TïNSDAG 24 NOVEMBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10718 den m dit aux: Papengracht 32 - Giro 103003 toon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Scn gedachte voor lezen tijd is een gedachte voor alle l, want zij ligt opgesloten in atholieke geloofsleer, maar jogen die gedachte als spe- J voor dezen tijd be- iwen, omdat er speciaal in K tijd zoo talrijk velen fct en troost uit kunnen put- is de gedachte aan het Jat wij met elkander in ge- [schap kunnen leven, ook al DI onderlinge afstand nog zoo l, ook al kunnen wij van el- R |er niets vernemen, ook al Lad ons fieen enkel natuurlijk nunicatie-middel ten dienste, sucj talrijk velen, die in dezen Mloeten leven ver verwijderd en dierbare, een vader, een of een broer, van wien zij 1 ;n| vernemen, mogen in zich La9gn en weten te beleven de ende en stralende geloofs- nmeluiging, dat zij dien dierbare 6»en helpen en steunen door. 3Ö'el|d en offer 5/rjt is de heerlijke werkebjk- "van de bovennatuurlijke ge- Ou, ,t ischap. ij willen de gemeenschap be- ir al zien in de natuurlijke orde. 68&s lang vóór den oorlog pro- _>erden wij en streefden wij een nieuwe gemeenschap in 'plaats van onze maar al te vidualistische maatschappij. \aar dat wij ons in dezen tijd Val toch eens heel diep moch- bezinnen op de gemeenschap, [wij reeds werkelijk bezitten e bovennatuurlijke orde! 'ij zijn ons dit bezit maar al aak veel te weinig bewust, [ij weten, dat God ons vragen gebed en offer zeker ïoort. God heeft niet gezegd: K»igt en ge hebt kans te zullen krijgen, maar:1 vraagt en gij 11 verkrijgen. n met dat middel van gebed offer kunnen wij steeds in binding staan met onze dier- Èn. Heerlijke werkelijkheid! k zijn boekje „Tob nooit" lijft dr. J. de Vreese: bnze vereeniging blijft voort- faan in ons gebed. Wij pen elkander terug bij God, ia 'bij ons allen is. Wij weien dai gi j al onze wenschen kent voor W ;der onzen. Wij behoeven ner- js bange zorgen voor te heb- i. Wij weten zéker, dat Hij r- L voor èlk der onzen, die wij /pinnen en die wij niet meer /■eiken kunnen of ontmoeten, __Jiet goede doen zal, wat wij 3E» wenschen kunnen, om óns E. led; indien het waarlijk ,]jr hen goed is. Indien het hun Lpft goed zou zijn, dan wen- Jen wij het hun toch immers t niet toe! Hij zal hen in zijn Jbnst bewaren en versterken, rf zal hen trooosten in hun lij- j.j i. Hij zal hun verlangens „bè- 1 woorden", zooals wij zelf het den willen doen. En zoo zal !~r(ir zijn overrijke aanvulling, 2r:e afwezigheid en ons stilzwij- hun niet schadelijk zijn. In- endeel. Het zal hun voordeel ïigen, omwille van de beroo- gen en de offers, die het af- Jj'? ieid ons oplegt. In het ge- i wenschen wij den onzen het - ïrbeste toe, wij sturen het aan p en wij zenden het hun toe den rijken voorraad Gods; wij -r (tmoeten hen weer in den geest [knielen samen neer voor God. n (olang Hij tusschen beiden staat Gj Hij ons samenhoudt, zijn wij Jlet ver vaneen". I,Observer", conservatief Zon. t fesblad, Londen 31 October 1943 l. Wanneer de naties van Euro- f haar nationale leven en haar tureele indemniteit willen louden moeten zij de middelen haar verdediging en haar hivereiniteit aaneensluiten." «cl erp geen „scherp" tus- hen de aardappelschillen DOORBRAAKPOGINGEN DER SOVJETS VERIJDELD DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Dinsdag luidt: „Ten Noordoosten van Kertsj mislukten herhaalde vijandelij ke aanvallen. Op het bruggen hoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr versterk te de vijand gisteren ziin aan vallen. Het kwam tot hevige, den geheelen dag voortdurende ge vechten. tijdens weike alle door braakpogingen der bolsjewisten werden afgeslagen, enkele pene traties door onmiddellijk onder nomen tegenaanvallen werden oogeheven of afgegrendeld. In een penetratie, waarom nog he vig gevochten wordt, vernietig de een gepantserde Duitsche ge vechtsgroep van ongeveer 100 aanvallende viiandeliike pant serwagens er 82. In totaal wer den bii de gisteren gevoerde ge