S)e CeidóeH^Soii/ta/iit I 35STE JAARGANG N°- 10676 DINSDAG 5 OCTOBER 1943 Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Vergeëfsche bolsjewistische aanvallen DUITSCH WEERMACHTSRERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: „Verscheidene plaatselijke Sov- jetaanvallen op het verkleinde Koebanbruggiehoofd werden 'bloedig afgeslagen. Aan den Midden-Dmjepr lever den de eigen aanvallen op de vijandelijke gevechtsgroepen, die de rivier waren overgesto ken, in weerwil van den hefti- gen tegenstand goede Resulta ten op. In het gebied van de Pripjetrnonding en in het ge bied ten Westen van Smolensk vielen de bolsjewisten ook gis teren met vrij sterke strijdkrach ten vergeefs aan. In de overige sectoren van het Oostelijke front vonden daarentegen slechts plaatselijke, zij het soms ook le vendige, gevechten plaats. Aan het Zuid-Italiaansche front werden in het gebied ten Noorden van Napels en ten Noord-Westen van Foggia eenige door pantserwagens ondersteun de aanvallen van Britsch-Ame- rikaansche gevechtsgroepen af geslagen en daarbij verscheide ne pantserwagens vernietigd. Op het eiland Corsica viel de vijand gisteren meermalen de stellingen Van onze achterhoede rondom Bastia aan, hij werd ech ter na korten strijd teruggesla gen. Duitsche troepen zetten in Is- trië de operaties tot vernietiging van communistische benden met succes voort. Na zuivering van het gebied ten Oosten van Goerz werden thans de gebieden ten Oosten en Zuid-Oosten van Triest bevrijd en daarbij ver scheidene (bendengroepen tot den strijd gedwongen en vernie- Formaties vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden gisteren overdag plaatsen in het bezette gebied in het Westen. Er ont stonden verliezen aan mensehen- levens en aanzienlijke vernielin gen, vooral in de woonwijken van eenige Nederlandsche ste den. In dein afgeloopen nacht vie len vijandelijkegl bommenwer pers Kassei aan. De schade, hoofdzakelijk in de oude stad. is aanzienlijk. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedigingsstriidkrach- ten vernietigden bij deze aanval len 44 vijandelijke vliegtuigen. Twee andere, waaronder een viermo+orige vlie£'b o ot. werden neergeschoten boven de wateren ten Westen van Engeland. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht vliegvel den en andere militaire instal laties in Groot-Brittaimië. Duit sche vérdragende batterijen be schoten in den afgeloopen nacht de Britsche kust en plaatsten treffers te Ramsgate, Deal, Do ver en Folkestone." BOMBARDEMENT BEVRIJDDE GEVANGENEN. Bij den jongsten luchtaanval od Nantes in de vorige week ziin bommen gevallen in de na bijheid van de gevangenis. De gevangenbewaarders wisten niet goed wat zij moesten doen en lieten zich in de beerschende paniek de sleutels der gevange nis ontfutselen, zoodat 23 gevan genen tijdens het luchtalarm konden ontvluchten. Nadat het luchtalarm geëindigd was, stel de men hun verdwijning vast. Een der gevangenen, die ont snapt was werd denzelfden avond nog aangehouden, daar hij van zijn kortstondige vrij heid gebruik gemaakt had om lft I in een huis van de geteisterde wijk in te breken. Hij werd er door de veiligheidspolitie op heeterdaad betrapt en naar de gevangens teruggevoerd. :n. >t- ij- ik- bij in- lat i.s. k- in- en d- en De ,r- :n. :al en ;el ste en Fe' an idt an un te cs- let >ot ri ng L's 'ij >ifi vT iet al- rd ei- tip :kt Moskou en de Balkan DE GEALLIEERDEN ZIJN HET NIET EENS. