3)e Ceidóclve Sou/fco/nt VRIJDAG S NOVEMBER 1943 35STB JAARGANG N°- 10702 Bureaus: IPapengraeht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wiltner, Hoofdredacteur. V rijke erfenis Ouders stellen er priis op, hun kinderen een nalatenschap ach ter te laten. Dit verlangen is re delijk en prijzenswaard, als het bliift binnen de grenzen, door gezond verstand en christelijke moraal getrokken. Een erfenis, die bestaat uit geld en goed. dat de gemeenschap en den behoef- tigen on onchristelijke wiize is onthouden, is verfoeilijk. En de nalatenschao. die de ouders na laten. kan zeer kostbaar zijn. al is 't weinig in geldeliike waarde. Herinneringen uit het ouderlijke huis kunnen, al hebben ze noch geldeliike noch aesthetische vzaarde. voor den bezitter kost baarder ziin. dan dure meubels en schoone kunstoroducten. Maar ten slotte brengen stof felijke dingen geen geluk: en oo geld en goed kan een vloek rus ten. Geluk brengt een erfenis van geesteliike goederen. De ouders, die hun kinderen zulk een erfenis nalaten, hebben hun. met Gods genade, een solied ge luk verzekerd. En waarin moet die waarlijk kostbare geestelijke erfenis be staan? Od deze vraag zal een ver scheidenheid in antwoord kun nen volgen, hoewel alle antwoor den oo hetzelfde neerkomen: de godsdienst is de kostbaarste geestelijke erfenis. Maar wii wilien ons. in alle bescheidenheid, veroorloven, het antwoord oo deze vraag anders te formuleeren of. liever gezegd, nader te concretiseeren. De rijk ste erfenis, die ouders aan hun kinderen kunnen nalaten, is. dat zii hun hebben leeren bidden. Neen. wii bedoelen niet. dat zii hen eenige gebeden hebben ge leerd dat is heel goed en dat is plicht maar dat zii hun hebben geleerd, echt te bidden. Er ziin in het menscheliik leven tiiden van nood. waar in zoo volkomen waar is. wat R. H. Benson schreef, dat „geen mensch in staat is. de volle zwaarte van een anders ziel te torsen": waarin niets anders den mensch kracht en rust en trt>ost kan schenken dan het gebed. En nu weten wii wel. dat nood leert bidden. Doch een schat van alles overtreffende waarde bezit hii. die den nood niet noo- dig heeft, om te leeren b i d- den! Echt bidden dat is: soreken met God om Hem te loven, om Hem te danken, om Hem vergif fenis te vragen, om Hem te smeeken. om zich over te geven, geheel en al. aan Ziin wil. Bidden zit niet. aldus mgr. dr. Alohons Ariens in een ziiner na gelaten oreeken. in handen of linnen of knieën, bidden is iets van de ziel. verheffing van den geest, van het hart naar God. De ziel nvst zich neerwernen voor God. Wii moeten denken aan God. ons klein voelen bii God. En. zoo vervolgde mgr. Ariens. door onze houding, onze b'ikken. ons soreken zonder haast beves tigen wii. dat wii echt bidden. „Hoe meer een ziel bidt. hoe meer vanzelf bet lichaam mee bidt". Het is alléén bidden, wan neer wii onze ziel tevoren zuiver stemmen door te bedenken, dat we met God gaan snre'-en. „Dan alleen kan van - bidden sorake ziin. als wii doordrongen worden van die ged'"hte aan Gods tegenwoordigheid". Bidden is bet. als men met Guido GezeUe in een ziiner schoonste gedichten ..B'lidschap" kan zeggen en herhalen: „God. miin God en lieve Heer" „Gif ziit miin troost, toen alle troost venijn is. Gii ziit miin hulne. als niemand. helot. elk vlucht. Gii ziit miin vreugde, als elke vreugd een niine is. ..Halleluiah", als alles weent en vlucht". De ouders, die hun kinderen ®cht leeren hidden wat wil De ioeitand in Engeland MINISTER GOEBBELS OVER DE MEDEDEELINGEN DER KRIJGSGEVANGENEN. In „Das Reich" houdt minis ter dr. Goebbels zich bezig met den binnenlandschen toestand in Engeland. Hij deelt mede, dat hij uitvoerig heeft gesproken met zwaargewonde krijgsgevan genen. die op grond van de uit wisseling uit Engeland zijn te ruggekeerd en constateert, dat geen enkele hunner ook maar den minsten twijfel koestert ten