£cicbclie0oii^nt (JDAG 29 OCTOBER 1943 35ste JAARGANG N°* 10697 Se unn, ueel tevr. 15, eaux: Papengracht 32 Giro 103003 id£lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. iPUj Gemeenschaps- 105, )e Schenner heeft in de na- Ks ir van den mensch gelegd 'ha*! behoefte aan gemeenschaps- uur en- *38 Jet ..ieder voor zich" is in iid met de christelijke begin- |0jl en. ook alreeds omdat het in f iid is met de menscheliike na- aaniir. En wie er aan toevoegt „en er$ id voor ons allen" geeft aan ers n heidenschen levensregel eënsts meer dan een onwaarachtig ofdsdienstig glimnie! l?e-De menschen ziin on elkaar 7ie-ingewezen, kunnen en moeten 49 [kaar heioen en steunen. Dat jj-npen zii. als zii, in waren zin. in "'"fn kleinere gemeenschao leven ch bewust van hun gemeen- haoneliike en wederkeerige lichten, zich óók bewust van :t feit. dat over die kleinere meenschao heen b.v. het ge- i zich weer een grootere emeenschao uitstrekt. De katholieken erkennen óók de bovennatuurliike orde een emeenschaps-leven: een effec- ef. een vruchtdragend aemeen- chansleven. En zii beliiden deze raarheid als ..de gemeenschao er heiligen". Oo deze waarheid erust een der grootste geeste- like machten: de voorbede Vii kunnen voor anderen een ffer brengen, andermans ge- Irag verzoenen en liiden en uit- ioeten in ziin olaats. Het is een olidariteit in het goede: een so- idariteit. die de kwaden niet litsluit. want ook tot hen kan in moét de bovennatuurliike iefde uitgaan. ..Zii. die zich hei- igen durven noemen krachtens lun dooosel. mogen noch de me- ligte der nog ongeheiligden ver reten noch de huisgenooten des reloofs" (dr. F. v. d. Meer). De katholieke gemeenschans- N. leer legt dus in bovennatuurlii- ten zin een band tusschen a 1 de evenden. Zii legt óók een onderlingen band tusschen de zegenralenden in den hemel, de liidenden in de Dlaats der loutering, die wii va- zevuur noemen, en ons. die nog striiden od de aarde. Vanaf de serste eeuwen hebben de chris tenen aanvaard een b-nd tus schen levenden en dooden. Al? zanzelf en lang voordat iemand sr aan dacht, om er een leer stuk over on te stellen, bracht men die waarheid in nractiik. Maandag a.s. „Allerheiligen" en Dinsdag a.s.. „Allerzielen" worden wii on bijzondere wii ze herinnerd aan die waarheid van de „gemeenschao der heiligen" wat betreft de zaligen in den hemel en de overledenen, die boeten in het vagevuur. Dat deze twee dagen van de volgende week ons in onszelf doen keeren. om ons ernstig te bezinnen od die heerliike reali teit. die zegenrijke werkelijk heid. welke wii mogen beliiden in „de gemeenschao der heili gen"! Maaar dat wii óók ernstig overwegen, dat het bovennatuur lijke gemeenschaüs-leven veron derstelt een beleven van de ge meenschao in natuurlijken zin! Hoe zou men een band van bo vennatuurliike liefde kunnen leggen, als men de banden der natuurlijke liefde met onze me- de-menschen niet in de practijk van het gewone, dagelijksche le ven erkent? De katholieken moeten zijn krachtens hun beginselen ware gemeenschaos-menschen; zij moeten de gemeenschaos-gedach- te beleven, in waarheid en in oorechtheid in natuurlijken zoowel als in bovennatuurlijken en-j; ad Helpt de koe met schillen en de koe helpt u. Een vergelijking met 1918 Dr. GOEBBELS IN „DAS REICH". In een nieuw artikel in het weekblad „Das Reich" schrijft ch\ Goebbels, dat de vijandelijke pro - j paganda sedert bijna een jaar vóór 9 resp. 11 Nov ember de Duitsche ineenstorting als bijna zeker heeft voorspeld. Deze voor spelling plaatst de minister te genover het feit, dat thans bij het naderen van dezen termijn, waarheen men ook kijkt, welis waar aan vele plaatsen van de uitgestrekte fronten van Dilitsch- land zware, ja zeer zware ge vechten en voor éen belangrijk deel ook terugtrekkende bewe gingen van de Duitsche troepen zijn waar te nemen, doch dat aanduidingen van een beginnend of ook maar voor de naaste of verder verwijderde toekomst te verwachten militair of moreel fiasco van het Duitsche Rijk van zelfsprekend nergens te ontdek ken zijn. Het Duitsche volk zoo verklaart de minister, heeft ge- tc-.id opgewassen te zijn tegen