y laatste berichten Hevige strijd ten zuiden van Kief DUITSCH vveer-MACHTSBERICHT. CjAt opperbevel van de weer- - -i-Mcht imaakt bekend: Gal- Ten Zuiden van Kertsj werd C. etn nieuwe landingspoging der 1; gnj ion< :str; t 25 3 arm Hel- ven hen Te- inij- ove- Hil- ïers, am- sen- erh dat- hia- van rnh. is"; est, orp str. :en, ran da- i.ik, 32; rg- as- ,ui- J. he en (le is t, J. tr Wjets afgeslagen. In de Straat ta Kertsj bracht een bewa- laigsformatie der miarine op- teüw twee vijandelijke motor- imonneerbooten alsmede een lotortorpedöboot tot zinken en Ifsehadigde een kanonneerboot enstig- Aan de Noordelijke toe- jingen tot de Krirn hielden on- troepen ook gisteren met suc- ts tegen toenemenden vijande lijken druk stand. Een eigen anvalsactie aan het front van den Dnjepr ten Zuid-Westen van Bojepretrowsk verliep succes- vol. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan menschen en ma- ttt-iaai terwijl de eigen verlie zen gering zijn. In het strijdgebied van Kief namen de gevechten vooral ten Zuiden en Westen van de stad in hevigheid toe. Terwijl de vijandelijke aanval in eenige sectoren slechts langzaam ter rein kon winnen tegenover den vastberaden afweer van onze troepen, ontrukten eigen tegen aanvallen op andere plaatsen den superieuren vijand verschei dene tijdelijk verloren gegane plaafsen. Tén Noord-Westen van sir .Si1611811 hervatten de Sovjets >ng uir aanvallen. Met uitzondering pr van eenige inmiddels afgegren- delde penetraties werden zij af geslagen. In het penetratiegebied van Newel wierp een eigen van het Zuiden uit geopende tegenaanval den vijand ondanks hevig ver zet uit verscheidene sterke stel lingen. Ten Westen en Noord- Oosten van de stad vielen de Sovjets ten deele met versch aangevoerde strijdkrachten aan. Zij werden in hevige gevechten opgevangen of bloedig afgesla gen. De afdeeling zware pantser- jagers 83 heeft de laatste we ken in het Zuiden van het Oos telijke front 143 Sovjetpantser wagens vernietigd en 24 andere onklaar geschoten. Zij heeft daar mede een groot aandeel in het verhinderen van vijandelijke doorbraakspogingen. Bij het bestrijden van bolsje wistische landingsformaties in de Straat van Kertsj heeft zich een bewakingsformatie der ma rine onder bevel van den luite nant ter zee eerste klasse Klass- mann bijzonder onderscheiden. De formatie heeft in den tijd van 4 tot 8 November, vaak óp zeer korten afstand, drie kanon- neerbooten, 2 motortorpedo- fefÈen, 5 met troepen geladen landingsbooten en een sleep boot der Sovjets tot zinken ge bracht, en een motortorpedo boot en een kanonneerboot zwaar beschadigd. Aan het front van Zuid-Ita- n, Kompas lezan, marcheeran, veldspel enz, alle» leer je In de weersport- kampen van de Germaansche jeugd. BIJ sport en spel leeren de jongens van alle Germaansche landen elkaar kennen en respecteeren. Wil je hier ook bij zijn Meld je dan snel aan I Door den enormen toeloop wordt nog eens gelegenheid tot keuring geboden Alle jongens van 16 18 jaar kunnen zich op Woensdag 10 November van 9 12 uur in den Dierentuin te Den Haag hiervoor melden. Het reisgeld wordt terugbetaald op de plaats van keuring. Kosten zijn er niet aan ver bonden. Patroons en scholen zijn verplicht vrij te geven Margrit Heyer/Stapf/Pax m lië wierp de vijand gisteren nieuwe troepen in den strijd en probeerde door sterke aanvallen ons front te verbreken. Vooral ten Westen en Noord-Westen van de Volturno werd er den geheelen dag om eenige heuvel stellingen verbitterd gestreden. De aanvallen werden onder zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Plaatse lijke penetraties werden afge grendeld of in tegenaanvallen ingekrompen. Door storingsaanvallen van en kele vijandelijke vliegtuigen op l?et Westelijke Rijksgebied ont stonden in eenige plaatsen scha de aan gebouwen en geringe verliezen aan menschenlavens. Duitsche vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht weer bom men vallen op enkele doelen in het stadsgebied van Londen." BOMMEN OP ANCONA. Anglo-Amerikaansche vliegers hebben opnieuw lukraak hun bommen oo de stad Ancona la ten vallen, naar van daar ge meld wordt, juist terwiil de be volking der stad de talrijke slachtoffers van den eenige da gen geleden uitgevoeraen vijan- deliiken luchtaanval ten grave droeg. De van het kerkhof huis waarts keerende mannen, vrou wen en kinderen werden onder vuur genomen, zoodat wederom vele dooden onder de burgerbe volking vielen. Voorts wordt gemeld, dat An glo-Amerikaansche vliegtuigen een bomaanval hebben gedaan oo de bekende badplaats Via- resgg? aan de Tvrrheensche Zee. Hier was vooral de oude stad het doelwit. Drie en twintig woon huizen werden volkomen ver woest en veie andere zwaar be schadigd. Toen de bevolking trachtte te vluchten in de omlig gende wouden, werd zii door de vliegers achtervolgd. waarbii vele vrouwen en kinderen om het leven kwamen en gewond werden. GROOTE ZEESTRIJD BIJ BOUGAINVILLE. Meer dan vijftien vijandelijke oorlogsbodems, waaronder vier slagschepen, meer dan acht krui sers en drie torpedoboot jagers, evenals vijf transportschepen zijn tot zinken gebracht ®f zwaar be schadigd dan wel in brand ge schoten door het Japansche ma- rineluchtwapen in de wateren ten Zuiden van Bougainville se dert den ochtend van 8 Novem ber. Aldus heeft het Japansche hoofdkwartier gistermiddag om vier uur bekend gemaakt. Het communique luidt: Het keizerlijke marineluchtwapen heeft sedert den ochtend van 8 November fel een vijandelijk convooi en een escortevloot aan gevallen in de wateren ten Zui den van Bougainville. Tot dusver zijn de volgende resultaten vast gesteld: tot zinken gebracht wer den drie slagschepen, terstond tot zinken gebracht twee krui sers en drie toroedobootjagers en bovendien werden tpt zinken ge bracht vier transportschepen. In brand geworpen en zwaar be schadigd werd een slagschip, zwaar beschadigd werden meer dan drie zware kruisers, in brand geworpen en zwaar beschadigd werden drie kruisers of groote toroedobootjagers, in brand ge worpen en zwaar beschadigd werd een groot transportschip. Neergeschoten werden meer dan twaalf vijandelijke vliegtuigen, waarbij twee toestellen vermoe delijk neergeschoten zijn. Onze verliezen bestonden uit viiftien vliegtuigen, die zich opzettelijk op het vijandelijke deel hebben gestort'of nog niet terruggekeerd zijn. Deze slag zal aangeduid worden als de tweede luchtslag bij Bougainville. TURKSCH COMMENTAAR OP COMMUNIQUé VAN CAIRO. Als eenige Turksche courant bespreekt ..Tasviri Elkiar" het officieele communiaué over de besprekingen van den Turkschen minister van buitenlandSche za ken. Menementsjogloe. met deiv Britschen minister van buiten- landsche zaken. Eden, in Cairo. Het blad schrijft: „Het commu niaué heeft voor Turkiie duide lijkheid en rust gebracht. Krin gen die vertrouwd zijn met de Turksche politiek hebben wel geweten, dat slechts een „effec tieve aanyal" Turkiie kan af brengen van ziin besluit om bui ten den oorlog te blijven". Het blad meent, dat persbureaux. die een zenuwoorlog wilden ontke tenen. dienden te weten, dat de Turksche minister van buiten- landsche