RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. De wanboffer. Het feit, dat A. J. Borsboom uit Leiden, zon der licht op zijn fiets reed des avonds, was aanleiding dat hij door de politie werd aangehou den. Toen kwamen nog meer kwade dingen in het licht, want hij bleek in het bezit te zijn van 7 distributiebonkaarten en van een aantal bonnen. Dat alles had - hij van een onbekende in een eethuis gekocht, zoo vertelde hij nu. Een maand gevangenisstraf eischte de Officier, het vonnis werd drie weken. Het bloedspoor. De ambte- I naren vonden op de kleeren van I L. v. d. Eikhoff te Leiden bloed. Dat was een aanwijzing, dat er bloed gevloeid had. In den schuur van v. d. Eikhoff had een schaap clandestien het leven gelaten, waarvoor de Officier zes maanden gevangenisstraf eischte met verbeurd verklaring van vleesch en gereedschappen. Von nis werd conform den eisch. Wanneer Is vleesch vleesch? Die vraag wierp de verdediger van J. Eradus te Leiden, mr. Hoek, op. Die meende, dat vleesch nog geen vleesch is, zoo lang het niet aan stukken is ge sneden. En in het geval van zijn cliënt zat het vleesch nog aan het doode kalf vast. En bovendien was het vleesch, of hoe men dat ook noemen wil. niet voor de menschelijke consumptie ge schikt. Verdachte had het doode dier vervoerd van het erf van een boerderij, waar hii het voor 55 had gekocht. De Officier vor derde drie weken gevangenis straf, doch vanwege de juridi sche bezwaren besloot de rechter nader schriftelijk vonnis te wij zen. HAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. De 53-jarige los- werkman B. te Voorhout heeft terecht gestaan terzake diefstal van rii wielen van bezoe kers der R. K. kerk. voor welk feit de Officier een jaar gevan genisstraf eischte. De rechtbank heeft de zaak verwezen naar den rechter-commissaris voor een rapport. Van deze verdachte hadden G. G. en A. Z. te Voor hout banden gekocht, evenwel niet wetend, dat zii van de ge stolen fietsen waren. De Officier vorderde tegen beide verdachten drie maanden gevangenisstraf terzake van heling. De recht bank heeft beide verdachten vrijgesproken. De 21-jarige C. A. J. v. d. V. te Sassenheim had sa men met C. F. van K. het plan ontworpen op een bakker te Nieuwe-Wetering chantage uit te oefenen, door hem te bedreigen als ..saboteur van bonnen en koekhandel" bekend te maken, indien hii geen f 3000 gaf aan den Bortier van een hotel in Leiden. In samenwerking met de nolitie werden beide ionge- lieden gearresteerd, doordat men deed alsof aan de sommatie ge volg werd gegeven. Tegen v. d. V.. die thans terecht stond, vor derde de Officier acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft conform den eisch veroor deeld. De 33-iarige P. T. uit Bos koop zou als gevolg van het geen hii in de oorlogsdagen mee maakte uit het evenwicht zijn geraakt. Dieegde te Boskoop rij wieldiefstal ten nadeele van P. Koetsier, te Riinsburg ten na deele van mei. Schoonevgld. en nam van het terrein der lichtfa brieken te Leiden een massieve rubberband mee. De eisch luid de zeven maanden gevangenis straf: uitsoraak conform. Uit de garage van Bonda te Leid schen dam had de 25- jarige J. van B. des avonds laat een fiets en autoband gestolen. Tegen hem luidde de eisch zes maanden gevangenisstraf: de rechtbank heeft de zaak naar den rechter-commissaris verwe zen voor een rapport. HAAGSCHE POLITIERECH TER. Vet. De Officier vond dat H. d. F. R. te L e i d e n het vet niet onder zich had. Maar dat is alleen maar een zii het dan ook afschuwelijk leelijke juridische term. Want de wet zegt dat men nu eenmaal iets ..onder zicch moet hebben om het ie verduisteren. En R. had IN DE GEREEDSTAANDE COLONNES GESTOOTEN. Zware verliezen der