SPORT LAATSTE BERICHTEN Successen in Italië OMGEVING LITURGIE Wilt U iets weten? Gemeentel. Aankondiging VERKOOP VOORWAARDELIJK GOEDGEKEURD VLEESCH OPENBAAR SLACHTHUIS. ^ng drukken we ■evoelige Vlaamsche i oud Maria-beeldje. je rust bij alles wat lite en vreê en rust 6' ibij het beeld van I 1 - -4 (Naar Novalis). [ELDJE. lijd dag eh? aan pinken staan, iood, Dod. traan erstaan. smart iart. acht; Kind. rol geruisch, thuis. htfusee; vreê. M. JOSEPHA. kapelaans kwamen Wenschen benevens rochianen, afvaardi- i kerkelijke colleges I. [register K. v. K. einschr ij vingen rma Gebr. Bontje (B. heim, Beukenlaan 60. en van en handeldrij- aibollen en bloemen. I. G. Bontje, J. J. P. 1. J. C. Bontje, J. sepheim. ma Lekx van der i IP.), Koudekerk a. d. i waard B no. 59. Het i van en handeldrijven I .bloemen, planten en 1 in.: C. Lekx, Koude- Rijn. en A. van der ioudekerk a. d. Rijn. in gen. 6799. C. S. de Bruyn Jr., Noord- ilstraat 65, Bloembol- i ij en -handel. Wijz. I in „De Wingerd", H. 78, Stadskanaal. Owel, Leiden, Mare- J lonslachter, vleesehex- overl.: J. Owel d.d. 3 Wijz. Handelsnaam in 1 I.E.: B. Owel, Leiden, e Melkinrichting „Zee- het Galgewater, zijn gazijnen 290 pakjes ontvreemd. Waar- i lebben de dieven zich i iten. en: Gerrit Johan z. ute en M. C. van der ünna Margaretha d. Hooskamer en G. M. ttdolfina d. van A. M. H. Rethans: Char- s d. van W. Marque- van ODiinen: Elisa- ue Dirkje d. van J. v. iC. Corpel. Overle- ïrkzee m. 45 j.: M. F. n. 73 i.: M. van Duii- i. 55 i.; A. Antonisse J. E. van der Hoorn „De Sleutels". In shuttershof gehouden ledenvergadering is t als volgt samenge- h- K. Been, commis- Verboog, K. F. Prins, J. van Bergen Hene- A. A. v. Noort en Sïen. In de wedstrijd- werden benoemd de [Verboog. J. Vriien- de Graaf. TOg 21 Sept. begint met een invitatie- Jfedstrijd, terwijl op Sept. de bondsvier- Petitie een aanvang lr afwisesling wordt op Teen lustrumdrive se- I DUITSCH WEERJVIACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt heden bekend: „In het Koeban-bruggehoofd heerschte ook gisteren levendige gevechtsactie. Bij vergeefsche aanvallen in den sector van Kaymskaia verloren de Sovjets 32 pantserwagens. In het Zuiden en in het midden van het Ooste lijke front zette de viiand ziin doorbraakpogingen voort. In de sectoren van Krassnarrmeiskoie ten Zuiden en ten Westen van Charkoff. aan de Desna en bii Kirof voort. De pogingen wer den in een feilen striid verijdeld Aan verschillende bressen ziin eigen tegenaanvallen begonnen. Nieuwe hevige aanvallen der Sovjets ten Zuidwesten van Be- lvi mislukten ondanks het op treden van sterke infanterie- en pantserstriidkrachcten. In de Finsche Golf brachten eenheden van de marine een bolsjewistische motortorpedo boot tot zinken en haalden tij dens het gevecht 2 aanvallen de bombardementsvliegtuigen omlaag. Bewakingsstriidkrachten van een Duitsch konvooi, afdeelin- gen jagers en torpedovliegtui gen van de luchtmacht schoten voor de kust van Noord-Noor- wegen van 55 aanvallende Sov- iet-iachtbommenwerpers 34 om laag. In de zware afweergevechten ten Noorden van de Zee van Azof heeft zich de Obergefreiter Riess in de compagnie pantseria- gers van een regiment grena diers bijzonder onderscheiden. Hii vernietigde op 11 September 10 van 27 in den sector van ziin compagnie doorgebroken pant serwagens. De aanval on de Britsch-Ame- rikaansche landingsformatie bii Salerno en Eboli heeft gisteren tot groote successen geleid. Een viiandeliike strijdmacht werd in gesloten. een tweede werd ver nietigd. De cijfers van buit en gevangenen nemen voortdurend toe. De gisteren bii Eboli terug geslagen viiand heeft