1 RANTSOENBONNEN tOOD EN VLEESCH. rog van 3 Oct. zijn ook irtikelen brood (voor [>enen en voor een en vleesch (voor een de rantsoenbonnen model in gebruik ge- thans voor deze arti- nloop zijnde rantsoen- ijven geldig tot 27 a.s. Voor de wissel oor een half en een ntsoen brood en voor rantsoen vleesch wor- nieuwe modellen in ;ebracht. zoodat deze "November a.s. geldig het oosten. Wanneer de ouden overwinnen, zou (neer zijn, dat het leven ia waard maakt geleefd fc. De plaatsen van de !the cultuur, de baker- i het arische ras in de wereld, zouden vernie- (srden, dat weten wij. »i echter weten wij, dat ilogsdoelstellingen goed Jtvaardig zijn. Wanneer aionaal-socialisten, ons pi, dan zal er in heel neen mensch zijn, die a bétere toekomst tege- p zien. Natuurlijk mag «altijd uitgaan van dat- li; er eens was. Het rad .liedenis draait niet te- moet in een-vijfde oor- uitgaan van den oor- Jffld en dan kunnen wij liggen: wanneer wij deze Je som van krachten, die sin de machine der ver moeten steken, voor den opbouw kunnen ge- idan zal het in Europa iden en dan zal het ook üederland weer mooi zijn ven, in ieder geval voor Jerlandschen boer en i Nederlandschen arbei- ■er wij winnen, hebben ideren nog lang niets te Immers de Engelschen hun wereldrijk aan de len en niet aan ons ver at echter de Amerika- ift, zou ik het volgende iggen: kuht u zich voor- het denkbaar, dat er bestaat: „wanneer wij en, de Vereenigde Sta- en leven?" Gelooft ge, merikanen ooit met een kracht van wil den unnen voeren? Maar komen met dezen de wereldgeschiede- zeggen: „wanneer wij tven, Duitschland moet laarom zijn wij er vol- iker van, dat wij een iskracht opbrengen, die artij nooit kan overwin- is ons kunnen, kamera- ït kunnen komt het ge- onze leiding het goede den! Nederlandsche en nationaal-socialisten, (ft ons den Fuehrer ge- t Fuehrer is niet een e uit eenigerlei bevoor- iand komt. De Fuehrer insch, die uit de arbei- komt, dien het lot den igtijdig heeft ontnomen, plaatsen voor alle be- 1 n. De Fuehrer is als ibleven wat hij was: de 1 :e man van zijn volk. Iltler kent alle zorgen, en kommer, die eiken ot afzonderlijk treft. Hij I meebeleefd en in zich Dat is de bron van zijn lacht. Nooit heeft hij zijn volk verwijderd, er midden in, als een lat is voor ons de groo- irg, dat deze strijd op Jdood voor h.et groote htvaardige doel eener Idening van het Euro- 1 het Germaansohe le- foerd wordt volgens •Se beginselen der so- ïaardigheid. En daar- i .wij met den Fueh- 'nnen. En daarom uit dezen oorlog |hts als fanatiekere cialisten te voor- nen om te beginnen deswerk. I Fuehrer] STADSNIEUWS Het voorkomen van brandge vaar in dezen tijd van materiaal- schaarschte. Door dien oom- miainidiant van de Brandweer wordt er met het oog op het aan staande stootoeizoen thans met nadiruik op gewezen, dat door liederen burger, hetzij in het ge zin, hetzij in bedrijf of kantoor groote ziorg dient te worden be steed aan het afwenden van eventueel brandgevaar. In de eerste plaats dient er voor te worden zorggedragen, dat de schoorsteen op tijd en behoorlijk worde geveegd, teneinde schoor steenbranden te voorkomen. Juist in dezien tijd van mate- riaalschaarschte dient er voor te worden gewaakt, dat voor be- kleedinig of anderszins surroga ten niet op die plaatsen worden aangebracht, waar zij door hitbe- uitstralinig van kachels of cen trale verwarmingisdinistallatie's spoedig kunnen vlam vatten. Voorts dient er op te worden gelet, dat