'Ia l ^WOENSDAG 10 NOVEMBER 1943 r een »n gr. enen, goe- oude TEN oor. 382 ^«Bureaus; Papeiigracfat 32 - Giro 103093 ires; Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 dag. S383 35STE JAARGANG Na 10706 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De Godsdienst an RK,' Ihet leven Godsdienst is niet een deel van tl Ihet leven. Het is héél het leven. I omdat héél het leven moet staan j V in den dienst van God. cht Men maakt dikwijls onder- IN scheid tussohen Godsdienst en al '32* het andere. Dit is een principieel verkeerde onderscheiding, als :w, men bedoelt, dat Godsdienst is i, een deel van het leven en al het en andere er huiten valt. Deze on- stt- derscheiding is alleen dan goed, r, als men onder Godsdienst ver- t, staat de menschelijke handelin gen, die direct of onmiddellijk gericht zijn op het dienen van i I God, zooals het gebed en heel het kerkelijk leven. Maar dan moet men er tegelijkertijd diep van doordrongen zijn, dat alle andere menschelijke handelin gen óók godsdienstig moeten zijn. zij 't dan dat deze indirect of middellijk gericht zijn op het dienen van God. Godsdienst is héél het leven. i De rnensch dus, die godsdienstig wil zijn, die zich stelt op het standpunt van den Godsdienst, f zal vanuit dat standpunt héél het leven bezien, beoordeelen en regelen. Oók hij zal een onder scheid maken tussohen wat direct en wat indirect den dienst van God beoogt, maar niet een scheiding, en dus zeker niet een tegenstelling. Godsdienst is niet als het Zon- dagsche costuum (dit is een min of meer verouderde beeld spraak!), dat men 's Zaterdag;- avonds uit de kast haalt om het er 's Maandagsmorgens wepr in te hangen. Godsdienst is voor héél de week, voor iederen dag en ieder uur en iedere minuut. Voor wie téat weet, wat Gods dienst is, kan de aanvaarding en beleving van deze waarheid een zware last schijnen. Voor wie weten, dat God te dienon heersohen is heerschen over zichzelf en over het leven wordt deze last licht of is het heelemaal geen last meer maar wordt het een steun en een vreugde. Godsdienst heft de dingen van het dagelijksche lenen uit een donkere vlakte naar een met zonnc-lieht overstraalde hoogte Godsdienst verwijdt eindeloos breed de horizon, weltve ons. den ken benauwend omsluit. De grootste vijanden van den 3 Godsdienst zijn feitelijk zij. cue inh et eigen leven den Gods dienst beperken tot een klein ge- J deelte htm kerkelijke phch- j ten en verder leven niet in I overeenstemming of zelfs m J strijd met wat de Godsdienst 3 eischt voor héél het leven. Zulke „godsdienstige" naen- schen kunnen den mensen, die voor den Godsdienst principieel onverschillig is of dezen bestrijdt, niet tot den Godsdienst trekken, maar vormen daarentegen een hindernis voor anderen om den Godsdienst te kennen en te waardeeren. Groot en ontzaglijk groot kun nen zijn de ergernissen, die christenen, die katholieken door hun „dubbel" leven, hun prac- tische scheiding tus- sehen hun godsdienstige, d.w.z. hun kerkelijk leven en hun yer- der leven in handel en wandel. Als wij willen medewerken en dat móeten wij om uit de zen tijd voor onszelf, voor onze omgeving, voor de menschheid, een beteren tijd te doen groeien, dan mogen wé ons zelf wel eens onderzoeken omtrent de practi- sche scheiding in ons lever tus sohen Godsdienst in directen zin en al het andere. Wij moeten begrijpen, dat Godsdienst allereerst zijn eischen stelt voor het private leven en dat daarop zijn gefundeerd de eischen voor het openbare le- ven. Werp geen „scherp" 4us- schen de aardappelschillen IH<ef langzame tempo gn Italië VOLDOENING IN DUITSCHE KRINGEN TE BERLIJN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd in Italië blijft geken merkt door het merkwaardig langzame tempo van den En- gelsch-Amerikaanschen op- marsch, die in Duitsche kringen voldoening, in het kamp van den tegenstander echter een met te leurstelling gemengde verwonde ring wekt. Weliswaar hebben de Duitschers het voordeel van het terrein, dat zich met zijn steile wanden en zijn diepe kloven bij uitstek voor de verdediging leent, doch de geallieerden beschikken over een aanzienlijke overmacht, die zij vrijwel ongestoord door aanvoeren van overzee kunnen versterken, en die een veel snel leren opmarsch zouden doen ver wachten. Militaire kringen te Berlijn ma ken in dit verband met voldoening gewag van den energieken Duit- schen tegenstander, waarbij men de tactiek volgt, dat men den te genstander telkenmale voor een bepaalde linie halt doet houden, om intusschen meer naar achte ren een volgende linie in gereed heid te brengen. De Engelsch- Amerikaansche aanvaller wordt steeds tot