JfOENSDAG 20 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N° 10689 KmlSur&Si&'f&ss DAGBLAD VOO» LEIDEN EN OMSTREKEN Dc waarde van den arbeid Het is herhaaldelijk betoogd, jok op deze plaats, dat in het lapitalistis-ch denken de waar- Ie van den arbeid wordt omlaag >ehaald. Onder tweeërlei opzicht. Eerstens als praestatie van snmensch met geestelijke en ledeliike oersoonliikheidwaarde. h de kapitalistische mentaliteit pordt de arbeid louter en al leen gezien als bron van winst. Op de tweede plaats wordt de arbeid in het kapitalistische den ken omlaag gehaald wat be treft zijn doelstelling op het al gemeen belang, op het belang ran het geheele volk, van de g e- 'neenschap. Het kapitalisme - kent alleen en uitsluitend den 50 arbeid als middel voor levens onderhoud en winst voor dege- m nen, die er bij betrokken zijn. - In verband met dit laatste in punt herinneren wij aan onze oi pleidooien voor een gebonden s economie, ook na den oorlog, een 5J economie n.l., die, in tegenstel- ling met de winst-economie, ge- richt is op het belang van de gemeenschap, gebonden is door 7 de daaruit voortvloeiende r eischen. L' Over de erkenning van de geestelijke en zedelijke per- soonlijikheidswaarde van den ar- beider zijn op heden nog zeer ai behartigenswaard de vermanin gen en positieve aanwijzingen '1 in de pauselijke encycliek Re- io rum Novarum en Quadragesio Anno. De vermaning van Leo XIII, dat ,,de overheid de onge- 10 lukkige arbeiders moet redden ■2 uit de meedoogenlooze handen I,. van hebzuchtige menschen. die ït personen, als waren het zaken, ;a schaamteloos uitbuiten voor )s eigen gewin" heeft nog niet alle ,j actualiteit verloren. Om te komen tot een p racti- l sohe erkenning van de waarde van den arbeid individueel en sociaal is het zeker ge- wenscht, dat den arbeiders in de leiding van het bedrijf worden erkend, een zekere medezeggen schap hebben. Met dit verlan- e gen zijn wij het volkomen eens. c ;i Strijd aan den Dnjepr DIPTSCH WEERMACHTSBERÏCHT. Het Duitsohe weermachtsbe- ,i richt van Dinsdagmiddag luidt: „Ten Noorden van de Zee van Azof zijn de vijandelijke aan vallen vergeleken met de voor afgaande dagen in hevigheid af- genomen. Zij werden opnieuw onder zware bloedige verliezen der Sovjets verijdeld. Aan den middenloop van den Dnjepr doet de vijand tussohen Dnjeprope- trowsfc en Krementsjoeg sinds I eenige dagen groote moeite om 0 onder concentratie van sterke e strijdkrachten door ons afweer- 1 front heen te breken. Met de in s een sector binnengedrongen 11 Sovjetstrijdkrachten zijn hevige Ji gevechten aan den gang, Ten 0 Noorden van Kief werden sterke E vijandelijke aanvallen in felle ge- 1 vechten die verscheidene dagen duurden opgevangen. In een te- genaanval braiken pantserwa- gens en pantsergrenadiers het i taaie verzet van de Sovjets en j sneden een vijandelijke gevechts- 'i groep van haar achterwaartsche verbindingen af. In den centralen frontsector werden de ten Noord-Westen van. Tsjernigof, ten Zuiden van Gomei en ten Noord-Westen van 1 Smolensk aanvallende Sovjets I overal bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van Welikije Loeki ver overden onze troepen na het af weren van vijandelijke aanval len het op dë vorige dagen ver loren gegane terrein in een te- genaanval weer terug, j Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het alleen in de ber- gen van de Zuidelijke Apennij nen tot levendige plaatselijke gè- vechtsactiviteit. In het gebied van Campobasso wierp een eigen aanval Britsoh-Aimerikaansche strijdkrachten uit een taai ver- RIJKSMINISTER RUST IN NEDERLAND. Rijksminister Rust is tèr be zichtiging van Duitsche opvoe dingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Na een hartelijke begroeting door Rijkscommissa ris. Rijksminister Seyss-Inquart, werd eerst een bezoek gebracht aan de school voor opleiding van onderwijskrachten te Heer bii Maastricht. Voor het school gebouw inspecteerden de Rijks ministers met hun gevolg de in het uniform der Hitlerjugend ongestelde jongemannen. In een schoolplechtigheid sprak Rijks minister Rust tot de toekomstige ter en de Rijkscommissaris ver antwoordelijke taak van den on derwijzer. vooral in den tijd van strijd, die het Duitsche volk nog te wachten staat. „Gij moet met de menschen. die u in handen worden gegeven, een nieuwen tiid. een nieuwe wereld opbou wen". zeide de minister. Na de plechtigheid woonden de minis- er en de Rijkscommissaris ver schillende lesuren en den ge- meenschappeliiken middagmaal tijd der jongelui bij. Op de be zichtiging van de school te Heer zullen bezoeken aan andere op voedingsinrichtingen in Neder land volgen. dedigde plaats. Tegenaanvallen van den vijand bleven vruchte loos. Britscbe luchtstrijdtkrachtan drongen in den afgeloopen nacht Noord- en West-Duitschland binnen. Terwijl enkele vijande lijke vliegtuigen bommen lieten vallen op eenige plaatsen, viel de kern der Britsche bommen werpers Hannover aan. Door de zen 'terreuraanval ontstond er in het stadsgebied opnieuw aan zienlijke schade. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedi- gingsstrij dkrachten vernietigden volgens onvolledige berichten 15 vijandelijke bommenwerpers. 5 vliegtuigen werden boven de be zette Westelijke gebieden neer geschoten. In den nacht van 18 op 19 Oc tober vielen Duitsche vliegtui gen doelen in het gebied van Londen aan." Een climax in den strijd TUSSCHEN KREMENTSJOEG EN DNJEPROPETROWSK. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Uit alle berichten van het Oostelijke front blijkt de bui tengewone felheid, waarmede oo het oogenblik wordt gevoch ten. meer in het bijzonder in het gebied tusschen Krementsjoeg en Dniepropetrowsk. waar de strijd een climax heeft bereikt. Nadat de Duitsche verdediging de tegenstander van zich af had weten te schudden om de zen bii het bereiken van den Dnjepr een halt te gebieden, ziin de bolsjewisten na een stelsel- matigen oomarsch opnieuw tot een aanval overgegaan, die hen on verschillende plaatsen over den Dnjepr heeft gevoerd. Men kan zeggen, dat desondanks de Dniepr nog de basis der Duit sche verdedigingslinie vormt zoolang de Sovjet-Russische bruggehoofden op den rechter oever van den Dnjepr nog niet de sterkte hebben bereikt, dat zij een vrije operatieve ont plooiing der krachten mogelijk maken. Tot dusver heeft de Duitsche verdediging alle aan vallen. deels in tegenaanvallen afgeslagen en een doorbraak is den bolsjewisten nergens ge lukt. Alleen omtrent den afloop van den strijd tusschen Kre mentsjoeg en Dnjepropetrowsk die nog in vollen gang is. ver klaart men te Berlijn nog niets te kunnen zeggen. De Sovjet- Russische troepen op den Wes telijken Dniepr-oever zijn hier door de Duitsche stellingen ge broken. doch van Duitsche zijde ziin ijlings reserves in den strijd INLEVERING VAN RADIO-TOESTELLEN On instructie van den Hoehe ren S.S.- en Polizeifuehrer wordt de termijn voor de inlevering van de radioannaraten, waar voor een inleveringsplicht be staat. in verband met den groo- ten toeloop bij de inleverings- bureaux met twee dagen, dus tot en met 22 October, verlengd. geworpen om een verder opdrin gen der bolsjewisten te beletten. De Duitsche troepen, die zich in den bocht van den Dnjepr be vinden. ziin zoodoende in den rug en in de flank niet meer zoo bedreigd. Het gevaar eener over vleugeling dezer troepen van het Zuiden uit, is minder groot, daar de bolsjewisten ten Noor den van de Zee van Azof on danks hun hevige aanvallen den Dniepr niet hebben kunnen be reiken. CONFERENTIE IN HET HOOFDKWARTIER. Ten besluite van een door den chef van het opperbevel der weermacht georganiseerde bij eenkomst, waarop door vooraan staande personen van staat en partij referaten over wereldbe schouwing en binnenlandsche po litiek werden gehouden, heeft de Fuehrer de deelnemers ontvan gen en tot hen gesproken over den politieken en militairen toe stand. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door de bevelheb bers der weerdistricten, de opper bevelhebbers van de oppercom mando's der marine en de com- mandeerende admiraals, alsme de door de commandeerende ge neraals der Luftgaukommandos met hun ohef-artzen en chef-in tendanten, voorts door een aan tal hooge officieren en ambtena ren der oppercommando's. DE DRIEMOGENDHEDEN- CONFERENTIE TE MOSKOU. De Moskousche zender publi ceert een officieel bericht van het agentschap Tass, volgens het welk de conferentie 'der verte genwoordigers der Sowjetunie, der Ver. Staten en van Groot- Brittannië te Moskou Dinsdag is begonnen. KLOOSTERBRAND IN BELGIë. Te Tremeloo, een dorp tus schen Mechelen en Leuven, is, zoo meldt de Brusselsche corres pondent van de „N. R. C.'