REDE VAN DEN LEIDER Vil (Vervolg van het eerste blad). «WWAALF JAREN N. S. B. vij IN VOGELVLUCHT. n [eden herdenken wij met ei nd der den dag, waarop 12 jaren 1ei den, 14 December 1931, de or,aal-socialistische beweging Ifd opgericht, zonder dat bui- ;n mij" iemand er iets van wist j de eenige man. met wien ik ,n beslissenden stap deed, Geelkerken. Nu herdenken e» dezen dag met tienduizenden ari oö gaarne zou ik nu die tien- k enden bij elkander hebben e wijze zooals dit tot 1940 ge- edde op het Hagespraakter- 1? "te Lunteren, De oorlogsom- digheden, de verspreiding he de leden, hun inzet in mili- en of economischen dienst, de ;n rkte vervoersmogelijkheden, l en dit onmogelijk, zoodat dit p een dozijn plaatsen in Ne- er! ind geschiedt, gescheiden, r toch verbonden. M |N TERUGBLIK OP HET 4a LEDEN DER BEWEGING. O f 1 t is de gewoonte bij de her ring een terugblik te geven I den afgelegden levensweg. »lf jaren van strijd om de van dit volk, om de toe- L it van dit volk, zijn vol- j e de rijk aan stof voor uren- verhandelingen. Wij moe deer vooruit zien dan ach- jt, daarom zal ik maar 06 ïtig het verleden kunnen »eren om des te meer gele- et eid te hebben om te spre- Vl >ver heden en toekomst. Ij zijn in 1931 begonhen, om- h' pji niet anders konden. Wij fh' den van de kunstmatige po- e verdeeldheid, het opteren de volkskracht in onderlin- Btrijd van partijen, die zei- Jde natie te willen dienen, e haar tot onmacht doemden, verval van de volksche macht en aanzien had in dit land, had elkander gevonden in hun gezamenlijken angst voor het op komend nationaal-socialisme. De verkiezingen van 1935 be vestigden den fabelachtigen groei. Bijna driehonderdduizend menschen stemden op de N.S.B. Van 1935 tot 1937 hadden de ver- eenigde politieke partijen den tijd om met alle middelen, onder terzijdestelling van alle regelen van moraal en fatsoen, ons te bestrijden, teneinde ons bij de Tweede Kamerverkiezing van 1937 te vernietigen. E.D.D. werd opgericht, de Oxfordbeweging ingevoerd, het Joodsche geld stroomde overal waar sprake was van bestrijding van de N.S B. In 1937 werden wij tot de helft teruggedrongen, maar: vernie tigd, neen. Den volgenden dag stonden onze mannen en vrou wen met „Volk en Vaderland" op de straat, alsof er niets ge beurd was, alsof de Joden niet met doodkisten door Amsterdam zeulden om de N.S.B. te begra ven. Nimmer zullen wij verge ten, dat de beweging is blijven staan, dank zij den moed en den trouw van onze colporteurs na dien verkiezingsdag. Onze tegen standers hoopten, dat wij er nu mede zouden uitscheiden. Hoe veel malen men mij in die week heeft aangeraden om er nu maar mede op te houden, weet ik niet. Maar daar lachten wij alleen om. Ophouden zoo verraad zijn. Ver raad aan al het werk en al het lijden van 1931 tot 1937. Integen deel. Een gevoel beheerschte ons: maar nu eerst recht. Doorzetten tot ondergang of overwinning. Een taaie, harde verdedigings strijd volgde van 1937 tot Mei 1940. Drie jaren in het defensief, uitvallen doende, waar dit mo gelijk was. Het wapen van het Koninkrijk der Nederlanden was: ruj ien, het schreeuwende so- Je Maintiendrai. Dat hebben wij onrecht voortvloeiende uitdrie jaar in toepassing gebracht, a!jtstooting van honderdduizen-, terwijl zij, die het moesten doen er in Mei 1940 na drie dagen ge noeg van hadden. Omdat wij ons in 1935 als soli dair verklaard hadden met alle nationaal-socialisten en fascisten van Europa en dit standpunt met ijzer Sn consequentie vasthielden bij iedere botsing van de demo cratische mogendheden met Ita lië en Duitschland, omdat wii daarin zagen, zooals