aanzien van de overwinning der Duitsche wapenen. De teruggekeerden hebben, zoo schrijft dr. Goebbels, in de eJgt'loopen jaren de enorme moeilijkheden in het kamp van den vijand, waarvan hij in zijn propaganda natuurlijk met. geen enkel woord spreekt, met eigen oog en gezien. Op eenige terrei nen zijn de moeilijkheden even groot als bij ons, aldus de mi nister, op velerlei gebied zijn zij veel grooter en er is natuur lijk éen terrein, waarop de En ge lsche moeilijkheden kleiner zijn dan de onze. Alle terugge keerden zijn het er b.v. over eens dat de Engelsche voedselpositie zeer slecht is, in isder geval veel slechter dan de onze. Bij 't Engelsche volk is schraalhans Keukenmeester en eer. geheele reeks sluipende volksziekten moet worden toegeschreven aan de volkomen ontoereikendes voe ding der groote massa, die in de Britsehe ooriogsproduetie werkt. Dit is immers ook een be langrijke oorzaak van de steeds weer uitbrekende stakingen in de kolendistricten. Ten aanzien van het vraag stuk der klasse iegewrtellmgen waren de uitgewisselde gevan genen het er over eens, dat de maatschappelijke kloven in En geland breeder zijn dan ooit. De Britsehe arbeider beschouwt de zen oorlog niet als zijn oorlog maar als dien der heerschende bovenlaag. „Wij zijn toch weer net kind van de rekening is de steeds wesrkeerende bedenking van den gewonen man tegen den oorlog. In Duit"chl»nd daarente gen weet iedereen, dat deze oor log ons is opgedrongen en dat ons volk zijn leven moet verde digen. Sociale tegenstellingen spelen bij ons nauwelijks een rol. De voornaamste drijvers van het vijandelijke streven, den on wrikbaren grondslag van het geloof van het Duitsche volk aan het komende definitieve succes zijner wapenen te vernietigen, zijn. aldus vervolgt dr. Goebbel.c de Joden. Zij meenen, dat 'hun zeggen: spreken met God ge ven hun kinderen mede een r ii- keerfenis. Natuurliik zullen kleinere kinderen dat bid den op andere wiize doen. dan grooteren. die al staan in den levensstrijd en voor beslissende levensproblemen. Ook degenen, die de belangrijke taak en de gewichtige roeping hebben, in de opvoeding met de ouders me de te werken, de onderwijzers en onderwijzeressen op onze scholen, kunnen zich onschatba re verdiensten verwerven door den kinderen echt te leeren bidden. „Zoo ooit dan is het nu een tïicL om ons te bezinnen op het beste wat wii hebben" aldus Z. H. Exc. mgr. dr. J. de Jong in ziin voorwoord op de „Catechis mus" van dr. F. v. d. Meer. En wii bezinnen ons op het beste wat wii hebben, als wii ons be zinnen op w a t bidden is. op de alles-overtreffende waarde van het bidden voor het leven, en oo de wiize. waarop men de kinde ren kleinere kinderen, maar vooral óók de oudere ieugd! daarvan kan doordringen, hun aldus schenkend een riik en kostbaar bezit voor het leven! Men kan in het leven niets be zitten wat van grooter waarde ut i wereldtriomf voor de deur staat. Maar ook op dit punt is het weer buitengewoon teekenend, dat volgens de verklaringen van vrijwel alle teruggekeerden het antisemitisme onder het Britsehe volk onweerstaanbaar toeneemt in weerwil van alle filosemisti- sche propaganda der regeering. Wij kunnen, aldus de minister, deze ontwikkeling slechts met groote voldoening gadeslaan. Zij kan niet meer worden tegen gehouden en dezelfde Joden, die ineenden, in den langen duur van den oorlog een zekere kans op vernietiging der door hen zoo gehate cultuurwereld te hebben, zullen juist het slachtoffer wor den van dien langen duur. Ten overstaan van dit vreeselijke vol- kerendrama hoort men in het vijandelijke kamp steeds luider cé vraag: „waarvoor?" De Jo den zullen deze vraag eens heb ben te beantwoorden. Het zal ook de Engelsche plu tocratische bovenlaag wel niet gelukken, het Engelsche volk Puiten den grootsn wervelstroom te houden, die thans door de ge- heele wereld woelt, om het na