vechten in dit gebied 146 bolsje wistische pantserwagens stukge schoten. Bii Tsjerkassy werden de in onze stellingen binnengedron gen bolsjewisten in een vast beraden tegenaanval weer te ruggeworpen. Ten Westen van Kiew biedt de vijand verbitterd verzet tegen onze tegenaanval len. Na den afweer van talrijke viiandeliike tegenaanvallen gin gen onze divisies opnieuw tot den aanval ever. braken door diep geëcheloneerd vijandelijk verdedigingsstelsel heen en ver nietigden twee vijandelijke re gimenten. Ten Zuidwesten van Gomel werden onze troepen in enkele sectoren als gevolg van den su perieuren vijandeliiken druk op achterwsartsche stellingen te ruggetrokken. Ten Noorden van de stad eindigden zware gevech ten tegen de herhaaldelijk storm- loopende bolsjewisten met een volledig Duitseh afweersucces. In het gebied ten Zuiden van Kritsiew ziin hevige gevechten met eene doorgedrongen vijan delijke gevechtsgroep aan den rtr«<r. Ten Westen van Smolensk hebben de onder opperbevel van generaloberst Heinrici en onder bevel van den generaal der infanterie Völckers staande Süezische 18e uantsergrenadier- divisie. de Würtemberg-Baden- scbee 25ste oantsergrenadierdi- visie. de Würtemberg-Badensche 78ste stormdivMe. de eerste SS- infanteriebrigade 7 (gemotori seerd) en de voor den strijd te land gebruikte deelen van de 18e luchtafweerdivisie in den derden sla? van zeven dagen aan den autoweg van Smolensk een schit __-end afweersucces be haald. 34 Infanteriedivisies en 6 pantserbrigades der bolsjewisten lieoen hier tevergeefs storm op de Duitsche afweerstellingen en leden hierbij weergalooze ver liezen aan menschen en mate riaal. Ten Oosten van Witebsk en m het penetratiegebied van Newel mislukten enkele plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. In een eigen aanvatsoperatie ten Noordwesten van Newel werd de vijand naar het Zuiden terugge worpen. In Zuid Italië viel de vijand op den uitersten linkervleugel met sterke strijdkrachten onze voor ste stellingen ten Noorden van dg rivier de Sangro aan. Talrijke hevige aanvallen werden afge slagen: een plaatselijke penetra tie werd afgegrendeld. Na de onvoorwaardeliike ca pitulatie van de viiandeliike zee vesting Leros heeft nu ook de bezetting van het eiland Samos de wapens neergelegd. Duitsche troepen ziin op het eiland ge land. Een deel van de uit Brit- sche en aan Badoglio onderhoo- rige troepen bestaande bezetting is in de laatste dagen naar het neutrale buitenland gevlucht. De door hun divisiecommandant verlaten troep ter sterkte van ongeveer 6.000 man wordt oo het oogenblik door onze landings formatie ontwapend. Formaties Britsche bommen werpers hebben in de avond uren van gisteren een zwaren terreuraanval ondernomen oo de Rijkshoofdstad. Door het neer werpen van talrijke brisant- en brandbommen ontstonden ver woestingen in verscheidene dee len der stad. Een aantal onver vangbare kunstmonumenten werd vernietigd. De bevolking leed verliezen Andere vijande lijke luchtstrijdkrachten vielen een plaats in het Rijnland aan. In weerwil van bijzonder moei lijke omstandigheden voor den afweer schoot de luchtverdedi ging. voor zoover tot dusver is vastgesteld. 29 viiandeliike bom menwerpers neer". De strijd bij Kief. De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, schrijft in zijn beschouwingen over den toestand: Op het hoofd slagveld van Kief winnen de Duitschers, ondanks hardnekki ger tegenstand der bolsjewisten en ondanks voortdurend ongun stige weersomstandigheden ver der terrein. De Duitsche tegen aanval in het gevechtsgebied ten Westen van Kief bewijst, wan neer men de afzonderlijke opera ties van de formaties van gene- raal-veldmaarschalk von Man- stein tegen elkaar afweegt, hoe zeer de wil van de Duitsche lei ding is hier niet slechts terrein te winnen, doch voor alles de vijandelijke strijdkrachten hier zoo sterk mogelijk te binden. Dit is tot nu toe ook volledig gelukt. Gedeeltelijk zijn de bolsjewisten reeds gedwongen, met het oog op een