zich on der de bescherming van ziin scheeosartillerie tot nieuwen weerstand bii de kust gereed ge maakt. De luchtmacht viel .de viian deliike landingsvloot voortdu rend aan. Een. transportschip van 4.000 brt. werd vernietigend getroffen. Viif andere schepen van middelbare grootte kregen bomtreffers van zwaar kaliber. Duitsche motortoroedobooten torpedeerden een viiandeliiken kruiser en brachten 2 Italiaan- sche motorzeilschepen op". ALPHEN AAN DEN RIJN. Winkelier liet koopers belas ting betalen. De schoenwin- kelier D. Raaphorst in deze gemeente dacht, toen hii een aanslag in de ondernemersbelas ting ontving, slim te zijn en liet zijn klanten van dien tijd af per paar schoenen 1.tot f 5. méér betalen dan geoorloofd was. De koopers moesten dus in feite het belastingbedrag op brengen! Bij controle kwam deze handelwijze echter aan het licht. Koning Michaël van Roemenië be zoekt een Duitsch zee-vliegkamp aan de Zwarte Zee. De Koning laat zich de werking van de machine uitleggen PK Sperling/Atl/H/P m De Haagsdhe Inspecteur voor de Prijsbeheersching rekende Raap horst deze overtreding zwaar aan en veroordeelde hem tot 9000. boete. WASSENAAR. Door amb tenaren van de C. C. C. D. en de politie alhier is aangehouden en ingesloten een zekere H. alhier, die zich schuldig gemaakt had aan het frauduleus slachten van een kalf. Tevens werd aangehou den en ingesloten P. alhier, die zich had schuldig gemaakt aan 'het slachten van 2 kalveren. DONDERDAG 16 Sept. Mis v. d. H.H. Cornelius en Cyprianus, Martelaren: Intret. Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Euphemia, Lu cia en Geminianus, Martelaren; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede; Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. Laat Uw moes tuin niet verwaarloozen! -Wan neer in bet najaar die aardappe len, boonen en andere producten van het veld zijm verdwenen, dan blijiven daar nog de onkruiden, het verdorde loover, groenteres- ten en koolstronken achter. Het is een verkeerde gewoonte van velen, den moestuin of volkstuin in dezen toestand tot in het voor jaar te laiten liggen. Wamt de grassen en andere onkruiden blij ven tot dieip in 't najaar door groeien. Ze kiumwen ntog dit zelf de naiaar tienduizenden zaden voortbrengen, die zich over den eigen tuin en over de tuinen van de buren gaan verspreiden. Inmiddels zijn ook de beruchte ikweekgrassen blijven groeien; zij 'hebben op veie plaatsen bun fcweefcdraden in den grond ont wikkeld. Laat uw tuin na den najaars- oogst niet op dergelijke wijze verwaarloozen. Houdt na den oogst van de aardappelen, boonen en andere producten nog een groote opruiming onder de on kruiden! Verwijdert eerst de zaaddragende exemplaren, doch werpt deze niet op den mesthoop! Kweefcgrassen word'en met hun worteldraden opgeroeid en .ver wijderd. De overige onkruiden schoffelt men af en harkt men op hoepen. Indien zich daarin ge-en zaaiddragers of kweekwor- teldnaden bevinden, kan nren ze gerust tot organische mest laten verrotten. Verzamel in hef na jaar ook het rottende loof en de waardelooze groenteresten,! Deze 'kunnen eveneens op den mest hoop worden gebradht. Stelt dit niet uit tot in den win ter of het voorjaar, doch doet het reeds spoedig! Uw tuin is er mie- de gebaat. Maakt Uw broeiramen ook in den herfst productief! Laat uw broeiramen in den herfst niet ongebruikt liggen. Zoowel in September als in October kun nen onder dit glas nag verschil lende malsche bladgroenten, zoo als spinazie, raapstelen, sniisla en tuinkers worden geteeld. Zeer goed ziin de broeiraden in het najaar en den winter ook te benutten voor de teelt van ver- sche selderij