Castella Red. BuitenlandMr. H. Gelee. Leiden; Red. Stad en Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden; verantwoordelijk voor de advertenties: C- de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 195 Sept. van 19.45 tot 17.15 uur.. MAAN 31 ANDER Woensd. 22.9: O.OS o-p, 16.28 onder Dond.d. 23.9: 0.57 op, 17.10 ond. Vrijd. 24.9: 1.53 op, 17.48 onder. Zat. 25.9: 2.52 op, 18.18 onder. Zond, 26.9; 3.55 op, 18.44 onder. Maand. 27.9: 5 op, 19.07 onder. „VERDOOLDE JEUGD." Onder dezen kop geeft de „N. Rolt. Crt." een beschouwing over de jeugd, die zich toont „blasé en genotzuchtig, brutaal en eigengereid, spilziek en los bandig". De jeugdcriminaliteit beeft het vier- a vijfvoudige be reikt van den voor-oorlogschen omvang, aldus de schrijver van bedoeld artikel. Ook in de jaren 19141918, zoo vervolgt hij, heeft een deel van onze jeugd den demoraliseerenden invloed van den oorlog ondervonden, echter doet die invloed zich thans veel intensiever en in veel bree- deren kring gevoelen volgens den schrijver, die daarvoor dan de volgende oorzaken opsomt: „De omstandigheden zijn in menig opzicht aanmerkelijk an ders. Afgezien van de algemee- ne verruwing, die onder eiken oorlog hij de bevolking intreedt, en van den invloed, dien een grcot bezettingsleger onvermij delijk ten opzichte van de jeugd moet uitoefenen, afgezien ook van de reeds gememoreerde verleidingen van den zwarten hardel en het ontbreken van nor maal vertier in de groote ste den. zijn er twee andere ken merkende factoren voor het op treden van het huidige jeugdpro bleem. In de eerste plaats is daar het feit. dat tailooze ge zinshoofden zich buiten hun woonplaatsen bevinden en dus het toezicht op de gedragingen der gezinsleden in vele geval len niet meer met het gewende gezag kan worden gehandhaafd. Daarnaast moet beteekenis wor den gehecht aan het uitvallen van de oude jeugdbonden. Welis waar heeft de Nationale Jeugd storm als de eenig toegelaten jeugdorganisatie gedaan wat in zijn vermogen was om het ont stane vacuum op te vullen, doch het feit bestaat nu eenmaal, dat de groote massa des volks zich van dit streven afzijdig heeft ge houden. Met het gevolg, dat dat deel van de Nederlandsche jeugd. dat zich vroeger in de gelederen van de neutrale politieke en con- fessioneele jeugdbewegingen placht te scharen, ook op dit punt zonder leiding is gekomen." BEëEDIGING NEDER LANDSCHE VRIJWILLIGERS Zondagmorgen is een bataljon Nederlands die vrijwilligers der Waffen-SS beëedigd. Vele fami lieleden en bekenden van de vrijwilligers waren aanwezig, terwijl ook een aantal Duitsche Zondag j/kNUM" Als Januari afschekl~heemt...j <^cfan behoeft U nog steeds geen afscheid te nemen van <Je tube Castella Tandpasta, die u vandaag koopt en dagelijks gebruikt. Het superzuinige DOBBELMAN-product, I verrijkt met Perldon, dat duizenden schuim- ■pareltjes vormt. ichuimende TANDPASTA UiuuuuuiuiuuwtW HUISAFVAL ALS VEEVOEDER. De veevoeder-positie in ons land is moeilijk. Geheel aangewe zen als we zijn op eigen voorzie ning, is het onze plicht zorg te dragen, dat er voor ons vee niets verloren gaat van het beischiik- bare, kostbare voeder. Er gaat he laas nog veel verloren: niet hij den hoer. maar in heit huisgezin, want het huisgezin is nog altijd een belangrijke producent van veevoeder. Niét één huisgezin apart genomen, maar alle ver- eenige huisgezinnen van Neder land tezamen, produceeren elke week vele duizenden tonnen af- vah waarvan het overgroote deel uitstekend geschikt is om er ons vee mede te voederen. Vooral dte aardappelschillen zijn