J1 r RECHTSZAKEN STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN Hevige gevechten In Italië Complete Meubileering jg VERBETERT DRIE tNDSCHE RECORDS. iswij'ker Sportvereeni- racht 1345" organiseer- groote athletiekwed- raaraan ruim 300 per- lelnamien. Een uitge- ingramma werd afge- jt culmineerde in de waarop onze landge- isendarp en Slijkhuis j Zij waren met van lioodigd, om grooteren te zetten aan het pro- letgeen tot gevolg had, Ëintrachter Stadion jBgstelling trok. Jam- g kon van Osta op het dient geen gevolg ge- de uitnoodiginig. Slijk- sendarp hebben even- m geizorgd voor een Nederlandsehe over- e prestaties verrichtte !d de Leidenaar Slijk- e 20-jarige jongeling uitstekende vorm te herstelde contact met land stelde hem nu in iheid te starten met concurrenten. Deze hij dan ook terstond en om een poging te :n tot het verbeteren lillende Nederlandsehe Tot dat doel hij zich rbereid, zoodat toen uk de omstandigheden ewerkten, verscheide ns zonder al te groote erden verbeterd. Ach- ens verbeterde Slijk- Jederlandsehe record (I meter en bracht dit i. 52 sec. (oude record an Jan Zeegers met 12 Het nationale record rie Engelsche mijlen ij op 14 min. 24.5 sec. oud op naam van Jan Zeegers met 15 mm. 14.8 s.). Ten slotte verbeterde hij het op zijn eigen naam staande record op de 5000 mieter, gevestigd bij de nationale kampioenschappen te Amsterdam, hetwelk hij op 14 min. 52 sec. bracht (oude record 14 m. 57.3 s.). Deze fraaie prestaties verricht te Slijkhuis zonder ook maar een oogeriiblik bedreigd te worden door den Duitschen kampioen Syring. Deze ernstige concurrent werd reedis in de eerste ronde geslagen, door den bijzonder snel len start vam onzen landgenoot. Slijkhuis legde deze eerste ron de af in 62 seconden,. Zich niet meer bedreigd voelend, liet hij daarna het tempo waf zakken, om aldus wat meer overeenkom stig het tevoren vastgestelde sche ma verder te loopen. Daar niet voldoende chronometers voor handen waren, kon helaas de tijd op de 2 Engelsche mijlen niet of ficieel worden opgenomen. Slijk huis verbeterde dit record, hoe wel niet officieel, toch aanzien lijk. Hij liep dezen afstand in 9 min. 32 sec., het record staat op naam van Jan Zeegers met 9 m. 41,4 s. Ook Osendarp kan op een goe den wedstrijd terugzien. De sin- teilbaan was niet in al te beste conditie, wegens gebrek aan sim tels. De baan zoog hierdoor te veel, hetgeen vooral voor Osen- d'arp's tijden van nadeeligen in vloed was. Toch was dit voor on zen nationalen'"sprinter geen be zwaar om de serie 100 meter op z'n slofjes te winnen met 11,1 sec. en in de finale dien Duiitsdhen kampioen Hutlh op overtuigende wij,ze te slaan met 10,7 sec. Ook op de 200 meter was Osendarp verreweg de sterkste. Hij won de zen afstand in 21,9 sec. vóór Sonintag met 22,2 en Duther met 22,6 sec. in elkaar zakte. Met hersenschudding werd len E. H. B. O. naar nhuis vervoerd. In de ft was Lugdunum in het meest in den aan- Hillinen-keeper kreeg boten te verwerken, lien ondernam eenige doch het spel was te om succes te hebben. L had Lugdunum suc- P. v. Berkel, die kei- oot (10). In de twee- maren de eerste aan- ir Hillinen, doch gelei- Lugdunum het spel nden. Na ongeveer een ïad het bovengenoem- ik plaats, zoodat de ongeveer 25 min. werd Na de hervatting had spoedig weer succes rechtsbinnen, die nschoot. (20). Met in den aanval kwam festerkwartier 21. eer 15 min. doelpuntte er, doch de scheidsrech- lerde het wegens ver- tenspel. Bij een W-aan- Duffels een tam schot waarmede de gasten aan de leiding kwa- -1). Niet ontmoedigd C.-alles op alles en v. d. Blom, die na 30 een hard schot via de tmaakte (11). Na de L F. C. steeds in den moest W. alle zeilen om erger te voorkomen, van de L. F. C.