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Het is beslist geen toeval, dat op een tijdstip, waarop door den strategisohen terugtocht der Duitschers de Sovjet-Russische oorlogsmachine de Zuid-Oost- Europeesche staten weder aan zienlijk is genaderd. Moskou klaarblijkelijk zijn druk op de Balkanlanden belangrijk heeft versterkt. Naast de militaire speelt de politieke oorlogvoering een groote rol en Moskou maakt van dit wapen een ruim ge bruik. Het richt zich den laat- sten tijd in het bijzonder tegen den geëimigreerden koning Pe ter van Joego-Slavië en zijn re geering, daarnaast ook tegen Grieksche emigrantenkringen met koning George aan het hoofd. Vooral koning Peter is het doelwit van felle aanvallen van Moskou. Hem wordt ver weten, dat hij geenszins zijn volk vertegenwoordigt, doch de per sonificatie der reactie is. Het schijnt, dat Moskou op de Joego slavische emigranten-regeering druk uitoefent, opdat deze ook vertegenwoordigers van de meer op de Sovjet-Unie georiënteer de partisanengroep van Tito op neemt. In bevoegde Duitsche kringen, en niet alleen daar, doch ook in neutrale kringen acht men het aan geen twijfel onderhevig, dat de aspiraties, die de Sovjet-Unie, naar uit zoovele feiten blijkt, ten aanzien van den Balkan koestert, tot conflicten met En geland moeten leiden. Dit land kan het zonder twijfel weinig aangenaam zijn. wanneer Mos kou Zuid-Oost-Europa als zijn invloedssfeer behandelt. Het ge brek aan eensgezindheid tus- schen beide "landen op dit punt 'blijkt o.a. hieruit, dat Benesj, die zich voor de onderteekening van een Tsjechisch-Sovj et-Russisch verdrag naar Moskou zou bege ven, na interventie van Londen zijn reis voorloopig heeft afge zegd. Ook de vaak weinig vrien delijke toon tusschen Londen en Moskou zegt op dit punt ge noeg. De vertraging, die het stre ven naar een conferentie tus schen Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie blijkbaar hoofdza kelijk van de zijde van laatstl genoemden partner ondervindt, kan eveneens als een teeken van vrij diepgaande verschillen van meening worden beschouwd, die, naar mag worden aangenomen, voor een belangrijke deel den Balkan betreffen. O.a. zou Mos kou volgens een te Berlijn veel gehoorde opvatting zijn aspira ties zoover uitstrekken, dat het zich verzet tegen de landing van sterke, geallieerde strijdkrachten in dit deel van Europa, daar het dit als een bedreiging van zijn belangen beschouwt. In de overplaatsing der Joego slavische en Grieksche emigran- tenregeeringen van Londen naar Cairo ziet men van Duitsche zij de overigens reeds een teeken, dat de Engelsche invloed op de ze emigranten is verminderd ten gunste van dien van Moskou. Dat de houding van Engeland ten aanzien van den Balkan, op zijn minst gezegd, een open vraag is, is een factor, die ongetwij feld de kans, dat een der met Duitschland verbonden Balkan- landen zich van zijn verplichtin gen op grond van het bondge nootschap zal losmaken, aanzien lijk vermindert. Van Duitsche zijde wordt niet nagelaten, de zen landen het voorbeeld van Italië voor oogen te stellen. AMERIKAANSCHE VLIEG TUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Maandagochtend ziin Ameri- kaansche formaties bommen werpers, naar het D.N.B. ver neemt. bij zeer heiïg weer, West-Duitschland binnengevlo gen. In felle luchtgevechten dre ven de Duitsche jachteskaders de vijandelijke golven bommen werpers uiteen. Verspreid uitge worpen bommen veroorzaakten eenige schade in woongebieden en verliezen onder de bevolking. Van de Amerikaansche bom menwerpers werden volgens de tot dusverre ontvangen berich ten. 12 viermotorige vliegtuigen door de Duitsche luchtverdedi- gingsstriidkrachten