DINSDAG 21 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10664 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveid, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. „De dralers van Salerno" DE „VOELKISCHER BEOBACHTER" OVER DE GEALLIEERDE STRATEGIE. In een artikel, dat het op schrift draagt „De dralers van Salerno" schrijft de „Voelki- scher Becb achter" omtrent de "voorzichtige strategie der ge neraals Eisenhower en Montgo- 1 mery, die op het ©ogenblik ope- reeren ter plaatse, waar eens i Fabius Cunctator „heen en weer marcheeren de hoogste militaire wijsheid" achtte. „Ondanks het te hulp roe- pen van alle propagandistische middelen zijn de Anglo-Ameri- 1 kaansche militairen er tot nu toe niet in geslaagd zelfs niet bij 1 hun eigen volken zich de stra lenkrans van veldheerschap te verwerven. Een man daarente gen als maarschalk Rommel, zoo verklaart het blad, heeft niet slechts het Duitsche volk en zijn vrienden in zijn ban gevan gen, schoorvoetend hebben zich ook Britten en Amerikanen moe ten buigen voor de betoovering van zijn naam, daar hij het ge nie en de kunst heeft bewezen te bezitten, die alleen den bekwa men generaal tot veldheer ver heffen: het onmogelijk schijnen de te wagen en te winnen, met ongedachte middelen tot dat moment ongekende effecten te bereiken en van groote stratigi- eche momenten gebruik maken. Sedert de Anglo-Amerikanen in Noord-Afrika hun offensief zijn begonnen, is hij hen niets waargenomen, dat de kenmerken van vermetelheid of ook maar van persoonlijke originaliteit droeg. Reeds de landing toonde aan, dat de generalissimus van Roosevelt vastbesloten was, niet het geringste risico te loopen. Niet op eig^n kunnen of op de soldateske waarde van zijn divi- sies heeft hij zijn plannen ge bouwd, doch uitsluitend op de gedachte, door overmacht aan rnenschen en materiaal stap voor stap tot het doel te gera ken. Volgens dit recept hebben ook de Anglo-Amerikanen in het gebied van de Middellandsche Zee oorlog gevoerd en ook tij dens de laatste vier weken ge handeld, toen de gunst van het lot hen moeilijk te taxeeren mo gelijkheden in den schoot wierp Eisenhower heeft echter ge- wacht, in plaats van tot ver strekkende operaties over te gaan, toen destijds het Italiaan- sche leger alle gevechtswaarde had verloren en er slechts zwakke Duitsche strijdkrachten in Italië stonden. Daarentegen heeft de Duitsche leiding op- nieuw bewezen, dat zij aan den grootsten durf het goed overleg paart. Zij heeft hij Salerno den eersten stoot der geallieerden opgevangen, hen daar de zwaar ste verliezen toegebracht en het geheele concept der Anglo- Amerikanen van den Italiaan,- schen veldtocht doorkruist. Van dag tot dag, aldus besluit het artikel, is de Duitsche positie in Italië sterker geworden. Thans staan onder het bevel van de maarschalken van Adolf Hitler de Duitsche divisies gereed den dralers nieuwe slagen toe te brengen." IDE STRIJD OP NIEUW GUINEA Naar Domei van een Japarasch steunpunt in het Zuiden van den Stillen Oceaan meldt, heb ben de Japansche eenheden de steunpunten Salamaua en Lae op Nieuw Guinea, ongehinderd cioor de Amerikaansche troepen, j ontruimd. De ontruimingsopera- ties werden snel en volgens de plannen uitgevoerd, zoodat de geëvacueerde eenheden thans op nieuwe strijdplaatsen in stel- hng kunnen worden gebracht. De eerste evacuatie geschiedde op 14 September om middernacht de tweede werd door het gros ider Japanners spoedig na het vertrek der eerste afdeel ing ten i uitvoer gelegd. EPISODE UIT DE GEVANGEN SCHAP VAN MUSSOLINI. De „zender van de fascistische regeering'heeft Maandagavond nog enkele episodes medegedeeld uit die gevangenschap van dien Due®, die ihij iztelf in de laatste dagen heeft verteld. In die eerste twee dagen van zijn