S)c Sto\dbo\vi (Bou^ant DE CONFERENTIE VAN TEHERAN 35STE JAARGANG N°- 10729 -)AG 7 DECEMBER 1943 Papengracht 32 - Giro 103003 Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveid, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. zegeningen van vrouw .isvrouw heeft het in de- zéér moeilijk. En zij mag huisgenooten verlangen, dat begrijpen en weten deeren! is alleszins verklaarbaar, huisvrouw, - vól van rond te komen met haar om met haar geld het het allernoodigste te koopen! den moed zich ontzinken en moeilijk kan lachen en vroolijk toch tóch is de hoop ■innen gevestigd op de der vrouw. Zij is het, die ■st en allermeest in de ge- ondanks alles, kan lijven stralen een zonne- berusting en blijdschap; it van de vrouw, die ligt blijde toewijding, kan inen houden op het gees- iil, kan in de gezinnen lor alle tegenslag en te- jling heen doen heersóhen ►gewekte levenslust! 'ns wat dr. J. de Vreese in 1935 onder den titel in in huis": £V* zou de crisis vèr zijn op- rtMen veel gelenigd zijn, als nu haar goud „aan den acht"; elk in eigen om- "Js de zorgen niet ver- gd werden, door het eren van de vrouw; gedecimeerd door haar de vrouw, die nog en sterk zijn; en en blij zijn; en die chte, nooit weifelende, kere Voorzienigheid. liefelijk uitbeeldt on- ENfaienschen? Er zijn er ze- sr velen. Maar ze moe- bewust weten. Zij kun- stormten voor drie kwart -en; zij kunnen de wol- oor driékwart verdrijven; d innen bewerken, dat bin- r i zon blijft, wat buiten ook Zij kunnen gelooven, ie man niet meer inziet; i bidden, waar de man lasteren: zij kunnen waar de man wil ver- zij kunnen in 't lij- ilf góudwaarden ontdek- waar de man ze nooit zoeken. Zij kunnen te bieden, buiten welke ensChenkind kan leven, men God vasthouden, nu ie wereld veel loslaat. or (innen bóven de wolken en er is juist niets 'oi elke piloot zal het dan van bovenaf de de wolken te zien schij- niets zóó mooi; -- hoe Side wolken ook wezen, van i ïn bezien, ds HET SLOT-COMMUNIQUÉ jWrer verleende het Eikenloof bil jdderkruii van het IJzeren Kruit Hauptsturmlührer Ham Dorr, iiltandeur in de Mrpantsergrena- Jf diertdivuis .Wiking* C.F.L/O/H/P „DE PLANNEN DER DRIE NATIES AFGESTEMD". Reuter heeft gisteravond den tekst van het communiaué gepu bliceerd betreffende de confe rentie tusschen Roosevelt. Stalin en Churchill. Ter inleiding wordt erop ge wezen. dat de conferentie vier dagen geduurd heeft en in Te heran is gehouden. In deze vier dagen, zoo wordt gezegd, werd de ..gemeenschappelijke politiek vastgelegd en bevestigd". Uit drukking is gegeven, aldus zegt het communiaué. aan .het vaste besluit, dat de drie naties in den oorlog en in den daarop volgen den vrede zullen samenwerken". In Teheran zijn de plannen der drie naties ..ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten" op elkander afgestemd. Omtrent het doel en het tijdstip, waarop de operaties zijn vastgesteld, is vol ledige overeenstemming bereikt. Over de problemen van den tiid na den oorlog zegt het com muniaué. dat ..alle naties klein of groot, opgeroepen worden voor actieve deelneming", voor zoover ..haar bevolking met hart en verstand toegewiid is aan de opheffing der tvrannie. der sla vernij. der onderdrukking en der onverdraagzaamheid, zooals dit bij onze eigen volken het ge val is". Als datum der onderteekening wordt de eerste December opge geven. Economische steun aan Iran- De Sovjet-Unie. de Ver. Sta ten en Engeland hebben, naar Reuter meldt, in Teheran een „verklaring ten opzichte van Iran" afgelegd. Daarin spreken de drie naties hun waardeering uit voor den steun aan haar oor logvoering door Iran. welke be staat in de „vergemakkelijking van het transport van leveran ties uit overzeesche streken naar de Soviet-Unie". De drie naties verklaren zich bereid de regee