Btd. BuütnUnd: Mr. H. GcJm. Ltiden; Red. 9t»d •a Sport i M. Zonderop. I^eidea; Red. Omgeving i L. Roosen. Leiden; Red. Letteren ea Kun*ti Fr. Schneiders Leidenvoor de •dvertentite i C de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 713 Nov. van 17 tot 7.45 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 9.11: 5.03 onder, 17.23 op. Woensd. 10.11: 6.21 ond. 17 46 on Dond. 11.11: 7.38 onder, 18.11 op. Vrijd. 12.11: 8.53 onder, 18^ op Zat. 13.11: 10.5 onder, 19.12 op. Zond. 14.11: 11.12 onder, 19.51 op Deze slag echter zal dat volk sche brutaliteit, als zij doen alsof Werp geen „scherp tus- schen de aardappelschillen langrijke operaties. Alleen door deze toenmalige onbelangrijke operaties is het geweldige ge vechtsterrein gevormd, waarop ach de huidige volkerenworste- ling m hoofdzaak afspeelt. Naast onzen grooten bondgenoot in Oost-Azië hebben ook Europee- sche volken in een duidelijk in zicht de grootte van de histori sche taken ingezien en dienover eenkomstig hun offers gebracht. Wanneer de offers van den met ons verbonden grootsten Euro- peescben staat ten slotte min of meer tevergeefsch geworden zijn, dan is dit alleen toe te schrijven aan de stelselmatige sabotage van een erbarmelijke kliek, die na jarenlang weifelen ach ten slotte heeft vermand tot een enkele daad, die echter in de geschiedenis als schaamte loosheid zeker aanspraak kan maken op den roem van het een malige Ik ben gelukkig, dat het ons gelukt is uit de handen van van dit overigens zoo geweldige deze treurigste verschijijningen tijdvak tenminste den man te redden, die zelf alles gedaan heeft, niet alleen om zijn volk groot, sterk en gelukkig te ma ken doch ook om het te laten deelnemen aan een historisch conflict, dat ten slotte het lot en de cultuur van dit continent zal bepalen. Dat de Italiaansche ineenstor ting met al haar consequenties met zonder treugslag kon bly- ven op het geheele oorlogsgebeu ren is vanzelfsprekend. Deson danks zijn de verwachtingen van onze vijanden ook hier te vergeefsch. Wat zij dadelijk bij het begin gehoopt hebben, is riiét ontstaan, en er zal ook niet ont staan, wat zij voor de toekomst hiervan verwachten. Zij hadden genoopt, dat met één slag de Duitsche divisies in Italië afge sneden en vernietigd zouden worden, dat de Duitsche eiland bezettingen hierdoor verloren zouden gaan, dat de Balkan als een rijpe vrucht in hun schoot zou vallen en dat zij dan het oorlogsgebeuren met één slag naar de Duitsche grens zouden kunnen overbrengen. De storm loop naar den Brenner is gewor den tot een offensief met een slakkengang ver ten Zuiden van Rome. Hij zal nu zijn tol aan bloed eischen, en wel niet naar goedvinden van onzen vijanden, doch in groote lijnen volgens onze plannen. Elke nieuwe lan ding zal hen dwingen steeds meer scheepsruimte te binden. Zij zal de strijdkrachten van on ze vijanden versplinteren en het gebruik van onze wapens nieu we mogelijkheden geven. Waar ook maar een dergelijke landing wordt gedaan stuit zij op onze pa raatheid en men zal dan wel de ervaring opdoen, dat het om nu eens met Churchill te spre- T 'i?eP din£ is om tegen over de Italianen op Sicilië te landen en het een geheel ander ding is oan tegenover de Duit- schers aan het Kanaal, in Frank rijk, Denemarken of in Noorwe gen te landen". Dan zal ook blij ken, of onze terughoudendheid op menige gebieden zwakheid oi Koele berekening was. de zwaarste strijd, ooit DOORSTAAN. De strijd in het Oosten is de zwaarste, dien het Duitsche volk ooit te doorstaan heeft gehad. Wat onze mannen hier verdra gen, kan. in