S)e£cicbclve 6ou4o/nt DINSDAG 16 NOVEMBER 1943 I 35STE JAARGANG N°- 10711 ""jureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 e-[elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ^Verbitterde worsteling m. in Dnjepr-bocht p duitsch weermachtsbericht, li Het Duitsche weermaohtsbe- >ioht van Maandagmiddag luidt: 'El „Op de Krim werden ten Nüïóord-Oosten van Kertsj ver- Vjheidene malen herhaalde vijan- [Melijke aanvallen in hevige ge rechten afgeslagen. Li Ten Oosten van Perekop ver- lietigden onderdeelen van het °rtefoemeensche infanterieregiment j~t|8 onder bevel van kapitein Ta- "Kisa in een aanval een vijande- jj'ke compagnie granaatwerpers. 'Aan den benedenloop van den tinjepr vielen Duitsche bergja- r,iers op verrassende wijze van- L'Sit het bruggehoofd Cherson ïan, maakten gevangenen, be taalden buit en sloegen tegen- ianvallen van den vijand af. - In de groote bocht van den ^pnjepr gingen de bolsjewisten lacjnet sterke formaties infanterie sn pantserwagens opnieuw tot „cjlen aanval over. Na een verbit- nsl)erde worsteling werden hier "(doorbraakpogingen ten Zuid- jfcplVesten van Dnjepropetrowsk en ™n|en Noord-Oosten van Kriwoi Rog met zware verliezen voor AMBen vijand verijdeld. Ten Noor den van de stad Kriwoi Rog vowerd een met behulp van supe- ïoiMeure strijdkrachten verkregen penetratie in ons front in een te genaanval opgevangen. Bij deze «oReveo'hten, die met volle kracht i t 'Voortduren, werden 120 bolsje- 3EWK'istische tanks stukgeschoten. In.. Aan het Dnjepr-front werd de ondfian weerszijden van Tsjerkassy 2,;Dver de rivier getrokken vijand pp den anderen oever terugge worpen. jn het gebied van Kief en Sji- w.fcmir werden enkele verloren ge- HACfane plaatsen heroverd. Een msvijandelijke gevechtsgroep werd 3i3|ii teen geslagen. Onze bij Sjito- jnir strijdende troepen werden ")p stellingen ten Westen en Toord-Westen der stad terugge trokken. Ten Zuid-Westen van Gomel verkreeg de vijand na dagen lange gevechten, dié zware ver liezen opleverden, een penetra- AGfie. Vijandelijke cavalerie 2®an'ks probeerden de stad Ret- je.jina in een snelle manoeuvre )00Je veroveren. Zij werden over- uuhoop geschoten. Aan weerszijden _Van Gomel mislukten talrijke aanvallen der bolsjewisten. Ten Westen van -Smolensk hervatten 3"de bolsjewisten met gebruikma king van talrijke infanteriedivi sies en sterke pantserstrijd krachten hur. doorbraakpogin gen. In verbitterde gevechten werden de in verscheidene gol ven aanvallende vijandelijke strijdkrachten afgeslagen, plaat selijke penetraties afgegrendeld en alleen in dezen sector van SEthet front 56 vijandelijke tanks Stukgeschoten. Ten Nóord-Wes- oauten van Smolensk nam de ge vechtsactiviteit iets af. Van 'de (Overige deelen van het Ooste jjuijke front worden alleen nog M "plaatselijke aanvallen van den ktkViiand in het gebied Nevel ge- 'crmeld. ,De 12e en 17e luchtafweerdi- ïsie van de luchtmacht hebben door hun voorbeeldig optreden en hun onvermoeibaar ingrij- en in de gevechten t-e land aan e monding van dè Ssosh en in de bocht van den Dnjepr een belangrijk aandeel in de hier behaalde afweersuocessen. Aan het Zuid-Italiaansohe front heers-ehte gisteren slechts activiteit van artillerie en ver kenners. In de Golf van Fiume zyn. in samenwerking met for maties van de marine, troepen Van het leger op de door benden bezette eilanden O'lak, Gherso en Lussino aan land gegaan. Op energieke wijze werd het vijan delijke verzet gebroken en wer den de eilanden ibez-et. Talrijke gevangenen en buit vielen in on ze handen. Lichte vlootstrijd- Krachten brachten verscheidene vaartuigen op, waarmede dee- en van den vijand probeerden bnakamea, I bÜ De luchtmacht schoot boven het Oostelijke deel van de Mid- dellan-dsche Zee vijf vijandelij ke vliegtuigen neer. Een Duitsche duikfoootjager braoht in de Egeische Zee een vijandelijke duikboot tot zinken en braoht gevangenen mee." de strijd ten westen van kiew. De a. n. P.