a rRIJDAG 15 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10685 jnreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 OAGBLAD VOOR LEiOfcN EN OMSTREKEN C. M. van Uamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Voor dezen a Deze tijd biedt, ongetwijfeld, et perspectief van een, uit veel leur getrokken en gestegen, ijl neer consequent christelijk ,u >ven. Zoo schreven wij Woens mi lag. Dat christelijk leven, den j acnschen door Christus geleerd, taat vóór ons in het leven der leiligen, die ieder op zijn wijze in onder een bepaald opzicht 'hristus' leven in hun eigen le- ■-ren hebben uitgebeeld. '55 Daarom zijn de heiligen, hoe- 1 rel menschen van hun tijd., ook a, 'oor alle tijden. De heilige Frar.ciscus van As- isië b.v. was klaarblijkelijk ge- S1 oepen voor den tijd, waarin hij eefde. En toch is hii een heilige, riens, door het voorbeeld van ligen leven gedragen en in het icht geheven, woorden ook de [eneesmiddelen bieden voor o n- 1 ;en tijd. Lees b.v de wonderlijk fijne m 'eligieuse en psychologische iphorismen in zijn „Admoni- iones" (Vermaningen): XI: „De zonde van anderen Bag ons geen kwaad doen." „Door ■el twaad met kwaad te vergelden >enadeelt men zijn ziel." Als dit woord eens in dezen "Itijd ter harte wordt genomen! Door het kwaad van anderen met kwaad te vergelden bena- ieelen wij ons zelf, omdat wij een moreel slechte daad stellen. B/Ud'us doet de zonde van ande- ren ons kwaad. li IX: „Over de liefde". „Hij heeft e,,ujn vijanden waarlijk lief, die, 6I als hij onrecht lijdt, in de eer ste plaats denkt aan het kwaad, dat de onrechtvaardige zijn ziel berokkent." [r Denken wij niet bij het lijden "|van onrecht op de eerste plaats tan wraak, door haat-gevoelens 11e door liefde geinspireerde gedachten onderdrukkend? En is ook het hier volgend woord niet als speciaal gericht tot ons, die, vurig verlangend paar den wereld-vrede, maar al te vaak onbezorgd zijn voor den irrede in ons eigen persoon- ij k e leven: „Zalig de vreedzamen, want zij zullen kinderen Gods ge noemd worden. Zij zijn waarlijk vreedzaam, die, uit liefde tot onzen Heer Jezus Christus, bij alles, wat zij op deze wereld lijden, den vrede in ziel en lichaam weten te bshouden." Wij kennen het gebod van de christel'-'ke liefde. Dit gebod is in overeenstemming met de rede, met het gezond verstand. Maai de mensoh kan moeilijk of hee- lemaal niet. alléén geleid door rede of gezond verstand, hande len, zooals dat gebod van de christelijke liefde voorschrijft, zonder het te kennen. W ij ken nen dat gebod. „Waardeeren wij voldoende die onverdiende ge nade? Denken wij er genoeg aan, dat zij evenals iedere gave Gods haar eigenaardige ver plichtingen en een hoogere ma te van verantwoordelijkheid me debrengt?" (Dr. G. v. Noort). Wij kennen het gebod van de christelijke liefde. Maarde mensch weet slechts zooveel als hij in zijn werken toont." (J. J. Jörgensen). „Zoo ooit, dan is het nu een tijd, om ons te bezinnen" (mgr. dr. J. de Jong). Maar is 't niet vaak, of menschen, door een ver klaarbare nervositeit geprik keld, in een dolle doordraverij zich van niets op hun levensweg ernstig rekenschap geven, in- plaats van zich te bezinnen op het beste, wat zij hebben en op eigen en collectieve tekortko mingen. Tusschen al het andere in de courant willen wij in het katho lieke dagblad opwekken tot de bezinning, waarvoor naar het woord van onzen Artsbisschop, deze tijd bij uitstek geschikt is. Van het Oostelijk oorlogstooneei HEROVERING VAN DE OEKRAÏNE IS DE BEDOELING DER SOVJETS. De A.N.P.