PEYHEBBURG 'Red* Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden: Red. Letteren en KunstFr. Schneiders. Leidenverantwoordelgk voor de advertentiEnC. de Hdden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 1016 October van 18.00 tot 6.45 uur. MAANSTANDEN. Woensd. 13.10: 7.25 onder, 19.21 op (Vol) Dond. 14.10: 8.44 onder, 19.46 op Vrijd. 15.10: 10.01 onder, 20.14 op Zat. 16.10: 11.14 onder, 20.45 op. Zond. 17.10: 12.24 onder, 21.19 op. Maand. 18.10: 13.26 onder, 22 op. MOND- EN .KLAUWZEER. Sedert het begin van de maand Juli van dit jaar is het aantal ge vallen van mond- en klauwzeer in Nederland in niet onbelangrij ke mate toegenomen. In het bij zonder in de provincies Fries land Noord- en Zuid-Holland en Utrecht kwam een groot aantal gevallen voor, ook in Groningen en Drente breidde de ziekte zich in vrij ernstige mate uit. In de provincies Zeeland en Limiburg komt de ziekte tot op heden sledhts sporadisch voor. Niet te verwonderen dat bij niet-des- kundïgen de vraag rijst of voor dit optreden en deze uitbreiding een of meer bepaalde oorzaken zijn aan te wijzen en wat wel ter bestrijding van de ziekte ge daan wordt. Gelukkig is het lijden ditmaal niet van kwaadaardigen aard en het aantal sterfgevallen zoowel direct tengevolge van de ziekte als door het optreden van secun- daire aandoeningen gering, zoo dat geen vrees behoeft te wor den gekoesterd, dat door het lieerschen van het mond- en klauwzeer de voorziening van zuivel en zuivelproducten ernstig in gevaar zal worden gebracht. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de veeartsenij kundi ge dienst zich van den beginne af aan en bij voortduring met volle toewijding aan zijn taak heeft gegeven en zijn uiterste krachten heeft ingespannen om uitbreiding tegen te gaan. De buitengewone tijdsomstandighe den zijn echter oorzaak, dat de veeartsenijkundige dienst zijn volle kracht niet heeft kunnen ontplooien. Gewezen zij slechts op de groote verkeersmoeilijkhe den, gebrek aan personeel enz. Hiermede wil echter geenszins worden betoogd, dat, indien deze ongustige factoren hun invloed niet hadden doen gelden, een af doende bestrijding mogelijk zou zijn geweest. Het is in alle lan den gebleken, dat een afdoende bestrijding van het mond- en klauwzeer uitsluitend met poli tioneele maatregelen niet moge lijk is. Daarom is naar andere bestrij dingsmiddelen omgezien. Hier bij is, in analogie met de bestrij ding van andere besmettelijke ziekten, in de eerste plaats ge dacht aan voorbehoedende en ting. Geconstateerd mag wor den, dat zich hierbij hoopvolle perspectieven hebben geopend. Deze enting is op zeer kleine schaal, bij wijze van proef in bevalUe Keizer, dal de kernnis slechts één dag mocht duren Maar dien eenen kermisdag deed jong en oud zich dub bel te goed aan gebraad en oliekoeken, aan brandewijn, en natuurlijk aan de beuningkoekjes. die wij thans Kriek- Kracks noemen I Vraag Uw winkelier, of hij toevallig een versche' zending (Ontvangen heeft Wij doen ons best. Ca latrlak, dia rooveel koning door kant taak doat FERMENTEEREN VAN TABAK LANGS ELECTRISCHEN WEG. Voor tabak 'van eigen bodem bestaat tegenwoordig veel be langstelling. Tal van rookers, die daartoe in de gelegenheid zijn, trachten door eigen teelt hun ge wone rantsoen rookartikelen wat aan te vullen. Het gebruik van zelf geteelde tabak, zonder dat deze het vereischte broeiproces heeft ondergaan, is echter een gering genot, dat niet haalt bij iet gebruik van volgens de rege len van de kunst behandelde ta bak. Van overheidswege is daar om medewerking verleend tot in het leven roepen van een rege ling, waarbij het telers van ta bak voor eigen gebruik mogelijk is gemaakt hun product de noo- dige bewerkingen te doen on dergaan. Ook probeert men zich wel met zijn kleine hoeveelheden tabak te redden door een daartoe geëigend fermenteerings-procédé of door sausen toe te passen. Een nieuwe mogelijkheid op dit gebied is ontstaan als resul taat van geslaagde proeven van de N.V. Kema te Arnhem met medewerking van de stichting Nederlandsch Instituut voor elec- trowarmte en electrochemie. De ze hebben n.l. geleid tot de con structie van een toestel, waar mee partijtjes van 10 a 15 kg. tabak tegelijk gefermenteerd kunnen worden. In een dubbel wandige