I )ENSDAG 27 OCTOBER 1943 danw 38 vg :n la 44. ade J a kojeaux: Papengracht 32 Giro 103003 enej&foon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VöOR LEIDEN EN OMSTREKEN 35STE JAARGANG N°- 10695 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Dc zonzifcle 5 zoelsen bij fVi.i willen de zonzijde van schel leven zoeken! 5^et lijden, dat een mensch ik te dragen heeft tenge- °3ge van armoede, kwaadspre- laster, pijn, ziekte, dood l "Rwaar. Maar in dezen tijd voor gen nog véél zwaarder, dan in tijd, waarin men kan trach- «e<k, zijn lijden te vergeten, door vof aandacht te concentreeren °sta een verfijnde regeling van ge- 12.5tkkelijk verschafte en herhaal- ballfce genoegens. 'Idetoat was voor velen de echte ïidejvenskunst; daar lag voor hen j zonzijde van het leven: alles Joeirgeten, ook.... zichzelf, en de ir indacht concentreeren op ge- 28-fegens. Het bleek echter tel EElps ten slotte weer een vergis- ïig te zijn. 587 Nu vele van die genoegens jet meer of niet meer in die 10'late bereikbaar zijn, wordt de {j.jensch gedrongen, de zonzijde jan het leven elders te zoeken: ciaar, waar zij niet in schijn, [/'laar in werkelijkheid ligt! 58fi Waarheen dan moet de iiensch, moe van het lijden, in °4)nkere en droeve stemming, C!iltch keeren, om de zon te zien ■pijn in het hem overstralende en kujoorzengende blijde zonnelicht n&e staan? Als antwoord op deze vraag eewillen wij vandaag één zin ci- 5; eeren uit het prachtige !boek ira, Katechismis" van dr. Fr. v. d. EN leer: „Wij die al zoo lang het hei )nze Vader bidden, kunnen ons 86( liet meer voorstellen, hoe de aa, ipenbaring van dien naam de mpienschheid heeft opgelucht". 5ai' Opgelucht zullen wij wor- lenien, als we bedenken, dat ach- j ter al het lijden van deze we- eld waakt een bekommernis, lie iedereen en alles kent en ïaar zijn doel leidt; als we be denken, dat: God is onze Vader. 1.' God onze Vader God onze V a der.... Weinig spreekt zoo sterk in de H. Schrift als het feit van Gods persoonlijke zorg voor Zijn schepselen. „Wat zi.it gij bezorgd, kleingelooven? Worden niet vijf musschen voor twee penningen verkocht? En geen enkele daarvan wordt door God vergeten. Wel. zelfs al de haren van uw hoofd zijn geteld. Wees dus niet bang: gij zijt meer waard dan een zwerm musschen" (Is. 49, 15). We willen de zonzijde van het leven zoeken; wij willen in de zon staan. En wij doordringen ons van déze waarheid, dat God onze Vader is; wij willen Hem zien als kinderen hun vader. Hij weet beter wat goed voor ons is dan wij zelf, en Hij weet altijd, hoe het moet! ITAJLIAANSCHE MINISTER RAAD WEDER BIJEEN. In het hoofdkwartier van den Duce wordt heden een tweede ministerraad onder voorzitter schap van den Duce gehouden tiidens welken beraadslaagd zal worden over een nieuw uitge breid werkprogramma van de regeering. Er zal een officieel communiaué over de bijeen komst worden uitgegeven. In het kader van de grondige zuivering van staat, weermacht en partij van onbetrouwbare j verraderlijke elementen is Dins dag generaal Guizzoni. die belast was met de verdediging van Si cilië. gearresteerd. De termijn van toetreding tot de nieuwe fascistisch-republi- keinsche partij is voor voorma lige partijleden vastgesteld op I 31 October. Op bevel van den partijsecretaris. Pavolini, is toe treding tot de nieuwe partij ook voor vroegere niet-fascisten. on verschillig tot welke partij zij hebben behoord, vrij. Voorwaar de is echter, dat zij tot mede werking bereid zijn. Helpt de koe met schillen en de koe helpt u. S&rijd van ongekende afmetingen KRIWOI ROG SLEUTEL STELLING. De A.N.P.