het drogen van nat hout of turf niet geschiedt in de onmiddellijke nabijheid van ver- w anmingisapparaten Het veroorzaken van brand door onachtzaamheid of door on wetendheid heeft thans tot ge volg, dat het vervangen van ver brande deelen bijna niet meer mogelijk is. Mocht toch onverhoopt braind uitbreken; snel dan niet weg, doch tracht met emmers water, met natte dweilen of doeken, met biuschapparaat of tuinslang het 'begin van brand te bluiascben. Mocht het succes achterwege blijven, laat dan toch een ieder zijin of haar tegenwoordigheid van geest bewaren en nog trach ten een deur of deuren te sluiten, teneinde hiermede bet localisee- ren van den brand te bespoedi gen: Laat elk verantwoordelijk per soon in school, bedrijf, kantoor, of theater er voor zórg dragen, dat bij hot verlaten van het ge bouw na de verrichte dagtaak de deuren van de localen niet open gelaten worden. Echter NOOIT deze deuren dan bij groote noodzaak met sleutels of hangsloten vergrendelen. Laten vooral de directies van groote bedrijven hun brandron- des in de winterperiode verrich ten. Worden materialen toegepast of verwarmingsapparaten ge plaatst dan kan men zich, voor het verkrijgen van inlichtingen, wenden tot het bureau van de Brandweer Zonineveldstraait 9, alhier. Herdenking Leidens Ontzet. Gistermiddag te 5 uur vond in de Pieterskerk de gebruikelijke jaarliiksche kerkelijke herden king van Leiden's Ontzet plaats, waarin ds. D. J. Vosters voor ging. Een overtalrijke menigte woonde dezen herdenkingsdienst bij. Aanwezig waren o.m. de heeren Jac. Wilbrink. M. G. Ver- wey en J. J. van Stralen, wet houders der gemeente, benevens de gemeentesecretaris, mr. dr. C. E. van Striien en de oud-bur gemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Verder het bestuur der 3 Octobervereeniging. tal van predikanten en hoogleera ren. Na het zingen van de eer ste vier verzen van Psalm 9 werd Psalm 107: 122 voorge lezen. Na het gemeenschappe lijk gebed en het zingen van Gezang 99 sprak ds. D. J. Vos- sers naar aanleiding van de tekstwoorden: „Op U hebben onze vaderen vertrouwd: zii heb ben vertrouwd en Gij hebt ze uitgeholpen". Spr. ving aan met erop te wijzen, dat een volk, dat in nood verkeert, altijd te ruggrijpt op zijn historie. Het gevaar is echter groot, dat een volk ziin verleden gaat ideali- seeren. Dat is onjuist. Het men- schenhart en het volkskarakter zijn in deze vier eeuwen niet zooveel gewiizigd. Ook in 1574 was er een groote groep in Lei den. die 'niet begrepen heeft waarom het ging en wat er met het behoud of den val van de stad op het spel stond. Er waren ook toen menschen. die voor hun idealen geen offers wilden brengen. De kern van het ver zet werd gevormd door die men schen. bij wie de biibelsche ver kondiging van de rechtvaardi ging alleen door het geloof in hart en nieren was doorgedron gen. Op hen was van toepassing: „Op U hebben onze vaderen vertrouwd". Dat Godsvertrou wen werd op een zware proef gesteld, hetgeen spr. nader toe lichtte met wat de bevolking tijdens de 129 dagen van het beleg te verduren had. Meer dan 1/3 der bevolking is door hon ger of pest gestorven. In tijden van nood leert men de ware hel den kennen. Velen, op wie men vertrouwde, hebben gefaald en anderen, van wie men het niet verwachtte, gedroegen zich dap per. De bevrijding is tenslotte niet het werk van menschen, maar van God geweest. Door het ontzet van Leiden heeft God ons volk een kostbaar goed. de vriiheid. toevertrouwd. Die vrij heid is dikwijls misbruikt. Wii hebben vergeten, dat de ware vriiheid alleen bestaanbaar is, als zii gebonden is aan Gods woord. Anders ontaardt zii in losbandigheid, willekeur, egoïs me en partijbelang. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de oogen van ons volk daarvoor weer opengaan. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het 14e vers van Gezang 301. Derde lustrum V. V. O. G. Zaterdag heeft de Volkstuinver- eeniging „Ons Genoegen" op fees- telijiKe wijze haar vijftienjarig be staan herdacht met een feest middag voor de kinderen, een feestavond voor de leden en een receptie, waar velen van hun belangstelling voor deze vereeni- ging hebben doen blijken. De feestmiddag voor de kinderen werd verzorgd door den heer B. A. Devilé, die met poppenkast en goocheltoeren de kinderen aan genaam bezighield. De voorz. van het Ontspanningscomité deelde hier ook den uitslag van dep kinderkw eek wedstrijd, op de ELTOV bekroond, mede. Prijswinnaars waren hier: 1. W. Lagerberg 7 pnt., 2. W. Dool 7 p., 3. W. Lagerberg 6 p., 4. N. Guldemond 6 p., 5. M. Gulde- moiid 6 p., 6. J. Teske, B. Ouwer- kc-rk en Beekman, allen 5plus p. Tijdens het kinderfeest hield het bestuur receptie in een der receptiezalen. De 2e voorzitter, de heer A. Zaalberg, opende de ze bijeenkomst met de mededee- ling, dat de voorzitter, de heer K. Mulder, die sinds e enigen tijd ziek geweest was. wel aanwezig kon zijn, doch met het oog op de voorbereiding hem verzocht had de leiding in handen te wil len nemen. Spr. deelde vervol gens mede, dat burgemeester de Buy ter van Steveninck be richt van verhindering had ge zonden evenals het bestuur van den Landelijken Bond. Hij dank te hierna al degenen, die het be stuur in de afgeloopen vijf jaar hadden bijgestaan, alsmede de technische commissie en de jury voor de te dezer gelegenheid ge houden tentoonstelling. Spr. wierp hierna een terugblik over de vijf voorbije jaren en besloot met den wensch, dat het „Ons Genoegen" gegeven moge zijn eenmaal bezit te nemen van een complex in bet stichten van volkstuinpark. Namens het gemeentebestuur waren de wethouders M. G. Ver- wey en J. J. van Stralen aanwe zig. Eerstgenoemde bood de fe licitaties van het gemeentebe stuur aan en> wees erop, dat het bestuur van „Ons Genoegen" zijn volkstuin begonnen was niet alleen om de materieele kant van het volkstuinvraagstuk, doch ook om de cultureele zijde van het volkstuinen te kunnen be hartigen door de menschen dich ter bij de natuur te brengen. Spr. hoopte, dat de ver. deze taak weer spoedig zou kunnen hervatten. Namens de Leidsche Bond van Volkstuindens werd het woord gevoerd door den heer W. F. Smit, dis eraan herinnerde, dat het mede „Ons Genoegen" was, die de oprichting van den bond heeft verwezenlijkt. Hij memo reerde het succes van de gehou den „Eltov" en bood een wissel plaquette aan voor een met het volgend jaar te beginnen wed strijd van de mooist aangelegde volkstuin. Daarna werd nog het woord gevoerd door verschillende af gevaardigden van zustervereeni- gingen, afdeelingen van den Leid- schen Bond, waarna een bezoek werd gebracht aan den in een andere zaal georganiseerden wedstrijd van diverse volkstuin producten, welke zeer geslaagd mocht genoemd worden. Ook hier v/aren verschillende planten in gezonden, waarvoor de prijzen als volgt werden toegekend: 1. N. Guldemond, 2. W. Lager berg, 3 Horn en 4 Veerman. Des avonds waren de leden wederom