gezagstroepen onder commando van serg.-majoor Linders. Gedurende ongeveer twee uur bleef de wacht daar op haar post en in dien tijd trok een eindelooze stoet van vereenigin- gen, deputaties en groepen langs het mo nument, waarbij het gazon tenslotte lang zamerhand grootendeels onder een schat van bloemen werd bedolven. Voorop in den stoet ging het bestuur Van de 5 Mei-vereeniging. Daarachter volgde het gemeentebestuur, weth. loco- burgemeester Riedel met de heeren v. Schaik, Menken en Jongeleen benevens de gemeentesecretaris mr. Bool. Dan volgden het Collegium van het L.S.C.. het bestuur van de V.V.S.L. en het bestuur van de so ciëteit Minerva en uit de lange lijst van deputaties noemen we nog het Comité Doodenherdenking, Volksherstel, buurt- vereeni.eingen, w.c. die van de Haverzak laan, de zwaarst getroffene in heel de stad.Grooten indruk maakte vervolgens* het défilé van de Stooottroepen, waarbij voorop ging de staf o. 1. v. districtscom mandant Coenders, gevolgd door de le, 3e en 4e sectie.' tezamen vormend de eerste compagnie, terwijl de tweede gevormd werd door de Gezagstroepen. Daarachter volgde nog de R.V.V.-sectie. Pro Patria, de wacht der studenten, ontbrak natuurlijk, evenmin en maakte als steeds een fleu- rigen indruk. De koude trotseerend wachtte men in lange rijen cp zijn beurt en het was ruim negen uur eer het défilé ten einde was. De politie had voor een uitstekende af zetting en regeling zorg gedragen, de stadstram was tijdelijk stop gezet en toen het verkeer weer was vrijgegeven kwa men nog talloos velen een bezoek aan het monument brengen. Dit duurde ook Zaterdag den geheelen dag door en was misschien wel het drukst tijdens de 1 Minuut stilte, welke om 11 uur in den morgen werd in- achtgenomen. Een pieuse gedachte onge twijfeld, doch waarvoor, indien zij volgen de jaren wordt herhaald een regeling dient te worden getroffen, opdat het publiek al- lerwege tegelijk gewaarschuwd kan wor den. Wij zelf waren er per auto op uitgetrok-. ken om te zien hoe het publiek reageerde. Op de Princessekade waren wij het. die het sein gaven en toen onze auto halt hield volgde het overig gerij en het publiek 'hield eveneens stil, 'n enkele uitzondering daar gelaten. 'n „Heer" deed of zijn neus bloedde, een matroos, z'n meisje aan den arm, gaf een heel onvaderlandsch voorbeeld en bei den liepen stevig door.... Dat zal in den vervolge zeker niet meer mogen gebeuren! Een beter voorbeeld mogen we hier even vastleggen. In de St. Leonarduskerk kwa men de schoolkinderen tegen elf uur teza men om te bidden! Óp het Stadhuis was het gezamenlijk per soneel door den loco-burgemeester ver zocht te 10.55 uur aanwezig te zijn, waar-, aan door allen was voldaan. Het college van B. en W. was aanwezig toen de groote Bourdon van den stadhuistoren zijn sonore klanken over de stad begon te beieren, waarna de minuut stilte werd betracht. Daarna sprak de heer Riedel over de be teekenis er .van. Hij ging daarbij terug naar de vijf jaar verdrukking, weerstand en ver zet en dan naar de menschen, die wij in die vijf jaar hetzij- met geweld, hetzij in den oorlog hebben verloren. Na een ge dicht van Henriëtte Roland Holst te heb* ben geciteerd, wees spr. er op, dat de be wuste of onbewuste aanbidding van val- sche waarden, de vergoding van mensche- iijke en aardsthe krachten, van verstand en bloed, de genotzuchtige verheerlijking van wat men cynisch „de wet van het le ven" noemt, de toepassing van een brute machtspolitiek, zoowel in het arbeidsproces als in 'het politieke leven, nationaal en in ternationaal, wat dit alles zich op weerga loos brute