IW Buitenland: Me. H. Gr.if2. Leiden: Red. Stntf en Sport 1 M. Zondcrop. Leiden: Red. Omgeving: L. Roozcn, Leiden: Red. Letteeea en Kunet: I r. Schneiders. LeidenveeantwQordelJfk none de ndvertentien: C. de Heiden. Leidem VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 713 Nov. van 17 tot 7.45 uur. MAANSTANDEN. Woensd. 10.11: 6.21 ond., 17.46 on Dond. 11.11: 7.38 onder, 18.11 op. Vryd. 12.11: 8.53 onder. 18.40 op (Vol) REDE VAN CHURCHILL. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft Churchill gis teren op het jaarlijksche banket van den lord mayor in Mansion- house het woord gevoerd. Churchill zeide o.m., dat hij geen reden had om wijziging te brengen in zijn verklaring van November 1940, volgens welke Engeland den strijd nooit zou op geven, zoolang de Duitschers nog in de door hen bezette landen stonden. Bij alle operaties te land, ter zee en in de lucht heeft Groot- Brittanië, zoo verklaarde Chur chill verder, het grootste aandeel gehad en den duurten prijs be taald. Toch bracht hij ook dank en waardeering aan de hoofd- strijdkrachëen der Ver. Staten, de Australiërs en Nieuw-Zeelan- ders, waar zij in den strijd zijn gekomen. Spr. beloofde den bol sjewisten, dat Engeland en de Ver. Staten ook verder alles zul len doen om hun strijdkrachten over den Oceaan aan te voeren, opdat zij in den strijd kunnen warden gebracht tegen den vij and. Hij verklaarde hierbij, dat het zijn opvatting was, dat de Engelsch-Almerikaansche lucht aanvallen op Duitschland een van de voornaamste reden vor men voor de successen der geal lieerden. In verband met de ver liezen der Sovjet-Unie richtte hij een groet tot de Sovjetlegers en Stalin: „Wij allen", zoo zeide hij hierbij o.a., ..zijn geestdriftig over het succes der Moskousche con ferentie". De conferentie heeft den Sovjets doen gevoelen, dat het de oprechte wensch is van Engeland en de Ver. Staten om dezen oorlog met de Sovjet-Unie tot het einde toe uit te vechten en later met haar samen te wer ken „ten behoeve van den weder opbouw". Spr. heeft de hoop niet opgegeven, dat eens de mogelijk heid zal bestaan voor een bijeen komst der leidende mannen der drie regeeringen. Dwaas noemde Churchill het, wanneer de geal lieerden hun plannen en hande lingen zouden opbouwen op de kans op een spoedige ineenstor ting van Duitschland. De veld tocht in 1944 zal zeer hard zijn en voor de Westelijke geallieer den den aan menschenlevens kostbaarsten strijd, dien zij ooit uitgevochten hebben. „Bovendien", zoo zeide hij, „mogen wij de mogelijkheid van een nieuwen vorm van aanval op ons eiland niet uitsluiten. Wij hebben vele maanden lang met gespannen aandacht ieder teeken van voorbereiding van een derge- lijken aanval waargenomen". Het is, zoo ging hij voort, in ieder ge val geen tijd om slapper te wor den met de voorzichtigheidsmaat regelen of de civiele hulpdiens ten op eenigerlei wijze te ontbin den. Engeland moet met nooit ver slappende en onophoudelijke energie iedere vluchtige minuut, die het nog geschonken is, optre den. Het behalen van de over winning brengt verdere geweldi ge plichten met zich mede, die in de practisdhe werkelijkheid moeten worden omgezet. Men moet thans reeds plannen opstel len, opdat op een overwinning geen verwarring en chaos recht streeks volgen. De Britsche re geering moet bovendien reeds thans een geweldig, practisch uit voerbaar geheel van plannen ter hand nemen om in de jaren na den oorlog allen menschen, eten, werk en woning te verzekeren. 