jOjjNDERDAG 14 OCTOBER 1943 gei de tei ins 3 5e bin ingevij .v?en'reaux: Papengracht 32 Giro 103003 'iefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 35STE JAARGANG N°- 10684 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. rij, BincBgcJoglio verklaart nfien.jtsehlland den oorlog 'EELl BERLIJN NEEMT HET IRONISCH OP. i® j&ladoglio en de zijnen hebben i'huj verraad aan den vroegeren k'ldgenoot thans voltooit, want ieem|gerLS den Britschen beriohten- -.inst heeft de clique van Ba- erfcsjfoio Duitschland den oorlog dagjn verklaren. Een „officieele zkajdedeeling" zou in den loop gisteren den Duitschen am- ladeur te Madrid overhan- zijn. ader woïdt evenwel uit Ber- vernomen, dat een afgezant Badoglio deze verklaring aan den Duitschen ambassa- - „r te Madrid heeft willen over. Od ndigen, doch dat de ambas- >n leur, Dieckhoff, den afgezant 'ft oorlogsverklaring en al de "a?®ur heeft gewezen, i 'Je Berlijn wordt het bericht Ti de oorlogsverklaring met loterij pelijke ironie ontvangen, Sr het feit als zoodanig slechts sluitsteen vormt van het s®r Jrraad. dat voor de geschiede- prijft zijn stempel heeft gedrukt op koning Victor Emanuel, Ba- glio en zijn lieden. De prac- erssjche uitwerking van dezen stufeatregel is van weinig betee- is Ajnis. In feite strijden reeds we- ifé n elementen, die aan Engeland Amerika onderhoorig zijn, te- oopkn de Duitsche troepen in Ita- iaai- Er wijzigt zich dus niets in ben toestand, zij het dan dat, Ge ar men in Berlijn verklaart, -doglio en zijn lieden thans k door een nieuw document i sn Britsche zijde hun onderwer- r,g aan de smadelijke Engel- t1 he eiscben bekrachtigen en Kir de openbare meening der bor hun zuiver persoonlijke gangen ook niet meer terug- chfjhrikken voor de smerigste han. il wijze. Co Als belangwekkend wordt in F. «erlijn hoogstens het feit naar 'J jren gebracht, dat de kring van 'k adoglio als zoogenaamde „me- l® ^oorlogvoerende macht" niet rasechts door Engeland en de uv er. Staten doch ook door de "fovjet-Unle is erkend, waarme- rsa|e het uitstrekken van den in- loed van Sovjet-Rusland tot ndere dan haar eigen belangen- v 'eer betreffende kwesties offi- ra ieel wordt gedocumenteerd, sp De Duitsche dagbladen noe- or ien de oorlogsverklaring eens- he uidenul een agitatiemanoeuvre d, relke .geenerlei practische ver. nderin-g doet ontstaan in de oestanden. Badoglio zoo chrijft de „Voelkische Beobach- er", gaat dan den weg ten ein- e, dien hij met zijn sabotage egen de oorlogvoering van Ita- ei jë via den staatsgreep van 25 ei 'uli en het verraad jegens den landgenoot had ingeslagen, 'hans moeten de Italianen, die ?an de onderneming van Ba- vi foglio het onmiddellijke einde leran den oorlog verwachtten, ui lantraden als kanonnenvleesch ■e voor de doodsvijanden van ieder Ifvaardig bestaan van Italië. Zij moeten strijden tegen Duitsch- DE LUCHTAANVAL OP MUNSTER. Bij den terreuraanval. Zondag door Amerikaansche bommen werpers op Munster onderno men. ziin 37 ordezusters, ver pleegsters van het Clemens-zie- kenhuis. om het leven gekomen. Op het groote ziekenhuis, dat midden in de oude stad ligt. ver van elk militair of economisch doel. vielen de Amerikaansche bommen, terwijl de zusters de zieken in veiligheid brachten. Na den aanval lag een groot deel van het ziekenhuis in puin. On der de puinhoopen heeft men thans 37 zusters gevonden: de door haar in veiligheid gebrach te zieken ziin allen gered. land, welke soldaten jarenlang Italië hebben beschermd. De ge wetenloosheid van Badoglio heeft daarmede haar hoogtepunt bereikt. Hij moet goedvinden, dat zijn opdrachtgevers hem „slechts met een tang" aanpak ken en hem