-correspondent meldt; De slag aan het Oostelijk front heeft afmetingen aangenomen, die tot dusver in de geschiedenis nauwelijks zijn voorgekomen. Terwijl de strijd zich tot voor kort op bepaalde, echter steeds wisselende punten afspeelde, kan men thans nauwelijks nog van zwaartepunten spreken. Welis waar is bij Smolensk en ten Zui den van Welikije Loeki de strijd minder hevig, doch ten Zuiden daarvan, dat wil zeggen vrijwel overal aan den Dnjepr, is een slag van ongekende afmetingen aan den gang, waar aanvallen afgewisseld worden met tegen aanvallen en de strijd voortdu rend heen en weer golft. Het hevigst zijn de gevechten nog steeds in den Zuidelijken sector Het gebied van Krement- sjoeg tot aan de Zee van Azof is een slagveld, van welker afme tingen men zich moeilijk een voorstelling kan maken. Het is voor iederen waarnemer duide lijk, dat de Sovjet-Russische le gerleiding hier een beslissing wil forceeren, waartoe zij kwistig troepen en' materiaal in den strijd werpt. Hoelang deze wor steling, die een nauwelijks te overtreffen hoogtepunt schijnt te bereiken, nog zal duren is niet te overzien. Er zullen volgens welingelichte Duitsche kringen nog verscheidene dagen moeten verstrijken, voor de afloop zich zal beginnen af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ern stig, doch niet als critiek geken merkt. Men put vertrouwen uit het feit, dat de Duitsche leger leiding den Sovjet-Russischen opmarsch heeft kunnen stuiten. Als gevolg hiervan oefenen de bolsjewisten thans hun groot sten druk in Zuidelijke „richting uit, met Kriwoi Rog als naast liggend doel. Het. is aan te ne men, dat deze stad van Duitsche zijde tot het uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in ze keren zin het lot samenhangt van de Duitsche strijdkrachten in den bocht van de Dnjepr. Se dert eenige dagen regent het in het Noordelijke deel van het front. Terwijl hier de regenpe riode haar intrede schijnt te heb ben gedaan, is het daarentegen in den centralen en in den Zui delijken sector van het front op het oogenblik droog en zonnig weer. In de heele Dnjepr-bocht woedt de slag. De slag van Krementsjoeg is thans geworden tot een slag om de geheele bocht van den Dnjepr, aldus de militaire correspon dent van het D.N.B.. Hij schrijft o.m.: De bolsjewisten streven in het Zuiden naar niets meer en niets minder dan naar het begin van de laatste beslissing en vinden in plaats daarvan wederom die gevaarlijke elasticiteit, die het gewicht van zelfs den krachtig- sten stoot ten slotte toch opheft. Voortgaande zet de militaire correspondent uiteen, dat niet hetgeen veroverd of opgegeven werd van belang is, maar uitslui tend of het nagestreefde bereikt werd of niet. De ontruiming van Dnjepropetrowsk bewijst op nieuw, dat men van Duitsche.zij- de er niet aan denkt zich te la ten afbrengen van het doel van dit jaar, dat concentratie is. Het strategische belang daarvan zal nog vroeg genoeg blijken en dan ongetwijfeld een vari die verras singen bieden, welke de Duitsche oorlogvoering reeds vaak gebo den heeft. In ieder geval spelen hierbij de geographische omstandighe den slechts in zoo ver een rol, als zij overeenstemmen met den Duitschen wil tot concentratie. De verplaatsing van het zwaar tepunt der gevechten naar het geheele gebied van de Dnjepr- bocht en het aanstormen van steeds nieuwe bolsjewistische aanvalsgolven naar het front van Melitopol werden door de Duit sche leiding gezien in zakelijk afwegen van alle kansen, en zij leiden in enkele sectoren tot een terugnemen van de Duitsche troepen van den Dnjepr naar het Westen, waarbij men zonder strijd de stad Dnjepropetrowsk overliet aan de bolsjewisten, na dat alle voor den oorlog belang rijke installaties vernield en al hét oorlogsmateriaal terugge bracht was. Tegenover een sterke bolsjewistische doorbraakpoging ten Westen van de stad werden overeenkomstige Duitsche strijd krachten geplaatst en aldus werd