rachtsverhouding en STILLER OCEAAN tRDAG 18 DECEMBER 1943 35STE JAARGANG N° 10739 S)e fozidaelve 6oii/tant jx: Papengracht 32 - Giro 103003 m: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREHEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ^)E JAPANSCHE EN f„ 1IKAANSCHE VLOTEN. A.N.P.-correspondent te meldt: jjiout-bij-nacht Bruening- ten van de bekendste pu in op maritiem gebied in [land, geeft in de ,.Berli- orgenpost" een bescheu rt over de krachlsverhou- ^der Japansehe en Ameri- ke vloten in den Zuid- ijken Stillen Oceaan. De ■bij-nacht herinnert aan de van den Amerikaan- onderstaatssecretaris in ipartement van marine, nson, die kort voor het k van het groote offensief 1 r Staten tegen de Japan- teunpunten in het Zuid- i verklaarde, dat de Arre- "lsche vloot in 1944 drie-en- lf maal zoo sterk zal zijn het begin van den oorlog, n om een voorbeeld te e|n neer zou komen op Jiezit van vijftig slagsche- y en cijfers, dat men zelfs erika wel niet zal geloo- Dok op het gebied der igmoedrsohepen en der ligmoedersohepen en der tanen een omvangrijk irogramma op, dat teza- et het programma voor de epen in een versneld tem- uitvoer- gelegd zou wor- jiliet uitbreken van den oor gaten de Amerikanen vijf- ilagschepen, w aaraan zij naar alle waarsohijnlijk- cht heben kunnen tbevoe- De Amerikanen beschik- Mdus over 23 slagschepen, an evenwel in den loop eslagen volgens Japansche Hfcniqué's 18 tot zinken zijn a bt, bovendien viel een 31 tiende schip ten offer aan (jpedo's van den Italiaan- duikbootcommandant Enzi De Amerikanen beschik- us thans nog hoogstens iif slagschepen. De Japan- erloren tot nu toe slechts ^agschip. de vliegkampschepen en [gtuigmoederschepen, die lerikanen veelvuldig ge- n en waarin zij klaarblij- een groot vertrouwen ge- jhebben, schrijft schout-bij- Brueninghaus. dat deze ge moeten worden in offen- en defensieve vliegtuig en. De eerste dienen om anval te ondersteunen en itste om de convooien te irmen en operaties ter zee voeren. Hoe zwaar de ver der Amerikanen zijn, al- e schrijver, moge blijken it feit. dat de Ver. Staten aan Engeland het verzoek ■t hebben, vliegkamosohe- h vliegtuigmoederschepen iden, terwijl zij er boven- zelf toe moesten besluiten nieuwe kruiserserie der eland"-klasse tot vliegtuig- irsehepen om te bouwen. Ifde geschiedde reeds met root aantal koopvaardij- en en tankschepen, waar- men echter geen bijzonder ervaringen heeft opge- de hand van de verliezen, 6 Amerikanen en de Japan- in den vorm van slagsche- ïn vliegtuigschepen geleden en, stelt sohout-bij-nacht tnnghaus ten slotte vast, 'e krachtsverhouding der i in den Zuid-Westelijken !n Oceaan zich in de afge- in twee jaren sterk ten gun- an Japan gewijzigd heeft. gezondheidstoestand VAN CHURCHILL. bet jongste bericht omtrent gezondheidstoestand van Ijtull wordt, naar de Brit- öerichtendienst meldt, me- leeld, dat de longontsteking niet verder heeft uitgebreid, erbetering van den algemee- w es tand houdt aan. DE BRITSCH-AMERIKAAN- SCHE VERLIEZEN IN ITALIë. De door den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken. Eden, in het Lagerhuis medege deelde cijfers betreffende de Britsche en Amerikaansche ver liezen op het Italiaansche vaste land in den tijd van 3 September tot 23 November gaan over rond 10.000 gewonden, ruim 3000 ver misten en 3200 dooden. Een na der onderzoek dezer cijfers wijst uit zoo verneemt het D.NlB. dat Eden hierbij alleen de verliezen der Engelschen uit het moederland heeft genoemd, ter wijl hij de zware verliezen der Canadeesche, New-Foundland- sche, Nieuw-Zeelandsche en In dische eenheden in Zuid-Italië heeft verzwegen. Uit