Sovjets in gevecht van man tegen man met S S -gevechtsgroep. SS-PK-Telegram. Bij de fel le gevechten in het gebied ten Zuid-Oosten van Krementsjoeg gelukte het een kleine gevechts groep van een SS-divisie pant sergrenadiers, ondanks uiterst hevigen vijandelijken tegenstand en krachtige beschieting in den flank, verscheidene heuvelsteliin- gen en plaatsen stormenderhand te veroveren. Er ontstonden uiterst verbitterde gevechten van man tegen man, waarbij de vij and bijzonder zware verliezen leed. Na den eersten stormloop trokken de Sovjets zich op zwaar versterkte verdedigingsstellingen terug. Bij deze gevechten werden ca. 500 gevangenen gemaakt. Het aantal dooden aan de zijde van den vijand bedroeg aanzienlijk meer dan het dubbele. De SS-Pantsergrenadiers stie ten bij hun aanval midden in de gereedstaande colonnes van den vijand. Hoe zeer het volkomen verrassen van den vijand gelukte, blijkt reeds uit de omstandigheid, dat er 8 nieuwe zware granaat werpers werden buitgemaakt. O.a. kon nog het volgende ma teriaal als buit worden binnen gehaald: zes pantserwagens, twee pantserverkenningswagens, acht stukken pantserafweergeschut, een stuk luchtdoelgeschut, een zwaar stuk infanteriegeschut, twee zware en drie lichte machi negeweren, alsmede tien vracht auto's. Zoo konden door den kloek moedigen aanval der SS mannen weer een aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal aan den vijand worden toegebracht. SS-Kriegsberichter FRANZ SODENKAMP. dan juridisch het vet niet „on der zich". Ook niet in den ge wonen gangbaren taal. want het vet lag op de toonbank bij z'n baas. waar hii het moest bewer ken. doch een deel ervan mee nam. R. heeft een zwak voor het vet. zoo moest de Officier her inneren. want hii is onlangs ook al eens voor diefstal van dit zoo zeer begeerde artikel veroor deeld. om welke reden de Offi cier nu een maand gevangenis straf eischte. waartoe de rechter veroordeelde De gaspenning. Met zuinig heid en in groote vlijt benutte P. C. M. te Noordwiik reeds zes maanden lang eenzelfde pen ning om aan gas te komen. De Denning werd trouw iedere keer uit den meter opgevischt en ver dween onnieuw door het gleufje, waardoor de meter plichtsge trouw het gas doorliet. Maar de gasfabriek werd de dupe van dit gevalletje: wanneer alle afne mers zoo zuinig zouden worden, zou het er slecht voor het bedrijf uitzien. „Maar ik had een apart notie, en deed iedere keer het geld voor het gas daarin", zoo verklaarde M. thans met over tuiging. De Officier had weinig vertrouwen in dat potje en wil de M. zes weken in de doos doen. De rechter legde 25 boete subs. 12 dagen hechtenis od. Oe vermaarde Martinikerk te Boltward wordt thani onder toezicht van .Mo numentenzorg" gerestaureerd. De Leeuwarder architect A Baart heeft de leiding der werkzaamheden CNF/Stuvel/Paz m STADSNIEUWS Parochie Hartebruff. Maria- Congregatie, afd. dames. Mor gen, Woensdagavond 10 Nov., van 7.30 tot 8.30 uur Maria-Con- gregatie voor de damies, niet in de kerk, doch in ons Parochie huis „St. Franciscus" (hoek Ma- re-Oude Singel), 't Is lichte maan en vóór negen uur leunt u allen weer thuis zijn. Alle meisjes van 17 jaar en ouder worden daar dus verwacht. Een zeer actueel onderwerp zal behandeld wor den. Pater Louwe. Een dag Koning. Voor een stampvolle Schouwburg gaf Em manuel van Niekerk zijn eerste uitvoering met de koorklasse van zijn muziek-instituut en 't werd voor hem en de medewerkende dames en heeren solisten tot een succes. Het applaus daverde her haaldelijk door de zaal. De keuze was gevallen op „Si j'étais roi". „Eén dag koning", opéra comique van Adolphe Adam. De componist Adolphe Adam werd in 1803 te Parijs geboren en stierf daar in 1856. Hij