S)e &zidóC'ivz GonAont JAAR PACT VAN DRIE SDAG 28 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10670 eaux: Papengracht 32 Giro 103003 ifoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDfcN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Radiorede van von Ribbenlrop het pact heeft de durproef doorstaan. aar aanleiding van den ver- dag der sluiting van het ^mogendhedcnpact heeft de tsohe Rijksminister van bui- .andsehe zaken von Ribben- i via de radio het woord ge- rd tot de volken van het Drie- 'endhedenpact. ie volken, die thans voor drie r zich aaneensloten in het emogendhedenpact, aldus de lister. waren zich ervan be- it, dat zij daarmede een heilig dgenootschap aangingen, dat hoogste verplichting betee- it, en dat eens ook van hen kunnen eischen, dat de hoog- beproeving in den strijd zou rden aanvaard. Het doel van pact, dat de volken van itschland, Italië, Japan, Hon- ■ije, Roemenië, Slowakije, Lgarije en Kroatië bewoog tot iting over te gaan, was dien- ■reenkomstig ook hoog gesteld, t bestond in het naar voren »ngen van het levensrecht van :e door de historische ontwik- ing onrechtvaardig behandelde [ken en de beveiliging hunner ensbehoeften in de hun toe- mende ruimte tegenover de [ken, die het grootste deel van se aarde beheerschen en instbaar maakten aan hun ïelderig welzijn. Er is geen ijfel aan, dat bij eenigen goe- i wil een overeenstemming zou «gelijk zijn geweest, maar alle ippen en pogingen van de niet rzadigde volken tot vreedza- l oplossingen jegens de bezit- iden, welke in den loop der ■en waren ondernomen, waren rgeefsch. Steeds waren het En- land, Amerika en vervolgens k Rusland, die zich in den weg aden aan dit streven, dat wil B zeggen, volken die meer dan kelijk gezegend zijn met mate- iele goederen dezer aarde, of aminste beschikten over leef- bieden, die zij door hun ontzag- ke uitgestrektheid niet eens bij {nadering konden koloniseeren, (werken en uitbuiten en die zij rom thans ten deele nog braak ;en liggen, zonder eenigerlei rdeel daaruit te trekken, oo kwam het tot de groote rsteling van thans, die voor de (komst der in het Pact van ie verbonden staten voor ge- aties beslissend zal zijn. Amcrikaansch cynisme. Hoe meedoogenloos en afgron- (lijk gemeen de bedoelingen en ethoden van onze vijanden zijn, left een Amerikaansch diplo mat in Zwitserland kort geleden waarlijk cynische wijze ont- Id. De tegenwoordige oorlog dt een nooit teru-gkeerende ilagemheid om de Amerikaan- sohe exportindustrie van de Europeesche concurrentie op de wereldmarkten te bevrijden. Men moet dus onder het voorwendsel i militaire oorlogvoering de Europeesche industrieele en ha vensteden door bombardement- aanvallen zoo grondig mogelijk kapot slaan en daarmede de con currentie op langen termijn uit schakelen. Op die wijze zouden ook het best de werkloosheid en sociale moeilijkheden, waarin Amerika zich aan het einde van den oorlog zou bevinden, opgehe ven worden. Met andere woor den de Europeesche arbeiders moeten door vernietiging hunner werkplaatsen werkloos gemaakt en daarmede loonslaven worden van Anglo-Amerikaansch-kapita- listische of bolsjewistische belan gen. De veronderstelling, dat de landen van het Pact van Drie de wereld zouden willen beheer schen, is een van de domste pro- pagandaleugens die ooit verzon nen zijn. Niet de landen van het Pact van Drie, maar alleen En geland, Amerika en Rusland stre ven naar de wereldheerschappij. Toen Stalin in den zomer van 1941 opmarcheerde voor den se dert 20 jaar voorbereiden ver overingstocht naar Europa, was hem de Fuehrer slechts enkele weken voor en sloeg de bolsje wistische aanvalsgolf terug. Met de bolsjewistische wereld opvatting aan den