1944 is voor de Ver. Staten een verkiezingsjaar. Het is voor alle Britten en Amerikanen de hoog ste plicht, dat gemeenschapsge voel te behouden, dat in de ge hele Engelsch sprekende wereld kan worden aangetroffen. Wan neer in het eene of andere land dingen gezegd worden, die provo- ceeren, indiscreet of zelfs kwaad willig en onwaar zijn, dan mag daarop geen geprikkeld antwoord gegeven worden. Van de broe derlijke gemeenschap van Groot- Brittannië en de Ver. Staten is het lot van den oorlog afhanke lijk. BULGAARSCHE PREMIER EN MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN BIJ DEN FUEHRER. De Fuehrer heeft op 5 Novem ber 1943 den Bulgaarschen mi nister-president Bojilof en den Bulgaarschen minister van bui- tenlandsche zaken Sjisjmanof voor een uitvoerige bespreking over alle kwesties, die voor Duitschland en Bulgarije van belang zijn. ontvangen. De be spreking bij den Fuehrer, waar aan van Duitsche zijde werd deelgenomen door den minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, generaal-veldmaar- schalk Keitel en generaal Jodl, verliep in den geest van de har- teliike overeenstemming en van de beproefde traditioneele vriendschap. Na de ontvangst bij den Fuehrer waren de Bulgaarsche minister-president erf de Bul gaarsche minister van buiten landsche zaken de gasten van den minister van buitenlandsche zaken van Ribbentrop. De vriendschappelijke bespreking werd hier voortgezet en des avonds beëindigd. HET OPRUIMÏNGSWERK IN VATICAANSTAD. De opruimingswerkzaamheden in Vaticaanstad zijn volgens een bericht in de „Osservatore Ro mano'' Maandag in vollen om vang begonnen. Bijzonder groot ziin volgens het blad de moeilijk heden bii de mozaiekfabriek en bij het paleis van den gouver- seur. waarin ook talrijke kan- toorvertrekken en verschillende ambtswoningen vernield zijn. Alle vensters aan de zijde van den St. Pieter zijn vernield, evenals die van het groote mar meren ontvangstgebouw van het station. Uiterst smartelijk noemt de ..Osservatore Romano" het verlies van het beroemde ..gouden venster" van Bernini in de St. Pieter. dat van het kost baarste albast vervaardigd was. LrUT.-GF.NF.RAAL. SAKOERADA OMGEKOMEN. Naar Domei meldt, heeft de transportafdeeling van het Ja- pansche ministerie van oorlog Maandag bekend gemaakt, dat luitenant-generaal Takesji Sa- koerada bij een vliegtuigongeluk op 10 September is omgekomen, toen hij zich op de terugreis be vond uit de Zuidelijke gebieden voor het overnemen van een nieuwen post in Japan. Giraud afgetreden. Naar Reuter meldt, is gene raal Giraud afgetreden uit de presidentuur van het Fransche dissidentencomité. BINNENLAND BIJNA EEN KWART MILLIOEN VOOR WINTERHULP. In de periode van 25 tot en met 30 October heeft ons volk een bedrag van 238.740,42 voor onze minder bedeelde volksge- nooten aan winterhulp geofferd. Hierbij is niet inbegrepen de opbrengst van de in bedoelde pe riode gehouden collecte, zoodat deze som wel een heel mooi be wijs is van de offerzin van ons voik. Verkoopverbod accumulatoren. Ingevolge een in de Staatscou rant van 9 November 1943 opge nomen bekendmaking is het be staande koop-, verkoop- en afle veringsverbod voor accumulato ren en accumulatorenbatterijen van meer dan 30 ampere-uren met ingang van genoemden da tum uitgebreid tot alle accu mulatoren en accumulatorenbat terijen, dus ongeacht de capaci teit, en tevens tot accumulator platen. Voortaan zal dus voor het koopen, verkoopen en afleveren van alle accu's een vergunning, afgegeven door of namens den directeur van het bureau voor de metalenverwerkende industrie. Riouwstraat 182 te 's-Gravenha- ge, noodig zijn, behalve voor in stallateurs. Als zoodanig zal gel den een vergunning, afgegeven door de districtsinspecteurs der rijksverkeersinspectie. Gemengde Berichten Onder den trein. De 67-ja rige C. A. K., wonende in Rotter dam, sprong gisteren om onge veer kwart voor zes op den tree plank van een reeds in beweging zijnden trein, die van het Hol- landsche Spoor te Den Haag in de richting Rotterdam vertrok. Hij trachtte het portier te openen, doch kwam te vallen en geraakte onder den trein. Hij was op slag dood. Voorwerpen uit schiettent ge stolen. Uit een schiettent van de kermis die thans op het Vree burg te Utrecht wordt gehouden, zijn alle voor prijzen bestemde voorwerpen ontvreemd. De poli tie heeft de daders, een vijftal knapen, gearresteerd. Zij hadden de gestolen voorwerpen verkocht en de opbrengst met bioscoopbe zoek en andere liefhebberijen op gemaakt. SPORT NEDERL. SPORT IN DUITSCHLAND. Zondag 14 November belooft den Nederlanders in Duitschland een wel