Aangewezen Bonnen Bed. Buitenland: Mr. H. Ge fee. Leiden; Red. Stad en SportM. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de •dvertentiënC. de Heiden. Leiden. Verduisteren. Verduist erin-gs tijd-en van 26 Sept tm. 2 Oct. van 19.307.30 uur. DISTRIBUTIE DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende periode van veertien dagen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, inelk, taptemelk en aardappelen zijn aangewe zen de bonnen 41 en 42, terwijl op deze bonnen van de tabaks- kaart, sigaren, tabak of cigaret- len gekocht zullen kunnen wor den. Voorts is op bon 41A boter verkrijgbaar een half rantsoen boter en op 41B boter een half rantsoen margarine. Voor een half rantsoen mar garine is aangewezen bon 44A boter en wel voor kinderen van 0 tot 21 jaar. Van 2 t/m 16 October is bon 672 van de bonkaart voor voe- dingsmódidielen aangewezen voor •het koopen van 500 gram siuiikier. Verder zijn geldig verklaard de bonnen 667 en 668 voor bloem 669 voor 250 gram gort. 670 voor 100 gram vermicelli. 671 voor 150 gram kaas, en 673 voor 250 gram jam. Op bon 41 versnape ringen is 100 gram suikerwerk verkrijgbaar, op bon 41A kinder- voedsel 250 gram gort en op bon 41B kindervoedsel 250 gram rijst of gort. Tenslotte zij er aan herinnerd dat de bonnen 38A, 40A en 40B boter geldig blijven tot 30 Octo ber en dat voor koffiesurrogaat en vermicelli de volgende bon- aanwijzing zal ggesehieden op 31 October. VLEESCHBONNEN WORDEN MAANDAG BEKEND GEMAAKT. 125 Gram margarine voor personen t/m 20 jaar. Ter toelichting op de heden ge publiceerde boranenilijet wordt medegedeeld-, dait de vleesdhbon- men voor het tijdvak van 3 t/m 16 October op Maandag 4 Octo ber bekend zullen worden ge maakt. De bon voor chocoladie, die op 3 October behoorde te worden aangewezen, zal op 16 October worden bekend gemaakt. Voorts is voor bet tijdvak van 3 t/m 16 October een half rant soen a 125 gram margarine op bon Boter 44A voor personen vain 0 t/m 20 jaar beschikbaar gesteld, naast de voor de geheele bevol king aangewezen bonnen 41A. Boter, waarop 125 gram boter en 41B. boter, waarop 125 gram mar garine verkrijgbaar is. OP BON „BOTER 43A" DESGEWENSCHT RUND VET VERKRIJGBAAR. Van 2 tot en met 6 October hij slager inleveren. Op de bonnen „Boter 43A" van de bonkaart voor voedingsmid delen, welke bonnen gedurende het tijdvak van 16 October tot en mét 30 October geldig zullen 41/42 Besch. 667 tm. 668 alg. 669 algem 670 algem. 41A Kind.voeds. 41B Kind.voeds. 41A boter 41B boter 671 algem. 41'42 melk 41/42 tapte 41/42 Aard. 41/42 toesl. 672 Algem. 673 Algem 41 versn. 41/42 tabak 4 rants. 1 1 rants.br- of Keb- Van 3 Oct. tot en met 16 Oct. 41/42A Br. 41/42B Br. 1 rants, bes., b. geb. 1 rants bloem, br. of gebak 250 gr. gort 100 gr. vermicelli 250 gr. gort 250 gr. rijst of gort Y rants, boter 34 rants, margarine 150 gr. kaas 1 liter melk 1 Yt liter taptemelk 2 kg. aardapp. 1 kg. aardapp. 500 gr. suiker. 250 gr. jam 100 gr. suikerwerk. 