eenen kant en pantserdivisies aan den anderen, moest ons oude werelddeel met het brutaalste geweld ingelijfd worden bij de Unie der Sovjetre publieken. De Duitsche weer macht heeft daartegenover een muur van staal en ijzer gezet en zal de wapens niet eerder uit de hand leggen voor het bolsjewis tische gevaar voor Europa defi nitief uit den weg is geruimd. Dat thans echter Amerika en vooral Engeland deze bolsjewis tische aanvallen on Europa on dersteunen, en zoodoende bij een eventueel succes in Europa een toestand zouden scheppen, die voor henzelf gelijk zou staan aan een catastrophe, zal op zekeren dag als een -groteske in de we reldgeschiedenis worden opgeno men. Het Italiaansche voorbeeld. Wat overigens Europa van de Engeischen en Amerikanen te verwachten zou hebben, daar voor kan Italië als voorbeeld worden aangehaald. Jn weerwil van het historisch weergalooze aanbod van de Italiaansche ver raders. werd hun door de viian- den de eisch „onvoorwaardeliike capitulatie'' voorgehouden. Na dat echter deze laffe verraders- kliek zelfs dat accepteerde, wordt nu door de vijanden ge heel openlijk de confiscatie van het Italiaansche bezit in Afrika, en in deels openlijken, deels ook achterbakschen vorm. de ver D« viering van Kei negenjarig beslaan van den National** Jeugdstorm. Tijden» de toespraak van Ma* Blok*Ul A. Stapl/ReynKoedt/Pax aa minking van Italië zelf gepro clameerd. Intusschen heeft nu de Duce van Italië na ziin bevrijding het lot van ziin land weer in ziin sterke handen genomen. Als een van zijn eerste handelingen heeft Mussolini verklaard, dat het Driemogendhedenpaot evenals voorheen ook voor Italië van kracht blijft en dat het fascisti sche republikeinsche Italië weer schouder aan schouder met de andere bondgenooten in den strijd tegen de gemeenschappe- liike vijanden zal staan. Ik ben van meening. dat het feit. dat luist vandaag op den verjaardag van ons Dact de Duce naar Ita lië is teruggekeerd en de eerste vergadering van de fascistische republikeinsche regeering van Italië houdt, een gunstig omen voor de toekomst zal ziin. De vuurproef van het Pact. Vandaag op den derden ver jaardag van de sluiting van het Driemogendhedenpact kunnen wii vaststellen, dat -dit pact in ieder opzicht de vuurproef heeft doorstaan. Een hard oor logsjaar ligt achter ons. Een iaar van zware gevechten, waarbij belangrijke successen behaald werden, doch ook tegenslagen niet ziin uitgebleven, zooals in een zoo gigantischen striid in wereldomspannende gebieden geheel vanzelfsprekend is. Der gelijke partieele successen heb ben onze viianden nu sedert eenigen tiid aanleiding gegeven er toe over te gaan om met alle middelen van de propaganda, hun zoogenaamde komende over winning te proclameeren. Men stelt het voor alsof deze reeds behaald is. Men spreekt van een wandeling naar Europa, van een opmarsch naar Berlijn. Men spreekt van het terzijde stellen van het nationaal-socialisme en het fascisme, van de uitroeiing van het Duitsche volk en ziin bondgenooten. Men spreekt van een concentrischen aanval op Japan, van het in atomen ver- deelen van het Jaoansche kei zerrijk. van de bestraffing van de zoogenaamde schuldigen aan den oorlog, van de vorming van de te veroveren gebieden, van een als straf opgelegde opvoe ding der overwonnen volken en van vele andere onzin meer. Onze volken weten thans, waarom het in dezen oorlog gaat en wat zij bii een eventueele nederlaag te verwachten hebben. Zii ziin derhalve hard en steeds harder geworden in den striid. Biina een kwart milliard men- schen van de tot het Driemo gendhedenpact behooren-de na ties staan thans in Europa en Oost-Azië tot het uiterste bereid om hun vaderlandschen grond te