zeer uitgebreid sport programma, waarbij de zwaarte punten in Berlijn en Leipzig lig gen. In Berlijn wordt een grootsdh internationaal sportfeest gehou den, bestaande uit een wandel tocht over 15 km., athletiekwed- strijden, en wel: een boschloop over 6 km. 1500 meter hardloo- pen, een estafette over 10 x 200 ■meter, touwtrekken en twee voetbalwedstrijden, waarbij de wedstrijd tusschen de Nederland- sche combinatie Groot-Berlijn en de Vlaamsche combinatie Groot- Eerlijn hét hoogtepunt vormt. Tal van sportautoriteiten en anderen gasten zullen deze da gen bijwonen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat voor de eerste maal bij een buitenlandsch sportfeest in Duitschland de voetbalwed strijden geleid zullen worden door officieele Duitsche N. S. R. L. scheidsrechters. Ook in Leipzig wordt een in ternationale voetbalwedstrijd ge houden en wel tusschen de Ne- derlandsohe combinatie Leipzig en de Fransche combinatie Leip zig. Deze wedstrijd zal in de Messe-stadt weer veel belang stelling trekken. Men is uiter mate benieuwd naar het resul taat, temeer daar thans vaststaat dat de Nederlandsche combinatie Groot-Berlijn Zondag 28 No vember in Leipzig tegen dezelf de Fransche combinatie, welke zeer sterk moet zijn. zal spelen. Niet alleen in Berlijn en Leip zig zullen de Nederlanders Zon dag a.s. aan internationale voet balwedstrijden deelnemen, doch ook in Dresden komen onze landgenooten in het veld tegen Vlamingen, Franschen en Tsje chen. In Dresden wordt op het Sportlust-terrein een vier-lan- den-tournooi gehouden, waarbij SINTERKLAAS. Gooi wat in mijn schoentje. Ja. de Sint wil wel. Maar.al die duizenden verlangende kin dergezichtjes en de zorgen van hun oudersMaar helnt u de Sint en werkt mede aan de SDeelgoedinzameling van den Jeugdstorm. Even een brief kaartje en het wordt gehaald. Adressen o.a.: Alphen a. d. Riin: Hooge Riindiik A 209. Hazers- woude: Leiden: Hooglandsche Kerkeracht 24, Leiden: Woerden: Leeuwerikstraat 26. Woerden. de Nederlanders des ochtends te gen de Tsjechen spelen en des middags in de finale der win naars of verliezers tegen Vlaan>- deren of Frankrijk. VOETBAL. Uitslagen afd. Lei den N.V.B. van 7 Nov.: 1ste kl. A: Alp'i. Boys IUVS 4 14. 2de kl B.: VVSB 4—Docos 4 2—6 Jun. A 2de kl.: Rouwkoop WSB 3—5. DAMMEN. Het Leidsch kam pioenschap. De eerste helft van het touxnooi is achter den rug en de spanning belooft nu met elke ronde toe te nemen. Wel hebben Pronk en P. Olivier de leiding, resp. met 8 en 7 pun ten, doch aan een voorspelling durven wij ons niet te wagen. Ongetwijfeld zal de kampioen van het vorige jaar, Wim Huis man, die vorige week verloor van W. F. Olivier en die in de 8ste ronde nog tegen Pronk uit komen moet, er alles opzetten hem van de eerste plaats te wip pen. Ook zullen bekwame spe lers als v. Steenbergen, W. F. Olivier en Optendrees nog wel een woordje meespreken. De uitslagen uit de 6de ronde luiden: Hoofdklasse; W. Huis manW. F. Olivier 02; v. d. Wijngaardv. Steenbergen 02 LaterveerP. Olivier 0—2; Uit- tenbogaardStavleu 11. 1ste klasse: VoorkampTol 20; J. HuismanSch. den Bezemer 02; E. Wassenaarde Vink 02. 2de klasse: Teunissen Schimmel 2-0: N. Wassenaar v. d. Putten 20. De competitie. L. D. V. speelde in Den Haag tegen R. D. G. (kam.nioen 1942). En behaal de een 1010 gelijkspel. Zater dag a.s. te 4 uur wordt in het Raedthuis te Leiden, de laatste competitiewedstrijd gespeeld en wel tegen D. I. O. (Den Haag), welke de tweede plaats bezet, mocht L. D. V. er in slagen de zen zeer belangrijken wedstrijd te winnen, dan is zij tevens kampioen Hoofdklasse. Het tien tal voor Zaterdag ziet er als volgt uit: 1. Huisman, 2. Sleg- temhorst, 3. Heemskerk, 4. Klin kenberg, 5. V. Steenbergen. 6. Pronk, 7. Wortman. 8. Zaalberg. 