wij dit nu duidelijker dan ooit zien, de eenige levensmogelijkheid van ons volk gingen onze tegenstan ders er meer en meer toe over om het wapen der gemeenste verdachtmaking te voeren, dat tegenover nationaal-socialisten maar mogelijk is, nl. ons voor te stellen als onbetrouwbaar, ja, als landverraders. Intusschen gingen zij, die de macht uitoefenden, voort met ons volk te drijven naar den afgrond. Onze waarschuwingen waren die van den roepende in de woestijn. Wat onvermijdelijk komen moest en waartegen wij tevergeefs ge waarschuwd hadden, kwam. D: catastrophe van Mei 1940. De be weging eindigde in de concentra tiekampen der democratie, die zij zusterlijk deelde met de Duit- schers. Hitiers troepen hebben ons daaruit bevrijd. Ook dit ver geten wij nimmer. Bijna negen jaren vaii strijd voor het welzijn der natie waren beloond met be dreiging, moord, doodslag en concentratiekampen. Dat was tragisch. Deze tragiek heeft zich dit jaar in veel erger mate in Ita lië herhaald. Daar stond Musso lini met zijn zwarthemden meer dan 20 jaren. Deze heroische fi guur, die te groot was voor zijn volk en te zuiver voor een door trapt corrupte hofkliek, werd verkocht en verraden door een miniatuurkoning en een eerloo- zen maarschalk en zou aan de 'aJ ïit den arbeid, zou nimmer iterd kunnen worden door Verdeeld en een verscheurd Ons stond voor oogen het ia': nden van de eenheid der 1op de eenige mogelijke ba- ui roor alle goedwillende en -te ke lieden: de liefde voor tiis en vaderland en den wil tot i e gerechtigheid, opdat ons aa land een tehuis zou wor- lag waarin alle volksgenooten ;ai lt waardig zijn, zich gebor- ïmpouden gevoelen. Het was ppèl aan de beste tradities aaie zuiverste instincten der ff el t 1 lat in het jaar 1932 in alle de eerste duizend waren iolj ien gebracht werd 8 Januari 'stu in Utrecht de eerste lande- de openbare bijeenkomst ge- I. :n onder hét hoongelach finwetenden en de woede- i der rose en roode ophit- l lot den klassenstrijd. Niet- groeide van dien dag af iweging gelijk een lawine, j" 'óór het jaar 1933 ten einde Jleegde de democratie zelf- met de bedoeling daardoor 'en te blijven. Dit deed zij vol alle democratische beginse- 'ec booord te werpen, waar r~ êtreft de bestrijding van de nel groot wordende N.S.B. .-legende verboden met als uk voor dat jaar het ver- mi noor ambtenaren zoo om- lep Kerstmis 1933. Alle leden óe N.S.B. werden uit hun ontzet, zonder schadeloos- g, zonder pensioen, onge- iet aantal dienstjaren, ten- het lidmaatschap en den alsnog wilden beëindigen, olgden de kerken met hare chuwingen, onthouding van U uenten, enz. De vakver- ngen besloten de leden der 01 uit haar werkloosheids- i uit te stooten. Van de kan-Joden in New York als een wild P° ran de spreektribunes van aent- en gemeenteraden, oo ie redactiebureaux der tal- o' kranten en weekbladen Zr, .en in, dag uit. ver- hmgen tegen de N.S.B., ras en verdachtmaking. Door h zittende klasse werden wij c md erger dan commums- i. 'hes wat marxistisch was ej) !e ons gekocht en betaald iP net kapitalisme. De gods- ugen stelden ons voor als a ernielers, voor de atheïsten 'a aanhangers van het nieuw- g usianisme waren we de •<?ste reactionarien. Alles, wat beest uit een dierentuin in een kooi worden uitgeleverd ter be spuwing, als Hitiers trouw en de dapperheid zijner bevrijders hem niet hadden gered. Zooals wij in 1940 ons voortbestaan als men schen en als beweging dankten aan Adolf Hitler, zoo dankt ook Mussolini en danken zijn getrou we zwarthemden der herboren fascistische beweging hun voort bestaan aan den Fuehrer, die sindsdien onbetwistbaar