'Bed. BuitenhuidMr. H. Geise* LeidenRed. Stad Vk Sport t M. Zoadtrop, Leiden; Red. Omgeving L Roozeo. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. iScKneiders. LeidenvcrontwQorddijk voos de «dvertentito: C. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden: Van 4 Oct. —9 Oct van 9.106.30 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 5.10: 14.14 on. 22.47 onder Woensd: 6.10: 15.16 op, 23.43 ond. (E.K.) del terecht komen, omdat zij an ders als leveranties naar Duitsch land gaan. Ik zal aan dit sprookje over de, naar men beweert, enorme leve ranties aan Duitschland, een eind maken. Ik heb den verantwoor delijken instanties volledige vrij heid van spreken gegeven, en die kunnen u vertellen, wat er in werkelijkheid aan Duitschland geleverd wordt. I aarbij zou ik echter reeds willen opmerken, dat de hoeveelheden, die juist in dit nieuwe oogstjaar voor de le veranties in aanmerking komen, met het oog op de totale oogst- resultaten geringer zijn, dan in het vorig jaar. Zij zijn niet groo- ter, dan hetgeen volgens de Haagsche Conventie over den oorlog te land aan de bezettings troepen toekomt en hetgeen nog voor het onderhoud van de in Duitschland werkende Nederlan ders noodig is. Het is juist, dat de uitvoer van groente naar Duitschland omvangrijk is. Daar voor wordt echter aan graan in het geheel niets verlangd. Inte gendeel, al 't broodgraan dat de bezettende macht in Nederland noodig heeft, wordt uit Duitsch land in Nederland ingevoerd. Men dient echter ook nog het volgende te bedenken: wanneer Nederland als de voornaamste Êroente-producent van geheel uropa thans in deze tijden van nood voor Duitschland niet ter beschikking zou staan, zou men zich later in normale tijden ook niet meer herinneren, dat de Nederlanders als groentekwee kers eigenlijk er toe uitverko ren zijn, de groente-verzorgers van een groot deel van Europa te zijn. Overigens is het een taak van de distributie om er voor te zor gen dat de beschikbare hoeveel heden. die biina het dubbele be dragen van het verbruik der Ne derlanders in vredestijd, billijk en geliikmatig onder de bevol king verdeeld worden. U zult vrij vaak gehoord heb ben. dat er overvallen op distri butiekantoren geepleegd en bonnen gestolen worden. Derge- liike voorvallen komen voor de volle honderd procent ten laste van de Nederlandsche voedsel voorziening. althans ten laste van een billijke verdeeling. U zult zonder meer toegeven, dat de leverantie van de door onze troenen benoodigde hoeveelhe den levensmiddelen door derge lijke misdaden in het geheel niet- od het snel gezet wordt. Ook dëze wandaden werden omhan gen met een vaderlandslievend manteltje. Men zeide. dat de ge roofde bonnen ter beschikking gesteld werden van de z.g. on derduikers. Dat is niet waar. Bii de arrestaties hebben wii gecon stateerd. dat deze misdadigers er in het geheel niet aan den ken. deze bonnen aan iemand af te staan, maar dat zii on die manier od een eenvoudige wijze, zonder eenig risico, clandestie- nen handel drijven. De arrestan ten hadden dikke portefeuilles met honderdduizenden guldens bii zich. die zii zoojuist door den verkoop van geroofde levens middelenbonnen verdiend had den. Dat is een feit. dat sterk aanleiding geeft tot nadenken, want het betreft hier een zeer grooten wantoestand, die boven dien de gelijkmatige voedsel voorziening der bevolking met tertijd on het spel kan zetten- Moordaanslagen. Vervolgens zou ik nog op een onderwerp willen terugkomen, dat in een bepaalde betrekking staat tot den boerenstand. Het betreft de moordaanslagen, die juist onder onze N.S.B.kamera den van den landbouwersstand. de zwaarste offers hebben ge- eischt. Er hebben zich tooneelen afgespeeld, zoo afschuwelijk, dat het mij moeilijk valt, ze weer te geven. In de eerste plaats zou ik het volgende tot u willen