1 ED IE 20 van Ïiïr. a g. lur, ijks r.m r-8. x ige te- o. an IN. m- K>0 ONDERDAG 28 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10696 ireanx: Papengracht 32 Giro 103003 ilefoon: Redactie 20015. Admin. 2Ö935 DAGBLAD VOOR EN OMSTREDEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. 25 Nieuwe Italiaansche weermacht wordt opgebouwd MINISTERRAAD VAN DE FASCISTISCH-REPÜBLI- KEINSCHE R.EGEEKING BIJEEN. Onder voorzitterschap van den boe is gisteren in diens hoofd- wartier de tweede minis ter- lad gehouden van de nieuwe ascistisch-republikeinsohe re gering. Het voornaamste on- erwerp van bespreking werd evormd door een door den mi- ister van oorlog, Graziani, in- ediend ontwerp voor de nieu- weermachtswet. Daarbij lield de Duce een programma ede, waarin hij de richtlijnen chetste voor den wederopbouw >an de Italiaansche weermacht n wees op de beslissende betee- ;enis van de medewerking der rerbonden Duitsche weermacht. De Duce verklaarde o.a., dat of ledert den eersten ministerraad le teekenen van het wederople ren van de nationale geest dui- ielijker geworden zijn. De nieu- ve organisatie van de Italiaan- iche weermacht is bezig zich te ontwikkelen. De faze van het ilunderen en de eigenmachtige lemobilisatie is men bijkans te boven. Maarschalk Grazigtó" thans gesteund door generaal Gambara, zal de verwachtingen 90 de van alle Italianen, die waardig ujn zoo snel mogelijk onze strijdplaats aan de zijde van de kameraden der Spil en van het Driemogenhedenverdrag weer in te nemen, verwezenlijken. Het opstellen van nieuwe eenheden kan elk oogentblik verwacht worden. De hoofdwet voor de weer- ht macht, die den ministerraad is 78 voorgelegd, zoo zeide Mussolini, vormt den zekeren en rationee- len grondslag voor de vorming van een sterke, moderne mili- -e taire organisatie, die beant- te woordt aan de Italiaansche be hoeften en de ervaringen van Ji' deze vier oorlogsjaren. Op basis van deze wet zal de nieuwe or ganisatie van het nationaal-re- pubhkeinsche leger, de marine en de luchtmacht worden vast gesteld. Reeds thans ligt het in de bedoeling de luchtbescher ming geheel te brengen onder het ministerie van luchtvaart. De afdeelingen worden reeds _evormd. De Duce verklaarde verder, dat de militie een inte greerend bestanddeel zal uit maken van het leger en even als het Bersagliericorps het nieuwe zwarthemdencorps zal vormen. Op politiek en administratief gebied is een aanvang gemaakt met de organisatie door de be noeming van de chefs der pro vincies en van de politiepresi- denten, alsmede door de vor ming der republikeinsche fasci, terwijl binnenkort de buitenge wone gerechtshoven in werking zullen treden en vorbereidingen worden getroffen voor de groo- te constitueerende vergadering, die den vasten grondslag zal vormen van de sociale Italiaan sche republiek. Op het gebied van de economie en de valuta hebben, naar de Duce verder verklaarde, de ge beurtenissen van Juli, Augustus en September de ernstigste ge volgen gehad. Ondanks de ravi- tailleerings- en verkeersmoeilijk heden konden ook op dat ter rein eenige teekenen van ver betering worden waargenomen. Ten slotte wees de Duce nog bij zonder op de beide volgende fei ten: 1) In verschillende gebie den hebben Italiaansche soldaten reeds vrijwillig hun plaats aan de zijde der Duitsche kameraden weder ingenomen. 2) In de door ons gecontroleerde provincies beginnen orde en normale toe standen weder terug te keeren. De nieuwe Italiaansche weermachtswet. De nieuwe gisteren door den Italiaanschen ministerraad aan genomen weermachtswet begint met de mededeeling, dat de Ita liaansche weermacht door de dynastie en de aan haar verbon den leiders verraden is en dat met de capitulatie en hët ver raad van den 8en September de dynastie en haar militaire lei ders de Italiaansche weermacht tegenover het eigen volk en de wereld hebben onteerd. Artikel 1 zegt, dat het koninklijke le ger. de koninklijke marine en de koninklijke luchtmacht op den Ssten September 1943 hebben opgehouden te bestaan. Officie ren en onderofficieren, die toen in