3)e $to\dbo\vi (BouAa/nt feSSBifV )AG 10 DECEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10732 "jd a. 8n|nï' Papengracht 32 Giro 103003 :n r,n- Redactie 20015. Admin. 20935 tnn -I... DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREDEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. UWST0RMEN AAN HET IOSTELIJK FRONT belemmeren de -krijgsoperaties. rA.N.P.-correspondent te meldt: 'het Oostelijke front is de pit aanmerkelijk geluwd, leele als gevolg van de ■stormen, die vooral in oethenië de operaties in mate belemmeren, activiteit beperkt zich op ogenblik hoofdzakelijk tot üiereiland Kertsj, de bocht en Dnjepr en den saillant iew. het schiereiland Kertsj n de Roemeensche troepen, iteund door Duitsche zwa- pens, het Sovjet-Russische inhoofd ten Zuiden van dat ruim een maand aan scherpe blokkade heeft ;estaan. na hevige gevech- iliquideerd. is aan te nemen, dat nu .gen het bruggenhoofd ten ioosten van Kertsj de strijd worden aangebonden, met bel, de Russen geheel van im te verdrijven, de bocht van den Dnjepr is qauze in de gevechten inge- n, met uitzondering van den ten Zuidwesten van Kre- ijoeg, waar de bolsjewisten bruggenhoofd trachten te "700 ten. Hun pogingen zijn er aar op gericht, het voor de che ravitailleering onmis- jpoorwegnet onder hun con té brengen. saillant van Kiew is weder ooneel van hevige Duitsche ïllen ten Noordoosten van nir en ten Zuiden van Ko- die overwegend in Noord- lijke richting worden on- imen en waarbij van Duit zijde zeer sterke pantser- krachten in den strijd wor- ieworpen. UtURKSCHE POLITIEK ONVERANDERD léfemendzjogloe over iesprek1ngen te cairo Turksche minister van bui- indsche zaken. Menemendz- >e. heeft Woensdagavond te ra de vertegenwoordigers iurksche en geallieerde pers angen en tegenover hen een taring afgelegd over de be- kirieen te Cairo, conferentie van Cairo, zoo hij en legde den nadruk eder woord, is een van de nariikste gebeurtenissen der iae faze van den oorlog. Wij Een buitengewoon tevreden onze besDrekingen terug, hebben daar over alle asoec- van de politiek en van den es oe gesproken en deze de re- laten nasseeren. Gij weet stwiifeld. dat de uitnoodiging de Turksche regeering tot r conferentie uitgegaan is van wfeland. de Vereenigde Staten de Soviet-Unie De Soviet- jering had door Wvsiinskv ^eeenwoordigd zullen wor- doch deze kon niet oo tijd veeren en is eerst hedenoch- 4 te Cairo aangekomen. Ik ji intusschen verzekeren, dat Soviet-Unie. ook zonder Wv- |kv. aanwezig wes. ui hebben alle aspecten en blemen met een vaak mee- jiogenlooze openhartigheid. 'h met begrip onderzocht. Wii >ben veel vernomen, dat wij t wisien. Onze gastheeren op i beurt hebben van ve'e din- die hun onbekend waren. fmis genomen, Wii ziin nader hen. zij nader tot ons eeko- n.. opdat wii elkander beter 2riioen wat onze belangen en ze mogelijkheden aangaat. flr al onze besprekingen het iöicel van dezen geeest droe- n konden wii Cairo in een at- (sfeer van volkomen harteliik- Bd verlaten. 'k kan u zeggen, dat wii bii «e besprekingen, aldus Mene- ■dziogloe. de richtlijnen van ALS EEN ZEEPBEL UITEENGESPAT dr. goebbels over DE vijandelijke propaganda-bluf. De propagandabluf, waarme de onze vijanden ons willen overvallen, is als een zeepbel uiteen gespat, zoo schrijft Rijks minister dr. Goebbels met be trekking tot de conferentie van Cairo en Teheran in zijn jongste artikel in het weekblad „Das Reich". De minister schrijft de nood zakelijkheid voor de vijanden van het Rijk om te bluffen toe aan hun positie in het vijfde oorlogsjaar. Er behoeft niet op gewezen te worden, aldus