t rij and aware, bloedige ver- ]X toegebracht. Talrijke ge- »en werden binnange- jandelijke vliegerstrijdkrach, a heb ben overdag uit groote jjte en onder bescherming wolken bommen geworpen tj jaden en andere plaatsen in I Kustgebied der Duitsctoe i it den aifgeloopen nacht zijn II formaties Britsche bom- ndrerpers onder nieuwe schen- dgvan Zwitsersch territoriaal i naar Zuid-West-Duitsch- («vlogen. Een terreuraanval fenchen veroorzaakte ver- 1 i onder de bevolking en proote schade in de stad. 1 i-verdedigingsstrijdkrachten tftn volgens de tót dusver o mgen berichten 7 vijandelij j jegtuigen neer. luchtwapen heeft in den van 2 op 3 October vlieg- j en andere militaire doe- iZuid- en Midden-Engelaind b (den. UIT ITALIË. jer Victor Emanuel is een n ie regeering gevormd, aan h »£d waarvan- wederom Ba staat aldus meldt d° be berichtendienst uit het «erde hoofdkwartier •Afrika. eerste resultaat van de (kingen van Eisenhower en re geallieerde leiders" met jio is waarschijnlijk het i van Badoglio om Duitsch- iem oorlog te verklaren, leidt de diplomatieke me ter van de „Daily Tele stap zou Badoglio doen in geallieerden het bewijs eren, dat zij hem kunnen uwen, dooh zou niet ge sn op verzoek van de ge- den. MENTEN VAN POMPEJI VERNIELD. Londensche zender - be- dat alle monumenten te ji onbeschadigd in han- ;r geallieerden ziin geval 'at dit „onbeschadigd" te enen heeft, blijkt uit een stbrief van 20 September, gezegd wordt: „Gisteren ri wii in het kader van rreinverkenning in de ver omgeving ook in de uit n asch opgegraven Ro be plaatsen. Ook hier de Eneelschen niet kun- ilaten honderden brisant- ndbommen neer te wer- ele van de schoonste oo- !en ziin nu verwoest. Ook roemde „museum", bericht van den Londen- zender moet klaarbliike- o meent men te Berlijn, dacht afleiden van het it de Anglo-Amerikanen deze buurt nrecies zooals iri wereldbekende gebou- onder rekening te houden daarin aanwezige on- jbare kostbaarheden, stel- ie vernietigd hebben. [AANVAL OP PARIJS. o-Aimerik aansche bom- rpers hebben Zondagmid- aanval gedaan op Parijs, 'ldt hst agentschap Ofi, toe zijn er 8 doodem en gewonden. lïïtsCHE VLIEGTUIGEN !N DUITSCH GEBIED. a nacht van 2 op 3 Octo- i, naar het D. N. B. ver- afzonderlijke vijandelijke West-Duitschland bin mgen. Vrij sterke for drongen, onder hernieuw- nding van de Zwitser- uvereiniteit, naar Zuid- gebied door. Een ter- al op Muenchen ver te verliezen onder de 'olking en vrij groote ta eenige stadsdeelen. ionaal-Theater en de m-kerk werden -bijna vernield, nog drie ker- verscheidene ziekenhui- beschadigd. H HOSPITAALVLEEG- IG BESCHOTEN. Duitsch vliegveld in Vrijdag, naar het D. N. |(j teemt, een Duitsch hospi- igtuig door Amerikaan- >gers aangevallen. Het VI werd ia brand gescho- DE BRITSCH-AMERIKAAN- (vrijwillige dUenstmeming bij dien SCHE VL1EGTUIGVERLIEZEN. Nederlamdtsche Arbeidsdienst kah geschieden bij het Arbeidsbureau Het aantal Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen, dat bij de ter- reuraanvallen op West- en Zuid- West-Europa d-oor de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten is neergeschoten sedert Juli van dit jaar, bedraagt, naar het D. N. B. verneemt, 2757. Een aan zienlijk deel dezer vliegtuigen, die vooral vernietigd zijn bij zoo meldt het agentschapj Ofi, en het bezette gebied in het Wes ten, zijn viermotorige bommen werpers. BINNENLAND DISTRIBUTIE UITREIKING VAN BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Van 4 tot en met 30 October. De plaatselijke distributie diensten reiken van 4 tot en met 30 October a.s. tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ont vangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voe dingsmiddelen, uit, en wel aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 122; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 222; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 322 bij bet Gemeentehuis iin de eigen gemeente of 'bij die N.A.D.