3)e Ccidacli^Sou/fcci/iit ni oZware gevechten hij Weükije Loeki MAANDAG 11 OCTOBER 1943 n5 35STE JAARGANG N°- 10681 Dl Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VDOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Koebanbruggehoofd Z ontruimd ir DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. „Aan den Midden-Dnjepr, aan 1 Be monding van de Pripet, ten Zuiden van Gomel en ten Wes ten van Smolensk zijn in ver etterde gevechten vijandelijke lanvallen afgeslagen. Aan den r]j Midden-Dnjepr werd in een te- 0 jenaanval een Sovjetregiment vernietigd. Ten Zuidwesten van Welikije Loeki duren de zware gevechten voort. In Zuid-Italië heeft de vijand in den middensector zijn felle M plaatselijke aanvallen voortge- (iet. terwijl van het overige front slechts levendige artillerie- en verkenningsactiviteit gemeld hjwordt. Duitsche jagers hebben —Jin het Zuid-Grieksche gebied 12 ïvii andelü ke vliegtuigen neer- 1 geschoten. V Een door torpedoboot jagers beveiligde Britsche formatie kruisers heeft in de ochtenduren van 7 October in de Aegeische r€(Zee een klein Duitsch convooi verscheidene malen aangeval- r<Jlen. Eenige in brand geschoten kleine transportvaartuigen moes ten door hun bemanningen wor- h<den verlaten. De Britsche sche pen openden daarop opnieuw I het vuur op de in het water .zwemmende en in rubberbooten 'al drijvende Duitsche soldaten. ''Twee Britsche kruisers werden, zooals reeds gemeld, bij hun _Jvertrek door bomtreffers van Duitsche duikbommenwerpers [g zwaar beschadigd. Door het af weergeschut aan boord van Duitsche koopvaarders werden hij het eiland Cos vijf Britsche bommenwerpers neergeschoten. Sterke formaties Amerikaan sche vlieges zijn gisteren over dag de Duitsche Bocht binnen gedrongen en vielen Bremen aan. In den loop van verbitter de de luchtgevechten en door af weergeschut werden 48 vijande lijke vliegtuigen, voor het mee- E-rcndeel viermotorige bommen werpers. neergeschoten. In den afgeloopen nacht heb ben Britsche formaties bommen- werpers opnieuw een aanval ge- 'jdaan op Bremen en Hannover. 2Daarbij leed vooral de stad Hannover aanzienlijke schade. Luchtverdedigingsstrij dkrachten brachten 35 bommenwerpers a®|ten val. Tezamen met 7 boven de bezette Westelijke gebieden en boven den Atlantisehen 1 Oceaan neergeschoten vliegtui gen verloren de Britten en Ame rikanen binnen de laatste 24 uur 107. voor het meerendeel viermotorige, vliegtuigen". Het opperbevel der Duitsche wëermacht maakt verder be kend: ..Binnen het bestek van de achterwaartsche verplaatsing van het Oostelijke front is ook het vooruitgeschoven Koeban bruggehoofd ontruimd. In den nacht van 8 on 9 October hebben de laatste Duitsche achterhoede troepen. nadat zii nog van 40 aanvallende vijandelijke tanks er 24 stukgeschoten hadden, bet Taman-schiereiland verlaten en, zonder door den vijand gehin- rd derd te worden, de Straat van Kertsi overgestoken. Daarmede is de op 13 September volgens de bevelen begonnen ontruiming van het Koebanbruggehoofd na terugbrenging van alle troepen en voorraden naar de Krim ge ëindigd. Duitsche en Roemeen- 5fsche troepen onder opperbevel van generaal-veldmaarschalk von Kleist en onder leiding van den generaal der pioniers Jae- (3 necke hebben daar onder de moeilijkste gevechtsomstandig heden de laatste maanden alle firoote vijandelijke aanvallen bloedig afgeslagen. Infanterie, bergjagers en pioniers hebben zich in deze zware gevechten in ai le| schitterende samenwerking met andere wapens bijzonder goed gehouden. De onder bevel van den lt.