-correspondent te Bcrliin meldt: De voor dezen tiid van het jaar abnormale weersgesteldheid aan het Oostelijke front er heerscht daar in tegenstelling met de Soviet-berichten. die van zware regens spreken, over het algemeen nog droog, zonnig weer is blijkbaar voor de Soviet-Russische legerleiding aanleiding geweest, te trachten nog vóór het aanbreken van de modderperiode. die de activiteit aan dit front grootendeels doet verlammen, door de Duitsche stellingen te breken. Waarschiinliik streeft zij er naar. met het oog op een ko mend winteroffensief, zich van de gunstigst mogelijke uitgangs stellingen te verzekeren. Na de betrekkelijke rust der laatste acht dagen ziin de bolsjewisten thans od verschillende punten weder tot aanvallen op groote schaal overgegaan en de ^Strijd is aanmerkelijk in hevigheid toe genomen. De strijdDauze is, naar het oordeel van Duitsche mili- taiare kringen ontstaan, doordat de bolsjewisten eenigen tijd noo- dig hebben gehad om de verbin dingen door het achterland waar de Duitsche troepen ver nielingen op groote schaal heb ben toegepast, nooddruftig te organiseeren. Inmiddels hebben zii nieuwe strijdkrachten kun nen aanvoeren, die te Berlijn als vrij sterk gekenmerkt wor den. Bevoegde Duitsche kringen verklaren, nog niet van een nieuw Soviet-offensief te kun nen spreken, doch de strijd is nog in volle ontwikkeling en men houdt terdege rekening met de mogelijkheid, dat de thans begonnen, aanvallen zich tot een gro'otscheeosch offensief kunnen ontwikkelen. Een der voornaamste oogmer ken van het Spvi et-opperbevel schijnt de herovering van de Oekrame te ziin. Hierop pltban wiist de richting, waarin de bol- siewisten hun aanvallen onder nemen. Aan den eenen kant concentreeren zii hevige aanval len op de Duitsche verdedi gingslinie. die van Saporosie naar de Zee van Azof loont en den toegang tot de Krim dekt aan den anderen kant trachten zii van de brucgehoofden uit die aan weerszijden van Kief op den Westelijken oever van den Dnienr ziin gelegen, verder de Westelijke Oekraine binnen te dringen met den onmisVenbaren ODzet. tegeliikertiid Kief te om singelen. De berichten uit Mos kou over de positie van Kief alsmede over een ernstige be dreiging van Melitopol, worden te Berlijn vooralsnog sterk over dreven genoemd. Ook in den zoogenaamden ..natten driehoek", het moeras sige gebied aan de monding van de Pripet. oefenen de bolsjewis ten een zwaren druk op de Duit sche stellingen uit. In dit onoverzichtelijke gebied ondervinden de Duitsehers veel hinder van partisanen. die de verbindvegen bedreigen en vaak tot vlak achter het Duit sche front doordringen. GESCHENK VAN D''N FUEHRER AAN AL ZIJN STRIJDERS. Als dank van den Fuehrer voor hun optreden ontvangen vanaf 15 Oct 1943 de leden van alle weermacbtonderdeelen en de Waffen-S.S. die als gewon den. zieken of als verlofgangers in het vaderland komen en op hun papieren het hiertoe recht gevende stempel bezitten, weer een „Fuehrergeschenk" in den vorm van een levensmiddelen- paket of een dienovereenkom stige extra-levensmiddelenkaart met een bedrag in geld. „Het nieuwe stadium van dezen oorlog" Artikel van minister Goebbels. „Het nieuwe stadium van de zen oorlog", zoo luidt het op schrift van het jongste artikel van Rijksminister dr. Goebbels in „Das Reich", waarin hij in de eerste plaats de politiek van Engeland aan een diepgaand onderzoek onderwerpt. De minister wijst er op, dat het streven der Britsche poli tiek voor en in den oorlog steeds is geweest te voorkomen, dat in Europa zioh een overheersche i- de macht zou vormen. Ondan cs alles heeft het Duitsche Rijk de ze hegemonie-positie. Als inen in Londen hoopt deze positie door den oorlog aan het Duitsche Rijk te kunnen ontrukken, dan zal zi] bij een overwinning van den vijand noch aan