KATERDAG 2 OCTOBER 1943 35STE JAARGANG N°- 10674 3)e £eidóch&(2oiiftmü :r| Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 a-a [elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directer*, Th. Wilmer, Hoofdredacteur. BEKENDMAKING Der Hoehere S.S.- und Polizeifuehrer deelt mede: Bij beschikking van 13 Mei 1943 is door den Hoeheren S.S.- und Polizeifuehrer de inleveringsplicht voor alle radio-ontvang toestellen afgekondigd. De kring van personen die van den inle veringsplicht waren vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht vol daan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepubliceerd na een snel ingrijpen der Duitsche justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenisstraffen opgelegd. Teneinde dien personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaam heid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplicht zijn nagekomen, gelegenheid te geven dit alsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt der Hoehere S.S.- und Polizeifuehrer in overeenstemming met den Rijkscommissaris het volgende mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingele verde radio-ontvangtoestellen, moeten onverwijld schriftelijk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P. T. T., Arnhem, Roggestraat 13. Bij deze aanmelding moe ten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan vindt geen enkele strafvervolging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 Octo ber 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsche Politie, in plattelandsgemeenten bij den betreffenden burge meester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen termijn nog in het bezit zijn van een radio-ontvangtoestel zonder de officieele speciale toestemming te hebben, zal met bijzondere strengheid worden opgetreden. Der Hoehere S.S.- und Polizeifuehrer, w.g.) RAUTER, S.S.- Obergruppenfuehrer und General der Polizei. Den Haag, 2 October 1943. Inzake de vandaag gepubli- dergelijk toestel gekocht, ge- ceerde beschikking van den leend of als geschenk aange- Hoeheren SS- und Polizeifeuh- rer, verneemt het A. N. P. nog het volgende: De beschikking van den Hoeheren SS- und Polizeifeuh- rer van 13 Mei 1943 inzake de nomen heeft, De toestellen moesten voorts op grond van de plaatselijke publicaties op de inleverings- bureaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toestel om de een £2 bSaalS0"^^ vastgroeiden*rijd'op'het'betref^ toestellen bepaalde, dat ane in 1 c* cihnii beeft radio-ontvangtoestellen, -toebe- hooren en -onderdeelen on- fende inleVeringsbüreau heeft ingeleverd, heeft zich eveneens nooren en -onaeraeeien ou- „t.7yfKna,. porr,aakt Deze be- middellijk ingaande verbeurd SurHrkniet al- werden. van den jegn voor elgenaars, doch verklaard dag der publicatie dezer be schikking af mocht derhalve --- noch de eigenaar noch de bezit- SoL ^iiebï is ter vrij over de verbeurdver- ?^el, die m elk jpval den plicht klaarde voorwerpen beschik- hadden voor de tpdige mie- ken. Deze voorwerpen moesten vermig^ zorg te dragen. In het veeieer binnen de officieel bijzonder was ook b.v. ieder medegedeelde termijnen inge leverd worden, voorzoover de bezitter geen verzoek om vrij stelling had ingediend en in het bezit was van de behoor lijk gateekende en gestempelde, van eèwttoopend nummer voor ook voor de bezitters of be- gézinshoofd verplicht voor een eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de wo ning de beschikking tot inle vering na te komen. Na het verstrijken van de vastgestelde inleveringstermij- ziene strook van het verzoek nen hebben de bureaux der po tot vrijstelling, van 13 Mei 1943 af was derhalve zonder bijzon litie en posterijen steekproeven genomen en daarbij vastge- dere toestemming het afstaan steld, dat weliswaar verreweg of in bezit nemen en daaren boven ook het vervaardigen, doch ook het beschadigen van radio-ontvangtoestellen, -toebe- hooren en -onderdeelen