bijeen in de Stadsge hoorzaal voor een geanimeerde feestviering. De bijeenkomst werd ook hier geopend door den voorz. der ontspanningscommis sie, die in korte woorden het werk der pioniers in de vereen, memoreerde, speciaal naar voren brengend het aandeel, dat de voorz., de heer K. Mulder hier in heeft gehad. Ter herinnering aan dit lustrum bood spr. het bestuur een foto aan van den stand der vereen, op de gehou den Eltov. Daarna werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het feestprogramma, waaraan mede werkten de conferencier de heer De Bruyn uit Schiedam, prof. Geraldim, de eigen tooneelclub „Ons Genoegen", het Mannen koor van denzelfdein naam. o. 1. v. den heer Joh. v. d. Broek en tenslotte de la Waco's, de Leid sche acrobatengroep. Het geheel was een goed sluitstuk van deze feestelijke herdenking. Vereeniging van Mathesïanen. Een 60-tal leden van deze vereeniging bracht Zaterdagmid dag een bezoek aan de restaura tie van de Pieterskerk. De op zichter. de heer K. Paling, gaf vooraf een kort overzicht van den bouw van dit grootsche kerkgebouw. Nadat verschillen de oude teekeningen en prenten waren bezichtigd werd het ge zelschap door de kerk rondge leid. waarbij ook de kapcon structie de aandacht trok. Na dat nog eenige foto's waren be zichtigd. dankte de voorzitter de heer Schinkel, namens de aan wezigen en het bestuur, den heer Paling voor zijn prettige rondleiding en ziin duidelijke uiteenzetting. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 8783. Druk kerij Imperator N.V., Lisse, Ha ven 14. Uittr. Comm.: H. F. M. Kahmann en A. N. Fleskens. 5792. Nieuwenhuijs van Diest N.V., Sassenheim, Hoofd straat 94, Bloembollenkweekerij en handel. Uittr. dir.: B. D. Arentshorst en M. J. van Diest, d.d. 25 September 1943. Uittr. Comm.: J. M. van Til, Heemstede en G. Nieuwenhuijs, Bussum d.d. 15 Augustus 1943. Ingevolge be sluit, genomen in de algemeene vergadering van aandeelhouders van 25 September 1943 is de naamlooze vennootschap, te re kenen van 15 Augustus 1943 af, ontbonden. Liq.: B. D. Arents horst, Sassenheim. Het bedrijf der N.V. wordt voortgezet door de Comm. Venn. „Bloemkweeke- rij en Handel Bulbhorst, Sassen heim. Beh. Venn.: B. D. Arents horst (H.V.) Sassenheim, verm. bij wijze van geldschieting: één. 9033. John Rusman Co.. Hil- legom. v. d. Endelaan 53. Agen tuur en Commissiehandel, groot handel in levensmiddelen en aanverwante artikelen. Boven genoemde vennootschap onder firma is met ingang van 1 Aug. 1943 ontbonden. Wijziging: 3420. A.H. v.d. Vooren, Leiden, H. Rijnd. 106, handel in tab. en sig., tévens lijk- kistenfabricatie. De afdeeling Lijkkistenfabricatie is per 1 Maart 1943 omgezet in een venn. o. f. onder den naam: Fa. A. H. van der Vooren en Zoon (B.P.). Venn.: A. H. van der Vooren, Leiden en M. J. M. van der Voo ren, Leiden. Nieuwe inschrijving. 9762. Firma Gebrs. M. C. v. Delft Gzn., Rijnsburg, Burg. Mey- boomstraat 39, Bloemkweekerij en Landbouwer. Venn.: C. van Delft Gzn., Rijnsburg en M. van Delft Gzn., Rijnsburg. Hedenmorgen te even half negen wilde een koetsier van v. Gend en Loos met een paard en wagen de brug vanaf den Apo- thekersdijk oprijden. Het paard kon de hoogte evenwel niet ha len, waarop de bestuurder rond draaide. De zware wagen duwde het paard voort, dat in de groo te etalageruit van de fa. Zwart terecht kwam. Het paard liep bloedende verwondingen op. Geboren: Jacobine Jo hanna Maria, d. van F. H. Mon- tanus en J. E. Schrama; Truus, d. van G. L. J. Kloos en C. M. F. Kukler; Maria Catharina Eli sabeth, d. van C. de Kwaasteniet en J. P. E. Holl; Clasina Irene, d. van H. van der Meij en J. Noort; Paulus Jacobus, z. van A. Schreu- der en J. Stikkelorum; Karei Daniël, z. van C. JJ. Lardé en A. den Os; Alida, d. van L. C. Hoo- geveen en A. Krassenburg. On dertrouwd: J. van Egmond jm. 31 j. en H. de Roode gesch. 