betrouwbare mededeelin- gen van gevangen genomen Britsche officieren blijkt, dat de verliezen der Britsche hulpvol ken sedert het begin der gevech ten op het Italiaansche vasteland alleen aan gesneuvelden minstens 22.500 man. en aangewonden rond 60.000 bedragen. Ook omtrent de Amerikaansche verliezen in Ita lië heeft Eden zich met het oog op het Amerikaansche publiek zeer gereserveerd uitgelaten. Ter wijl de door hem gegeven cijfers betreffende de gevangenen bijna nauwkeurig overeenstemmen met het aan Duitsche zijde getel de aantal, noemt hij nauwelijks 10 pet. der gesneuvelden en slechts een fractie van de gewon den. De 12.000 Amerikaansche soldaten, die tijdens het trans port naar Italië zijn verdronken, worden in het geheel niet ver meld, aangezien zij immers niet op het vasteland zelf zijn gesneu veld. De gevallen Amerikaansche soldaten van de bloedige gevech ten in het gebied van Salerno zijn, naar het schijnt, evenmin opgenomen in de cijfers van Eden. Gevangen genomen Ame rikaansche -officieren becijferen de totale verliezen der Ameri kaansche troepen van 3 Septem ber tot 23-November op min stens 50.000 man. waarvan rond 21.000 gesneuveld zijn en 23.000 gewond zijn. Het totale verlies der geallieerden sedert het be gin der gevechten op het Ita liaansche vasteland bedraagt der halve 150.000 man, waarvan rond 50.000 Amerikaansche sol daten. TSJECHISCHE LIGA TEGEN HET BOLSJEWISME. In Praag is door leidende per soonlijkheden van talrijke Tsje chische beroepsorganisaties een Tsjechische liga tegen het bol sjewisme opgericht. De ,iga roept het Tsjechische volk op achter de verklaring van president Ha- cha en de regeering van het Pro tectoraat te staan en zich te scharen in het Europeesche front tegen het bolsjewisme, onder het parool: „Wie niet tegen het bol sjewisme werkt, is tegen Europa en brengt het vaderiand in ge vaar'-. HET PROCES TEGEN DE SABOTEURS IN ITALIë. Het speciale gerechtshof ter verdediging van den Italiaan- schen staat is bijeengekomen om een aanvang te maken met de processen tegen verscheidene sa boteurs, vijandelijke agenten en plegers van aanslagen op de vei ligheid van den staat. De pro cessen zullen verscheidene dagen duren. Over het tijdstip van bij eenkomst van het door den mi nisterraad benoemde buitenge wone gerechtshof voor het von nissen van de leden van den Grooten Fascistischen Raad, die in de vergadering van 25 Juli de tegen den Duce gerichte resolu tie hebben geteekend, is tot dus ver nog geen beslissing genomen. Van de 19 onderteekenaars van de resolutie-Grandi bevinden zich zes leder, van den Grooten Raad in arrest. BESLUITEN VAN ITAL1AANSCHEN MINISTER RAAD. De Italiaansche ministerraad heeft onder voorzitterschap van den Duce en in aanwezigheid van alle kabinetsleden en van den partijsecretaris, minister Pa- volini, naar Stefani meldt, o.a. de volgende besluiten genomen: De wetgevende vergadering, die de grondwet van de Italiaan sche sociale republiek defini tief moet vastleggen en de fascis tische nationale republiek procla- meeren, zal bijeenkomen zoodra de Italiaansche Fascistische Re publiek haar plaats in den strijd weder heeft ingenomen. De civiele lijst van den voor- maligen koning en va>- de le den van het voormalige regee- rende koningshuis worden afge schaft. Om de Italiaansche marine de mogelijkheid tot nieuw optreden te geven wordt een marine-m- fanteriecorps gevormd, dat ook na de huidige tijdelijke faze, waarin zich de marine bevindt, /.al blijven bestaan en voor lan dingsoperaties. verdediging en bewaking van de havens en voor kunstversterkingswerken ge- oruikt zal worden. Ou voorstel van den minister