zaken in een zoodanig geval niet naar Cairo gereisd zou ziin. Bijzondere aandacht verdient ook het feit. dat de ont moeting te Cairo niet in een „handel" ontaard is. doch slechts twee dagen geduurd heeft. Het blad besluit met te con- stateeren. dat het communiqué van Cairo een nieuw bewijs is voor het feit. dat „Turkiie zün nlicht als beschermer van den vrede" vervult. Elke Turk kan zich derhalve rustig aan zijn werk blijven wiiden. BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De comimissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot bur gemeesters benoemd: den heer J. A. J. M. Mertens te Breda tot burgemeester van Oos.erhout en den heer A. Bouwman te Dru- ten tot burgemeester van Budel. Schatting meubilair nersonee- le belasting. Bij resolutie van den secretaris-generaal van het departement van financiën is be paald. dat de schattingen van de waarde van het meubilair voor het jaar 1944 behooren te ge schieden naar de warde daar van on 1 Januari 1940. PROJECTIEL IN DE KACHEL. Twee kinderen het slachtoffer. Te Eindhoven heeft zich we derom een ernstig ongeval met een gevonden projectiel voorge daan. Twee kinderen van de fa milie du Por.t hadden Zaterdag middag een projectiel gevonden, dat zij bij hun thuiskomst in de kachel wierpen, waardoor een explosie ontstond. Beide kinde ren werden ernstig gewond. Het vijfjarige jongetje overleed kor ten tijd later, het zesjarige meis je werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overge bracht. Chinees overvallen. Eenigen tijd geleden werd een in de Barndesteeg te Amsterdam wo nende Chinees uit zijn woning naar een garage in de Lepel straat «relokt. De Chinees han delde in textiel, hetgeen den man. die hem meetroonde, be kend moet zijn geweest. Hij had den Chinees verteld, dat hij een handeltje voor hem had, zoodat hij maar wat geld moest mee brengen. In de garage werd de Chinees neergeslagen door eeni ge mannen, die zich daar ver scholen hadden en beroofd van een portefeuille, inhoudende 150.De daders verkeerden vermoedelijk in de veronderstel ling, dat hij een veel grooter bedrag bij zich zou hebben. De man, die hem naar de garage had gelokt, bleef na den overval bjj den Chinees en deed. alsof hij niets met de zaak te maken had. De recherche vertrouwde hem echter niet en kreeg na eenigen tijd voldoende aanwijzingen te- gén den man, een bewoner van Halfweg, om hem te kunnen ar resteeren. Hii legde te nslotte een volledige bekentenis af, waarna ook de andere bij dezen roofoverval betrokken personen konden worden gearresteerd. De daders bleken allen oude beken den van de politie te zijn. Groote villa uitgebrand. Vermoedelijk doordat het hout van een raam heeft vlam gevat, waardoor 'n kachelpijp was aan gebracht, is Zondag brand ont staan in de groote villa de Sprenck te Oost-Capelle, eigen dom van de familie Schorer. Hoewel de brandweer spoedig den strijd tegen het vuur be gon. is de helft van de villa ge heel uitgebrand, terwijl het ove rige deel veel brand- en water schade bekwam. OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Het echtpaar P. J. Pieters en M. v. Schaik in de Oranjestraat her denkt 16 Nov. a.s. ziin 55-iarige echtvereeniging. Geboren: Martinus z. van B. Borreman en A. Breeveld: Karst z. van D. G. Vaartjes en H. Metselaar: Petronella Geer- truida Maria d. van J. G. Seij- sener en M. G. J. Jansen; Mar- garetha Elizabeth d. van A. Riinsburger en T. van Rhiin: Pieter Hendrik z. van M. van Heiiningen en A. Huisman; Wil- lv Marie d. van J. Verkerk en A. M. Klohs: Teuntie d. van