de geweldige belastingsproef van het porlogsmoreel in het vader land en aan het front. Zonder zich een of andere illusie te ma ken over den omvang der moei lijkheden, die het te wachten siaan, ziet het toch in alle dui delijkheid de geweldige over winningsmogelijkheden die het heeft. De toestand van thans kan bijgevolg in 't geheel niet verge leken worden met dien van No vember 1918. hetgeen de minister in korte trekken uiteenzet. De Duitsche troepen, zoo schrijft hij. strijden wat het Westen betreft, niet zooals in 1918 in Champagne of voor Verdun, doch zij staan aan de kust van den Atlantischen Oceaan op wacht. In het Zuiden verdedigen de Duitsche troepen een linie ver ten Zuiden van Rome, terwijl de oude Italiaan- sche weermacht practisch niet meer aan den stri.jd deelneemt. De militaire posities in het Wes ten, Noorden, Zuiden en Zuid- Oosten van Europa, dus waarop de vijandelijke oorlogvoering zich tijdens den eersten wereld oorlog baseerde, bevinden zich op 9 resp. 11 November van het vijfde oorlogsjaar van den twee dén oorlog in ons bezit. In Oost-Azië staat Japan als militaire mogendheid van den eersten rang niet zooals in den eersten wereldoorlog aan den vij andelijken kant. doch aan onze zijde. Blijft in het Oosten nog over de vooreerst ongebroken kracht van de Sovjet-Unie. Wij miskennen absoluut niet het ont zaglijke gevaar, dat in dit feit ligt opgesloten. Het is trouwens het gevaar van dezen oorlog. Wij moeten er mede afrekenen on verschillig waar en wanneer. Te genover dit gevaar beschikken wij over een rijk reservoir van economische en ideële kracht en daarenboven staan ons voor de zen strijd bondgenooten ter zijde, die dit gevaar bij lange na niet compenseeren, dóch desondanks van opmerkelijke waarde zijn. Blijft nog over de luchtoorlog. Deze was tijdens den eersten we reldoorlog voor het Duitsche va derland nauwelijks van beteeke- nis, doch vormt thans het hoofd contingent van onze zorgen en belastingen in het civiele leven van den oorlog. Hierbij mag ech ter als tamelijk waarschijnlijk of toch minstens als mogelijk aan genomen worden, dat de kansen van den luchtoorlog voor den vijand in den eerstkomenden tijd in toenemende mate ongunstiger worden. Want aan den eenen kant neemt onze verdedigings kracht van week tot week toe en stijgen dientengevolge de ver liezen van den vijand, aan den anderen kant komt de dag van een radicale vergelding lang zaam maar zeker nader. De door de vijandelijke blok kade in den eersten wereldoor log toegebrachte ernstige schade aan de levensmiddelen voorzie ning van het Duitsche volk, zoo gaat dr. Goebbels verder, is in dezen tweeden wereldoorlog ge heel en al verdwenen. Resumee- renë kan dus gezegd worden, dat wij thans op de meeste gebieden onvergelijkelijk veel gunstiger er aan toe zijn dan in 1918. En als een rots in de branding staat de Fuehrer voor ons, nooit wankelend, nooit twijfelend, voor allen een toonbeeld van kracht en taaiheid, van onwrikbare vastberadenheid en fanatieke wilskracht geeft hij ons een voorbeeld van hetgeen wij te doen hebben, wanneer de ster- men van dezen wiiden oorlog ons om de ooren razen. In 1918 verrasten wij onze vij anden door ons falen er. door on zen val. Dit keer zullen wij hen verrassen, doordat w;j, het ge- heele volk als één man staan tot alles bereid en tot alles beslo ten. Hevige strijd bij Melitopol HET ZWAARTEPUNT DER BOLSJEWISTISCHE INSPANNINGEN. Naar de militaire correspon dent van het DNB schrijft, ligt het zwaartepunt van de Sovjet- Russische inspanningen op het oogenblik in den sector ten Westen van Melitopol. De bols jewisten slaan met telkens nieu we strijdkrachten verder in de kerf bij Melitopol, zoodat dit ge bied, wat de intensiteit van den strijd aangaat, vergeleken met de andere brandpunten van den op het oogenblik gaande zijnden afweerslag in de eerste plaats verdient genoemd te werden. Blijkbaar staat den bolsjewisten als doel van de uit het gebied van Melitopol begonnen bewe ging voor oogen den mond van den Dnjepr te bereiken om al dus de Krim af te snijden. Daar uit wordt de hevigheid der ge vechten en de hier door de Sov