werd leerling van Boieldieu, die in hem composito risch talent opmerkte, vooral zijn zin voor melodie. In 't bijzonder was zijn opera „Le Postillon de Lonjumeau" langen tijd een glan zend repertoirestuk. De opera „Eén dag koning", waarvan het gegeven wat ver van ons afstaat, heeft rhythmische gratie en wel luidende melodieën. Gemakkelijk is 't werk geenszins en de mede werkenden, waarvan verschillen de dezen avond debuteerden, hebben zwaar werk gehad. Het le bedrijf doet wat gerekt aan. Er was wel eens een enkele schom meling tussclien de zangers op het tooneel en de begeleiding beneden, maar over 't geheel liep alles toch wel. De koren zongen vlot. Men kan zich evenwel toe leggen op wat meer kleur, zoo hier en daar een p.p. geeft meer charme. De heer Hoppezak als de Koning van Goa was een ge schikte verschijning op het too neel. De heer Bik had in de rol van Zephoris, visscher en één- dags koning, een kolfje naar zijn hand. Hij zij op z'n hoede niet te pathetisch te worden. Mejuffrouw Kuipers was als Nemea zijn te genspeelster. Haar rol is dank baar, maar valt technisch niet mee. Al was dan ook niet alles, wat het wezen moest, zij sloeg zich handig door de coleratuur- tjes heen. Laat zij zuinig op haar stem zijn en zich vooral niet for- ceeren. De kleinere rollen, o.a. v. Pifear en Zelide, werden met smaak gezongen. De aankleeding was bij den heer Hoppezak in be kende handen, de regie bij den heer van Leeuwen. Van Niekerk, die heel wat gestudeerd zal heb ben met zijn leerlingen hield de teugels stevig vast. Piet Hazes zorgde voor een correcte begelei ding. Een lesje aan het publiek moet uit de pen. Het is noodzake lijk, dat er meer rust in de zaal is. Het spelen van de „ouvertu re" ging totaal verloren door hinderlijk praten en lachen; er was zelfs iemand, die brutaalweg erdoor heen floot.. Zooiets mag bij een beschaafd gehoor niet voor komen. Aan het slot luide bijval en veel mooie bloemstukken voor den dirigent, den begeleider en de dames-solisten. Een klein or kest onder leiding van den heer Theelen speelde aardige entr'acte muziek. J. Kortmann. W.A.-Frontzorgactie. In het kader der W. A. Frontzorgactie 19431944 zal op 20 November a.s. in de Stadsghoorzaal een voorstelling worden gegeven door het variétégezelschap Car ter. Aanvang 19.15 uur. Tevens worden in het kader dezer actie ruim 200 kindervoorstellingen gegeven, gratis toegankelijk voor de kinderen van frontstrij ders, van de in het Oosctland werkende boeren en van de'in het buitenland werkende arbei ders. Op 20 November a.s. zijn de kinderen uit Leiden aan de beurt om in de Stadsgehorzaal te ge nieten van het optreden van het gezelschap Carter. Aanvang 14.15 uur. De Nederlandsche Volks- dienst zorgt voor versnaperin gen en ververschingen. In het T. N.-gebouw, Rapen burg 12, vond gisteravond de in stallatie plaats van een aantal Noodhelpers, dat bevorderd was in de rang van dienstleider, in structeur, hoofdvoorman, opper voorman, voorman en onder- voorman. Nadat de plaatselijke groep was aangetreden, hield haar plaatselijke leider een toe spraak, waarin hij het doel van de T. N„ die in Leiden in 1941 haar taak aanvang, memorerde. Spreker wees er op dat de T. N. geen enkel politiek doel na streeft en dat haar eenige taak is de gemeenschap bij rampen te dienen. Hij was dankbaar dat Leiden of de omstreken tot he den niet door bombardementen waren getroffen en hoopte, dat ook in de toekomst de T. N. haar taak niet in werkelijkheid zou behoeven te vervullen. Het is vooral in dezen oorlogstijd de eerste plicht van de T. N. om voortdurend paraat te blijven. Hiervoor zijn noodig Noodhel pers met karakter, die zich niet laten beinvloeden door allerlei omstandigheden