ring van Iran ..voorzoover dat mogelijk is" economisch te on dersteunen. Tenslotte verklaren de drie regeeringen, dat zii het eens zijn met de Iraneesche regeering in den .wensch" om de onafhanke lijkheid. de souvereiniteit en de territoriale integriteit van Iran te behouden. Een verklaring van Roosevelt. In een verklaring, die Roose velt ter beschikking heeft ge steld van de ..Armv and Navv Journal" wordt als doel der Ver. Staten genoemd: door eensge zindheid der geallieerden alle doelen te bereiken, die in Mos kou aangegeven ziin. Roosevelt spreekt van „één enkel zwaard", dat in ziin kracht alle reserves der geallieerde mogendheden moet samenvatten en van „één enkel verstand" dat eeroeoen is de leiding der operaties te bepa len. In Duitsche politieke kringen wordt juist met het oog od de besluiten der conferentie en die van Teheran erop gewezen, dat kiier de president der Ver. Sta ten verdwaalt in een euphemis- tïschen gedachteneang ten aan zien van het ook doof hem niet meer te bestrijden feit. dat En geland noch den Ver. Staten, maar uitsluitend de Soviet-Unie beslissenden invloed od de vorm geving der militaire en politieke operaties is gegeven. Niet Roo sevelt. die ook in het communi aué over de conferentie van Te heran op de eerste plaats figu reerde. maar Stalin is. naar men in Berliin verklaart, thans de doorslaggevende factor eener politiek, waarvoor de geallieer den nog steeds naar een svnthese zoeken. Wanneer Roosevelt ver der verklaart, dat de tegenstan ders beschikken over een gewel dige macht, geeft men hem in Berliin volkomen gelijk met de verwijzing, dat de waardeschat ting der persoonlijke en mate- rieele mogelijkheden van dezen tegenstander ook den president der Ver. Staten verleidt tot ze kere lichtvaardige prognoses, zooals bijv. deze. dat de „defini tieve onvoorwaardelijke capitu latie" dezer tegenstanders on vermijdelijk is. Wanneer in het over de be sprekingen te Cairo uitgegeven communiaué de onvoorwaarde lijke capitulatie van Japan cate gorisch geëischt werd. is en in Berliin noteert men dit met eenige belangstelling in het communiaué van Teheran, dat in de eerste plaats gewiid is aan het overwinnen van Duitschland, een dergelijke eisch weggelaten. Men iaat daar om welke redenen de laatste oproep aan het Duit sche volk met de bekende ulti matieve eischen achterwege is gelaten, men constateert slechts, dat de Iood der gebeurtenissen den tegenstanders van de landen van het Pact van Drie een voor zichtiger taal raadzaam doet voorkomen, welke ook in het of- ficcieele communiaué over de ontmoeting tusschen Stalin. Roo sevelt en Churchill haar neer slag heeft gevonden. DUIT SC II COMMENTAAR, Ten aanzien van het commu niqué van Teheran neemt men in Duitsche politieke kringen als volgt stelling: Toen de conferentie van Te heran, zooals het D.N.B. reeds op 3 Dec. meldde, op 2 Dec. geslo ten was. gaf Reuter op 8 Dec. eindelijk met een vertraging van 5 dagen het zoo groot aangekon digde en met zoo geheimzinnige aanduidingen vergezeld gaande communiqué. Na een nu reeds ontelbare ma len afgelegde verklaring, dat men het eens is en dat men oor log wil voeren en dat men de Duitsche strijdkrachten wil ver nietigen, komt een aanduiding over het komende tweede front, die evenwel nog vager gehouden is dan in de besluiten van Casa blanca 11 maanden geleden. Op echt huichelachtige wijze spreekt men dan van de groote verant woordelijkheid, die men gevoelt, een vrede tot stand te brengen, die voor vele generaties den gee- sel en den schrik van den oorlog moet verbannen. Het is reeds het hoogtepunt in het vergen van domheid en kortzichtigheid bij de volkeren der wereld, dat men gelooft, te kunnen doen verge ten, hoe deze oorlog door Chur chill en Roosevelt is gemaakt, verklaard en begonnen, en