- WOENSDAG 6 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10677 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Corsica ontruimd DJTTSCH WEERMACIITS BERICHT. Het Duitsche weermadhtsbe- riciht van Dinsdagmiddag luidt: „Op het Koebanbruggenhoofd werden hevige doorbraakaan- vallen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. Aan den Midden- Dnjepr, in het centrum en op eenige plaatsen in het Noorden van het Oostelijke front mis lukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Daarbij kwam het vooral in het gebied der Pripjetmonding en ten Westen van Smolensk tot heftige gevech ten, die op het oogenfolik nog voortduren. In Zuid-Italië versterkte de vijand zijn druk tegen den Oos telijken sector van het front en landde tegelijkertijd dicht ach ter ons front bij Termoli. Sterke Duitsche strijdkrachten zijn tot den tegenaanval overgegaan. In aansluiting op de overbren ging van alle op Sardinië gesta- tionneerde Duitsche troepen naar Corsica werd thans ook dit eiland volgens de bevelen ont ruimd en alle troepen met inbe grip van hun zware wapenen, stukken geschut, pantserwagens, motorvoertuigen en alle mate riaal naar het vasteland overge bracht. Onder bevel van luite nant-generaal von Senger und Etterlin, die als laatste met zijn staf het eiland verliet, is hier in voortdnrenden strijd tegen de volgende troepen van Badoglio, Gaullisten en Amerikanen en te gen een groote vijandelijke meerderheid ter zee en in de lucht opnieuw een unieke pres tatie geleverd. Zelfs de insche- Ïiing van oruze laatste vernie- ingsafdeeling kon door den vijand niet verhinderd worden. Evenals de onder bevel van schout-'bij-nacht Meendsen Bohlken en kapitein ter zee En- gelhardt staande formaties der marine, die. voor het r.ieereen- deel met kleine schepen, de ge weldige vervoersprestaties vol brachten, hebben zich transport- formaties der luchtmacht bijzon der onderscheiden. De eigen ver liezen bij de totale operatie zijn uiterst gering. Op 3 October begon in het Oostelijke deel der Middelland- sche Zee een landingsoperatie van alle weermachtsonderdee- len tegen het ten Noorden van Rhodos liggende eiland Cos. In gevechten, die dagen duurden, werd het verzet van den vijand gebroken en het eiland bezet. 600 man van de Britsche bezetting en 2500 man troepen van Bado glio werden gevangen genomen; 40 stukken geschut, 22 vliegtui gen en een schip buitgemaakt. De zuivering van het eiland van de laatste verstrooide resten van den vijand is nog gaande. Duitsche duikbooten hebben in de Middellandsche Zee voor de Noord-Afrikaansche kust uit beschermde vijandelijke con- vooien 7 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 59.000 ton en een torpedojager tot zin ken gebracht. Formaties ge vechtsvliegtuigen vielen in het zelfde gebied een convooi aan en beschadigden volgens de tot dusverre ontvangen rapporten 8 vrij groote schepen zwaar. Formaties vijandelijke vlieg tuigen ondernamen overdag en des nachts terreuraanvallen op plaatsen in het Rijn-, Main- en Saargebied. Buitengewoon zwaar werden de woonwijken der stad Frankfort am Main getroffen. Andere vernielingen worden ge meld uit Offenbach, Mannheim, Ludwigshafen, Worms en Saar- laeutern. Door luchtverdedigings strijdkrachten werden gisteren 41 vijandelijke vliegtuigen, voor het grootste deel zware bommen werpers neergeschoten. De Duitsche weermacht onder nam in den afgeloopen nacht een reeks afzonderlijke aanvallen op belangrijke objecten in Enge land. Aan de West-Frarische kust kwam het in den nacht van 3 op 4 October tot een gevecht tusschen lichte Duitsche vloot- strijd'krachten en Britsche tor pedojagers. Een vijandelijke tor pedojager werd getorpedeerd; op eenige ander werden talrijke artillerietreffers geplaatst. De Duitsche formatie keerde met geringe schade op haar basis te rug." Ziekenhuizen te Frankfort verwoest. Bij den door Britsche bom menwerpers gisternacht onder nomen terreuraanval op Frank fort zijn, naar het D. N. B. ver neemt, drie ziekenhuizen volko men verwoest, waaronder een kinderziekenhuis. Van de 150 bedolven kinderen konden er tot dusverre 30 geborgen worden. De situatie aan de fronten WAAR DE REGENPERIODE NOG NIET IS INGETREDEN. De A. N. P.