3)e ÊcidóclveSoivtcmt lAANDAG 13 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10657 )E CAPITULATIE VAN ITALIË [„reaux: Papengracht 32 - Giro 103003 jlefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Snelle Duitsche tegenaanvallen den wapenstilstand de voorwaarden van De voorwaarden van den wa- instilstand met de regeering- adoglio zijn Zondag in Londen jkend gemaakt, zoo meldt de jgelsche nieuwsdienst. 1, Het onverwijld staken van ke vijandige handeling door de iliaansehe gewapende strijd- ecliten. 2. Italië zal alles in het werk sllen om den Duitschers faci- éiten te onthouden die hun in rijd tegen de vereenigde naties ar nut zouden zijn. i3, Alle krijgsgevangenen of ge- terneerden der vereenigde na- ss moeten terstond aan den ge- lieerden opperbevelhebber orden uitgeleverd. Krijgsge- jngenen of geïnterneerden mo er noch thdns noch op eenig ider tijdstip naar Duitschland orden overgebracht. 4. De Italiaansehe vloot en de ëüaansche luohtstrijdkra;chten iceten zich met het oog op haar rergave terstond be^feven naar e plaatsen, die door den geal- j eerden opperbevelhebber teza- ien met bijzonderheden voor de ïtwapening zullen worden be- i end gemaakt. H 5. De Italiaansehe koopvaardij- i loot kan door den geallieerden jperbevelhebber ten behoeve :r uitvoering yan het militaire lootprogram worden gerequi- lerd. Onverwijlde overgave van i orsica en het geheele Italiaan- te gebied der Italiaansehe landen en van het Italiaansehe isteland aan de geallieerden ten hoeve van de oprichting van j leratiebases en voor andere Heleinden, die door de geal- eerden noodig worden geacht. 7. De onverwijlde toezegging an vrijen toegang voor de geal- eerden tot alle vliegvelden en lootbases op "Ttaliaansch gebied, 11' zonder er acht op te slaan in welk tempo de Italiaansehe bo dem van Duitsche troepen gezui verd wordt. Die havens en vlieg velden moeten onder de bescher ming van de Italiaansehe gewa pende strijdkrachten staan totdat die functie door de geallieerden zelf zal worden overgenomen. 8. De onverwijlde aftocht der Italiaansehe gewapende strijd krachten van alle oorlogstoonee- len, waarop zij zieh thans bevin den, naar Italië. 9. De waarborg der Italiaan sehe regeering, dat, zoo noodig, alle ter beschikking staande ge wapende strijdkrachten zullen worden gebruikt om de voor waarden van dezen wapenstil stand snel en nauwkeurig uit te voeren. 10. De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten be houdt zich het recht voor, eiken maatregel te nemen, die naar zijn meening noodzakelijk kan zijn voor de bescherming en de belangen der geallieerde strijd krachten ter voortzetting van den oorlog. De Italiaansehe re geering verplicht zich van haar kant zich neer te leggen bij eiken vorm van bewind of overheid van anderen aard, die de opper bevelhebber noodzakelijk acht. Zoo zal de opperbevelhebber met name een militaire regee ring oprichten in die deelen van het Italiaansehe gebied, waar hij een dergelijken maatregel in het militair belang van de geallieer de naties onontbeerlijk acht. 11. De opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten heeft het volle recht, de maatregelen voor de ontwapening, demobili satie eh demilitarisatie uit te voe ren. 12. Andere voorwaarden van politieken, economischen en fi- nancieelen aard, die Italië te ver vullen zal hebbeti, zullen op een later tijdstip worden gesteld. 