-generaal Angerstein staande formaties van het Duit sche luchtwapen hebben in de succesvolle afweergevechten van het leger en aan het wrijving- loos verloop der terugbrenging het grootste aandeel gehad. Transportformaties hebben zich bij de ravitailleering en latere terugbrenging der troepen op nieuw onderscheiden. In trouwe wapenbroederschap hebben for maties van het Roemeensche luchtwapen onder generaal ma joor Gheorghiu gestreden aan de zijde hunner Duitsche kame raden. Formaties van de marine onder leiding van den vice-ad- miraal Kiesertzky hebben teza men met pioniers van het leger de geregelde ravitailleering van het Koebanbruggehoofd ten uit voer gelegd en zich daarbij, evenals bij de ontruiming roem rijk gedragen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben in voortdurende offervaardigheid de kusten van 't bruggehoofd be veiligd en tal Ijke van uit zee ondernomen aanvallen der bol sjewisten afgeweerd. In de har-, de gevechten, die van 1 Februari 1943 tot aan de voltooiing der ontruiming aan het front van het Koebanbruggehoofd gele verd zijn. verloor de vijand in totaal 14026 gevangenen. 1045 tanks. 291 kanonnen. 2281 vlieg tuigen en talrijke lichte en zwa re infanteriewapens. Zijn bloe dige verliezen bedroegen ruim 355.000 man". Van Zondag. Het Duitsche weermaehtsbe- richt van Zondag luidt: „Bij Melitopol en ten Noor den van deze stad heeft de vijand na aanvoering van nieu we strijdkrachten zijn aanvallen hervat. Zij mislukten ondanks het gebruik van sterke forma ties infanterie en tanks. Aan de overige deelen van het Ooste lijke front deden de bolsjewisten talrijke plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden. De lucht macht viel in den nacht vijande lijke ravitailleeringsvehbindingen aan en vernietigde o.a. tien transporttreinen. Bij een verlies van twee van onze eigen vliegtuigen, werden gisteren 49 bolsjewistische vlieg tuigen neergeschoten. Kapitein Nowotny verhoogde door acht vliegtuigen neer te schieten het aantal van zijn overwinningen in de lucht tot 231,. Het jachtes- kader 34 imeldt zijn 6.000e over winning in de lucht. Bij de gevechten aan het Koe banbruggehoofd heeft zich het Silezisdhe grenadierregiment 667 onder bevel van luitenant-kolo nel Ufenbaoh bijzonder onder scheiden. In Zuid-Italië viel de vijand in enkele sectoren van de Zuide lijke Apenijnen tevergeefs aan. Aan het overige front heersdhte slechts wederzijdsche activiteit van artillerie en stoottroepen. Bij de zuivering van het schier eiland Istrië verloren de vijan delijke benden tot dusver meer dan 4.000 dooden, 6850 gevange nen. 32 stukken geschut, meer dan 2.000 handvuurwapeps en meer dan 100 auto's. In de wateren van den Dode- canesos boorden Duitsche duik bommenwerpers van een vijan delijke vlootformatie een torpe dojager in den grond en bescha digden een kruiser door ver scheidene voltreffers zwaar. Formaties Amerikaansche bom menwerpers vielen gisteren overdag enkele plaatsen in het kustgebied van de Oostzee, waar onder Anklam en Gotenhafen, aan. Jaohterkaders en luchtdoel- artillerie schoten volgens de tot dusver ontvangen rapporten van de vijandelijke formaties 62 zware viermotorige bommen werpers neer. Twaalf eigen ja gers gingen in de verbitterde luchtgevechten verloren. Een VAREN DES NACHTS IN ZEEUWSCUE WATEREN VRIJ. De Dienststelle van den Wehr- machtbefehlshaber in den Nie- derlanden maakt hekend: Met ingang van heden wordt het varen des nachts in de Zeeuwsche wateren tot nader order veroorloofd. deel der bemanningen is gered. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi beschadigden in het Kanaal twee Britsche motor- torpedobooten zwaar. Aangeno men kan worden, dat een der booten verloren is gegaan. In den afgeloopen nacht wier pen enkele Britsche bommen werpers lukraak eenige brisant bommen neer in het Noord- Duitsche gebied." BLOEDBAD IN HET „HER OVERDE" TSJERNIKOF. De Deutsche Ukraine-Zeitung maakt gewag van een vreeselijk bloedbad, dat de bolsjewisten bij I e'e bezettng van de stad Tsjerni- kof onder de Oekrainische be volking hebben aangericht. „Toen de bolsjewisten weer de stad waren binnengetrokken, werd het nog in de stad achter gebleven deel der bevolking door commissarissen van de N. K W. D. op een plein der stad bijeengedreven en nadat onge veer 40 voormalige Gepeoe-func- Lonarissen er waren uitgehaald, doodgeschoten, De „Völkisohe Beobachter" schrijft naar aanleiding hiervan: de afschuwwekkende daden van Katyn en Winnitza zijn als mani festaties van den on veranderlij ken aard van het bolsjewisme in het Europeesche l>ewustzijn doorgedrongen. Behalve deze beide stadsnamen zal voortaan een derde staan: Tsjernikof. De Moskousche agitatie begeleidt den intocht der bolsjewistische legers in de door de Duitsohers prijsgegeven gebieden niet al leen met groote berichten over de bestorming van steden, die in werkelijkheid lang tevoren zon der door den vijand gehinderd te worden, ontruimd zijn, doch ook met roerende tafereelen over den z.g. geestdrift van de van de Duitsche heerschappij bevrijde bevolking. Wat van deze zuivere tendentieuze berichten waar is, blijkt het beste uit het feit, dat ae inheemsche bevolking in de ontruimde gebieden, voor zoover het haar mogelijk was. zich hij het vertrek der Duitsche divisies aansloot Zij kende haar voorma lige bolsjewistische heeren en wist, wat haar te wachten stond. De wereld zal, zoo verklaart het blad verder, slechts in spaarza me gevallen vernemen, wat zich bij den terugkeer der bolsjewis ten in de door de Duitschers prijsgegeven steden en dorpen afspeelt. Stalin weet, waarom hij geen Britsche en Amerikaansche oorlogscorrespondenten aan het front toelaat. LUCHTAANVAL OP MUNSTER. De Westfaalsche bisschopsstad Munster is naar het D. N. B. ver neemt Zondag door Amerikaan sche bommenwerpers aangeval len. De vijandelijke vliegtuigen wierpen hun bommen midden in het groote, vlakke deel, dat de stad bij het goede zicht vormde. De verliezen onder de bevol king zijn aanzienlijk, evenals de schade in woonwijken, aan ker ken en aan openbare gebouwen. Men is nog niet gereed met het vaststellen van het aantal door de Duitsche luchtverdediging neergeschoten toestellen. Luchtgevechten langs de Oostzee. Formaties vijandelijke bom menwerpers opereerden Zater dag op zeer groote hoogte tegen het kustgebied, van Noord- Duitschland, langs de Oostzee. Zij lokten wederom een krachtigen Duitschen afweer uit, die on verwijld in werking trad. Tal rijke terreur bommen werpers werden neergeschoten. Volgens Nieuwe terreuraanval op de Nederl. burgerbevolking Op 10 October hebben Anglo- Amerikaansche vliegers een vrij groot aantal brisant- en brand bommen geworpen op een woon wijk van een stad in het Oosten des lands. Een vrij groot aan tal woonhuizen werd vernield. De verliezen der Nederlandsche burgerbevolking bedragen vol gens de tot dusver ontvangen be richten 87 dooden en ruim 100 gewonden. Verscheidene der aanvallende viermotorige bom menwerpers werden neergescho ten. dc tot dusver ontvangen rappor ten is de vernietiging van 37 viermotorige vijandelijke bom menwerpers met een bemanning van 370 man op ondubbelzinnige wijze vastgesteld. STAF DE CLERCQ RUST THANS OP DE KESTERHEIDE Zondagmorgen heeft de over brenging van het stoffelijk overschot van Staf de Clercq naar de Kesterheide plaats ge vonden. De lijkwagen was een wit houten oogstwagen uit de streek met twee Brabantsche donkerbruine boerenmerries be spannen, door den landbouwer zelf gemend. Slechts vier kran sen werden op den wagen neer gelegd. n.l. een krans van het politiek