vernietigd. HET JODENPROBLEEM IN ITALIë. De zender van de fascistische regeering heeft zijn standpunt medegedeeld inzake het Joden probleem in het nieuwe Italië. Verklaard wordt, dat het Joden- nrobleern voor het fascisme een van de allerbelangrijkste pro- I blemen is. dat in het nieuwe Italië moet worden opgelost. Het is bewezen, zoo wordt verder gezegd, dat het verraad aan den Duitscben bondgenoot van Jood- schen oorsprong is. Op den mor gen na den putsch van Badoglio heeft het Italiaansche volk over al de Joden aan het werk gezien. Joden ziin het geweest, die over vallen op dagbladen hebben ge organiseerd en zich genesteld hebben op de redactiestoelen. Ook plunderingen en oproer ziin door Joden georganiseerd. Het fascisme, zoo werd tenslotte verklaard, eischt. dat de Joden onschadelijk worden gemaakt. De Joden moeten derhalve uit het nationale leven van het nieuwe Italië verdwijnen. DE HONGERSNOOD IN BENGALEN. In de Britsch-Indisehe provin cie Bengalen heerscht nog steeds een grimmige hongers nood, zoo meldt de Britsche be richtendienst. Terwijl de prijzen Te Groningen werd Zondag een oogstdankfeest gehouden, waar da Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seysi-lnquart en de Leider, MusserL een rede hielden. Een overzicht tijdens de bijeenkomst Blldarchlv ArbeKsbereleh dar NSDAP/Stepf/Pax as nog voortduren stijgen, is de bevolking nog steeds aan den honger prijsgegeven. Het beeld van de ellende in Bengalen en Calcutta is hartverscheurend. Men ziet geheele gezinnen, die hun huis en erf verlaten en met hun have en goed, bestaande uit een paar borden en enkele snuisterijen naar Calcutta te trekken, waar zij zich scharen in de gelederen der bedelaars. Uitgemergelde kinderen, mannen en vrouwen, die er uit zien als mummies, ziet men overal in de zakenwijken van Calcutta. Soort gelijke tragedies spelen zich ook af achter de muren van de Indi sche wijk van Calcutta, waar vele gezinnen langzaam den 'hongersdood sterven. Het aantal slachtoffers van den hongersnood is Woensdag tot een nieuw record gestegen, waarbij alleen in Calcutta 197 personen om het leven kwamen, zoo meldt „United Press" uit New Delhi. Een correspondent van de „New Delhi Statesman", kt Midnapore schrijft volgens het agentschap, dat in de laatste 14 dagen geen ochtend voorbij gegaan is zonder dat men in de straten lijken vond. Er is nie mand om de dooden te verbran den. De „Statesman" schrijft, dat sedert 16 Aug. 1354 personen om het leven zijn gekomen, waar van een deel in ziekenhuizen na ernstige hongerkwalen. Dit ge tal is eohter onvolledig en geeft geenszins den werkelijken toe stand weer. BINNENLAND Burgemeestersbenoemingen. Tot burgemeester van Borne is benoemd de heer J. van den Toren, commies ter gemeentese cretarie te Almelo. De nieuw benoemde burgemeester is 44 jaar oud en behoort tot geen po litieke partij. Tot burgemeester der ge meente Hellendoorn is benoemd de heer H. C. M. Peeze Bink horst. thans gemeente-secretaris van Stad Delden, die sedert 1941 bij de N. S. B. is aangesloten. De distributie van zaklan- taarnbatteriien. Het feit. dat de winter voor de deur staat, zal ongetwijfeld de belangstelling voor zaklantaren batterij en weer doen stijgen. In velband hier mee volgt hieronder nog eens een samenvatting van de thans voor deze batterijen geldende distributieregeling. Gedurende de derde distribu tieperiode (15 Maart1 Mei '43) en in mindere mate ook daarna heeft het bureau voor de meta- lenverwerkende industrie te Den Haag aan tot aankoop van batterijen gerechtigden zooge naamde „repeteerende