S)e CcicLclve Sou/ïa/nt s IE gen. UDAG 17 DECEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10738 E gen, eaux; Papengracht 32 Giro 103003 eele ,(0on: Redactie 20015. Admin. 20935 L0, 'a DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN c Th M. van Hamersveld, Directeur. Wilmer, Hoofdredacteur. DE VALLENDE K0L0S" JOli R GOEBBELS SCHRIJFT jjt IN „DAS REICH". m. ijksminister dr. Goebbels ^rspelt Engeland, dat het de- oorlog zoowel militair als tiek verliezen zal. Hij ■ijft in het hoofdartikel in weekblad „Das Reich" on- het opschrift „De vallende Puin rr?? ngeland zal binnen alk ie n- ..Trin tijd een invasie in het ten moeten probeeren. Het it deze beloofd en zal er op duur niet meer aan kun- ontkomen. Roosevelt zal er voor wachten daarvoor intieme troepencontingenten be- kbaar te stellen, want hij ijd ben vot ien van J. Pül ittbl urg. w kl He 1 A nes t voor een verkiezingscam- j ie. waarin iedere doode rwei >rikaansche soldaat mee zal idresien, doordat hij minstens Klfjderd of zelfs duizend stern- tegen Roosevelt uitbrengt, zal Engeland door den zu- appel moeten bijten en zelf Bbloedigen last van dezen of- ang moeten dragen. De in- e zal mislukken, maar naar mr. Churchill kennen, eerst neer Engeland's troepenre es uitgeput en uitgebloed RDat is de Britsche neder- op het slagveld, die op den gevolgd zal worden door Br'tsche nederlaag in de we- .politiek. eze vooruitzichten zijn voor eland, zoo vervolgt dr. Goeb- alles behalve verlokkend. :h niemand zal willen bewe- Eidat het ze niet heeft ver- ïd. De Britsche plutocratie I agt in groote mate schuld de ontketening van dezen iog. Ditmaal moet in tegen- iing met vele andere oorio- die deze verloopen boven laag over Europa heeft ge- •30 ch't, het Engelsche volk het ellin i» betalen. Dat schijnt men 1 J4 de overzijde ook vaag te loeden. De eenvoudige sch heeft met recht het ge- dat Engeland door dezen og in een impasse is ge it en dat zijn tegenwoordige ir.g in het geheel geen aan- :en maakt om het daaruit te gen doch het er nog dieper receloozer in brengt, varte dagen breken daar- de voor het Britsche wereld- aan. Men heeft wind ge- id in de hoop, dat deze hts over den vijand zal lier, Nu zal men storm oog- die over Engeland zelf zal ibarsten. Eindeloos leed zal komende jaar over ontel- K Britsche gezinnen komen, zou nog te dragen zijn, wan- bet land er door gediend C|rd en er zich een nieuwe toe- r,si voor zou openen. Doch tegendeel zal het geval zijn. Engelsche volk, toch al nu- riek het kleinste der oorlog- rende landen, zal daarbij manlijke krachten door ©d'verlies inboeten en vriend i ijand zullen zijn lot voor tnlsgeving aannemen. Mze oorlog zal meer dan een lissing brengen. Hij vormt a totale ommekeer in onze na toe gehuldigde opvattin- In en voorstellingen der ver ding van de wereld. Hij is in n waarsten zin een revolutio- ire oorlog, en het wereldbeeld nadat hii zal zijn afgeloo- nog nauwelijks iets gelij- op dat toen de volken den r oorlog begonnen. Wij staan aan het begin, Engeland aan het einde. Wij zullen omhoog ko men, Engeland zal vallen. Om deze bewering te staven haalt dr. Goebbels de rede van den Zu.id-Afrikaanschen minis terpresident Smuts en het com muniqué van Teheran aan. De Zuid-Afrikaansche premier, zoo zegt hij o.a„ heeft onlangs de Britsche openbare meening niets meei of minder medegedeeld, dan dat Engeland zijn imperia le wereldpositie aan de Ver. Staten zal afstaan en dat Euro pa onder heerschappij van den Sov.iet-Russischen kolos zal ko men. Het was kenmerkend, dat het communiqué van Tteheran, dat door de drie, die zichzelf den sierenden bijnaaim „de