dr. •ocobels, dat de Engelschen en Amerikanen in dezen oorlog niet tot domineerende militaire successen zijn gekomen. Waar zij successen op de slagvelden behaalden, waren ze van onder geschikten aard of aan de peri ferie behaald. Iedereen weet ook, dat het vijandelijke kamp door zeer sterke innerlijke tegen stellingen verdeeld is en reeds daarom met alle middelen er naar moet streven den oorlog zoo spoedig mogelijk tot een voor hen meer eenigszins drage lijk resultaat te brengen. Roose velt gaat een nieuwe verkie zingscampagne tegemoet. Toen hij zich de laatste maal candi- aaat stelde, beloofde hij zijn volk de Vereenigde Staten bui ten den oorlog te houden. In plaats daarvan zit hij er nu met de Vereenigde Staten tot over de ooren in. „Een koninkrijk voor een succes", zoo luidt zijn devies. Hoe langer de oorlog duurt, des te meer sociale crises ontstaan er in het land. Daarenboven heeft Groot-Brit- tannië geen oorlogsdoel waarvoor het c.e moeite loont te sterven. Men wil de wereld van de iiazi- tyrannie bevrijden, zeggen de Engelsche propagandisten, waar op de kleine man met recht vraagt, waar deze zoogenaamde nczi-tyrannie dan totdusver de Britsche vitale belangen dwars heeft gezeten. Dr. Goebbels wijst in dit ver band verder op de tegenstellin gen, die er bestaan tusschen bet Anglo-Amerikaansohe en het bolsjewistische kamp. Zouden zij in dezen oorlog volkomen wor den beslecht, dan zouden Enge- lant en de Vereenigde Staten aan het eind van den oorlog zich geplaatst zien tegenover een we re'd constellatie, waar zij ver moedelijk niet meer tegen aoge- wassen zouden zijn, nog geheel afgezien daarvan, dat zij in Europa zelf niet de geringste me dezeggenschap meer zouden hebben. De vijand mag het gelooven of niet, zoo schrijft dr. Goebbels, vast staat, dat onze bevol king op dit oogenblik tegenover den oorlog en zijn gruwelijke gevolgen een kalmte en stand vastigheid toont, die meer dan bewondering verdienen. Wan neer onze vijanden dit vandaag niet willen erkennen, zullen zij het morgen moeten inzien. Het heeft in het geheel geen nut ons behalve met de laffe, gemeene methoden van hun zesroover- achtige wijze van oorlogvoeren, ook nog met duistere dreige menten aan te vallen. Op die manier zal men het met ons niet klaar spelen. Men moet wel tot open, eerlijken wapenhandel overgaan. En zouden de Engel schen en Amerikanen storm willen loopen op den Atlantic- wall. dan zouden daar de Duit sche grenadiers tegenover hen staan, die tehuis in de gebieden van den luchtoorlog wellicht have en goed en vrouw en kind verloren hebben. Zij hebben nog een rekening te vereffenen met de kindermoordenaars en woningblokkrakers. Dr. Goebbels onderstreept de talmende houding van alle An gelsaksische tegenstanders van het Rijk in deze „beslissende kwestie van den oorlog", d.w.z. de kwestie van een invasie in het Westen. Zij zijn het welis waar allen eens over de exorbi tante eischen, die zij, bij hun vermeende overwinning over ons, willen doan hooren, doch niemand wil de bloed- en men- schenoffers brengen, om deze militair te innen. Sta'.in ziedt van woede, dat de laffe bende in Louuen en Washington welis waar reusachtige aanspraken doet gelden, doch het den bols jewisten overlaat daarvoor he- tacomben van soldatenlijken te offeren. De vodjes papier, zoo vv- k'p.art dr. Goebbels ten slobe, aie ons de vijand doet toeko men, vinden bii het Duitsche volk slechts koele minachting. Wij hebben onze vijanden door hun gemeene daden leeren ken nen. Wij hebben daar geen mon delinge verklaringen meer bij nocdig. De propagandabluf waarmede zij ons wilden over vallen is als een zeepbel uiteen gespat. Wie naar Duitschland kijkt, ziet slechts kanonnen en geweerloopen, maar geen wan kelmoedige harten. De stem der S.S. Luistert op Zondag 12 December van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der S.S. Uitgezonden wordt een vraag gesprek met den stafchef van de GermaansChe S.S. in Nederland over het onderwerp: „Begunsti gende leden". KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. EN DE LANDSTORM NEDERLAND. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftiid van 1745 iaar kan zich vrijwillig bii de hieronder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tii- dens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, duur der onleiding. extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te bliiven. kunnen dienst nemen bii den Landstorm Nederland of bii het S.S.-Wachtbataülon te Amersfoort Ook vriiwiligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aan melden: zii. die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland toetre den willen, kunnen zich even eens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 iaar. die aanmeldingsoliehtie ziin voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijge steld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een iaar diensttijd ziin geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Ziin schooloolei- dina is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevorderine ziin karakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 11.12.43 1115 uur Arnhem. Café Roval 12.12.43 1115 uur Zwolle. Hotel Giitenbeek. 13.12.43 11—15 uur Groningen. Heerestraat 46. 14.12.43 !9—14 uur Amster dam. Dam 4. 15.12.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout. end onze Volkspartij hebben vastge houden en dat onze buiten'and- sche politiek onveranderd bliift. Berlijn over de Turksche verklaring. Te Berlijn wordt groote aan dacht geschonken aan verkla ringen, die de Turksche minister van buitenlandsche zaken. Mene- mendoziogloe giseravond tegen over vertegenwoordigers der Turksche en der ..geallieerde" pers zou hebben afgelegd. Vol gens een te Berliin beschikbare lezing heeft de minister alle Britsch-Amerikaansche combina ties over het resultaat der be sprekingen van Cairo beant woord door er op te wijzen, dat de Turksche buitenlandsche po litiek voor en na in beginsel on veranderd bliift. Een vraag of Turkije misschien aan den oor log zou gaan deelnemen, noem de Menemendzioaloe ongegrond. Inoenue te Ankara terug. De speciale trein, waarmede president Ismet Inoenue en de minister van buitenlandsche za ken Menemendziogloe uit Ada- na ziin vertrokken, is gistermor gen te Ankara aangekomen. De ambassadeurs van Enge land. van de V. S en van Soviet- Rusland te Ankara, die zich naar Cairo hadden begeven te zelfdertijd als Ismet Inoenue. ziin nog niet teruggekeerd naar het Turksch grondgebied. Werp geen „scherp" tus schen de aardappelschillen E© schier onafzienbare menigte Let landsche arbeide»* demonstreerde Widens een indrukwekkende massa* Letooging in Riga tegen de conferentie ut Moskou welke het Letlandsche volk war. het Bolsjewisme wil uitleveren. Het pa* ooi der massabijeenkomst luidt: Om entwoord aan Moskou is strijd HoHmafWSup(/P«A m BINNENLAND Burgemeesters. -Het Rijks commissariaat deelt mede: De coinmissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft benoemd: drs. G. 