zeggen: De Nederlanders moeten mij miin taak niet zoo moeilijk ma ken. Ge kunt ervan overtuigd zijn ik heb het vroeger reeds gezegd dat ik het hier als een van miin voornaamste taken be schouw om. bii alle moeilijkhe den die de tijd nu eenmaal met zich mede brengt, de biologische substantie van het Nederland sche volk zoo goed als dit pp eenigerlei wiize mogelijk is, door dezen tijd heen te helpen. Er ziin natuurlijk bevoegde en van Duitsch standpunt uit ge zien gerechtvaardigde stemmen, die er op wijzen, dat het Duit sche volk de volle kracht en zwaarte van dezen strijd, voor al in het Oosten draagt, en dat derhalve het Duitsche volk ter laste van de bezette gebieden werkelijk alles moet krijgen, wat op eenigerlei wiize mogeliik is Ik heb tot dusver altiid be grip ontmoet en een middel ge vonden om een tusschenweg tot stand te brengen tusschen deze gestelde eischen en de Neder landsche behoeften. Wanneer evenwel thans dergelijke dingen bekend worden, als die afschu welijke moorden, die niet alleen iegens mannen doch ook jegens vrouwen en voor de oogen van de kinderen eenleegd zijn wanneer b.v. kinderen gedwon gen worden een geheelen nacht' in een vertrek bii hun vermoor de ouders door te brengen dan weet ik niet hoe lang men in Duitschland met de mensche- liike nood en nog rekening wil houden. Ik heb eens gezegd, dat tegen over deze gebeurtenissen de re volutionaire krachten van de na tionaal-socialistische gemeen schap zullen optreden. Het oogenblik is gekomen. Ik heb gevolg gegeven aan den tot mij gerichte wensch om de mannen der nationaal-socialistische be weging niet meer zonder risiso te laten vermoorden en zal de nationaal-socialistische beweging bewapenen. Ik verheel mij niet, dat daar mede een buitengewone verant woordelijkheid in handen van de nationaal-socialisten wordt ge legd. Ik verheel mii echter ook niet. dat de nationaal-socialisten deze verantwoordelijkheid zul len dragen, want zii hebben in een meer dan tienïarigen striid vele°rd. een moeilijken weg vol verantwoordelijkheid op te gaan. Des te eerder heb ik hiertoe besloten, omdat het mii duide lijk is. dat de nationaal-socialis ten zich deze moorden op den duur niet kunnen laten welge vallen. Teneinde derhalve geen eigen richting te laten baanbre- ken. leg ik thans de verantwoor delijkheid in handen der bewe ging. Wanneer men zich in vele Nederlandsche kringen hierover bezorgd zou maken, dan kan ik tot die kringen slechts zeggen: het is de geringste zorg. te we ten. dat de nationaal-socialisten wapenen in handen hebben. Overigens hebben de Nederlan ders het zelf in handen om door eigen discipline een toestand te dopn ontstaan, die het Neder landsche volk in staat stelt zoo goed mogeliik vol te houden- „Het gaat goed". Dat herinnert mij aan een woord dat men hier vrij vaak verneemt: „Het gaat goed". Ein delijk kan ik eens constateeren, dat ik dezelfde meening ben toegedaan, als zii, die anders meen en miin meening niet te kunnen deelen. Het gaat inder daad goed. wanneer ik aan den toestand in het Westen denk. Reeds aan het begin van dit jaar hadden wii aan de Westkust van Europa allerlei voorzorgsmaat regelen getroffen. Wanneer ik mii echter voor oogen stel en ook de bewoners, vooral van de kust hebben gelegenheid eenige waarnemingen te doen wat er sinds Februari van dit jaar hier tot stand gebracht is. wan neer ik bedenk, dat deze ver dedigingslinie niet alleen aan de kust bestaat, dat er bovendien nog speciale centra van verde diging ziin en dat er nog steeds meer bijgebouwd worden, wan neer ik mii voor oogen stel, dat de jeugdige manschappen die bii het begin van dit jaar ziin aangetreden, zich thans na vele maanden in de wapenen ge oefend hebben en dat er onaf gebroken wapenen worden aan gevoerd naar de kust en naar de andere centra van verdediging, dan moet ik