-voor- it keeper v. Asperen te Na een half uur gaf meten door naar Her- onhoudbaar doelpunt- ■Teylingen 22. Het niet mogen gelukken ste competitiewedstrijd i; zij speelde met 22 en Teylingen. Na on- i minuten spelen weet jn uit een voorzet van »s de leiding te geven Teylingen gaat beter n en na 10 minuten i gasten uit een doel- gelij k te maken (1 fê is weer afgetrapt of emt door toedoen van roeven opnieuw de lei- -1), doch nog voor de Teylingen weer ge lt Na de rust wist geen Sen het winnende doel- ®aken, zoodat de stand speelde vriendschap en G. D. S. en verloor Nationale kampioens fen. Op de Westein- derplas werd Zaterdag de met spanning têgemoetgeziene finale gezeild in de 16 M2 Eenheids klasse. De Zaankanter J. van Leeuwen, van de Onderlinge, wist met de Yarl als eerste de finish te bereiken, op grooten af stand gevolgd door van Harten, van der Meer en Brunt. WATERPOLO. LW.V. kam pioen. Zaterdagavond be haalde LWV in de „Leidsche Overdekte" het kampioenschap van afdeeling C, kring den Haag met een 30 overwinning op Zios (den Haag). Rust 30. GYMNASTIEK. Docos. Daar het gymnastieklokaal Dins dag niet beschikbaar ïs. is er dien avond geen les. BILJARTEN. 'Jan Sweering kampioen in den vijfkamp. De Amsterdammer. Jan Swee ring heeft gisteren geheel vol gens de verwachtingen den titel in den vijfkamp behaald. Wel heeft Piet de Leeuw hardnekkig gepoogd hem te bedreigen zoowel Zaterdagmiddag als Za terdagavond speelde deze bil- iartreus uiterst sterk maar het bleef bij een dreigement. Sweering verdiende het kam pioenschap ten voUe: hij was immers de veelzijdigste en speel de ook hei meest constante van het viertal. Hoe sterk ziin spel was bliikt wel uit zijn verbete ring van het door hemzelf in 1938 te Keulen gevestigde Ne- derlandsch record algemeen pro portioneel gemiddelde, dat hij van 28.96 op 30.05 bracht. De Rotterdammer zakte op de twee laatste dagen wat af, niet door minder goed kaderspel, maar geen enkele drie banden- partij werd door hem gewonnen en dat kostte hem eenige pun ten. Kobus uit Haarlem heeft ge heel aan de verwachting beant woord. Hij heeft alle tegenstan ders gedwongen zich tegen hem in te scannen. De einduitslag werd: 1. Jan Sweering. 40 pnt, alg. prop. gem. 30.05, nieuw Ned. record. 2. Piet de Leeuw. 33 pnt, gèm. 26.90. 3. P. J. van de Pol, 26 pnt.. gem. 23.14. 4. Kobus, 21' pnt.. gem. 22.6L DIEF EN CLANDESTIEN SLACHTER. Voor het Duitsche Oberge- richt heeft zich de landarbeider Hendrik Klein uit Wildervank moeten verantwoorden wegens herhaalde groote 'en kleine dief stallen en clandestien slachten. Klein heeft tusschen October 1942 en Maart 1943 in totaal 43 ^'hapen uit de weide of uit stal len door verbreking der sloten gestolen en de schapen clandes tien geslacht. Het vleesch heeft bij tegen woekerprijzen ver kocht. Met het oog op de sterk misdadige neiging van den be klaagde en den omvang van het voor de vleesehvoorziening ontstane verlies, heeft het Ober- gericht Klein veroordeeld tot 5 jaar tuchthuis en een boete van 2000 gulden, bij niet betaling te vervangen door tien maanden tuchthuis. KOPEREN PRIESTERFEEST PATER H. J. M. RERTELS. A.s. Woensdag zal het 12 'A jaar geleden zijn, diat de weleerw pater H. J. M. Bertels, kapelaan, der parochie van den H. Leoraar- dus a Portu Mouritio aam den Haagweg, de H. Priesterwijding ontving. Pater Bertels zal des morgens te half acht een gezongen H. Mis opgedragen; van half twaalf tot half één is er gelegenheid, den jubilaris te feliciteeren. Pater Bertels is na zijn pries terwijding assistentie-pater ge weest in het klooster te Woer den, kapelaan aan de St. Pascha- Iis-kerk te 's Gravenhage. aan de St. Antoniuskerk te Haarlem, leger-aalmoezenier, vicarius in het klooster te Nieuwe-Niedorp, waarna kapelaan te Leiden. ZILVEREN JUBILEUM R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Vrijdag 17 September a.s. her denkt de R.