1 DINSDAG 14 DECEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10735 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Godsvertrouwen Gelukkig de mensoh. die in Godsvertrouwen leeft waar en oprecht in Godsvertrou wen leeft, s Wij schreven gisteren in een A beschouwing over de z.g. Gulden Mis, en wij willen dat hier her halen: „Ook onder de moeilijkste om standigheden moeten wij sterk staan in ons vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid. Wij weten met zekerheid, dat dit vertrouwen niet zal worden beschaamd, als het is een waar, een oprecht vertrouwen, als wij ons leven laten richten door Gods wil en Gods wet, neerge- Jjiegd in de natuur, in de Open- baring en voor de katholieken cok in de geboden van de Kerk'', ei Wii mogen benadrukken voor t| onszelf, dat ons Godsvertrou wen. ons vertrouwen op de God- de-ijke Voorzienigheid niet waar, li riet oprecht is. als het niet wordt Hggearagen door een godsdienstig leven een leven in den dienst J van God. Een godsdienstig leven is een bleven, dat totaal, geheel gericht wordt door den Godsdienst. Als de Godsdienst niet is een totali- ÜE teil in ons leven, dan" is het woerd D Godsvertrouwen, dat we op de lippen nemen, voor ons een min of meer ledige phrase, niet waar en oprecht. Wij zijn dan als kin deren, d'"e zeggen vertrouwen te hebben in den kraehtigen steun OVan hun vader en die tegelijker tijd hun vader van zich afstoo- ien door ondankbaarheid en on- El gehoorzaamheid, waardoor zij jhet hem ha?=t onmogelijk maken hen te helpen. Gelukkig de mensch, die in Godwertrouwen leeft terwijl ^zijn leven staat in den dienst [van God, terwijl hij den God°- dienst niet beschouwt en tracht te heieven als een deel van het w-leven, maar er naar streeft om j) zijn totale, zijn geheele leven te f stellen in den waren, kinderlij- W ken en liefdevollen dienst van [God. Geen beteren wen-sch. kunnen wii onzen medemensch en ons zelf toewenschen, dan het bezit livan dat ware en onrechte Gods vertrouwen, dat niet zal be schaamd worden, in eeuwigheid i pjet dat ons schenkt moed ^om onder alle omstandigheden te durven leven! ak Mh v; W' iteiSTILTE VOOR DEN STORM IN DE STILLE ZUIDZEE? De betrekkelijke rust in de ge- rechtshandelingen in het Zuide lijke deel van den Stillen Oceaan wordt van militaire zijde te Tokio beschouwd als een stilte vóór den storm. Sedert den zes- Ïden luchtslag bij Bougainville op 3 December, zoo zegt men, zijn in dit gebied slagschepen noch vliegtuigmoederschepen waarge nomen, doch slechts enkele krui- sers en torpedojagers als be scherming van convooien. Dit Verschijnsel beteekent echter geenszins, dat de vijand zijn ;H steunpunten voor de luchtmacht jop de landingsplaatsen heeft Prijsgegeven. Strategisch gezien, zoo verklaart men verder, valt '.de beteekenis van Rabaul niet te .onderschatten, want het vormt "t net belangrijkste steunpunt van de waaiervormige Japansche ver- dedigingslinie van Nieuw-Guinea en Nieuw-Pommeren tegen Bou gainville. De verovering van Ra baul zou een doorbraak in dit |deel van den Stillen Oceaan naar net centrale deel van de Zuid- zee beteekenen, die de vijand in xjfce luchtslagen bij de Gilbert- .eilanden in den centralen sector Piet tot stand wist te brengen. Daar Japan zich volledig bewust !s van de beteekenis van deze onderneming, zijn de hevigste gevechten in dit gebied te ver wachten. HET PACT TUSSCHEN BENESJ EN MOSKOU DE DRAAGWIJDTE VAN HET VERDRAG. Het tussohen Molotow en Be- nesj te Moskou ge-loten pact bestaat, volgens oen Moskou- schen omroep, uit zes artikelen. Ter inleiding wordt gezegd, dat de beide verdragsluitende par tijen een „pact van duurzame vriendschap, wederzij dsche hulp verleening en samenwerking na het sluiten van den vrede heb ben gesloten Zij verplichten zich tot „we- derzijdsohe ondersteuning en militaire hulpverleening tegen het aggressieve Duitschland of een met dit land verbonden staatbenevens tot „weder- zijdsch volstrekt vertrouwen en economische hulpver leening van den grootst mogelijken omvang na het sluiten van den vrede". Geen der verdragspartners mag een bondgenootschap aangaan of toetreden tot een coalitie, die gericht is tegen den anderen partner. Het verdrag wordt ter stond van kracht. Het verdrag heeft een looptijd van 20 jaar en wordt na verloop van dezen termijn telkens voor 5 jaar ver lengd, wanneer niet een der partners 12 maanden tevoren een schriftelijke verklaring af legt. dat hij het verdrag wil ont binden. In de inleiding wordt voorts nog gezegd. at wanneer een der- ae land, dat grenst aan de Sov- iet-Unie of aan „Tsiecho-Slowa- kije" en in dezen oorlog het voorwerp van „Duitsche agres sie" wordt, tot dit verdrag wensoht toe te treden, dan wordt dit land, na wederzijdseh goed vinden tus-chen de