verbo den. het grootste deel van de bevol king aan de genoemde beschik king had voldaan, doch dat echter in vele gevallen uit wanbegrip, onbedachtzaamheid, ten d-eele ook uit angst voor een Derhalve heeft iedereen, die financieel verlies of om het een radio-ontvangtoestel ver- toestel voor later te be'hou- kocht, weggegeven of uitge- den aan den inleveringsplidht leend heeft zidh evenzeer aan niet was voldaan, een strafbaar feit schuldig ge- Overeenkomstig de geldende maakt als diegenen, die een bepalingen móesten deze ge vallen aan het Duitsche Lan- desgericht voor berechting worden aangegeven, zooals het publiek ook door herhaalde be richten in de dagbladen heeft vernomen. Der Hoehere SS- und Polizei- feuhrer heeft thans besloten een naderen termijn voor de inlevering vast te stellen tot en met 20 October 1943, bin nen welken tijd de eigenaars en bezitters resp. bewaarders in staat zijn tot inlevering over te gaan, zonder zich aan een strafvervolging bloot te stel len. Principieele voorwaarde voor vrijdom van straf is daar bij, dat de eigenaar, bezitter en bewaarder van nog niet inge leverde en niet uitdrukkelijk vrijgestelde radio-ontvangtoe stellen. -toebehooren en -on derdeelen onverwijld, dat be- teekent dus binnen den kortst mogelijken termijn na het be kend worden der nieuwe be schikking, het feit van het be zit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking genoem de bijzonderhelen aan het aan gegeven bureau der P. T. T. opgeeft. Over de bevoegde in- leveringsbureaux, waar deze voorwerpen dan tot en met 20 October 1943 moeten worden ingeleverd, zullen nog plaatse lijke bekendmakingen volgen. De plaatselijke bureaux van de Nederlandsdhe politie in plattelands-gemeenten de bur gemeester geven op ver zoek ook inlichtingen waar zich de inleverings'bureaux bevin den. Zooals reeds gezegd, zijn tot dusverre slechts steekproeven genomen. Na het verstrijken van den naderen inleverings termijn zullen de bevoegde autoriteiten alle gevallen van inbreuk op de beschikking van 1" Mei 1943 met bijzondere strengheid vervolgen, daar dan niemand meer de mogelijkheid heeft te beweren, dat hij zich van de draagwijdte van zijn handeling niet bewust geweest is. De bevoegde autoriteiten zijn in het bezit van de voor malige radioluistervergunnin- gen, de afleveringisibewijzen en garantielijsten van de radio- handelaren en van andere over eenkomstige bewijsstukken en zijn derhalve ook in staat om te controleeren of bepaalde, wat betreft het type en fa- brieksnumimier nauwkeurig be kende toestellen ook daadwer kelijk zijn ingeleverd. Daaren boven mag het als bekend ver ondersteld worden, dat er vol doende mogelijkheden van technischen en politioneelen aard zijn om elk radiotoestel op te sporen. Bij een beweerde ter be schikkingstelling van een ra diotoestel aan een ander per soon vóór 13 Mei 1943 zal de oorspronkelijke kooper van het toestel moeten kunnen aantoo- nen aan wien hij het betreffen de toestel heeft gegeven. Ook die personen, die een radio- ontvangtoestel om iemand een pleizier te doen in bewaring genomen hebben of bij wie verpakte of gesloten voorwer pen zijn gedeponeerd, waarin zich een radio-ontvangtoestel zou kunnen bevinden, dienen wel te beseffen, dat zij zich dan ook door een niet-inleve- ring als medeplichtige of me de-dader strafbaar maken, wanneer zij het nalaten zich te overtuigen van den werke- lijken inhoud van het bij hen achtergebleven vorwerp. Het spreekt vanzelf, dat een verbergen van voorwerpen die vallen onder den plicht tot in levering, hetgeen herhaaldelijk op alle mogelijke en onmoge lijke plaatsen in huizen en tui nen is vastgesteld, alleen maar een dienovereenkomstige ver zwaring van straf met zich moet medebrengen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van inleveren niet alleen betrekking heeft op één toestel van verscheidene toestellen in het bezit of eigen dom van dén betreffenden per soon, doch