het geheel niet ver geleken worden met dat, wat onze vijanden presteeren. Ook het uiteindelijke doel, stnriw t Kfr0nt tot een teecn- te brengen, niet alleen bereikt worden, doch zoo- als steeds in de wereldgeschiede- nis zal alleen de laatste slag de beslissing brengen. in zijn credit kunnen boeken, dat met de grootste innerlijke waarde, met de grootste stand vastigheid en met het grootste fanatiame het beslissende uur gebruikt Wat ik derhalve van Duitsche soldaten eisch, is ont zag iijk. Het is de taak van het front, dat het ten slotte het schijnbaar onmogelijke mogelijk maakt. Het is de taak van het vaderland, dat het het front in ziin strijd tegen datgene wat on mogelijk of onmogelijk te dragen schijnt, steunt en sterkt, dat het zich in volle duidelijkheid ervan bewust wordt hoe het lot van ons geheele volk, van vrouw en kind en van onze geheele toe komst daar van afhangt, dat met inspanning van de laatste kracht de beslissing in ons voordeel af gedwongen wordt. Dat elk offer, dat wij thans brengen in geen verhouding staat tot de offers, die van ons geëischt zouden wor den wanneer wij den oorlog niet zouden winnen. Dat er derhalve zelfs geen andere gedachte kan zijn dan den oorlog onverbid delijk te voeren met het onver anderlijke doel van het beha len der overwinning, geheel on verschillig, hoe telkens de toe stand moge zijn en geheel onver schillig, waar wij telkens moeten vechten. Toen het verraad van den ko ning van Italië, den kroonprins en zijn militaire clique steeds duidelijker werd, was onze posi tie niet mooi, in de oogen van menigeen zelfs wanhopig. De beide dictatoren der democra- tiën hoopten reeds, in Washing ton gemeenschappelijk de vernie tiging der Duitsche legers en de uitleverilg van mijn vriend als een vermakelijk schouwspel te kunnen vieren. En toch werd het bijna onmogelijk lijkende in en kele weken mogelijk gemaakt Uit een bijna onafwendbare ca tastrophe kwamen letterlijk in .één slag een reeks van de roem- frijkste handelingen voort, die I leidden tot een volledig herstel van onze positie, ja. in_ menig opzicht tot een verbetering. Als deze oorlog eens geëindigd zal zijn, dan zullen derhalve de grootste lauweren meer moeten worden toegeschreven aan ons geloof en onze volharding dan aan de incidenteele daadkracht en afzonderlijke acties. Daartegen zal en moet ook elke propaganda onzer vijanden falen. Evenals in den wereldoorlog hopen zij niet zoo zeer op de overwinning der wapenen, als wel op de uitwer king van hun frazen, hun dreige menten en hun bluf. Eerst geloof den zij aan de dreigementen met den tijd, den honger, den winter enzoovoort. Daarna geloofden zij dat de bomterreur alleen al vol doende zou zijn om het Duitsche vol kin het binnenland murw te maken. Maar, terwijl in den eer sten wereldoorlog het Duitsche volk in het binnenland, bijna zon der vijandelijken invloed, ineen stortte, zal het thans ook onder den zwaarsten druk de kracht van zijn weerstand nooit verlie zen. Er zijn te veel offers ge bracht dan dat iemand het recht zou hebben, zich te onttrekken aan deze offers voor de toekomst. ALSOF ZIJ REEDS OVER WINNAARS WAREN. De Fuehrer wees erop, dat de tegenstanders van het Duitsche Rijk gelooven het Duitsche volk thans in de eerste plaats door bluf en propaganda murw te kunnen maken, door te doen alsof zij de overwinning reeds behaald hadden. Als het niet zoo ernstig was, zou men menigmaal om dit optreden kunnen lachen. Op het zelfde oogenblik, dat zij zich van de eene conferentie -naar de an dere haasten, om hun verschil lende oneenigheden