wijze zou kunnen doorzetten na dezen verschrikkelijken oorlog. Zeer wereldsche en primitieve waarden worden verheerlijkt en de cultuur gaat haar on dergang tegemoet. Er is maar één mogelijkheid om de fun- damenteele noodsituatie, waarin wij beland zijn, te overwinnen: dat er een harde strijd gestreden wordt om de menschheid te brengen tot de aanvaarding van geestelijke maatstaven en een cultuur op te bouwen op den grondslag van een wereld van hoo- ger orde en gezag. LOCO-BURGEMEESTER SLUIT DEN DAG. Deze welgeslaagde dag werd om 11 uur 45 besloten met een woord van den loco burgemeester vanaf het box'des van het stad huis. Spr. memoreerde, dat ons volk in veel opzichten afgestompt is. Het ligt amechtig neer temidden van een orgieévan blóed en tranen, en naar boven stijgt een rauwe kreet om redding. Spr., die zijn boeiend betoog oriënteerde naar het thema „Ora et Labora" (Bid en Werk), conclu deerde uit een reeks feiten, dat wij het re giem van Hitier, dat ons vijf jaar lang heeft geknécht, nog niet kwyt zijn. Laat ons reëel zien. Corruptie, funeste middelen om door middel van slinksche wegen het doel te bereiken, dit alles moeten wij on vervaard in de oogen zien. Gaandeweg krij gen wij \freer een eigen oordeel. Langza merhand zullen wij ons uit onze diepgebo»- gen houding moeten oprichten. Laat ons vervuld van eerbied vooruitblikken, we tende, dat God zich ontfermt op het ge bed van zijn «volk, gedenkende hen. die hun leven gaven voor 's Lands vrijheid. Wij beloven elkander, aldus de loco-burgemees ter, dat wij als,een goed instrument de za ken van ons land behartigen en onzen plicht jegens God, Koningin en Vaderland zullen betrachten. De talrijke aanwezigen zongen hierna twee couplclten van het Volkslied, waarna de burgemeester met een groet de plech tigheid sloot. SCHOUWBURG. De Kon. Ver. „Litteris Sacrum" brengt in samenwerking met het „Leidsche Studcn- tentooneel" op 4, 8, 9 en II Mei op instiga tie van het Centraal Bureau Mei 1946 het stuk Geuzerwaard van Dr. Eline Verkade Cartier van Dissel. Velen zullen zich nog goed de staking van April 1943 heririneren. In het leven van tal- loozen is in die dagen meer omgegaan dan hun lief was. Zoo verging het ook de burgemeester van Geuzerwaard. Een du- bieuse figuur die had geleerd conflicten te vermijden met vriend en vijand. Hij deed steeds voor beide partijen water in de wijn. En werd dus in een tijd dat men zich scherp pro of contra moest uitspreken de bekende figuur die door beiden gewantrouwd werd. Nu kon de kleine man zich zooiets veroor loven, zonder iemand, behalve zich zelf, te schaden. Voor een burgemeester i.e. was dat beslist onaanvaardbaar. Hij die zooveel positief werk kon doen cn dat naliet, moest zich ineens uitspreken. Eerst is hij laf. De staking breekt los. Hij trekt zich terug in zijn huis. Tracht een beslissing te vermij den. Dan eischt een Duitseh officier dat hij 3 personen aanwijst die gefusilleerd zullen worden. Hij weigert. En dan Er zijn nog 3 opvoeringen en waar de kracht van dit stuk in de intrige zit, vertel ik verder niets. De aspirant toeschouwers kan ik aanraden het" te gaan zien. Het is al erg moeilijk gebleken een film of tooneelstuk te vervaardigen over het verzet dat geheel acceptabel is. Ook dit stuk is hier en daar erg, heel erg zwak. Met name mist het werkelijke diepgang. Men kan toch verwachten dat waar een pastoor, een dominé en een jurist-burge meester bijeen zijn met de dood in ande- r^r en eigen oogen, de dialoog steyk gefun deerd zal zijn. Maar verder dan naief ge praat komen ze niet. De rol van pastoor Bastiaanse werd ge speeld door