verdedigen en vopr de vrij heid en toekomst van hun land en volk ook het laatste offer te brengen. Vertrouwen in de overwinning. Ik geloof, dat onze viianden er nog steeds geen idee van het>- ben waartoe het Duitsche volk en de volken van ziin bondge nooten in staat ziin en met welk een taaiheid en vastberadenheid en onwrikbaar vertrouwen in de overwinning zii de komende ge vechten tegemoetzien. Ook al moge ons nog menige harde slag te wachten staan, van één ding kunnen wii overtuigd ziin: onze soldaten zullen in het bewust zijn van hun kracht en van hun individueele superioriteit oo den viiand op de beschermende wal len rondom Europa strijden met een fanatisme zonder weerga. Noch bolsjewisten, noch Anglo- Amerikanen zullen ooit Europa veroveren, en Oost-Azië zal men Japan nooit meer kunnen ont rukken. Vandaag op den derden ver jaardag van het Driemogendhe denpact echter, kijken wii vol trots naar de onvergelijkelijke heldendaden van onze troepen te land. ter zee en in de lucht, en scharen wii ons opnieuw dap per en trouw rondom onzen Vergeefsche pogingen der Sovjets bij den Dnjepr DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: „Op het Koeban-bruggen- hoofd bleven plaatselijke Sov- jetaanivallen zonder resultaat. Nieuwe achter het front gelande vijandelijke troepen werden ver nietigd. Ten Zuid-Oosten van Saporosje viel de vijand met sterke infanterie- en pantser- strijdkraohten, door slagvliegtui gen gesteund, aan. De enkele punten, waar de Sovjets plaatse lijk konden binnendringen, wer dén afgegrendeld. Eigen krachti ge tegenaanvallen hadden een geslaagd verloop. Daarbij ver nietigde een pantserdivisie door m de gereedstaande Sovjetstrijd krachten te stooten elf pantser wagens en 62 stukken geschut. De zware gevechten duren nog voort. Van de bocht in den Dnjepr tot aan den mond van de Fripet trachtte de vijand gisteren weer op talrijke plaatsen over den Dnjepr te trekken. De meestal in de duisternis gelande ge vechtstroepen werden door on middellijk ondernomen tegen aanvallen vernietigd of terugge worpen en op een zeer klein ge bied opeengedrongen. In den centralen frontsector duren de afweergevechten in de gebieden, waar tot dusverre het zwaartepunt lag, met onvermin derde hevigheid voort. De bols jewisten, die hier deels nieuwe strijdkrachten in het vuur brach ten, leden bij de zware gevech ten zware verliezen. Aan de rest van het Oostelijk front had de dag over het algemeen een rus tig verloop. Aan het Zuid-Italiaansehe front ondernam de viiand in het gebergte ten Noord-Westen en ten Noord-Oo-ten van Salerno talrijke plaatselijke aanvallen die echter met zware vijande lijke verliezen mislukten. In den C'ostelijken sector hebben zich onze gevechtsgroepen na vernie ling der verkeersinstallaties, on gehinderd door den viiand. ge distantieerd en nieuwe stellingen •bel rokken. Gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben in de Egeische Zee twee toroedoiagers zwaar beschadigd. Een koop vaardijschip tot zinken gehra-ht en een tweede groot vrachtschip in brand gebombardeerd. Afzonder1] ike vijandelijke stoorvliegtuigen lieten in den afgeloop°n nacht eeniee bom men op Wert-Duit.sch gebied val len. Er werd slechts geringe scha de aangericht." WERP GEEN SCHERPE VOOR WERPEN TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN. Wat doet u met uw oude scheermesjes? Die vraag is nog nooit afdoende beantwoord- Maar één ding is zeker; die oude mesjes mogen in géén geval ge worpen worden in den emmer, waarin moeder-de-vrouw het huisafval bewaart, t. w.: aardap pelschillen, etensresten, enz., want dit afval is bestemd om er ons vee mee te voederen. Eén mesje kan de dood van een melkkoe ten gevolge