gevangenschap, zoo verteldle •Mussolini, had ik niets tot mijn beschikking, zelfs1 geen zakdoek. Daarna werd hem op zijn verzoek een kleine koffer met de noodza kelijkste gebruiksvoorwerpen verstrekt. Tevens ontving hij een laconieke mediedieeling van Bado- glio, waarin deze hem mededeel de, dat hij zich niet als een ge vangene moest beschouwen, doöh de huidige maatregelen beschou wen moest als een bescherming van, zijn persoon voor een drei genden aanslag. Met een zekere ontroering heeft de Duce gesproken van den wachtmeester der politie, Negrel- li, die, toen de Duce voor hem1 werd geleid, zich niet toon beheer- sohien en in snikken uitbarstte. Tenslotte moest de Duce zelf hem toespreken om hem weer te kal- roeeren. Van de laatste dagen, toen de Duce reeds op den Gran Sasso was, waar hij onder de bewaking van 300 carabinieri was gesteld, vertelde de duce van een ontmoe ting met een ouden herder uit de Abruzzen, die hem tijdens een wandeling heeft aangesproken. Deze herder heeft hem in zijn dia lect op onbeholpen wijze zijn dank betuigd voor het feit, dat in de laatste jaren onder de fascis tische regeering een spoorlijn was aangelegd. Dientengevolge be hoefde hij zijn schapen niet meer langs een moeilijken weg over de bergen, naar de markt te bren gen. Bij deize transporten beeft hij vroeger vele schapen verloren en derhalve was hij den Duce voor het aanleggen van de spoor lijn zeer dankbaar. Toen, deze herder dan zijn band- pakte en hem toeriep, dat hij zich maar kalm moest houden, want dat het niet meer lang zou duren dat de Duitsobsns zouden komen om ham te bevrijden, was de Du ce zeer ondier den indruk. Deze profetie van dezen eenvoudigen herder uit de Abruzzen ging dien volgenden dag in vervuiling. DE BELASTINGPROEF VAN NASJONAL SAMLING. Nasjonal Samling heeft haar öelastingproef doorstaan, aldus Quisling in een rede voor ge wapende eenheden der Hird-or- ganisatie. Ondanks de critieke •dagen, die men in het algemeen gedurende de laatste weken heeft beleefd, zijn, naar Quisling verder verklaarde, slechts wei nig aanhangers der Nasjonal Samling aan het wankelen ge raakt. Hun namen heeft men genoteerd, zij zullen verwijderd worden, zelfs wanneer zij de hoogste functies bekleeden. De groote massa van Nasjonal Sam. ling echter staat onwrikbaar hecht en heeft daarmee een aeugdelijkheidsproef afgelegd. DE HONGERSNOOD IN BENGALEN. Uit Londen wordt gemeld: De Britsche autoriteiten in Indië worden thans door de Indische pers scherp aangevallen, Zij verwijten hun, dat zij de levens middelenvoorziening volkomen in het honderd hebben gebracht, zoo meldt de Manchester Guar dian uit New Delhi. Het te La hore verschijnende blad „Civil and Military Gazette" spreekt van reusachtige verduisteringen en schrijft, dat het verdwijnen van levensmiddelen op den spoorweg naar Calcutta volkomen onverklaarbaar is. Volgens offi- cieele getallen zouden deze dief stallen gedurende de laatste 30 dagen dagelijks 1700 ton groot zijn. Het te Calcutta verschii nen,de blad „Statesman" stelt lt BINNENLAND IN SPOEDPROCES VEROORDEEL!'. Wegens overtreding van de beschikking van den Höheren SS—und Polizeiführer over de verbeurdverklaring van radio toestellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesgericht in een spoedproces opnieuw 54 be klaagden berecht. Den meesten beklaagden werden naar mate van him schuld gevangenisstraf fen van 2 weken tot 2 1/4 jaar en bovendien nog boeten tot 1000 gulden opgelegd. In eenige ge vallen, waarin het gerecht vast stelde, dat de tijdige inlevering niet zoozeer uit kwaadwilligheid als wel uit nalatigheid achter wege was gelaten, kwamen de klaagden er vanaf met boeten vooral het bureaucratische ap- I van 60 tot 600 gulden. In alle ge- paraat der Engelschen verant woordelijk en schrijft, dat de ravitaiileering van Bengalen zienderoogert achteruitgaat. Cholera- en typhusepidemieën zijn uitgebroken. Tusschen 2 en S September zijn in de zieken huizen van Calcutta 90 rnenschen binnengebracht die van de hon ger op straat ineengestort wa ren. ITALIË WERKT WEER S.S.