Leider van Europa is. Na de Meidagen van 1940 kon den wij weer voortgaan met on zen arbeid. Het was een fout van velen onzer te denken, dat ons volk door de keiharde gebeurte nissen tot het besef was gekomen van de juistheid van ons streven, wat toch redelijkerwijze ver wacht had kunnen worden. Het was een fout te denken, dat de overwinning ons als een rijpt vrucht in den schoot zou vallen. De feiten waren deze: de weg om voort te gaan met onzen ar beid. was niet langer versperd. De waarheid, die wij al die jaren verkondigd hadden, kon nog al tijd geen herberg vinden. Tien duizenden waren tot inkeer ge komen; honderdduizenden vol harden in hun voor ons onbegrij pelijk afwijzend standpunt. De" levensomstandigheden wer den als gevolg van den oorlog moeilijker voor velen, speciaal voor diegenen, die het onder de democratie zoo bijzonder goed hadden. Harde maatregelen moest de bezettende macht ne men in het belang van de krach tige voortzetting van den oorlog. Londen en Moskou oefenden on dergronds hun macht uit en haal den jonge menschen over tot da den, die vaderlandslievend sche nen, doch in werkelijkheid tegen onze volksbelangen ingingen. Daartegenover gingen wij taai en onverzettelijk voort in de lijn, die wij nu 12 jaren gevolgd heb ben. Sinds den zomer van 1940 onder de leuze: van vijand tot bondgenoot. Een leuze, die in de daad is omgezet door de tien duizenden onzer beweging, die in militairen of economischen in zet hun plicht doen in den strijd om de handhaving van Europa. Deze drie jaren van 1940 tot 1943 hebben ons vele moeilijkhe den en zorgen opgeleverd, vele teleurstellingen gebaard, maar gegroeid zijn wij in onzen onver- zettelijken wil om het doel te be reiken, waarvoor wij in 1931 be gonnen zijn: de herleving van ons volk in ons vaderland, dat w;j lief hebben. Dit alles is alleen maar moge lijk geweest door de trouw en de offervaardigheid van mijn ka meraden. Het is duidelijk, dat ik er op bedacht ben om dit tot uiting te brengen. Voor de eerste maal is dit geschied door de in stelling van het 5-jaar insigne „Hou en Trou", Vijf jaren eerlijk en trouw in de beweging te heb ben gestaan, was zeker voor 1940 een daad die gezien mocht wor den, een daad waartoe slechts een minderheid in staat is. Daar na heb ik ingesteld het eeretee- ken der beweging „Strijd en Offer", en „Dienen en Volhar den", voor hen, die in bijzondere mate strijdvaardig waren en of fers hebben gebracht. Het spreekt anzelf, dat diegenen, die niet in „e beweging gestreden hebben en geofferd hebben, maar die zich militair hebben ingezet en daardoor op deze zeer bijzondere wijze het nationaal-socialisme en het vaderland hebben gediend, te zijner tijd recht hebben op een bijzondere onderscheiding, die daarop betrekking heeft. Vandaag wordt uitgereikt aan eenige duizenden leden het on- derscheidingsteeken voor onaf gebroken lidmaatschap geduren de 10 jaren. Het zou mij een groot voorrecht zijn geweest dit persoonlijk uit te reiken aan ieder, die dit vandaag heeft ge kregen. Ik weet heel goed, dat er onder hen zullen zijn, die in die tien jaren veel minder zich heb ben ingezet, dan anderen, die misschien slechts twee jaren lid zijn, die dus ook minder verdien ste hebben dan zijn, die later kwamen en meer offerden. Maar dit neemt niet weg. dat zij het dan toch geweest ziin, die door alle stormen heen 10 jaren on wrikbaar zijn blijven staan en daardoor aan onze tegenstanders hebben getoond, dat de N.S.B. niet kapot te krijgen was, omdat hun aanvallen afstuitten op hun niet te ondermijnen trouw. Daar voor wil ik hun nu danken van ganscher harte. En