jetleiding getoonde energie ver klaard. Met deze enorme Sovjetin spanning correspondeert de druk op de Duitsche stellingen in het gebied van Kriwoi Rog, die voor en na sterk is. Het verloop van den slag heeft in het front op nieuw dermate vertandingen doen ontstaan, dat van een sa menhangende linie aan beide kanten niet meer gesproken kan worden. Aan Duitsche zijde overheerscht de afgrendelings- en steunpuntentaktiek, die den bolsjewisten veel te stellen geeft. De duidelijk aan den dag tre dende versterking der Duitsche posities beteekent. dat de groo te herfstslag onverminderd he vig zal voortduren. Geallieerden vallen weer aan in Italië EEN PLOTSELINGE VERANDERING. De A.N.B.-correspondent te Berlijn meldt: Aan het front in Zuid-Italië is vrij plotseling een verandering in deii algemeenen toestand in getreden, nu de geallieerden aan verschillende punten tot den aan val op de Duitsche stellingen zijn overgegaan, waarbij vooral de Volturno weer veel in de be richten van beide zijden ge noemd wordt, met dien verstan de, dat het thans niet meer zoo zeer den benedenloop van deze rivier geldt, maar veeleer den bovenloop, waar de Amerikanen en de Britten trachten in de richting van Isernia door te bre ken en zoodoende in het bezit te komen van een belangrijk knoop punt van verkeerswegen. Ook is Isernia van belang door een van Oost naar West loopende spoor lijn. Volgens de te Berlijn ont vangen berichten slaagden de Duitsche verdedigingsposten er in, de aanvallen van de geallieer den voor het allergrootste ge deelte op te vangen en af te slaan. Hier en daar gelukte het zelfs de aanvallende troepen tot over hun uitgangsbases terug te slaan en de,, vijand zeer zware verliezen toe te brengen, een /er. klaring, welke overigens corres pondeert met de Britsche en Amerikaansche berichten, welke spreken van de bloedige gevech ten sedert den slag bij Salerno. Slechts op enkele punten slaagden Engelsche en Amerikaansche troepen er in vrij onbelangrijk terrein te winnen. Voor de geallieerden bestaat de grootste moeilijkheid in het overwinnen der terreinmoeilijk heden, daar de Duitschers hier hun stellingen in hoofdzaak in het gebergte opgebouwd hebben, dat nauwelijks toegankelijk is voor gemotoriseerde troepen. En de enkele wegen, die berijdbaar zijn, worden zeer scherp be waakt. Over het algemeen kan men zeggen, nat men te Berlijn met eenige verwondering de metho den der geallieerden in het Mid- deilandsche Zeegebied volgt. De verovering van een aantal eilandjes in de Oostelijke Mid- doliandsche Zee en wei voorna melijk in de eilandengroep der Dodehnnesos, heeft in Duitsche kringen niet nagelaten verbazing te wekken, daar men aanvanke lijk meende op een veel sterke ren tegenstand te zullen stuiten en dt:,.e steunpunten der geal lieerden, die in strategisch op zicht van uitermate groot belang ziin, niet zoo snel in handen te krijgen. Wel zijn de gevechten fel en verbitterd geweest, doch men had kunnen aannemen, dat de Britten en de naar den vijand overgeloopen Italianen langer en met meer succes tegenstand te gen de Duitsche aanvaller had den kunnen bieden. Dat dit niet he1 geval is geweest, schrijft men in de eerste plaats toe aan de groote dapnerheid der valscherm springers en der met behulp var transportvliegtuigen gelande troepen, die, in samenwerking met de marine, de vijandelijke strijdkrachten snel tot overga re dwongen. Zoo zijn thans in lc Dodekanesos een groot aantal eilanden, die in strategisch op zicht tot de lelangrijkste gere kend kunnen worden in Duit sche handen gevallen, hetgeen een landing der geallieerden op den Balkan van het Zuiden uit ten zeerste zal bemoeilijken. Een blik op de kaart van de Ooste lijke Middellandsche Zee zegt in dit opzicht trouwens reeds zeer veel. Men ziet dan dat eilanden als Rhodos, Ismy. Levitha en Stampaglia, om slechts een deel te noemen, een hechte keten /or- men, die loofi^ van de Turksene kust tot het bij Griekenland be hoorende eiland Naxos, dat even eens een Duitsche bezetting heeft. Over het lot der andere eilan den is tot nu toe niets bekend doch men kan aannemen, dat de Italianen van Badoglio