verdragslui tende partijen, de mogelijkheid •gegeven, het verdrag mede te onderteekenen. Dit krijgt dan het karakter van een „Driemo- gendhedenverdrag". Roode Kruis K inde rlegitimat iekaart Plots'ling oorlogsgerucht Ieder weeklaagt en zucht „Waar is 't kind!?F', hoort men radeloos vragen. Laat "t kind dus altijd Goed zijn identiteit Op het kaartje om zijn hals met zich dragen. Onder» of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 115 jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bijt Hoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (af<L Bevolking). Afdeelingsbesturen van bet Ned. Roode Kruis. Ptrljs f O.IO Minvermogenden kosteloos. DE NIEUWE ITALIAANSCHE WEERMACHT FOUTEN VAN HET VERLEDEN WORDEN THANS VERMRDEN. De A.N.P.-correspondent te Beriiin meldt: lVa üe capitulatie van ïtaiië is van Duiiscne ziide meermalen gewezen op cie wan toestanden, die bii de Italiaan- sche weermacht hee_:hlen en de gevechtskracht aanmerkelijk verminderden. Men is hier zelfs zoo ver gegaan, het falen van de Italiaansche strijdkrachten ver antwoordelijk te stellen voor de tegenslagen, die de Dui_-he weermacht heeft ondervonden, zooals bii Stalingrad en later in Noord-Afrika. terwiii volgens de Duitsche opvatting ook de lan ding der geaillieerden op Sicilië en het Itaiiaansche vasteland op heel wat meer moeilijkheden zou ziin gestuit, indien de Italia nen krachtiger tegenstand had den geboden. Bii den opbouw van de nieu we Italiaansche weermacht blijkt men de in het verleden gemaak te fouten te willen vermijden. Men wil zich. zooals uit een pu blicatie in de Duitsche pers blijkt meer naar het Duitsche voor beeld richten. Aan rond 300.000 man der lichtingen 1924/25 is thans een bevel tot opkomst in militairen dienst gezonden, en hoewel natuurlijk niet te over zien is. of allen aan dit bevel gehoor zuilen geven. ziin. naar wii lezen, de militaire autoritei ten op grond van de reeds ver kregen resultaten, hoopvol ge stemd- De ionge recruten vinden overal gewijzigde verhoudingen, slechts de uniformen waarvan alleen de kronen verwijderd ziin. ziin hetzelfde gebleven. La ter wil men nieuwe invoeren, die eer.erziids aan de Italiaan sche behoefte aan Dracht en praal tegemoet komen, aan den anderen kant echter zoowel wat snit als uiterlijk betreft volko men van de vroegere verschillen. Voorloopig ontbreekt de stof. terwi" men zich overigens wel voor o.ringender taken geplaatst ziet. Een der grootste euvelen van de Italiaansche weermacht was steeds de afstand, die tus- schen officieren en manschap pen bestond. Dit wordt thans veranderd. Slechts de besten worden voortaan officier, ter wijl overigens de officieren en manschappen in sociaal opzicht gelijkgeschakeld worden. Voorts wordt gezorgd voor materieele zekerheid voor de militairen en hun gezinnen. In principe zullen de officie ren en manschappen in vredes tijd niet ionger dan 17 en n:e„ ouder dan 37 jaar zijn, slechts de commandeerende officieren en generaals zullen uit oud?-e lich tingen worden gerecruteera. De soldaten van 17 tot 30 iaar gel den als deel van het actieve le ger en die van 31 tot 37 iaar als mobiele militie, die alleen in oorlogstijd wordt gebruikt Iets >->p°l nieuws in de Italiaansche V1 £L^ Jkd." j è-rw i J hi Op d# centrale bijeenkomst, welke Zaterdag ter gelegenheid van he» 12jaiig bestaan der NSB te Utrecht werd ge louden, spraken de Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyis en de Leider. Tijdens de rede ven den Leider CNf/Otto/Pe* m weermacht is de regel, dat iedere officier eerst als eenvoudig sol daat moet hebben gediend. Bii een leger van hoogstens een paar honderdduizend man zoo als de nieuwe Italiaansche weer macht gedacht is. zal de selectie der beste elementen, die voor de officieren wordt verlangd, dat zii robuust, sportief en intel ligent ziin. Men wil geen ver fijnde intellectueelen hebben. Men wil tusschen officieren en soldaten een geest van kame raadschap aankweeken. waar naar ook in het Duitsche leger wordt gestreefd. De officiersca sino's ziin gesloten, zoo o.a. het groote elegante casino in het Pa lazzo Barberini te Rome De of ficieren kunnen hun maaltijden tezamen met de soldaten of wel gescheiden gebruiken, doch het eten is voor allen hetzelfde. Ook deze vernieuwing geschiedt op Duitsche inspiratie. Voorts zal de discipline strenger ziin dan tot dusver. Ook in ander opzicht wordt met het verleden gebroken. De oude vaandels gaan naar het mu seum en de nieuwe regimenten krijgen nieuwe vaandels. Ook de bezoldiging van de weermacht, die tot dusver zoo slecht was. dat de geest er onder leed. wordt tb wis verbeterd. Nieuw is ook. dat de officier voortaan niet meer tezamen met anderen, doch individueel den eed zal afleggen, waarmede men hem het gevoel