koopver gunningen'' uitgegeven. Als ge rechtigden werden beschouwd: doktoren, verpleegsters en ande ren, die batterijen voor de uit oefening van hun beroep noodig hadden. Gebroken werd toen met het systeem, waarbij tel kens nieuwe koopvergunningen op aanvrage werden uitgereikt. Op deze „repeteerende" koop vergunningen kan door den handel het daarop vermelde aan tal batterijen worden verstrekt, telkens wanneer een publicatie van het bureau in de dagbladen de leveranciers daartoe mach tigt. Practisch verschijnt thans iedere maand zulk een publica tie. De gerechtigden hadden dus niets anders te doen dan zich, onder overlegging van hun repeteerende koopvergunning, te laten inschrijven bij den leve rancier. die daarop zijn toewij zing verkreeg, en zich vervol gens aan het begin van iedere periode tot dezen leverancier te wenden. De bevoorrading der detaillis ten geschiedt niet automatisch. Deze moeten telkens opmeuw de gewenschte hoeveelheid bat terijen bii den grossier bestellen. Hiernaast ziin ook koopver gunningen verstrekt, voorzien van een stempel ..speciale toe- GEEF DE AARDAPPELSCHIL LEN AAN DEN OPHALER MEE De vuilnisemmer is een gemak kelijk voorwerp in het huishou den. Alles wat afgedaan heeft of van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer geworpen. Hoeveel aardappelschillen en groente-afvallen zouden er vóór dien oorlog niet verdwenen zijn in de vuilnisemmers van de Neder landsche huishoudingen? Zeker, de ..schillemain" kreeg er zijn deel van, maar heusch, het was maar een bescheiden deel. Nu, in dezen oorlogstijd, mag niets meer in dien vuilnisemmer verdwijnen, dat ons nog van ver der nut kan zijn. Dat is een Ne- derlaudisoh belang. De 5.000 ton schillen, die in 60 van de belangrijkste gemeenten van ons land per week worden opgehaald, kunnen 30.000 koeien voeden. Dat is niet heel veel, zal men misschien zeggen, maar het is wel veel als men bedankt, dat dit voedsel ten goede komt aan koeien, die juist daar gehou den wordien, waar het bijzonder te pas komt, namelijk in die buurt van de groote steden van ons land, Helpt d)e koeien en die koeien helpen u. Bewaant de aardappelschillen en gieeft ze aan den ophaler mee. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschil len voeden het vee. wiizing". Deze komen niet voor herhaalde leverantie in aanmer king. Grootverbruikers kregen een aparte toewijzing, slecht- hoorenden een maandeliiksche toewijzing. Uit een en ander blijkt, dat de distributie van zaklantarenbat- teriien gedurende den zomer niet heeft stilgestaan. Met het oog op den langeren dagduur werden toen alleen de perioden, welke thans ongeveer 30 dagen bedragen, ruimer genomen. Voor het indienen van een aanvrage zulks natuurlijk alleen, in dien men tot de categorie der gerechtigden behoort wordt geen formulier verstrekt. Zij kan. voorzien van de noodige gegevens, in briefvorm tot ge noemd bureau worder. gericht. Voor bepaalde categorieën als binnenschippers, leden van E. H. B. O., luchtbeschermingsper- soneel. enz. zijn de betreffende vakorganisaties ingeschakeld. Zoo nu en dan zal het mis schien ook niet-gerechtigden mogeliik zijn van installateurs en detaillisten een batterij te betrekken. In verband met de verminderde houdbaarheid is het dezen namelijk toegestaan niet afgehaalde batterijen aan h<»t einde van iedere periode te gen den vastgestelden oriis van de hand te doen. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, tijdens zijn rede op het oogstdankfeest te Groningen CNF/Otto/Pe* m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1