en die de T. N. trouw blijven om de gemeen schap te dienen. Spreker ging vervolgens over tot de benoe ming van de bevorderden en sprak het vertrouwen uit, dat zij nog meer dan voorheen zouden toonen goede Noodhelpers te zijn ook omdat door de bevordering op hen grootere plichten ook te genover hun mede-Noordhelpers rusten. Een der dienstleiders dankte namens de manschap pen den plaatselijken leider voor de bevordering en gaf de verze kering. dat zij het gestelde ver trouwen niet zouden bescha men. Met ingang van heden is de heer C. Mantel, onderlading- meester der Ned. Spoorwegen te Gouda benoemd tot lading- meester der Ned. Spoorwegen hier ter stede. In verband met de tijdsom standigheden werd het 25-jarig jubileum van den heer H. M. Boekwijt bij N.V. C. C. Ben der, piano- en orgelhandel op be scheiden wijze gevierd. Op het kantoor werd de jubilaris ach tereenvolgens toegesproken door den filiaalieider, den directeur der N.V. en een zijner collega's. In plaats van het gebruikelijke gouden horloge ontving den heer Boekwijt van directie en com missarissen een enveloppe met inhoud en eveneens een derge lijk geschenk namens hét perso neel. Onder gebruik van enkele ververschingen was men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Op Vrijdag 17 December hoopt Ex Animo een uitvoering te geven van „Die Schöpfung" van Hay dn in de Stadsgehoor zaal. Ais solisten werken mede Corry Byster. sopraan, Han le Fèvre, tenor en Laurens Bogt- man, bas. De orkestbegeleiding wordt verzorgd door het Rotter- damseh Philharmonisch Orkest, terwijl het geheel "onder leiding staat van Herman de Wolff. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n; 9105. Fir ma J. Botermans. Leiden, Jan van Houtkade 26. Verkrijgen, vervreemden, verhuren en ex- ploiteeren van onroerende goe deren in Nederland. Uittr. Venn.: W. Welmers, Leiden. 1306. Firma C. Versney, Lei den, Oude Rijn 88. Boekbinderij. N.E.: A. J. Versney, Leiden. In Leiden gevestigd. C. S. Bakker, Thorbeckestr. 22; A. V. Hoogenboom-Biersky en fam., Boerhaavelaan 30; A. de Bode en fam,, de Sitterlaan 54; R. Boekholt, huis- en dec.-schil- der, Stieltjesstr. 28; A. J. den Brok, cost.naaister,, Burgsteeg 1; E. A. Burgers, 1.1. verpleegster, Meloenstr. 43; Wed. H. W. Hen- driks-Buijs, de Meij v. Streef- kerkstr. 36; Wed. C. M. van der Krocht-Geerlings, Potgieterlaan 25; A. M. Gieske, Mauritsstr. 97; N. Bergers-de Jong en fam,, dienstbode, Plantsoen 1; L. La- man en fam., nachtwaker, Vaart kade 10; J. van der Linden, Zoe- terw.singel 9; M. C. Moritz, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. J. Scheer, hulp i. d. huish., Rijnsburgerweg 84; W. J. Slag ter, landarbeider, Rijnsburger weg 106; A. Snel, Koninginnelaan 60; M. T. Verhulst, kolonieleid ster, Breestr. 114; M. Vinken, Roodenb.str. la; P. J. Vollemans en fam., boormeester B.P.M., 3 Octoberstr. 37a; J. B. Winterdink, Cobetstr. 35; P. Zonneveld, huis naaister, le Binnenvestgracht 5a. Uit Leiden vertrokken. M. J. H vaij, Berker, 's-Gra- venhage, de Ruyterstr. 62; J. 1 i A van Beukering. Amsterdai Buikslotermeerdijk 124; J. ij Borché, Lichtenvoorde F 24; 1 neVH Cabell, Óegstgeest, L. de Coligni laan 24; A. van Dam. Roermoni Voogdijstraat 10; V. Dijkstra Amsterdam, Lange Houtstraat 251 yy] J. N. Frankhuyzen, Amsterdam: Bataviastraat 3611; J. van Hel-'ffjfet den-Fransen en fam., 's-Graven-ftacht hage, Thomsonlaan 19; J. M. Gal- „Te: jaard, Lisse, Kanaalstr. 187; C. etn ni W. van Oort-Gieles, Munchen Dl.; M. de Jong, Amsterdam, Te- niersstraat 1; A. B. van Es-Knij- nenburg, Leiderdoro. Achthove- nerweg 47; W. A. Koopman, Hil versum, Neuweg 32; L. Lamers, Echteld, Oehten E 131; S. Lam- mers. Haskerland, Joure Driesen- str.; S. N. Lodeweegs, Nederh. den Berg, Voorstr. 