van opvoeding zal een onderzoek worden ingesteld naar de ge schiktheid van de in de laatste jaren benoemde professoren, de leiders der hoogere onderwijsin stellingen en de privaat-docen ten door een uit vijf leden be staande commissie, die door den minister van opvoeding zal wor den benoemd. In de Ver. Staten en in En geland heerscht in vrij hevige mate de griep. Volgens berichten uit New York zijn in Amerika reeds meer dan een millioen menschen door de griepepidemie getroffen, waarvan 100.000 in Washington en 200.000 in Phila delphia. Dezen herfst heeft in Zwe den een tamelijk ernstige diph- terie-epidemie geheerscht. Er kwamen verscheidene sterfgeval len voor en in verschillende plaatsen moesten de scholen ge sloten worden. BINNENLAND Een halve Kg. appelen voor Den Haag en randgemeenten. De bedrijfsgroep voor Groenten en Fruit heeft besloten in de laatste dagen van dit iaar voor de inwoners van 's-Gravenhage. Voorburg. Rijswijk. Wassenaar en Leidschendam een half kilo gram appelen per persoon be schikbaar te stellen. Zij kunnen deze koooen bii den winkelier, bii wien zij hun groentenbon 13e periode hebben ingeleverd. Laroi In Dultiche handen. Ne de ontscheping der Puitsche troepen op het eiland Leros «ijn de landings booten dicht ean de kust voor anker gegaen PK SdtHHno/Tranto/Europr/P m Het nieuwe teeltplan Dezer dagen is vanwege het departemennt van landbouw en visseherij het „teeltplan akker bouw 1944 bekend gemaakt. Volgens dit teeltplan zullen op bouwland en gescheurd gras land de volgende gewassen on beperkt als hoofdgewas mogen worden verbouwd: tarwe, gerst, rogge, haver, korrelmais, peul vruchten (behoudens Waalsche boonen), koolzaad, raapzaad, blauwmaandzaad, vlas, aardap pelen (fabrieks- en consumptie aardappelen), suikerbieten, ci chorei, kanariezaad en karwij. In afwijking van het vorige jaar is dus voor oogst 1944 de verbouw van peulvruchten (be halve Waalsche boonen) en ha ver geheel vrij. Evenals vorig jaar zullen de telers van korrelmais een be paald- gedeelte voor eigen ge bruik mogen behouden. Aan de verbouwers van vlas zal weder om het recht worden gegeven per 1.000 kg. geleverd gerepeld vlas een bepaalde hoeveelheid linnen te koopen. Om de teelt van suikerbieten aan te moedigen, zal wederom een suikerpremie worden toege kend. Nadere, gegevens zullen nog bekend gemaakt worden. Om den verbouw van aardappe len te bevorderen, zal aan de verbouwers van aardappelen een suikerpremie worden toegekend. Nadere bijzonderheden zullen nog bekend gemaakt worden. De uitzaai van karwij is vrij, zon der dat echter de garantie gege ven kan worden, dat deze karwij in 1945 ook in zijn geheel zal mogen blijven staan. Dt oppervlakte boekweit mag per bedrijf niet meer bedragen dein 5 are. Waalsche boonen mo gen slechts verbouwd worden, wanneer een contract is afgeslo ten met een daartoe bevoegden handelaar en de telers in het be zit is van een teeltvergunning. De verboden gewasen zijn spelt en evene. De teelt van gele en bruine mosterd is beperkt toegestaan. Slechts wanneer een contract is afgesloten met de ondervak groep eerstehandshandel in en export van binnenlandsche gra nen, peulvruchten en zaden, zal een teltvergunning worden uit gereikt. Dit geldt niet voor de gele mosterd als noodgewas. Deze is toegestaan nadat de productiecommissaris hiervoor toestemming heeft gegeven. De oppervlakte ruwvoederge- wassen (waaronder klaver en kunstweide) is per bedrijf be perkt tot de oppervlakte, welke in 1943 rechtens met deze ge wassen beteelt mocht worden. Bedrijven, die in 1943 door scheuren van grasland boven de verplichte oppervlakte meer ruwvoeder hebben