\ het uit verscheidene gebouwen be staande klooster der paters van de Heilige Harten door een nach telijken brand vrijwel totaal ver nield. Alleen het aan het klooster grenzend geboortehuis van den bekenden missionaris, pater Da- miaan, den zgn. „apostel der me- laatschen" bleef gespaard. ROMAIN ROLLAND SLECHTS LICHT ONGESTELD. Ofi spreekt het bericht tegen, dat de bekende schrijver Romain Rolland is overleden.'Het agent schap voegt daaraan toe, dat Rolland slechts licht ongesteld is. Het Arbeidsfront in Duitschland GROOTE BIJEENKOMST TE BERLIJN. In de nieuwe aula van de uni versiteit te Berlijn zijn gisteren op uitnoodiging van den Reiohs- organisatieleiter dr. Ley de bui- tenlandsche rijks- en gouwver- bindingslieden van het Duitsche Arbeidsfront voor een werkver gadering bijeengekomen. De bij eenkomst vond plaats onder het motto „Europa overwint" en werd een demonstratie van de socialistische solidariteit van de met Duitschland samenwerkende Europeesche volken. In het mid delpunt van de vergadering ston den redevoeringen van den Reiohsorganisationsleiter dr. Ley en van den gemachtigde voor de tewerkstelling, gouwleider rijks- stadhouder Sauckel. Oberbefehlsleiter Otto Maren- bach heette als zakelijk leider van het D.A.F. de aanwezigen welkom, waarbij hij er op wees, dat het D.A.F. in de buitenland- sohe arbeiders niet alleen maar een object van de tewerkstel ling ziet, waarmede een onbezet te arbeidsplaats wordt vervuld doch nog veel meer den Euro- peeschen mensch en men mede strijder voor het gemeenschap pelijke doel. Vervolgens deelde de leider van het bureau voor de tewerk stelling van het D.A.F., Oberbe- reichsleiter Mende, mede dat meer dan 500 gouwverbindings- lieden en deskundigen hun aan deel hebben in de zorg voor hun landgenooten binnen het kader van de gouwbesturen van het D.A.F. Spr. ging uitvoerig na, wat het D. A F. yoor de buiten- landsohe arbeiders doet in groot- scheepsche cultureele zorg. De algemeene gemachtigde voor de tewerkstelling, gouwlei- ter en stadhouder Fritz Sauckel, legde den nadruk er op, welke groote beteekenis het D. A. F. als de grootste en geweldigste socialistische instelling ter we reld toekomt voor de overwin ning van een nieuw en beter Europa. TEGEN HET BOLSJEWISME MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LAND WACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander. in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of hij het SS- wachthataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriégsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende him verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 21.10.43 912.00 uur Hengelo, Café Modem, Spoorstraat 18. 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43 912.00 uur Assen, Het Duitsche volk, zoo zeide Sauckel, brengt in zijn geheel overweldigende offers om de Duitsche én daarmede de Euro peesche overwinning te waar borgen. Het verlangt van de mil- lioenen buitenlandsche arbeiders mee meer of nog lang zoo,:el niet als het zelf in elk uur doet. De geschiedenis zal eens moeten erkennen, welk een geweldige prestatie het is, in het vijfde oor logsjaar deze mülioenen geor dend en met succes tewerk te stellen, voldoende van voedsel te voorzien, geestelijk en cultureel te verzorgen en hun aangename verpoozing te geven in hun vrijen tijd. Daarin alieen ligt al de vei ligste garantie voor de eindover winning. Deze tewerkstelling van vreemde naties in het Rijk, zoo verklaarde Sauckel onder stormachtige toejuichingen, be lichaamt in zich reeds het nieu we, onherroepelijk komende ze gevierende Europa. Het zal den vijanden nooit gelukken het Rijk te berooven van de noodzakelij ke Europeesche arbeidskrachten. Uitgaande van de steeds her haalde bewering van Duitsch- land's vijanden, dat Duitsch land met de buitenlandsche ar beidskrachten het paard van Troje zelf in zijn land gebracht heeft, verklaarde Reiohsorgani sationsleiter dr. Ley vervolgens, dat in feite niet alleen arbeiders uit de bevriende naties en sta ten, doch ook vele millioenen uit de bezette gebieden voor werk naar Duitsonland gekomen zijn. Iedereen, die in Duitschland leeft, kan echter bevestigen, dat de beste verstandhouding met de buitenlanders bestaat. Deze heb ben tot hun grootste verbazing gezien, dat in het Rijk alle wer kers in werkelijke bedrijfsge- meenschappen aaneengesloten zijn. De buitenlandsche arbei ders hebben voorts gezien, dat in Duitschland iedere volksge noot de hoogere belangen van de gemeenschap stelt boven de persoonlijke belangen. Zoo is de tewerkstelling van de buiten- landsohe arbeiders, naar thans kan worden geconstateerd, een groot succes geworden en een bewijs voor de kracht, die de idee van Adolf Hitler heeft. Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk Concerthuis a. d. Vaart. 1518.00 uur Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43 912.00 uur. Leeu warden Huize Schaaf, Breed- straat. 24.10.43 9—14.00 uur, Amster dam, Dam 4. 25.10.43 9—13.00 uur Utrecht, N.V.-huis. Oude Gracht 245. 26.10.43 914 00 uur Amers foort Pol. Durchgangslager, Leusderweg, 27.10.43 914 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Onxa mannen In het Oosten hh PK Stengt/O/H/P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1