1 rants, sigaren, tabak of sigaretten Bijzondere rantsoenen: 44A boter 34 rants, margarine Op deze bonnen mag reeds op 2 Oct. worden gekocht, uitgezon derd aardappelen. Alle "nonnen zijn veertien da gen geldig, uitgezonderd: 38A boter 19 Sept. t.m. 30 Oct. 40A-B boter 5 Sept. tot 30 Oct. Eerstvolgende bonaanwijzing: op 17 Oct. voor alle artikelen, uitgezonderd: Koffiesurrogaat en Vermicelli op 31 Oct. Na Zaterdag 2 October zijn niet meer geldig: 39-40 brood, beschuit, melk, taptemelk, aardappelen (ook toeslag) en tabak, 39A en 39B kindervoedsel, 39A en B boter, 39 versnaperingen, 656/657 alg. bloem, 658 peulvruchten, 659 ha vermout, 660 kaas, 661 suiker, 662 koffiesurrogaat, 663 jam, 664 vervang anidd. zijn, is desgewenscht rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen verkrijgen. Zij, die rundvet wenschen té ontvan gen, moeten de genoemde bon nen bij hun slager inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbe wijs, en wel van Zaterdag 2 Oc tober tot en met Woensdag 6 October. Indien men gedurende dit tijd vak bon „Boter 43A" niet bij zijn slager heeft ingeleverd, kan men daarop geen rundvet verkrijgen, maar slechts de artikelen, waar voor deze bón later geldig ver klaard zal worden. De aflevering van het rundvet is eerst van 16 October af tot en met 30 October a.s. toege staan. Babybedkruikje en Waschteil. Onlangs is gemeld, deit aan staande m-oed'ers in aanmerking kunnen komen voor speciale punten ter verkrijging van een baby-bedikruikje en een wasch teil. Naar aanleiding van diaze med-eldieelinig heeft die meening postgevat, dat thans ieder, die. een baby verwacht, in aanmer king kan komen voor deze pun ten. in tegenstelling met de tot nu toe geldende regeling. Deze meening is echter niet juiiist. Slechts voor a.s. moeders die haar eerste baby verwachten, dan wel een baby, wiens geboorte ver moedelijk zal plaats hebben oip het tijdstip, waarop het laatst ge boren kind ten minste vijf ja-ar oud zal zijn, besitaat de mogelijk heid het bovenvermelde aan te vragen. Dat de te verwachten -baby 'h-et eerste kind is, moet blij ken uit een schriftelijke venkla- riinig van den 'behandelende arts of vroedvrouw. In het geval, dat de te verwachten baby een in leeftijd opvolgend broertje of zusje heeft, dat op den venmoe- lijk'en datum van de bevalling ten minste 5 jaar oud is, moet zul'ks blijken uit een uittreksel uit het 'bevolkingsregister. SPORT ATHLETIEK. Doeos. De uitnoodiging voor Zondagmid dag moet vervallen. In alle pa rochiekerken zijn feestelijkheden welke niemand van ons mag ver zuimen. Op Zondag 10 October worden alle leden nu verwacht, ook om 5 uur. Aanmelden bij den Voorzitter, MUSSERT SPREEKT TE ARNHEM KAMERAADSCHAPSMIDDAG VOOR DE VROUWEN VAN DE FRONTSTRIJDERS. Op een kameraadschapsmid dag voor de vrouwen en andere familieleden van de frontstrij ders. welke gisterenmiddag in Musis Sacrum'' te Arnhem werd georganiseerd onder aus piciën van de Nat. Soc. Vrouwen Organisatie (N.S.V.O.) hebben de Leider Mussert en de lande lijk leidster der N.S.V.O., mej. L. M. Couzy de ruim drie hon derd vrouwen en moeders toe gesproken. In den aanvang van zijn rede vergeleek de Leider de Bewe ging met een groot gezin. In dit gezin van ruim honderdduizend leden, zoo vervolgde spr.. wordt van tiid tot tiid wel eens ruzie met elkaar gemaakt, maar als het puntie bij paaltje komt staan de gezinsleden schouder aan schouder. Od onzen weg naar de sociale gerechtigheidvoor ons volk hebben wii weinig bloemen ont moet wel veel doornen. En men kan nu ook niet bepaald zeg gen. dat wij altijd den wind in wonder, dat sommige N.S.B.'ers