N. Koster en J. Kranenburg; Maria Alida d. van G. Th. D. v. Nie- kerk en C. Boeren; Hendrik z. van A. Bergshoeff en G. Tur kenburg: Johannes z. van J. v. Amsterdam en Th. Koelewijn; Arno z. van Th. A. van Leeuwen en A. ODpelaar. Ondertr.: Leonardus van Heyelingen 69 i. en Johanna Catharina Looijen- steiin 59 i. Gehuwd: Theodo- rus Hendricus Verkerk 28 i. en Cornelia Johanna van Leeuwen 24 i.Lambertus Britsemer 26 i. en Wilhelm ina Dorothea de Ka ter 26 i Overleden: Maria Catharina de Heii 3 j.; Johanna de Jonf 11 mud. (overl. te Lei den): Gerrigie Christina Vlie- genthart 61 j. (overl. te Oegst- geest): Pieter de Ruiter 58 j., wedr. van Cornelia Kaanaan; Maria Leonora Ewaardt 79 j., wed. van Pieter Moolbuizen: Hendrik Valkman 46 j„ geh. met Jantina Alberr'ina Wassen: Lam- bertus Jan Schermer 38 i„ geh. met Ettie Rezelman; Cornelia Elizabeth Mulder 45 i.. geh. met Adrianus Jan Vermaak. HILLFGOM. Geboren; d van H. van der Wolf en G. Schrier: d. van J. Bokkers en A. C. Verhulst: d. van W. Schouten enTh. Ros: z. van P. J. M. van den Heuvel en E. G. van Lierop. Ondertrouwd: P. C. Weijers en G. N. Salier: C. J. van der Burg en A. M. Zuiderduin: C. J. Nederpeit en P. M. Reeuwiik; J. Th. P A. Lommerse en A G. Kortekaas. Getrouwd: Chr. van der Steen en A. van Oosten. Overleden: I Bas wed. van F. W. van der Jagt, vr. 69 j.; G. M. Meskers m 21 mnd. Aan de Slagersvakschool te Utrecht slaagden onze plaatsge- nooten de heeren P. Alleman en P. J. M. Witteman. HAZERSWOUDE. Gebo ren: Wilhelmus Nicolaas Maria z. van N. H. A. Kaptein en A. M. van der Geest: Jacoba Petronel la d. van S. P. H. Hoogeveen en C. M. Caotein: Maria d. van G. J. van Soest en H. van Elswiik: Cornelis Martinus z van C. P. van Staveren en A. van Straten; Jan Abraham z. van J. E. Zeg waard en C. L. Bos: Teuna Ma rianne d. van J. Vreugdenhil en E. van der Biil. LISSE. Geboren: Corne lia Maria d. van J. R. Dofferhoff en P. J. Hogenes: Petrus Johan nes z. van C. J. Bel en C. K. Op dam. Ondertrouwd: Corne lis P'mn Schravendeel 27 i. en Jenneke Gerarda Segers 26 j.; Willem Hendrik Philinpo 26 j„ te Sassenheim. en Hendrika Aar- tiee Segers 24 i. Overleden: Maria van Geldorn 73 j„ echtg. van J. Th Breuring. NIEUWKOOP. Op 16 No vember a.s. viert de voormalige overste van het R. K. Liefdege sticht alhier. Moeder Ursulina, haar gouden kloosterfeest. Moe der Ursulina was gedurende ruim 5 iaren overste alhier en werd een iaar geleden overge plaatst als overste naar de Pel- eromsstichting te Zevenaar. H. Eerw. bereikte on 10 September i.l. den leeftiid van 75 .jaar. NIEUWKOOP. Tot wijk verpleegster van het Wit-Gele Kruis alhier is benoemd mei. A. C. van den Ouwelant uit Breda, zulks in de nlaats van mei. S. M. van der Vossen, die eervol ontslag verzocht en verkreeg en thans vertrok naar Arnhem. VOORSCHOTEN. - Het „Groe ne Kruis" vergaderde Vrijdag onder leiding van dr. J. M. van der Stoel. Uit het jaarverslag van den secr.. den heer B. P. de Kousemacker bleek, dat in den loop van dit iaar 27 nieuwe le den tot de vereen, ziin toegetre den. De heer H. A. Korthals, oenn.. bracht verslag uit over de inkomsten en uitg. De be grooting 1944 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 6208.75. De aftr. bestuursle den J. A. Mens en W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Ove werden bii acclamatie herkozen Tot leden der kascom- missie werden benoemd de hee ren B. Wesseloo. W. Diikman en C. L. M. Bancken. Tot afgev. naar de Alg. Verg. werd benoemd I dr. M. van der Stoel en tot plaatsvervanger B. P. de Kouso- maeker. Besloten werd voor de uit te leenen goederen een staan geld te heffen en dit bedrag we derom terug te geven, wanneer de uitgeleende goederen on den daarvoor bepaalden tiid van te rugbezorgd worden. Aan de ma- gaziin commissie werd opgedra gen de tarieven van het staan geld voor de verschillende goe deren te beoalen Cii de behan deling van het iaarverslag van de enauêtrice T.B.C.