dreigende Duitsche door braak door het Sovjet-Russische offensieve front, van de verder naar het Noorden aansluitende frontsectoren strijdkrachten weg te halen en deze in het in gevaar verkeerende penetratiegebied in den strijd te brengen. Het moet opmerkelijk genoemd worden, dat de divisies van von Manstein, na het afweren van talrijke vijandelijke tegenaanval len nog onaangetast in hun ge vechtskracht, gisteren opnieuw Voor den stormloop aantraden en opnieuw een diep geëchelonneerd vijandelijk verdedigingsstelsel doorbraken. Zij rukken nog ver der op, en heroverden wederom een vrij groot aantal belangrijke plaatsjes. Terwijl in de gevechtssectoren, die zich verder naar het Noorden bij het slagveld van Kief aan sluiten een verminderende offen sieve actie van de bolsjewisten valt waar te nemen, als gevolg van het onttrekken van strijd krachten, met uitzondering van het gebied ten Zuid-Westen van Gomel, nemen de bolsjewistische inspanningen in de gebieden ten Zuiden van Kief sterk toe. Hier zoeken de bolsjewisten een ont lasting voor hun bedreigden sec tor van Kief. Zoowel in de groote bocht van den Dnjepr als bij Tsjerkassy zijn zij nieuwe groote aanvallen begonnen met een aan zienlijk gebruik van krachten. Het initiatief kwam hun duur te staan. Weliswaar behaalden zij bij Tsjerkassy aanvankelijk suc cessen, doch de spoedig daarop begonnen Duitsche tegenaanval len sloegen hen weer naar hun uitgangsstelingen terug. Op de zelfde wijze verliep een bolsje wistische aanval ten Noorden van Kriwoi Rog, waar de bolsjewisten een pantserslag trachtten te for- ceeren. Dit had tot gevolg dat hun pantsergolven in het gecon centreerde vuur van alle Duit sche afweerwapens ineenstortten en onmiddellijk volgende Duit sche tegenaanvallen een buiten gewoon hoogen prijs aan bloed en materiaal van den vijand eischten; 146 bolsjewistische tanks bleven op het' slagveld lig gen. Al met al kan worden gecon stateerd, dat de bolsjewisten er tot nu toe nog niet in zijn ge slaagd de nieuwe Duitsche maat regelen te niet te doen.' NIEUWE BRITSCHE LUCHT AANVAL OP BERLIJN. In de avonduren van Dinsdag hebben Britsche bommenwer pers opnieuw een terreuraanval op Berlijn ondernomen. In tal rijke wijken werden nieuwe vernielingen aangericht. Daar deze tweede aanval echter ver wacht werd, aldus verneemt het D. N. B., waren bij wijze van voorzorg bijzondere luchtbe schermingsmaatregelen .geno men, zoooat met de toewijding der geheele bevolking onmid dellijk een aanvang kon worden gemaakt met de bestrijding der uitbrekende branden en ook met het bergingswerk. Het weer was voor den afweer wat gunstiger dan den vorigen dag. Reeds vóór zij de kust be reikt hadden, werden de forma ties vijandelijke bommenwerpers door de Duitsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten aangevallen. Volgens de tot dusverre binnen gekomen partieele rapporten is een aanzienlijk aantal vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Omtrent den luchtaanval van den vorigen nacht meldt het D. N. B. nog: Naar de aangerichte verwoes tingen ondubbelzinig bewijzen, gold deze aanval bijna uitslui tend de woonwijken en de tal rijke kunstmonumenten van de Rijkshoofdstad. De verwoestin gen in de dicht bevolkte woon wijken zijn, zooals niet anders te verwachten viel, vrij aanzienlijk en ook het aantal slachtoffers onder de bevolking is helaas hoog. Die slachtoffers zijn bijna uitsluitend vrouwen, ouden van dagen, niet meer dienstplichtige mannen en krijgsgevangenen. Voor die personen was dus in de eerste plaats de terreuraanval van de Britten bestemd, waar van buiten talrijke andere beide- huizen ook de beroemde „Kaiser Wilhelm Gedaechtniskirche" het slachtoffer is géworden. De woonhuizen, schouwburgen, bioscopen, restaurants, kerkelijke en cultuurhistorische bouwwer ken, die door de Britrche bom men verwoest of sterk bescha digd zijn, vormen een lange lijst, maar de Britten kunnen er ze ker van zijn, dat elke gedood e vrouw, elike ziekenhuispatiënt, elk kind