dat men zich ten slotte verbonden heeft met den bloedigsten beul der wereldgeschiedenis en het verschrikkelijkste stelsel, waar toe menschen ooit gedreven zijn: het bolsjewisme. Dna volgen de gebruikelijke woorden der plutocratische agita tie over samenwerking tusschen groote en kleine naties, over den strijd tegen tyrannie en slaver nij, alsmede de verklaring, dat men aan alle volken een welkom toeroept, wanneer zij ertoe zou den besluiten, tot de familie der democratische naties toe te tre den. Een waarlijk op omkooperij gelijkende uitnoodiging. gezien het verraad van Engeland tegen over zijn bedrogen bondgenooten als Polen en Servië, en ten aan zien van den toestand, waarin zich het verraden deel van Ita lië met zijn verraderskoning en Badoglio bevindt. Ten slotte wordt uiting gege ven aan de hoop, dat men met vertrouwen den dag tegemoet ziet, waarop alle volken der we reld in vrijheid kunnen leven. Na dezen typeerenden zin vol gen de handteekeningen van Roosevelt, Stalin en Churchill. Aan het communiqué is een verklaring der drie mogendheden over Iran toegevoegd. Wie nu verwacht, dat de Groote Drie het geplaagde land na den oorlog plechtig vrijheid en onafhanke lijkheid, zelfstandigheid en wel stand zouden garandeeren. die komt bedrogen uit. Het kwam er blijkbaar slechts op aan, de met elkaar in strijd zijnde belangen van Engeland en de Ver. Staten eenerzijds en van de Sowjet-Unie in Iran anderzijds, te behoeden voor een openbaar conflict en een soort wapenstilstand in den belangenstrijd te sluiten. Aan Iran zegt men in een voorbeeldig omschreven vorm als tegenpres taties voor de ellende, den nood en de economische moeilijkhe den. die het land moet verduren, zooveel ondersteuning toe, als bij de „buitengewone behoefte van hun de wereld omvattende mili taire operaties en met het oog op de in de geheele wereld heer- schende schaarschte aan trans portmiddelen, grondstoffen en goederen voor het civiele gebruik mogelijk is". Wat het politieke en staatkundige bestaan van het land na den oorlog betreft, wordt het Salomonsoordeel geveld, dat de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië met de re geering van Iran overeenstem men in den wensch naar handha ving en onafhankelijkheid van het land. In den allerlaatsten zin van deze verklaring heeft Stalin zich blijkbaar bereid getoond, terwijl overal zijn dictie valt te onderscheiden ook het woord „Atlantisch Charta" te laten val len met de koene bewering, dat alle drie te zaïmen met de Iran- sche regeering aan deze beginse len tot dusver zoo voorbeeldig hebben vastgehouden. Het blijft een open vraag, of het aangekondigde manifest aan het Duitsche volk, ten offer ge vallen is aan de oneenigheid van de opstellers, die vijf dagen heb ben noodig ghad om een onschul dig communiqué van hiervoor vermelden inhoud te fabricee- ren. Wellicht heeft men met het oog op de indiscretie van Reuter een ander plan gemaakt ten aan zien van deze voornemens, en ze tot een later tijdstip uitgesteld. Wellicht heeft ook de houding van het Duitsche volk tegenover de terreur-aanvallen der Britscb- Amerikaansche luchtgangsters. aan de gangsterleiders van Te heran de lust ontnomen, zich meer te blameeren dan onvoor waardelijk vereischt is. Hoe zulks ook zij, het spoort der geheimzinnige conferentie in den Orient is voorbij. Het feit van ons vaste besluit, de wapens niet voor de overwinning uit han- ten te leggen, kome wat er ko men mag, en de daden van onze soldaten en van die onzer bond genooten blijven bestaan. OORLOGSARBEÏDS- CONFERENTIE DER DUITSCHE PERS. De Reichsfuehrer SS. en Rijks minister van binnenlandsche zaken Himmler heeft op de oor- logsarbeidsconferentie der Duit sche pers te Weimar een uitvoe rig overzicht gegeven van die binnenlandsche problemen