-bestrijding en huisbezoek t. b. v. zuigelin genzorg bleek, dat zuster Veld kamp 12 patiënten onder haar leiding heeft en 475 bezoeken heeft afgelegd, terwiil uit het iaarverslag van de kraamverzor- ging onder leiding van zuster Lamboo bleek, dat uitstekend werk was verricht. WASSENAAR. Aan de Sla gersvakschool te Utrecht slaag de de heer A. R. de Kievit. Her man Costerstraat 2 alhier, voor het vakdioloma slager. ZOETERWOUDE. Gebo ren: Cornelia Johanna d. van L. H. Kerkvliet en C. M. Opdam; Petronella Johanna d. van W. de Leeuw en A. de Jong: Theodorus Jozef Maria en Jozef Jacobus Maria 2 z. van N. Hoogeveen en A. C. van der Poel: Adrianus Theodorus Jacobus z. van J. C. van der Krogt en E. den Haan: Cornelis Petrus Adrianus z. van C W. Janmaat en P. G. van der Eist: Arie z. van H. Roest en S. J. Bos: Johannes Gerardus Ja cobus z. van J. C. Moerkerk en C. P. Zandbergen. Onder trouwd: P. M. Kok 23 j. en G. M. Schijf 23 j.: A. van Ruiten 28 i. en J. C. van Rijn 24 i. Overleden: P. J. M. Vlas veld z. 6 i.: M. Nieuwenburg 82 i„ wed. van M. van Tuurenhout; H J. Cram or m 88 i. Een van ouds bekend gerecht in een andere gedaante. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Met dat bekende gerecht hebben we den stamppot oo het oog. De an dere gedaante kriigt hii als de groente er ongekookt in ver werkt wordt. De bedoeling daar van is. het vitamine C uit de groenten, dat niet tegen verhit ting kan te sparen en zoo een vitamineriik gerecht te berei den. In de komende maanden is het noodig dergelijke stamppot ten te bereiden. De mensch heeft er 's winters behoefte aan. om dat hii dan weinig of peen vruch ten en versche sla kriigt.. Roode kool. witte kool. zuur kool. andijvie, winterpeen, vele groenten ziin er. die rauw door den stamDoot gebruikt kunnen worden. Voor allen geldt: „kort voor den maaltiid zeer goed wasschen en zeer fiin snijden of" raspen, en slechts even met de sardanDelen warm laten wor den". Stamppot met rauwe witte kool. 2 kg. aardappe len. V, kg. rauwe witte kool. een klontie margarine, zout. De aardannelen schoonboenen en in stukken snijden Een bodempje water aan de kook brengen en hierin de aardappelen met wat zout aan de kook brengen en gaarkoken. De pan goed geslo ten ouden. Kooktiid 20 min. De aardaDoelen fiinstamDen-. De kool van de blaren ontdoen, in vieren sniiden en deze stukken od een citroenrasD of kaasrasD fiinrasDen. De kool met een klontie margarine door de aard annelen mengen. Zoonoodig den stamppot vermengen met een scheutie water of melk. Een bruine saus erbii maakt deze maaltiid zeer smakelijk. Marktberichten ROTTERDAM. 9 Nov. Vee. Aanvoer 1666 dieren, w.o. 23 paarden. 47 veulens. 91 schapen. 1003 runderen. 1225 nucctere kalveren. 209 graskalveren en 168 biggen. Priizen per stuk: melkkoeien 205018501700: kalfkoeien 2000—1800—1650: varekoeien f 140013001100: vaarzen 11001000—700: pin ken 900800650. Aanvoer melk- en kalfkoeien iets ruimer, handel kalm. Driizen stabiel. Va rekoeien aanvoer als vor. week. handel stroef, priizen iets hoo- ger. Vaarzen en pinken aanvoer tameliik. handel stil. priizen on veranderd.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5