-Aant meldin-gslbureaux, gevestigd te Almelo, Amsterdam, Apeldoorn, Emjmen-, Den Haag, Groningen, d'en Bosch, Maastricht, Rotter dam, of Utrecht. aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 422 Zij, die geboren zijn tusschen 3 October en 1 November van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegvel -te ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaarten uitslui tend afhalen bij den distributie- dienst der -gemeente, waar men in het bevolkingsregister is in geschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (voor zoo ver zij zijn opgenomen in het centraal bevolkingsregister), ge gedetacheerde mareehaussee's, de vaste bevolking van kostscho len e.d. en voor hen, die tenge volge van oorlogsomstandighe den tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het num mer overeenkomt met het num mer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Voorts wordt rechts naast het vakje S 12 der stamkaart een kruis ge plaatst. Bij uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke gedurende deze periode even eens plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 12 een aantee- kening geplaatst. Men ga direct bij ontvangst der kaarten na of men alle beschei den waarop men recht heeft ont vangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling ge nomen. VLEESCHBON 41 EN 42 AANGEWEZEN. Van 5 October tot en met 16 October geven dê- met „vleesch 41A" en de met „vleesch 42A" ;emerkte bonnen recht op het coopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van een rantsoen vleeschware-n. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de met „vleesch 41B" en de met „vleesch 42B" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1/4 gedeelte van voornoemde hoeveelheid vleesch of vleesch- waren. Aanmelding Vrijwilligers Ned. Arbeidsdienst. Zij, dlie als vrij willigers wensdben te worden op genomen in dte Janiuari-toaimpen 1944, kunnen zich tot en met 13 Oot. a.s. schriftelijk oif in per soon aansnelden. Vrijwilligers moeten zich. voor den duiuir van 1 jaar dienstverrichting verbin den, uitgezonderd zij. die naar een functie in-Overheidsdienst of het Bij-zonder Onderwijs wen sdben -ite solliciteeren, die zich voor een half jaar verbinden. Ge gadigde snoeten op het moment van indiensttreding tenminste den leeftijd van 17 jaar hebben- bereikt en die van 23 jaar niet beibben overschreden. Gehuwden, tenzij rij in aanmerking wen- schien te komen voor een aanstel ling in overheidsdienst of bij het Ibijtzonder onderwijs, worden- niet aangenomen. De aanmelding bot Gemengde Berichten Kolendampvergiftiging. In de Cornelis Frederikstraat te Leeuwarden ontdekte buren, dat het echtpaar Hamstra bewuste loos te bed lag. Een dokter con stateerde kolendampvergiftiging. Bjj den man waren de levens geesten geweken. De vrouw werd naar een ziekenhuis gebracht. Overboord geslagen en ver dronken. De 32-jarige kellner W. F. Kok uit Pijnacker is tij dens werkzaamheden op een stoomschip in de Koningshaven te Rotterdam overboord gesla gen en verdronken. Doodelijke sprong van conduc trice. De 19-jarige leerling- de stoomtram uit Hellevoetsluis Tulpstraat te Roterdam, die met de stomtram uit Hellevoetsluis was gekomen, wilde bij het wis- selpunt in de Putschelaan op een teruggaanden trein van de R. T. M. overstappen. Zij wachtte echter wat lang en de trein was reeds aan het rijden gegaan, zoo dat een sprong moest worden gemaakt. Daarbij greep zij mis met het gevolg, dat zij tusschen