van oorlogvoering en na-oorlogstiid. Op het gebied der binnenland sche veiligheid hébhen de doel bewuste maatregelen ter bestrij ding van de beroepsmisdadigers en tot uitschakeling der a-socia le elementen thans groote uit werking. Zoo geeft de statistiek voor het derde oorlogsjaar het laagste criminaliteitscijfer uit het geheele bestaan van het Duitsche Rijk aan. In het geheele gebied der binnenlandsche veiligheid is er geen enkele factor, die vergele ken kan worden met de binnen landsche Duitsche toestanden in 19171918. Terwijl toen geor ganiseerde politieke en crimi- neele misdadigers het strijdende front en het strijdende binnen land in der rug aanvielen, staat thans het Duitsche thuisfront hecht en gesloten, inwendig be veiligd, aoor beproevingen ge staald en in het bewustzijn, dat het een strijd op leven en dood betreft, achter zijn soldaten. De algemeen gemachtigde voor de tewerkstelling Sauckel, heeft te Weimar gesproken over de taak van de tewerkstelling in het Duitsche Rijk. Sauckel verklaarde inzake de beweringen van de vijandelijke agitatie, dat in den loop der Europeesche geschiedenis alleen door óe kapitalistische mogend heden van het Westen, in het bijzonder door Engeland, men schen zijn gedeporteerd. Daartegenover heeft Duitsch land ncoit ook maar één enke len arbeider gedeporteerd. De naburige volken, die thans naar Duitschland gaan om te werken, zoo zeide Sauckel verder, wor den volledig in de socialistische werkgemeenschap van het Duit sche volk opgenomen en krij gen hun tijdelijk, juridisch nauwkeurig gedefiniered ar beidscontract. Zij krijgen voort3 een volledige sociale verzorging en genieten een omvattende so ciaal-politieke bescherming pre cies zooals de Duitsche arbei der. Het is niet meer dan na tuurlijk, zoo verklaarde Sauckel vervolgens, dat de Europeesche naties, die aan de Duitsche overwinning het behoud van hun bestaan, van hun volksche le ven en van hun cultuur te dan ken hebben, bereid zijn om door bet verschaffen van voldoende werkkrachten tot dezen strijd bü te dragen. LUCHTAANVAL OP SPALATO. Anglo-Amerikaans che vlieger» hebben Zondag opnieuw de ha- J vensiad Spalato aangevallen, waar zij uitsluitend woonwijken troffen. Ontzaglijke verbittering I heerseht over het op denzelfden dag uitgevoerde bombardement I op een dorpskerk, tijdens den kerkdienst, bij Spalato. Van de- zen aanval werden volgens het geen tot dusver is vastgesteld, ruim 200 boeren het slachtoffer, In Noord-Anatolië, dat eind Nov. door een ernstige aard beving werd getroffen, zijn kort geleden in Erbaa door een hevi- gen aardschok volgens de voor- loopige cijfers 550 personen om het leven gekomen, zoo meldt de „Coemhoerijet". In verschillen de dorpen ontstonden scheuren in den bodem. Twee dorpen wer den volkomen verwoest. Afbeelding van den postzegel van 3 et„ welke door het Staatsbedrijf van P.T.T. vanaf 16 Dec. as. In de symbolen-ierle aal worden uitgegeven PTT/Stapf/Pa* BINNENLAND Administratievoorschrift 1943 voor bakkers. De Ned. Staats courant van heden bevat het ad ministratievoorschrift 1943 voor bakkers. Hierin wordt o.m. be paald, dat iedere bakker ver plicht is een administratie te voeren, terwijl aanwijzingen worden gegeven ten aanzien van de samenstelling van deze admi nistratie. In een eerste uitvoe ringsvoorschrift, tevens opgeno men in de Ned. Staatscourant, worden richtlijnen gegeven voor de inrichting der verschillende boeken, registers en staten. Fonds voor de prijspolitiek. In de Ned. Staatscourant van heden is een besluit opgenomen tot vorming van een fonds voor de prijspolitiek, behoorende tot de begrooting van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen. Werp geen „scherp"' tus schen de aardappelschillen

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1