13. De Voorwaarden van dezen wapenstilstand zullen niet zon der de voorafgaande toestem- j rning van den opperbevelhebber j der geallieerde strijdkrachten I gepubliceerd worden. BEKENDMAKING ITALIANEN IN NEDERLAND! De Duce heeft de leiding weer op zich genomen. Met ingang van heden zijn de „Fasci Italiani di Combattimento" weer opgericht. Het secretariaat van de „Fasci di Combattimento" in Nederland is voorloopig gevestigd aan de Mauritskade 21 te Den Haag. Landgenoegen, ge zult weldra weer nadere tnededeelingen ontvangen. De secretaris van de Fascio in Nederland. COMUNICATO ITALIANI D'OLANDA! II Duce tornato a guidarci. Da oggi sono costituiti i Fasci Italiani di Combattimento. La segretaria dei Fasci di Combat timento per l'Olanda ha la sua sede prowisoria in Maurits kade 21, L'Aja. I connazionali riceveranno ulteriori comuni- cazioni. II segretario dei Fasci d'Olanda. FLINKE KERELS MEIDEN ICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. ïat SS-Hrsiatzikotnimsundo deelt Kte: Iedere gezjomdte Nederland er in den leeftijd van 1745 jaar i an zich vrijwillig bij de hier- «xter vermeide adressen vervoe- ■en, ten eindfe gekeurd te worden Mor de Waffen-SS of die Land sdht Tijdens de keuringen worden Ie inlichtingen verstrekt met strekking tot de verzorging van imilieleden, duur der opleiding, stra levensmiddelen eet. Vrijwilligers ,die om bepaalde j Stenen in Neidieirlaind mloeitien njven, kunnen dienist nieuwen bij e Landwacht of bij bet SS- /acWbatiaillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor die Duit- iwe Kiriégsmarime kunnen zich ammeldien, zij, die tot de Ger il laansdh'e SS in Nederland toe- Pttten willen, kuwnien zich even» ens aanmelden,. Personen tusschen 1830 jaar, aanmeldinigsrplidhtig zijn voor Ie tewerkstelling, kunnen, "zich TCneens aanmelden en worden Söfarende bun verbintenis van i tewerkstelling vrijgesteld. - 16.9.43 914 uur Rotterdam, IWtsehies Haus. Westzeed'ijk. 17.9.43 912 uur Breda. Rest. lodern, Markt. 17.9.43 1518 uur, Den Bosdh, Wel Noord-Brabant. Markt 45. 18.9.43 912 uiur, Venlo, Dieiuit Knes Haus, Egmoinidistraat 16. -18.9.43 1518 uur. Amtom t®fe RoyaL ,19.9.43 912 uur. Hengelo. Ca fe Modierm, Spoorstraat 18. 19,9.43 15—18 uur, Zwolle, Ho- Itel Gijtenibeek. 20.9.43 912 uur, Assen, Con- i oertfeuis a. di. Vaart. 20.9.43 1518 uur, Groningen, j Concerthuis Poelestraat. 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Bree-dstraat. 22.9.43 914 uur Amsterdam, Dam 4. 23.9.43 913 uur Utrecht. N.V. Huis. Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgainigslagcr, Leusder- weg. 25.9.43 914 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout Bij onze Vrijwilligers. In een stil hoekje yan de loopgraven wordt het ontbijt verorberd Vl PK Wisniewski/O/H/P m ITALIAANSCHE REGEERING IN PALERMO. De koning van Italië, de konin gin, de kroonprins, Badoglio en generaal- Ambrosio zouden zich volgens een bericht van den Brit- schen nieuwsdienst in Palermo 'bevinden. Tevens wordt gemeld, dat in politiek welingelichte krin gen wordt aangenomen, dat Ba doglio binnenkort de leiding der regeering zal overdragen aan de sociaal-democraat Bonomo. DE DUITSCHE MAATREGELEN IN ITALÏë. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft o.m.: De duidelijke bevelen met be trekking tot de ontwapening van het Italiaansehe leger en de strikte opdracht om elk verzet onmiddellijk meedoogenloos te breken, hebben de voorwaarden geschapen v-oor de snelle en meestal zonder incidenten ver- loopen acties in Italië. Zoo heb ben tijdens deze maatregelen reeds meer dan 200.000 Italia nen de wapens neergelegd. De groote garnizoenen van Rome en Milaan, die op grond van onder handelingen en de daarop vol gende miltaire overeenkomst