tijdroovende voorbe reidingen voor den aanval ge dwongen en de aanval zelf wordt dan meestal met een zoodanige overmacht ondernomen, dat suc ces verzekerd is. Wordt de vijan delijke druk te sterk, dan trek ken de Duitschers zich op een volgende linie terug, na eerst alle wegen achter zich ondermijnd te hebben. Op den Westelijken vleugel van het front, nabij den boven loop van de Volturno, trachten de geallieerden thans reeds da gen achtereen de naar Monte Cassino leidende Via Casinini in hun bezit te krijgen. Tot dusver evenwel zonder resultaat; deze weg loopt voor een deel tusschen den duizend meter hooge Monte Cassino en den twaalfhonderd meter hoogen Monte Corno door smalle moeilijk begaanbare en passeerbare dalen en wegen. Een tweede zwaartepunt van den strijd ligt bij Venafro en Pozzili. waar de geallieerden met een groote overmacht de Duit sche stellingen tusschen Santa Maria en Rocca la Bindola aan vallen. Te Berlijn verwacht men, dat de gevechten in dezen sector nog in hevigheid zullen toene men, daar voortdurend nieuwe troepen worden aangevoerd en de geallieerden hier blijkbaar met alle geweld een doorbraak tot stand willen brengen. Aan de Adriatische Zee-kust, waar het achtste Britsche leger de rivier de Trigno is gepasseerd, hebben de Duitschers alle aanval len ten Westen en ten Noord westen van de monding dezer ri vier op Casa Languida en het Canale Sordino tot dusver afge slagen. Een tweede Pearl Harbor? LUCHTSLAG BU BOUGAIN VILLE, Tot Dinsdagavond (Japansche tiid) waren in Tokio geen nieu we berichten ontvangen over het verdere verloop van den „twee den luchtslag in de wateren van het eiland Bougainville". Men neemt hier evenwel aan. dat de gevechtshandelingen nog voort duren. Naar de opvatting van Japan sche militaire kringen hebben de Amerikanen bii deze gevech ten. die sinds Maandagochtend voortwoeden, zulke zware vei- liezen geleden, dat men hier reeds van een tweede „Peari Harbor" spreekt. Alleen de ge melde ciifers der vijandelijke verliezen, zoo verklaart men te Tokio, bewijzen reeds, met welk een verbittering er on het oogea- DUITSCHE PERS OVER HITLERS REDE, In hun commentaren op de rede van Hitier leggen de Duit sche bladen den nadruk op het onwrikbare geloof aan de Duit sche eindoverwinning. De „Ber liner Boersenzeitung" schrijft, dat het krachtige woord „aan het einde staat de overwinning" alles behalve een «dele belofte is. Dit woord komt op uit het geloof aan Duitschlands toekomst en uit het koele verstand, waarmede al les wordt voorbereid voor het laatste, beslissende, uur, waarin de laatste slag wordt geleverd. Er is geen Duitscher, die den bomterreur van Engelschen en Amerikanen niet met den diep- sten afschuw gadeslaat en hun kert naar het uur, waarin de luchtmisdadigers betaald zullen worden met de eenige munt, waarvan zij verstand hebben: ge weld tegen geweld. De storm van geestdrift, die te Muenchen los barstte, toen de Fuehrer van de vergelding sprak, is dan ook uit het hart van geheel Duitschland gekomen. Engeland, aldus ver volgt het blad, zal er goed aan doen, de aankondigingen van den Fuehrer woordelijk op te vatten: het zal zijn loon ontvangen, dat in overeenstemming zal zijn met het aantal gevallenen in Duitsch land en de vernielingen aan Duit sche steden en Europeesche cul tuurmonumenten. Want dat er in Duitschland lang gezwegen is, heeft een achtergrond, die voor den vijand slechts onbehagelijk kan zijn, omdat hij getuigt van de nauwgezetheid der Duitsche voorbereidingen. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft, dat de militaire toestand in weerwil van aanzien lijke veranderingen on de geheele kaart van den wereldoorlog nog steeds de souvereine schrijfstift der Duitsche leiding verraadt. blik in het gebied van de Salo monseilanden gevochten wordt. In de eerste plaats gaat het hier om het bezit van het groote eiland Bougainville, waar de Amerikanen reeds op twee plaat sen van de Zuidwestkust aan land ziin gegaan, n.l. bij kaap Torchina en ten Zuiden van Ha- mon. Het schijnt nu. dat het zeer moeilijk gebleken is, de daar ge lande eenheden van den noodi- gen aanvoer te voorzien, en vooral om meuwe troepen aan land te zetten. Naar de jongste berichten uit het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan aantoo- nen, ziin de bruggenhoofden der Amerikanen op Bougainville bo vendien voortdurend blootge steld aan hevige luchtaanvallen. Het heftige tegenoffensief der Japanners heeft de Amerikanen daardoor geen doorslaand succes laten behalen. Dientengevolge hebben zij nu getracht, om door een groot- soheepsch gebruik van transport vaartuigen. die beschermd wa ren door