OOGSTDANKDAG IN DUITSCHLAND Om de bruggehoofden aan den Dnjepr val het groote voordeel had, dat het Nederlandscbe volk tot op den huidigen daig gevoed is kun nen worden. En wanneer wij een ander systeem willen hebben, moet ook een ander apparaat, een boerenlandstand worden op gebouwd. Wij kunnen het zoo stellen, al dus sipr. verder in zijn rede, dat de veiligheid van Europa beslist wordt door het nationaal-socia- lisme. In Italië heeft men ge zien wie ten slotte betrouwbaar gebleken zijn: de fascisten! En zij zullen het altijd weer zijn! Bij onze wereldbeschouwing zul len wij ons.dwaarop moeten ba- •eeren en daarvan moeten uit gaan. Wij zullen het rmet elkaar moeten dien in eerste instantie, •want anders gaat het niet. De voedselvoorziening, ook in oor logstijd, zal meer en meer naar nationaal-socia 1 is tische princi pes worden uitgevoerd en wan neer wij dan hier deze taak met elkaar bespreken, dan weten wij dat. zooals wij thans leven, dit alleen mogelijk is omdat er een met de wapenen strijdend Duitseh volk is, dat zoo hier en daar geholpen wordt. Het «vdordt geholpen door de zwarthemden van Mussolini, door Hongarije en Roemenië en het wordt ook ge holpen door een aantal Neder landers, die toch in ieder geval hun kern vinden in de N.S.B. terwijl wij de taak hebben hier te vechten, zien wij natuurlijk met de meeste belangstelling naar wat daar buiten gebeurt. Maar wat daar buiten gebeurt in militair opzicht, is niet aan ons ter beoordeeling. Het is wel aan ons om onder alle omstan digheden te blijven gelooven, te blijven vertrouwen en innerlijk zeker te zijn. dat de zege toch zal zijn aan Adolf Hitler en zijn mannen! (Applaus). Daarom kameraden heb ik, na hetgeen ik zooeven gezegd heb, niet meer te doen dan nog dit kort te zeggen: wanneer gij op uw bedrijf moeilijkheden onder vindt iederen dag weer en wan neer g;j als nationaal-socialist bijzonder veel bezoeken krijgt van controleurse meer bezoeken dan de anderen, dan zult gij dat op dit oogenblik moeten dra gen voor de toékómst, waarvoor wij zullen werken. Gij zult het trachten, want dit is hetgeen mij zoo bijzonder ver heugd heeft, toen ik laatst in Drente was. Gij weet in Drente hebben onze boeren het 't moei lijkst, omdat zij daar het meest worden geterroriseerd. En gij zult misschien denken, in Drente zal de beweging wel een klap gekregen hebben en wel veel menscihen hebben verloren. O ja, er zijn er heengegaan. Natuur lijk zijn er heengegaan, dat is een automatische zuivering en sterking. Maar dit mag ik er aan toevoegen: niettegenstaande de terreur van de laatste maan den zijn er in Drente meer bij gekomen dan er afgegaan zijn. «(Applaus). Daarom miijne kameraden, ik behoef het niet eens te zeggen, houdt goeden moed en zet door. Zoolang er nog één jongen van ons daarbuiten staat, zal hij nooit kunnen zeggen, dat hier een na tionaal-socialist versaagd heeft. Nooit! Wij staan met elkander vast. (Applaus). Blijft bij alles wat gij doet, het onderscheid zien tussehen goed en kwaad. Blijft begrij pen blijft beseffen, dat God Al machtig ten slotte het al regeert. Wendt u bewust af van drogre denen, van die drogredenen, die «u wijs willen maken, dat het we- reldkapitalisme van Angelsaksi- schen huize vor ons milddadig zou willen zijn. Blijft ver van degenen, die u willen zeggen, dat het bolsjewisme uiteindelijk rechtvaaardig zal zijn. Weest «trouw aan onze beginselen, die zuiver zijn en gericht op het welzijn der natie. Weest trouw aan uw roeping en denkt daar bij, dat de almachtige ons volk door honderden jaren heen ge voerd heeft en ons altijd weer op het rechte spoor heeft gezet en dat wij daarvan dienaar wil len blijven, opdat Nederland zal herleven. Een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Dat kan alleen door de zege der Duitsche wa penen- het kan alleen door de samenbinding, het samenhou den van alle nationaal-socialis- ten of zij nu Duitschers zijn of dat zij Nederlanders zijn. De ka meraadschap tussehen ons is het begin van de kameraadschap Duitsche boeren onderscheiden BEDE VAN DR. GOEBBELS. Ter getagenheid van deni Ootast- d!anikd«atg van het Duitsche volk is Zondag in het Sporbpaiast te Ber lijn een maissaibetooginig gCbou- dten, waar Rijksminister dr. Goelb- bels en staatssecretaris Baoke het