zeggen, het gaat hier in het Westen goed. Maar ook in het Zuiden gaat het goed. Want het is veel beter in den oorlog duidelijke situa ties te hebben, dan niet alleen onduidelijke, maar zelfs gevaar lijke situaties, die men met het oog op den kameraad en bond genoot met inzicht in den we- reldtoestand niet radicaal, zooals noodzakelijk zou zijn, met het zwaard te Iiif kan gaan. Ik denk aan de situatie in Italië, zooals die ontstaan was door het ver raad van Savoye. van een Bado- glio en van de overige vrijmet selaars. Thans is het mogelijk daar openliik over te praten. Dientengevolge weten wij, dat Afrika niet gehouden kon wor den. omdat de aanvoer, die bij de Italianen berustte, niet func- tionneerde. niet omdat de Ita- liaansche manschappen tekort schoten, maar als gevolg van het verraad van een deel dex Ita- liaansche generaals. En op Sici lië hebben de verraderlijke ge neraals zelfs in den rug de brug gen in de lucht laten vliegen, terwijl vooraan onze divisies stre den. Niettemin was de toestand op Sicilië zoodanig, dat een half Engelsch leger het nauwelijks heeft weten klaar te spelen om tegen een versterkte Duitsche pantserdivisie vorderingen te maken. Het kwam slechts zoo ver vooruit, als die pantserdi visie krachtens haar bevelen te rug ging. Dezelfde ervaring heb ben wii opgedaan in Sblerno. Daar waren twee Engelsch-Ame- rikaansche legers, deels op het punt te landen en deels reeds aan land. De beide legers zouden door onze beschermingsdivisies weer verdreven ziin wanneer onze legerleiding bereid geweest was de offers in bloed op zich te nemen, die de vernietiging der gelande troepen, onder het vuur van het viiandeliike scheepsge schut gekost zou hebben. Daar Salerno niet het beslissende punt is, heeft de Duitsche leger leiding anders besloten. Wij zul len wachten, tot de Engelschen en Amerikanen striid leveren op een plek. waar zii geen scheeps geschut meer achter zich heb ben. Het plan was duivelsch. In den rug van de in Italië staande Duitsche divisies moesten de Ita- liaansche troepen naar den vij and overloopen. onze divisies af snijden en met een slag een front vormen aan de Alpen in het Noorden. Dit plan is volko men mislukt. Deze prestaties moeten wii ons voor oogen hou den. want zii be wii zen de tref kracht van onze troepen en de superioriteit van onze leiding. De fascistische legioenen, die maarschalk Graziani thans op stelt. zullen volwaardige militai re bondgenooten zijn. Al verte genwoordigen deze fascistische legioenen ook maar een deel van het door verraderlijke generaals aangevoerde Italaansche leger, militair gezien zullen zij toch waardevoller ziin, dan het in ziin kern goede, maar in ziin leiding slechte Italiaansche leger. Toen de ontwikkeling in Italië zich begon te voltrekken, wees ik er op. dat Italië een toets steen zou ziin, voor Italië, voor onze vijanden, voor allen. Een onderzoek van de politieke ont wikkeling toont nu aan, hoe gunstig en nuttig deze gebeur tenissen voor ons geweest ziin. Men beweert altijd, dat er na li quidatie van de autoritaire stel sels. een sterke democratische regeering zal optreden. Deze re geering zal in staat zijn. de ver schillende daartoe in aanmer king komende landen in een westelijke, den Engelschen en Amerikanen welgevallige, maar niettemin Europeesche ordening te houden. Wat hebben wii in Italië beleefd? Toen Badoglio de poging ondernam het fascisme om zeep te brengen, verschenen er aan den z.g. burgerlijken kant slechts meer politieke kerkhof deserteurs en klauterden op de redactiezatels. Zii hadden er geen benul meer van wat er werke lijk in de politiek omgaat en wat voor het volk van belang is. De eenigen die actief ziin opge treden en wier onderwerping een zekere inspanning vordert, ziin de communisten geweest. Dat is het beste bewijs, waar de weg naar toe leidt, wanneer