en elke man even zorg vuldig geregistreerd wordt, als elk der moedwillig verwoeste gebouwen, dat diende voor ci viele of cultuurhistorische doel einden. DE EILANDEN IN DE EGEiSCHE ZEE. Na het verraad van de aan Ba doglio ondeihoorige Italianen hadden de Engelschen zich in het bezit gesteld van talrijke kleine en groote eilanden van den Do- decanesus en van de Grieksche eilanden. Het bezit van deze eilanden was naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, voor den vijand van niet te on derschatten beteekenis. Van de Zuidelijke punt van den Pelepo- nesus strekt zich" een eerste na tuurlijke versperringsgordel uit, bestaande uit eilander, en lco- pende via Krear naar Bhodos. De ten Noorden hiervan liggen de Grieksche eilanden, de Cy- claden en Sporaden vormen met hun tallooze groote en kleine eilandengroepen een tweede na tuurlijke versperringsgordel voor clen ingang van de Egeisohe Zee. De Sporaden liggen vlak voor de kust van Klein-Azië. De eilan den zijn voor het meerendeel Italiaansch bezit. De Noordelij ke eilandengroep der Sporaden behoort aan Griekenland. Hier toe behoort ook het eiland Sa- mos. Met dit eiland is ook het laatste vijandelijke steunpunt in de Egeisohe Zee van den vijand gezuiverd. Het grootste deel van de En- gelsche bezetting op het eiland Samos was bij het bëgin van den Duitschen aanval op Leros ter versterking van de bezetting al daar derwaarts gezonden en ge raakte in gevangenschap. De rest vluchtte naar het dichtbij gele gen Turkije. Op Samos geraakten meer dan 6.000 aan Badoglio onderhoorige Italianen in volslagen wanorde in Duitsche gevangenschap. Met de 'bewering, dat zij de absolute heerschappij ter zee bezitten, probeeren de Anglo-Aimerikanen in de wereld den indruk te wek ken, dat uit dit zoogenaamde feit de onafwendbare nederlaag van Duitschland automatisch voortvloeit. Wanneer echter de Engelschen, ondanks de belang rijkheid van dit oorlogstooneel en in de buurt van hun groote vlootbases niet in staat zijn ge weest de bezetting van de eilan den en de vernietiging van hun bezettingen te verhindern, dan werpt dit een schril licht op den algemeenen toestand. Het is ken merkend, dat de Engelschen on machtig moesten toezien, hoe de kleine Duitsche vloobmacht hun het eene eiland na het andere ontrukte. Hier deed zich vooral de vernietiging van de vijande lijke scheepsruimte door onzen dapperen Japans dhen bondge noot gevoelen, die de Ameri- kaansche vloot in den Stillen Oceaan vernietigende verliezen heeft toegebracht. Deze zware Amsrikaansche verliezen doen thans ook het Europeesche oor logstooneel hun invloed gel den, nu de Engelsohe smaldee- len in verschillende deelen der wereld de taak van de in den grond geboorde Amerikaansche oorlogsschepen moeten overne men. HERSTEL VAN OUDEN TOESTAND IN LIBANON. Le Chataigneau, de opvolg' van Helleu in Libanon, heeft vc gens een bericht van radio Jen zalem bekend gemaakt, dat de ri geering Riad es Soelh in har functie is hersteld. Emile Edd die door Helleu tot regeeringi chef was benoemd, is weer van zijn functie ontheven. Le Chr taigneau verklaarde voorts, dat de besluiten van het Libaneesche parlement over de grondwetshe. vorming geannuleerd zouden worden, daar zij de oorzaak var de crisis geweest zijn. Te Beiroe verklaart men, aldus radio Jeru zalem, dat met deze bekendma king de toestand van vóór 8 Nor is hersteld. Men verwacht wijz: gingen in de samenstelling vai. de Libaneesche regeering. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deélt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij het hier onder vermelde adres vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of Land storm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landstorm of bij het SS- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche SS-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be- slissena voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- öche Weg.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1