49; J. G. Mat- zer, Rheden, Gld„ Velp Sophia- straat 52; E. S. M. Mensing van Charante, Driebergen R. Arnh. Bovenweg „NVD Kinderhuis"; F. H. Meijer en fam., Óegstgeest, Rhijng.str.weg 17; C. Middendorp Vlaardingen, ,W. Beukelsz.str. 52a; A. T. Mink, Warmenhuizen, Oudewal 45; C. Roodakker-van Nuss, 's Gravenhage, Prinses Ma- riestr. 10; C. J. van Oostenrijk, Óegstgeest, Regentesselaan 32; A. C. Pluister, Ede, Buitenzorg laan 6; J. F. van de Rivière, Was senaar, Prinsenweg 85; A. de Rui ter, Óegstgeest, Vinkenweg 3; J. Sasburg, Meerkerk, Gorkumsche- straat C 146; F. F. Schulze en fam., Arnhem, Bakenbergsche- weg 134; R. Slobbe, Óegstgeest, Endegeesterstr.weg 5; A. J. Sneep, Amsterdam, le Helmerstr. 104; J. D. Speckmann, Eelde, Ons Huis; M. Storm, Amsterdam, Pr. Hendriklaan 12-16; J. Noorda- Wjet Hn tngsf teuw imon «o tor bsschi ensti ünge trc es t< lijken anv; èn I Baj ei ml. 1 mrlii te-ia; zn f In namf Zuid in h< vijar sectc rein vastl troei aanv den dene plasl W .mr i ran ideide Teijn, Haarlem, Noorder Tuin- dorplaan 43; T. J. G. Tulfer, Am- sterdam, Deltastr. 12; F. Veis, Zuid Óegstgeest, Geverstr. 42; G. de Vries, Apeldoorn, Hoenderloo Doorgangshuis 17; JJ. van der Wal, Bolsward, 3e Hollandiastr. 9; A. M. van de Wall, Breda, van der Borchlaan 15; E. Wierda en fam., 's-Gravenhage, Ln. v. Meer- dervoort 500; C. E. E. Zwaan, Weenen Dl., Drossegasse 8. Geboren: Bernardus, z. van B. Overdijk en J. A. Lange- veld; Willem Leendert, z. van P. Brandhorst en W. Los; Willibror- dus Adrianus, z. van N. van der Werf en J. C. van Kleef; Elisa beth Maria, d. van N. C. Zwar- telé en J. H. M. Verdegaal; Abraham Wilhelmus, zn. van W. van der Star en J. de Roo; Johan nes Maria, zn. van C. de Haas en J. Spierenburg; Gerardina Ma ria, dr. van L. J. Baijer en J. C. Starrenburg; Johannes Hendrik zn. van J. M. Smid en J. C. Kort; Petrus Cornelis Gijsbertus zn. van P. C. van der Hoorn en C. A. Uitendaal; Leendert, zn. van J. van Rijn en K. van Duijn; Lena, dr. van A. Nijgh en J. Remmel- zwaal; Gerardus zn. van J. Te- gelaar en J. van der Laan; Fre- derik Johannis, zn. van P. van Helden en A. F. Tronchet; Cor nelia, dr. van C. van der Leek en A. M. Lek; Pieter Willem zn. van W. van der Reijden en M. Sloos; Adrianus Karei, zn. van T. van Leeuwen en P. Blansjaar; Pieter Jacobus, zn. van J. J. Roosen daal en A. Plezier; Maria Suzan- na, dr. van G. van der Berg en J. C. Pardon; Pieter Johannes, zn. van C. H. Opdam en C. P. van Staden; Hendrik zn. van H. Col- lé en J. Breijer; Albertus Corne lius, zn. van J. A. C. Kroon en C. van Vrede; Johann Gerhard, zn. van F. X. Rehmann en M. van den Dop. Ondertrouwd: A. Beij, gesch. 36 j. en E. de Meij jd. 23 j.; E. P. P. Rodolf jm. 31 j. en A. Guldemond jd. 21 j.; W. C. van der Mark jm. 21 j. en T. M. Bloemzaad jd. 21 j.; N. Te Water jm. 25 j. en S. W. L. Hannaart jd. 19 j.; A. Planje jm. 28 j. en H. Matters jd. 28 j.; N. A. Verboog jm. 24 j. en G. E. van den Ouwee- len jd. 22 j.; W. Brier jm. 25 j. en W. J. Fontein jd. 23 j. Ge trouw d:W. F. Blansjaar jm. en W. Haneveld jd.; H. W. Boo- gers jm. en J. A. de Wit jd.; C. van der Krogt wedn. en M. Kraakman jd.; J. de Wit jm. en M. E. Pielanen jd. O v e r 1 e- d e n: A. L. J. de Lange d. 20 j.; J. P. Jansen m., 34 j.; E. A. T. Vermond wedn. 80 j.; C. J. M. Homan, d. 2 j.; M. van den Heu vel, huisvr. van A. Roos 65 j.; A. van der Sluijs, wed. van I. de Vlieger 61 j.; C. C. Hogewoning, d. 7 j.; H. T. M. Dorhout. gesch. echtgen. van H. P. Stam 36 j. den zet i lingc Oost Sovj aans Zij opgf gen. Di jage ken telij wag onk! mec veil doo B wis de een rim nan mai De var

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 4