kader, een tweede van de militie, een derde van de Dietsche Blauwvoetvendels en een vierde van de Dietsche Meisjesscharen. Om 12 uur 20 kwam de lijkstoet op Kester heide aan. Daar is de plaats waar Staf de Clercq zijn land dagen hield, door de eenheids beweging aangekocht Er zal een monument te zijner nagedachte nis worden opgericht. De eerste werken ziin op dit oogenblik be ëindigd. Tiidens de grootsche plechtigheid was de 154 H.A. uitgestrekte ruimte met een dui zendkoppige menigte gevuld. Er waren afvaardigingen van alle Vlaamsche vereenigingen. Ook talrijke Duitsche persoon lijkheden waren aanwezig. Dr. Elias. leider van de eenheidsbe weging V.N.V. voerde het woord DIT IS BEWEEGLIJKE AFWEER 150 SS-SOLDATEN 420 GESNEUVELDE BOLSJEWISTEN. SS-PK. Ten Zuid-Oosten van Krementsjoeg waren de bols jewisten er enkele dagen gele den in geslaagd een schiereiland in den Dnjepr te bezetten. Van daaruit was de vijand voorne mens in een nieuwen aanval on ze hoofdgevechtslinie te door breken. In den nacht van 6 op 7 October wisten de bolsjewisten tot op 60 meter te naderen om op 7 October des ochtends met ster ke strijdkrachten onze stellin gen te overrompelen. Maar een gevechtsgroep van een SS-divisie ter sterkte van 150 man was den vijand voor. Zij sloeg de gereedstaande troepen uiteen en vernietigde een goed gecamoufleerde stelling pantser- afweergeschut. De 150 SS-pant- sergrenadiers achtervolgden den vluchtenden vijand en brachten hem gevoelige verliezen toe. De bolsjewisten verloren 20 stuk ken geschut, 39 mitrailleurs en 28 bespannen voertuigen. Behal ve talrijke gewonden liet de vijand 420 dooden op het slag veld achter. Een SS-Hauptsturmfuehrer heeft zich bijzonder onderschei den door het feit, dat hy met slechts twaalf man in weerwil van het sterkste vijandelijke vuur ver voor de nieuw ge vormde hoofdgevechtslinie van uit een doodloopenden zijtak van den Dnjepr, tot aan zijn heupen in het water staande acht ge wonden wist te bergen en zoo doende deze mannen door zijn vastberaden en moedig optreden het leven redde. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschil len voeden het vee. ,JIet gaat niet meer om Duitschland". In zijn politiek weekpraatje spreekt Max Blok zijl hedenavond om 18.45 uur over Hilversum I. De titel van dit praatje is: „Het gaat niet meer om Duitschland". TEGEN HET BOLSJEWISME MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LAND WACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander, in den leeftijd van 17— 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, Vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blij ven, kunnen dienst nemen bij de Landwadht of ibij het SS- waChbbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tussehen 1830 jaar, die aanmcldingspliehtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 18.10.43 9—14.00 uur Rotter dam, Deutsches Haus, Westzee- dijk. 19.10.43 912.00 uur Breda, Restaurant Modern, Markt. 15.18.00 uur Den Bosch, Ho tel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 1518.00 uur Arnhem, Café Royal. 21.10.43 9—12.00 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 15•18.00 uur Zwolle, Hotel Giitenbeek. 22.10.43 9—12.00 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 1518.00 uur Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43 9—12.00 uur, Leeu warden Huize Schaaf, Breed- StlHclt 24.10.43 914.00 uur, Amster dam, Dam 4. 25.10.43 9—13.00 uur Utrecht, N.V.-huis. Oude Gracht 245. 26.10.43 914.00 uur Amers foort Pol. Durohgangslagér, Leusderweg. 27.10.43 914 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Onze mannen In het Oosten Iflf PK Buichichuke/O/H/P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1