-P.K. Zwoel drukte de hitte op het land en rekte den tiid. die onder den druk der ge beurtenissen soms toch reeds stil scheen te staan, tot in het het zoover. Hier. evenals in alle andere Italiaansche steden, wor den korte gesprekken gehouden met de officieren van een leger, dat zich slechts door de Anglo- Amerikanen mocht laten ontwa penen. In ons radiotoestel, dat oneindige daaraan kon zelfs I wij in onzen voortrollenden wa de in dit ongecompliceerde vroo- gen hebben ingeschakeld, hoo- liike volk aanwezige onbekom- ren wii de olieachtige stem van merdheid niets veranderen. Wii den Engelschen spreker, die dit Duitsche waarnemers hebben parool opneemt en de Italiaan deze vibreerende zwoelte en het grommen van een naderend on weer even duidelijk gevoeld ais wie dan ook in dit land. We zith hier pas een paar weken, sedert de gebeurtenissen op' Sicilië en het verraad aan Mussolini een grootsch opgezet te samenzwering tegen de oor logsvoering der Ëuropeesche vol ken onder Duitsche leiding de den vermoeden. Wii kunnen over de ontvangst hier nauwe lijks klagen. De man van de straat in Italië heeft de soldaten van den Fuehrer met vriende lijkheid en een zekere satisfac tie opgenomen. Maar een zekere verradersregeering, samengesteld uit vergrijsde. pro-Engeische elementen, heeft het klaarge speeld. dat dit volk op een der criliekste oogenblikken zijner geschiedenis niet weet. wat vrede, wat hoogverraad, wie vriend en wie viiand was. Sys tematisch heeft men een geheel volk sinds dien dag van het ver raad aan Mussolini in het donker laten tasten. Men heeft fantasti sche wissels op de toekomst ver mengd met oncontroleerbare lasterpraatjes over de mannen, die tot nog toe de leiding had den en heeft in verband met de buiteniandsche politiek slechts dingen gezegd, die niemand we zenlijk bonden. Als de avondschaduwen zich als een treurfloers over ket land leggen, komt door de Italiaan sche radio het eerste nieuws van een waarschiinliiken vrede, waarachter men het brutale feit van de onvoorwaardelijke over gave. ja de uitlevering in de hand van den viiand verbergt. Grootendeels voltrekt de over gave der wapens, versterkingen en militaire installaties zich zon der storing. Nu voltrekt zich al les heel vlug in dezen donkeren en inhoudsvollen nacht. Dof ra telen pantsers over gladde, mooi gebouwde heerwegen en door de smalle straten der slapende ste den. rommelend gaan pantser- afweerkanonnen en infanterie- geschut in stelling bil bruggen en spoorwegovergangen. Dan is sche bevolking tot tegenstand en sabotage tegen de Duitsche troepen uitnoodigt. Grootendeels voltrekt zich de overgave der wanens. verster kingen en militaire installaties zonder storing, maar er ziin uit zonderingen. Voordat de nieuwe dag aanbreekt, zijn met een don derende echo op het marktplein enkele schoten gevallen. De sta len monden van onze pantsers hebben gesproken. Daar en daar en daar het bliksemt en kraakt, dan heerscht er weer zwijgen, en 's morgens glimlacht de zon over enkele puinhoonen. die door een gapende menschen- menigte worden bezichtigd. Bii het aanbreken van den dag is van een tegenstand nergens meer sprake. In de straten der stad ontmoeten we lange kolon- nes ontwapende Italiaansche soldaten, die onze kameraden met de camera vrooliik toewui ven en toeroepen. Zii dragen koffers in plaats van wapens en verheugen zich op de naderende laatste akte van hun militaire loopbaan. Wij riiden omhoog naar de citadel, welker 15 cen