Frankrijk overgaan, dat voorloopig uit het spel der wereldkrachten verdwe nen is, noch aan Engeland, dat niet de militaire voorwaarden bezit om zich haar toe te eige nen. doch hoogstens aan de Sov- jet-Ünie die, altijd volgens En- gelsche berekening, aileen in staat zou zijn in een dergelijk geval met succes aanspraak daar op te doen gel.den. Zou een Duitsche orde in de Europee- sche leefruimte, die Engeland niet meent te kunnen dulden, mislukken, dan zou Engeland automatisch komen te staan te genover een bolsjewistisch- Ëurasisch blok van de kust van het Kanaal tot aan Wladi- wostok. Wat zou het daartegen over kunnen stellen? Er zou op het vasteland dan geen degen meer zijn waarvan het zich zou kunnen bedienen om verande ring in den toestand te brengen. De Britsche openbare meening ziet door den dag van heden dien van morgen niet. Het En- gelsche volk gaat in de houding van een overwinnaar zijn zwaar ste crisis tegemoet. „Engeland", zoo vervolgt dr. Goebbels, „heeft zich met dezen oorlog in een avontuur bege ven, waaruit het, zelfs veronder steld dat het zou overwinnen, slechts volkomen verslagen zal terugkeeren, om maar te zwij gen van zijn zekere nederlaag. Engeland is een deelgenootschap begonnen met bondgenooten, wier belangen in strijd zijn met de Engelsche en dié op grond van hun bevolkingsaantal en hun militaire machtsmiddelen ook te allen tijd in staat zullen zijn, deze te realiseeren. Aan het eind van dezen oorlog zal En geland in ieder geval zonder geld, zonder handel, met een ge decimeerde transport- en oor logsvloot, van het grootste deel van zijn vitale wereldsteunpunten beroofd, staan tegenover een veelheid van volken, waartegen het waarschijnlijk niet meer zal zijn opgewassen." De koeien loeien om aardappelschillen. DE VERWOESTINGEN TE MUNSTER. Behalve het Clemens-zieken- huis. welks vernietiging bij den terreuraanval der Amerikaan- sche bommenwerpers op het staadsgebied van Munster reeds 'gemeld werd. werd ook de Ra- ohaels-kliniek het slachtoffer van de Amerikaansche bommen' waarbij, naar thans blijkt. 72 Ordezusters den dood vonden Bovendien werd door de bom men een groot aantal kerken zwaar beschadigd, o.a. de Dom de Lamberti-kerk. de Ueberwas- ser-kerk. de Dominicaner-kerk de Apostelkerk en de Clemens- kerk. Onder de zwaar bescha digde gebouwen der stad bevin den zich voorts het bisschoppe lijke paleis, het Landesmuseum eri de universiteit. De oude prachtige patriciërshuizen aan de Prinzioalmarkt werden even eens grootendeels slachtoffer DE S.S.-PANTSERGRENADIER DIVISIE „TOTENKOPF" WEERT ZICH. S.S.-P.K. Bii de afzet-be- weging ten Oosten van de Dniepr heeft de S.S.-pantsergre- nadierdivisie ..Totenkopf' op 25 en 26 September weer bui tengewone resultaten behaald Stormkanonnen en pantserja- gers vernietigden in harden striid zonder zelf verliezen te liiden achttien Sovjetpantsers ..T 34". In den nacht van 25 op 26 September gelukte het den vijand, met sterke krachten door onze linies te breken, zoodat hii plotseling met pantsers en in fanterie in den rug der divisie stond. De in talrijke gevechten beproefde grenadiers grepen den viiand met het blanke wapen aan en vernietigden hem. Slechts enkele Sovjets konden onder de beschutting der duisternis ont komen. Panttserbrekende wa pens schoten zes vijandelijke pantsers in brand. De viiand. die onze tot nogtoe volkomen onge stoord verlcooen afzet-manoeu- vres met alle middelen zocht te verhinderen, moest zelfs onder vinden. dat ook onze gewone ar tillerie nog ter plaatse was. Zoo stelde een in de voorste linies staand geschut op zeer korten afstand een T 34 buiten gevecht S.S.