woord hebben gevoerd. Goebbels dteelde ter inleiding medte, dat de Fiiihrer niet aan de ze beboogong deelneemt omdat hij in het hoofdkwartier «vdrtoetlJt. Hij, GoëbfbeJs, heeft van den Füihrer apdtracht gekregen den dlank en de waardeering van dien Führer tot uitdrukking te bren gen voor alle Duitsche boeren en boerinnen. Het doet bijna als een wonder aan, zoo ging spr. voort, dialt Duitscblamd in het «beigiin van het vijfde oorlogsjaar het broodrant soen honderd) gram (hooger heeft kunnen stellen dan bij het beigin van den oorlog. Ook in het vijfde oorlogsjaar zal het Duitsche volk geen honger lijden. Brood en wa pens zijn de onmisbare voorwaar den voor een succesvolle oorlog voering. Zooals de Duiitsdhe boer -voor het broodi, zoo zorgt de Duitsche arbeider voor de wapens. De vij and] is er niet in geslaagd dbor luchtoorlog en terroriseering van de civiele bevolking ook de Duitsche bewapeningsprodiuütie «vernielend be «treffen. Voortgaande zeide spr., dat die vijand zich zeer zou vergissen, wanneer hij geloofde laffe indivi duen te kunnen houden voor een ernstig op te vatten oorlogsoppo sitie in DuÉschlandl Ben oorlogs- appositie «bestaat in het raationaiai socialistisch Duitsohland ruiet. Een hierhialing van het experiment mat Badoglio in Duitsohiand is een kinderachtige hoop, die be rust op een verkeerde opvatting van die machtsverhoudingen in Duitsohiand en van den wil en de vastbeslotenheid van het Duit sche volk tot den oorlog. Ten eerste staat aan bet «hoofdi de Führer en niet een verraderlijke koning, ben tweede is er bij de Duitsche weermacht geen soldaat, die laffe onderwerping boven de e«er Stelt en ten derde is het Duit sche volk «politiek te rijp en te mondig om na de bittere leer van November 19 ld nogmaals «de echiünheiliga leu«g«eins' «van zijn vijanden te gelooven. Actueel© problemen. In het «verder verloop «van zijn rede sprak Goebbels nog over eenige actiueele «problemen van den tegenwoordigen oorlogstoe stand. Wat de «vergelding voor de vij andelijke luchttemeur betreft zeide spr. dat hij om begrijpelij ke redenen- daarover slechts, kon zeggen- dat de EiingelsChien ziah fa taal zouden vergissen, wanneer zij mieendien, dat dit g«een «wer kelijkheid zal wonden. Over den dJuikboottoorlog zeide de minister, dat die in niet al te verre toekomst weer in zijn ouden omvang voor de Bngel- soben en Amerikanen zal staan. Ook hier beeft de Duitsche tech niek den strijd; niet apgeg«even, integendeel. Spiekende over den strijd! in het Oosten zeide Goebbels, dat de Duitsche weermacht beschikt over «voldoende verdedjigiingB- kraciht om het militante bolsje wisme ver «van de Duitsche gren zen geboeid te houden-. De groote ruimtelijke successen in het O«os- ten- van dte afgeloopen twee oor logsjaren beibben de 'Duitsche weermadht in sbaait gesteld tot een beweeglijke oorlogvoering zonder dat daarmede de Duitsche overwinningsperspectieven ern stig in geva«ar wèndlen gebracht. Het Oosten zal steeds een be dreiging voor Duitschland «vor men, zoolang daar geen duidelijke beslissing is gevallen. Het gevaar in het Oosten is echter verechil- «busschen de Genmaansche «volke ren en die kameraadschap en die lotsverbondenheid vormen het fundament, dat noodig is voor het veilig stellen van Europa want alleen in een veilig Europa 'kunnen wij leven! Houzeeü (Ap plaus). De Rijkscomimisaris dr. Seiss Inquart heeft hierna een rede gehouden, waarvoor wü «verwij zen naar bet eerste blad. lende malen tijdens dezen oorlog ■veel grooter «geweiest «dan thiains en ook toen is de Diuatodhe oor logvoering steeds er m«e«de ge reed) gekomen. Het is overbodig nog «woorden te verliezen aan het probleem van het bolsje«wtisme als zoodanig. Het gevaar er van wordt overal ingezien. Het is dus te hopen, dat in de neutrale staten en ook in enkele deelen «van het Westelijk kamp «van «den «vijand deze pro blemen in- de toekomst iets niudh- terdier en realistischer worden geiziien dan het g:eval was, toen de Duitsche soldaten aan- de Wol- ga streden. .,Ik zeg dat niet'', aldius «dr. Goebbels «woordelijk, „om betgrip en hulp te zoeken «waar dóe niet te «verwachten zijn. Wij «voelen ons Sterk genoeg om ons in het Oosten te handha«ven. Ma-ar een latere historische waardieerinig van dezen strijd' zal stellig een maal «volledig te onzer gunste be slissen. En ook de kleine neutrale staten zouden er goed aan doen, Diui/tsdhiand iets dankbaarder te zijn in plaats «van critiek uit te oefenen op zijn oorlogvoering". Het verraad «van Italië. Over den toestand in het Zui den van Europa zeide de minis ter vervolgens, dat de oorlogs situatie daar in de afgeloopen weken door het verraad van het huis van Savoye en Badoglio een buitengewone belasting- proef heeft doorgemaakt. Na kort de phases van het Ita- liaansche drama te hebben aan gestipt. constateerde spr.. dat niets geworden is van den marsch der Engelschen en Ame rikanen naar Berliin. Nog staan zii in het Zuiden van Italië en beklagen zich over de kracht van de Duitsche troepen, die zii hier voor de eerste maal weer sedert Duinkerken en Dieppe op Europeeschen bodem te merken gekregen hebben. Over de invasievoornemens der Engelschen en Amerikanen in het Westen verklaarde dr. Goebbels. dat Duitschland en ook de bolsjewieken tot dusver nog steeds vergeefs op de ver wezenlijking daarvan hebben gewacht. Men heeft zich deze operatie klaarblijkelijk in het kamp van den «vijand al te een voudig voorgesteld en men zal ook in de toekomst nog wel eens tweemaal overwegen moeten of men hier het heele Britsch- Amerikaansche prestige licht vaardig od het spel zal zetten. De Britsche regeering moet niet schijnheilig beweren, dat zii om de edelste motieven de volken wü be«vriiden van de z.g. nazi-tyrannie. Want ten eerste is het de Britsche regeering vol komen onverschillig welk regi me er in een land heerscht. het geen haar samengaan met het bolsjewisme voldoende bewijst en ten tweede heeft het Britsche volk alle reden van zijn regee ring te «vragen, dat het zelf eens bevrijd, wordt van de plutocrati sche tvrannie. voordat zii haar zegenrijke activiteit tegen an dere volken uitoefent, die haar in het geheel niet noodig heb ben en zich er tegen verweren. „Wii leven thans in het ge weldigste drama der geschiede nis van ons volk'', zoo besloot de minister woordelijk zijn rede, die steeds weer onderbroken werd door stormachtigen bijval, „misschien wel van de geheele geschiedenis der menschheid.. In dit drama ligt de mogelijkheid der definitieve onlossing van het Europeesche probleem besloten. Het nationaal socialistische riik zal gebruik weten te maken van deze mogelijkheid. De Füh rer is ons daarvoor het meest overtuigende voorbeeld. Toen ik kortgeleden wèer verscheide ne dagen in zijn omgeving ver toefde. werd in mij opnieuw het diepe en gelukbrengende gevoel bevestigd, in hem een man aan den ton van het rijk te zien, wiens innerlijke kracht en ge- loovigheid iedere moeilijkheid en iedere belastingproef mees ter zal worden". Overzicht van staatssecretaris Backe. Staatssecretaris Backe heeft een rede uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf over de prestaties van het Duitsche land volk en den atand. van de Duit- sche volksvoeding en de op brengsten van de oogst van dit iaar. Volgens goed gefundeerde ra mingen zullen deze niet alleen de oorlogsgraanoogsten tot dus ver overtreffen, maar zelfs bo ven het gemiddelde der vredes jaren liggen. Voorts besprak staatssecreta ris Backe de nationaal socialisti sche maatregelen, die de voor waarden voor deze successen hebben geschapen, in den Duit- schen landbouw evenals in de nieuw ingeschakelde gebieden, resD. de bezette landen, hetgeen sor. o.m. aantoonde met het voorbeeld van het protectoraat Bohemen en Moravië. Aan dit gebied had Duitschland in 1940 en 1941 nog 354.009 ton brood graan geleverd, terwijl in 1942- '43 het land reeds in staat was een overschot van 174.000 ton aan Duitschland te leveren. Als zichtbare uitdrukking van den dank van den Führer voor deze unieke prestaties van het Duitsche landvolk ziin. naar spr. verklaarde. 