grooten" hebben gegeven, was ondertee kend, als laatste de onderteeke- ning van Churchill droeg. Deze plaats neemt Groot-Brittannië ook in de natuurlijke rangorde in. Smuts was slechts zoo voor barig dit openlijk uit te spre ken. Kort en goed, Engeland staat thans voor het alarmeerende feit, dat het in plaats van voor Dantzig voor zijn leven vecht, dat nog meer door zijn vrienden en bondgenooten dan door zijn vijanden bedreigd wordt. Wij beleven in dezen oorlog een van de geweldigste ver verschijnselen der moderne ge schiedenis," de langzame ver brokkeling van het Britsche wereldrijk en het aanvaarden der nalatenschap door aan de ruimte vreemde machten. die in ons continent in het beste ge val een voorwerp van hun pluto cratische resp. bolsjewistische uitbuiting zien. Groot-Brittannië heeft geen mannen, geen schepen en ook geen geld meer. Het is afhanke lijk van de genade van zijn bondgenooten. Meer nog, het hqpft zich met huid en haar aan hen verkocht. De Engelsche staatslieden mo gen ook verder hun wraaklita- nieën tegen het Rijk en het na- tionaal-socialisme afdraaien. Dat verandert niets aan het feit, dat het Britsche wereldrijk midden in den uitverkoop zit. dat zijn vrienden en vijanden het, den een of anderen dag gemeen schappelijk zullen verorberen en dat men alleen nog niet weet, wie daarbij het leeuwendeel zal wegdragen. Ook in Londen vallen stem men te vernemen, die de vrees uiten, dat Engeland, ook wan neer het deze oorlog militair zou winnen, hem politiek zal verlie zen. Als er eén ding vaststaat dan dit wel: wij gelooven zelfs te kunnen voorspellen, dat het den oorlog zoowel militair als politiek zal verliezen. russchen Schitomif an Kiel Ioosll In hat bericht van het oppercommando der weermacht werd medegedeeld, werd de stad Schitomir tijdens een Duitschen tegenaanval heroverd Sterke strijdkr achten der Soviets werden hier vernietigd Een beeld uit dezen strijdsector. Brandende _T 34 liggen voor het dorp De Bolsjewisten zijn op de vlucht geslagen Een Unter- fOhrer roept door middel van teekens de mennen van zijn groep bijeen ft PK Büschei/Atl/H/P m LUCHTAANVAL OP DEN PIRAEUS. Bij een aanval van Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen op den Pireaus, de havenstad van Athene, zijn 20 personen gedood en meer dan 100 gewond. De bommen kwamen terecht op een dicht bevolkte arbeiderswijk en vernietigden meer dan honderd huizen. Honderden Grieksche ar beidersgezinnen zijn dientenge volge dakloos geworden. Van de bevolking heeft zich een hefti ge verontwaardiging meester ge maakt, die ook tot uiting komt in de Atheensche pers. TSJECHISCHE REGEERING PROTESTEERT TEGEN HET VERDRAG VAN BENESJ. President dr. Hacha en de Tsjechische ministers der auto nome regeering van het Protecto raat Bohemen en Moravië hebben geprotesteerd tegen het sluiten van het verdrag tusschen Benesj en de regeering der Sovjet-Unie. „Het Tsjechische volk en zijn regeering zullen, indachtig aan hun Europeescbe verplichting, nooit een pact met het bolsjewis me erkennen, maar zich met alle krachten tegen het verraad der Boheemsche landen aan het bolsjewisme keeren". BENDEN ACHTER HET ENGELSCHE FRONT IN ITALIë De zender Rome meldt, dat zich volgens verklaringen van naar het Noorden gevluchte Na- politanen in den rug der Engel sche troepen een volslagen ben- denactie heeft ontwikkeld. Pa triottische jongemannen uit de dorpen hebben zich vereenigd tot groepen, die de Britsche ver bindingen door sabctage en over vallen op alle mogelijke manieren trachten te storen. Dc-ze stoot troepen, die hei republikelnsch- fascistische insigne dragen, staan onder