de zeilen hebben gehad. Het is dan ook geen won der, dat sommige N. S. B.'ers met lange gezichten rondloopen. Maar. zoo vervolgde Mussert, we hebben ook weieens den wind in de zeilen. B.v. toen de Duce op zoo meesterlijke wijze uit ziin gevangenschap werd be vrijd. Na zulk een feit kunnen we er weer een tijdje tegen; het weegt op tegen een maand van narigheid. We ziin zulke ver schijnselen in den loop der tijden gewend geraakt. Strijdende ziin wii hard geworden. Ook gij, Ne- derlandsche vrouw, hebt het harder dan de Duitsche vrouw. Valt in Duitschland een man aan het front, dan weten de ach- terbliivenden zich immers om ringd door de zorgen van alle andere volksgenooten. terwijl hier in ons land zulk een moe der of vrouw nog wordt ge hoond. Men zegt tot haar. „Dat heb ie van je nat.-socialisme. dan bad ie ook maar nooit N.S. B-er moeten worden!" In deze dagen worden zelfs brandstich ters en sluipmoordenaars op ons losgelaten, iets waar men in Duitschland niets van heeft te vreezen. Door al deze feiten ziin we gehard tegen veel. wat ons wellicht nog te wachten staat. Want ik weet het. zoo riep de Leider uit. honderdduizenden ziin nog met blindheid geslagen. Daarom ook ziin wii er dezer dagen toe overgegaan om hon derden geweren en revolvers uit te reiken aan onze boeren. En nog honderden van onze le den na hen zullen wij van wa pens voorzien: de Beweging moet gewapend ziin! (Langdurig applaus). Gii verheugt u over dezen maatregel, aldus Mussert. en ook ik ben blii. dat het er nu van gekomen is. dat wii wapens dragen, maar in ons hart moe ten wii droevig i/in over het tragische feit. dat wii bewapend moesten worden tegen ons eigen volk. De laatste doodvonnissen van het Polizeistandgerieht te Assen in herinnering brengend, zei Mussert: Alle ter dood veroor deelden hebben verklaard, dat zii waren aangezet door ande ren. die zelf buiten schot ziin gebleven. Zoo is het. slechts een kleine green zet anderen aan tot moord en doodslag. Het dagblad ..De Standaard" moge dan nog kort geleden geschreven hebben, dat in ziin kringen geen sluip moordenaars te vinden ziin, maar dan moge ter illustratie dienen, dat van de elf veroor deelden er negen Gereformeerd en twee Christ. Gereformeerd waren. Een bewiis. dat ook de kerken hear tekortkomingen hebben. Honderdduizenden volks genooten haten ons. maar zii blijven toch onze volksgenooten. Wii vervolgen onzen weg en op dezen weg heb ik alles gedaan om verder onheil te voorkomen. Als Leider van de Beweging zou ik vermoedelijk meer succes heb ben gehad met een maatregel van hard terugslaan dan met den oproep om nu voor den al- lerlaatsten keer gewaarschuwd te ziin. maar toch meende ik goed te doen nog eens de waar schuwende stem te laten weer klinken, in de oprechte h-oop dat die terreurdaden tegen ons nu zullen ophouden. Onze tegenstanders werpen ons graag voor de voeten, dat wiier alleen maar op uit ziin om baantjes te krijgen. Als dat zoo was. dan zouden wii ons ook wel andere dingen kunnen ver oorloven. Maar om een voor beeld te noemen: dat den N.S.B. ers hoogere rantsoenen zouden worden toebedeeld, heb ik met opzet niet gewild. Om-dat ik van het standpunt uitga, dat wii een stuk van het volk zijn en dat onder alle omstan digheden ook behooren te b 1 ii v e n. Sprekend over de