bij te leggen, doen zij alsof zij reeds overwin naars waren. Zij roepen commis sies bijeen voor de „organisatie der wereld na de overwinning". Het zou veel doelmatiger zijn, als zij zich bezighielden met de or ganisatie van hun eigen wereld Zij roepen commissies bijeen, die ervoor moeten zorgen, dat de we reld na den oorlog van levens middelen wordt voorzien. Het zou beter zijn, als zij thans hun c-igen volken van levensmidde len zouden voorzien, die door den hongersdood bedreigd wor o'en. Het is een echte Britsch-Jood zij in staat waren, de wereldpro blemen op te lossen, terwijl zij hun eigen problemen niet heb ben kunnen meester worden en den oorlog noodig hadden om zich te onttrekken aan het afleg gen van een verantwoording, waartoe zij wegens hun falen dooi hun eigen volken zouden zijn gedwongen. Een land als Amerika bijvoorbeeld telde der tien millioen werkloozen en de leiding van het land, die het met dat probleem niet kon klaarspe len, doet het thans voorkomen alsof zij in staat was het werkloo- zen-probleem der geheele wereld op te lossen. Het is waar, een ka pitalistische uitplundering kun nen zij weer organiseeren. Dat echter bij deze uitplundering hun eigen volken te gronde gaan, interesseert hun weinig. Hun pro- pagandamaatregelen volgen den weg, die wij nog van den wereld oorlog kennerj. Zij probeerden eerst, door een vloed van papier bij het Duitsche volk en nog meer bij de volken onzer bondgenoo- ten den indruk te wekken, alsof niet alleen de oorlog reeds door hen gewonnen was, maar dat ook bij de volken breede kringen naar een dergelijke ontwikkeling zouden verlangen. Ik weet niet, of er onder het Duitsehe volk menschen zijn, die werkelijk van een overwinning der geallieerden iets verwach ten, Ieder, die met het volk ver bonden is, weet precies, wat de overwinning onzer vijanden zou beteekenen. Er zijn in Duitsch- land ook geen lagen, die op die overwinning hopen. Er zijn hoog stens enkele misdadigers, die misschien meenen daardoor hun eigen lot te kunnen verbeteren, Maar in dit opzicht behoeft men niet te twijfelen en zichzelf te misleiden; met deze misdadigers rekenen wij af. Wat in het jaar 1918 gebeurde, zal zich in Duitschland niet herhalen. Als aan het front tienduizenden van de beste menschen, van onze ge liefdste volksgenooten vallen, zullen wij er niet voor terug schrikken, in het binnenland eenige misdadigers ter dood te brengen. In den eersten wereldoorlog was het offer der soldaten iets dat vanzelf sprak. Maar even na tuurlijk waren de rijke, geldver- dienende zwendelaar, de oorlogs- winstmaker, de deserteur of de gene, die het volk ondermijnde en daarvoor door het buitenland betaald werd. Deze elementen werden toen ontzien, terwijl de dappere soldaat zijn leven moest offeren. Dat is thans echter an ders geworden. De Amerikanen en Engelsdhen maken op het oogenblik plannen voor den wederopbouw van de wereld. Ik maak op het oogen blik plannen voor den wederop bouw van Duitschland. Er zal echter één verschil zijn: terwijl de wederopbouw van de wereld door de Amerikanen en Engel- schen niet zal plaats hebben, zal de wederopbouw van Duitsch land door het nationaal-socialis- me nauwkeurig en volgens de plannen worden uitgevoerd. Dan worden onze massa-organisaties, te beginnen met de Ot tot aan den Arbeidsdienst met inbegrip van het geheele overige Duitsche economische leven gebruikt plus de oorlogsmisdadigers. Zij zullen daar voor het eerst in him leven nuttig werk verrichten. Dat is het eerste wat ik hierover zeggen moet, en het tweede: de heeren mogen het