J. Grege. Hij deed dit met een zorg, een charme die buitengewoon pret tig aandeed. Ik geloof dat hij er ook zelf van genoten moet hebben. In het derde bedrijf vooral bereikte hij een hoogte die kunstgenot bood bij het telefoongesprek met de pastorie. H. de Wilde deed de Über mensch, nationaal-socialist in al zijn prot serigheid voor ons leven om er bang van te worden. F. CUPPEN. OEGSTGEEST Herdenking bevrijding. Op waardige wijze heeft onze gemeente dc bevrijding herdacht. „Kunst en Genoegen" gaf een tooneeluitvoering cn kwam voor 't voetlicht met „Om de Koningsmacht". Een historisch stuk. Bij het voorloopig monument had een plechtige herdenking der gevallen vrij heidshelden plaats. t Te vijf uur kwam een deputatie van de gemeente Berlicum ten gemeentehuize en bood den gemeenteseertaris namens zijn gemeente een gedenksteen aan, dat in de vestibule van het Èaadhuis aangebracht. Weth. Deysselbjoëm aanvaardde dit ge schenk met een toespraak namens de ge meente, waarna thee werd aangeboden. In de avonduren werden op drie ver schillende plaatsen muziekuitvoeringen gegeven, terwijl de Berlicummers onder groote belangstelling op zeer verdienste lijke wijze het tooneelspcl van Anton Coo- len „Kinderen van ons Volk" opvoerden. De dag werd besloten met een „vreugde vuur", bij Poelgeest. Vermelden we nog, dat in de morgenuren door de schoolkin deren bloemen werden gelegd bij de in on ze gemeente gelegen oorlogsgraven. Zondagmiddag was er ten slotte nog een herdenkingsbijeenkomst in het „Groene Kerkje". Spreker was dr. A. W. Lazonder, uit Den Haag. Na afloop volgde een korte plechtigheid bij de oorlogsgraven. De be langstelling was zeer groot. ook op economisch gebied geen raadgevers en vaak moest ik, als ik voor een bespre king bij hem kwam, mee naar de muziek salon om piano te spelen zonder de. kans te krijgen over zaken te spreken", zeide Funk. De klein dikke beschuldigde, die toe gaf de draden te hebben gesponnen tus schen de nazi's cn de grootkapitalisten, noemde zichzelf de „liberalistische vleugel van de partij", die zich met hand cn tand en in voortdurend conflict met het arbeids front verzet heeft tegen alle pogingen tot collectivisme en staatshuishouding. Funk beweerde voorstander geweest te zijn van een politiek van werkverschaffing, zonder evenwel deze te richten op de oorlogspro ductie. Antisemitisme had hij slechts als partijpropaganda beschouwd. DUBBEL JUBILEUM VAN KARDINAAL TEDESCHINI. Kardinaal Frederico Tedeschini, deken van St. Pieter heeft gisteren, tegelijk met zijn 50-jarig priesterjubileum, dat van zijn 25-jarig episcopaat gevierd. Kardinaal Tedeschini was tijdens den grooten wereldoorlog 19141918 plaats vervangend staatssecretaris en later Apos tolisch Nuntius in Spanje. RUBBER-ZOLEN ZIJN THANS OOK VRIJ. Met ingang van heden is thans ook dc handel in uit rubberplaten gesneden hak ken, alsmede die in rubberplaat en rub-* berzolen, vrij gegeven. Dit houdt in. dat het publiek voor het doen repareeren van schoeisel met.rubber zolen en rubber hak ken. in welken vorm ook, geen bonnen meer behoeft in te leveren. VELSEN—U.V.S. 2—1. In een lauwen wedstrijd heeft U.V.S. cën verdiende nederlaag geleden. Reeds vanaf dei\ aanvang speelde UVS zulk een tam partijtje, dat Velzen met nog een kleine kans op degradatiegevaar alle zeilen bij zette om een zoo gunstig mogelijk resul taat te behalen. Nadat de rust met een 2—0 voorsprong voor Velsen was aangebroken, wisten onze stadgenooten ook piet op dit peil tc komen om een zeker schijnende nederlaag tc ont komen en bleef hét bij een onnoozel spel letje voetbal van de minste