laten weten, dat zij zich ongewijzigd nog alles voor behouden. wat in den wapen stilstand geschetst is. Het capi tulatieregime moet van te voren alle politieke en economische maatregelen erkennen, die de bezettingsmogend'heden gelasten zullen. Over het lot van Italië zal dus. zoo schrijft genoemd blad verder, niet Badoglio be- s'issen. dit hangt van geheel an dere factoren af vooral ook van de strijdvaardige selectie van het Italiaansohe volk, die zich verzamelt onder het fascis- JLsche banier en die den smaad zcu willen uitwisschen, welken een onwaardige koning en zijn even onwaardige adviseurs over het land hebben gebracht. UITLEVERING VAN AMBROSTO EN KGATTA VERLANGD. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft een liberaal Lagerhuislid de. uitlevering ge- eisoht van de aan den kant van Badoglio staande generaals Am- brosio en Roatta als „oorlogs misdadigers." De Britsche minis ter van staat Law heeft hierop' geartwoord ervan op de hoogte te zijn. dat men beschuldigingen tegen Ambrosio en Roatta heeft geuit. Deze beschuldigingen worden thans onderzocht en in dien zij gemotiveerd zijn zal men „tot dienovereenkomstige maatregelen overgaan." Victor Emanuel uitsluitend: koning van Italië. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft de minister van staat Law in het Lagerhuis het volgende bekend gemaakt: „Het is volkomen ontoelaatbaar dat de koning van Italië de ti tels voert van „keizer van Ethio pië" en „koning van Albanië", die vervat zijn in zijn decreet van 23 September. Deze beide titels zün daarin geplaatst „door een vergissing van ondergeschik te Italiaansche ambtenaren". De regeering-Badoglio heeft toege zegd. dat 'de koning voortaan slechte genoemd zal worden ko ning van Italië." Nederlandsche Vrijwilliger» bQ da Duliioht oorlogimarlne. Da belediging. Da commandant «ohouwt da troepen Andrei/$tap(/Pax m Een oorlogsverklaring Het sluitstuk van de reuzen zwaai, die Italië onlangs met zoo weinig elegantie in dezen oorlog heeft volbracht, ligt er thans in de oorlogsverklaring van Bado glio aan Duitschland, den bond genoot van gisteren. Daarmee is de regeering-Ba doglio er eindelijk in geslaagd om zich bij de nieuwe bondgenooten een zekere positie te verschaffen, n.l. die van mede-oorlogvoe rende". Men kan n.l. de komedie van deze oorlogsverklaring van twee kanten bezien, van den kant van Duitschland, tegen wien de ver klaring is gericht, en van den kant van den oorlogsverklaarder. Duitsehlmd kan zich de weelde veroorloven, er ironisch om te lachen, daar de situatie in Italië volkomen onveranderd blijft, met of zonder oorlogsverklaring. Van den kant van Badoglio be- teekent het feit, dat hij thans met Zijn oorlogsverklaring in zee mocht gaan, de toestemming om zich te beschouwen als „mede- oorlogvoerende". „Het kan niet worden ontkend, zoo schrijft de Ned. Correspon dentiedien: t, dat het verkrijgen van de Engelsche, Amerikaan sche en Sovjet-Russische toe stemming voor het meedoen van Italië aan den oorlog, een succes is voor de politics: van Badoglio. De omstandigheden waren name lijk hoegenaamd niet gunstig. De Engelsche openbare meening en ook het meerendeel der Engel sche bladen hebben duidelijk ge noeg laten blijken, dat zij het als twee heel verschillende dingen beschouwen, gebruik te maken van verraad en zich te encanail lecren met de verraders. Het heeft getoond. lijdt overigens ook geen twijfel of het zijn uitsluitend de uitge leverde Italiaansche oorlogssche pen en vliegtuigen, alsmede de werkeloos rondhangende Ita liaansche troepen geweest, die hier den doorslag hebben gege ven. De Italiaansche oorlogsbo dems kan men uitstekend gebrui