gelooven of niet, maar het uur der vergelding zal ko men. Ook wanneer wij op het oogenblik Amerika niet kunnen bereiken, dan ligt toch God zij dank een staat tastbaar dichtbij en daarmede zullen wij ons be zighouden. En dan wil ik in de derde plaats hier nog iets aan toevoegen: de meening van onze vijanden, dat zij door hun lucht- terreur de intensiviteit van den Duitschen oorlogswil kunnen verminderen berust op een drog reden. Diegene namelijk, die nu eenmaal zijn bezittingen verloren heeft kan maar éér wensch heb ben: dat deze oorlog nooit verlo ren wordt, want alleen de over winning kan hem weer eens in het bezit van zijn goed stellen. Zoo vormen de honderdduizen den, die door de bommen alles verloren hebben, de avantgarde van de wraak. En nog iets an ders, waarmede onze vijanden thans niet zoo dikwijls meer als vroeger, maar toch nog steeds, opereeren. Dat is het parool, de tijd werkt voor hen. DEN STRIJD NOOIT TE VROEG BEëINDIGEN. Het spijt mij zeer, dat ik onzen arbeid in vredestijd niet heb kunnen voortzetten. Maar daar dit nu eenmaal niet mogelijk is zullen wij nooit te vroeg den strijd eindigen, doch den tijd als onzen bondgenoot beschouwen. Deze oorlog kan duren zoo lang hij wil. Duitschland zal nooit capitu- leeren. Wij zullen nooit de fout van 1918 herhalen, n.l. om kwart voor twaalf de wapens neer te leggen. Hiervan kan men zeker zijn: diegene, die de wapens als allerlaatste neerlegt, zal Duitsch land zijn, en wel vijf minuten over twaalf. DE BOM-OORLOG. Een ander middel, waarop on ze vijanden rekenen, is de bom- oorlog. Wat het Duitsche vader land hier heeft te doorstaan, is ons allen bekend. En wat ik per soonlijk daarbij gevoel, kunt ge u voorstellen. Toen deze oorlog begon, heeft de Amerikaansche president zich op huichelachtige wijze tot mij gewend met het verzoek, geen bomoorlog te voe ren. Wij hebben dat ook niet ge. daan. Maar dit verzoek werd slechts gedaan met het doel onze vijanden den tijd te verschaffen, om van hun kant dezen oorlog voor te bereiden en te zijner tijd te ontketenen. Twee dingen zou ik hierover willen zeggen: wat mij smart veroorzaakt, zijn uit sluitend de slachtoffers in het vaderland, vooral de slachtoffers onder de vrouwen en kinderen Wat mij pijn doet, is dat deze menschen hun have en goed ver liezen. Daarentegen is de schade aan onze industrie veel minder belangrijk. Zij verhindert niet in het geringst de voortdurende stij ging onzer bewapeningspresta- ties. En hiervan kan men overtuigd zijn: onze stedfen bouwen wij weer op, schooner dan ooit te voren en wel in den kortst moge lijken tijd. Als een volk in staat is om een oorlog tegen een ge- lieele wereld te voeren, in een jaar zes of acht of tien millioen kubieken meter beton in vestin gen te verwerken en duizenden vapenbedrijven uit den grond te stampen, dan zal het zulk een volk ook mogelijk zijn, twee of drie millioen woningen te bou wen. Zij mogen hopen ons door zwa re bloedoffers klein te krijgen, Alleen deze keer is het met deze bloedoffers zoo gesteld, dat op elk Duitsch bloedoffer 2, 3 en 4 slachtoffers van onzen vijand ko men. Hoe zwaar deze offers ook voor ons zijn, zij kunnen ons toch alleen nog sterker verplichten. Het zal niet te vergeefs zijn, wat wij aan offers brengen. Uit deze offers moet voor ons volk een voordeel groeien en niet alleen voor ons volk, doeh tenslotte ook voor geheel Europa. En dan tenslotte nog één ding. Ik lees iedere week minstens drie of viermaal, dat ik een zenuwin storting gekregen heb. Ge kunt ervan overtuigd zijn: alles is mo gelijk, irtaar