en peterselie. Wie in ziin tuin over een hoekje sel derij of peterselie beschikt, brenge daaromheen in Septem ber of October een bekisting van planken aan en dekke deze met een broeiraam af. Ook pleegt men voor dit doel reeds in Aug. de selderii of peterselie in een leegstaanden broeibak te plan ten. Tiidens den winter moet er voor worden gezorgd, dat de temperatuur onder het glas bo ven het nulpunt blijft. On deze wiize heeft men den geheelen winter uit eigen tuin versche soepgroenten ter beschikking. Wanneer men omstreeks No vember nog over een flinke hoe veelheid volgroeide andijvie- struiken beschikt, dan kan men deze struiken voorzichtig met een kluit uit den grond steken en dicht naast elkaar onder een broeiraam inkuilen. Dit moet geschieden als de bladeren droog ziin. Aldus kan men dan nog tot ver in den winter uit ziin eigen broeibak versche andiivie eten. Natuurlijk moet er ook in dit ge val voor worden gezorgd, dat de ruimte onder het glas vorstvrii bliift. Daarom geeft men den bak bii strenge vorst nog een extra afdekking met een rietmat of iets dergelijks. Bii zacht, vochtig weer zet mén de ramen daarentegen op een kiertje. Valappelen zijp goed te maken. Hef Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft; Val appelen zijn vaak zuur, doch daarom juist geschikt voor den inmaak. Wanneer we het koken de moes van deze appelen in uit- •gezwavelde of uitgekookte fles- schen overdoen en onmiddellijk afsluiten met gezwavelde of uit gekookte kurken, die luchtdicht gemaakt worden door ze tot aan de hals van de flesch in gesmol ten lak, parrafine of kaarsvet te dompelen, dan kunnen we het voor den winter bewaren. Wor den de appelen voordat er moes van gekookt wordt geschild, dan kunnen we de schallen drotgen en nog voor verschillende doelein den gebruiken. Van gedroogde appelschillen trekt men met wat water een geurige drank, die ge zeefd en naar verkiezing met wat citroenpoeder en suiker ver mengd wordt. Het vocht, dat men verkrijgt, wanneer gedroogde ap pelschillen ©enige uren met wa ter getroken worden, is sterk pectine houdend. Voegt men dit sap, nadat het waf ingekookt is, toe aan vruchtenmoes waarvan jam gekookt wordt, dan zal deze vlug Stijf worden. Wij raden daarom degenen die van inge maakt vruchtenmoes van den winter jam willen maken, aain, de gedroogde appelschillen daar voor te bewaren. Een recept voor het maken van jam mef vocht van appelschillen is te verkrij gen aan de dr. Kuyperstraat 8, 's-Gravenhage. Paprika of zoete peper. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Het is een gelukkig verschijnsel, dat de belangstelling voor de papri ka of zoete peper grooter wordt. De paprika is namelijk een vrucht die zeer rijk aan vitami ne C is. Betrekkelijk kleine hoe veelheden aan een gerecht, zoo als soep, saus, sla of groente, toegevoegd, kunnen het vitami negehalte er van aanmerkelijk verhoogen. Wanneer men zoo nu en dan zoete pepers gebruikt, krijgen de gerechten eens een andere toon, zonder dat zij scherp van smaak woeden. Want de zoete pepers die hier op het oogenblik verkocht worden, zijn niet scherp, zooals velen mee- nen. die haar niet kennen. Gevulde paprik a's. 2 pa prika's. 4 gekookte aardappelen of een kopje gekookte gortmout, peterselie of selderii. aroma, vleeschkruiden. pepersurrogaat, zout. De paprika's doormidden snijden en van zaad en zaadlijst ontdoen. De aardappelen fiin wrijven. Aardappelen of gort- mout met fijn gehakte peterse lie of selderie, vleeschkruiden, pepersurrogaat en zout vermen gen zoodat de massa pittig smaakt. De paprika's hiermede vullen, in een pannetje over brengen en een scheutje