-correspondant te Berlijn meldt: Aan het centrale front in de Scvjet-Unie oetenen cue zware regens der iaaisie dagen reeds een belemmerenden invloed op de operaties uit, al kanomen vol gens Duitsche verklaringen nog niet zeggen, dat de beruchte „modderperiode'reeds is inge treden. Van Sovjet-Russische zijde wordt de hevige regeval oorzaak genoemd van de ver slapping der bolsjewistische aan vallen, die op het oogenbli'k aan het geheele front te constateeren is. Van Duitsche zijde verklaart men daarentegen, dat dit een voorwendsel is en dat de werke lijke oorzaak van het afnemende succes der aanvallen gezocht moet worden in den toegenomen Duitsohen tegenstand. Een her vatting van het Sovjet-Russi sche offensief op groote schaal schijnt niet voor den winter te verwachten. De verandering in de weers gesteldheid is nog niet ingetre den in het Zuidelijke deel van het front, waar nog steeds droog, warm weer heersoht. Hier is na de vergeefsdhe heviga aanval len, die de bolsjewisten de vori ge week in het gebied ten Zuid oosten van Saporosje hebben ondernomen, eveneens een ver flauwen van den strijd waar te nemen, doch er zijn teekenen, die erop wijzen, dat van Sovjet- Russische zijde nog vóór het 'be gin der regenperiode een nieuwe poging zal worden ondernomen, hier door het front te breken en den Dnjepr te overschrijden. Het Duitrche front, dat hier nog niet de Dnjepr heeft bereikt, loopt ongeveer van Saporosje over Melitopol naar de Noorde lijke kust van de Zee van Azov. Deze sector is ongetwijfeld zeer •belangrijk, daar, indien het front zou moeten terugwijken, de Krim zou worden afgesneden en den daar staanden Duitschen divisies alleen den. terugtocht over zee' zou overblijven. Bij een eventueele overschrijding van den Dnjepr door de bolsje wisten, zouden de Duitsche troe pen in den grooten boog, die de benedenloop dezer rivier vormt, door een omtrekkende beweging ernstig bedreigd kunnen wor den. Hen Duitsche oorlogsverslag gever geeft een verklaring voor bet feit, dat ondanks het groote Een Nederlander tegen drie Sovjet-officieren S.S.P.K. Tijdens de harde afweergevechten van de laatste dagen in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front stieten snel le. gepantserde eenheden in te genaanvallen in de vijandelijke massa's en brachten deze z»/aré verliezen toe. Bij deze naar ver houding kleine eigen gevechts groepen onderscheidden zich steeds weer afzonderlijke Unter- fuehrer en manschappen door bijzonder koelbloedig optreden en niets ontziende vermetelheid Een voorbeeld daarvan vormt de daad van den Nederland- schen vrijwilliger S.S.-Rotten- fuehrer de Roo van een verken- ningsafdeeling. De afdeeling viel tezamen met een afdeeling stormgeschut van het leger een door sterke vijan delijke strijdkrachten bezet dorp aan. Met de daarop zittende pantsergrenadiers rolden de stukken geschut door het dorp. Toen deze tijdens het hevige ge vecht doelen ontdekten en aan vielen. zag de S.S.-Rottepfueh- rer op tien tot vijftien meter af stand van ziin stormgeschut een goed gecamoufleerd pantseraf- weerkanon. dat den loop juist op ziin geschut richtte. Het grootste gevaar dreigde. Met te genwoordigheid van geest springt de Roo op den grond en overwon de drie Sovjetofficie ren. die het stuk bedienden, met een automatisch pistool. Ver volgens kon hii zich opnieuw onderscheiden. Een stuk storm geschut was door verscheidene treffers niet meer in staat tot manoeuvreeren. terwiil alle be dieningsmanschappen gewond waren. De Roo liep door het viiandeliike vuur. haalde allen er af en sleepte hen stuk voor stuk terug. S.S.