houten kist wordt de tabak door toepassing van warm te, vochtigheid en druk rook- baar gemaakt. In de binnenkist bevindt zich een electrisch ver warmingselement, terwijl voorts voorts de noodig waterdamp kan worden binnengevoerd ten ein de den gewenschten vochtig heidstoestand te verkrijgen, wel ke ook nog op andere wijze op peil gehouden wordt. De tabak moet V/i a 2 weken in de kist blijven broeien en daarna wor den „omgestapeld". Dit omstape- pelen moet ten minste driemaal achtereen gebeuren. Het fermen teeren neemt derhalve ongeveer 6 weken a 2 maanden in beslag. Daar het strom verbruik van het fermenteertoestel tamelijk hoog is, verdient het aanbeveling, wanneer amateur-tabakkers er gebruik van willen maken, dat eenigen van hen zich aaneenslui ten en ieder op zijn beurt het toestel op zijn net aansluit, te meer, daar de capaciteit van het toestel voor amateurtelers toch te groot zal zijn. Het toestel, dat niet door de Kema in den handel wordt ge bracht, kan door handige knut selaars zeer goed zelf vervaar digd worden.Wel zal men daar toe de beschikking moeten heb ben over een electrisch verwar- minsapparaat, waarvoor men zich in verbinding zal moeten stellen met óp dit gebied goed bekend staande fabrieken. De resultaten van het fermen tatieproces in de ontworpen kist waren bevredigend. Zelfs een partijtje slechte tabak, z.g. die- venblad, laverde bevredigende resultaten op. Fermenteeren van goede en deskundig behandelde tabak in deze kist mag dan ook zeer wel mogelijk worden geacht. Een uitvoerige beschrijving van het toestel troffen wij aan in het blad „Vraag en Aanbod" van 16 September j.l. Nederland reeds met succes toe gepast. Binnenkort zal een insti tuut worden geopend, waar be doelde entstof op groote schaal zal kunnen worden bereid. Na dere bijzonderheden over een en ander zullen over enkele dagen mogen worden verwacht. Jos. Holthaus overleden. Gisteren is te Botterdam op 64- jarigen leeftijd plotseling overle den de heer Jos Holthaus, be kend concert- en operazanger en directeur van het Toonkunstcon- servatorium en de muziekscholen te Rotterdam. Avondspreekuur van tandart sen. De commissaris, belast met het toezicht op de zieken fondsen acht het gewenscht, dat verplicht-verzekerden, die over dag om gegronde redenen, met name wegens hun werkzaamhe den, regelmatig buiten hun woonplaats verblijven, zoo noo dig des avonds- tandheelkundige hulp kunnen ontvangen. Er client dus op één of meer avon den per week een tandarts (of tandheelkundige) beschikbaar te zijn, die hulp verleent, tenzij de behandeling eenig uitstel kan lij den en binnen enkeie dagen op een gewoon spreekuur mogelijk moet worden geacht Bij voor beeld op een vrijen Zaterdagmid dag. Het is, naar het oordeel van den commissaris, niet noodazke- Jijk. dat de verzekerden des avonds bij hun eigen tandarts te recht kunnen. Men kan een rou- 'eormgssysteem invoeren, zoodat alle in een bepaalde plaats wo nende tandartsen met fondsprac- tijk beurtelings beschikbaar zijn vbor alle verzekerden. De tand heelkundige hulp, die aan bover.- beucelde verzekerden wordt ver strekt buiten de gewone spreek uren, mag voor hen geen extra- kosven veroorzaken. Om de tand artsen met noodloos te belasten verdient het krachtige aanbeve ling. dat de werkgevers hun werknemers zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen tijdens hun werktijd naar een tandarfs te gaan. In verband met zijn in het bovenstaande weergegeven inzichten, heeft de commissaris aan de algetneene ziekenfond sen gevraagd hem in te lichten over de bestaande gelegenheid tot het ontvangen van tandheel kundige hulp in de avonduren een mede te deelen, of daarbij bij betalingen worden verlangd. LITURGIE WOENSDAG 13 Oct. Mis v. d. H. Eduardus, Belijder: Os Josti. Gloria. 2e gebed A Cunetis (om de voorbede van alle Heiligen); 3e naar keuze v. d. priéster; 4e voor den vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Wit. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Bonnengeknoei. Twee zoons en de moeder stonden gezamen lijk voor den rechter, ze hadden in de boijnen geknoeid. Niet dat ze het zelf gedaan zouden heb ben, tenminste volgens de ver klaring van verdachten, doch de Officier hield er een andere mee ning op na blijkens de straffen, die hij eischte. C. S. T. Rietber gen te Wassenaar had tien valsche bonnen in voorraad, die hij in Den Haag op de bonnen- markt zou hebben gekocht. Maar de Officier veronderstelde dat verdachte ze zelf wel had ver- valscht, waarom hij twee maan den gevangenisstraf eischte. Daarna volgde de broer, J. H. Rietbergen, die vijf bonnen had gekocht van zijn moeder, welk vijftal eveneens valsch was. Hij had voor eigen gebruik op de Kaag de suiker, die hij zc i halen op de valsche bonnen, besteld. Maar de winkelier had het be drog ontdekt, zoodat er geen sui ker volgde. Ook tegen deze ver dachte luidde de eisch twee maanden gevangenisstraf. Toen volgde de moeder die volgens haar verklaring in den trein zes bonnen had gekocht, die dan la ter valsch bleken te zijn. Maar ook dit geval vertrouwde de Of ficier niet, en hij vorderde een maand gevangenisstraf. De ver dediger, jhr. mr. van Asch van Wijck pleitte clementie en be streed dat verdachten de bonnen zouden vervalscht hebben. De rechter veroordeelde den eersten en de laatste verdachte elk tot f 80 boete subs. 40 dagen hech tenis, den tweeden tot 40 boe te subs. 20 dagen hechtenis. De huisvrouw M. Dijkema te Sassenheim vervalschte den suikerbon en de man haalde er den suiker op. En dus waren zij beiden strafbaar en kregen als gelijke maat conform den eisch elk veertien dagen gevan genisstraf. Mej. L. Rombout te Lei den had een valsche suikerbon maar volgens haar zeggen had ze een goede boterbon er voor gege ven. En dus wist ze niet, dat haar suikerbon valsch was. De Officier meende reden te hebben tot wantrouwen en vorderde twee maanden gevangenisstraf; de rechter legde een maand ge vangenisstraf op. Toen de man weg was. Toen de echtgenoot van J. Sleyser te Leiden in Frankrijk was gaan werken, had naar beh'ooren de stamkaart ingeleverd moeten worden, hetgeen niet geschiedde. Ze had er distributiebescheiden op gehaald gedurende drie maan den. De Officier vorderde f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis; het vonnis werd f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. Gemengde Berichten Jongen onder den tram. Op het tramstation van de N.Z.H.T. M. te Volendam is een ongeluk gebeurd, waarbij de negenjarige Kees Veerman het leven liet. De jongen, die op het laatste moment bemerkte geen geld voor de reis bij zich te hebben, sprong uit de reeds rijdende tram en kwam onder den bijwagen te recht. Kort na de overbrenging naar zijn woning overleed de ongelukkige aan de opgeloopen verwondingen. Man onder den trein. Gis teravond is de 55-jarige A. J. v. 11. uit Rotterdam op het station H. S. te 's Gravenhage onder een uit de richting Rotterdam binnenkomenden trein geraakt. II liep nl. met den trein mede om een portier te openen. Hij geraakte onder een wagen, waar bij hem het linkerbeen en en kele vingers werden afgereden. Het slachtoffer is in het zieken huis aan den Zuidwal eenige uren later overleden. Lijk van visscher gevonden. Het lijk van een der- beide Hui- zer visschers. die sedert veer tien "dagen vermist werden, is gevonden nabij Durgerdam en naar Huizerhagen vervoerd. Het is herkend als dat van den 28-ja- rigen J. Hogenbirk. Manufacturier hield goederen achter. De manufacturier W. Gils te Beilen had een groote partij textielgoederen. waaron der veel van vooroorlogsche kwa liteit, in zijn woning opgeslagen, waardoor hij in zijn winkel ge makkelijk „neen" kon verkoopen. De economische dienst van de marechaussee heeft de goederen naar den winkel laten overbren gen, waar zij onder toezicht zijn verkocht. Gilze schijnt min of meer gedwongen te zijn gewor den door een Amsterdamsche grossierderij om, behalve den factuurprijs, ook een bedrag van drie of vierduizend gulden „on der tafel te betalen". Ook bij dezen groothandel is een onder zoek ingesteld en Zaterdag heeft de bedrijfsleider erkend, deze practijken te hebben toegepast. SPORT VOETBAL. ForeholteMorsch- kwartier 32. De eerste com petitiewedstrijd is een benauwde zege der Voorhouters geworden. Maar naar omstandigheden kan dit debuut zeer goed genoemd worden, want de Leidenaars wa ren vooral in 't begin veel ster ker. Ze namen tweemaal achter een de leiding. Toen in de twee de helft Foreholte er veel beter in kwam maakte de thuisclub spoedig gelijk (22) en