ca-, pituleerden en eveneens hun wa pens inleverden, zijn in dit getal nog niet opgenomen. De contin genten, die zich bereid verklaard hebben, voor de fascistische na tionale regeering in de rijen van het Duitsche leger tegen de Aji- gl-o-Amerikaansche agressors verder te strijden, nemen van uur tot uur toe. De militaire en strategische positie kan men het beste begrijpen, wanneer men zich realiseert hoe snel de Duit sche leiding op het groote ver raad gereageerd heeft. Overal aan de brandpunten staan beken de Duitsche legerleiders. In Noord-Italië heeft, zooals bekend, de beroemde maarschalk Rommel het commando. Men is van hem snel en doortastend han delen gewend. Maarschalk Rom mel en zijn soldaten hebben Noord-Italië reeds volkomen in handen. In Midden-Italië voert de er varen maarschalk Kesselring het commando. In zijn commando ressort ligt het militaire middel punt van de Engelsch-Ameri- kaansche landingen in de Golf van Salerno. Op -het oogenblik zijn zeer hevige gevechten aan den gang. Op den Balkan voert maar schalk von Weichsel 't opperbe vel. Een legerleider, die reeds tijdens den Servischen veldtocht blijk heeft gegeven van zijn bui tengewone capaciteiten en reeds na enkele dagen het Joegoslavi sche lager dwong te capituleeren. De onder zijn bevel staande troe pen hebben alle stellingen van belang bezet. In een algemeen overzicht kan opgemerkt worden, zoo besluit de militaire correspondent van het D.N.B.dat de Duitsche oor logvoering de als gevolg van het verraad van Italië plotseling op komende militaire problemen met krachtige hand heeft aange pakt en deze ook weet te over winnen. Mussolini bevrijd EXTRA-BERICHT UIT HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Uit het hoofdkwartier van den Flehrer werd d.d. gisteren het volgende extra bericht gemeld: „Duitsche valschermtroepen en mannen van den Sicherheits dienst en den Waffen-S.S. hebben heden een onderneming ter be vrijding van den door de verra- derskliek in gevangenschap ge houden Duce ten uitvoer gelegd, De overval is geslaagd. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering Badoglio overeen gekomen uitlevering aan de An- glo-Amerikanen is daarmede verijdeld." De gevol.gien, die die bdjvriidiinig van den Doice zal hebben, kun nen te Berlijn op het oogieniblik nJog in het ge'heel niet wordien overzien en het politieke en mi litaire effect diaanvan Iran niet hoog genoeg worden aangesla gen. Men verwacht te Berlijn, dat bet feit van die bevrijding van dien Duce. juist o>p den dlag dat de werkelijk verpletterende en meest eerlooze wapenstil standsvoorwaarden, door welker ond'erteekeninig Badoglio Italië smadelijk beeft verraden, bekend werden, bijaonderen indruk op het Italiaansehe volk ziulLen ma ken. Dit zal zidh den man weer herinneren, die gedurende meer dian twintig jaar zijn groote lei der en staatsman is geweest, in die eerste plaats echter borg voor zijn nationale eer en weerstands kracht. Thanis is opnieuw een stuk van het schandelijke plan van- verraad van maarschalk Ba dloglio, misschien wel bet meest schaamteloo-ze, mislukt. Tegelijk ziet men echter te Berlijn in het welslagen van dieze onderneming een bevestiging van de woorden van dien Fuehrer inizake den trouw in het leven der volken ais een onvervangbare waarde. Bolsjewistische landingstroep vernietigd DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. „In het gebied van Nowijfos- sisk werd een vrij sterke lan- dingsgroep der bolsjewisten in feite reeds vóór het bereiken van de kust door artillerievuur uiteengeslagen. De