twee wagens terecht kwam en de wielen over het lichaam kreeg. De ongelukkige werd op slag -gedood. Directrice van ziekenhuis als dievegge. Dezer dagen werd te Alkmaar gearresteerd de 57- iarige mej. K„ directrice van net centraal ziekenhuis te Alk maar, verdacht van diefstal en notmiddelen ten nadeele van verduistering van levens- en ge- dat ziekenhuis. Reeds eenige ja ren gebeurden er in het zieken huis onverklaarbare dingen. Ge regeld verdwenen er aanzien lijke hoeveelheden thee. koffie, suiker -n textielwaren. De ver missingen konden niet worden achterhaald en de politie, die er reeds gerumen tijd kennis van droeg, stond voor een moeilijke taak. Er stond wel vast, dat de schuldige moest worden gezocht onder het personeel en verschil lenden werden ook verdacht, maar den dader vond men niet. Thans is edhter gebleken, dat het personeel en ook anderen ten onrechte van deze diefstal len zijn verdacht, want het is uitgekomen, dat de directrice zelf zich op zeer geraffineerde wijze al deze goederen heeft toe geëigend. Mej. K. heeft inmid dels bekend onder mieer onge veer 50 k-g. thee, 30 kg. koffie en 100 liter slaolie te hebben weg- genomen en ten eigen bate voor oogen prijs te hebben ver kocht. Verder moest zij ook er kennen katoenen en linnen stof fen te hebben ontvreemd. Zij ginc zelfs zoo ver, dat zij deze ontvreemde stoffen door het personeel van de naaikamer voor haar zelf of voor familieleden tot klGedingstukken liet verwer ken. Mej. K, die reeds 22 jaar de functie van directrice van ge noemd ziekenhuis vervult, is thans geschorst. KERKNIEUWS Gouden kloosterfeest. In het'klooster der Minderbroeders Capuciinen te 's-Hertogenbosch viert op Donderdag 7 October pater Stanislaus, oud-provinciaal der Orde, ziin gouden klooster- feest. Pater Stanislaus, die in het Bossche klooster vele jaren lector in de theologie is ge weest. werd niet minder dan vijfmaal gekozen tot provinciaal der Nederlandsche kerkprovin- LITURGIE DINSDAG, 5 October. Mis van den H. Bavo (als op 1 Oct.), 2e gebed H.H. Placidius en gezellen. 3e Concede. Credo. Kleur; wit Op iedere jas een vlinder Maakt veler zorgen minde Denkt aan de collecte van Winterhulp. BIJBELLEZING dbor PROF. P. ST^AMMEYER. 136e Week 39 October. ZESTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Het Zondagsevangelie leert ons eerst, hoe wii de wet van de Zon dagsrust hc en te verstaan: de ze wet verhindert geen werken van naastenliefde, zieker niet in tijidl van nood'. Vervolgens geeft het ons Jesus' leer over de chris telijke bescheidenheid en nede righeid, welke ons de laagste plaatsen doet innemen in die overtuiging, dat deze ons toeko men. Wegens onze fouiten en ge breken hebben wij niet beter verdiend en wanneer God of an deren ons een betere plaats aan- wdj'zen, dian is dit een minzame toegevendheid, 't Valt ons niet gemakkelijk dit als waarheid te erkennen. Zeer goed' sluit hier bij aam het gebedi van de H. Mis, waarin de noodzakelijkheid van de genade voor ieder goed werk wondt benadrukt. „Alles is mogelijk voor hem, doe gelooft", heeft Jesus gezegd (Mk. 9:22); voorbeelden daarvan vinden we iin Luik. 8, zoowel in de vrouw, die aan bloedvloeiing leed als in Jaïrus. Vooral het eer ste wonder is opvallend): wat een geweldig geloof in die vrouw; hoe zwak is dan ons geloof, ter wijl er voor ons meer reden tot gelooven is dan voor haar! We zullen de genade van een sterk geloof meer moeten afbidden en dan met een groot geloof even nederig zijn als die vrouw, die door Christus cup den voorgrond gebracht moest worden, anders hadden we haar voorbeeld nooit gekend. Letten we ook op de louiding van Jaïrus met zijn vrouw en Jesus na de opwekking van het meisje: terwijl de ouders