-Kriegsberichter Richard Oeder aantal tanks, dat door de Duit- schers buiten gevecht wordt ge steld, steeds weer nieuwe ge vechtswagens opduiken. Men moet bedenken, schrijft hij, dat ditmaal, nu wij in het kader der bevolen uit wijsbewegingen het gevechtsterrein in den regel ontruimen, den tegenstander vele wrakken van tanks in han den gevallen zijn, die voor een deel weder in orde gebracht konden worden. Uit de nog in tact zijnde onderdeelen van ver schillende stukgeschoten pant serwagens werd dan een nieuwe samengesteld. Deze omstandig heid verklaart ten deele het groote aantal tanks, dat steeds weer opnieuw tegen ons in den strijd werd geworpen. FRONT IN ÏTALTë BEWEEGLIJKER. Militaire kringen te Berlijn verklaarden gisteren, dat het Italiaansche front na de evacua tie van Napels beweeglijker ge worden is. De Angelsaksers ver. hoogen den druk op beide vleu gels van het front. In het Oos ten hebben zij gepoogd achter de Duitsche linies in de streek van Termoli te landen. Gevechten zijn aan den gang maar zij heb ben den toestand aan den linker Duitschen vleugel niet bijzonder gewijzigd. UITZONDERINGSTOESTAND IN DENEMARKEN OPGEHEVEN. Naar te Kopenhagen is mede gedeeld. is de militaire uitzon deringstoestand in Denemarken met ingang van 6 October opge heven. Desniettemin blijven en kele beschikkingen ook na de opheffing van den uitzonde ringstoestand van kracht, o.a. de verordeningen betreffende het verbod van staking en van vergadering. de verordening over het in beslag nemen van gebouwen, alsmede de bekend making omtrent het verbod van Hoe de hoofdstad van Dalmatië bevrijd werd De door troepen van Ba- doglo en communistische benden hardnekkig verde digde Adriatische haven Split werd door dapper strijdende afdeelingen van Waffen-SS en leger, met steun van de luchtmacht, stormenderhand genomen. SS-P.K. De reeds lang be staande stilzwijgende overeen stemming tusschen zekere Itali aansche troepenformaties en de benden is ooik hier aan het licht gekomen. In Split bevond zich de commandant van een Italiaansch Legercorps. Reeds lang vóór de Duitsche maatregelen tegen het verraad van Badoglio werd waar genomen, dat zich in het gebied om Split sterke benden concen treerden. Juist nog bijtijds ruk te een gevechtsgroep van een SS-foergdivisie van Mostar uit over Imotski langs den straatweg over Karsbz op. Zij slaagde er in, de sterke vijandelijke linies, die op dat oogenbli'k echter nog niet bij elkaar aansloten, te doorbre ken en zich door een even vast beraden als moedige manoeuvre te nestelen in de vesting Klis bo ven Split. De twee bataljons beleefden daar moeilijke dagen. Van de stad uit werd de hoogte onafgebroken onder vuur genomen door artil lerie en granaatwerpers, van de bergtoppen in de nabijheid en van tallooze plaatsen in de rot sen kwam een moorddadig ge concentreerd vuur. Twee weken lang was de gevechtsgroep vol ledig ingesloten, de ravitaillee ring moest door de lucht geschie den. Maar deze boven Split lig gende vesting werd behouden en het bezit van deze belangrijke stelling was van beslissende be- beekenis voor het succes der ge vechtshandelingen. Een derde bataljon, dat de ge vechtsgroep volgde, kon de ver binding niet meer tot stand bren gen. Toen het door een der pas sen wilde breken, daalde een ha gel van vuiur van de borgstellin gen, Er was geen doorkomen aan. Het bataljon was in bet dal om singeld, Óok in dien rug openden de benden plotseling uit een dorpskerk heit vuur op de colon ne, de terugweg was afgesneden. Negen dagen lagen de bergjagsrs onder het vuiur der onaantastbaar achter de rotsen zittende bandie ten, in schamele dekking in grep pels of achter snel bijeenge brachte steenien. Driemaal vielen de belegeraars aan. driemaal werden zij bloedig teruggeslagen. De munitie voor die zware wape nen was weldra verbruikt. Da genlang moesten de mannen met infantêriewapenien den meedoo- genlooze vijand in