soort. Ondanks vele kansen bleef de stand ongewijzigd en was alleen een stug doorzetten van van Oosterom oorzaak, dat in de laatste minu ten de Velsen achterhoede dusdanig in hot nauw werd gedreven, dat in eigen doel werd geschoten. Met 21 kwam de uitslag van deze door U.V.S. zeker beneden peil ge speelde wedstrijd. SCHAKEN. DE HOOFDKLASSE-COMPETITIE VAN DEN KON. NED. SCHAAKBOND. Het Leidsch Schaakgenootschap was dit jaar ingedeeld in de afd. Zuid-Holland. Het behaalde daar het kampioenschap reeds, toen de laatste wedstrijd tegen Spangen R'dam nog gespeeld moest worden. Deze wedstrijd vond gisteren te Leiden plaats in het gebouw Rapenburg 8. De uitslag is een 6\i3overwinning voor de gasten geworden. Bij den aanvang feliciteerde de heer Donker, voorzitter van Spangen, de Leidsche club met het behaalde kampioen schap en bood als hulde bloemen aan. De wedstrijd had een bijzonder gezellig ver loop, doch de Leidenaars speelden over het algemeen niet te best. Plet overzicht van dezen wedstrijd volgt hieronder: C. B. v. d. Berg (L.S.G.)- C. Vlagsma (Sp.) 1-0 L. J. TummersE. Janssens Mr. C. Leembruggen-J. Oudenaarden 0-1 G. Bosscha-W. Overgaauw 1-0 A. J. Rottevecl-E. Hazebroek 0-1 W. Dammendal-K. Weers 0-1 W. H. v. d. Nat-J. Koedood 0-1 I. Zitman-W. de Kwant 0-1 Mr. S. G. de Blécourt-J. Bollerman 0-1 J. Orbaan-K. Willebrands 1-0 Totaal 3M-6VS EEN WEDSTRIJD IN HET COMPONEEREN VAN PROBLEMEN. In het vorige jaar, n.l. op 2 Maart, be stond L.S.G. 50 jaar. In de week van 210 Nov. zal dit feit feestelijk herdacht wor den. Het bestuur heeft ook een wedstrijd uitgeschreven in het componeeren van 2- zettige problemen met als prijzen 10. 7.50, ƒ5.— en 2.50. Het thema is vrij en ieder mag hoogstens 2 problemen inzenden, vóór 31 Aug. a.s. aan den secretaris der feestcommissie, den heer C. Kuilman, Witte Singel 93, alhier. Een jury, aangewezen door den Ned. Bond van probleemvrienden zal de uitspraak doen en de uitslag zal in de week der herdenking bekend gemaakt worden. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. In verband met een reorganisatie zijn de loketten voor uitreiking van bonnen aan zieken en a.s. en jonge Moeders op Zater dag 11 Mei a.s. gesloten. Zij, die op dezen dag hun extra rantsoe nen in ontvangst moeten nemen, dienen dit nu te doen op Vrijdag 10 Mei a.s. Aanvraagformulieren voor Brandstoffen voor Ruimteverwarming, Seizoen 1946/47. In de week van 611 Mei a.s. kunnen formulieren M.D. 393—05 voor brandstof fen voor ruimteverwarming seizoen 1946/47 worden afgehaald en ingediend aan loket 25 van het Distributiekantoor ingang Lange- brug. De oude identiteitskaart moet worden overgelegd bij het afhalen en bij het indie nen der formulieren. Niet aangevraagd kan -worden voor: les kamers, werk- en studeerkamers (evenmin voor musici), kamerverhuurders e.d. Voor deze groepen volgt nog een nadere regeling. Morgen zijn de letters S, T cn U aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten en brandstoffcnkaartcn. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Woensdag 8 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Dr. P. C. T. van der Hoe ven, oud-hoogleeraar aan de Leidsche Uni versiteit, wonende te Zundert, aan genoem de Universiteit promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. Zaterdagmiddag te half vier is het 2- terdag 11 Mei 8 uur .wordt de dienst der apotheken waargenomen door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502. Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Oegstgecster Apotheek, Wilhcl- minapark 8, Tel. 26274."

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3