buiten zichzelf waren van ver bazing, blijft Jesus heel rustig en vol zorg voor het gewone (9:55 56; Maaindag). Alvorens zijn leerlingen uit te zenden heeft Jesus hen een tijd lang gevormd'; rij zijn getuigen geweest van de kracht van zijn woorden en van rijn wonderen en kennen daardoor rijn macht; rij hebben rijn leer vernomen en rijn leven beschouwd; nu geeft Hij hun macht om te prediken'en te 'genezen: kenmerkend voor dien tijd) staat apart vermeld, dat Hij hun. macht gaf over de dui velen. Vol verwondering over de resultaten van hun optreden kee- ren de leerlingen enthousiast te rug en brengen verslag uit. Doch 'het optreden van. Jesus, nu ook door zijn leerlingen, trekt de aan dacht van Herodes, die door rijn verwarring toont, dat hij sinds de moord op Johannes dien DÓo- per geen rust meer gekend heeft. Het verlangen Jesus te zien is bij hem geheel anders dan bij Zacheüs (Luk. 19:3) of bij de hei denen, over wie Johannes (12:21) spreekt: zijn verlangen wordt pas bevredigd op den Lijdensdag en Cissle Henkell als Oretta in het blijspel ,Florentiner Brokat van Giovacchino Forzano, dat door het .Deutsche; Theater in den Niedarlanden" is op gevoerd Stapi/v. d. Leeuw/Pax m dan nog slechts ten deele: de gesteldheid ontbrak om de ont moeting met Jesus vruchtbaar te doen rijm Bij Luk. 9:11 merken we op, dat de evangelist wel niet ver meldt, hoe de menigte van Jesus gescheiden wordt, maar bij ver gelijking zien we nauwkeurige overeenkomst met Mark. 6:32 33; irn dit geheele verhaal geven Markus en Johannes meer bij'- zonderheden dan Lukas (Dins dag-Woensdag) Op het Rozenkransfeest lezen we in het evangelie het eerste ,Ave Maria", dat we bij ons ge bed telkens herhalen bij de over weging van de geheimen van on ze Verlossing; letten we ook op het gebed van de H. Mis, waarin ons precies gezegd wordt, wat de eigenlijke beteekeniis is van het Rozenkransgebed. Vrijdag lezen we het verhaal van de gedaanteverandering van Christus, terwijl we Zaterdag be merken, hetgeen zich ondertus- sohen bü de achtergebleven leer lingen heeft afgespeeld. Lukas geeft hier een beknopte beschrij ving, doch vult Markus aan door de bijzonderheid, dat het gaat over een eenigen zoon (vergelijk 7:12 en 8:42). Het verhaal bü Lu kas maakt den indruk, dat de lij densvoorspelling onmiddellijk op de genezing van den jongen volgt; bij Markus (9:29) zien we, dat er eenige speling is. Na de aankondiging van Zijn eigen ver nedering kan een les iin de nede righeid inslaan. Opgerolde koekjes. Wü ge ven hier een recept voor hen die zelf koekjes willen bakken, en wel een recept voor opgerolde koekjes: 60 gr. bloem (1 rant soen). theelepel bakpoeder, zout. ruim kopje water, jam of appelstroop. kaneelsurrogaat, klontje boter. Het bakpoeder en het zout door de bloem roeren, het water toevoegen en het deeg glad roeren. Een klontje boter in de koekepan smelten, het deeg er in doen en naar alle kanten uit laten loopen. Het deeg langzaam aan één zijde bruin en gaar bakken. De pan- nekoek met jam of appelstroop bestrijken en zoo stevig moge lijk oprollen. De rol door en door koud laten worden en daarna in plakjes van 1 cm dik te verdeelen. De koekjes (naar verkiezing aan weerszijden in de koekepan bruin bakken en) door een mengsel van suiker en kaneelsurrogaat wentelen. .K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Oegstgeest. Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhavestr. Tel. 23420 Verleent hulp dóór gedipl. krachten Geopend eiken Dingdag- en Vrijdag- iddag van 24 uulen Donderdag middag van 24 uur Haagweg 49 Aanvragen schriftelijk, adres: le Binnenvestgr. 30 of Rhijngeester- straatweg 40, Oegstgeest. 5292

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5