dienst waren en zich niet aan eerloosheid hebben schuldig gemaakt, worden op wettelijke wijze ontslagen. Artikel twee zegt, dat met in gang van 9 September 1943 het nationale republikeinscne leger, de marine en de luchtmacht zijn opgericht. Militairen van alle rangen, die uit nationaal eerge voel onder de republikeinsche vlag eerder hebben gediend en verzoeken om te worden opge nomen in de nieuwe weermacht, v/orden in actieven dienst geno men. Wat verzorging en soldij betreft wordt de nieuwe Ita liaansche weermacht gelijk ge steld met de Duitsche. Het corps carabinieri blijft bestaan voor 't handhaven van de orde. De Italiaansche ministerraad heeft voorts nog een wet aan genomen krachtens welke de tot- dusver °eldende wetten inzake de civiele lijst van den koning en de jaarlijksche toelagen aan de leden van het voormalige re- geerende Huis van Savoye wor den ingetrokken. DREIGT KONING GEORGE MET AFTREDEN? De Ned. Correspondentie- Dienst maakt melding van een bericht uit Stockholm, volgens hetwelk de geruchten aanhou den, dat er tusschen Churchill en koning George een steeds grooter wordende verwijdering aan den dag treedt ten opzichte van de Russische politiek en de verhou ding met Amerika. Koning Geor ge moet zich met Churchill's in zichten niet kunnen vereenigen, daar hij den toenemenden in vloed vreest der communisten, terwnl hij tevens van inzicht is, dat Groot Brittanië ten gevolge van Churchill's beleid met be trekking tot de USA, in een va- zallenpositie zal geraken. In een dramatisch onderhoudt, dat onlangs moet hebben plaats gehad, zou de koning Churchill met aftreden hebben gedreigd. TERREURORGANISATIE IN FRANKRIJK. Omtrent den communistisch- bolsiewistischen invloed op de in Frankrijk heerschende terreur en sabotage wordt van bevoegde ziide o.a. het volgende verklaard: De terreurorganisaties staan overwegend onder leiding van communisten, die uitsluitend voor dit gebied reeds vele iaren geleden in Moskou werden ge schooid en opgeleid. Over den ODbouw der communistische sa- botage-organisaties wordt mee gedeeld. dat er z.g. vliegende groepen bestaan, uitsluitend ge vormd uit communisten, die of wel met bijzondere opdrachten naar bepaalde gebieden gestuurd werden, ofwel ter ondersteuning moesten dienen van andere reeds aanwezige groepen. Daarnaast bestaan er nog olaatseliike groe pen. Vervolgens wordt gewezen oc de iuist den laatsten tijd uiterst groote samenwerking tusschen de commmunisten en de Gaulle Het is den communisten veel vuldig gelukt, zoo wordt aan het slot van de verklaring geconsta teerd. zich nationaal voor te doen. zoodat onder hun aanhan gers thans niet zelden Fran- schen te vinden ziin, die Tn een en als nationalisten te handelen en er geen flauw idee van hebben dat zii hand- en spandiensten bewijzen aan de communisten. TOJO OVER DEN STRIJD - IN OOST-AZIë. Toio heeft voor den Japan- schen Rijksdag ook als minister van oorlog gesproken over de gebeurtenissen op de Oost-Azia tische oorlogstooneelen. Het is de tactiek van den vijand, in de eerste plaats te landen op de plaatsen, waar hii zich van de heerschappij in de lucht kan verzekeren. Oo de landings plaatsen tracht hii de v'ieghases te versterken om zijn heer schappij in de lucht uit te brei den. Botsingen met de Japan sche troepen te land vermijdt hij zooveel mogelijk. Voorts streeft de vijand er naar, de Japansche ravitailleeringslinie door lucht macht en vloot te vernietigen waartegen echter door de Japan sche strijdkrachten wordt opge treden. Behalve dat zii de zeeverbin dingen beschermen, hebben de Japansche vliegtuigen voortdu rend met de beste resultaten de viiandeliike luchtbases aangeval len, waarbii den viiandeliiken aanvoer de grootste schade is toegebracht. Uit de frontberich- ten bliikt duidelijk, dat de viian deliike verliezen bii de luchtge vechten steeds een veelvoud van de Japansche bedragen. Toio verklaarde voorts, dat dt gevechten op de onherbergzame eilanden en in het oerwoud van het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan een onbeschrijfelijke inspanning