leiding van uit Noord-Afri- ka teruggekeerde Italiaansche of ficieren. Volgens een ander bericht zijn te Napels 22 jongelieden door de Britsche militaire politie gearres teerd. omdat zij een republikein- sche driekleur vervaardigd en in hun bezit hadden. DE HONGERSNOOE IN BENGALEN. In antwoord op desbetreffende vragen in het Britsche Lagerhuis heeft de minister voor Indië, Amery, medegedeeld, dat het to taalcijfer der sterfgevallen als gevolg van den honger in de pro vincie Bengalen no« niet be schikbaar ziin. Van 16 Aug. tot 1 Dec. 1943 zijn in Calcutta 16285 kinderen in half verhon gerden toestand naar ziekenhui zen overgebracht. 6131 daarvan ziin gestorven. Verder werden van 1 Aug. tot 1 Dec. 1943 in Calcutta door de politie of hulp organisaties 9216 lijken van ver hongerde Indiërs opgeruimd. Het totale aantal sterfgevallen door cholera in Bengalen tusschen 27 Juni en 13 Nov. 1943 was volgens Amery 77.938 ROOSEVELT IN AMERIKA TERUG. Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Washington is president Roose velt van zijn conferentie in het Midden-Oosten in de Ver. Sta ten teruggekeerd. Naar te Lissabon bekend ge worden is. heeft president Roo sevelt ook enkele uren vertoefd op de door Engeland bezette eilanden der Azoren. Het vlieg tuig van Roosevelt moest n.l. we gens motorpech op het eiland Terceira noodlanden om de scha de te herstellen. De plaatsvervangende Brit sche minister-president. Attlee, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat Churchill koude heeft gevat en bedlegerig is. In de lin kerlong heeft zich een ontste king ontwikkeld. Koningin Farida van Egyp te heeft het leven geschonken aan een dochter. BINNENLAND BEDRIJFSSLUITING TUSSCHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. In verband met de huidige bijzondere situatie in het be drijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 December 1943 na beëin diging der werkzaamheden tot en met 2 Januari 1944 gelegen werkdagen zullen moeten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen: T. Bedrijven, welke zich be zighouden met het voortbren gen van grondstoffen, voorzoo ver zij niet reeds vallen onder 3, 2. openbare nutsbedrijven, gas-, waterleiding- en electrici- teitsbedrijven, 3. bedrijven, welke voor de voedselvoorziening werkzaam zijn, voorzoover zij niet door het betrokken bedrijfschap schrifte lijk zijn aangewezen em gedu rende genoemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten, 4. continu-bedrijven, waarbij tijdelijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewer king zijnde goederen zou veroor zaken. voorzoover zij niet reeds vallen onider 3, 5. bedrijven, werkzaam op het gebied van het personen- en goederenvervoer, 6. bedrijven, welke zich met de detailhandel bezighouden, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3, 7. bank- en verzekeringsbe drijven, 8. bedrijven, welke recht streeks door de bevoegde Duit- sche instanties worden aangewe zen. Door de voorgeschreven ar- beidsrust zal geen vertraging bij laden en lossen van verkeersmid delen mogen optreden. Het volle dig gebruik van alle verkeers middelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de be drijven er voor zorg te dragen, dat gedurende de feestdagen en de daartusschen liggende overi ge rustdagen geen opeenhooping van goederen op de stations en overslagplaatsen voor het ver keer te water ontstaat. In gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hier boven genoemde uitzonderingen valt zal men zich schriftelijk tot c!e hierna genoemde instanties moeten wenden, welke een bin dende beslissing terzake zullen geven: a. de directeur van het of voor een der betrokken rijksbureau(x) voor handel en nijverheid besiist of een bedrijf behoort tot de sub 1. 