-K. Vakschool voor Meisjes, alhier, thans tijdelijk in een noodgebouw aan de Bree- straat, haar 25-jarig bestaan. Het was in September van het jaar 1918, dat de reeds bestaande school van de Zita-vereeniging werd uitgebreid tot een model vakschool. Zij was toen ge vestigd in het gebouw van de Zita-vereeniging aan het Noord- einde. Met de oprichting van deze vakschool zijn de namen van pater Bouters en van de eerste directrice, mevrouw van OerleNiipper, onafscheidelijk verbonden. De inwijdingsplech tigheid werd verricht door pas toor Cromlbag z.g. Wegens de tijdsomstandigheden zal de viering van dit zilveren jubileum Vrijdag a.s. strikt be perkt blijven tot een kerkelijke plechtigheid n.l. een Hoogmis van dankbaarheid om 9 uur in de Hartebrugkerk. De buiten kerkelijke viering, welke niet achterwege mag blijven, gezien den grooten invloed van deze vakschool op de vorming der meisjes in en buiten Leiden, is tot nader order uitgesteld. Uitvaart en begrafenis P. J. v. Kampenhout. Hedenmorgen tt 10 uur werd in de Hartebrugkerk de plechtige uitvaartdienst ge houden voor de zielerust van den heer P. J. van Kampenhout, die vorige week hier ter stede over leed. Het H. Misoffer werd op gedragen door den zeereerw. heer J. van Kampenhout, pastoor te Meije Zegveld, broer van den overledene, met assistentie van den zeereerw. heer J. A. Ruhe, pastoor te Den Haag, zwa ger van den overledene, en den weleerw. pater P. B. Dijkstra, kapelaan der parochie, resp. als diaken en sub-diaken, In het priesterkoor had plaats geno men de zeereerw. heer J. A. Vij verberg, pastoor te Rotterdam. Te half één had de teraarde- besteUing van het stoffelijk overschot op het R. K. kerkhof plaats. Agens was hierbij de zeereerw. heer pastoor R. Smitz, pastoor der parochie, met assis tentie van den zeereerw. heer J. van Kampenhout en den wel eerw. pater A. P. Louwe, kape laan der parochie. Vele belangstellenden woon den des begrafenis bij. In den stoet kwamen o. a. mede de commissieleden van, de R. K. begraafplaats, waarvan de heer v. Kampenhout voorzitter was. Aanwezig of vertegenwoordigd waren verder het 'bestuur van den Kring Leiden van den Bond van Juweliers en Horlogemakers, de firma Gerritsen en v. Kem pen, de N.V. Ed. Goudsrnit, de fa. J. Jansen, Post en Cocx, tal van collega's van den overlede ne, oud-leden van het zangkoor der vroegere Mon Père-parochie en tal van vrienden, kennissen en verdere belangstellenden. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 13 Sept. (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Noworossijsk werden door den geconcentreerden aanval van troependeelen van het leger en landiormaties der marine nieu we deelen van den gelanden vijand vernietigd. De Sovjets leden zware bloedige verliezen. Er werden eenige honderden gevangenen gemaakt. ïn den Zuidelijken en centra- len sector van het Oostelijke front duurt de verbitterde strijd voort. Door tegenaanvallen óp talrijke plaatsen werden tijde lijke successen van de Sovjets ongedaan gemaakt. In het gebied van Salerno maakt een eigen aanval in den Noordelijken gevechtssector voortgang. De vijand werd na hevige afweergevechten op de stad en de kuststrook terugge slagen. Ten Zuid-Oosten van Sa lerno probeerde de vijand zijn fc-ruggehoofd uit te breiden en door de heuvelstelling ten Oos ten van de kustvlakte heen te breken. De gevechten zijn nog aan den gang. Hierbij maakte een pantserdivisie tot den llden September 26 officieren en 1400 man gevangen, vernietigde 58 meerendeels zware pantserwa gens en maakte talrijke zware en lichte wapens buit. Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen brachten in de Golf van Salerno 2 groote koopvaardijschepen en een torpedoboot tot zinken, be schadigden verscheidene oorlogs- en koopvaardijschepen ten deele ernstig en plaatsten voltreffers van bommen te midden van de ontschepingen. Motortorpedoboo- ten brachten een troepentrans portschip van 10.000 brt. tot zin ken. In de wateren van Corsica en Elba vernietigden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijande lijken torpedojager. Vaartuigen van een Duitsch konvooi ver nietigden 3 Italiaansche motor- torpedobooten, die het konvooi probeerden aan te vallen. De ontwapening van het Ita- lyiaansche Badoglio-leger is zoo goed als voltooid. Het aantal ontwapende soldaten bedraagt meer dan een half millioen. Zoo wel in Italië als in Zuid-Frank rijk en op den Balkan hebben de laatste dagen steeds meer troependeelen van het Italiaan sche leger en vooral de forma ties van de Fascistische militie zich bereid verklaard om den strijd aan Duitsche zijde voort te zetten. Zij werden ten deele reeds voor opdrachten van beveiliging weer opgesteld. Hierbij sloegen zij in samenwerking met Duit sche troepen in Noord-Oost- Itaië overvallen van henden af. De geheele Oostkust van de Adriatische Zee met de oorlogs haven Pola bevindt zich thans in Duitsche handen. Ook in den sector Mentone-Genua staan overal Duitsche troepen aan de kust van de Ligurische Zee. Nadat reeds eenige dagen ge leden in weerwil van hevigen tegenstand van Italiaansche Ba- doglio-troepen de versterkte tun- net Mont Cenis in een krachti- gen aanval was genomen, bezet ten Duitsche troepen op 11 Sep tember des avonds het fort en het hospitium op den kleinen Sint Bernard. Zooals in een extrabencht is bekend gemaakt hebben Duit sche valschermtroepen en man nen van den Sicherheitsdienst en van de Waffen-S.S. een actie uitgevoerd ter bevrijding van den door de aanhangers van Ba- doglio in gevangenschap gehou den Duce. De snelle actie is ge lukt De Duee bevindt zich in vrijheid. De door de regeermg- Badoglio overeengekomen uitle vering aan de Engelschen en Amerikanen is daarmede ver ijdeld." De volkstuinders tentoonstelling een groot succes. De in de Stadsgehoorzaal gehouden ten toonstelling der Leidsche volks tuinders is een groot succes ge worden. Niet minder dan 5269 X sjz£^> betalende bezoekers kwamen in deze ruim twee dagen een kijkje nemen. Daarnaast werd de ten toonstelling door de ruim 2000 leden van de aangesloten ver- eenigingen bezocht. Hoe tenslot te de financieele resultaten zijn, valt nog niet te zeggen en dit doet op het oogenblik ook min der ter zake. Het voornaamste is, dat de tentoonstelling een succes is geworden en dat zij in wijden kring levendige belang stelling voor het volkstuinwezen heeft gewekt. Voor het V. E. V.-sterk- stroom-examen, afgenomen door de Ver. tot Bevordering van het Electrotechnisch Vakonderwijs, zijn geslaagd: J. 3. Aartman te Noordwijkerhout, D. C. Balvers te Ter Aar, C. N. Boer te Stomp- wijk en M. M. Erkelens, D. v. d. Linden, J. H. Schouten en N. W. Schouten, allen alhier. Handelsrefgïster K. v. K. Nieuwe inschrij v in g. 9732. J. J. A. M. Roozen, Lei den, Franchimontlaan 27. Agen tuur Commissiehandel in technische, luxe en huish. artike len. Eigenaar: J. J. A. M. Roo zen, Leiden. (H.V.). Geboren. Reinier z. van D. Slingerland en M. E. Pet; Willy Jacoba d. van W. van den Broek en M C. Pielanen: Dirk z. van J. F. Mechelse en H. P. Bontje. Ondertrouwd: A. Vinke- steijn jm. en W. G. Koelewiin id.: G. Dekker im. 25 jv en E. H. C. D. Aalbersberg jd. 21 j.; J. J. de Jong jm. 29 j. en A. C. L. van Spaandonk id. 20 j.: H. C. Stip- donk im. 21 j. en C. E. Raap horst jd. 25 j. Overleden: P. J. van Kampenhout m. 67 j.; A. Buiitenweg huisvr. van J. Arnoldus. 84 j.; A. Horree m. 79 i.: J. G. Noordman z. 22 j. Ï'\XV rs Nw. Binnenweg 30 Rotterdam

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3