'Th. J. Schuerman in Middelburg tot burgemeester van Eetten en Leur. den heer S. J. J. Koning in Apeldoorn tot burgemeester van Heerde. den heer H. Spijkerman in Den Haag tot burgemeester van Ro den, den heer K. H. Brontsema in Holwierde tot burgemeester van Stedum en den gemeente ambtenaar J. L. J. Kronenburg in Nijmegen tot burgemeester van Oeffelt. Bij besluit van den commis saris-generaal voor bestuur en justitie is mr. H. L. 's Jacob met ingang van 23 November 1943 ontslagen als burgemeester van Valburg. Openbaar concert te 's-Gra- venhage. Het Departement van Volksvoorlichting en Kun sten deelt mede, dat op Zondag 12 December a.s. te 11 uur (pre cies) in het kader der kultureele rolzaalbijeenkomsten een concert zal plaats vinden, waaraan mede werking verleenen Herman Krebbers, viool, en Marinus Flip- se, piano. Het programma ver meldt werken van Voormolen (sonate, twee tafereelen uit de lage landen), Badings (caprice), van den Sigtenhorst Meyer (zes gezichten op den Foeji Yarna), Schubert (fantasie), Schurmann (adagio), en Paganini (caprice no. 5, 14, 17, 24). De ingang voor de Rolzaal is op het Binnenhof tegenover het Departement van Waterstaat. De toegang is yrjj voor belangstellenden. DE NIEUWE BONNEN. Voor de komende periode van veertien dagen zijn de bonnen en 52 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aard appelen en tabak naar keuze, terwijl op bon 51 van de toe- slagkaart 2 kg. aardappelen kan worden betrokken. Van de boterbonnen geeft 51A recht op het koopen van een half rantsoen boter en 51B op een half rantsoen margarine. De kinderen tot 21 jaar krijgen bo vendien op elk der bonnen 52A en 52B een half rantsoen mar garine. Deze laatste bonnen blij ven evenals bon 50B. waarop, zooals bekend, een half rant soen bak- en braadvet of mar garine verkrijgbaar is, geldig lot 22 Januari. Daarnaast is voor kinderen tot 4 jaar op bon 4-77 een half rantsoen boter beschikbaar ge steld. Voorts is van de kindervoed- selkaart bon 51A aangewezen voor het koooen van 125 gram gort en bon 51B voor 125 gram rijst of gort en van de versnape- ringenkaart bon 51 voor 100 gram chocolade en bon 52 voor ÏOO gram suikerwerken. Tenslotte zijn van de a'gemee. r>e kaart geldig verklaard de bonnen: 718 en 719 voor bloem, 720 voor 125 gram havermout, 721 voor 125 gram gort, 722 voor 1O0 gram volvette of 40 plus kaas, 723 voor suiker, 724 voor jam, 725 voor koffiesurrogaat en 726 voor vervangingsmiddelen. Voor chocolade en vervan gingsmiddelen wordt op 9 Janua ri een nieuwe bon aangewezen en voor koffiesurrogaat op 23 Januari. TOELICHTING. Voor de periode van 12 tot en met 25 Dec. is voor het koopen van 100 gram volvette, 40 plus. Limburgrche of Hervesche kaac bon „algemeen 722" geldig ver klaard. Op de rantsoenbonnen dienen gedurende deze periode eveneens de vette soorten te worden afgeleverd. Voorts is or elk der bonnen „boter 52A en 52B'' voor personen van 0-21 jaar een aanvullend rantsoen van 125 gram margarine verkrijgbaar. De bonnen „boter 52A en 52B" zijn, evenals bon „boter 50B", waarop zooals reeds is gepu bliceerd 100 gram bak- en braadvet of 125 gram margari ne verkrijgbaar is, geldig tot en met 22 Januari. Voor kinderen van 0-4 jaar is een bijzonder rantsoen van 125 gram boter op bon „reserve 4-77" beschikbaar gesteld. De bonnen „reserve 4-77" zijn tot en met 25 December geldig. Aangezien bon „toeslag 52" van de toeslagkaart voor aard appelen ter verkrijging van een nieuwe kaart moest worden in geleverd, is bon „toeslag 51" voor het koo-pen van de dubbele hoeveelheid, d. i. dus 2 kg. aardappelen geldig verklaard. In sommige boerderijen In den Gel- derschen Achterhoek treft men nog een open haard/uur aan, dat met houtbotsen wordt gestookt CNF/Hertgerlnk/Pax m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1