prestaties van de Ned. frontstrijders, zeide de Leider, dat. mits goed opge leid. de Ned. soldaat zeker niet voor den Duitschen strijder be hoeft onder te doen. Met dit feit staat en valt de toekomst van ons volk. Hierdoor is de her- onstanding van ons volk verze kerd. Zouden wii geen strijders meer hebben, dan zouden we een slap volk worden. Tienduizen den onzer weten het. dat zii een iongen hebben moeten wagen om een man te winnen. Bii een oorlog tusschen Enge land en Duitschland alleen zou ik me kunnen denken, zoo sprak Mussert verder, dat de een voor Duitschland. de ander voor En geland is. Waarom niet, ieder ziin keus. Maar daar gaat het hier niet om. Hier is het voor of tegen het bolsiewisme. en om dat wii in deze keuze tegen Sov- iet-Rusland hebben gekozen, heb ben wii geliik. Want het gaat in uiterste conseauentie om onze kinderen. En bii alle politieke verwarring in ons land hebben onze tegenstanders zich niet over ons te beklagen, maar wii over hen. (apDlaus). Waar thans mannen van ons volk vallen, daar vallen zij voor onze jeugd. Voor de jeugd en eigenlijk voor haar en haar alleen, wordt ge leden en gestreden. Ook door u, familieleden van onze frontstrij ders. Bedenkt echter allen weL zoolang er nog één Nederlandsch soldaat buiten onze grenzen staat, zoolang zal ik als Leider der Beweging pal staan. Schrijft hun in uw brieven, dat, zooals ik op hen aan het front vertrouw, zii op mii kunnen bouwen en vertrouwen (applaus). KERKNIEUWS Fater Zuidgeest O. F. M. Den 3den October viert de wel- eerw. pater L. Zuidgeest O.F.M. zijin 40-jarig professiefeest. Pa ter Zuidgeest is rustend en woont in het Ziekenhuis te Win terswijk. De zeer velen, die pa ter Zuidgeest, toen hij kapelaan was aan de „Hartebrug" te Lei den, hebben gekend, zij-n diens markante persoonlijkheid niet vergeten. Integendeel, deze staat levendig in aller herinnering. Wij zijn niet vergeten zijn groote activiteit op alle terrein, waar men zijn arbeid vroeg, zijn altijd frissche en pittige preeken, zijn vele geestige toespraken, zijn die pen ernst en zijn siprankeienden humor. En zeer velen n Lei den zullen dit jubileum meele ven, God hartelijk bidde voor dezen jubileerend-en priester, die zoo velen zoo héél veel goeds heeft geschonken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal der Minderbroeders-eer vol ontslag verleend aan den weleerw. pater A. Celie, als ka pelaan te Amsterdam (H. An- tonius van Padua) en tot zijn opvolger aldaar benoemd den weleerw. pater H. Sutorius. LITURGIE ZATERDAG 2 Oct. Feestdag v. d. H.H. Engelbewaarders. Mis: Benedicite. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Kerken Paters Franciscanen: ZATERDAG. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Vigilie v. d. H. Vader Franciscus; 3e voor den vrede. Gemengde Berichten Drie moorden te Meppel. J dien- macht van Dinsdag op Woenj dag zijn in Meppel en amigeviq drie moorden gepleegd, am-trea welker motieven de politie iin hj duister tast. I-n de tijd van 23.3 tot 1 uur hebben onbekenden, dj met een auito wanen, dleze dri moorden gepleegd op een c'hiirut van een ziekenhuis te Meppia Roelfaeima. op dien garagehoud^ Dijkstra te Meppel en op hi hoofd van de Christelijke scho< ■te Staphorst, dien heer Boldiewiji Dr. Roelfs-ema werd die n-ac® uit rijn hiuiis gehaald onjder voor-wanriiael, dat hij door de p< litie moest verhoord wordien,, ij verband met een -politiezaak. Hj heeft in die auto, d'ie de dadet bij zich 'badidien, plaats geniomiei De volgende morgen werd zij lichaam, met een -kogel dioor boord onder de gemeente Ruime uit een drooge sloot gehaald. 