ken tegen Japan. De Italiaansche soldaten, die nu uiteraard in het kader van de bruikleenwet prompt van nieuwe wapenen zul len worden voorzien, kunnen in het vuur worden gebracht tegen het Duitsche front in Italië. Voor de politieke oorlogvoe ring, die in Londen steeds de hoofdrol speelt, verwacht men ongetwijfeld een verhoogde acti viteit van die elementen in Mid den- en Noord-Italië. die tegen de republikeinsch-fascistische regeering zijn gekant. Intusschen heeft Badoglio het nog steeds niet zoover gebracht, als hij hoop te te komen. Hij is er namelijk niet in geslaagd, van de geal lieerden zijn erkenning aL bond genoot te verkrijgen. Italië wordt in de gemeenschappelijke En- gelsch-Amerikaansch-Russische verklaring slechts aangeduid als „mede-oorlogvoerende mogend heid". De bepalingen van den wapenstilstand blijven ongewij zigd van kracht. Elke eventueele verzachting van deze voorwaar den wordt afhankelijk gesteld van „Italië's bijdrage tot de ge- meenschappelij ice oorlogvoering". Of die bijdrage erg belangrijk zal zijn, mag betwijfeld worden gezien de prestaties van het Ita liaansche leger in het verleden en gezien de weinig standvastige houding, welke Italië zoowel nu als tijdens den vorigen wereld oorlog jegens zijn bondgenooten De gebeurtenissen op de Azoren HET STANDPUNT VAN BERLIJN. Het standpunt van de Wilhelm- strasse ten aanzien van de ge beurtenissen op de Azoren kan als volgt worden samengevat: De door Churchill als een „overeenkomst" verkondigde maatregel is tot stand gekomen onder den druk van eischen in den vorm van een ultimatum door de Britsche regeering, ge steld aan de Portugeesche re geering De Portugeesche regee ring heeft zich met het oog op de afpersingen en dreigementen blijkbaar niet in staat geacht zich tegen dezen druk te verzet ten. Wanneer Churchill zich be roept op een verdrag uit het jaar 1373, dan is hier sprake van een doorzichtige propaganda- truc, daar dit verdrag geen be trekking heeft op de kwestie der neutraliteit, doch beschouwd moet worden als eei koloniale overeenkomst van bescherming, die in den loop der tijden reeds lang is achterhaald en ten doel had Engeland de mogelijkheid te geven zich te vergrijpen aan het Portugeesche koloniale bezit. De thans gesloten overeenkomst vormt een nieuw lid in de reeds lange keten van woordbreuken, die Engeland tegen Portugal be dreven heeft. In dit verband moet herinnerd worden aan de plechtige verklaringen, die En geland en de Ver. Staten bij de landingsactie in Afrika tegen over Portugal en Spanje hebben afgelegd. In een officieele Britsche ver klaring van November 1942 wordt gezegd: „De Portugeesche regeering krijgt de garantie, dat het in de bedoeling ligt van de regeering van Zijne Britsche Ma jesteit, dat noCh Portugal, noch één van ziin overzeesche gebie den betrokken worden bij vijan delijkheden, die uit deze opera ties zouden kunnen voortvloeien. De regeering van Zijne Majes teit heeft evenmin de bedoeiing eenige actie te ondernemen, die de Portugeesche gebieden, hetzij in eigen land of overzee, bij oorlogshandelingen zou kunnen betrekken." Men is er te Berlijn van over tuigd, dat bij de actie van Chur chill tegen Portugal sprake is van de poging om de Portugee sche neutraliteit in haar funda ment te treffen en te torpedee- ren. Bovendien betreft het hier een poging om kort voor het begin van de conferentie der ministers van buitenlandsche za ken te Moskou een parade-suc ces te boeken, en voorts om de poging, de gevolgen van de her levende Duitsche duikbootactie te verzwakken. Het Britsche op treden is het beste bewijs voor Engelands meedoogenlooze en onscrupuleuze houding