water toevoegen. De paprika's 15 min. zachties koken en daarna op de schaal leggen. Aan het vocht wat aroma toevoegen, het naar verkiezing binden en over de paprika's gieten. Paprik a-s la. 2 paprika's, 3 tomaten, azijn, een gekookte aardappel, mosterd, zout. De pa prika's van zaadlijst en zaad ontdoen en fiin snipperen. De tomaten in plakies snijden. To maten en paprika's vermengen met een sausje van fijngewre ven aardappel, azijn, mosterd en zout. Vraag: Bestaat er in Leidten gelegenheid om een Hawaiain in strument te leeren bespelen, Naar i'k meen wordt dit gespeeld op een Ukelele. Of zijn er nog an dere instrumenten waarop dlit gespeeld kan word'en. Antwoord: Hawaian-imiu- ziek kan alleen worden gespeeld op een Haiwaian guitaar. Adres sen kunnen wij u in deze rubriek niet geven. Vraag; Hoe maakt men jam van druiven. Antwoord':! Kg. druiven, 750 gr. suiker, sap van een ci troen (of 1 theelepel limion secco) De druiven al of niet schillen af hankelijk van de hardheid der schil). Met weinig water gaar koken.; des gewensebt even in dien men de pitten wensoht te verwijderen, Het moes tot 2/3 in koken. de suiker toevoegen en de jam 10 a 15 min. inkoken tot de gewenschte dikte bereikt is (pro- beeren door een druppel op een bord koud te laten worden). Het citroenzuur toevoegen en de jam zoo vliug mogelijk overdoen na verwijdering van 'het schuim in met sodlawater schoongemaakte potten. Vraag: Is hef mogelijk to maten in houten tonnetjes in zout in te maken? Antwoord: Inderdaad is het mogelijk, als het tonnetje van binnen geparafineerd is. dus niet lekt. Erg aan te raden is het niet, want de tomaten moeten later lang ontzouten worden en wor den daardoor vrijwel smaakloos. De tomaten van kroontje en steeltje ontdoen, wassoben. in de tonnetjes doen, pe'kel maken (330 gr. zout per liter water deze af koelen en op de tomaten gieten tot ze onder staan. Als de toma ten drijven, een bord erop leggen maar dit niet met een gewicht verzwaren. Op de pekel een doekje leggen. De pot van boven afsluiten met papier (liefst cello- phaan). Vraag: Hoe moet bloemkool geweckt worden? Antwoord: De bloemkool voorkoken in kokend water met zout (10 gr. per liter water). Lee- lij'ke kleuren, onaangename smaak komen soms van de wijze van bemesting (met vischafval of sterke stikstofbemesting). Het beste is glazen voor het vullen met water, waarin wat wijnsteen zuurkristailetjes opgelost zijn. Daarna glazen laten uitlekken. Bij het vullen af en toe een drup peltje citroensap (of opgelost ci troenzuur) of azijn tusiscben de stronkjes druppelen. De glazen aanvullen met het kooknat. 1 uur steriliseeren op 100 gr. Na 2 da gen X> uur over steriliseeren op 100 gr. De ringen kunnen zoowel droog als nat gebruikt word'en; de eerste manier is de zekerste. Vraag: De laatste tijd héb ik last van wratten op mijn voor hoofd en handen. Wat kan ik hiertegen doen. Antwoord: Medische ad viezen geven wij niet. Wendt u zich hiermede tot een arts. Marktberichten WOERDEN, 15 Sept. Kaas. Aanvoer 81 partijen kaas. 1ste kwal. 62.50 en 2e kwal. f 60 61 per 50 kg. Handel vlug. Donderdag, 16 September 9 10 uur, nos. 185È518426 en 1784817865 Maats^iappelijk Hulpbetoon. 4715 Uitsluitend op speciale door dien dienst verstrekte bonnen; ten hoogste 1 kg. per bon Legi timatiebewijzen, distributiebon nen, papier en gepast geld mee brengen. STEVENINCK, Burgemeester. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis! dat de aange kondigde gelegenheid tot koste- looze inenting tqÉen pokken op Woensdag 22 September a.s. tot nader aankondiging wordt uit gesteld.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3