100 boeren en boe rinnen onderscheiden met de hooge orde van het Kriegsver- dienstkreuz eerste klasse. Als slot van ziin rede maakte sor. een benaling van den Füh- rer bekend, volgens welke drie 1 mannen onderscheiden worden j met het ridderkruis van het Kriegsverdienstkreuz. De uitrei- king der onderscheidingen ge- schiedde door ridderkruisdrager J SS-Sturmbannführer Skorzeny, 1 den bevrijder van den Duce. i Napels ontruimd DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN. Van Zaterdag. Het weenmachtsbericht van Zaterdag luidt: .,Ten Zuid-Oosten van Sapo- rosje ondernam de vijaind onder den indruk van zijn zware ver liezen bij de mislukte groote aanvallen der laatste dagen, slechts eeniige plaatselijke aan vallen, zonder resultaat. Aan den midden-Dnjepr duren ie gevechten om de bruggen hoofden der bolsjewisten voort. Bij deze tegenaanvallen werden verscheidene vijandelijke ge vechtsgroepen uiteengeslagen. Van de rest van het Oostelijke front wordt slechts uit den cen- tralen sector levendige gevechts actie gemeld. In de maand September zijn door de luchtmacht en het leger aan het Oostelijke front 1464 Sovjetvliegtuigen vernietigd. In de gevechten in den centralen frontsector hebben zich de laat ste weken de Silezische 102de, de Nedersaksische 216de en de Thueringsch-Hessische 299ste di visie infanterie bijzonder onder scheiden. In Zuid-Italië «viel de vijand slechts met «vrij kleine afdeelin- gen langs de wegen bij den Ve suvius en aan den Westrand der vlakte van Foggia zonder succes aan. Slechts om één plaats ten Noorden van Foggia, waar de vijiand is binnengedrongen, wordt nog gevochten. Het terugtrek ken onzer troe«pen op een voor bereide bergstelling verloopt volgens de plannen. Na grondige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties te Napels en het «wegvoeren der ravitailleerings- goederen werd de stad aan den voorzichtig volgenden «vijand overgelaten. In de Middellandische Zee heb ben formaties gevechtsvliegers door 'bomtreffers zware schade toegebracht aan een vijandelij ken torpedojager en een koop vaardijschip van middelbare ton nage. Formaties Amerikaansche bom menwerpers trachtten gisten overdag doelen in Z.-Duitschland aan te vallen. Zij werden door krachtigen jachtafweer al ver voor de Duitsche grens aange vallen en ged«eeltelij'k tot het la ten vallen van haar bommen de M ■boven zee en tot omkeeren ge dwongen. Enkele formaties, die er in slaagden dieper in Duitseh gebied door te dringen, «werden hardnekkig achtervolgd en voor het grootste deel «van haar doe len weggedrongen. Door het werpen van bommen op eenige plaatsen ontstonden verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht on dernamen Britsche bommenwer pers een terreuraanval op Rijn- landsch-Westfaalsch «gebied. Vooral te Hagen ontstonden aan zienlijke schade in «woonwijken en verliezen onder de bevolking. Volgens de tot dusverre binnen gekomen rapporten werden bij aanvallen 24 viermotorige bom menwerpers neergeschoten." Van Zondag. Het opperbevel der weer macht maakte Zondag bekend: „Aan het Koebanbruggehoofd en in den Zuidelijken en centra len sector van het Oostelij«ke front deed de vijand gisteren plaatselijke aanvallen, die hier en daar na harden strijd, afgesla gen werden. De stad Taman werd zonder dat de vijand het merkte, na vernieling van alle voor den oor log belangrijke installaties ont ruimd. Aam den midden Dnjepr ge lukte het vijandelijke landings- hoofden verder te verkleinen. Den taai strijdenden vijand wer den daarbij zware verliezen toe-§he gebracht. Bij de afweergevechten ten Zuid-Oosten van Saporosje heb ben zich het jagerregiment no. 138 onder leiding van lt. koL Graaf von der Goltz, een onder leiding van majoor von Gaza staande tankgroep en de storm- geschutafdeeling no. 243, bene vens de leger-tankjagerafdeelingidac 721 bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Itadiaansche front heerschte slechts geringe ge vechtsactiviteit. Anglo-Ameri- kaansche strijdkrachten volg den onze achterhoedetroepen, die na vernieling van alle voor den y vijand belangrijke installaties langzaam naar he Noorden uit wijken. In het Noordelijk deel van het eiland Corsica 'hebben Duitsche gevechtsgroepen verscheidene aanvallen van troepen van doglio. benden en Gaullistischs bataillons Marowkanen afgesla- gen. Door tegenaanvallen werde%f;H at dez iri ends di ebai TAA e-Air rper aar ildt toe gew Honderden Nederlandscbe Vrijwilligers, die zich gaan inzetten voor den strijd tegen het Bolsjewisme, hebben in den Haagschen Dierentuin afscheid genomen. ^-Obergruppenführer en General der Polizei, Rauter en de plaatsvervangend leider der K.S.B, Ven Geelkerken, inspecteeren de CNF/MeiJer/Pe* m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 4