31 j. Overleden: A. van den Boogaart zoon 13 j.; G. E. Veen- huijsen, dochter 26 j. OMGEVING LEID SCHEND AM. Gebo ren: Jacoba Cornelia Maria d. van J. Oliehoek en J. M. Kla- verwijden; Arnoldus Johannes z. van N. J. van Kippersluiis en M. G. Halverhout; Emma Jacoba Hillegonda d. van E. Niizingh en H. Rabeling; Catharina Jacoba d. van J. E. van Vliet en C. M. Bakker: Hendrika Mathilda Ma ria d. van L. C. van Leeuwen en G. J. M. van Dijk: Johanna Ma ria Ludwina d. van J. F. van Baren en M. C. Greeve: Jan z. van A. J. G. Koerts en H. E. Busselaar; Antonius z. van W. J. van Santen en M. J. C. Ko men. Ondertrouwd: Corne lls van Ruiten 25 j. en Adriana Vogelesang 29 i. Gehuwd: Cornells van Delft 26 j. en Ma ria Bertha Derksen 22 i.: Gerar- dus Antonius Hermanus Maria Noordman 31 j. en Gerarda Jo hanna Mooiiman 29 i.: Adrianus Hendrikus Groenewegen 29 i. en Johanna Cornelia Elisabeth van Bohemen 24 j. Overleden: Bertha Hendrika Maria Land man 68 j„ wed. van D. P. A. La Rondelle: Adriana Rasens 59 j., echtg. van P. J. Schilperoort. De oud-veldwachter van Leidisobendam, die heer P. Blom, thans wonende aan de Tediinger- straat 35 wordt Donderdag 7 October a.s. 80 jaar. In het jaar 1924 bereikte hij na 42 dienstja ren dien pensioengerechtigden leeftijd en heeft hij van dien ge meente-dienst afscheid genomen,. LISSE. Geboren: Corne lls Johanneis Jacobus, z. van J. Grimbergen en W. C. Femnaarts; Hendrikus Petrus z. van J. Rijker en J. v. Gerven; Petronella Jaco ba d. van G. van de Wetering en T. Schrier: Andrea Elisabeth d. van P. A. Arrachart en M. van Oosten. Ondertrouwd: Wil helmus Johannes van der Vlugt 29 i. en Geertruida Alida Maria Bemelman 32 i.: Adrianus Pe trus van der Putten 28 i„ te Winterswijk, en Clasina Elisa beth van den Aardweg 27 j. G e- t r o u w d: P. J. van der Ploeg te Hilleaom en J. J. M. Meskers. Overleden: Cornelia van Voorst 6 iaar. KOUDEKERK. Getrouwd: Johannes Calijn 22 j. uit Leiden en Cornelia van Stuiven'berg 23- j.; P. Batelaan 29 j. en N. Has- pers 28 j. Ondertrouwd: P. Molema 23 j. en A. v d Meij- den 23 j.; P. N. de Jong 31 j. en M. Kruijt 29 j. ZOETERWOUDE. Gebo ren: Johannes Maria Gerardus en Wilhelmus Peter Majella 2 z. van P. A. Heemskerk en H. M. Hagen; Wilhelmus Johannes Maria z. van J. A. F. van der Hulst en A. G. Pannebakker: Antonius Leonardus Johannes z. van W. C. M. Dolle en J. A. Sanders; Wilhelmus Petrus Theodorus z. van Th. de Vette en E. J. M. Hoogeveen: Mattheus Jacobus Augustinus Petrus Ma ria z. van P. C. van Zaal en C. M. Omtzigt. Ondertrouwd: J. Hogervorst 38 j. en C. M. Derksen 32 j. Getrouwd: H. van Leeuwen 29 j. en M. P. E. van der Poel 29 i. Overle den: C. van Teiilingen 71 j., echtg. van P. C. Janson. UITHOORN. Geboren: Lambertus Cornells Johannes z. van T. J. Verkerk en J. A. M. Burgers. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. /I/MO 15253 16132 18499 400 3239 7793 9465 16427 18535 19145 21714 f 200 14343 18454 21922 f 100 4214 5477 8662 13781 15836 17321 20598 20956 21202 21649

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 7