1 De garagehouder Dijkstra wen1 eveneens onidier een voorwende» uit rijn woning getaald. Me! vroeg hem om benzine. Toen hi aan de deur kwam oim de ma-noe te woord te staam, werden vei schillende schoten- op hem -gelod Doodelij'k getroffen zanik hij nee Dertien kogels waren in rij! lichaam gedrongen. De onderwijzer Boldewijn wet diezelfde nacht uit zij-n wonin gelokt, ondier het voorwenidse dat men hem eenige m-ededeelii gen had te doen, die voor het van het grootste belang wareï De heer Boldiewijin ging miet d mannen naar buiten, waar zl hem toen hebben neergeschotei „Volk: Doodelijke trap van paard. - In Harderwijk sloeg op den Lei) venumscheweg een voor eet wagen gespann-en paard op hoi doordat het schrok van voorbij rijdende motorrijtuigen. De he stuurder van het gespan, de 5® jarige J. van der Brink te Hat derwijk, kreeg bij zijn poginj het paard in te houden, een trai van het dier tegen het hoofd. Hi werd zeer ernstig gewond e! ■gaf vrij wel dadelijk den geest Onder trein geraakt. Doij dierdiagmididiaig had op het staitioi EdeWageninigen een ernstig od -geluk plaats. De 52-jarige mevi N. A. M.-van dier R. was te 1-aa aan dien trein gekomen, die o® 17.15 uur naar Utrecht vertro) Zij wiidte toch nog op dien reed in beweging rijmden trein spriri gen, doch had het ongeluk te val len; waardoor rij tusschen W perron en den trein terecht kwaf en zwaar gewond werd. Zij -brai eeni.ge ribben- en 'n arm en wet maar het ziekenhuis te Utredi overgebracht. STADSNIEUWS DE UITVAART VAN Dr. D. E. BOSSELAAR. Bij de begrafenis van het stof felijk overschot van -dr. D. I Bosselaar, rector van het Gym nasium te Utrecht en oud-rectoi van het Gymnasium hier te stede, welke gistermiddag te uur op de Rhijnhof plaats voni bleek wel overduidelijk welk eei beminnelijk mensch hier wer uitgedragen. Wel zelden is de belangstellint voor een mensch zoo groot, da men jaren na het afscheid zie nog getrokken gevoelt bij rijt uitvaart tegenwoordig te ziji Bij dr. Bosselaar was dit anderj Ni-et alleen uit Utrecht, waar li de laatste jaren van rijn weri zaam leven doorbracht ware velen overgekomen om den ge liefden doode uit te dragen, ooi uit Lei-den wilden velen dr. BoS selaar vergezellen naar zij) laatste rustplaats, waar hij t-hah is neergelegd ibij -zij-n geliefdj vrouw. On-der de -honderden belang stellenden bevonden zich o. a. dt E. II. Renkema. inspecteur d4 gymnasia uit Den Haag, dr. 4 Roobol, conrector te UtrecM en afgevaardigden van curators bestaande uit de heeren <B Breedveld, weth. Van onderwijl dr. Luyken en mr. dr. de Vria Van het gymnasium hier tl stede waren tegenwoordig dr. i Scbolte, rector en dr. S. de JoH conrector, tevens voorzitter va het Genootschap van Leer a aan Ned. Gymnasia, de curatt ren prof. Fred. Muller, mr. N. j Rowaan. prof. dr. H. P. Joris sen. prof. dr. J. A. J. Barge e prof. dr. N. J. Bakhuijzen va den Brink. Verder waren iW aanwezig dr. A. H. Kan, ouc

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2