eischen. Volgens de verklaringen van gevangenen heeft de viiand echter met nog grootere moeilijkheden te kam pen. Alleen al door tropische ziekten en zenuwinstortingen verliest hii zooveel menschen dat Engeland en de Vereenigde Staten een lansen oorlog niet kunnen doorstaan. Ten aanzien van Birma zeide Toio. dat de viiand daar ziin reeds lang aangekondigd offen sief wil beginnen. Het Japan sche le "er heeft echter reeds Midden-October den Tsioengki- neesche striidkra_chten aan de grens tusschen Birma en Junan een zwaren slag toegebracht. Bovendien heeft Tojo o.m. nog ten aanzien van de economische taken van hot Japansche mili taire bestuur in de Zuidelijke "eMeden verklaard, dat overal de zelfvoorziening van levensmidde len verbeterd is. Bovendien zijn belangriike prestaties geleverd voor de Japansche oorlogsbe hoeften door productie van ijzer, cement enz. De medewerking der inboorlingen is tengevolge van het duideliik begrip voor de eer lijke bedoelifmen van het Janan- sche keizerrijk uitstekend. Aan het slot van zijn rede wees Tojo nogmaals op de bijzondere betee- kenis der heerschaoii in de lucht, de kracht van het Japansche luchtwapen en ziin spoedige ver betering. Voor het verder verloop van den oorlog moeten stellig nog moeilijkheden verwacht W I-»—.- echter zijn voortdurende voor bereidingen voor de toekomstige operaties voortzetten. DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat een vijande lijke formatie op den vroegen ochtend van 27 October een landing heeft verricht op het eiland Mono (Salomonsgroep). De Japansche rmarineluchtmacht viel vijandelijke oorlogsschepen en andere vaartuigen in de na bijheid van de landingrplek aan en bracht onmiddellijk een krui ser tot zinken, terwiji een andere kruiser zwaar beschadigd werd. Het eiland Mono ligt ten Zuiden van Bougainville. Tusschen Mo no en Bougainville ligt het eiland Shortland. Helpt de koe met schillen en de koe helpt u. Conductrice! bq de tram In de groote fteden van ont land CNFAdeljer/Pex n BINNENLAND Overschrijding maximum aan tal ingeschrevenen bij arts. Ten einde te voorkomen, dat de stopzetting van de inschrijving van ziekenfondsleden bij een huisarts, die het maximum aan tal verzekerden heeft bereikt of overschreden, tot onbilliijkheden leidt, heeft de commissaris, be last met het toezicht op de zie kenfondsen. een aantal afwijkin gen toegestaan. Daaruit blijkt, dat inschrijvingen op naam van een arts, op wiens naam reeds 3000 of meer verzekerden zijn in geschreven, zoowel ten aanzien van de verplichte als van de vrij willige verzekering mag geschei den, indien het betreft: 1. perso nen, die gedurende tenminste 6 maanden voorafgaande aan den datum van inschrijving als ver zekerde dien arts als huisarts hadden gekozen, hetgeen moet blijken uit een aan het fonds over te leggen schriftelijke ver klaring, welke dient te zijn voor zien van een accoordverklaring van den bedoelden arts. 2. Nieu we leden van een op naam van dien huisarts ingeschreven gezin. 3. Personen, die overgaan van de verplichte naar de vrii willige verzekering of omgekeerd en op naam van dien arts als ver plicht- onderscheidenlijk vrij- willig-verzekerde waren inge schreven, 4. Personen, die tijde lijk niet verzekerd zijn geweest en vóór hun afschrijving als ver zekerde op naam van dien arts waren ingeschreven. 5. Een niet verzekerde, die huwt met een verzekerde, die op naam van dien arts is irigeschreven. Ten slotte mag bij een huwelijk tus schen twee verzekerden over schrijving van een dezer verze kerden plaats vinden, naar den arts, op naam van wien de an dere verzekerde is ingeschreven, ook indien deze arts het vastge stelde maximum heeft bereikt of overschreden, In gevallen, waar in door deze nadere voorschrif ten niet wordt voorzien, beslist de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Diphteriebestrijding door den N.A.D. De leiding van den Nederlandsdhen Arbeidsdienst heeft maatregelen genomen, dat in het tijdvak van 2 November tot 10 December a.s, 20.000 jon gemannen, die in aanmerking kunnen komen begin Januari