Red. Buitenland: Mr. H. Geioc, Leiden; Red. Stad «an Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozcn. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de •dvertentiünC. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 1016 October van 18.00 tot 6.45 uur. MAANSTANDEN. Vrijd. 15.10: 10.01 onder, 20.14 op Zat. 16.10: 11.14 onder, 20.45 op. Zond. 17.10: 12.24 onder, 21.19 op. Van ver uiteen gelegen gevechtsterreinen DE OORLOG TER ZEE. In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht verneemt het D.N.B. het volgende: De toestand van den oorlog ter zee heeft zich in de afgeloo- Den weken aanzienlijk in het nadeel van Engeland en de Ver- eenigde Staten ontwikkeld. Se dert 1 Augustus 1943, dus bin nen 10 weien, zijn door Duit sche vloot- en luchtstrijdkrach ten niet minder dan 140 schepen met 785.000 b.r.t. in den grond geboord en 284 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 1.370.000 b.r.t. min of meer beschadigd, een aantal hiervan zoo zwaar dat aangenomen kan worden dat deze schepen verlo ren ziin gegaan. Ook de schepen waarvan niet op ondubbelzinni ge wiize de ondergang kon wor den waargenomen en die nog een haven hebben kunnen be reiken ziin binnen afzienbaren tiid niet voor den viiandeliiken aanvoer beschikbaar, zoodat de voor de Engelschen en de Ame rikanen werkeliik beschikbare tonnage in de afgeloooen tien weken met 424 schepen met een totalen inhoud van 2.155.000 brt is verminderd. Ook de oorlogsvloten van En geland en de Vereenigde Staten die in steeds toenemende mate gebruikt moeten worden voor de bescherming der convooien, heb ben in deze periode zware ver liezen geleden. Tot zinken ge bracht werden viif kruisers. 31 torpedojagers. 3 torpedobooten 18 motortorpedobooten alsmede verscheidene duikbooten. mij nenvegers en andere oorlogs vaartuigen. Bovendien werd het slagschip „Roma" van de Bado- elio-kliek. dat op het Dunt stond zich bii de Britsche vloot te voe gen. door Duitsche bommenwer pers en torpedovliegtuigen in den grond geboord. In dezelfde periode werden een slagschip dertig kruisers, dertig torpedo- iagers. dertien motortorpodoboo- ten alsmëde 26 andere eenheden deels zwaar beschadigd. Door deze verliezen is in het bijzonder de duikbootafweer van de Engelschen en Amerikanen aanzienlijk verzwakt en dat iuist op een tiidstip. waarop de Duitsche duikbooten door haar operaties in groote gebieden tot in tie Caraibische Zee bewezen hebben, dat zii thans een bijna onbeperkte actieradius bezitten Gezien dezen toestand waren de Engelschen en Amerikanen dus gedwongen hun convooibescher- ming nog meer te versterken en deze bescherming zelfs uit te strekken over de verst-verwij- derde zeegebieden. Daar zij hier toe als gevolg van de zware verliezen aan oorlogsschepen, in het bijzonder echter van torpe dojagers en andere voor den convooidienst waardevolle vaar tuigen niet in staat ziin. probee- ren zii zich door een krachtige- ren druk od neutrale staten schadeloos te stellen, zooals bliikt uit het ontreden on de Portugeesche eilandengroep der Azoren. De Engelschen zullen echter ervaren, dat ook door de zen stap de ontwikkeling van den oorlog ter zee niet belang- riik in bun voordeel beinvloed kan worden. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming v. Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEI N HANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U 5376 „Ik vind jullie houding hoogst ergerlijk". „Ik vind jullie houding hoogst ergerlijk' U bent alleen uit op grof winstbejag en ik heb daar slechts één woord voor: Bah! U kunt van mij geen consideratie verwachten." Met deze woorden besloot de Inspec teur voor de Prijsbeheersching een korte inleiding voor zeven tien Marker visschers, die we gens het te duur verkoopen van paling te Edam moesten terecht staan. Vrijwel allen gaven het ten laste gelegde toe. Zij hadden natte paling verkocht, de een voor 1.50, de tweede voor 2 per pond, weer een ander nog duurder en allen werden tot hooge boeten veroordeeld, boeten nl. tot 6000 gld. toe. Na de vis schers kwamen de kooplieden, die eveneens zwaar werden be boet. Er loopen heel wat woekeraars rond ook velen met brave ge zichten en „vrome" manieren! wier levenshouding inderdaad hoogst ergerlijk is. DE STRIJD IN ITALIë. De A.N.P.