MAANDAG 20 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10663 Mussolini sprak weer tot het Italiaansche volk Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Aanklacht tegen den koning eischen van dennieuwvv staat. De Duce heeft Zaterdagavond via de Italiaansche radio tot het Italiaansche volk gesproken. In rijn rede verklaarde de Duce: Na een lang stilzwijgen hoort gij wederom, mijn stem. Ik ben ervan overtuigd, dat gij haar herkennen zult, die stem, die u zoo dikwijls in moeilijke tijden bijeengeroepen heeft en met u de schoonste dagen van het va derland gevierd heeft. Ik heb eenigen tijd gewacht alvorens weer tot u te spreken, want ik had behoefte aan een tijd van psychische teruggetrokkenheid, voordat ik opnieuw voor het fo rum der wereld verscheen, want na mijn moreele isoleering was het noodig, dat ik het contact met de wereld herstelde. De radio veroorlooft geen lange redevoe ringen. Ik wil ook niet lang stil staan bij de voorgeschiedenis, doch ik wil beginnen met de ge beurtenissen van den 25sten Juli. Toen beleefde ik in mijn reeds zeer avontuurlijk leven het on gelooflijkste aller avonturen. Het onderhoud met den koning duurde 20 minuten of misschien zelfs nog korter. Iedere overeen komst was onmogelijk, want hij had reeds zijn besluit genomen. Het uitbreken van de crisis stond vlak voor de deur. Het is in oor- logs- zoowel als in vredestijd voorgekomen, dat een minister 'moest gaan, dat een generaal wordt neergeschoten. Doch het is nog nooit voorgekomen, dat men een man als ik, die zijn ko ning meer dan twintig jaar in ab- soluten trouw heeft gediend, op de stoep van het particuliere verblijf van den koning liet ar resteeren, hem dwong in een Koode Kruisauto te gaan zitten onder voorwendsel hem voor een complot te willen redden en in razend tempo van de eene naar de andere kazerne voerde. Ik had onmiddellijk den indruk, dat deze bescherming in werkelijk heid gevaar beteekende. Deze in druk werd versterkt, toen ik van Rome naar Ponze gevoerd werd en mijn verdenking werd zeker heid, toen ik van Ponze naar het eiland Maddalene werd overge bracht en van Maddalene naar de Gran Sasso, zooals in het op gestelde plan om mij aan den vijand uit te leveren, was be paald. Beteekenis der trouw. Ik had echter het zekere ge voel, dat de Führer, hoewel ik van de overige wereld was afge sneden, voor mij zorgde, meer broederlijk dan kameraadschap pelijk. Later zond de Führer mij een prachtige editie van de wer ken van Nietzsche. Het woord trouw heeft een diepe beteeke nis, ik zou haast willen zeggen een eeuwige beteekenis voor het Duitsche hart, dat in het alge meen zoowel als in het bijzonder de geestelijke wereld der Duit- schers weerspiegelt. Ik was ervan overtuigd, dat ik hiervan een staaltje te zien zou krijgen. Op de hoogte van de wa penstilstandsvoorwaarden, koes terde ik niet den geringsten twij fel over hetgeen wat in artikel 12 van de voorwaarden schuil ging. Een hooge ambtenaar heeft mij gezegd, dat ik een gijzelaar was. Doch in den nacht van 11 op 12 September liet ik weten, dat de vijand mij niet levend in handen zou krijgen. In de zuivere lucht van het ge bergte hing een atmosfeer van verwachting. Het liep tegen 14 uur, toen ik de eerste valscherm jagers zag dalen, gevolgd door anderen, vastbesloten om elk ver- l zet te breken. De manschappen, die mij bewaakten, zagen dat in FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando dieelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen. ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Land wacht Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen eet. Vrijwilligers ,die om bepaalde reldenjen in Nederland moeiten blijven, kiunnen dienst nieuwen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtlbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor die Duit- Si sohe Krie.gsrnarine kunnen zich aanmelden, zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tussöhen 1830 jaar. diie aanrweldin/gsplichtiig zijn voor de tewerkstelling, kuranien zich eveneens aanmelden en wordien gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedistraat. 22.9.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 23.9.43 913 uur Utrecht. N.V. IJuis. Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusdier- weg. 25.9.43 914 uur. Den Haag, Gafé Den Hout. Bezuidienhout BIJ onxa Vrijwilliger». Dankbaar wordt •ven ta zonnan gevachttpau» benut om v, PK Ahrani/O/H/P m en schoten niet. Dit alles speelde zich in vijf minuten af. De be vrijding, die geheele onderne ming. was een voorbeeld van or ganisatie en besluitvaardigheid, dat in de geschiedenis gedenk waardig zal blijven. Mettertijd zal het een legende worden. Dit is het einde van het hoofdstuk, dat genoemd kan worden, het drama van mijn persoon. Ontzettende tragedie. Doch dit is een kleinigheid vergeleken met de ontzettende tragedie, waarin de democrati sche regeering op 25 Juli het Ita liaansche volk gestort heeft. Het ongelooflijke optimisme zelfs van fascisten achtte het niet mogelijk, dat de regeering dergelijke cata- strophale plannen jegens de par tij, het regiem en de natie zelf zou koesteren. De koning, die zich ontdekt weet, doch geen afstand heeft gedaan, zooals het grootste deel der Italianen had verwacht, moet onmiddellijk ter verantwoording geroepen worden. Het was zuiver en alleen de dynastie, die tijdens alle phases van den oorlog, die toch door hem verklaard was, het centrum vormde van het defaitisme en de anti-Duitsche propaganda. De voorzichtige, doch dikwijls on voorzichtige maakte zich alle speculatie van den vijand eigen, terwijl de erfgenaam het bevel over het Zuidelijke leger op zich nam, doch niet op het slagveld versoheen. Ik ben ervan over tuigd, dat het Huis Savoye de putsch tot in de kleinste bijzon derheden heeft voorbereid, uit gewerkt en uitgevoerd tezamen met de handlangers van Bado- glio en al zijn laffe generaals, te zamen met sommige verraderlij ke leden van de Fascistische par tij. Er kan geen twijfel over be staan, dat men hem onmiddellijk na mijn arrestatie gemachtigd heeft over den wapenstilstand te onderhandelen, wapenstilstands- onderhandelingen, die reeds voor mijn arrestatie waren begonnen tusschen het Huis Savoye en En geland. De koning heeft zoo op de meest erbarmelijke wijze Duitsehland verraden en zelfs nog na onderteekening van den wapenstilstand heeft hij geloo chend, dat deze onderhandelin gen aan den gang waren. Daar bij was het juist de dynastie, die ik twintig jaar geleden voor de ineenstorting heb gered, die nu een nieuwe regeering op het oude statuut van 1848 heeft ge vormd, een vrijheid in het tee- ken van den staat van beleg en op de punten der bajonetten. Vernederende voorwaarden. Wat de voorwaarden van den wapenstilstand betreft, deze had den eigenlijk zeer grootmoedig moeten zijn, doch zij waren de hardste die men zich maar kan denken. De koning heeft noch te gen deze voorwaarden iets inge bracht. noch tegen de beraamde uitlevering van mijn persoon aan den vüand. Slechts uit angst voor zijn kroon heeft hij Italië in chaos, schande en ellende ge stort Op alle continenten, van het Verre Oosten tot aan Ame rika, kent men de misdaden van het Huis Savoye. Ook de vi.ian- den. die ons tot deze smadelijke capitulatie gebracht hebben, verbergen hun verachting niet voor ons. Nu wij de eer verloren heb ben, hebben wii ook alle landen verloren, die wij tijdens dezen oorlog verworven hadden, de bezittingen in de Adriaüsche zee. in de Ionische zee. in de Egei'sehe zee, in Zuid-Frankrijk j en op den Balkan. Het ieger, dat vernederd en in den steek gelaten werd, is van vandaag op morgen uiteengevallen en door zijn eigen bondgenoot onder het gelach van de burgerbevolking ontwapend. De koninklijk-Italiaansche ma rine. die tijdens deze twintigja- GEVANGENISSTRAF WEGENS HET ACHTERHOUDEN VAN RADIOTOESTELLEN. Wegens overtreding van de be schikking van den Hoeheren SS- und Paliizeifuehrer over de ver beurdverklaring van radio-ont vangtoestellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesge- richt in kort geding 25 beklaag den berecht. 24 beklaagden wer den gestraft met gevangenisstraf fen van 2 weken tot 4 maanden en boeten tot 690 gulden. Slechts in één geval werd van een vrij heidsstraf afgezien en een boete van 350 gulden opgelegd. In alle gevallen werden de in beslag genomen radiotoestellen verbeurd verklaard. rige worsteling opgebouwd werd werd aan Malta uitgeleverd, het eiland, dat een hoeksteen was van het Engelsche imperialisme in de Middellandsche Zee en een voortdurende bedreiging vorm de voor de Italiaansche levens belangen. Alleen de luchtmacht heeft een belangrijk deel van haar materiaal kunnen redden, doch practisch bezit zii geen actieve kracht meer. Het is niet het Fascisme ge weest. dat de monarchie verra den heeft, dpch de monarchie heeft het Fascisme verraden. Dit verraad bracht met zich mede. dat niemand van het Ita liaansche volk meer geloof schenkt aan de monarchie. Toch is hierbii de eenheid van het Ita liaansche volk niet ten gronde gegaan. Wanneer de monarchie niet berekend is voor haar his torische taak, verliest zij ieder bestaansrecht. De nieuwe staat. De staat, dien wij opnieuw willen bouwen, moet nationaal en sociaal zijn, in den meest uit- gebreiden zin van het woord een fascistische staat in den geest van den begintijd. In de ver wachting, dat onze beweging on weerstaanbaar zal ziin, willen wij den onderstaanden eisch la ten hooren: 1. Weer de wapens opnemen aan de zijde van Duitsehland, Japan en de andere bondgenoo- ten. Alleen bloed kan een der gelijke schandelijke bladzijde uit de geschiedenis van ons va derland verwijderen. 