-oorlogsverslaggever Dr. Roethig. van den terreuraanval. Aan deze historische burgerhuizen dankte Munster ziin karakteristieke beeld. LUCHTAANVAL OP TIRANA. In de vroege middaguren van 13 Oct. is de hoofdstad van Al banië. Tirana, door Engelsch- Amerikaansche luchtstrijdkrach ten aangevallen. De Mohamme- daansche bevolking leed gevoe lige verliezen. Een vrij groot aantal lichte brisantbommen ontplofte temidden van woon wijken. waarin een nog niet vastgesteld aantal vrouwen en kinderen bet slachtoffer werd van den bomaanval. TWEE AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Amerikaansche ministerie van marine deelt mede, dat twee Amerikaansche torpedojagers door duikbooten in de Middel- landsche Zee tot zinken ziin ge bracht. Het ziin de ..Buck", die od 9 October bii Salerno is on dergegaan en de ..Bristol'', die oo 13 October verging na een ontploffing onder de waterlijn. DE PHILIPPIJNEN ONAFHANKELIJK. De onafhankelijkheid der Phi- liopiinen is gisterochtend afge kondigd door dr. José Laurel den voorzitter der commissie van voorbereiding voor de onaf hankelijkheid. Het hoofdbeginsel der nauwe militaire samenwerking voor de succesvolle voortzetting van den Groot-Oost-Aziatischen oorlog zal ziin. dat de Philippiinen Ja pan elke ondersteuning ten deel laten vallen voor de onderne ming van militaire operaties en dat voorts Japan en de Philip piinen nauw zullen samenwer ken om het grondgebied en de onafhankelijkheid van de Phi lippiinen te verdedigen. DE HONGERSNOOD IN BR.-INDIë. De Britsche minister voor In- dië Amerv heeft gisteren in het Britsche Lagerhuis, naar de Britsche berichtendienst meldt geantwoord od een aantal vra gen over Indië. in het bijzonder over de levensmiddelenpositie in Indië. Met betrekking tot den hon gersnood in Indië verklaarde Amery. dat het aantal dooden thans naar schatting per week duizend personen bedraagt. Het is echter mogelijk, dat het aan tal dooden nog hoog er is. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 M. naar de stem der SS. Onder- werp: „Edda I". De installatie van Rijksprotector dr. Frick. Od de Burg te Praag is giste ren de door den Fuehrer tot Rijksprotector van Bohemen en Moravië benoemde Riiksorotec- tor Rijksminister dr. Frick op plechtige wiize geinstalleerd. TEGEN HET BOLSJEWISME MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LAND WACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder landen in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich vrijwillig bü de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking iot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe- trec.en willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig ziin voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 18.10 43 914.00 uur Rotter dam, Deutsches Haus, Westzee- djjk. 19.10.43 912.00 uur Breda, Restaurant Modern, Markt. 15.18.00 uur Den Bosch, Ho tel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43 9—12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 1518.00 uur Arnhem, Café Royal. 21.10.43 9—12.00 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 15'18.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43 9—12.00 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 1518.00 uur Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43 9—12.00 uur. Leeu warden Huize Schaaf, Breed- 24.10.43 9—14.00 uur, Amster dam, Dam 4. 25.10.43 913.00 uur Utrecht, N.V.-huis. Oude Gracht 245. 26.10.43 914.00 uur Amers foort Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.43 9—14 uur Den Haag. Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Onzi mannan In hat Ooitan Vt PK Wlflforu/O/H/P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1