nu het mij niet mogelijk is aan ieder hunner deze onder scheiding persoonlijk uit te rei ken, geloof ik te handelen in den geest van allen als ik dit nu doe aan mijn eersten medewerker en plaatsvervanger, van Geelkerken, d!:n ik uitnoodig daartoe hier op het podium te komen. HET WERELDGEBEUREN. De beweging is niet te begrij pen, wanneer wij haar beschou wen als iets, dat op zichzelf staat, dat een doel heeft in zich- zelve. De beweging vervult een rol in het groote drama van de zen tijd, het wereldgebeuren. Alleen hij, die begrip heeft van dit wereldgebeuren, is in staat van dit hooge standpunt uit te overzien den toestand van land en volk en de roeping die de be weging in dit tijdsgewricht te vervullen heeft. Daarom acht ik het nu mijn eerste taak dit his torisch gebeuren in groot for maat met u te bezien om van- daaruit onze stellingen te be trekken. Er is niemand, die niet weet, dat Europa in een strijd staat op leven en dood met den Sovjet-ko los eenerzijds en Amerika-Enge- land anderzijds. Wat is Europa? Ons continent zal men zeggen. Er is een Ame- rikaansch continent beheerscht door de Vreenigde Staten, een Oost-Aziatische leefruimte be heerscht door Japan en een enorm Aziatisch continent groo- tendeels beheerscht door de Sovjets. Ziet men op de wereld kaart deze kolossen, dan komt de vraag op of Europa wel een continent is! Geografisch is Europa niets meer dan het Wes telijke schiereiland van het enor me Aziatische continent. Dit schiereiland van de Zee van Azow tot de Finsche Golf, is niet meer dan het tiende deel var. het Euraziatisch -continent en heeft geen natuurlijke Oostelijk grens, die een goed verdedigbare af scheiding vormt. Daarom staat Europa door de eeuwen heen steeds weer bloot aan het gevaar van een Aziatische overstroo ming. Niettemin is deze Weste lijke zoom van Azië reeds sinds onheuglijken tijd het groote cul tuurcentrum der wereld. Wat zou de wereld zijn zonder de Europeesche beschaving, de Europeesche cultuur? Hoe durft die ontaarde zoon van Europa, Amerika, zijn moeder in den rug aanvallen, als zij zich verdedigt tegen het grootste gevaar, dat •haar ooit uit Azië bedreigde? Zooals gezegd: meermalen is Europa reeds vanuit Azië be dreigd. Uit de laatste 200C jaren zijn de meeste aanvallen de vol gende: 1. De Hunnen begonnen 200 jaar na het begin onzer jaartel ling op te rukken naar het be kende Oosten en hadden 250 jaar later vrijwel geheel Oost- en Midden-Europa in handen. Toen drongen zij het Donau-dal in, staken den Rijn over, namen stormen derhand Metz en be dreigden reeds Orleans. Op de Catalaunische velden, tusschen Ohalon aan de Marne en Troyes ■werden zij eerst tegengehouden door de vereenigde Europeesche machten van die dagen, de West- goten onder Theoderik de Eer ste, de Romeinsche legerscharen in hoofdzaak samengesteld uit •Franken, Bourgondiërs en an dere Germanen onder den veld heer Aetius, versloegen Attila. Daardoor werd Europa gered. 2. De McoTen staken in 711 de Straat van Gibraltar over. De Westgoten, de toenmalige heerschers van Spanje, werder verslagen. Zij trokken over de Pyreneeën Frankrijk binnen en werden in 732 door Karei Mar tel bij Poitiers verslagen. Ech ter eerst in 1492 komt een ein de aan de overheersching van Spanje. 3. De Mongolen kwamen we derom in het begin der 13e eeuw naar Europa onder aanvoering van Djengis Khan. d.w.z. we- reldheerscher. Nadat Rusland was onderworpen trokken de Mongoolsche horden moordend, brandstichtend, plunderend Po len binnen en werd o.a. Kra- kau verbrand. Maar wederom maakten de Europeesche volke ren front tegen den Aziatisch en indringer. In 1241 komt het bij Liegnitz tot een beslisenden slag tusschen de Mongolen en de Europeesche legerscharen. Op het critieke oogenblik had Europa de handen ineengesla gen en gewonnen. 