den oorlog te bedriegen ten aan zien van alle beloften, die tegen woordig op de Engelsche markt even goedkoop zijn als bramen. Het onophoudelijke streven der vroeger heerschende klassen in alle volken, om de ontwikkeling terug te dringen en de volken terug te brengen tot een toe stand, waarin ze totaal afhanke lijk van het geld en het bezit zonder plichten ziin, zal stran den op de harde feiten. Het En gelsche volk vormt in dat op zicht geen uitzondering. De gewone Engelschman heeft, zooals de teruggekeerden mel den, voor niets zooveel belang stelling als voor de sociale in- stelhnven en het sociale streven in Duitschland. Hij maakt ve'r- verloopen zijn. Dat beteekent practisch, dat Molotow het zijne heeft gezegd over het tweede front en dat Huil een van zijn gebruikelijke redevoeringen heeft uitgesproken, die eindigen met theoretische uiteenzettingen over den vrijhandel. Het komt allemaal hierop neer, zoo gaat het blad verder, dat Engelschen en Amerikanen den bolsjewisten hun aanspraken op de Baltische landen en Finsche steunpunten niet hebben bestreden en dat men voorts er over tot overeen stemming is gekomen niet te twisten over zoo netelige proble men als de Poolsche grenzen en de toekomst van Midden- en Zuidoost Europa. De Britsehe en Amerikaansche diplomatie hebben opgehouden, zoo consta teert het blad, een afwijzende houding aan te nemen tegenover de Sovjet Unie of haar te onder schatten. In ernst kan niet meer getwist worden over den toe- komstigen invloed van de Sov jet Unie in Oost- en Midden Europa. Grof uitgedrukt zien de zaken in machtspolitiek opzicht er aldus uit. Het is begrijpelijk, zoo verklaart het blad, dat hiér bij alle problemen der rechten der kleine volkeren terzijde zijn geschoven. De stem der S.S. Luistert od Zondag 7 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I. op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. De voorman der Germaansche S.S. in Nederland spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht". (Tweede gedeelte). HEVIGE STRIJD AAN WESTKUST VAN BOUGAINVILLE. DE Van een Japansche basis in het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan meldt Domei: Japan sche vloot- en lucthstrijd'krachten waren op den ochtend van 2 No vember in hevige gevechten ge wikkeld met een vijandelijke vloot, bestaande uit kruisers en torpedojagers. Het gevecht vond plaats aan de Westkust van Bou gainville. Den vijand werd zwa re schade toegebracht. Japansche bezettingstroepen geliikingen tusschen de verwa- op het eiland Bougainville hebben terde beloften van zijn plutocra- m8er dan de helft der Ameri- tirche bovenlaag en de Duitsche werkelijkheid. Van dag tot dag groeit in Engeland de argwaan, om niet te neggen de haat tegen de Ver. Staten, die het Britsehe Rijk liefst zouden erven, en te gen de Sovjet-Unie. die er op xiit is in Europa voldongen feiten te stellen en daardoor de laatste Engelsche hoop op een overwin-- ning omver te werpen. Daarbij komt, aldus vervolgt dr. Goeb bels, een stijgende angst voor de Duitsche vergelding, die als een nachtmerrie oo de groote massa drukt, waarschijnlijk als uiting van een kwaad geweten over den barbaarschen Engelschen luchtoorlog te,"en Duitschland, die, zooals aan de overzijde ieder een weet, op zekeren dag on vreeselijke wijze beantwoord zal worden. Ma dit a'les, zoo besluit <4-2 mi nister, is het meer dan begrij pelijk, dat onze zwaargewonden met een onverzwakt geloof in de Duitsche eindoverwinning zijn teruggekeerd. NA DE CONFERENTIE TE MOSKOU. Ten aanzien van de Moskou- sche conferentie schrijft de „New Statesman and Nation" o.m.: Er wordt gezegd, dat de be sprekingen met Molotow goed Vrouwen helpen bij den productieslag CNF/». Buiten/Pen m kaansche en Australische strijd krachten vernietigd, die probeer den in den centralen sector der Westkust van Bougainville, na een voorafgegane landing