ook op alle niet uit drukkelijke officieel vrijgestel de toestellen. Hij. die zijn toestel na 13 Mei 1943 gratis of tegen vergoeding heeft afgegeven, doet er goea aan eveneens onverwijld aan het in de nieuwe beschikking genoemde bureau van de P. T. T. het feit van de afgifte van het toestel met nauwkeurige gegevens omtrent dengene aan wien men het heeft afgestaan met nauwkeurige omschrijving van het toestel óp te geven. Hij kan, wanneer het toestel dan tijdig wordt ingeleverd, even eens op vrijdom van straf re kenen. Om onduidelijkheden over verkregen vrijstellingen van toestellen te vermijden, wordt nadrukkelijk verklaard, dat al leen die toestellen als vrijge steld kunnen worden be schouwd, waarvoor de bezitter het onderste strookje van het genummerde officieele vrijstel ling-formulier voor het indie nen van een verzoek tot vrij stelling bezit, dat door de daartoe gerechtgide instantie van handteekening en dienst- stempel moet zijn voorzien. Deze strookjes vormen de voorloopige vrijstelling, als de finitieve gelden de nieuwe radioluistervergunningen, die thans door de P. T. T. worden verstrekt en die nauwkeurige gegevens bevatten over den be zitter der vergunning en over het vrijgestelde toestel. Ande re b.v. schriftelijke vrijstel lingspapieren van een of an dere instantie zijn niet geldig. Alleen deze genoemde voorloo- pig of definitief vrijgestelde ra dio-ontvangsttoestellen, -toe behooren en -onderdeelen be hoeven derhalve niet te wor den ingeleverd. Daar na 20 Oct. 1943 tegen de schuldige met bijzondere strengheid zal worden opgetre den, is te verwachten, dat de strafmaat vergeleken met de tot dusver behandelde geval len nog belangrijk zal worden verhoogd. Op iedere jas eeri vlinder j] Maakt velen zorgen minder e' Denkt aan de collecte van "j Winterhulp. I Afweerslag bij Saporosje DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. j Het Duitsche wieermacbtsbè- s (richt van Vrijdagnamiddag luidt: v "4;a[n 'hetlainldfront van heit /Ko-efoain-bru-ggelbo-ofd sloegen on- j ze troepen, verscheidene krachtige ;aanvallien van de bolsjewisten af. jVïiamdelijfce gevechtsgroepen, die oipnaeuiw poogden te landen, wer den vernietigd. |i In het gieveichtsgdbied ten Zuid oosten van Saporosje leiverden d'e Bevechten van gisteren een vol ledige afweersuoces op. De met zeer sterke infanterie- en paailt- seristrijidkrachten ondernomen doorbraakpogingen van den vij and wierden afgeslagen. De bol sjewisten leden groote, bloedige verliezen: van 250 aanvallende pantserwagens werden er 140 vernietigd). Aan den Midden-Dnjepr zijn nog verbitterde gevechten gaiam- de oim afzonderlijke, vijandelijke briuiggehoofden. In 'verschillende sectoren van het midden en bat Noorden van het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der bolsje wisten afgeslagen'. De luchtmacht kwaim met ge concentreerde formaties ge- vaothsviieigtuigen, duikbammjen^ werpers en slagvliegtiuigen op doeltreffende wijze in de gevech ten ten Zuidoosten van Sapo rosje en. aan den Midden-Dnjepr tuisschenbeide. Een duikboot bracht in die Zwarte Zee een vijanldlelijik stoomschip van 800 brt. tot zin ken.. Aan het Zuidl-Dtaliaamschte front kwam het gisteren slechte ten Zuiden van, die Vesuvius tot noe menswaardige gevechtenAan vallen van Britsdhe pa-ntserstrijd- krach'ten wierden daar afgeslagen. In de Middellandsebe Zee plaatste de luchtmacht bomtref- iter op twee vijandelijke oorlogs vaartuigen en beschadigden deze ernstig. Begeleidende jagers scho ten daarbij drie vijandelijke vliegtuigen, neer. Tijdens de vijandelijke lucht aanvallen op 29 September en' in den, pacht van 29 op 30 Sep tember werden ondanks het on gunstige weer boven Wast- 'Duitschland en het Nederland sche kustgebied veertien vijande lijke vliegtuigen, neergeschoten. Marine en, luchtmacht brachten in September tot zinken: een slagschip, drie kruisers, twintig torpedojagers, drie torpediofooo- ten, 13 