bedwang hou den. Door bun standvasigheid droegen de mannen van dit ba taljon bij tot de versnippering dier krachten van den vijand. Zij hielden hem op deze plaats vai3i. i-nitusschien was een nieuw ba taljon over dd bergen gekomen, het dragen van uniformen der Deensche weermacht in het j openbaar. DE VRIJHEID VAN DEN PAUS In de kathedraal van Sevilla heeft Zondag de kardinaal aartsbisschop Seguar het woord gericht tot een duizendkoppigè menigte. Hij verklaarde o.m„ dat er geen aanleiding bestaat om gemeenschappelijke gebeden voor de vrijheid van den Paus te doen houden. Als eenige kar dinaal van Spanje staat hii in direct contact met oen H. Va der en kan hij derhalve met be slistheid vaststellen, dat deze geen gevangene is. Het is on verstandig zich te iaien vangen door dergelijke ongegronde ge ruchten. want de pauselijke waardigheid is te heilig dan dat men daarmede kan speculeeien. Tegen gemeenschappelijke ge beden voor een spoedigen vrede is echter niets geen bezwaar. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschil len voeden het vee. na een moeilijken marsoh, waar bij die nesben van verzet langs den straatweg vermeden werden. Het zuiverde de hellingen, waarbij bet den vijand vaak van bovenaf bij verrassing in den rug viel, beschermde een belangrijk hulp- vliagveld voor Split tegen een verbitterden vijandelijke aanval, ondernomen met steun van pant serwagens en artillerie, en maak te daardoor een onverwijld in grijpen mogelijk van snel door de lucht aangevoerde troepen, die den bergjagers groeten steun verleenden bij hun moeilijke ope ratics tot beveiliging der wegen en uitschakeling van sterke nes ten van verzet op de hoogten en bellingen. Om volkomen zeker te zijin, hadden d'e benden aan de landzij de een heele linie van bunkers in een halven cirkel rond Split aangelegd. Toen echter plotseling onze Stulka's zich met vernietigende uitwerking op deze verdedigings linie stortten, kropen de haastig in Italiaansche uniform gestoken „Joegoslavische Vrijheidistrijiders" uit de bunkers weg in de ravij nen en achter rotsblokken weg. Nadat de Duitsche afdeelingen haa- taak van beveiliging en ver kenning hadden volbracht, begon, weer van Mostar uit. de hoofd aanval voor de bevrijding van de hoofdstad van Daima'tie. Ben sterke gevechtsgroep van een SS-ibergdivisie onder persoonlijk bevel van den divislecommandanit rukte langs den straatweg, waar op sommige plaatsen nog steeds hard gevochten werd, op. Bij die groep was een regiment inge deeld van het leger, dat juist in Albanië en in het „Land der Zwarte Bergen" troepen van Ba doglio had ontwapend. Tusschen die bergketens rukten de troepen op. Hét verraderlijke struikge was op de berghellingen werd stelselmatig uitgekamd, de berg- stellingen der bandieten werden ondeT vuur genomen door panit- serafweer- en Luchtdoelgeschut. Vervolgens gingen de SS-bergja- gers met hun kameradien van het leger tot dien stormaanval over en wierpen den vijand van de steile rotsen. Ergens had de wij kende vijand een brug over de rivier opgeblazen, snel hadliien de pioniers ingegrepen, de op- rmarseh stokte nauwelijks en reeds was de kiusit in zicht. Op den smallen, soms steil dalende straatweg rukte de colonne vlot op. Soms .greep de divisleoorn- maimdant perse omüjk in om den opmansch gaande te houden. De bevolking verzamelde zich langs dein wag. c*m den soldaten op de voertuigen druiven en wijm van Dalmatië aan te reiken. Spiit was omsingeld en omstreeks den mid dag werd bet zonder incidenten overgegeven. SS-'Krieigslberichter Andreas Albrecht. Do drager van het Ridderkruis, tjtf- Sturmbannführer Skorzeny, de bevrij der van den Duce, reikt aan dr. Frit* Reinhardt het Ridderkruis van het Kriegsverdlenstkreux uit tijdens de massabetooging kt het Sportpelast te Berlijn ter gelegenheid van den ooga*- dankdag TeleloloWellbild/CHF/Psxe

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1