wil bijbrengen, dat hii persoonlijke verplichtin gen tegenover de republiek heeft. ITALIAANSCHE FASCISTEN TE MUENCHEN BIJEEN. In het huis der fascio te Muen- chen is de eerste vergadering gehouden van de republi- keinsch-Italiaansche fasci in Duitschland. Hieraan namen als vertegenwoordigers van de eer ste 330.000 fr.scisten 70 fascisti sche gouwleiders deel. De verga dering stond onder leiding van Vittorio Mussolini. Beraadslaagd werd over de voorloopi.ge organisatie van de republikeinsch-fascistische partij. In het verdere verloop van de vergadering werd Vittorio Mus solini gekozen tot secretaris-ge neraal van de republikeinsch- fascistische partij in Duitschland. Hjj aanvaardde zijn functie on middellijk en gaf den aanwezi gen gouwleiders richtsnoeren voor de toekomstige werkzaam heden. LUCHTAANVAL OP NOORD- DUITSCII KUSTGEBIED. Formaties Amerikaansche bom menwerpers hebben Maandag middag bij bedekten hemel luk raak bommen geworpen op eeni- ge steden in het Noordduitsche kustgebied. Evenals bij den ter- reuraanval op Emden werden wederom voornamelijk woonwij ken getroffen. De vijand werd door de weersomstandigheden gedwongen den voorgenomen ge- concentreerden aanval om te zet ten in afzonderlijke aanvallen. De Noord-Amerikaansche bom menwerpers werden bij de nade ring en den terugkeer krachtig door jagers beschermd. De Duit sche luchtverdedidingsstrijd- krachten hebben reeds melding gemaakt van het neerschieten van viermotorige bommenwer pers. NOODLOTTIGE RAMP OP DE JANGTSEKLANG. Een van de grootste rampen in de geschiedenis van de Chinee- sche scheepvaart heeft zich, naar eerste thans bekend wordt, ver leden week Donderdag Voorge daan op de Jangtsekiang, toen meer dan 1000 Chineesche passa giers, voor het meerendeel klei ne, tusschen Sjanghai en de ha ven van de Jangtsekiang rond trekkende handelaars, verdron ken. De ramp geschiedde toen een schip „Hwatai" genaamd, kenterde en binnen vijf minuten in de buurt van de kleine haven Nantoeng zonk. Slechts 200 per sonen konden gered worden. Door samenwerking van dm Nederlandschen Omroep met den Duitschen Europa zender, kan tusschen 26 De cember en 2 Januari een be perkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of ver loofden (max. 3 personen per familie) worden uitgespro ken van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland en bovendien aan Nederland sche vrijwilligers, die strij den aan het Oostfront (dus niet aan de andere fronten) Deze groeten worden t.z.t. in een der studio's van den Ne derlandschen Omroep te Hil versum opgenomen. Zij die hiervoor in aanmer king willen komen gelieven vóór 20 December 1943 hier van op een in blokletters ge schreven briefkaart, waarop in den linkerbovenhoek ver meld moet worden: arbei- dersgroeten (of Oostfront- groeten), kennis te geven aan den Nederlandschen Om roep, afdeeling pers en pro paganda, SChuttersw. 8 te Hil versum, Verder dient vermeld: 1. naam van dengene voor wien de groet bestemd is. 2. Plaats of gebied waar de be- trolckene zich bevindt (even tueel weermachtsonderdeel en dienstrang) 3. famileibe- trekking(en) van hen die de groet (en) uitspreken. 4. nauwkeurig adres aanvra ger. Onvolledige opgaven wor den niet in behandeling ge nomen. Wie in aanmerking komt, ontvangt een oproep van den Nederlandschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te komen op den dag, waar op de groeten kunnen wor den uitgesproken. Zonder persoonlijke oproep is het onnoodig zich in Hilversum te melden. Men wordt er nog op at tent gemaakt, dat de groeten alleen persoonlijk kunnen v/orden uitgesproken. ROOSEVELT OP SICILIë. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Witte Huis me degedeeld. dat president Roose velt een bezoek heeft gebracht aan Sicilië. KEURING VOOR DE WAFFEN S.S. EN DE LANDSTORM NEDERLAND. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij het hieronder vermelde adres ver voegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tij dens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bii den Landstorm Nederland of bii het S.S.-Wachtbataiilon te Amersfoort Ook vriiwiligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aan melden: zij. die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland toetre den willen, kunnen zich even eens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 iaar. die aanmeidingsplichtig ziin voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijge steld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een iaar diensttijd ziin geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Ziin schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering ziin: karakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 15.12.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1