-correspondent te Berlijn meldt. Na den val van- Kte-w, die het het foode leger in het bezit van een nieuw steunpunt op den linkeroever van den Dnjepr bracht, hebben de bolsjewisten thans ruim een week lang ook op andere punten van het front geconcentreerde aanvallen on dernomen, doch zij zijn er ner gens in geslaagd noemenswaar dige wijzigingen in de frontlinies te bren-gen. Slechts ten Westen van Kiew hebben de Sovjet-Russische aan vallen. die met een groote over macht werden ondernomen en waarbij opvallend veel van ca- vallerie -gebruik werd gemaakt, terreinwinst kunnen opleveren. Nadat bij Kiew het front door den aanhoudenden druk van het roode leger over een breedte van ongeveer tachtig kilometer was ingedeukt, hebben de bolsje wisten van dezen saillant uit, die geleidelijk verbreed werd, aan vallen ondernomen, die ten deele op hardnek-kigen Duitschen te genstand stuitten, ten deele tot resultaat had-den, dat voorname lijk in Westelijke richting eenig terrein kon worden gewonnen. De aldus door de Sovjet-Russen veroverde vrij smalle terrein- strook kon ondanks alle daartoe ondernomen pogingen tot dusver niet verbreed worden, daar de D-uiischers aan weerszijden een hechten verdedigin-gsmuur heb ben opgetrokken. Al hun aan vallen ondernemen de bolsje wisten thans met geconcentreer de krachten in de diepte van de door hen gev-ormiden zak, waar bij zij inmiddels Sjitomir heb ben bereikt. Het is echter duidelijk, dat de aldus vrij ver opgerukte spits der Sovjet-Russische troepen voortdurend in de flanken be dreigd wordt door de Duitschers, die herhaaldelijk vooral van het Zuiden uit, tot tegenaanvallen ■overgaan. Met het ook daarop is het voor de bolsjewisten noodza kelijk de saillant, van waaruit zij hun aanvallen ondernemen, naar de zijden te verbreed-en, alvo rens haar in de diepte te kun nen vergrooten. Hiermede in verband moeten wel de aanvallen worden ge bracht, welke de bolsjewisten aan weerszijden van Kiew heb ben ondernomen, klaarblijkelijk met het doel de verbinding over den Dnjepr met de aan deze zij de liggende bruggehoofüen tot stand te brengen. Deze aanvallen hebben tot dusver geen succes gehad. De Sovjet-Russische aan vallen zijn er blijkbaar op ge richt de Duitschers nergens tot rust te laten komen en daarom worden de aanvallen dan hier, dan daar herhaald. De laatste dagen zijn deze aan vallen hoofdzakelijk geconcen treerd op het deel van het front tusschen Kiew en Newel. Waar schijnlijk willen de bolsjewisten er alles op zetten om nog voor bet invallen van den winter ook hier op den linkeroever van den Dnjepr over een of meer gunsti ge uitgangsposities voor verdere operaties te beschikken en, tege lijkertijd hun. troepen ten Wes ten van Kiew te ontlasten. Door de voortdurende verlenging van het zwaartepunt der aanvallen is het, naar van Duitsche zijde verklaard wordt, niet altijd te vermijden, dat de bolsjewisten de Duitsche linies hier of daar •binnendringen, daar het lange front betrekkelijk dun met troe pen bezet is en het altijd eenigen tijd duurt voor de reserves op dé bedreigde plaat» ahn aange k-omen. Meestentijds slaagt men erin den stoot snel op te vangen en tot een doorbraak der bolsje wisten is het, naar men steeds weer te Berlijn doet uitkomen, nog geen enkele maal in den loop van het Sovjet-Russische zomeroffenisief gekomen. DE SOVJET-UNIE EN DE POLEN, Naar de ..New York Times" uit Mexico-Citv meldt, heeft de Sovjetambassadeur. Oemanskv. in een rede voor leden der Mexi- caansche regeerine en vooraan staande personen uit Mexicaan- sche militaire en financieele kringen laten doorschemeren, dat Moskou vastbesloten is. het deel van Polen, dat in September 1939 door de Sovjet-Unie bezet werd. voor altijd te behouden. De correspondent der ..New York