mogen telen, mogen dit derhalve voor 1944 wederom doen. Uitbreiding van de oppervlakte ruwvoedergewas- sen op bouwland is slechts mo gelijk met een oppervlakte ge lijk aandie, waarvoor voor 1944 grasland wordt gescheurd zon der dat daarvoor een scheurpre- mie is aangevraagd. Een uitbrei ding van de gezamenlijke opper vlakte blijvend grasland, kunst- weide en groenvoedergewassen op bouwland is dus niet toege staan. De teelt van landibouwzaden is voor eiken teler vrij tot een oppervlakte van ten hoogste 5 are in totaal. Voor een grootere oppervlakte is een teetlvergun- ning noodig. Van spurrie, serradella. lupi nen en wikken kan onder be paalde voorwaarden teelt op eigen rekening en risico worden toegestaan. Het verbouwen van pootaard- appelen op contract is slechts toegestaan wanneer hiervoor toestemming is verleend door het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en wei- debouw. Het afmaaien van on rijp graan en onrijpe oliehouden de zaden is verboden, met uit zondering van silomais en snii- „Bekommert u, Germanen, om het ongeluk van anderen en wendt net boven uw hoofd drei gende gevaar af, door uw nabu ren te rechter tijd te hulp te ko men!" (Vertaling uit het Latijn van het motto bij een der eerste uit gaven der rede van Philips van Marnix, heer van St. Aldegonde, in het jaar 1578 gehouden op den Rijksdag te Worms). 1578—1943. Zooveel dagen in een jaar, zoo veel jaren is het geleden, dat de stem van het bloed zich deed hooren: Vereenigt u, Germanen! En thans, luider dan ooit, klinkt de wekroep: Op Germanen voor Germanje! Zet u in, weerbare man, tegen het wereldgevaar bolsjewisme, voor een vrij Germaansch rijk! Meldt u voor de Waffen-SS of stelt u beschikbaar in den Land storm Nederland! DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 19 Decem ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golf lengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: Joelfeest. rogge en rogge voor strooband. De snij rogge moet echter voor 10 Mei 1944 gemaaid zijn. Afmaaien om omploegen van oliehoudende zaden is slechts toegestaan, wanneer het gewas als mislukt is te beschouwen en voor het afmaaien of omploegen toestemming verkregen is van den productiecommissaris. Betreffende de verplichte teelt van oliegewassen zijn reeds eer der richtlijnen gepubliceerd. Het ligt in de bedoeling ook in 1944 een oliepremie te verstrekken. De productiecommissaris is ge rechtigd in bijzondere gevallen afwijking van bovengenoemde bepalingen toe te staan. Belanghebbenden mogen wü voor nadere bijzonderheden ver wijzen naar de betreffende offi- ciëele mededeelingen. Rantsoen snlisolie. Naar men ons van bevoegde ziide mee deelt. is het thans toegestaan het extra rantsoen van 180 gram SDiisolie. waarvoor men den bon algemeen 708 heeft ingeleverd, af te leveren. Van verschillende ziide worden klachten gehoord, dat sommige winkeliers ondanks de in de bladen gedane mededee- ling. dat spijsolie in heele fles- schen van vier rantsoenen voor 1.10 oer flesch moet worden verkocht, toch tegen f 1.28 Der flesch afleveren. Deze prijs, die door de fabrikanten od de eti ketten is gedrukt, berust od een abuis. De korte tijd van voorbe reiding is hier de oorzaak, dat dit abuis niet meer hersteld kon worden Immers alles is in hét werk gesteld om aflevering voor de Kerstdagen nog mogelijk te maken. Men zii dus gewaar schuwd hiervan geen misbruik te maken, daar hiertegen zal worden ongetreden. Si) dan nlauwbouw In Edam hand- haalt man dan oudan itljl an bawaart aldut hat kaiaktarktlaka atpact van dit ouda plaatsja CNF/K4/Pa* m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1