belangrijk, want diezte werken sterk meltodrij- vend. Ook nu velen aardappelen in- de schil eten, blijven er nog genoeg afval en- schillen over. diie waarde hebben als veevoeder. Eigenlijk moest heit niet noodig zijn de huismoeders nog eens aan te sporen igéén schillen in die vuil nisemmers te doen verdwijinten, maar steeds te zorgen, dat zulk afval klaar staat voor den opha ler. Het afvallenibesluit 1 en 2 van 1940 legt trouwens een ieder de verplichting op, alle afvallen vam levensmiddelen te bewaren en ter beschikking te stellen van opha lers. die van gemeentewege zijn aangesteld. Alleen wanneer men die afvallen gébruikt in eigen huis of eisen bedrijf, is men van dien plicht ontheven. Huismoeders, bewaart dus die aardappelschillen, de koe maakt er mellk van voor uw kinderen. militaire autoriteiten van hun belangstelling blijk gaf. Alvo rens de bataljonscommandant, SS-Sturmibannfuhrer Helle tot de eedsaflegging overging, wees hij den Germaanschen vrijwilligers op het gewicht van den eed. Juist in deze dag-en, aldus SS- Sturmbannfuehrer Helle, is ge bleken, wat de Germaansöhe mensch onder trouw verstaat. Jullie' kunt er trotsch op zijn, in de gemeenschap der Germaan- sche SS te worden opgenomen. Mijn eer heet trouw. Op dezen grondslag zal de ovei winning ons zijn. Daarna werd de eed van trouw op den Fuehrer afge legd en speelde het stafmuziek- worpr het SS-Treue-lied. Toespraak van SS- Obergruppenfuehrer Ranter. SS-O'bergruppenfuehrer Rau- ter, die vervolgens het woord voerde, wees er op, dat wij in een grooten tijd leven. Wij oude ren hebben al een wereldoorlog achter den rug en jullie, jonge kameraden, staan aan het begin van je soldatenloopfoaan. Het is belangrijk dat jullie juist in de ze dagen trouw aan den Fuehrer zweren zooals ook het Duitsche volk heeft gedaan. Trouw is een der voornaamste grondbeginse len van het nat. socialisme. Het nationaal-socialisme is echter ge grondvest in het geheele Duit sche volk en daarom zal in Duitsdhland nimmer een ineen storting voorkomen, zooals in 1918 geschiedde. Wij zullen strij den voor een Germaansche een heid tot de eindzege is bevoch ten. Wij zijn niets, ons volk is alles en wii kunnen ons verla ten op onze Fuehrer. Met het uit brengen van een driewerf Sieg Heil op den Fuehrer aller Ger manen besloot SS-Obergruppen- rer Rauter zijn rede. Tot slot werden het Duitsche volkslied en het Horst Wessel- lied gespeeld. EERSTE BIJEENKOMST VAN DE NIEUWE REPUBLI- KEINSCH FASCISTISCHE PARTIJ IN NEDERLAND. De landsgroep Nederland van de nieuwe republikeinsch fascis tische partij heeft gisteren in Den Haag en Rotterdam haar eerste openbare bijeenkomsten gehouden. In Den Haag, waarheen ook- delegaties van de in de provin cies Utrecht en Gelderland wo nende Italianen gekomen wa ren. sprak de landsleider dr. Ro- telli. Hij brandmerkte zeer scherp het verraad van de Ba- doglio-kliek. Door de bevrijding van de Duce, dit bewijs van Duitsche trouw, heeft bet Ita- lia-ansche volk zijn waren leider hervonden. Met onwankelbaar geloof, met zeer sterken wil en frisschen moed begint thans het werk van de nieuwe partij, waarin voor saboteurs geen plaats is. In Rotterdam gaf kameraad Villibaldo Valenti een kort over zicht van de jongste politieke gebeurtenissen in Italië. Hij gaf een plastisch beeld van de reus achtige prestatie van den Duce en verlangde, dat men hem on voorwaardelijk trouw zou zijn. Het Italiaanséhe volk is den Fiihrer van bet Duitsche volk voor de bevrijding van den Duce uit het diepst van zijn hart dankbaar. Het is de taak van al len de eer van het vaderland