deze manoeuvre van den vijand verijdeld. Dé thans uit den sector van Dnjepropetrowsk vrij gekomen Duitsche divisies zullen vermoe delijk, wanneer men den toe stand juist beoordeelt, het Duit sche gevechtsfront bij Kriwoi Rog versterken. Bij den huidigen stand van za ken kan dus een verdere intensi- veering van den slag verwacht worden, vooral daar de bolsje wisten sedert eergisteren een massalen aanval op de stad Kri woi Rog ondernemen. Men moet echter aannemen, dat bij de steeds weer aan den dag treden de elastische oorlogsvoering der Duitschers ook deze groote aan val een slag in de lucht zal wor den VERGEEFSCHE AANVALLEN OP RABAUL. Formaties van de Japansche marine-luchtmacht hebben in samenwerking met eenheden op den beganen grond, boven Ra- baul (Nieuw-Brittannië) in to taal nog 60 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten of op andere wijze vernietigd, toen gemeng de formaties van meer dan 200 vijandelijke bommenwerpers en jagers op den ochtend van 23 October en op 24 Oct. verschei dene pogingen deden om de Ja pansche stellingen aan te vallen HET VIERJARIG BESTAAN VAN HET GOUVERNEMENT- GENERAAL. Het Gouvernement-generaal heeft gisteren te Krakau in een vergadering der regeering het vierjarig bestaan herdacht. Na dat de chef der regeering, staats secretaris dr. Buehler, uitvoerig rekening en verantwoording had afgelegd over vier jaar gouver nement-generaal, verklaarde gouverneur-generaal Rijksminis ter dr. Frank, dat voor den Fueh rer en het Duitsche volk alle his torische problemen, die met het „Polentum" verband houden, zijn opgelost. In zijn rapport verklaarde staatssecretaris dr. Buehler, dat het Duitsche bestuur van het Gouvernement-generaal jegens de inhcemsche bevolking geen politiek van haat of verdelging voert, doch streng maar recht vaardig is. ZITTING VAN DEN JAPANSCHEN RIJKSDAG GEOPEND. De 83ste buitengewone zit ting van den Japanschen Rijks dag is gisteren geopend in te genwoordigheid van den keizer. Minister-president Tojo las een verklaring der regeering voor, waarin het volk wordt aange spoord zijn innerlijke strijd kracht te verhoogen. De kern der inwendige kracht is de bespoedigde uitbreiding der wapenindustrie, voral een grootscheepsche versterking der luchtmacht. Ik geloof, aldus Tooj, dat de volkomen versterking van den inwendigen opbouw van het land en de bespoedigde tenuit voerlegging beslissend zullen zijn voor succes of nederlaag in den oorlog in Groot-Oost-Azië. Er kan niet de minste twijfel bestaan, of in dezen oorlog, waarin Japan tegen zijn wil ver wikkeld is om te strijden voor bestaan en bevrijding van Groot- Oost Azië, zal de overwinning aan Japansche zijde zijn. Ten aanzien van het verraad van Badoglio zeide Tojo, dat dit sohaamtelooze bedrog ten zeerste betreurd moet worden, aange zien het het Italiaansche volk in den grootsten nood heeft ge bracht. De overwinningskansen der Spilmogendheden zijn er echter niet in het minst door aangetast. Vervolgens hield de premier zich bezig met den toestand in Europa. Duitschland, dat met de nieuwe ontwikkeling in Europa rekening heeft gehouden door een energieke en buitengewoon vastberaden ten uitvoer geleg de totale mobilisatie van het land, is thans in staat, zijn plan nen vrij en ongehinderd uit te voeren. Daarbij kan het steunen op zijn gevestigde positie in Europa. Japan verwacht en is er vast van overtuigd, dat de Duit sche bondgenoot te zijner tijd bij de nieuwe operaties de ge- wensehte successen zal behalen en dat de dag spoedig zal ko men, waarop het. in volkomen samenwerking met Japan, de Vereenigde Staten en Engeland op de knieën zal dwingen. Tojo deelde vervolgens mede, dat de bevrijding van Oost-Azië binnen de vastgestelde lijnen voortdurend vordert. De onaf