Times" schrijft, dat Oemanskv het volgende zeide: ..Volgens de berekeningen van zekere commentatoren ziin de Sovjettroepen tot voorbij Kief opgerukt en ongeveer 145 kilo meter van de oude Westgrens der Sovjet-Unie verwijderd. Ik wenschte dat het zoo was. maar helaas moet ik u mededeelen. dat wii nog ongeveer 450 kilome ter in dezelfde richting moeien afleggen om onze grens met Po len te bereiken". Volgens een door de „Dagens Nvheter" geoubliceerd bericht van United Press heeft de ver klaring van Oemanskv veel oo- zien gebaard in Washington. Het is. aldus het bericht. ann geen twiifel onderhevig, dat Oemans kv ziin verklaring, zoo kort na de conferentie te Moskou, heeft afgelegd on aan wii zinrf van het Kremlin. Toen men Oemanskv later vroeg, ziin woorden toe te lichten, zeide hii: ..De Soviet Unie heeft s-lechts één grens met Polen, zoodat miin woorden vol komen duidelük moeten ziin". DE LUCHTAANVAL OP SOFIA De middag'bladen van Sofia publi-ceeren op -prominente plaats berichten over een luchtaanval op Sofia. De Bulgaarsche minis- raad is bijeengekomen in een korte zitting, waarin de maat regelen be prokcn werden, wel ke" na den Anglo-Amerikaan- schen. aanval op Sofia zijn geno men. Het repeerin-gsbl ad ,,Dnes" meldt, dat de aanval is uitge voerd door ongeveer 13-0 Anglo- Amerikaans-che vliegtuigen, die ongeveer 2-00 bommen hebben neergeworpen. Het is kenmer kend, dat de bomimen steeds niet militaire doelen hebben getrof fen en dat alleen dé burgerbe volking in de stad werd -getrof fen. HET CONFLICT IN LIBANON De zenders van het Nabije Oos ten mei-den, dat de toestand in Beiroet slechter is geworden. F-mile Edde probeert sinds drie dagen tevergeefs een regeering te vormen, daar de leidende po litici weigeren er aan deel te nemen. Gemeld wordt dat Fran- sche troepen het vuur hebben geopend op -demonstreerende me nigten en dat het tot nieuwe rel letjes is gekomen. Een aantal vróuwen en kinderen is om het leven gekomen. HERTOG VAN GLOUCESTER G. G. VAN AUSTRALIë. Naar de Engelsche nieuws dienst uit Canberra meldt, heeft ministerpresident Curtin mede gedeeld, dat de Hertog van Gloucester is benoemd tot gou verneur-generaal van Australië. Naar de Engelsche nieuws dienst -uit Cairo meldt, heeft ko ning Faroek van Egypte Maan dag een auto-ongeluk gehad. De koning heeft daarbij verwon dingen opgeloopen. Naar de Britsche berichten dienst meldt, is in Sierra Leone de totdusver grootste diamant van de wereld gevonden. Deze diamant van. 530 karaat is de eerste steen, die in West-Afrika gevonden, la i BINNENLAND Gebruikte huishoud- en am- bachtsnaaimachiues, Met in gang van Maandag j.l. is het een ieder verboden gebruikte huis houd- en ambachtsnaaimachines te koop te vragen, te koop aan te bieden, te koopen, te verkoopen of af te leveren. Echter is toe- festaan hette koop vragen, te oop aanbieden, koopen, verkoo pen of afleveren van evenge- noemde machines van, respectie velijk aan erkende handelaren. Voor bijzonderheden zie men de officieele publicatie. Levensmiddelenafvallen en de melk voorziening. In 60 van de belangrijkste gemeenten in ons land, die te zamen 4.5 millioen inwoners tellen, worden per week 5000 ton levensmiddelenafvallen ingezameld. Dus wordt per hoofd der bevolking ongeveer één kg. per week ingezameld. Eén opha ler verzamelt per week gemid deld 2H ton levensmiddelenaf vallen. Het meerendeel hiervan bestaat uit aardappelschillen, die naar de koeienmagen verhuizen. Dat leger van nijvere ophalers doet uitstekend werk, want met de aardappelschillen, die zij ver zamelen, worden de koeien ge voed, die gehouden worden in de nabijheid van de groote steden juist waar dit het meest noo- dig is. De ophalers zelf zijn er ook mee geholpen, want zij zijn voor een groot deel gekozen uit vroe gere werkloozen. Een deel van hen kan door invaliditeit geen ander werk verrichten. Als