-correspondent te Berliin meldt: De strijd in Italië blijft be perkt tot gevechten van min of meer plaatselijken aard en de geallieerden hebben tot dusver bii hun opmarsch naar Rome slechts geringe vorderingen ge maakt. De taktiek van maar schalk Kesselring is erop ge richt. den geallieerden opmarsch te vertragen en alle berichten spreken dan ook van verwoeden Duitschen tegenstand, die daar enboven nog door 't terrein be gunstigd wordt. Al vechtend trekken de Duitschers zich zeer langzaam terug, vooral in het ver naar achteren gebleven cen trale deel van het front. Op de beide vleugels stuiten de geal lieerden daarentegen op uiterst hardnekkigen tegenstand. Op den Westelijken vleugel hebben de Duitschers. naar hier wordt verklaard, de Volturno-stelling nog steeds kunnen houden. In dien niet in den rug der Duit sche stellingen nieuwe geallieer de landingen worden onderno men een gevaar waarmede Kesselring steeds rekening moet houden schijnt de mogelijk heid van een snellen Engelsch- Amerikaanschen opmarsch ge ring. Aan den anderen kant is het de vraag of maarschalk Kes selring het in dit gebied on een grooten slag wil laten aanko men. DE ZUIVERINGSACTIE OP DEN BALKAN. Op den Balkan konden thans naar het D.N.B. verneemt, de resten van een haar de benden overgeloooen divisie van Bado- glio door de Duitsche troepen worden ontwapend. Hierbii wer den in Griekenland 2500 en in Montenegro 7000 soldaten van Badoglio. die zich bii de rebel len hadden aangesloten, gevan gen genomen. Ook in de streken, waar door de onoverzichtelijkheid van het bergterrein de bedrijvigheid der benden wordt begunsigd. wor den de zuiveringsacties met suc ces voortgezet. Nog slechts bier en daar wagen het de bandie ten. die in kleine verstrooide groepen optreden, te. voorschijn te komen en bedreigen zii de be volking. Met de vernietiging van een bendengroop in het geberg te van Noord-Griekenland is de zuiveringsactie ook in dat gebied tot een einde gebracht. Aan de Adriatische kust bevinden zich alle punten van strategisch be lang. vooral de havens, in Duit sche banden. In deze streken overvallen de benden nog slechts afgelegen plaatsies en vluchten zii bii de nadering van Duitsche troepen onmiddellijk naar het binnenland, om zich daar_ terug te trekken in hun schuilhoeken in het onherberg zame gebergte. De actie der benden in het Zuidoosten van Europa wordt daardoor van dag tot dag onbelangrijker. LITURGIE VRIJDAG 15 Oct. Mis v. d. H. Teresia van Avila. Maagd: Di- lexisti. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. BINNENLAND Telegramwisseling: van Mussert met de Reichsfuehrer S.S. en den leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond. Ter gelegenheid van diens 43sten verjaardag op 6 October, zond Mussert den volgenden te- legrafischen gelukwensch aan den Reichsfuehrer S.S., Heinrich Himmler: „Zeer geachte Reichsfuehrer. Op dezen dag zullen u ontel- bares gelukwenschen bereiken. Bij al deze moge ik ook die der N. S. B. voegen, van dat deel van het Nederlandsche volk, dat begrip heeft voor de groote en zware taak, welke gij op uw schouders hebt te dragen. Ik geloof dat ik u vandaag geen beteren wensch kan doen toekomen dan dien, dat gij ook in uw nieuwe levensjaar veel tot de vernieuwing der Duitsche wapens moogt bijdragen en dat gij het hooge ideaal der onver brekelijke lotsgemeenschap van alle vrije Germaansche volkeren mede kunt verwezenlijken. Aan vaardt u van mij de verzeke ring, dat ik mijnerzijds naar bes te weten en geweten ook voor de toekomst in dezen zin met u zal samenwerken. En ontvangt u ook, geachte Reichsfuehrer, mijn hartelijkste gelukwenschen op uw verjaar dag. Leve de Fuehrer. uw MUSSERT." De Reichsfuehrer S.S. heeft dit telegram als volgt beant woord: „Zeer geachte Leider, Over uwe en die der door u geleide N. S. B. ter gelegenheid van mijn verjaardag gezonden gelukwenschen, heb ik mij op recht verheugd en ik dank u daarvoor. Het verheugt mij ten zeerste u en uw mannen Germa nen te weten en te bezitten als Kameraden en pioniers van onze onverbrekelijke lotsgemeenschap. In dezen zin groet ik u in op rechte kameraadschap met Ger- roaansehen groet. Heil Hitier. uw H. HIMMLER." Ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan van het Vlaamsch Nationaal Verbond, zond de Lei der het volgende telegram aan dr. 