op het eiland Mono, aan land te gaan. Toen de vijand na een beschie ting door vijandelijke vlootstrijd- krachten tot de landing met boo ten overging, vielen de bezet tingstroepen den vijand terstond aan en brachten vele landings booten tot zinken. Een groot aan tal vijandelijke troepen ver dronk. alvorens het mogelijk was het land te bereiken. Een deel der vijandelijke troepen kon aan land komen, maar de meesten hiervan werden gedood, terwijl het overgebleven kleine aantal op het strand verzet biedt. DE HONGERSNOOD IN INDIë. In het Engelsche Lagerhuis ziin gisteren uitvoerige debatten ge houden over den hongersnood in Indië. De Labourafgevaardigde Federick Path wickLawrence zeide o.m., dat naar zijn meening de inflatie in Indië op zijn minst een der redenen, om niet te zeg gen een van de voornaamste re denen. is van den huidigen toe stand. De minister voor Indië, Amery, verklaarde, dat het moeilijkste Erobleem der toekomst daarin estaat om middelen en wegen j te vinden om door verbeterde I verbouw-methodes, door indu- strialiseering, door opvoeding en door andere maatregelen aan de behoeften van een groeiende be volking te voldoen. In de eerste twee jaren heeft men iedere in flatietendentie in toom gehouden. Eerst laat in den zomer van 1941 viel een ernstige stijging der prij zen voor landbouwproducten waar te nemen. Toen de prijzen eenmaal aan het stijgen waren, hetgeen door de „algemeene on zekerheid, door de feitelijk be staande vrees voor een invasie en in den loop van verscheidene maanden van 1942 door wijd verspreide ongeregeldheden nog erger is geworden", is de toe stand in een steeds sneller tem po achteruitgegaan. Amery besprak vervolgens het „bijzonder catastrophale geval Bengalen". Tusschen 25 Augustus en 25 October is het aantal sterf gevallen, dat direct of indirect te wijten is aan den hongersnood in Calcutta alleen ongeveer 8000 geweest. Voor de buitendistric ten zijn geen betrouwbare cijfers aanwezig, doch spr. vreest, dat in Zuidwestelijk en Zuidelijk Bengalen de cijfers nog erger zullen kunnen zijn dan in Calcut ta. Zelfs thans, nu de totale hoe veelheid der leveranties voldoen de schijnt te zijn, zal waarschijn lijk vooreerst geen vermindering van de verliezen aan menschen- levens ontstaan, totdat de distri butieorganisatie het geheele ge bied od de juiste manier be- heerscht. De hulpverleening van Engeland is volstrekt een pro bleem van scheepsruimte. Rond 2500 schepen zijn alleen voor de landing op Sicilië noodig ge weest, en dat is „nog slechts een voorproefje van de grootere, toe komstige operaties". Kardinaal La Puma t Kardinaal Vinzenzo La Puma, die drie maanden geleden door een beroerte werd getroffen, is gisteren overleden. Kardinaal La Puma, die den leeftijd be reikt heeft van 69 iaar. is in 1935 door Paus Pius XI tot kardinaal gecreëerd. Hii was prefect van de Congregatie der Religieuzen. De Fuehrer heeft, ter her innering aan den heroïschen strijd op het Koeban-bruggen- hoofd, een Koeban-schild ge sticht. (C.D.). Naar de „Evening Standard" verneemt, heeft Chicago thans het aantal van vijf millioen in woners overschreden. (C.D.) In de Ver. Staten zijn 1942 zoo wordt uit Washington ge meld, rond 150.(XX) perosnen ten gevolge van kanker overleden. Dit beteekent een verdere stij ging der door kanker veroor zaakte sterfgevallen vergeleken met het voorafgaande jaar, toen 147.000 sterfgevallen voorkwa men. Werp geen „scherp" tus schen de aardappelschillen 1 9 vijandelijke pantserwagens werden door deren .Tijger" vernietigd Dit feit Is door 19 ringen op den loop van het kanon aangeduid Door middel van een speclalen wagen der Duitsche spoorwegen, die voor het vervoer der •Tijgers geschikt rijn, wordt hij naar een enderen frontsector gebracht. Om daar opnieuw te worden Ingeret PK Wolff-Altvat#r/W#/CNF/P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1