de huisvrouw indien zij de aardappelen niet in de schil kookt dus zorgvuldig de schil len -bewaart, ze gescheiden houdt van de groente-afvallen en er voor zorgt, dat er geen scherpe voorwerpen tusschen belanden, doet ze in alle opzichten goed werk. Zij -helpt er aan mee, dat de melkvoorziening van de groo te ster'en verzekerd blijft en zij geeft werk aan een groot aantal ophalers. Dus: zorg voor den ophaler en gij zorgt voor de melkvoorzie ning! Gemengde Berichten Portefeuille met f 6000 gesto- len. Een groentenboer uit Ber gen kwam dezer dagen on het nolitiebureau te Alkmaar aan gifte doen. dat hii van ziin por tefeuille met 6000 was beroofd. Hii wist niet waar en hoe het kon ziin gebeurd, maar hii was niet geheel nuchter en de Doiitie vond het den ook verstandig hem maar tiideliik op te bergen. In- tusschen trok de recherche er oo uit en zii kwam al spoedig te weten, dat de groentenhandelaar met een viertal toevallige ken nissen eenige café's had bezocht. De vrienden werden van hun bed gelicht en bleken nog in het Werp geen „scherp" tus schen de aardappelschillen bezit te ziin van 4200. welke zii hadden gedeeld. Vermoede- kiil is de rest van het geld dien avond ODgemaakt. Nadat eenige café's waren bezocht, hebben een 28-iarige chauffeur en een 26-iarige cementwerker den groentenhandelaar in een stille straat beroofd: twee anderen hadden od den uitkijk gestaan. Een vreemdsoortige dame. In den loop der vorige week kwam in 'n tweetal bloemenwin kels te Hilversum een dame bin nen. die in beide gevallen een bruidsbouauet met toebehooren bestelde, welke Donderdag j.l. moesten worden afgeleverd aan twee verschillende adressen, welke zii oDgaf Hier bleek men bii het bezorgen niets van een bestelling te weten, terwiil zelfs in de geheele buurt geen bruiloft was. Aangezien de winkeliers de schade der gemaakte onkosten droegen, hebben zii van het zon derlinge gedrag dezer „cliënte" aangifte gedaan, temeer daar het niet onwaarschijnlijk is. dat de dame deze ..graonen" elders her haalt. Dertig balen tabak gestolen en weer terecht. In het begin van de vorige week werden 's nachts uit een Veem op de Zoutkeets gracht te A'dam niet minder dan dertig balen tabak gestolen. Het politieonderzoek bracht aan het licht, dat juist de beste kwalitei ten waren ontvreemd en dat de ze zorgvuldig uit de overige bal len waren uitgezocht. Ook de wij ze, waarop de dieven zich toegang 'hadden verschaft, wees erop, dat er insiders aan het werk waren gewgest. De beide bewakers, die dien nacht dienst hadden gehad. werden verdacht, meer van den diefstal te weten en toen bleek, dat een hunner zich op een avond naar een café in den Zand hoek begaf, welke eigenaar als inbreker bekend staat, ging de recherche tot arrestatie van de twee bewakers over. Zij ontken den halsstarig, maar bij huiszoe king bleek, dat de heeren ver bo ven hun stand leefden. Nadat nog meer bewijsmateriaal tegen hen was bijeengebracht, vielen de beide arrestanten tenslotte door de mand en bekenden, dat zij den bovenbedoelden caféhouder en diens broer, de B. geheeten, be hulpzaam waren geweest bij het plegen van de inbraak. Zij deel den de recherche tevens mede, waarheen de tabak waarschijn lijk was vervoerd en na een lang speuren deden Zaterdagmiddag een hoofdinspecteur en vier re chercheurs een inval in een per- veel in den Zandhoek, waar de heele partij nog werd aangetrof fen. Tegelijkertijd werden de ge broeders de B. .en de man. in wiens huis de tabak was opge slagen, gearresteerd. Strijd om do Volturno-moerassen Terwijl een deel van den stoottroep onder het zicht van den vijand over de zwaar beschadigde brug trek^ houden aan gen® zijde van den oever andere kameraden met machine- geweroro de waoht om eventueele vijandelijke aanvallen af te wereo PK Lüthfle/O/H/P «n

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1