4. De Turken staken in 1358 de Dardanellen over en bezetten Galipoli. In 1402 werd de Turk- sche Sultan verslagen door den Mongolenhoofdman Timoer Lenk. De latere ineenstorting van dit Mongolenrijk opende de mogelijkheid om den inval in Europa voort te zetten. Het Oost-Rom-einsche rijk moest de vlag in 1453 strijken. In 1529 stonden de Turken voor de poor ten van Weenen. In 1683 bele gerden de Turken voor de twee de maal Weenen. Ten slotte wer den zij eerst in 1687 verslagen door den genialen veldheer des keizers, Eugenius van Savoye. Viermaal is de vloedgolf ge komen en doorgedrongen in het hart van Epropa. Alleen met de grootste inspanning is het ge vaar gekeerd. Ditmaal is het ge vaar grooter dan ooit te voren. Het bolsjewisme is niet anders dan de nieuwe levensvorm van de miliioenenmassa's van Oost- Europa en Noordelijk Azië. Sta lin is de Djengis Khan en de Attila van onzen tijd. Hij put uit c-en reservoir van 200 mil- lioen menschelijke wezens, een er.orm grondstoffenpotentiaal over een onmetelijke ruimte, waar geheel Europa in kan rond draaien. De Europeesche tech niek ir hem door Europeanen en Amerikanen geleerd. Tien duizenden tanks, vliegtuigen en kanonnen behooren tot zijn wa penen. Men moet toch wel zeer naief zijn om te danken, dat het Sov jet-doel daarin bestaat om het Oostelijke randje van Europa te veroveren en toe te voe gen aan het onmetelijke Sov jet-rijk. Dat daartoe onge telde millioenen van zijn onder danen door hem worden opge offerd. Het is duidelijk en on weerlegbaar, dat de verovering van Europa en Noord-Afrika het eeiste doel is, om daarna de we reldrevolutie te voleindigen. Wat de overstrooming van Europa door de Sovjets betee- kent is evenmin een geheim. Het beteekent het einde van de Europeesche beschaving, het eindë der Europeesche volke ren. De methode is eenvoudig en doeltreffend. De geheele intelli- gentia en de bourgeoisie worden afgeslacht of naar Siberië ver voerd om in de bosschen en de mijntn te werken tot zij in den meest letterlijken zin zijn gecre peerd. De vrouwen worden toe gewezen aan de half en heel Aziatische stammen. De kinde ren worden tot bolsjewieken ge maakt. Na één generatie zijn er geen Europeesche volkeren meer. Nooit is het gevaar voor het voortbestaan van Europa groo ter geweest dan nu. Het is de plicht van ieder Europeesch volk om daartegen front te maken en mede te werken aan de verdedi ging van Europa. Zou Europa solidair zijn, dan zou met vereende krachten de oorlog reeds tot een goed einde gebracht zijn. Het is de tragiek van dezen tijd, dat zelfs in het aangezicht van het grootste ge vaar Europa nog geen eenheid kent. Het groote krachtcentrum van Europa is Duitschland. dank zü het nationaal-socialismcv dank zij Adolf Hitler. Europa zou reeds verloren zijn. als er geen nationaal-socialisme geko men was. Wij kunnen het niet anders zien, dan als de laatste kans, die God aan Europa geeft om behouden te blijven, en daar voor danken wij den Schepper eerbiedig, doordrongen van den plicht om onze krachten in te spannen in deze worsteling. Niet alleen dat Epropa niet so lidair is, maar Engeland heeft zich verlaagd tot springplank van Amerika om den dolkstoot van de Joden uit New-York toe Heb Je aan ban i gedacht? f Lever deze dan In bi] je leverancier, want hij Itan Je nog helpen aan Adelaar-Scheerzeep van Oude kwaliteit

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3