dat ik mijn zenuwen verlies, is totaal uitgesloten. In dit verband karakteriseerde de ligieus, en wel in mijn die innerlijk religieus. En ik gel dat de Voorzienigheid de i» schen weegt, en dat degene de proef der Voorzienigheid w kan doorstaan, maar daarop, 1 bezwijkt, door de VoorzienigH® ook niet voor grootere dingen",3! stemd is. Het is een uit de naf1 voortvloeiende noodzakelijkf*. dat bij de selectie slechts de keren overblijven. Het Duitolg volk, zooals ik het in de m zijner vormen heb leeren ken^.'j, is Gode zij dank sterk en. kj:.,, gezond. Wat al successen toe ven, wat voor groots die c£vl winningen heeft zij ons niet <ooi de Voorzienigheid ons niet g Di behalen. Hoe hebben wij inen kele jaren een bijna wanhopnï toestand van ons land en Rijk volkomen veranderd, -ee heeft ons de de Voorzienign ook bijna hopelooze situaties,led als de Italiaansche ineenstorn meester doen worden. En zoi'ed wij dan zoo erbarmelijk zijfc't aan deze Voorzienigheid te te sagen of te vertwijfelen? In dis.! baarheid buig ik mij voor def '1' machtige, dat hij ons zoo irel gend heeft en ons geen zwa;aa re beproevingen, den strijd! Duitschen bodem, gezcr'® heeft, maar dat wij erin ges!331 zijn, tegen een wereld van i A macht dezen strijd met succK ver buiten de grenzen vat Rijk te voeren. ke Ik ben er trotsch op, aldus ae volgde Hitier, de Fuehrer vs-n volk te zijn, niet alleen in gn. kige dagen, maar ook in Dtfc lijke. Het verheugt mij, datmi dergelijke dagen het volkan mijzelf uit kracht en vertroerj kan geven en kan zeim .Duitsch volk, wees voUG gerust. Wat er ook mag kin wij zullen het meester wc™ Aan het einde staat de ovërK jaing". Da De Fuehrer herinnerde dé tij en de nationaal-socialisïso leiding aan haar taak, de éht draagster van het geloof dr tie te zijn. „Ik ben", aldus besloc „slechts voor enkele urer" gekomen, om tot u, mijn a'c aanhangers, te spreken, erft" gen ga ik reeds weer ter^t,, neem een schoone herin aan mijn oude strijdmakki.' onze strijdperiode mede. G' moet van hier gaan met 1 natieke vertrouwen en het tieke geloof, dat er absoluu anders mogelijk is dan onze winning. Daarvoor strijde daarvoor zijn zeer vele ge daarvoor zullen nog andere W zelfde offer brengen. Dajet leven generaties, en nietlt nu, maar ook in de toekom'Q. bloed, dat wij thans offerj^ eens rijkelijk aan ons vol sj golden worden. Wij heriivg ons aldus al onze kameradiit als nationaal-socialistisch%er ders voorgegaan zijn op eei i die slechts de weg van dede heid van ons vaderland, e grootheid van ons Duitschm kan zijn". de _uv Volew. Henn..DVS E. D. O. Fuehrer ook de belachelijkheid j van de geruchten over oneenig- heden tusschen hem en zijn vriend Goering, tusschen weer macht en partij, tusschen hem en zijn generaals. Zonneschijn kan iedereen ver dragen, maar wanneer het on weert en stormt dan pas komen de harde karakters naar voren en dan ziet men ook den zwak keling. Wanneer het eens moei lijk wordt dan blijkt pas wie wer kelijk een kerel is en wie in der gelijke uren zijn zenuwen niet verliest, doch hardnekkig en standvastig blijft en nooit aan een capitulatie denkt. SPORT ne .an VOETBAL. Competitiedie In de eerste klasse zcoi competitiestanden thans: dc District I.: g£jp. gw. gL vrl. v.-iiki DE PROEF DER VOORZIENIGHEID. Tenslotte wil ik ook dengenen, die mij steed* over religie spre ken, fets zeggen: Ook ik ben re- V. U. C. V. S. V. Haarlem Feijenoord Ajax Emma BI. Wit D. H. C. R. F. C. 't Gooi District III: Go Ahead 7 N. E. C. Wagen. Heracles A.G.O.V.V.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2