te herstellen. Ten slotte sprak ook te Rotter dam de landsleider, Rotelli. en zeide o.a. dat thans de tijd ge komen is de fascistische idealen in daden om te zetten. In den geest van den geredden Duce zal dé nieuwe republikeinsch- fascistische partij ook in Neder land haar plicht vervullen. Bevallingsgc) d. Ten behoe ve van die ambtenaren en ar- beidecontractaniten, dlïe niet on der de Ziektewet vallen, omidiat voor hen een andere regeling geldt, is bij besluit van de Secre tarissen-Géneraal van de Depar tementen van Sociale Zaken en van Financiën van 5 September 1942 vastgesteld, dat de bepalin gen betreffende het bevallinigs- geld van 5-5.ook op hen van toepassing zijn. De Raden van Arbeid heben thans faiun gedrags lijn vastgesteld voor die terugbe taling door het Rijk van op grond van dtit besluit gedane udittoeerin- gen. De desbetreffende .declara ties, zoowel voor de uitkeerin- gen. welke reeds zijn gedaan, als voor die, welke nog zullen wor den gedaan, moeten bij den be trokken. Raad1 van Arbeid wordien ingediend op een door dteaen te verstrekken formulier. Dit for mulier kan bij de Radten van Ar beid worden aangevraagd, door den werkgever, die ingevolge bo vengenoemd besluit f 55.heeft uitgekeerd. Uitsluitend na volle dige invulling en inzending van dit formulier voor elk uitgekeerd bedrag van 55.afzonderlijk, kan terugbetaling plaats vindien Loonen en arbeidsvoorwaar den in het dorscïibedrijf. De Gemachtigde voor den arbeid heeft, blijkens de Staatscourant van 13 dezer, een regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het dorschbedrijf vastgesteld, die voor de provincie Zuid-Holland de navolgende loonregeling bevat: Voor de dorschwerkzaamheden in de provincie Zuid-Holland wordt betaald: aan vaste- en seizoen arbeiders van 21 jaar en ouder een vast loon van f 17.50 per week van 16 Maart t/m 15 No vember en 14.50 per week van 16 November t/m 15 Maart en aan de losse arbeiders van 21 "jaar en ouder over de onder scheiden tijdvakken een vast loon van 3.25 resp. 2.75 per dag. Voor de machinisten wordt het bovengenoemde vaste loon met 2.50 per week verhoogd. Boven het hierboven voor de drie categorieën arbeiders vast gestelde loon wordt voor over uren, zijnde uren boven den voor bovengenoemde tijdvakken normalen wekelijkscben arbeids tijd van resp. 58 en 48 uren, een toeslag van 50 cent per uur be taald. Aan alle arbeiders van 21 jaar en ouder wordt boven het vaste loon, als hierboven ver meld, een toeslag betaald van 20 cent per werkuur. Voor jeugdige arbeiders bedragen de loonen een percentage van het vaste loon in dezer voege: 16 jaar (60 pet.), 17 jaar (70 pet.), 18 jaar (80 pet.), 19 jaar (90 pet.) en 20 jaar (95 pet.). Voor de instekers kan het vaste loon met ten hoog ste 2.50 per week worden ver hoogd ingeval dat dit tot dus verre gebruikelijk was of dat zij regelmatig den machinist bij diens werkzaamheden als zooda nig behulpzaam zijn. Gemengde Berichten Kinderlijkje gevonden. Bij een huiszoeking op vermoeden van diefstal in een pension te Amersfoort, trof de recherche de overblijfselen aan van een kin derlijkje. Nadere onderzoekin gen brachten de volgende trage die aan het licht. In November van het vorig jaar had de 22-ja rige dienstbode R. afkomstig uit Leeuwarden, na haar bevalling het pasgeboren kind door ver stikking om het leven gebracht. Het lijkje had zij nergens buiten durven verstoppen en gedurende dien tijd in huis gehouden, waar zij het o.a. in een doos in de kachel verborgen beeft. Bijna een jaar lang heeft zij deze wan daad geheim kunnen houden. Thans