2 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werkzaam is op het ge bied van de bouwnijverheid, b. de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid beslist of een be drijf, dat werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid, behoort tot de sub 1, 4 of 6 be doelde, c. de directeur-generaal van de voedselvoorziening beslist of een bedrijf behoort tot de sub 3 be doelde, d. het hoofd van de afdeeling vervoerwezen van het departe ment van Waterstaat beslist of een bedrijf behoort tot de sub 5 bedoelde, e. het hoofd van de afdeeling geldwezen van het departement van Financiën beslist of een be drijf behoort tot de sub 7 be doelde. De uriis voor de spijsolie. Dezer dagen ziin in een officiee- le publicatie van den gemachtig de voor de prijzen de prijzen voor de extra SDiisolie bekend gemaakt. Nu gebleken is. dat sommige fabrikaten hooger ziin eeoriisd dan de officieele priis van 1.10 per flesch van 4 rantsoenen, wordt er met nadruk oo Bewezen, dat aflevering 1939—1943. Wii ziin thans in het viifde oorloesiaar! In viif iaren wordt men van knaap man. En veel. wat men als knaap niet beseft, is thans duidelijk geworden. Waar gaat het om? Men weet het thans zonder twijfel. Of men weet het niet. maar dan zal men er nooit toe komen de grootheid van dezen tiid te be grijpen. Nooit hebben de Ger manen. een grooter kans gehad om eensgezind voor hun behoud te striiden dan thans. En toch bliiven velen achter.... en toch moeten zii beseffen, waarom het gaat. Hoe staat gii er tegenover, ionae Nederlander? Indien gii uw vaderland waar achtig lief hebt. neem dan de waüens ter hand en verdedig het tegen het bolsiewisme. Meldt u bii de Waffen-S.S. of den Land- storm Nederland. slechts mag geschieden tegen den officieelen Driis. Winkeliers en grossiers zullen van hun le verancier over het eventueel te veel gefactureerde een credit nota ontvangen. Vervalsching van bonnen, voor vlakgias. cement enz. De al gemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouw nijverheid heeft den laatsten tiid een niet onbelangrijk aantal ver- valschingen geconstateerd in den geschreven tekt der bonnen voor vlakgias. alsmede der z.g bur germeesterbonnen voor cement, metselsteen, dakpannen, teer- producten. dakriet. enz. Aan de hand van het door den dienst van den algemeen gemachtigde toegepaste administratiesysteem komen dergelijke vervalschineen altijd na eenigen tiid aan het licht Tegen de vervalschers zal streng worden opgetreden. Ver scheidene processen-verbaal ziin reeds tegen delinquenten opge maakt op grond van artikel x8 a van de distributieregelingsbe- schikking 1941 en het economisch sanctiebesluit 1941. Vanzelfspre kend kunnen daarnaast ook door de desbetreffende riiksbureaux nog ingrijpende maatregelen worden getroffen tegen handela ren en andere tusschenpersonen. die door het aannemen van ken nelijk vervalschte bonnen de distributiebepalingen overtre- den. Roode Kruis Kinder leg itimatiekaart 3. Door het oorlogsgeweld Diep in zwijm neergeveld Bracht men het kind snel naar veiliger dreven. Door 't bewijs dat men vond Kon men U toen terstond Het bericht van zijn redding doen geven. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderd lot 15 jaar een klnderlegitlmallekaart aan A«DTm|(orfflallerea v®rkrUgbss* blji Roofden van scholen. Gemeentesecretarie?* (afd. Bevolking). Afdelingsbesturen fM het Ned. Roode krult. Prijs f O.IO Minvermogenden kortdm

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1