hebben, als het met de aardappelschillen in de maag van de koe terecht komt Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melkproductie te verhoogen door middel van aardappelschillen, die zoo prach tig melkdrijvend werken, zou men, door onachtzaamheid, niet alleen een stuk vee smartelijk doen lijden, maar tevens de melkproductie benadeelen. Wat u dus ook met uw oude scheer mesjes doet, gooi ze nooit tus- scben de aardappelschillen. „Scherp" is geen veevoeder. Scherp" vermoordt ons vee! Führer en werpen wii alles in den striid voor de overwinning en de toekomst van onze volken. BOODSCHAP VAN MUSSOLINI. De Duce heeft ter gelegenheid van den verjaardag van het Drie mogendhedenpact een boodschap tot het Italiaansche volk ge richt. waarin hij o.a. zegt, dat de republikeins ch-fascLstische re- geering vastbesloten is in het teeken van den lictorenbundel met alle krachten en in het ge loof. dat Italië steeds vervuld heeft, tot de eindoverwinning te strijden. De Italiaansche troepen zullen tezamen met de Duifsche en Ja- pansche troepen de wereld be vrijden van een internationale kliek, die geen middel, vooral echter het verraad niet schuwt om onder alle volken en hun overleveringen verwarring te stichten. REDE VAN SJIGEHnTSOE. De Japansche minister van touitenlandsche zaken Sjigemitsoe heeft een radiorede tot Duitsch- land gericht. Hij- zeide, wat er ook mag* ge- KROATIE VERBREEKT BETREKKINGEN MET BADOGLIO-REGEERING. Het Kroatische minister-presi dium deelt mede: „Koning Victor Emaniuel en zijn regeering van maarschalk Badioglio hebben op 3 September 1943 zonder overeenkomst en zonder van tevoren de bondge nooten op de hoogte te stellen met dien vijand een wapenstil stand gesloten. De rageering van Victor Emamuel is volgens de be palingen van den wapenstilstand aan de zijde van den vijand ge treden en heeft de weermacht van het koninkrijk Italië onder vijandelijk commando geplaatst. De totdusver verbonden Italiaan- sdhie troepen, die zich op Kroa- tis-dh grondgebied bevinden, me nnen deels een vijandelijke hou ding aan jegens ons land. De re geering van den onafhankielijken staat Kroatië 'besluit dien-teug© volge de diplomatieke betrekkin gen met de koninklijke regeering van maarschalk Baidoglio te ver breken". Het Kroatische minister-presi dium deelt voorts mede: De regeering van den onaSian- kelijiken staat Kroatië heeft ken nis 'gen-omen van het feit dat Benito Mussolini een Italiaansche republikeinsche fascistische re geering gevormd- heeft en erkent deze m-et ingang van van-daag als de uitsluitend wettige vertegen woordiger van den Italiaansche staat. LUCHTAANVAL OP NOORD- WEST-DU1TSCH GEBIED- Vijandelijke formaties bom menwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt. Maandagoch tend getracht onder bescher ming van zware bewolking Noordwest-Duitsch gebied aan te vallen. Hiertoe gedwongen door sterke Duitsche afweer van iagers en geschut wierpen zij hun bommen blindelings op eenige plaatsen in het gebied van de Duitsche Bocht. Door de geconcentreerde Duitsche af weer vlogen de viiandeliike for maties naar het Noorden weg. In een United Press-bericht wordt beweerd, dat Amerikaan- sche troepen bezig ziin om een nieuwen weg door Birma via het oerwoud in den schaduw van de Himalaya aan te leggen. De kop van den weg nadert thans langzamerhand, naar ver luidt, de Japansche troepen, die aan de Birmaansch-Chineesche grens staan. beuren, het bondgenootschap der Spil onwrikbaar blijft. Deze gedenkwaardige dag biedt de gelegenheid! om op nieuw te verklaren, dat Japan vastbesloten is, den gemeen- schappelijken strijd tot het zege vierende einde voort te zetten.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1