tegen over vrienden en bondgenooten. Aan alle overige neutrale staten moet het duidelijk zijn, dat de nieuwe actie tegen Portugal ook op Timor is de Portugee sche souvereiniteit door Engel sche contingenten geschonden een illustratie vormt van de po litiek van geweld der Britsche regeering tegenover de kleine volleen. Voor de Rijksregeering vormt deze jongste ontwikkeling geen verrassing. In Berlijn was men sinds lang op de hoogte van de voornemens der Ver. Staten en der Britten tegenover de Azo ren. Alle vroegere pogingen, die direct of indirect b.v. via de Braziiiaansche regeering on dernomen zijn, zijn mislukt op de standvastige houding van de Portugeesche regeering. Pas de stappen in den vorm een ul timatum van den kant van En geland hebben het prijsgeven van de Azoren bewerkstelligd. RUSLAND MOET GEHEEL EUROPA TOT AAN HET KANAAL BEZITTEN. Met het oog op de internatio nale debatten over den invloed der Sovjet-Unie in Europa, die thans gevoerd worden, wijst men in anti-bolsjewistische kringen in de Portugeesche hoofdstad op den overvloed van volkomen on dubbelzinnige stemmen over dit onderwerp uit de Ver. Staten. Zoo heeft de bekende Ameri kaansche publicist Dewitt Mac kenzie reeds op 3 Augustus in het dikwijls van officieele zijde geinspireérde blad „Philadel phia Inquirer" geschreven, dat men er algemeen van overtuigd is, dat de Sovjet-Unie na den oorlog door de macht der ge beurtenissen Oost- en Centraal- Europa en misschien zelfs ge heel Europa tot aan het Kanaal zal beheerschen. Men zal dan allerlei veranderingen zien en er zal misschien in vele volken een ontwikkeling naar het corr"^"- nisme komen. Wanneer men zich dergelijke uitlatingen voor oogen houdt, zoo wordt in deze Portugeesche kringen verklaard, kan men slechts met de som berste voorgevoelens de voorbe reidingen voor de Driemogend- hedenconferentie te Moskou vol gen. Ook Zweden op genade of ongenade overgeleverd. Allee.i die Zweed, die geen greintje verstand bezit of van een zinloozen haat vervuld is, kan het doodelijke gevaar loo chenen of onderschatten, waarin Zweden zich zal bevinden op den dag, waarop Duitschland den strijd zou staken. Tot deze con clusie komt het eerste van een aangekondigde reeks artikelen in „Dagposten" onder het o<p- schrift: „Ook Zweden op gena de of ongenade overgeleverd?" De schrijver verklaart, dat de door de Zweedsche pers gevoer de propaganda het meerendeel der Zweden van hun nationale instinct beroofd heeft. Hoe kan een verstandige Zweed gelooven, dat men zich gemakkelijker zou kunnen schikken in een Russi sche overheersching van Euro pa dan in een Duitsche? Waar de Sovjet-Unie zal blijven staan wanneer Duitschland vernietigd werd. weet niemand, misschien zelfs niet eens Stalin zelf. Vast staat echter, dat zij zich niet zou laten ophouden voordat zij de wateren van den Atlantischen Oceaan op de een of andere plaats zou hebben bereikt. Noorwegen zou in dat geval ondervinden, dat het Duitsche juk, hoe zwaar het ook gevoeld wordt, in werkelijkheid tamelijk licht was vergeleken met dat gene, dat het land na een Rus sische overwinning te wachten staat. „Een Nederlandsche vrouw aan het woord". De titel van het praatje van Max Blokzijl, uit te zenden in de serie brandende kwesties op Donderdag 14 Octo ber 1943 over den zender Hilver sum 1 om 18.45 uur, luidt: „Een Nederlandsche vrouw aaa het woord". De koeien loeien om aardappelschillen. In den Wieringermeerpolder zijn de boeren thans bezig met het Inkuilen van het herfstgras, dat gedurende de wintermaanden een welkome aanvul ling van het veevoeder is CNF/Kuiper/Pa» m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1