9. Optendre.es. 10. Uitenbogaardt. BRIDGE. Viertallen competitie N. B. B. De uitslagen der 6e ronde zijn: Hoofdklasse: team Laken wint van team Van Win- gen met 49 p.; De Graaf wint van Prins met 14 p.; Hins wint van Van der Ploeg met 30 p.; Thoolen gelijk tegen Vrijenhoek 4 p. ten gunste van Vrijenhoek. Ie klasse A: Van der Burg wint van mevr. Van Ingen Schenau met 16 p.; Mol wint van Smit met 7 p. Ie klasse B: mevr. Vis ser wint van Keunen met 44 p.; Zandbergen gelijk tegen Been, 3 p. ten gunste van Been; Rijnben de wint van Bleuzé met 14 p. O» werkend* vrouw In Nederland. Vrouwen op de boerderij O/H/Pa* m RECHTSZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. Omdat hij op Oudejaarsavond zoo graag radio- muziek wilde hooren, had de 32- jarige chauffeur D. A. S. te L e i- d e n verbinding met een lood kabel gemaakt met de stekker bus der radiostributie. Hierdoor ontstond echter hevige storing. Wegens diefstal van toonfrequen- tie-energie heeft S. terecht ge staan en de officier vorderde een maand gevangenisstraf. De recht bank heeft in deze zaak een na der onderzoek gelast, waarbij moet worden nagegaan, wat toonfrequentie-energie is, onder welke wettelijke bepaling deze diefstal kan worden gerangschikt, en of genoemde energie kan wor den weggenomen. Uit de eiland-etalage van een schoenmagazijn aan de Haarlem merstraat te Leiden had W. J. v. d. W. te L e i d e n 5 paar hee renschoenen en 28 halve paren damesschoenen gestolen, toen hij de etalage open brak. Waar ver dachte reeds vijfmaal is veroor deeld. vorderde de officier acht maanden gevangenisstraf, waar toe de rechtbank hem heeft ver oordeeld. Terwijl de bewoners afwe zig waren, hadden de 20-jarige wever W. F. W. en 22 jarige chauffeur W. F. M. te L e i d e n, thans gedetineerd, inbraak ge pleegd in de woning van R. R. J. v. Straten aan de Koninginne- laan. Een stofzuiger en mantel werden gestolen. Tegen verdach ten luidde de eisch tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, waartoe de rechtbank heeft veroordeeld. Terzake zware mishandeling heeft terecht gestaan A. van L. uit Leiden, die van E. twee maal had aangevallen, toen deze met de vroegere verloofde van v. L. wandelde. Tegen van L. vor derde de officier 50 boete subs 25 dagen hechtenis. De rechtbank heeft 50 boete subs 25 dagen hechtenis opgelegd en toewijzing der civiele vordering tot een be drag van 65. Zware straffen voor landbouwers De Zutphensohe tuchtrechter heeft twee landbouwers, die te weinig melk hadden afgeleverd aan de fabriek, kaas hadden ge maakt en boter hadden gekarnd, gestraft o.m. met onttrekking van vee uit hun bedrijf. Een hun ner, G. A. Diesveld uit Keyen- burg, gem. Hengelo (G.), had 11 kg. kaas in voorraad gehad, r.aar hij zei, voor eigen gebruik. De inlichtingen, die de tucht rechter over dezen man had, waren van dien aard, dat zijn verklaringen weinig vertrouwen wekten. „Door die kaasmakerij beroof je den stedeling van vet en melk, en dat zullen we je inpeperen" waarschuwde de tuchtrechter. Conform den eisch van den ambtenaar strafte hij den landbouwer met verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen kaas, het verplichte af leveren van een rund aan het bedrijfschap van vee en vleesch in Dep Haag en een boete van 100.—. G. van Dam te Ermelo, die in het laatst van April pas een boete van 150.had gehad wegens het afleveren van te weinig melk, was in Juli op nieuw betrapt dat hij zelf karn de en te weinig melk aan de fa briek bracht. Hij kreeg een boete van 50.terwijl ook hij een rund aan het bedrijfschap zal moeten afstaan. Via vervalschingen 46.000 k.g. tarwe in den zwarten handel gebracht. De rechtbank te Amsterdam heeft den fouragehandelaar C. Groeneveld te Uithoorn, die be stelbriefjes van landbouwers had vervalscht en op deze wijze 46.000 kg. zaaitarwe van den L. T. B. had. los gekregen en in den zwarten handel had gebracht, wegens valsehheid in geschrifte subs, oplichting veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De Officier van Justitie had zes maanden geëisdht. LITURGIE DONDERDAG 11 Nov. Mis v. d. H. Martinus. Bisschop en Be lijder: Statuit. 2e gebed v. h. oc taaf v. d. H. Willibrordus; 3e v. d. H. Menna, Martelaar; 4e voor den vrede. Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Wit.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2