de Westelijke mogendheden iets op touw zetten. Het eindigt met het communisme, en wel pas goed. wanneer het Oosten recht streeks invloed zou verkrijgen. Nederlanders en Duitschers! Eén ding is volkomen duidelijk; de beslissing; valt in het Oosten. Het Westen en ook het Zuiden zullen de beslissing niet bren gen. In het Oosten wordt beslist, of dit Europa nog zijn oude be staan van vele duizenden jaren zal behouden of niet- Het bolsjewisme. Er bestaat hier te lande een aantal menschen. die meenen, dat in het Oosten het nationaal- socialisme en het bolsjewisme elkaar zullen vernietigen, dat dan de Engelschen en Amerika nen West-Europa zullen binnen komen en aan een grens, waar over men het nog niet eens is. het opdringen van het bolsje wisme zullen tegenhouden. Deze lieden gelooven zelfs, dat dit in feite de geheime plannen ziin van de menschen in Engeland en Amerika, die aan de touwtjes trekken, dus van Churchill of Roosevelt. Onverschillig van welken aard de jongste geheime plannen van Churchill en Roo sevelt ziin. ik kan hier vaststel len. dat Engelschen en Amerika nen met het bolsjewisme op le ven en dood ziin verstrikt, zoo dat zij niets anders kunnen dan Europa prijs te geven. Geven de bolsiewisten den oorlog op. dan is hij ook verloren voor de Engelschen en Ameri kanen. En omdat de Engelschen en Amerikanen dit precies we ten. ziin zijn ook zonder bezwa ren bereid, heel Europa op te offeren. Zij hebben het al gedaan. Zij hebben den Balkan uitgeleverd, de Grieksche en de Joegoslavi sche emigrantenregeering uit Londen verwijderd, zij hebben Polen prijs gegeven. Dat zijn de bewijzen, dat deze lieden daar ginds, onverschillig of zij in het geheim zoo of anders willen, met Moskou zou verstrikt zijn, dat de bolsjewieken hen als een Shy- lock eenvoudig aan hun woord kunnen houden. De laatste hoop die die lieden daarginds hebben is, dat althans de Duitschers de voorspiegelingen van Churchill en Roosevelt, dat men zich met het bolsjewisme kan verstaan, niet ernstig opvatten. Maar de geesten, die zij heb ben opgeroepen, laten hen niet los. Mijnheer Stalin heeft ergens een orthodoxe priester opgegra ven, hem tot aartsbisschop ge maakt en speelt nu naar buiten den confessioneel verdraagza- men man. Niemand in Engeland en Amerika zal dit van hem ge looven. Maar zij moeten doen alsof zij het gelooven. Ja, de aartsbisschop van York moet naar Moskou reizen en daar een niet te overtreffen bewijs leve ren van grenzelooze huichelarij. Maar het is zeer interessant, dat tegelijkertijd, terwijl het bolsje wisme en communisme worden voorgesteld als vrienden van den godsdienst, de bekende Engelsche schrijver Wells een hoek laat verschijnen onder den titel: „Crux atanata". In dit boek wordt de huidige oorlog geken merkt als een wereldomspannen- den strijd, met het doel zich te bevrijden van den wurgend en oc topus, waarmede de Katholieke Kerk bedoeld is. Wells spreekt daarbij een speciaal persoonlijk woord van verdoemenis uit aan het adres van het hoofd van de Katholieke Kerk, Paus Pius XII. Het bestempelt hem als den open lijken vijand van alle scheppende en opbouwende denkbeelden, die de katholieke geestelijkheid dwingt slechts datgene te lezen, wat hij wenscht, en wiens wezen stamt uit het duisterste tijdperk. Dat moet toch aanleiding geven tot nadenken. Dat is dat commu nisme en bolsjewisme, dat thans in Engeland niet genoeg bevor derd en geprezen kan worden. Het Amerikanisme. Onze verhouding tot het Ame rikanisme is duidelijk geworden uit de ervaringen van het jaar 1919. Wat men ons thans van daar wil brengen, is inderdaad precies hetzelfde, alleen nog ver- R sterkt, wat wij in 1919 beleefd hebben. Het is de invasie van een mateloos uitbuitende kliek van sjacheraars, van menschen v die niets anders voor hebben v, dan het cultureele leven, het