'H. J. Elias, Leider van het V N. V.: „Leider, Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Vlaamsch Nationaal Verbond bied ik u, mede uit naam van de natonaal- socialistische beweging der Ne derlanden, mijn hartelijke ge lukwenschen aan. Ten zeerste hoop ik, dat de strijd, door Staf de Clercq be gonnen, voortgezet in volstrekt nationaal-socialistiscben geest door u en uw medewerkers, ze genrijk zal worden doorgezet. De trouwe wapenbroederschap waarin thans onze mannen strij den onder de vanen van den Fuehrer, ter bescherming van de Germaansche levensruimte, is er de beste waarborg voor, dat ook na de overwinning deze samen werking bestendigd zal blijven. In' nationaal-socialistische ver bondenheid, MUSSERT." Burgemeesters. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft tot burge- meéster benoemd: P. J. E. Dek ker, burgemeester te Oudetonge, onder eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Harlingen, G. W. Frijling, burge meester te Baarderadeel, onder eerval ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Tietjerkste- radeel, ir. H. Höltke te Dordrecht tot burgemeester van Gorinchem, de heer J. L. Brinkerink in Oude tonge t :t burgemeester van Oudetonge en Nineuwetonge, de heer B. J. van Ham in Hooge- zand tot burgemeester van Sap penneer, ir. F. J. Overbeek te Hengelo tot burgemeester van Hardenberg, en de heer C. J. Werkhoven te Witmarsum tot burgemeester van Wonseradeel. Arbeidsvoorwaarden bloembol- lenbedrijf. De Gemachtigde voor den Arbeid heeft, in af wachting van een door hem wenschelijk geachte algeheele herziening van de regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het bloembollentoe- drijf in 4e provinvies Noord- en Zuid-Holland, een beschikking uitgevaardigd, waarbij enkele urgente punten dier regeling herzien en aangevuld worden. Zoo is ten aanzien van den werk tijd vastgesteld, dat deze in het tijdvak 1 Juni tot en met 31 Augustus loopt van 6 uur des ochtends tot 6 uur 's middags. In de overige maanden wordt gewerkt van het licht worden tot aan het donker worden, doch niet eerder dan 7 uur 's ochtends en niet later dan 6 uur 's mid dags. Als overuren worden be schouwd de uren, waarin wordt gewerkt buiten de evenvermelde werktijden. Op Zaterdag ein digt de werktijd om 1 uur 's mid dags. Er zijn drie schafttijden, n.l. van S'A tot 9 uur (op Zater dag van 9 tot 9uur); van 12 tot 13 J4 uur en van 16 tot 16% uur. De eerste schafttijd vervalt, indien de arbeid later aanvangt dan te half acht. Voor planten, dekken, spitten (1024 duim), delven (2536 duim), mest va ren, mest kruien en mest lossen, mest verdeelen en inspitten, wie den, rooien en bollen pellen moe ten, indien deze werkzaamhe den in accoord worden verricht, de accoordoonen zoodanig wor den gesteld, dat gemiddeld bij behoorlüke prestatie 20 pet. bo ven het vastgestelde tiidloon kan worden verdiend. Alle andere werkzaamheden dienen tegen het vastgestelde tijdloon te wor den verricht. Eindelijk is in de regeling nog opgenomen een be paling, dat bij beëindiging van het dienstverband, waarbij men uiteraard de ter zake geldende voorschriften in acht heeft te ne men, door den werkgever aan den werknemer een ontslagbe- wijs moet worden uitgereikt vol gens het door den Gemachtigde voor den Arbeid daarvoor vast gesteld model. Vervaardigings- en toepas- smgsveibod voor alusnimamle- geeringen. In de Staatscou rant van 13 October 1943 is verschenen het vervaardigings- en toepassingsverbod voor a'lu- mimumlegeeringen. Deze be schikking regelt de vervaardi ging en de toepassing voor be paalde doeleinden van aluminium legeeringen en verbiedt het ver vaardigen van de niet-genoemde alüminiumlegeeringen en de toepassing van alüminiumlegee ringen voor andere dan de ge noemde doeleinden. Gemengde Berichten Doodelijk mijnongeluk. Tij dens reparatiewerkzaamheden in een opbraak van de miin Julia te Evgelshoven ontstond een in storting. De arbeider S. werd door de steénen bedolven en verongelukte. Drie moorden te Lanaken. Zondag, omstreeks 13 uur vond te Lanaken (Vlaamsch Lim burg) gehucht ...Bessemer" een brutale gangsteroverval met af grijselijke doodeliike gevolgen plaats. Een twaalftal bandieten allen per riiwiel. kwam om streeks een uur op de hoeve waaraan tevens een winkel en een herberg ziin verbonden, van den 56-iarigen landbouwer Ge rard Geusens. zoo meldt „De Dag". De gewapende bandieten vroegen aan den zoon Jaak, 30 iaar oud, het voorhanden ziinde geld. doch deze weigerde. Daar op werd hii naar boven naar de slaapkamer gedreven, terwijl de andere zoon. Jozef. 