is zij door de politie in arrest gesteld. Doodelijke ongelukken. Gis terenmiddag is de 57-jarigie J. Da- modseaux wonerudle aan de Pie terstraat te Geleem bij het appel- pluikkien uiht een boom gevallen en kont daarna overleden. D. was gehuwd en vader van eenige kin deren. Te Vught is gisterenmorigein dte 61-jarige J. van Balen uit Den Bosch op het kruispunt bij die Loonsbhebaan door een vracht auto gegrepen. De ongeiuikikjge wendi zwaar verminkt en was op slag dood. Te Eindhoven is Zaterdag avond een ongeveer 4,0-jarige on bekende vrouw op een onfae- waakten overweg door een goe- dlerentrein gegrepen en gedood. Sensationeele aanhouding van rüwieldieven. Dank zij een listig plan van eenige burgers ziin Zaterdag j.l. te Bussum op sensationeele wijze rijwieldieven gearresteerd en aan de politie overgeleverd. De heer K. zag Zaterdagmorgen n.l. op de Vliet- laan drie personen op verdachte wii ze rondscharrelen en hij meende in het drietal rüwiel dieven te moeten zien. Hii begaf zich naar de radiozaak van den heer R. aan de Vlietlaan. wien hii zijn meening mededeelde. Beide heeren besloten het drie tal te vaneen en stelden een plan de campagne op. In den gang naast den winkel, waar men goed het oog op kon hou den. werd een zoo goed als nieu we fiets geplaatst, terwijl in den winkel voor alle zekerheid een ander rijwiel werd klaar gezet, om zoo noodig een achtervol ging te kunnen inzetten, alsmede een biil. om op alle gebeurtenis sen voorbereid te zijn. De zaak verliep echter anders. De rij wieldieven gingen voorbij zon der acht te slaan op de als lok aas neergezette fiets. De heer K. ging hen echter achterna en zag een van het drietal in de omge ving van het station, waar toe vallig een politieagent stond, wien hij een en ander mededeel de. Intusschen was een van de andere dieven weer terug geko men in de buurt van de radio zaak en deze greep daar snel een damesfiets, welke weliswaar op slot stond maar door den dief met een speciaal sleuteltje kon worden geopend. De heer R., die alles gezien had, greep de gereedgezette fiets om den dief te achtervolgen, maar kon dit rijwiel niet snel genoeg den win kel uitkrijgen. Hij snelde hierop naar buiten en riep luidkeels: .ioud den dief", waarop ver schillende burgers achter den man, die in de richting van de Eslaan wegreed. aansnelden. Toevallig naderde een Duitscb soldaat uit de tegenovergestelde richting. Deze. de situatie door ziende. nam zijn geweer en riep den dief toe. „Halt, absteigen". De dief. die respect had voor het hem toegehouden geweer, gaf zich onmiddellijk gewonnen en kon door een juist aankomenden politieagent worden overgeno men. De heer R. toog daarna op onderzoek uit. waar no. 2 was gebleven en had het geluk hem in de omgeving van de bioscoop op de Vlietlaan aan te treffen. Hii nam dezen mee naar den winkeL waar de politie gewaar schuwd werd. Ook deze dief werd geboeid naarhet bureau overgebracht. No. 3 is echter on vindbaar gebleven. Een en an der speelde zich af onder over- groote belangstelling van de zij de van het publiek, dat zich zeer vijandig toonde tegenover de dieven. Brand in een kurkfabriek. Gisterochtend' is braad uitgebro ken in een pakshiuis van die kiurk- fatoriek dier firma J. J. van dien Beng aan de Stille Veerkadle te 's-Gravenhage. In een voorraad kurkafvaiien vond de brandhaard ruimschoots voedsel voor uitbrei ding dier vlammen van het op dien, baganen grond gelegen pakhuis naar de opslag- en werkplaatsen op die twieedie verdieping. Met vele slangen werd een stortvloed' op die vuurzee geworpen, die af en toe door de daken gluurde, dlodh voor verdere uitbreiding snel werd bedwongen, Een machines en. een vrij groote L„v. veelheid, kurklhout en afgewerkt producten werd door die vlammen vernield. 