slagschepen, kruisers, torpedojagers en een enorme luchtarmada. hier een beslissing te forceeren. Evenwel zullen zij niet gerekend hebben op een dergelijk groot optreden van de Japansche luchtmacht. Naar de opvatting van Japansche mili taire kringen, hebben de Ame rikanen, die de laatste dagen sterke luchtstrijdkrachten voor aanvallen op de Japansche steun punten gebruikten, gemeend, dat zij de hoofdluchtmacht van de Japanners vernietigd hadden. Alleen zoo valt het. volgens de opvatting van deze Japansche militaire kringen te verklaren, dat de Amerikanen met hun kostbare oorlogsschepen zich zoo dicht gewaagd hebben in de na bijheid van de Japansche lucht- bases te land. Door hun lucht aanvallen. die zij bovendien de laatste weken hebben onderno men van vliegkampschepen uit en met bommenwerpers voor den langen afstand, op de Gil- bert-eilanden. de Marcus-eilan- deti en het eiland Wake, hoop ten zii. de Japansche strijdkrach ten te kunnen versplinteren. Het doel van de Amerikanen, zoo constateert men te Tokio, was dus, zich door een groot- scheepschen aanval in het bezit te stellen van het eiland Bou gainville. Van hier uit wilde men systematisch de operaties beginnen tegen de Bismarck- eilanden met als voornaamste steunpunt Rabaul. Dit voorne men is mislukt door de zware verliezen der Amerikanen tij dens de laatste dagen. Men is te Tokio echter van meening, dat het gebied van het Noordooste lijke deel der Salomonseilanden ook nog de komende weken het tooneel zal zijn van hevige ge vechten, Het voornaamste doel van de Amerikanen blüft in elk geval Nieuw-Pommeren, daar dit eiland de beste voorwaarden biedt voor het aanleggen van luchtbases en voor het station- neeren van groote luchteskaders. De Amerikanen hopen blijk baar. van daar uit met behulp van een sterke luchtmacht, de verbinding tusschen Japan en ziin Zuidelijke gebieden te kun nen afsnijden. Een opmerkelijk feit acht men te Tokio, dat de Amerikanen voor het eerst sinds geruimen tiid vliegkampschepen voor dergeliike offensieve opera ties gebruiken. De aanvoer van benzine en ander materiaal voor hun luchteenheden op de afzon derlijke eilanden van de Salo- monsgroep zou niet toereikend geweest zijn voor hun voorge nomen offensieven, Men geloof- „11 November 1918 en 11 No vember 1943". Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, uit te zenden op Don derdag 11 Novemiber 1943, over Hilversum 1, om 18.45 uur, over: „11 November 1918 en 11 Novem ber 1943". de derhalve blijkbaar, door het aanvullende gebruik van vlieg kampschepen de kracht van den aanval te kunnen verhoogen. TOESPRAAK VAN ROSENBERG. Op den gedenkdag van den marsch naar de Feldherrnhalle heeft Reichsleiter Alfred Rosen berg het woord gevoerd voor de divisie Feldherrnhalle. Hij gaf uiting aan de overtuiging, dat het Grootduitsohe Rijk onover winnelijk is door de standvastig heid van den enkeling. In de volharding, waarmede ook na nederlagen het vaandel weder wordt opgeheven, ligt het ge heim van komende successen. Na vele wendingen en strijd om het lot knoopt het nieuwe Groot- duitsche Rijk aan bij de macht en de zending van het eerste kei zerrijk. Na de versnippering door den 30-jarigen oorlog is Duitschland toch weer tot bloei gekomen en militair sterk uit de grootste beproevingen te voorschijn gekomen. Staat en wereldbeschouwing zijn na veel strijd thans een geworden. Waar ook vaderland en front elkander aantreffen, weten wij, dat zij bei den het strijdende Duitschland zijn. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de land storm. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landstorm of bij het SS- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche SS-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zieh eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 15.11.43, 9-14.00 uur: Rotter dam, Deutsche Oberschule, Wes terlaan 2. 16.11.43. 9-12.00 uur: Goes, Ho tel Central. 15-18.00 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16, 15-18.00 uur: Arnhem, Café Royal. 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, Café, Modern, Spoorstraat 18. 19.11.43, 15-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43, 9-12.00 uur: Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uur: Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amster dam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur: Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haa& Café Den Hout, BezuidenhouV sche Weg. fee? Kx v?31 ;:ïJ- Bij onxe Vrijwilliger#. De ^r-peeteergrenadier# beklimmen hun panUew wegen voor oen InepeeHe ffr PK HotfmeWOYW M

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1