r, zedelijke leven en het moreel r van een volk werkelijk en vol- v komen te vernietigen. Het is de n invasie van het sadistische joden- -k dom, dat niets anders wil dan de b Germaansohe volkeren met wor- R tel en tak volkomen uit te roeien, b Dat is een resultaat van het k bolsjewisme uit de tweede hand. Voor ons is het Amerikanisme van mijnheer Roosevelt niets 01 sympathieker en in niets ver- draaglijker, dan het bolsjewisme van Stalin. Wij zullen hier deze -■ kust van Europa met uiterste hardnekkigheid verdedigen, hoe ook de gebeurtenissen in het Oos- JJ ten verloopen, opdat deze ziekte, die den kiem des doods voor on- F ze Europeesche cultuur in zich S draagt, wordt afgeweerd. j De strijd om Europa. gi Ii> dit verband kan ik spre- 5 ken over de bijdrage die het wes- r! ten van Europa kan leveren. Die bijdrage kan altijd weer slechts uit een ding bestaan: ons te hel- v, pen in den strijd, die wij natio- J naal-socialisten, om Europa voe- ren, hetzij in het oosten, hetzij n hier in het westen. Dat is echter de eenige voorwaarde en tevens ook de stellige garantie, dat deze volkeren, de Nederlanders en p alle anderen, door de vervulling j van deze voorwaarde, n.l. door j. hun optreden voor Europa, hun ,i volksche vrijheid en onafhanke- - lijkheid zullen bewaren en ga- randeeren. Dat verbindt ons, Ne- tt derlandsche en Duitsche natio- naal-socialisten. Dat verbindt mij met den heer Mussert, die met zij» N.S.B. een vastberaden he- raut is in dezen strijd. Hij is het, a die aan het Nederlandsche volk j, steeds weer voorhoudt, welke weg leidt naar het duidelijk voor oogen stellen van de eigen eer, maar tevens naar de verdediging van de eigen volksche vrijheid. En maakt u zich geen zorgen! J Stellig komt de dag, waarop deze kruisweg dien u, Leider, met uw partijgenooten thans bewandelt. M door het Nederlandsche volk zal j worden erkend. Daar ben ik ze- ker van. Dan zal het Nederland- a sche volk inzien, wat het natio- r/j naal-socialisme in de N.S.B. en den Leider Mussert voor de Ne- jjj derlanders beteekent en betee- 3 kend heeft. Wellicht zijn er dan J nog ergens in een hoekje een 3 paar vastberaden lieden, die ten- 3 slotte geen andere kreet meer J3 zullen slaken dan: „De oorlog J3 moet een einde nemen, zelfs op het gevaar af, dat de nationaal- M socialisten hem winnen". y Wij bevinden ons in het vijfde .ij oorlogsjaar en het zou verkeerd J zijn te veronderstellen, dat <w de oorlog geen ernstige gees- y telijke belasting beteekent. De f gebeurtenissen die in het zui- den en in het oosten zijn ont- staan en de hevigheid van de j, bomaanvallen zijn zware belas- tingen. Maar die zijn er ook in Engeland. Het is zeer opmerke lijk, dat Churchill, die indertijd steeds gesproken heeft over bloed, zweet en tranen, opeens zenuwachtig wordt en de propa ganda die over een langdurigen oorlog spreekt, wenscht te ver vangen door de bolsjewistische propaganda, dat de oorlog nog dit jaar gewonnen kan worden. Dat beteekent, dat de stemming in Engeland een aanmerkelijk diep tepunt bereikt moet hebben, on geveer zooals hier in bepaalde kringen, die een dergelijke aan- vuringsbehoefte aan termijnen hebben, waarbij de optimisten met drie weken en de passimis- ten met drie maanden rekenen. Dat is een zeer bedenkelijk tee- ken voor het Engelsche moreel, j maar ook voor die van de vijan dig gezinde Nederlanders. Het staat ons duidelijk voor oogen, dat de zware belasting, die op alle nationaal-socialisten en vooral op het Duitsche volk drukt, uren van moedeloosheid en van twijfel kan brengen, maar tevens ook uren van den weer stand, want dan treedt aan het licht, welk een kunnen en welk een geloof er in de menschen steekt. Het kunnen schraagt de menschen, die hun strijd om het bestaan voeren, hetzij in het wes- I

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2