I 1944 te worden opgeroepen om hun arbeidsdienst plicht te ver vullen, in 24 plaatsen kosteloos kunnen worden ingeënt tegen diphterie, welke besmettelijke ziekte de laatste paar jaar in vrij sterke mate is toegenomen en vanzelfsprekend in het bij zonder in legeringsplaatsen, waar veel menschen bijeen wo nen, kans heeft op te treden Teneinde dit gevaar tot een mi nimum terug te brengen is de genomen maatregel getroffen. Hoewel die inenting niet ver plicht is, zal het toch zeer ver standig zijn van deze gelegen heid gebruik te maken en in het belang van zichzelf en in het be lang van de algemeene volkge zondheid. MANNEN! SS-P.K. Het is het borrel uurtje in Verona. Dicht achter de groote spiegelruit van de Trat toria Emilia zitten twee Duitsche officieren. Beide nog heel jong, maar door de oorlogsjaren reeds gerijpt. Met stille bevreemding kijken ze naar het gewoel daarbuiten. Nog zegt de levendigheid en kleurenrijkdom van het Zuiden dezen mannen, die al te lang slechts de troostelooze verten van het Oosten om zich hadden, niet veel. Nonchalant flaneeren naast felrood geschminkte, altijd nog verlokkend-elegante vrouwen ca valiers, voor wie de ernstige problemen van dezen tijd niet schijnen te bestaan. De officieren zien elkaar eens aan en hoofdschuddend vraagt de een: zijn dat nu de mannen, die Europa op dit oogenblik noo- dig heeft? Daar duikt uit de bon te massa der passanten de figuur van een capitano op. Hij loopt met een stok, trekt pijnlijk met één been. De hoogste medailles voor dapperheid van zijn eigen land en ook het Duitsche IJzeren Kruis tweede en eerste klasse en de Nahkampfspange, het teeken voor dapperheid in den strijd van man tegen man, sieren zijn borst. In gedachten verzonken loopt de officier te midden van de mondaine menigte, door niemand eigenlijk opgemerkt. Bijna is hii aan het venster voorbij, dan houdt hij plotseling den tred in en i emerkt nog juist de Duitsche kameraden. Met een ruk wendt hij zich om en heft langzaam de hand op tot een eervollen groet. De Duitsche officieren springen op en danken in stramme hou ding. Een klein evenement, slechts door weinigen opgemerkt. Maar tegelijk z.d belangrijk, dat het heel het gebeuren in dit land omvat: Dit zijn de mannen, die, ook in Italië, het lot van hun volk beslissen zullen. SS-Oorlogsverslaggever FERNAU. Max Blokzijl voor de radio. Max Blokzijl spreekt in de se rie brandende kwesties te zenden op Donderdag 28 October 1943 over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is „Er zijn van die dingen Aanmeldingsplicht commis sies en comité's. Het is den commissaris voor niet-comimer- cieele vereenigingen gebleken, dat de voor de aanmelding ver antwoordelijke bestuursleden van niet-commercieele organisa ties, weike onder den naam van cvmité's, jubileumccwnilé's of iets dergelijks werden opge richt, ten onréchte van mee ning zijn, dat de verordeningen 145/1940 en 41/1941 op deze or ganisaties niet van toepassing zouden zijn. Verschillende hun ner zijn tengevolge van de niet- aanmélding strafrechtelijk ver volgd. In verband hiermede geeft de commissaris voornoemd op grond van verordening No. 41/ 1941 aan de besturen van niet- commercieele vereenigingen en stichtingen waaronder derhalve zijn begrepen alle personenor- ganisaties, onverschillig met welke niet op winst gerichte doelstelling zij zijn opgerich*, de algemeene aanwijzing zich alsnog vóór 1 November a.s. bij zijn comimissariaat, Amalia- straat 13 te 's-Gravenhage, aan te melden. Bij niet nakoming de zer aanwijzing worden de be stuursleden voor dit verzuim persoonlijk aansprakelijk gesteld en tuchtrechtelijk beboet. Geen gelukwenschen meer in telegrammen. De persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat te legrammen, waarin gelukwen schen of zinswendingen van dien aard, zooals groeten voorkomen, van heden af hier meer zijn toe gelaten, ook niet in combinatie met andere mededeeling en; de aanbieders moeten die gedeelten schrappen of het telegram in zijn geheel terugnemen.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1