23 iaar, ins gelijks op ziin slaapkamer moest gaan. Daar werden beide broe ders door verscheidene revolver schoten gedood. De 18-iarigt dochter. Liza, haar jongere broer. Leon. 12 iaar en de dienstmeid Christine. 17 iaar oud werden opgesloten in den kelder. Daarna hebben de ban dieten alle kasten en Iaden door snuffeld Ook op de slaapkamer hebben ze den vader die 'n mid dagdutje deed. op ziin bed met verscheidene kogels afgemaakt Buiten aan de deur, de hoeve ligt aan den rijksweg, werd door twee gewapende bandieten de wacht gehouden. De omliggende buren werden verplicht de „blinden" der vensters af te la ten. De bandieten hadden te vens de voorzorg genomen de telefoonleiding door te sniiden alsook de rijwielen onbruikbaar te maken, die toebehoorden aan de hoevebewoners, door de wie len mede te nemen. De bandie ten gingen aan den haal met kleederen. hammen en een be langrijke som geld. Een zoon fee van den landbouwer, mission: ris te Scheut, die zich vermis deliik in een belendende nlaa: lui bevond, kwam op de schote i r toegeloopen en moest hulpeloo het schouwspel gadeslaan. N ziin vader en ziin twee broei de laatste H.H. Sacramenten t hebben toegediend, moest hi geschokt door de gebeurtenissei u naar de pastorie te Zutenda; overgebracht worden. De rijks wacht kwam kort na de misdaa ter plaatse en hield een klope jacht in de omliggende bosschet Bedrog met Belgische shag. - In het zuiden van ons land heel M de politie de laatste dagen vei e< scheid ene partijen verpakking la; materiaal voor Belgische shai ;t< in beslag genomen. Het warei il. omslagen, bedrukt met een be kend fabrieksmerk en soms zelt ai voorzien van valsche banderol ie les. De Belgische tabak, die on 'k verpakt ons land wordt binnen i gesmokkeld, wordt in het zuidei van ons land. in deze verpakkini gestoken en als officieele faT briekstabak verkocht. De Bel gische gendarmerie is voorts er gens in het noorden van Belgii een clandestiene drukkerij oi het spoor gekomen, waar dez oi omslagen werden gemaakt ei j, waar ook valsche banderolle a werden gedrukt. SPORT DAMMEN. Leidsche Districtsjer Dambond. L. D. V. I s-peeMi en haar eersten competitiewedstrii( in de Hoofdklasse tegen H. C. D, V. (Den Haag). De uitslag werd na een zeer spannenden strijd een 1010 gelijk spel. Zater dag te 5 "C uur wordt in hel k clubgebouw 't Raedthuis gespeelt tegen II D. C. (Den Haag). STADSNIEUWS BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER. III. De handel in groente en fruit Voorheen verkochten grossiers in groente en fruit hun waren aan den kleinhandel op het ter rein van de Coöp. Groenten- Fruit- en Bloemenveilingsver „Leiden en Omstreken" en op het terrein, hetwelk bij de ver ordening van 24 October 1938 houdende aanwijzing van de da- gen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van veilingen van fruit, voor het houden van de groente- en fruitmarkt is aange wezen. Deze geconcentreerde verkoop had voor de kleinhandelaren het voordeel, dat zij op enkele plaat- sen en uren hun handel konden inslaan en voor het publiek, dat het tijdig door zijn leveranciers van groente en fruit kon worden voorzien. Thans komen de grossiers ech ter niet meer op de markt. Zij verkoopen hun goederen, voor zoover ze dit niet op het veilings terrein doen, in hun pakhuizen of elders en bovendien op onbe paalde tijdstippen. Het gevolg hiervan is, dat de kleinhandela ren een groot gedeelte van den dag noodig hebben, om hun in- koopen te verzorgen en dat het publiek eerst laat op den dag kan worden bediend. Om te bevorderen dat aan de zen onbevredigenden toestand een einde komt, is het gewenscht den handel tusschen grossiers en kleinhandelaren in groente en fruit bij verordening aan -bepaal- de plaatsen en uren te binden. Als plaatsen voor dezen han del komen de bovengenoemde terreinen in aanmerking. Met het oog op het belang ver bonden aan een spoedige inwer kingtreding van de verordening, waarin de bedoelde voorschrif ten worden gegeven, is deze ver ordening, onmiddellijk na vast stelling afgekondigd. De burgemeester heeft voorts bepaald, dat zij, die groente en e fruit verkoopen, verplicht zijn deze waren uitsluitend in hun verkoopruimte op te slaan wel zoodanig, dat de artikelen voor het publiek duidelijk zicht baar zijn. Jongenscongregatie St. Petrus- parochie. Congreganiste reeds morgen vertrekt ka-pel a Leenders naar Gouda. We kun nen dus alleen van deze plaats onzen beminden Directeur no bedanken voor al hetgeen hi

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2