motortorpedobooten, 1 duikboot en verscheidene duik boot-en van heit kleinste type, twee mijnzoiekers, twee bewa- kinigsvaartuiigen en twintig lan- dingsbooten. Beschadigd werden: een slagschip, 18 kruisers, 17 tor pedojagers, 1 torpedioboot, 8 mo- tortorpedoibooten, 15 1-andinigs- foootenen 5 andere oorlogsvaar tuigen. Voorts werden 5 koop vaardijschepen met een gezam-en- lijken inhoud van 315.700 brt en een transportzeiLschip tot zinken gebracht of vernietigd en- 133 an- de schepen met een. gezamenlij- toen inhoud van meel- dan 600.0Ó0 fort. beschadigd. De schade aan talrijke getroffen oorlogs- en koopvaardijschepen is zoo groot, dat ook een deel dezer schepen als vernietigd kan worden be schouwd. EINDE VAN DEN. ZOMERTIJD In den nacht van Zondag op Maandag a.s. eindigt de zomertijd. Vóór het naar bed gaan moet men de klok één uur achteruit zetten. DE MOORDENARES VAN POLITIE-PRESIDENT KERLEN GEGREPEN. Officieel wordt bekend ge maakt, dat de moordenares van politie-president Kerlen uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Si-cfoerheits polizei in Amsterdam kon wor den gearresteerd. De arrestatie kan pas nu openbaar worden be kend gemaakt, omdat anders het onderzoek inzake de personen op den achtergrond en de mede plichtigen van de moordenares gevaar zou hebben geloopen. De moordenares is de 22-jarige studente in de rechten Gertrui- da van Lier. Zij is een half-jodin. Bij haar arrestatie droeg zij drie geladen pistolen bij zich. Bij het verhoor door de politie heeft zij behalve het vermoorden van Bplitiepresident Kerlen ook reeds de voorbereiding van an dere moordaanslagen bekend. Opmerkelijk is het feit, dat de moordenares -met cynische open hartigheid verklaarde ook een belangrijk aandeel te hebben ge had in de voorbereidingen voor den moordaanslag op den kapi tein van politie Woerts te Bus- sum. Aanvankelijk heeft zij het voornmnen gehad ook dezen aan slag zelf te plegen. De moordaan slag ou den kapitein van politie Woerts in Bus-sum heeft, zooals bekend, reeds in de zitting van het P-olizeistandgericht te Am sterdam op 30 Sept. 1943 zijn vergelding gevonden. De mede plichtigen van de moordenares en de personen op den achter grond zijn inmiddels eveneens gearresteerd en gevonnist. 1000 ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien. Geen ingrijpende wijzigingen aan Oostelijk front. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In het algemeen kan gezegd worden, dat de situatie aan het Oostelijke front d>e laatste dagen geen ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan. De bolsjewisten vallen met onverminderde hevig heid aan, doch groote successen blijven achterwege. Hoewel dit v-oor een- deel een gevolg zal zijn van het feit, dat de Dnjepr de verdediging aanmerkelijk begun stigt, schrijft m-en van Duitsche zijde het succes hij d-en afweer van Sovjet-Russische aanv-allen in hoofdzaak toe aan de gunstige uitwerking van de toegepaste frontverkorting. Wel zeer sterk is dit, volgens Duitsche berichten tot uiting gekomen in den sector ten Zuidoosten wan Saporosje, waar de Sovjet-Russische leger leiding blijkbaar m<et alle geweld een doorbraak door het Zuidelij ke front wilde forceeren, tot welk doel zij -verscheidene infanterie divisies en gemotoriseerde bri gaden had) geconcentreerd om al dus in diezen sector een zwaarte punt te vormen. Desondanks bleek de Duitsche afweer te sterk en de pogingen, der bolsjewisten zijn dan ook, naar men van mili taire zijde te Berlijn verklaart, voor honderd procent mislukt. De stad Saporosje is nog steeds in hand-en der Duitschers. Daar entegen schijnt die positie van het ongeveer halverwege tusschien Kiew en Dnjeiproipétrowsk aan dien Dn-jeipr gelegen Kremients- joeg onhoudbaar geworden, doch tot dusver is die ontruiming dier stad nog niet bekend gemaakt. Het aantal bru-ggeh-oofden, dat de bolsjewisten aan den Weste-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1