timeter lange middeleeuwsche sleutel al plechtig is overgege ven. Hier treffen we nog verder bataljons ontwapende soldaten aan. evenals Italiaansche offi cieren in de hyperelegante uni form met de rijlaarzen en de onvermijdelijke sigaret. Dit officierskorps schiint ons op dit oogenblik een symbool voor het geheele Italiaansche volk. Daar ziin er. die ons open toeknikken, die de ontwapening en de tijdelijke uitsluiting van de buitenwereld als vanzelfspre kende formaliteiten opvatten, en die ons met den fascistischen groet, met opgeheven hand be groeten. En daar ziin de ande ren. die met bleeke gezichten voor zich uitstaren, zooals die generaal, die zich vannacht meer door zijn eed aan een verraders- diaue in Rome dan met de eeuwigheid van zijn volk ver bonden voelde. Openlijke vij andschap straalt ons tegen uit de oogen van hen. aan wie thans het handelen onmogelijk is ge worden. En tenslotte ziin er nog diegenen, die dit alles nog niet kunnen begrijpen en doorzien, omdat men hen al te lang om den tuin geleid heeft. Zullen we nog van de rnen schen in de stad spreken, die de schier eindelooze rijen voertui gen en kanonnen nastaren, van de vrouwen, die van ons willen weten, of er in het vervolg nog brood te kriigen zal ziin, tot we ze ook op dit punt, zoowel als in vele andere dingen gerust kunnen stellen. Eenstemmig wordt de daad der regeering- Badoglio afgekeurd. „We heb ben allemaal gedacht, dat hij zoo iets slechts samen met Hitier zou doen", wordt er gezegd. Eenstemmig hooren wii dit van zakenlieden en arbeiders, die we vandaag in grooten getale op straat ontmoeten, omdat biina iedere arbeid rust. Men is het niet met Badoglio eens en waar schuwt tegen de communist! sche elementen, tot wie zich beurtelings Londen en Moskou wenden. Zoo gaat deze dag voorbij. Den volgenden morgen ziin deze rnenschen vol vertrouwen naar hun werk teruggekeerd, omdat zij. dat voelen wii duidelijk in enkele uren weer vertrou wen hebben geschept. De span ning der laatste weken is voor bii. Nog ziin de parolen van het vallen werden de radiotoestellen verbeurd verklaard. Hoefbeslag op den bon. Met ingang van 1 October a.s. zal het beslaan van paarden nog slechts kunnen geschieden, in dien de paardenhouder een z.g. toewijzing voor hoefbeslag bij den hoefsmid heeft ingeleverd. Een elders in dit blad opgeno men officieele mededeeling ver meldt de wijze, waarop men deze toewijzingen kan verkrij gen. Voor paardenhouders, die niet met een hoefsmid in relatie staan, is een afzonderlijke rege ling getroffen. Voor nadere bij zonderheden wordt naar de of ficieele mededeeling verwezen. fascisme aan muren en huizen niet verdwenen. Het komt nau- weliiks voor. dat ze ergens over geschilderd ziin. Zii verlangen van het Italiaansche volk: „ge- looven. gehoorzamen, werken en striiden". En dat zal dit volk ook doen. daarvan ziin wii over tuigd. Juist de beste krachten wenden zich nu met vertrouwen tot de nieuwe fascistische regee ring. En evenzeer geldt dit ver trouwen de Duitsche soldaten, die nu met sterke handen de be scherming van dit land op zich hebben genomen. Het onfeilbaar werkend precisieapparaat. dank zii hetwelk in dezen nacht op ontelbare strategische punten van dit land de macht in onze handen overging, heeft er even veel toe bijgedragen hen te overtuigen, als het zelfverzeker de. rustige optreden van den Duitschen soldaat, dat nog steeds hetzelfde gebleven is. Europa mag het weten: ook hier in het Zuiden staan de fronten duidelijk en sterk! S.S.-oorlogsverslaggever Franz-Otto Wrede. In Nederland, in September 1943. Een nieuw contingent Nederlendscho Vrijwilliger» voor de Duitsche Oorlogsmarine bij opkomst voor de opleiding Blldberlcbter Frlti/Stapf/P«* m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1