gevechten duren nog voort met resten der gelande vijandelijke strijdkrach ten. Drie ^kanonneerbooten, één bewakingsvaartuig en elf lan dingsbooten werden door forma ties van het leger en van de ma rine tpt zinken gebracht of in brand geschoten. Ten Zuidwesten van Mariopol, dat na volledige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties volgens de plannen werd ontruimd, rolden Duitsche en Roemeensche troepen een aan de kust van de Zee van Azof gelande groep strijdkrach ten der bolsjewisten op. Ten Westen van Krassnora- meiskoie sloten Duitsche pant- MOMENTJE MIJN HOED. Het onderscheid tusschen mijn èn dijn schijnt in een oorlog min of meer te ver doezelen, naar 't schijnt omdat de lijst van artikelen, waar aan het menschdom behoefte heeft, dagelij'ks in lengte toe neemt, en de groei der vin gers daarmee gelijken tred houdt. Maar al is hiervoor dan ook een verklaring te vinden, goed te keuren valt het niet. Na deze inleiding kom ik tot de vraag, de bran dende vraag: „waar is mijn hoed?" Ik kocht niet lang geleden een hoed, een zwart grijs hoedje met een bevalli ge snede in het dak. Ik was trotsch op dat hoedje al was de kleur ook grijs en de prijs zwart. En mijn oude hoedjes deelde ik gul en kwistig uit om na ontvet en vervormd te zijn te dienen om de lokken te sieren van mijn teerbemin de. Het nieuwe hoedje ver gezelde mij op al mijn wegen. Het ging met mij op bezoek bij mijn dikken blozenden slager, het luisterde naar een gesprek met mijn vriend dan koekoloog uit de Boter- straat en het snoof de geu ren op in den winkel van den bakker met een herinne ring aan vroeger tijden. Dat hoedje is nu weg. Heb ik het vergeten op een zonnedag of op een maan lichten zomeravond in het huis van een vriend? Ergens is het hoedje eenzaam ach tergebleven en weenend hangt het wellicht, aan dé haak van een vreemde kap stok. En mijn hoofd gaat naakt door de straten van deze stad. En toch draagt die hoed mijn naam of tenmin ste in sierlijke schildjes de eerste letters ervan. Gij allen nu, in wier huis ik was, ziet toe of niet mijn hoed uw hoofd bedekt. Reeds weken kijk ik uit naar mijn zwart grijs hoedje, dat ergens aan een van uw kap stokken hangt. Zoudt gij zoo snood zijn te pronken, met mijn hoedje? Neen, deze ge dachte zij Verre van mij. Maar breng mij dan ook mijn hoed terug, of mijn hoofd zal naakt den winter tegemoet zien. „Arm Italië". Hedenavond om 18.45 spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „Arm Italië". serformaties het gros van een Sovjet-Russsche infanteriedivi- in en vernietigden een vijande lijke divisiestaf. In het gevechtsgebied van Charkof en ten Zuidwesten van Konotop werden krachtige vijan delijke aanvallen in verbitterde gevechten afgeslagen en plaat selijke doorbraken opgeruimd of afgegrendeld. In den centralen frontsector duren aan de Desna en ten Zuid westen van Kirof de hevige af- weergevechten voort. Ten Wes ten van Wjasma mislukten hardnekkige aanvallen der Sov jets. Tijdelijk in onze voorste stel lingen binnengedrongen vijan delijke strijdkrachten werden in een tegenaanval teruggewor pen en bii die gelegenheid tal rijke wapens vernietigd of buit gemaakt. De bolsjewisten verloren gis teren aan het Oostelijk front 203 pantserwagens. De luchtmacht stelde talrijke vijandelijke pant serwagens buiten gevecht, ver nietigde ongeveer 200 met troe pen geladen voertuigen en ver nielde verscheidene ravitaillee- ringskamoen der bolsjewisten. In het hooge Noorden schoten snelle Duitsche gevechtsvlieg-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1