2. Onmiddellijke wederopbouw van het leger, dat zich schaart om de kern van de militie. Al leen hij, die wapens draagt en voor zijn geloof strijdt, kan over winnen. 3. Opruiming der verraders, in het bijzonder van diegenen, die op 25 Juli om 21.30 uur de nieu we regeering hebben aanvaard en zoodoende naar de gelederen van den vijand zijn overgegaan. 4. Terzijdestelling van de plu tocratie en de oprichting van een sociale basis, waarop de staat kan worden opgebouwd, geschraagd door den arbeid van ziin burgers. Zwarthemden en gij. trouwe aanhangers in geheel Italië. Ik roep u opnieuw tot den arbeid en roep u opnieuw onder de wa pens. De vreugde van de viian- den over de capitulatie van Ita lië beteekent niet. dat zii de overwinning reeds in handen hebben, te minder, daar onze bondgenooten. Duitsehland en Japan, tot de eindoverwinning zullen strijden en nooit aan een capitulatie denken. Gij zwarthemden, stelt uwe bataljons opnieuw op, die zulke i heldhaftige daden hebben vol- bracht. Gij. jonge fascisten, I neemt uw plaats in in de dm- sies, de bii Bir el Gob heldhaf- i tie gestreden hebben. Gii vhe- gers, die de aanvallen van den vijand op onze steden zoo be moeilijkt hebt. gii fascistische vrouwen, neemt weer de moree le en materieele ondersteuning voor ons volk ter hand. die het zoo noodig heeft. Boeren, arbeiders en hands werklieden. De staat, die uit dezen strijd MOMENTJE KANONNEN. Ik vraag mij wel eens af. wat ze straks, vandaag of morgen, als de oorlog is af- geloopen met al die kanon nen gaan doen. Als die groo- te, verschrikkelijke oorlog straks achter den rug is, val len er geen bastions en geen bunkers, geen vliegmachines en geen steden meer kapot te schieten. Dan komen er weer menschen, juist zooals ze nu komen om al dat fraais met man en macht te bou wen. dan om het met man en macht weer af te breken. Men zou het dan natuur lijk ook vreedzaam in el kaar kunnen schieten om de laatste granaten op te ma ken en een berichtje in de krant zetten: Maandag van 1012 uur is de Morschweg onveilig wegens het schieten od een bunker. Maar ik denk niet. dat het zoo zal gaan. Blijft dus de vraag: wat doen wii dan met al die kanonnen? Vroeger gebruikten wij die als er een prinsesje werd ge boren en ook wel in het cir cus om er een mensch mee af te schieten. Dat kan na tuurlijk wéér. maar dan ko men wii beslist prinsesjes en circussen te kort. Wii zouden er sigarettenmachines van kunnen maken, maar dan krijgen wii weer werkloos heid en dan begint de narig heid weer opnieuw. Heusch van alle na-oorlogsche pro blemen is dit wel het nii- pendste: Wat doen wii straks met al die kanonnen? En de eenige oplossing liikt mii een prijsvraag. „Het blinde vertrouwen.". Max Blokzijl spreekt Maan dagavond 20 September over den zender Hilversum I in ziin politiek weekpraatje over „Het blinde vertrouwen'". zal ontstaan, zal uw staat ziin. Verdedigt hem. opdat niemand hem weer in gevaar kan bren gen. Onze moed en ons geloof en onze wil zal aan Italië een nieuwe toekomst geven, ziin le vensmogelijkheden en zijn plaats onder de zon. Maakt deze ver wachting tot een rotsvaste ze kerheid. Leve Italië. Leve de nieuwe Fascistische Republikemsohe partii". Bij den Führer. De Duce heeft onmiddellijk na ziin bevrijding een bezoek van verscheidene dagen aan den Führer gebracht, zoo wordt uit het hoofdkwarier van den Füh rer gemeld, BULGAARSCHE REGEERINGSVERKLARING. De nieuwe Bulgaarsche minis ter-president Boohiloff heeft Za terdagmiddag de regeeringsver- klaring voorgelezen van de door den regentsohapsraad benoemde nieuwe Bulgaarsche regeering. Daarin wordt o.a. gezegd, dat het nieuwe kabinet de beginselen der regeeringsverklaring van het jaar 1942 tot grondslag neemt. Het zet de tot dusver gevoerde buiten- landsche politiek voort en is ver vuld van den wil tot oprechte samenwerking met het groote Duitsche Rijk en zijn bondge nooten, FUEHRER ONTVANGT SERVISCHE PREMIER. De Fuehrer heeft op 18 Sep tember in zijn hoofdkwartier den Servischen minister-president kol.-generaal Milan Meditsj ont vangen. Vóór de ontvangst bij den Fuehrer had de Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop een langdurig onder houd met den Servischen pre mier over het probleem der toe komstige vormgeving in Servië.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1