even la ter 32. Het ploegverband vlot te meer en meer van dit nieuw saamgestelde elftal. Kort voor het einde werd nogmaals gedoel punt, doch wegens buitenspel werd dit terecht geannuleerd. Alph. Boys Jun. Foreholte Jun. 13. STADSNIEUWS tijk. dhuis BESLUITEN VAN DEN Lnsc] BURGEMEESTER. yoon II. teOgi Inschakeling bij de brandwe^f/n - Ten einde de leden van rteii personeel der gemeente sprooi ciaal wordt hier gedacht i ver ambtenaren-werklieden van i|aT1 Dienst van Gemeentewerken je, c OMGEVING OEGSTGEEST. Te 's-Gra- venhage slaagde voor het exa men steno-reporter Groote de heer H. Lina te Leiden met 250 lettergrepen per minuut. VERRADERS judas Iscarloth: .Ik ben de grootste verrader, die er bestaat'. Victor Emanuel: .En wat denkt U van mij, collega?" Zuk/Orbls/Holland/Pax m zoo noodig te kunnen insehafcg len bij de Brandweer, diendeLji het Ambtenarenreglement lin c den ambtenaar-werkman de vfjeu plichting te worden opgelegd fcroe beid te verrichten bij de bra$lor weer, indien hij daartoe door i burgemeester wc rjjJ aangewezl Arbeid, buiten de gewone dienf' uren bij de brandweer verrid is als overwerk te beschouw® Het is verder billijk de premten regeling, die voor de ambtenai >t van de brandweer geldt, ook h: van toepassing te doen verkip112 ren. Verbetering Raamstraat. J-j Met de eigenaren van de gedei ten van de Raamstraat, wel ice] niet aan de gemeente in eige dom toebehooren, is overee stemming verkregen omtre overdracht van die straatged«n ten in eigendom en onderhol xri aan de gemeente, terwijl met if00 eigenaren van de aan de stra gelegen woningen overeenstei hoi ming is bereikt omtrent betalt van een bijdrage in de kosti,** van verbetering van de stras Een en ander is overeengekomi J721 op den gebruikelijken voet, f® w. z., dat de straatgedeelten ko Sr' teloos aan de gemeente in eige dom en onderhoud worden a J gestaan en dat de eigenaren vi 'er de aan de straat gelegen perce len de helft van de kosten vs j verbetering van het straatgedee te voor hun perceel ter hall -r, straatbreedte voor hun rekenii nemen. De kosten van verbet ring van de geheele straat wei an den op het tijdstip, waarop bim( sloten werd de onderhandelingen met belanghebbenden te opene: m; geraamd op 1450; de van bien doelde eigenaren te ontvange f bijdragen beloopen in totas 627. De Raamstraat heeft ee oude slechte klinkerbestratin Se trottoirs zijn niet aanwezig en h7 straatkolken vertoonen gebri 1 ken. Het verbeteringsplan va deze straat omvat het aan weeril0' zijden aanbrengen van trottoii ter breedte van 1.95 M., behalv 1 ter plaatse van de smalle uil monding op den Haarlemmerwe 111 het bestraten van den rijweg m< [e] Waalstraatklinkers en het plaat sen van trottoirkolken. ai WETHOUDER M. G. VERWEI k. BENOEMD TOT EVACUATIE t COMMISSARIS. j. Het is in deze tijden noodza g kelijk, dat de overheid zich o; j tal van gebeurtenissen voorbe- ir reidt, teneinde de burgerbevol j, king te kunnen beschermen ei,; met raad en daad te kunnen bij staan onder omstandigheden r waarin deze maar al te zeer oi hulp en steun zal zijn aangewe j zen. Zoo moet o.a. rekening wor I den gehouden met de mogelijk heid, dat het wel eens noodig:t zou kunnen zijn, dat aan één ol meerdere gemeenten bevel wordt gegeven tot evacuatie dei burgerbevolking. Het behoeft geen nader betoog, dat dit een zeer ingrijpende aangelegenheid is. Het moet daarom in hooge mate gewenscht worden geacht dat tijdig de noodige voorberei dingen worden getroffen, zelfs al zou later blijken, dat het werk overbodig is geweest. Op grond van bovenstaande overwegingen heeft het Bureau Afvoer Burgerbevolking den burgemeester verzocht een ge meentelijken evacuatiecommis saris aan te stell en, die zich met de organisatie en voorberei ding van een mogelijke nood- evacuatie zal belasten en zich voorts met alle vraagstukken, daarmede verband houdende, zal bezighouden. De Burgemees ter van Leiden heeft als zooda nig aangewezen den heer M. G. Verweij, wethouder.der gemeen te, die bereids met zijn taak is aangevangen en reeds van velen toezegging tot medewerking mocht ontvangen. Verzoeken om inlichtingen in zake een mogelijke evacuatie ge lieve men tot hem te richten. Het adres is: M. G. Verweij,

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2