en de Britten ook hier voor groote ver rassingen kunnen komen te staan. Tegen de benden op den Balkan STELSELMATIGE VERNIETIGING. Over de gevechten van de Duitsche troepenformaties op den Balkan tegen groepen com munistische bandieten worden van Duitsche zijde slechts spaarzaam berichten gepubli ceerd. Door den vijand daaren tegen worden over deze gevech ten talrijke berichten verspreid waarvan de inhoud de conclusie wettigt, dat de vijandelijke mo gendheden over den werkelij- ken toestand op den Balkan uitermate slecht zijn ingelicht. Van Duitsche zijde, zoo ver klaart men, bestaan er geen re denen, den vijand door een tot in bijzonderheden gaande be richtgeving op de hoogte te stel len van den werkelijken stand van zaken. Op eenige plaatsen van den OPHEFFING VERBLIJFVERBOD BESCHIKKING van den commissaris-generaal voor de veiligheid over de op heffing van het verblijfsverbod voor de provincies Overijsel, Gel derland Drenthe, Groningen en Friesland. 's Gravenhage, 29 October. Op grond van par. 47 en 52 der „Ord- nungsschutzverordnung" 1943 (no. 1) hef ik door par. 1 alinea I mijner beschikking van 4 Augustus 1943 uitgevaardigde verbod van verblijf in de pro vincies Overijsel, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland, met ingang van den dag der af kondiging van deze beschik king op. De commissaris-genaral voor de veiligheid, w.g. RAUTER, S.S. Obergruppenfuehrer en generaal der politie. PiAilAAi.iVi.ttAiliiiihtiitiiiiliWA^ lYUlilUll Akijftlll^lllAVuYiill 1 -UI\UiW[\ u\.IWI 11IVUiVÜMtakikilitó'.li.SiA Iii:lhi\ 1,1 til ill LI.IÜ :UAl i.lhi 1 j ul 11 AllliiÜiiMfoi Westelijken en Zuidelijken Bal kan zijn volgens de beschikbare Duitsche berichten uitgebreide zuiveringsacties begonnen, waar van eenige reeds, na vernieti ging van de bendengroepen, zijn voltooid. Het zwaartepunt van de huidige zuiveringsgeveehten ligt in het gebied ten Oosten van de lijn Lloebljana-Fiume. De in de vorige weken voltooide zui veringsacties in Istrië en Slo- wenië hebben geleid tot de vol ledige vernietiging van de daar heerschende bendenterreur. In Noord-Westelijk Kroatië ziin op het oogenblik vrij sterke Duit sche troependeelen in den drie hoek Ljoebljana-Agram-Gospic bezig, de communistische ben den te vernietigen. Deze onder nemingen zullen binnen afzien- baren tijd leiden tot vernieti ging van de benden. Als gedeeltelijke resultaten werden naast de zuivering van verschillende ketels talrijke plaatsen gepacificeerd, waaron der o.a, Crnomeij, Gottsjee en Brod van vrij groote beteeke- nis zijn. Met de inbezitneming van de belangrijke havens aan de Adriatische Zee, waaronder Po- la, Fiume. Zara, Sibenik, Ra- gusa en Cattaro te noemen zijn, werd tevens de grondslag gelegd voor de uitroeiing van de ben denterreur in Dalmatië. Tezelfder tijd zijn ook in het Grieksehe gebied Duitsche for maties in strijd gewikkeld met veel zwakkere benden, die on der den Duitschen druk probee- ren uit te wijken naar het on gebaande bergland. In het ge bied van Jannina hebben deze gevechten geleid tot de vernie tiging van communistische roo- versbenden. Op de eilanden en schiereilanden van Westelijk Griekenland zijn Duitsche for maties met het stelselmatige uitkammen van deze gebieden begonnen, waarbij zij slechts nu en dan op noemenswaardigen te- gestand van zwakke bendengroe pen stuiten, die zich in het be zit gesteld hebben van Italiaan- sche wapens, maar noch over moreele, noch over materieele weerstandskracht beschikken. Tezamen mèt de succesvolle aanvallen op de eilanden in de Egeische Zee en die van de Do- decanesus, die de vijand onder gebruikmaking van het verraad 'van Badoglio heeft bezet, kan gezegd worden, dat in alle dee- len van de in 1941 door de Duitsche weermacht overwon nen vroegere staten Joego-Sla- vië en Griekenland alsmede in Albanië door talrijke beproefde Duitsche divisies, die onder steund worden door formaties vrijwilligers en troepen der bondgenooten, succesvol en energiek wordt opgetreden te gen elk door de Sovjets op touw gezette poging, de orde in deze gebieden te verstoren. Ml

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1