hankelijkheidsverklaringen van Birma én de Philippijnen bewij zen, dat wat Japan belooft altijd in concreten vorm wordt nage komen. Ten aanzien van de bewoners van Sumatra. Java, Borneo en Celebes is de vroeger gedane be lofte, volgens welke zij tot poli tieke medewerking geroepen zouden worden, thans ingelost. Door al deze maatregelen is een Groot Oost-Azië voor de Oost-Aziaten ontstaan. Japan wil ook niet de massale sterfte onder de Indiërs »i de verwar ring in Voor-Indië werkeloos aanzien. Daarom zal Japan in de toekomst ook de vrije Indi sche reseerinCT onder Soebhas Chandra Bose de grootste mede werking verleenen. BEBGERET GEARRESTEERD. Naar de Britsche berichten dienst uit Algiers meldt, is de voormalige Fransche minister van luchtvaart, generaal Jean Bergeret. op bevel van het Fran sche dissidentencomité gearres- teeerd. BINNENLAND NIEUWE LICHTING VOOR DEN NED. ARBEIDSDIENST. De secretaris-generaal van het departement van Algemeene Za ken heeft het volgende bepaald; Ven de mannelijke Arbeids- dienstplichtigen, geboren in het jaar 1925, zullen tot het vervul len van Iran arbeidsdienstplicht gedurende het tijdvak van en met 5 Januari 1944 tot en met 15 Juni 1944 worden opgeroepen: le zij, die zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht niet reeds hebben vervuld. 2e. Van de overigen zij, wier opkomst door den commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst noodig wordt geoor deeld. UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN. Tusschen 31 October en 27 November De plaatselijke distributie- diensten reiken van 31 October tot en met 27 November a.s. te gen overlegging van de stam kaart en tegen in ontvangstne ming van een bon van het inleg vel bonkaarten voor voedings middelen olsrnede nieuwe groen- tekaarten uit. De groentekaar- ten zijn geldig van 26 Decem ber 1943 tot en imet 18 Maart 1944. Uitgereikt worden: aan hou ders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K123; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K223; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bon kaart 323; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K423; benevens aan allen een groen tekaart. Zij, die geboren zijn tusschen 31 October en 29 November van de jaren 1922, 1929 en 1939, die nen hun inlegvel te ruilen, alvo rens hun bonkaarten in ont vangst te nemen. Men kan zijn kaarten uitslui ten afhalen bij den distributie- dienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is in-- geschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (voor zoo ver zij zijn opgenomen in het centraal bevolkingsregister), ge detacheerde marechaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen. die tengevolge van oorlogsomstandighedèn tij delijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het num mer overeenkomt met dat van de uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Voorts wordt rechts naast het vakje S 13 der stamkaart een kruis geplaatst. Bij uitreiking van de bonkaar ten voor bii zonderen arbeid, wel ke eveneens gedurende öaze pe riode plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 13 een aantee- kening geplaatst. Men ga direct bij ontvangst der kaarten na, of men alle be scheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worder niet in behan deling genomen. „Weest dapper, wordt stor- mer". Hedenavond spreekt een jeugdstormer voor de radio over het onderwerp „Weest dap per, wordt stormer Deze uit zending vindt plaats van 18.45 19.00 uur via de zender Hilver sum 1. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Het muziek corps der oorlogsmarine met volle muziek op den terugmarsch ne de ba&ediging der Nederlandsche Vrijwilligers Andres/Stapf/Pax ne

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1