1 KERKNIEUWS Diakonaatswijding. Z.HoogJ Exc. de Bisschop van Haarlem heeft in de kapel van het Theo, logicum te Warmond het H Diakonaat toegediend aan <ie eerw. heeren J. P. M. van Adrj. chem, S. J. Benistant, W. J. Ber. ger, N. P. Duyn. G. A. van Et- tinger, A. W. H. v. d. Heuvel, M J. de Jong, J. P. Knook, R. H M. Middelhoff, A. G. M. Noord- man, W. Oostveen, B. A. Pronk G. J. P. van Reisen, B. J. Tette' roo, J. A. Visser, B. A. N. Vroi lage, A. M. Vulsma, P. E. Wesseling en F. M. v. d. Zon. Pater Borromaeus de Greevt O.F.M. Zooals bekend, is patet Borr. de Greeve eenige maanden; geleden in het R. K. Ziekenhui!® te Groningen opgenomen wegens! aanvallen van duizeligheid of evenwichtsstoornis. In zijn toe stand is sindsdien eenige veriè- tc-ring gekomen. Dezer dagen is hij naar het St. Hippolytus Zie kenhuis te Delft overgebracht. LITURGIE WOENSDAG 22 Sept. Mis v, d. H. Thomas van Villanova, Bisschop en Belijder. Statuit- Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Mau ritius en Gezellen. Martelaren; 3e voor den vrede. Geen Credo, Gewone Prefatie. Kleur: Wit. SPORT VOETBAL. Ned. voetballen te Berlijn. De Nederlamdsrihe abbedidlers hiefaben Zaterdag ei Zondag op het sportveld van de Avuis té Berlijn succes gehadi bij een daar gehouden internationaal siportfeest, waar onze landgenoo- ■ten te kampen haddien tegen ar beiders van verschillende andere naties. De voornaamste uitslagen lui den: Néder landWallonië 13—0; FrankrijkKroatië 40; Servië Vlaanderen 32; Nedterlamd- Servië 3-2; FrankrijkTsjechië 00 (na verlenging en iotinj dloor Tsjechië gewonnen). Eind strijd NederlandTsjechië 20. ATHLETIEK, Overwinningen van Osendarp. Tinus Osendarp verscheen Zondag wederom in Duitschland aan den start, nl in Wilhelmishafen. Evenals in Brunswijk toonde de Haagsohe sprinter zich verre de meerde re van de huidigen Duitsche sprin terklasse. Osendarp won zoowel de 100 M. als de 200 M. zonder moeite. Zijn voorsprong op de 200 M. bedroeg zelfs 0.7 sec. Zijn tijd op de 100 M. was 11 sec, voor Sonntag met 11.2 sec. De Nederlander won de 200 M. in 22.3 sec. Met eveneens Sonmtaj als tweede in 23 sec. Syring won de 5 K.M. in 14 min. 48.5 sec. voor Eberlein, die boven de IS minuten bleef. Een uitstékende prestatie valt van Storch te mel den, die het kogelslingeren met 57.25 won. HONKBAL. A. S. C.—Celeri- tas. Een zeer slecht veld en een groote dosis onfortuin had den een dusdanigen invloed op hrt spel, dat A. S. C. één zijner slechtste wedstrijden speelde te gen Celeritas. Speciaal het veldwerk heeft veel te wenschen overgelaten en dat verklaart dan ook de verdiende 149 ne derlaag. Door dit resultaat moes ten de Leidenaars ten slotte toch met de vierde plaats genoegen ne men. De eindstand der 3e klassse rayon Den Haag luidt als volgt: gesp. gew. verl. pnt. v.—t. Sparta 8 8 16 203— 72 Nept. 8 5 3 10 86— 87 Cel. 2 8 4 4 8 100— 92 A.S.C 8 2 6 4 91—108 Lkw. 2 8 1 7 2 60—171 DAMMEN. De tweekamp 1. F. v. SteenbergenP. Olivier. De uitdager P. Olivier heeft opk na zijn eerste nederlaag het niet tot een overwinning kunnen brengen. De tweede partij bracht na een voordeelig mid denspel van v. Steenbergen en een foutzet van Olivier de twee- de overwinning voor v. Steen bergen. De derde partij was ook weer voor den verdediger en eindigde in remise. De stand is nu 5—1 voor v. Steenbergen,

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2